Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ БОМБАТА НА ЗАЕВ Е ЗА ПЛАШЕЊЕ ВРАПЦИ ??
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,542
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1


Quote:Петте теми се јасни и гласни Владата и граѓаните ги знаат многу добро. Бујрум, на преговори за сите пет теми. Нема, ќе преговараме за четирите, ама не за техничка влада. Не, за сите пет теми ќе преговараме.
Аргументите ќе ги извадиме на маса и за сите пет теми ќе преговараме.

Ќе завршам само на петте теми со тоа што ќе кажам еве вака - ако се фер, демократски и регуларни изборите, од што тоа се плаши Груевски, дали ќе има техничка, експертска или не знам каква влада на избори? Така? Ако толку народот му дава поддршка нему и на неговите политики, од што се плаши? Се плаши оти вистината ќе излезе на виделина. Ама шилото и вистината порано или подоцна ќе излезат на виделина.

Дали ќе биде тоа по пат на преговори или вака, ќе излезат на виделина. И сега ќе тргнам на таа тема што ја преокупира јавноста и се вели “бомбата“ на Заев.

Почитувани пријатели, ако не одевме на избори немаше да има ни бомба, ни бомби. Немаше да има ни докази ни аргументи. Јас сум среќен што СДСМ и опозицијата го имаат тој капацитет да ја направат систематски, прецизно и внимателно целата таа документација на аргументи и докази. И реков јавно, во моментот кога тоа ќе се објави, за три дена Груевски ќе треба да замине од власт, со оставка. Но за жал честа на Македонија ќе биде повредена и лично верувам дека ќе допре до сензибилитетот на меѓуетничките односи.

Аргументациите и доказите коишто постојат во раце на опозицијата, ќе бидат во многу прецизно и соодветно време обелоденети во јавноста. Јавноста мора да ги знае. Вистината мора да ја знаат сите. Но се надеваме дека тоа ќе биде на најбезболниот начин за нашата Македонија.

И ве уверувам, дека мојата верба во доказите и аргументите, што потврдуваат дека нема слобода и демократија во Македонија, дека нема слободно изразена волја на избори, мојата верба во тие докази, е толку голема, толку силна што го ставам во залог мојот политички кредибилитет и кредибилитетот на целото раководство на Социјалдемократскиот сојуз. Знаете што значи тоа, целиот политички кредибилитет, мој и на раководството на СДСМ - ако не успееме, политички не заслужуваме да ја водиме опозицијата. Е толку е силна вербата во доказите и аргументите што ги поседуваме!

четврток, 06 ноември 2014


Јас искрено не верувам дека има таква бомба, бомба која ке го натера Груевски да поднесе оставка.
(This post was last modified: 06-11-2014, 02:44 PM by ЈорданПетровски.)
06-11-2014, 02:42 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#2

(06-11-2014, 02:42 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Петте теми се јасни и гласни Владата и граѓаните ги знаат многу добро. Бујрум, на преговори за сите пет теми. Нема, ќе преговараме за четирите, ама не за техничка влада. Не, за сите пет теми ќе преговараме.
Аргументите ќе ги извадиме на маса и за сите пет теми ќе преговараме.

Ќе завршам само на петте теми со тоа што ќе кажам еве вака - ако се фер, демократски и регуларни изборите, од што тоа се плаши Груевски, дали ќе има техничка, експертска или не знам каква влада на избори? Така? Ако толку народот му дава поддршка нему и на неговите политики, од што се плаши? Се плаши оти вистината ќе излезе на виделина. Ама шилото и вистината порано или подоцна ќе излезат на виделина.

Дали ќе биде тоа по пат на преговори или вака, ќе излезат на виделина. И сега ќе тргнам на таа тема што ја преокупира јавноста и се вели “бомбата“ на Заев.

Почитувани пријатели, ако не одевме на избори немаше да има ни бомба, ни бомби. Немаше да има ни докази ни аргументи. Јас сум среќен што СДСМ и опозицијата го имаат тој капацитет да ја направат систематски, прецизно и внимателно целата таа документација на аргументи и докази. И реков јавно, во моментот кога тоа ќе се објави, за три дена Груевски ќе треба да замине од власт, со оставка. Но за жал честа на Македонија ќе биде повредена и лично верувам дека ќе допре до сензибилитетот на меѓуетничките односи.

Аргументациите и доказите коишто постојат во раце на опозицијата, ќе бидат во многу прецизно и соодветно време обелоденети во јавноста. Јавноста мора да ги знае. Вистината мора да ја знаат сите. Но се надеваме дека тоа ќе биде на најбезболниот начин за нашата Македонија.

И ве уверувам, дека мојата верба во доказите и аргументите, што потврдуваат дека нема слобода и демократија во Македонија, дека нема слободно изразена волја на избори, мојата верба во тие докази, е толку голема, толку силна што го ставам во залог мојот политички кредибилитет и кредибилитетот на целото раководство на Социјалдемократскиот сојуз. Знаете што значи тоа, целиот политички кредибилитет, мој и на раководството на СДСМ - ако не успееме, политички не заслужуваме да ја водиме опозицијата. Е толку е силна вербата во доказите и аргументите што ги поседуваме!

четврток, 06 ноември 2014


Јас искрено не верувам дека има таква бомба, бомба која ке го натера Груевски да поднесе оставка.
Jas mislam deka taja bomba postoji no ke se demontira i zakopa nekade da ne se raspadne makedonija.carsiski zboruvanja tvrdat deka zaev poseduva cvrsti dokazi za petkratnoto ubistvo na smilkovskoto ezero, deka toa e rezirano direktno od saso mijallkov i nikolla gruevski, so svoite pajtashi od dui.
No vo posleden moment od nadvoresen faktor mu e zabraneto na zaev iznesuvanje na tie dokazi bideiki toa moze da donese do repriza na 2001 godina.

16-11-2014, 12:42 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,542
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

(16-11-2014, 12:42 AM)sokoli Wrote:
(06-11-2014, 02:42 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Петте теми се јасни и гласни Владата и граѓаните ги знаат многу добро. Бујрум, на преговори за сите пет теми. Нема, ќе преговараме за четирите, ама не за техничка влада. Не, за сите пет теми ќе преговараме.
Аргументите ќе ги извадиме на маса и за сите пет теми ќе преговараме.

Ќе завршам само на петте теми со тоа што ќе кажам еве вака - ако се фер, демократски и регуларни изборите, од што тоа се плаши Груевски, дали ќе има техничка, експертска или не знам каква влада на избори? Така? Ако толку народот му дава поддршка нему и на неговите политики, од што се плаши? Се плаши оти вистината ќе излезе на виделина. Ама шилото и вистината порано или подоцна ќе излезат на виделина.

Дали ќе биде тоа по пат на преговори или вака, ќе излезат на виделина. И сега ќе тргнам на таа тема што ја преокупира јавноста и се вели “бомбата“ на Заев.

Почитувани пријатели, ако не одевме на избори немаше да има ни бомба, ни бомби. Немаше да има ни докази ни аргументи. Јас сум среќен што СДСМ и опозицијата го имаат тој капацитет да ја направат систематски, прецизно и внимателно целата таа документација на аргументи и докази. И реков јавно, во моментот кога тоа ќе се објави, за три дена Груевски ќе треба да замине од власт, со оставка. Но за жал честа на Македонија ќе биде повредена и лично верувам дека ќе допре до сензибилитетот на меѓуетничките односи.

Аргументациите и доказите коишто постојат во раце на опозицијата, ќе бидат во многу прецизно и соодветно време обелоденети во јавноста. Јавноста мора да ги знае. Вистината мора да ја знаат сите. Но се надеваме дека тоа ќе биде на најбезболниот начин за нашата Македонија.

И ве уверувам, дека мојата верба во доказите и аргументите, што потврдуваат дека нема слобода и демократија во Македонија, дека нема слободно изразена волја на избори, мојата верба во тие докази, е толку голема, толку силна што го ставам во залог мојот политички кредибилитет и кредибилитетот на целото раководство на Социјалдемократскиот сојуз. Знаете што значи тоа, целиот политички кредибилитет, мој и на раководството на СДСМ - ако не успееме, политички не заслужуваме да ја водиме опозицијата. Е толку е силна вербата во доказите и аргументите што ги поседуваме!

четврток, 06 ноември 2014


Јас искрено не верувам дека има таква бомба, бомба која ке го натера Груевски да поднесе оставка.Jas mislam deka taja bomba postoji no ke se demontira i zakopa nekade da ne se raspadne makedonija.carsiski zboruvanja tvrdat deka zaev poseduva cvrsti dokazi za petkratnoto ubistvo na smilkovskoto ezero, deka toa e rezirano direktno od saso mijallkov i nikolla gruevski, so svoite pajtashi od dui.
No vo posleden moment od nadvoresen faktor mu e zabraneto na zaev iznesuvanje na tie dokazi bideiki toa moze da donese do repriza na 2001 godina.Ако Заев одмолчи, поточно не изнесе некое сериозно обвинување тој со тоа си потпишува смртна политичка пресуда, за него бавењето со политиката ке е завшено за сите времиња.
16-11-2014, 11:00 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#4

(16-11-2014, 12:42 AM)sokoli Wrote:
(06-11-2014, 02:42 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Петте теми се јасни и гласни Владата и граѓаните ги знаат многу добро. Бујрум, на преговори за сите пет теми. Нема, ќе преговараме за четирите, ама не за техничка влада. Не, за сите пет теми ќе преговараме.
Аргументите ќе ги извадиме на маса и за сите пет теми ќе преговараме.

Ќе завршам само на петте теми со тоа што ќе кажам еве вака - ако се фер, демократски и регуларни изборите, од што тоа се плаши Груевски, дали ќе има техничка, експертска или не знам каква влада на избори? Така? Ако толку народот му дава поддршка нему и на неговите политики, од што се плаши? Се плаши оти вистината ќе излезе на виделина. Ама шилото и вистината порано или подоцна ќе излезат на виделина.

Дали ќе биде тоа по пат на преговори или вака, ќе излезат на виделина. И сега ќе тргнам на таа тема што ја преокупира јавноста и се вели “бомбата“ на Заев.

Почитувани пријатели, ако не одевме на избори немаше да има ни бомба, ни бомби. Немаше да има ни докази ни аргументи. Јас сум среќен што СДСМ и опозицијата го имаат тој капацитет да ја направат систематски, прецизно и внимателно целата таа документација на аргументи и докази. И реков јавно, во моментот кога тоа ќе се објави, за три дена Груевски ќе треба да замине од власт, со оставка. Но за жал честа на Македонија ќе биде повредена и лично верувам дека ќе допре до сензибилитетот на меѓуетничките односи.

Аргументациите и доказите коишто постојат во раце на опозицијата, ќе бидат во многу прецизно и соодветно време обелоденети во јавноста. Јавноста мора да ги знае. Вистината мора да ја знаат сите. Но се надеваме дека тоа ќе биде на најбезболниот начин за нашата Македонија.

И ве уверувам, дека мојата верба во доказите и аргументите, што потврдуваат дека нема слобода и демократија во Македонија, дека нема слободно изразена волја на избори, мојата верба во тие докази, е толку голема, толку силна што го ставам во залог мојот политички кредибилитет и кредибилитетот на целото раководство на Социјалдемократскиот сојуз. Знаете што значи тоа, целиот политички кредибилитет, мој и на раководството на СДСМ - ако не успееме, политички не заслужуваме да ја водиме опозицијата. Е толку е силна вербата во доказите и аргументите што ги поседуваме!

четврток, 06 ноември 2014


Јас искрено не верувам дека има таква бомба, бомба која ке го натера Груевски да поднесе оставка.
Jas mislam deka taja bomba postoji no ke se demontira i zakopa nekade da ne se raspadne makedonija.carsiski zboruvanja tvrdat deka zaev poseduva cvrsti dokazi za petkratnoto ubistvo na smilkovskoto ezero, deka toa e rezirano direktno od saso mijallkov i nikolla gruevski, so svoite pajtashi od dui.
No vo posleden moment od nadvoresen faktor mu e zabraneto na zaev iznesuvanje na tie dokazi bideiki toa moze da donese do repriza na 2001 godina.

Соколи, значи ли тоа дека тие што се осудени за таа работа се невини !??


17-11-2014, 03:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,542
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#525-11-2014, 02:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,542
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

НОВОГОДИШНАТА ПЕТАРДА НА ЗАЕВ

24.11.2014


Миленко Неделковски

Кога на семафорите кај Судска ќе ти ја нападнат шофершајбната мрсулави дечиња, држејки во рацете кутии со петарди и огнометни средства, знаеш дека се доближува Нова година. Календар не ти треба.

Ја, од секогаш, сум ги преферирал зелените петарди. 100 во кутија за 100 денари. Ама има и бомбици, звиждалици, ракети и триста други чуда.

Оваа година хит на семафорите е продажбата на петарди кои ги нарекуваат “Бомбата на Заев“. Значи, како и во политиката на СДСМ, се работи за петарда, ама во Пи-аР стратегијата (на СДСМ и мрсулавите дечиња) се претставува дека се работи за бомба! “Бомбата на Заев“ е поскапа од зелените петарди, има помал ефект, бргу и престанува дејството/ефектот и е интересна само неколку дена.

Секако, ја и оваа година ќе си купам од зелените. Стандардно добри, докажани, ефикасни...

Настрана од “Бомбата на Заев“ што се продава кај Судска, на павелшатева упорно ни се нуди “Петардата на Заев“. Зоран Заев најавувајки ја бомбата, петардата би рекол, во Битола кажа дека го заложува својот политички кредибилитет. Односно, Заев ќе заложи нешто што нема. И не е некоја интабулација, нели?

Од кога ја најави петардата, тој би рекол бомбата, не престанаа шпекулациите што е тоа?! Секс скандал, економски криминал, велепредавство, злосторства против човештвото...! Што би можело да биде, а да е бомба, а не петарда (од оние малите, црвените)?

Со време се проширија шпекулацијата дека не е една, ами три бомби. Значи Хирошима, Нагасаки и уште една?!

Шпекулациите, барем засега стојат на две тези. Дека едната бомба е поврзана со Смилковскиот масакар, а другата со уредувачката политика во медиумите!

За Смилковскиот масакар, демек, полицијата нашла шест мобилни телефони што биле сопственост, или биле во контакт, со челници на ДУИ. Па сега сето тоа се задскривало. Наводно, нели!

Околу уредникувањето, шпекулациите велат дека ќе се промовираат докази како на главни уредници и водечки новинари во Македонија им се давани текстови и директни наредби што да пишуваат.

И двеве бомби, имаат слаба (петарда) страна?! Ако се вистина, како и со што ќе се докажат? Сашо Орданоски во своето последно писание го споменуваше дури Џулијан Асанж! Сноуден не го спомена!?

И за двеве петарди-бомби сознанијата, доколку ги има, можат да се обезбедат само по пат на прислушкување на телефони, следење на електронска пошта и слични разузнавачки алатки. Во Република Македонија со закон и Устав право на прислушкување имаат само органите на прогонот, но исклучиво со судска писмена наредба. Со официјален документ кој кажува кого, кога, како и пред се зошто треба да се прислушкува. Се надвор од тоа е незаконско, е криминал и е злоупотреба...

Кај нас нашироко се говори дека прислушкувачка опрема имаат амбасадите на САД, Русија и Израел, но и неколку други држави. Соседни, пред се. Потоа, прислушкувала наводно војската, па таква опрема имал и Минчо Јорданов, Владе Милчин со помош на Сорос, СДСМ, ВМРО и уште по некој. Ако е ова точно, Скопје почна да наликува на Лисабон, а Македонија на Португалија, за време на Втората светска војна.

Ја лично не верувам дека Заев има било каква бомба. Да имаше, таа одамна ќе беше активирана, и шрапнелите ќе покосеа политички кариери. Убеден сум дека Заев има шепнување од некои странски прислушкувачи дека имаат тоа-и-тоа, и дека ќе му дадат доказен матерјал. Тој, така корнишоновски наивен, истрча со заложувањето на својот политички кредибилитет, и сега нема простор за маневрирање. Синхронот на мењачот му е расипан, па не му уфрлува у рикверц.

Што би рекле во судска постапка, товарот на докажувањето лежи на тужителот. Како Заев ќе ја докаже бомбата, ако воопшто ја има? Ќе истрча и ќе рече “Пол Волерс има снимени разговори на Мартин со Богатинова“?! Потоа Пол Волерс ќе излезе и ќе рече – да, имам?! Имам, би рекол Волерс, бидејки сите вас доле, што ве гледам од горе (Кале), ве слушам и прислушкувам? Но, ниту има разговор помеѓу Мартин, Богатинова или било кој, ниту пак Волерс јавно би признал дека прислушкува. Америка е пре силна, ама скандал од ваков тип не и треба. Кој е тој шпиун или тајна служба што ќе признае дека прислушкувале. Во тој слуај ниту тој би се нарекувал шпиун, ниту службата би била тајна.

Па така, полека доаѓа моментот кога ќе испратиме една, а ќе дочекаме друга нова година. 9-та во која според вољата на народот Никола Груевски ја води државата. При дочекот ќе бидат испукани сите купени петарди, вклучително и бомбиците на Заев.

Според сработеното на теренот во изминатава година, од аспект на политички партии, во ВМРО ќе отворат шампанско и ќе си наздрават. Ќе си посакаат ваква опозиција да си имаат и во наредните 100 години (најмалку).

Во СДСМ ќе отворат Газоза. Прилепска. Она некако најгазирана е. И при првото отворање шушти. Потоа е шеќерна водичка.


[/quote]
25-11-2014, 03:45 PM
Reply
трендафил Offline
Member
***

Posts: 166
Joined: Jan 2010
Reputation: 3
#7

Бидејќи бомбата е активирана, очигледно е дека на крај ќе му експлодира на Заев во раце. Очигледно е дека лидерот на опозицијата купува време. Нејасно е само дали го прави тоа за себе или за некој друг.
04-12-2014, 11:43 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#8

(17-11-2014, 03:22 PM)hristo Wrote:
(16-11-2014, 12:42 AM)sokoli Wrote: Jas mislam deka taja bomba postoji no ke se demontira i zakopa nekade da ne se raspadne makedonija.carsiski zboruvanja tvrdat deka zaev poseduva cvrsti dokazi za petkratnoto ubistvo na smilkovskoto ezero, deka toa e rezirano direktno od saso mijallkov i nikolla gruevski, so svoite pajtashi od dui.
No vo posleden moment od nadvoresen faktor mu e zabraneto na zaev iznesuvanje na tie dokazi bideiki toa moze da donese do repriza na 2001 godina.

Соколи, значи ли тоа дека тие што се осудени за таа работа се невини !??

Ne tie ne se nevini.Tie seele tikvi so djavolot.Nivniot alibi e deka kriticniot den bille na sostanoci so gradonacalnici na vmro.Od druga strana pushkata od koja se ubieni pette momcinja billa nivna i od istata pushka imallo vooruzhen eksces i istata e odzemena porano od policijata.Osudenite bile bliski so vmro i dui.No ne se direktnite izvrsiteli.Albansko americkata liga mislat (a nikogas ne kazuvat neosnovani misli) deka izvrsitelite se od bosna od sokolac i romanija.Pri posledniot zdiv jusuf grvalla rekoll:Ako mojot ubiec e allbanec daj bozhe nikogash da ne se otkrie.I jas istoto go tvrdam.Akoizvrsitellot na petokratnoto zlostorstvo ne e allbanec daj bozhe nikogash da ne se otkrie
04-12-2014, 10:49 PM
Reply
трендафил Offline
Member
***

Posts: 166
Joined: Jan 2010
Reputation: 3
#9

Колку што гледам Заев уште ја спомнува „бомбата“. Ја спомнува и Жерновски. Ако е тврдењето во врска со Смилковското Езеро точно, тогаш нарачателите ќе одат во затвор. Но тоа не значи дека цело ВМРО ќе биде затворено, па СДСМ да дојде на власт без избори. односно дека ќе ги добие изборите.
Ајде да дискутирам како бомбата да е вистинита. Доколку Заев до сега ги немал доказите, а ги добил сега, прашање е од каде ги добил. Дали од служба што е пријателски настроена кон Македонија или од непријателска? Што може да значи дека „доказите“ се монтирани. Нејасно е и од каде баш Заев е одбран за активирање на бомбата. Затоа што тоа е најлошиот можен начин. Да се користи човек на кој мнозинството не му верува. Па изгледа дека некој сакал да изврши некаков притисок врз власта за свои цели. Но според последните настани, на пример користењето на нашето име (уставното) во декларацијата за борба против ИСИЛ (кога Венизелос го има напуштено самитот) тој притисок очигледно веќе не постои.
Иначе мислам дека тенденцијата на СДСМ е токму во тоа секој да си замислува своја бомба. Некој за Смилковското Езеро, некој за нешто друго, како дел од борбата за власт. Бомба требаше да биде и наводниот криминал за Македонска банка, но таа бомба очигледно му експлодира на Заев во раце. Што ќе биде со оваа ќе видиме ...
05-12-2014, 08:56 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#10

Za tat ne beshe kriv celiot SDSM no sdsm ja pllati smetkata kako i za mnogu drugi raboti.Ako e do smilkovskoto ezero togash bi sakall nishto da ne se objavi vo ime na slednite zhrtvi koi bi mozhelle da nastanat.No nikolla mladenov e isto edna bomba.Pa kingerot na boris trajkovski.
Bombite ili petardite mozat da pocnat da eksplodirat edna zad druga.Sto mislish trendafile so toa koga velish deka bombata ke mu eksplodira na zaev vo race.
jas toa go svaqam poinaku.Likvidacija na grujo i mijallkov, vo nesreqen slucaj.Prirodna smrt na ali baba od infrakt.I mu ostana bombite na zaev vo race bideiki mrtvite se sekogash kul, dodeka zhivite ne se krivi za dellata na mrtvite.
Go gledate li spasot na ovoj nacin.
07-12-2014, 01:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,542
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

Во интервјуто за весникот „Слободен печат“, Заев навести на што ќе се однесува „бомбата“.


Quote:- Во Македонија во целост се повредени одредбите од Член 2 од Уставот: „Граѓаните власта ја остваруваат преку демократски избрани пратеници“. Не сакаме да ја прифатиме реалноста граѓаните во Македонија да бидат лишени од можноста власта да ја остваруваат преку демократски избрани претставници. Никаде, ама баш никаде во демократскиот свет не е дозволиво министер да каже дека „за нас овие избори се прашање на живот или смрт“ – ова е само еден од многуте докази за кои постојат документи кои во услови на оптимално изградена безбедност и извесна успешност ќе ги објавиме. Во Македонија во целост се повредени и одредбите на член 16 од Уставот: „Се гарантира слободата на уверувањето, совеста, мислата и јавното изразување на мислата. Се гарантира слободата на говорот, јавниот настап, јавното информирање и слободното основање институции за јавно информирање“. Најискрено можам да ветам пред сите граѓани дека се обврзуваме да ја вратиме слободата во медиумскиот простор, ќе направиме услови да се вратат медиумите затворени од оваа тоталитарна власт. Трето, во Македонија во целост се повредени и одредбите на Член 25 од Уставот: „На секој граѓанин му се гаратира почитување и заштита на приватноста на неговиот личен и семеен живот, на достоинството и угледот“. Затоа во една од целите што мора да ги постигнеме е да создадеме општествен амбиент и безбедносен систем во кој ќе нема простор за доминација на политичката полиција, а ДБК, посебно нејзината петта управа, задолжена за прислушкување ќе биде предмет на сериозна истрага – нагласува лидерот на СДСМ.


Ако оваа му е полнењето на бомбата на Заев, жали боже на времето кое го изгубија оние наивните и чесните очекувајке од Заев да ја урне оваа власт.
07-12-2014, 07:09 PM
Reply
трендафил Offline
Member
***

Posts: 166
Joined: Jan 2010
Reputation: 3
#12

Што се однесува до бомбата и нејзината експлозија во раце, се однесува строго технички. Ако некој си игра со бомба долго време, таа еднаш експлодира. Иначе гледам дека Заев неговите го обвинуваат дека не е самостоен, односно дека други, странци, наводно му забраниле да објави нешто. А колку што гледам тој не ги слуша „странците“ кои му ги одржуваат почетните прредавања од демократијата. Дека дијалог се води во Собранието. Кај што секој има сила толку колку што добил на изборите. Со напомена дека на последните избори опозицијата имаше подобри услови отколку во 1998 или 2006 година, кога победуваше опозицијата. СДСМ веќе 8 години наместо да се бори за гласовите со додворување на нгласачите, им се додворува на странци. Окулу името на пример или во обидот да се пресече дел од македонската историја. Или со потсмевањето на проектот Инвестирајте во Македонија кој очигледно функционира.
Кај СДСМ нпроблем е тоа што смета дека има „природно“ право, односно дека од Господ им е дадено да владеат. Без разлиока како го прават тоа. А праксата покажува дека повеќе не е така.
08-12-2014, 09:17 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#13

(07-12-2014, 07:09 PM)ЈорданПетровски Wrote: Во интервјуто за весникот „Слободен печат“, Заев навести на што ќе се однесува „бомбата“.


Quote:- Во Македонија во целост се повредени одредбите од Член 2 од Уставот: „Граѓаните власта ја остваруваат преку демократски избрани пратеници“. Не сакаме да ја прифатиме реалноста граѓаните во Македонија да бидат лишени од можноста власта да ја остваруваат преку демократски избрани претставници. Никаде, ама баш никаде во демократскиот свет не е дозволиво министер да каже дека „за нас овие избори се прашање на живот или смрт“ – ова е само еден од многуте докази за кои постојат документи кои во услови на оптимално изградена безбедност и извесна успешност ќе ги објавиме. Во Македонија во целост се повредени и одредбите на член 16 од Уставот: „Се гарантира слободата на уверувањето, совеста, мислата и јавното изразување на мислата. Се гарантира слободата на говорот, јавниот настап, јавното информирање и слободното основање институции за јавно информирање“. Најискрено можам да ветам пред сите граѓани дека се обврзуваме да ја вратиме слободата во медиумскиот простор, ќе направиме услови да се вратат медиумите затворени од оваа тоталитарна власт. Трето, во Македонија во целост се повредени и одредбите на Член 25 од Уставот: „На секој граѓанин му се гаратира почитување и заштита на приватноста на неговиот личен и семеен живот, на достоинството и угледот“. Затоа во една од целите што мора да ги постигнеме е да создадеме општествен амбиент и безбедносен систем во кој ќе нема простор за доминација на политичката полиција, а ДБК, посебно нејзината петта управа, задолжена за прислушкување ќе биде предмет на сериозна истрага – нагласува лидерот на СДСМ.


Ако оваа му е полнењето на бомбата на Заев, жали боже на времето кое го изгубија оние наивните и чесните очекувајке од Заев да ја урне оваа власт.
Bombite poleka eksplodirat ama ne tolku bombasticno.Operacijata cekan e edna takva malla bomba.Dodeka cekan e posledica na aferata so pasoshite.
Vllastodrzhcite rabotelle na biznisot so pasoshi.Istite se prodavalle kako hallva.Novinarite otkrija (nekoj im go dostavi toa za da ne mozhe grujo da gi optuzhi za shpiunazha i kleveta pred svoite sudii) kako se pravelle pasoshite.
Filmskiot insert go obezbedill mafijashot shvercerot na droga kamatashot i ubiecot od gostivar, fadil koj drzheshe diskotekata golden aye.
Istiot vo nenadejna akcija trebashe da bide fizicki likvidiran.Celiot gostivar ke zdivneshe i ke beshe zadovolen, a i braqata nikolla i alija ke bea mirni.
No fadil od nekoi strukturi od vnatre beshe informiran.I im izbega na zagarite na grujo.Toj ke se predade no koga nekoj drug ke mu go obezbedi grbot.Momentallno gradonacallnikot na opshtina gostivar go cuvat cetvorica tellohranitelli bidejki se pllashi od kllapata na kamatashi koi mu pripretille deka ne mu se pishuva dobro.
Biznisot so pasoshi se zaeba.Pocna nesogllasuvanjata kaj koalicioniot partner dui.Dui e trull vnatre od kriminall.A opozicioniot sdsm gi ima site soznanija za ova i podbucnuva od vnatre.Dali preku dui sdsm ke go raznisha sveti nikolla od tronot vremeto ke pokazhe.
17-12-2014, 09:24 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#14

(08-12-2014, 09:17 PM)трендафил Wrote: Што се однесува до бомбата и нејзината експлозија во раце, се однесува строго технички. Ако некој си игра со бомба долго време, таа еднаш експлодира. Иначе гледам дека Заев неговите го обвинуваат дека не е самостоен, односно дека други, странци, наводно му забраниле да објави нешто. А колку што гледам тој не ги слуша „странците“ кои му ги одржуваат почетните прредавања од демократијата. Дека дијалог се води во Собранието. Кај што секој има сила толку колку што добил на изборите. Со напомена дека на последните избори опозицијата имаше подобри услови отколку во 1998 или 2006 година, кога победуваше опозицијата. СДСМ веќе 8 години наместо да се бори за гласовите со додворување на нгласачите, им се додворува на странци. Окулу името на пример или во обидот да се пресече дел од македонската историја. Или со потсмевањето на проектот Инвестирајте во Македонија кој очигледно функционира.
Кај СДСМ нпроблем е тоа што смета дека има „природно“ право, односно дека од Господ им е дадено да владеат. Без разлиока како го прават тоа. А праксата покажува дека повеќе не е така.
Sve dobro funksionira i vo makedonija i vo kosovo.Ne znam so kakvi naocari ja gledate situacijata.Trendafile sekoj den od makedonija i od kosovo begat 5-10 avtobusi so mlladi koi zemat karti vo eden pravec.Makedonija se isprazni.Kosovo isto.
Gospodine trendafile ti ne gi gledash vo skopje tie mlladi lludje koi izbegalle nadvor.Jas gi gledam sekoj den kako tuka stanuvat zhrtvi na bezdushnite trgovci so covekova rabotna silla.Vo vremeto na branko crvenkovski na baushtelle vo svajcarija ne mozheshe da sllushash zbor na makedonski.Deneska pollni se baushtellite so makedonci pretezhno dialekt od istocna makedonija.
Projektot investiraj vo makedonija ???????????
i koi se rezulltatite sprema vas.Kolku golemi investicii se napraveni vo makedonija.Sto stana so subrata roj.
Toa ke vi bide slednata bomba.Iminjata na tie koi kasiralle vo sllujcajot subrata.I toa pak ke pukne ama ne kako bomba na zaev.ke vi dojde kako ni od kade.Za pasoshite koj ke otgovara?
Sto ke stane so jankullovska bideiki pod neini ingerencii se pasoshite
17-12-2014, 09:37 AM
Reply
трендафил Offline
Member
***

Posts: 166
Joined: Jan 2010
Reputation: 3
#15

Има иселеници и од Грција, Бугарија, Романија, Чешка и да не ги набројувам земјите од ЕУ. Укинувањето на визите го зголеми бројот на иселеници. Но требаше ли да останеме изолирани за да нема иселување? Немој само да ме убедуваш дека ако СДСМ и ДУИ беа на власт ќе немаше иселување. Јас не се сеќавам дека порано сме биле на второ место во Европа по порастот на БДП. Или дека некој ја препорачувал Македонија за Дуинг Бизнис. Каде што една од оценките е и за слободата во водењето бизнис. А телевизиите или весниците се трговски друштва што водат бизнис. Слободно. Или слобода на информирањето е само ако некој слободно пропагира промена на името и идентитетот на македонскиот народ.
24-12-2014, 09:00 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#16

(24-12-2014, 09:00 PM)трендафил Wrote: Има иселеници и од Грција, Бугарија, Романија, Чешка и да не ги набројувам земјите од ЕУ. Укинувањето на визите го зголеми бројот на иселеници. Но требаше ли да останеме изолирани за да нема иселување? Немој само да ме убедуваш дека ако СДСМ и ДУИ беа на власт ќе немаше иселување. Јас не се сеќавам дека порано сме биле на второ место во Европа по порастот на БДП. Или дека некој ја препорачувал Македонија за Дуинг Бизнис. Каде што една од оценките е и за слободата во водењето бизнис. А телевизиите или весниците се трговски друштва што водат бизнис. Слободно. Или слобода на информирањето е само ако некој слободно пропагира промена на името и идентитетот на македонскиот народ.
Ubavo kazhano i ubavo smisleno trendafile.No mozhesh toa taka amballazhirano da mu go prodadesh na nekoj drug i toa vo mesta kade ne funksionira internet i nema dostava na poshta pa i tv i radio priemnici.Trendafile od bugarija begat no mie im otidnuvame tamu taka shto beganjeto na bugarite stoi status quo.Sekoj den vo bugarija novi baranja za novi drzhavjanstva.Sekoj den vo bugarija novi dovadjanja na stranci vo predstavnishtvata na firmite koi gi imat po cella bugarija.Pa i rumunija.Molldavcite stanuvat site rumuni.Ukraincite se selat masivno vo bugarija trendafile.Dodeka edinstveni zemji od regionot od koi lludjeto begat kako od djavoll se samo makedonija i kosovo.Samo zaminuvat nikoj ne doadja.
Shto se odnesuva do sdsm-dui. za dui nemam zborovi toa e gnasna gamad ili grupa na smrdlivi ubijci koi za nekolku grosha bi ja prodalle pa i silluvalle i rodenata majka.
Sto se odnesuva do sdsm jas nikogash ne sum razmisluvall deka ke dojde situacija da eden den reallno misllam deka sdsm e naj makedonska partija vo makedonija.Vie gospodine trendafile so sve dui nezavisnosta na makedonija ja krcmivte za bezpari kaj severnite braqa.Car dushan ti e nasred skopje.Latas cedoto udbashko ti e ministerot za informiranje vo vmro-vllada.A toj e sin na janackovic.Posle nezavisnosta vie golemite makedoncinja so predznak VMRO zaedno so UCK-ata hazreti alija potpishavte zakon za zaednicki patroliranja po makedonija na srpsko - makedonska policija.
Vie golemite makedoncinja so golemoallbancite na ali ahmeti potpishavte zaednicki dogovor so severnite braqa za zaednicki datei sistem so srpskata policija.I za sekoja informacija na sekoj gradjanin na makedonija beograd ne bara informacija od kurvishteto jankullovska nego udira na tastatura i sokoli so sve trendafila mu e na dllan.
Vie gospodine trendafile golemite makedoncinja so predznak vmro zaedno so uckata alija gi izmislivte zaednickite ambasadi so braqata srbi.Srbinot ke te predstavuva nadvor ot sega pa natamu gospodine so predznak VMRO.
Da te prasham shto e izdajnishtvo gospodine trendafile? kakva forma ima.kakva agregatna sostojba ima.Kako izgleda sramot.Se jade so kashika li?
Koga zboruvash za zgolemuvanje na BDP daj zhiti sve ti mislish deka paseme treva li.Gospodine ako cella decenija sta imale negativen salldo e stignavte na dnoto.ja iskasapivte drzhavata i ja piknavte vo najdllaboka siromashtija i enormni dollgovi.Koga ja donesovte drzhavata vo situacija na allbanija na enver hodzha.Pa normallno deka allbanija posle hodzha imashe pocetno dvizhenje nanapred.I deka posle nullata doadja brojot eden.I deka porastot od 0-1 e stopostotno zgolemuvanje.O kolega kosovo deneska ima za 20% povisoki pllati od makedonija.Pa dobro kako ne ti e sram da go prifaqash ova zdravo za gotovo i da go golltash predi se ti samiot. pa i ushte da im go prodavash toa na drugite. a i samiot si svesen deka toa e cista demagogija.
Za kakov duing biznis zboruvash be covek.Deneska makedonija vo kulloari se spomnuva samo kako drzhava za seks biznis.Toa shto vcera beshe bugarija rumunija ceshka deneska toa e makedonija.Vo ta makedonija mlladi devojcinja po 18-20 godini go prodavat telloto za bedni 20 evra da im pravat kef na stranci samo da obezbedi najosnovnoto leb.Dobro za vas gospodata od vllasta toa e strano bideiki piejki ja krvta od narodot se podignavte mnogu visoko taka shto narodot dole veqe i ne go gledate.Kako caushesku nekogash.
Sredstvata za informiranje vo makedonija gospodine se filijali na vllasta koi se dollzhni da go falat Kim Jong-un
Ako go pravat toa dobro se nagraduvat so zemja nekretnini gotovi pari vo ime na rekllami i shto ti ja znam shto ti ja znam.Ako vo nekoj sllucaj pocnuvat da izigruvat majmuni i da gllumat nezavisno novinarstvo gi ceka sudbinata na mlladenov i na A1.
A shto se odnesuva za imeto ti si deneska FYROM-ec
Za da bidesh makedonec ke cekash sega edno 100 godini.Bideiki severniot brat zaedno so kumroveckiot bravar so toa ime sakashe na cubrilovic da mu ja ispollni zhellbata da izleze srbija na more.Vie namesto da se odvoite od toa i definitivno da pokazhete deka ne ste orudie vo racete na srbija i deka ne sakate nishto poveqe nego da imate vasha drzhava vie stvarate vardarska banovina so tendencija ta banovina da se proshiri do sollun.Pa istocno na linija vidin-montana-sofija-sollun.
E pa grcite znaesh koga ke ti go dozvollat toa?
NIKOGASH-ne gi optuzhuvajte sdsm-ovcite za izdaja i prodavanje na imeto.Vie ime nemate vie ste fyrom-ci.so tendencija da otidnete vo istorija kako trojancite.Dodeka sdsm-ovcite se obiduvat da spasat shto mozhe da se spasi.Zhall mi e no deneska toa e naj makedonskata partija.Na moja zhallost allbanska partija vo makedonija i ne postoi

02-01-2015, 08:51 PM
Reply