Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 3.6 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Илинденското востание
Author Message
афион Offline
Posting Freak

Што се фативте за мис стон.
Еве кога толку сте паметни кажете зошто освен во Битолскиот округ востанието во другите 4 окружи нема скоро никаква активност?
(This post was last modified: 28-04-2010, 05:35 PM by афион.)
28-04-2010, 05:35 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak

Ааааа, во Одринскиот округ има.

Началото на въстаническите действия в Битолски окръг дава тласък на революционното движение и в Одринска Тракия. Съгласно с решениеята на Солунския конгрес за обявяване на масово въстание в Странджанския район е свикан конгрес в местността Петрова нива, който изработва план за действията и избира главен щаб в състав: Михаил Герджиков, Лазар Маджаров и Стамат Икономов. На 18 август бойните действия започват. Освободени са Василико (дн. Царево) и Ахтопол, изтласкват се турските части към Малко Търново и Лозенград.

На 19 август - Преображение - пукват първите пушки на Странджанско. Османската власт е свалена в Ахтопол и Василико (дн. Царево). Провъзгласената тук Странджанска република започва да се грижи за живота и поминъка на населението. Срещу 26 000 въстаници тръгват 350 хиляди турски войници - с артилерия и кавалерия. Въстаниците отстъпват след десетки неравни и кървави сражения, стотици опожарени села и 6 хиляди загинали. Европа и този път обръща гръб на стремежа на българите към свобода. България не се притичва на помощ, поради външнополитически причини. Тя дава подслон на 30 хиляди бежанци.
28-04-2010, 05:45 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

"Еве кога толку сте паметни кажете зошто освен во Битолскиот округ востанието во другите 4 окружи нема скоро никаква активност?"

Какво общо има това с ума (паметни). Или знае нещо човек или не знае... Ако иска да знае, научава го.

Ти въпрос ли задаваш или ни изпитваш? Ако имав теза, развий я и ние ще ти кажем какво мислим, ако имаме какво да кажем. Ако нещо не ни е ясно, ще те попитаме...
28-04-2010, 05:47 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak

На која дата рече дека почнало во Одринско?А каде е Скопски,Струмички,Солунски, какво беше востанието само Битолско или се народно.Зошто не се крена на сите места,зошто имаше многу малку вистинско оружје.
28-04-2010, 05:47 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

"Тя дава подслон на 30 хиляди бежанци."

Те са точно моите деди. От Лозенградското село Пенека. Прадядо ми почина на 101 години и ми е разказвал първа ръка – пеша с три деца са извървели от южна Странджа до Айтоското поле, където са живели една зима на палатка, в лагер за бежанци. После, след войните им дали земя край морето и те се заселили там.
28-04-2010, 05:52 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

(28-04-2010, 05:47 PM)афион Wrote: На која дата рече дека почнало во Одринско?А каде е Скопски,Струмички,Солунски, какво беше востанието само Битолско или се народно.Зошто не се крена на сите места,зошто имаше многу малку вистинско оружје.

На 19 август Преображение. Въстанието е подготвяно заедно. При нас се учи като Илинденско–Преображенско въстание. При вас Преображенската част се е оказала неудобна за изучаване по политически причини.
28-04-2010, 05:56 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak

(28-04-2010, 05:52 PM)Вовата Wrote: "Тя дава подслон на 30 хиляди бежанци."

Те са точно моите деди. От Лозенградското село Пенека. Прадядо ми почина на 101 години и ми е разказвал първа ръка – пеша с три деца са извървели от южна Странджа до Айтоското поле, където са живели една зима на палатка, в лагер за бежанци. После, след войните им дали земя край морето и те се заселили там.

Se_klanjam
Што има врска со муабетот????
Добро знаеш нешто историја или си дојден за приказни???Heil
28-04-2010, 05:56 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

(28-04-2010, 05:56 PM)афион Wrote:

Se_klanjam

Има връзка, това е моята изтория и тя е свързана с това, за което се говори. Или ти ще ми кажеш кое е история и кое моабет. Кой те назначи за арбитър на тези работи?
28-04-2010, 05:59 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak

(28-04-2010, 05:47 PM)афион Wrote: На која дата рече дека почнало во Одринско?А каде е Скопски,Струмички,Солунски, какво беше востанието само Битолско или се народно.Зошто не се крена на сите места,зошто имаше многу малку вистинско оружје.
За датата и јас видов дека има 18 и 19. Тогаш било 6 август. Разликата е од незнаење како да се приравнат Јулианскиот и Грегорианскиот календар.

Такво нешто има и кај смрта на Левски. Обесен на 6 февр. по ст.ст., пред време се тврдеше дека датата е 19 февр., а всушност била 18 февр. оти е во 1873 г.

За 1903 разликата е 13 дена.
И во Битолско тогаш било 20 јули, а не 2 август.

За оружието кажи ти, па да знам како да ти одговорам. Ако си тој што мислам, позната ми е тезата.
(This post was last modified: 28-04-2010, 06:17 PM by Kasnakovski.)
28-04-2010, 06:14 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak

За датата си прав,а за оружјето мислам на неподготвеноста на другите реони за учество во истото востание.Односно освен во битолскиот реон со местата крушево,клисура,итн во другите реони од македонија нема вакви борби.Зошто не се почекало да се обезбеди оружје и за скопје,велес,кавадарци,штип?
Не знам кој ме мислиш,и на друго место имам речено дека оваа ми е прво учество,не знам зошто се замарате за тоа кој сум?
28-04-2010, 06:29 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak

(28-04-2010, 05:59 PM)Вовата Wrote:
(28-04-2010, 05:56 PM)афион Wrote:

Se_klanjam

Има връзка, това е моята изтория и тя е свързана с това, за което се говори. Или ти ще ми кажеш кое е история и кое моабет. Кой те назначи за арбитър на тези работи?

Судија не.
Туку кажи нешто за илинден а не за твоите.Se_klanjam
28-04-2010, 06:30 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak

Афионе, тука не си во право. Прадедото исто е од историјата на востанието и треба да го почитуваме правото да се знае за сите учесници, а не само за водачите. Генерал без армија нема.
28-04-2010, 06:33 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak

Како резултат на предвременото востание во кое што Одринците машки ги поддржале Македонците, тој крај претрпел вистинска катастрофа и бил прв на удар поради неговата местоположба. И ако Вовата нема право да зборува за тоа, тогаш кој има? Блаже Ристовски и компанија ли? Не си во право Афионе.
28-04-2010, 07:00 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak

Погрешно ме разбравте.Дајте да дискутираме за настани како која чета,кој војвода каде зеде учество,штети на турците,а не за приказни.за приказни во општи муабети.
28-04-2010, 07:13 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak

Токму ти не си разбрал. Човекот не раскажува приказни за добра ноќ, туку раскажува дел од семејната историја кој што е сврзан со тие настани. Значи тоа него лично го засега, а ти постапуваш многу грубо и со многу груб речник. Ако така би се однесувал и кон некој од Егејска Македонија кој би раскжувал за прогонствата за време на балканските војни, или пак кон некој потомок на бегалците од Вардарска кои ги протераа Србите, тогаш секоја чест.
28-04-2010, 07:36 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak

Pak ne se razbirame ako sakame da zborame za istorija na odreden nastan treba da gi isklucime emociite.Zatoa ima tema za opsti muabeti.Ajde kazi mi ti kakva potvrda ima negovata zivotna prikazna,ima nekakov dokaz deka toa mu se ima sluceno.Znaci temata ja otvoriv za ilinden.Da diskutirame sto bile pricinite,kako doslo do toa da se krene vostanieto,i posledicite.
Inaku socustvo do sekoj sto stradal za vreme na bilo koe ropstvo i teror.Eve izvinuvanje do vovata i negovite predci.No temata e za VMORO i nejzinite postapki.
28-04-2010, 07:58 PM
Reply
boreto
Unregistered

Пътят към народното въстание (Дино Кьосев)

Въстанието в Битолски революционен окръг (Божидар Д. Божиков)

13-те дена на Крушовската република (Георги Томалевски)

Въстанието в Одрински революционен окръг (доц. Ламби Данаилов)

Странджанската комуна (Петко Караделков)

Солунски и Скопски вилаети през време на въстанието (Юрдан Анастасов)

Международната общественост и Илинденско-преображенското въстание (Георги Кулишев)

ВЪСТАНИЕТО В СПОМЕНИТЕ НА УЧАСТНИЦИ В БОРБАТА
(Събра и редактира: Йордан Анастасов)

1. Из спомените на Никола Петров Русински: На конгреса в Смилево
2. Из спомените на свещеноиконом Тома Николов Христов: Куриер на протоколите на Смилевския конгрес
3. Спомени на Смиле Войданов: Въстанието в Охридско
4. Дневник на Васил Чакаларов: Въстанието в Костурско
5. Спомени на Михаил Наумов Чеков: Въстанието в Леринско
6. Спомени на Лазар Мишев: Защо не въстана Тиквешко
7. Спомени на Андон Кьосето: На път за Прилепско

ВЪСТАНИЕТО В СПОМЕНИТЕ НА УЧАСТНИЦИ В БОРБАТА
(Подбрали и редактирали: Тодор Браянов и Илия Славков)

ОДРИНСКИ ОКРЪЖЕН РЕВОЛЮЦИОНЕН КОМИТЕТ:
1. Из спомените на Христо Коцев
2. Из спомените на Георги Василев
3. Спомени на Димитър Даков
4. Из спомените на Антон Арнаудов
5. Из спомените на Лазар Димитров
6. Спомени на Павел Тенев Ковачев
7. Из спомените на Михаил Герджиков
8. Спомени на Георги Тенев

ЛОЗЕНГРАДСКИ РАЙОН:
1. Спомени на Дим. Груев
2. Из спомените на Иван Каиков
3. Из спомените на Михаил Василев от с. Каракоч и Христаки Янев Патоков от с. Българско Кадиево
4. Спомени на Лазо Лазов
5. Из спомените на четника Георги Хаджиатанасов
6. Спомени на Яни Попов
7. Спомени на четника Димитър Янев — Попето

БУНАРХИСАРСКИ РАЙОН:
1. Спомени на главния учител Димитър Димитров Божиков
2. Спомени на Димитър Ташев
3. Спомени на Анастас Сп. Разбойников

МАЛКОТЪРНОВСКИ РАЙОН:
1. Спомени на Райко Петров
2. Спомени на Войно Димов Роянов
3. Спомени на Стоян Сталев Московът