Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"УБИСТВОТО" НА ШАМБЕВСКИ ТЕАТАРСКА ПРЕДСТАВА ВО РЕЖИЈА НА УДБА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,542
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

"Зачудува" фактот што никој од семејството на Шамбевски, од соборците на Шамбевски, не сакаа да ја кажат вистината сите овие години а некој од нив МОРАЛ да ја знае, во умреницата која ја издал лекарот јасно пишувало за причината за смрта.

[Image: shambevski8d31.jpg]

Со оваа откритие на Саша Узунов се потврдуват нашите укажувања, укажувањата на ГРУПАЦИЈАТА за целта на формирањето на ДООМ, зборувам за времето кога ДООМ е воден од Драган Богдановски, ДООМ требело да ја покрие активноста на ВМРО, да створи лажни "борци" за Самостојна, Обединета и Демократска Македонија. "Борци" кој ке ги попречуваат сите вистински активности во битката за идеалот на ВМРО ... Зар нема појасен доказ за нашите трвдења од случајот Шамбевски. Ваква театарска представа во која учествувале и учествуваат многу глумци и од тие глумци -поточно СОРАБОТНИЦИ на УДБа никој да не проговори 40 годинини, зборува дека УДБа добро наградувала. Дека УДБа сеуште добро наградува најдобро зборува атаката која уследи кон мене заради објавата на документите од Германската полиција, од оние кои се на плартниот список на УДБа и чија "работна " задача е да ни ги промовираат соработниците на УДБа како патриоти.

[Image: peter-19e86.jpg]

Извештајот на Германската полиција кој ми го прати Саша Узунов:

[Image: teamuzunovbb31.jpg]

На Aнглиски:

Quote:

In 1974 a Macedonian anti-Communist dissident Blagoja Sambevski, an opponent of Tito's Yugoslavia and Secretary of the emigre organisation DOOM (Movement for the Liberation and Unification of Macedonia), was found dead at the hotel he was working at as a night porter in Munich, West Germany.

The Yugoslav intelligence service (UDBa /SDB) was believed to be behind his death, however, German police has just revealed that his death was ruled to be of natural causes after an autopsy was conducted.

The official statement in German translated reads:

"Mr. Blagoje Sambevski was found dead on 01.08.1974, at 10:00 clock, at his workplace, a hotel in Munich, Schillerstrasse. 11 a.

"The body was autopsied on behalf of the Munich Public Prosecutor at the Institute of Legal Medicine Munich.

"Because his death was due to natural, disease-related, it was not recorded as a murder by the police nor the prosecutor.

"Bavarian State Police investigations in the context of Ex-Yugoslavia associated the 1960s to the 1980s revealed there was connection with the death of Mr Sambevski. There is also no current investigation into the death of the Mr Sambevski.

If your have any evidence which could prove that killing of Mr Sambevski, please contact us at the Bavarian State Police."

Offical response from Detective Chief Inspector Herbert Linder, Bavarian State Police:

На Германски:


Quote:На Германски:

Sehr geehrter Herr Uzunov,

Meine Recherchen haben ergeben, dass Herr Blagoje Sambevski am 01.08.1974, gegen 10.00 Uhr, an seinem Arbeitsplatz, einem Hotel in München, Schillerstr. 11 a, tot aufgefunden wurde.

Der Leichnam wurde im Auftrag der Staatsanwaltschaft München I im Institut für Rechtsmedizin München obduziert. Aufgrund der dabei erhobenen Befunde wurde von einem natürlichen, krankheitsbedingten Ableben ausgegangen. Deshalb sind zu diesem Sterbefall weder bei der Polizei, noch bei der Staatsanwaltschaft Unterlagen archiviert.

Nach Auskunft des für die Ermittlungen im Zusammenhang mit Tötungsdelikten an Exiljugoslawen in den 1960er bis 1980er Jahren zuständigen Bayerischen Landeskriminalamtes liegen auch dort keine weiteren Erkenntnisse im Zusammenhang mit dem Tod von Herrn Sambevski vor. Es werden deshalb auch aktuell keine Ermittlungen zum Tod des Herrn Sambevski geführt.

Sollten Ihre Recherchen weitere Anhaltspunkte oder Beweise ergeben, die eine Tötung des Herrn Sambevski belegen könnten, wenden Sie sich bitte an das Bayerische Landeskriminalamt in 80636 München, Maillingerstr. 15.

Mit freundlichen Grüßen

Herbert Linder
Erster Kriminalhauptkommissar

ПРВОТО ИЗВЕСТУВАЊЕ ОД ПОЛИЦИЈАТА ОД МИНХЕН12-11-2014, 10:57 PM
Reply
goran10 Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Feb 2014
Reputation: 0
#2

(12-11-2014, 10:57 PM)ЈорданПетровски Wrote: "Зачудува" фактот што никој од семејството на Шамбевски, од соборците на Шамбевски, не сакаа да ја кажат вистината сите овие години а некој од нив МОРАЛ да ја знае, во умреницата која ја издал лекарот јасно пишувало за причината за смрта.

[Image: shambevski8d31.jpg]

Со оваа откритие на Саша Узунов се потврдуват нашите укажувања, укажувањата на ГРУПАЦИЈАТА за целта на формирањето на ДООМ, зборувам за времето кога ДООМ е воден од Драган Богдановски, ДООМ требело да ја покрие активноста на ВМРО, да створи лажни "борци" за Самостојна, Обединета и Демократска Македонија. "Борци" кој ке ги попречуваат сите вистински активности во битката за идеалот на ВМРО ... Зар нема појасен доказ за нашите трвдења од случајот Шамбевски. Ваква театарска представа во која учествувале и учествуваат многу глумци и од тие глумци -поточно СОРАБОТНИЦИ на УДБа никој да не проговори 40 годинини, зборува дека УДБа добро наградувала. Дека УДБа сеуште добро наградува најдобро зборува атаката која уследи кон мене заради објавата на документите од Германската полиција, од оние кои се на плартниот список на УДБа и чија "работна " задача е да ни ги промовираат соработниците на УДБа како патриоти.

[Image: peter-19e86.jpg]

Извештајот на Германската полиција кој ми го прати Саша Узунов:

[Image: teamuzunovbb31.jpg]

На Aнглиски:

Quote:

In 1974 a Macedonian anti-Communist dissident Blagoja Sambevski, an opponent of Tito's Yugoslavia and Secretary of the emigre organisation DOOM (Movement for the Liberation and Unification of Macedonia), was found dead at the hotel he was working at as a night porter in Munich, West Germany.

The Yugoslav intelligence service (UDBa /SDB) was believed to be behind his death, however, German police has just revealed that his death was ruled to be of natural causes after an autopsy was conducted.

The official statement in German translated reads:

"Mr. Blagoje Sambevski was found dead on 01.08.1974, at 10:00 clock, at his workplace, a hotel in Munich, Schillerstrasse. 11 a.

"The body was autopsied on behalf of the Munich Public Prosecutor at the Institute of Legal Medicine Munich.

"Because his death was due to natural, disease-related, it was not recorded as a murder by the police nor the prosecutor.

"Bavarian State Police investigations in the context of Ex-Yugoslavia associated the 1960s to the 1980s revealed there was connection with the death of Mr Sambevski. There is also no current investigation into the death of the Mr Sambevski.

If your have any evidence which could prove that killing of Mr Sambevski, please contact us at the Bavarian State Police."

Offical response from Detective Chief Inspector Herbert Linder, Bavarian State Police:

На Германски:


Quote:На Германски:

Sehr geehrter Herr Uzunov,

Meine Recherchen haben ergeben, dass Herr Blagoje Sambevski am 01.08.1974, gegen 10.00 Uhr, an seinem Arbeitsplatz, einem Hotel in München, Schillerstr. 11 a, tot aufgefunden wurde.

Der Leichnam wurde im Auftrag der Staatsanwaltschaft München I im Institut für Rechtsmedizin München obduziert. Aufgrund der dabei erhobenen Befunde wurde von einem natürlichen, krankheitsbedingten Ableben ausgegangen. Deshalb sind zu diesem Sterbefall weder bei der Polizei, noch bei der Staatsanwaltschaft Unterlagen archiviert.

Nach Auskunft des für die Ermittlungen im Zusammenhang mit Tötungsdelikten an Exiljugoslawen in den 1960er bis 1980er Jahren zuständigen Bayerischen Landeskriminalamtes liegen auch dort keine weiteren Erkenntnisse im Zusammenhang mit dem Tod von Herrn Sambevski vor. Es werden deshalb auch aktuell keine Ermittlungen zum Tod des Herrn Sambevski geführt.

Sollten Ihre Recherchen weitere Anhaltspunkte oder Beweise ergeben, die eine Tötung des Herrn Sambevski belegen könnten, wenden Sie sich bitte an das Bayerische Landeskriminalamt in 80636 München, Maillingerstr. 15.

Mit freundlichen Grüßen

Herbert Linder
Erster Kriminalhauptkommissar

ПРВОТО ИЗВЕСТУВАЊЕ ОД ПОЛИЦИЈАТА ОД МИНХЕНСега станува појасно како Оливер високо котира во Вмро Дпмне, досега мекако не можев да сфатам зошто е дел од екипата

16-11-2014, 06:56 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,542
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

(16-11-2014, 06:56 AM)goran10 Wrote: Сега станува појасно како Оливер високо котира во Вмро Дпмне, досега мекако не можев да сфатам зошто е дел од екипатаПратениците на ДПМНЕ оние од 2006 па до сега се 100% избор на службата.
Најмалку учество во изборот на пратеничките листи на ВМРО ДПМНЕ, УДБа имала во првиот пратенички состав. Веке 1998 година, УДБа значително учествува во изборот на пратеници на листата на ВМРО ДПМНЕ.
Имав некои сознанија дека со смрта на Шамбевски не е како што говорат "патриотиве" ама несакав да пишувам бидејки тоа беа се изјави без материјален доказ.
Најчудно ми беше што семејството, а посебно пратеникот па амбасадор Оливер не проговори еднаш да се отвори случајот на Благоја Шамбевски, сега ми е јасно зошто не проговорил.


16-11-2014, 02:47 PM
Reply