Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
МОЗОК СУМ
Author Message
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#1

МОЗОК СУМ

Мора уште еднаш да се навратиме на оваа тема оти е најнајбитна .Всушност едноединствена разлика што воопшто постои помеѓу природни и општествени науки и библија е библиската гаранција од прва до последна страна дека личноста нее материјална и дека таа е самосвесен синхронизиран чувствено мисловно емоционален фунционален склоп а дека физичкото тело па со тоа и мозокот со целата негова грандиозна сложеност нее мисловна категорија .Таа е гаранцијата дека личноста (бог-личноста-јас) постои независно издвоено од биолошкото тело и дека го користи мозокот т.е. преку него управува и со целото тело па така се реализира .


Ако ја нема оваа гаранција тогаш биб и не би била пишувана.Затоа мора да се провери на кој начин , како , со кој индикации, претпоставки е дојдено до ова сознание...кое навистина изгледа неверојатно , а првично гледано дури и неприфатливо иако пожелно нели .


Ако ја нема оваа гаранција тогаш биб би била само една од многуте напишани книги, тоа стварно во неа има доста поучни работи , мудрости.....ама и во тоа време и денес имало и има книги со собрани искуства поговорки изреки мудрости .....а може да им послужи например на пистели поети како инспирација бидејќи е напишана во некој силен спартански стил.Но ништо повеќе од тоа .Така што секој/а што ќе обвини дека поединци или организации (религиозни или други) ја злоупотребуваат и дека е баш и измислена за заведување застрашување манипулирање на другите луѓе ќе биде во право се подразбира .А и најчестото “јас верувам ти неверуваш...”..ќе биде обично инаетење , лигаење. Па дури и тоа што биб признава природни и општествени науки нее оправдување за нејзино постоење (голема работа што било развојот на науките од нив да не барал одобрение..)...нели уште во стар завет се советува ако се нема добар исцелител (како што бил Исус) да се оди на лекар ...какви такви и тогаш си имало лекари .


И тоа што ги повикува во она време Грците да не застанат со истражување дека основни елементи се земја вода воздух туку да продолжат ...може да биде обично мајтапење.Демек науки си се науки користат методи истажувања што се не амаааа “џабе им е ние си веруваме” . Е итоа што е кажано а после и апостоли го препорачуваат “се испитај се истражи”.....наизглед изгледа доста ферски..амааа може да е многу добар блеф…као –“абе види ама тоа ти е проверена работа па неси губи време”......зада може отпосле да те манипулира како си сака.
Инаку идеата за бесмрност изгледа доста примамлива ама па од една страна несекој ја сака нели непојмливо е вечно да постоиш и од друга страна прифатливо е ама под кој услови и со какви личности, каде, како ,како каков ,во кој облик .....така што вакава идеа можела “даму светне” на било кој измамник или организирана група измамници како лесен начин на заработка па оваа идеа да ја преземаат слични мостри и да тркаалаат цело време со векови.

Се подразбира дека за секој човек (огромен дел ) биолошка смрт на тело е језива неприфатлива непомирлива работа бар заодредн временски период иако со цело сознание дека е неизбежна ...амаа па и некој да си најде ухлебие од таа работа (освен гробарите што е оправдано) плус да претставува важен државен и општествен фактор е исто така неприфатлива работа .

Што се однесува до тој сугестивен утешувачки дел и пред религии си постоеле врачеви шамани ..какви се не што тешеле луѓе

Денес на пример има дијанетика и скиентологија кој како и сами кажуваат ја обработиле – испревртеле цела психологија и психијатрија (за да не платат авторски права) и се регистрирани како религија (повторно за да не платат данок оти секоја “проповед” дебело ја наплатуваат) кој ете една гранка од медицината ја нудат како религија а притоа воопшто не се мешаат во тоа членови во што ќе веруваат ...слободно може да веруваат и во Алф од Малмек дека е Господ.Исто така повикување на некекви морално етички принципи не држи оти и пред да биде пишувана биб државата и традиции на луѓе веќе ги имале во некаков облик апа да не збориме за денес кога се предобро издефинирани систематизирани класифицирани и издвоени како научни дисциплини.Но најбитната работа во биб за секој поединец е тоа што се бараат огромни жртви и самоодрекувања до степен на одбојност , па самиот Павле ќе рече- “ако ова нее вистина од сите луѓе луѓе што се родиле и постоеле на земјата ние најмногу ќе бидеме за жалење”...па да, тоа би бил тотален животен промашај , напразно потрошен живот .

Во таков случај секој/а што ќе се посомнева и рече дека тие си промашиле живот , се зезнале па ете сега идиотски гледаат и други да зезнат ..се апсолутно во право.Исто како што би биле во право сите оние што велат дека може да биде поединец/ка или група луге си проберат работи од биб си ги протолкуваат како нив им одговара (а во биб е многу нешто изнапишано) па фино лепо си создадат секта , или нова религија ..нели ..”ако сакаш да се збогатиш формирај си религија” Па сепак ќе и посветиме трошка внимание оти ја пишувале идеалисти (и Христ и Љубовта-Бог се идеалисти) а овие се најгенијалниот најбрилијантниот дел , кремот на човештвото но не на “жими мајка” и “вјеруј”…


Затоа ако неможе оваа работа да ја разјаснам до крај ама бар колку варјантни решенија ќе ми текнат –толку....ехеее успех е после толку векови да дојдам барем до степен на сомнеж .Ајде мало повторување ќе се повикаме на биб бидејќи од таму се роди сомнежот . Па зар и тогаш не се изнагледале умирања , обезглавувања , луѓе со ментален хендикеп, па сепак ќе рече “О мисло зла од каде ли доаѓаш” а секако не мислеле на мозокот .... кој читал биб ќе види одлично се разбирале во анатомија не само на животните туку и на луѓето......не само анатомија туку се и сешто и тоа го вметнувале во текстовите па биб ја направиле мултидисциплинарна наука . Значи прво што сигурно утврдиле е дека Личноста постои Независно , Издвоено , Раздвоено , од мозокот и телото ...е дури потоа се занимавале со бесмртности богови господовци итн .... инаку биб воопшто и немaло да почне да се пишува . Павле “Ние не сме телесни” Јас – нее телесно

Инаку ако личноста е матерјална т.е. се јавува во вид на мозочна конфигурација тогаш тоа е работа на природни науки и на никој друг ТУКУ напротив пораката и гаранција на цела биб е дека Личноста како чувствено мисловно емоционален , хармонично синхронизиран склоп е ИЗДВОЕН од ТЕЛОТО а мозок иако е грандиозено сложен и служи на Личноста да управува со телото Личноста е предвидена за вечен живот а не физичко тело Павле – како што постои физичко тело , исто така и духовно –личност Павле и апос им советувале ..усовршувајте се надградувајте се ..Ако личноста постои само како атомска конфигурација во мозокот тогаш е сигурно смртна и зошто како таква би станувалa свесна за постоење на некакво битие наречено бог ..иии ..што точно Тој би воскреснувал оживувал ..некакво интегрално коло ...смешно ..апаа што точно би судел ..атомска конфигурација...циркус .Е во таков случај ние би испаднале како некоја дотраена рингла од стар шпорет што цел живот си живеела во надеж дака еден ден човекот ќе ја поправи засекогаш .(?)

Или друг случај би бил ....ако сум Јас мозочна атомска конфигурација..а нели Бог ја знае секоја моја мисла....а ниту Јас нити Тој не сме одвоени од матерјалноста...тогаш ..е тогаш дури ... усвтари ние под Бог сме подразбирале исто некаква мозочна кофигурација...шпиунска потпрограма , спаер . тројанец . малициозен код ....грешка во системот . Додуша во таков случај би испаднале и многу други “крокодили”..од типот ... срам...мозочна конфигурација..совесност ..мозочна конфигурација.....се тоа би биле малициозни кодови ...грешки ви системот ..оние што ги имаат се дефектни а оние што ги немаат се здрави луѓе .

Но нее така .Мозокот е процесор само спроведува наредби од личноста И мозокот и целото физичко тело без личност се мртва природа Глеј кога некоја личност што доживеала тешка траума а не била физички повредена туку присуствувала на страшна сцена ..ии се блокирала , не комуницира со никого со години ...ама мозокот си останал ист без било какви промени било какви измени во негова конфигурација воопшто нее блокиран И зошто два исти (многу такви исти ) мозоци би размислувале различно за иста работа и различно емотивно би доживувале иста случка ..кога имаат потполно иста атомска конфигурација та нели се би било меаханички однапред одредено Но мозок автоматски реагира на сигнали испратени од сензори на тело ..топло , ладно , мирис , вкус , допир...се се тоа Дразби . Додека мислите , емоции , чувства....не му припаѓаат на мозок ниту на тело туку на Личноста.

Тоа што по заблуда луѓе личност поистоветуваат со тело е друга работа . Никој не се запрашува..а како тоа Бог невидлив..а Јас видлив...па нели ме створил според свој образец и лик .........што ќе рече..и Јас сум невидлив Па спрема тоа нее прашањето толку “ веруваш ли дека постои Бог “..тукуууууу......верувам ли дека Јас сум Личност невидлива што преку мозокот управувам со цело тело......ова е главна поента.Поента на биб е кажана прослави го (докажи го ) Бог – Личноста –Јас (не со пијанчење и гнетење) а со тоа и бесмртноста---оти со тоа се решава вечната дилема ...постојам ли Јас и како каков ..како мозочна конфигурација или личност .Создавање нова личност , превоспитување , себеменување не се прави со преконфигурација на атоми во мозокот . тие се статични ...туку во личноста. А првиот чекор е антисамоидентификација на Личноста од биолошко тело 1коринќани-3 ред 3...”сеуште сте телесни”им се обраќа Павле на Коринќаните што ќе рече комплет дури и од мозокот

Во цел Нов Завет поготово посланија на апостоли не се задржуват којзнае колку на тоа кој е Бог или Христос детално ги објаснуваат туку цело време је објаснуваат техниката како се врши раздвојување на личноста од телото – антисамоидентификација всушност чистење на загадувањето што настанало со таа самоидентификација .Дури и самите правеле чудеси како ХристИ изјавуваат дека “ние видовме”биле живи сведоци за Христ – Личност која дури управувала со биолошки мртво искасапено тело ...Тома дури и проверил . А и самите кажуваат дека сознание дека личност постои независно била испитувана и истажувана многу пред да почне да се пишува библија (не клањале , не паѓале у несвест ) биле многу приземни.И пред 2000 год не чекале и не верувале во задгробен живот туку доказите ги добивале ВЕДНАШ оти не само апостоли туку убаво си пишува и многу други оформиле една иста типска личност – Христ во себе па правеле чудесии како што правел и Тој и апостолите.


Е да фино лепо ама од каде сега да се почне .Значи мозокот е некаков среден атомски кофигуриран орган , во кој меѓу атоми владеат природни закони на механика ,физика (електоника поготово), хемија ,итн .Тој преку сензори на тело прима елекро сигнали и реагира по автоматизам односно испраќа повратни електросигнали за механичка реакција на телото .Исто така познато е дека орган за вид гледа слики ги праќа до мозок а овде има некаков центар за автоматска обработка на податоци кој анализираат што значат сликите па врз основ на некакво толкување се извлекуваат заклучоци . Истото важи и за сетило за звук , за ушите .Е сега дали толкувањето и резонирањето го прави мозокот , некоја соодветна конфигурација од група атоми. Дали вољата е исто така некаква соодветна конфигурација групација на атоми .Што ако на една иста наредба две личности реагираат различно еден изврши друг одбие ....нели тоа би значело дека во атомска конфигурација на вољата на личност што одбила важат некој други електрчни механички хемиски процеси меѓу атомите или тоа се истите како кај првата ама со различни физички хемиски вредности . Ако е така тогаш зошто вторава на пример би била казнувана кога независи од неа какви вредности ќе има меѓу атомите .Или ако за да изврши наредба е потребно да биде испратен посилен електро импулс од друга групација конфигурација на атоми кој би означувале мотивација .Или личности кој растеле во слични или исти услови со исти искуства.....па на пример во автобус едниот ќе стане на постара особа а другиот нема .Тоа значи дека имаат исти мозоци исти конфигурации меѓу атомите амааа кај двајцата се одвиваат разнични мех физ хемиски процеси Е да ама нема такво нешто во реалноста.Или кај медицински случаи кога има двократна ,трократна личност во еден мозок..пази нема две три глави , или мозокот нее поделен физички на неколку дела ..тоа би значело дека меѓу истите атомски кофигурации при премин од една во друга личност важат различни реално измериви врености ...електо магнетни , хемиски меѓу атомите .Е да ама нее така. Пази што ако залута некое атомче во дел од мозок смени атомска конфигурација и човекот убие , или направи нешто несекојдневно .Што би судел судијата.....погрешна атомска конфигурација...(една атомска кофигурација и суди на друга).а што па ако во меѓувреме се врати на старо нели организам има можност за прочистување ...ќе испадне дека ни крив ни должен ќе оди во затвор . Нема вакви примери освен познатите исклучоци под дејство на алкохол или психотропни супстанци .

Или пример две личности растени во различни средини , различно воспитувани....па се наоѓаат пред некоја сцена во која едната личност реагира бурно а другата прибрано ....тоа би значело дека кај иста атомска конфигурација за реакција кај двајцата важат различни вредности меѓу атомите ..растојание магнетизам итн.....еее даа ама тоа успат би значело дека атомите може да се дресираат односно со воспитувањето да се смени меѓусебно растојание меѓу атоми во една иста атомска конфигурација, да се смени број на електрони, енергетско ниво итн Неќе да е...мозоците им се исти. Иииии дали тоа значи дека при стекнување на секоја нова навика , премислување.....дека цело време всушност се врши создавање на нова конфигурација од атоми специјално за таа намена , или меѓу постојните се менуваат познатите закони од механика физика хемија....................или меѓу нив се менуваат вредностите од физички хемиски механички аспект...Хаааа па ова се случува секојдневно и секојдневно се вршат скенирања на мозоци на милјони луѓе ама потврда за вакво нешто стварно нема...аааа тешко ќе да е изводливо и за да ја има . Сомнежот сепак постои .............можно е мозокот вистина да нее мисловен ..туку личноста .Нели па ако психички болести се лечат со хемикалии треба побрзо задравување кај луѓе ..ама овие не лечат туку им успоруват рефлекси...па поголем ефект се постигнува со психолошки третмани....на кој реагира личноста а не некаква мозочна конфигурација. Епа вака некако почнала да се пишува библијата .


18-04-2014, 05:34 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#2

ПОСТОИ ЛИ ЛИЧНОСТА (1)


На ова прашање има неколку варјантни решенија .

1) Првото варјантно решение го даваат најелитните врвни научни авторитети на планетава . Нивниот одговор е ...не постои слободна волја ,не постои личноста туку се е судбина т.е . предодреденост , и тоа таква предодреденост создадена уште во состојбата на праматеријата односно односот на состојките во неа , во самиот момент на БигБенг големиот прасок , големата експлозија , која понатаму се развила во денешната вселена .
Точно е дека понекогаш и врвните научници во нивни статии ,спомуваат термин Бог но само за нивни потреби , обично кога ке наидат на некој научен ќорсокак а не во смисла дека вистина признаваат такво битие . И тоа го спомнуваат во смисла “што било кога било ако постои бог” но нагласуват дека e само за нивни потреби во смисла бог како некое само математичко технички научно супериорно битие “универзален независен набљудувач” , но сето тоа трае се додека не се изнајде ново техничко решение .Нивна поента е оваа “ самата совршена вселена , преку најголемото совршенство човековиот мозок изнашла начин како да се осознава самата себе “ . А се подразбира дека признаваат за да се дојде до степен на совршениот човеков мозок , е спроведена Дарвиновата теорија на еволуција , по пат на природна селекција , нооо дека и тоа е предодреденост од моментот на големата експлозија.

За да биде појасно , да објасниме карикирано посликовито .....Всушност сите наши предци , пра пра пра ...дедовци , баби....се до нас т.е наше време , сите сме СЛИКИЧКИ на една огромна филмска лента , која е ставена во еден огромен проектор уште од самиот БигБенг , која ете се проектира на некое филмско платно само што нема кој да го гледа филмот .И се ама баш се,буквално се е тотално предодредено уште во самиот момент на експлозијата .Редоследот на сликичките на филмската лента , одредува кој кога ќе се појави на екранот (историската сцена да ја речеме) , што точно ќе се случи , кој како ќе реагира , што ќе рече , што ќе направи ...комплет буквално се ....постои само и само судбина , предодреденост .(наместо сликички на филмска лента, некој научници на пример споредбата ја прават со ..домино ефект , или кула од карти , или фрлање камен во рамно водено огледало на вода која е совршено смирена па каменот прави бранови само во конкретниов случај е еден бран ).Сите се сложуваат дека на крајот можни се две решенија за вселената , или да заврши како супа од атоми кога кога доволно ќе се рашири и ќе потроши цела енергија , или понатамошното ширење на вселената ќе престане па ќе почне обратен процес на нејзино собирање .Значи во ниедно решение нема хепи енд .

Всушност со нивни откритија кажуваат дека сите оние што ги критикуваат религиозните дека Бог е плод на нивна сопствена вообразија , живеат во иста таква вообразија ако се убедени дека не постои Бог па затоа треба да си живеат по своја воља и избор .Уствари не постои ниту слободна волја ниту слободен избор туку ете нивната улога во филмската лента на сликичките била баш таква ....се било предодредено уште во моментот на експлозијата.Ете тоа го гарантираат врвните светски научници со нивните откритија дека матерјалната вселена преку совршенството на матeрјалниот човеков мозок изнашла начин како самата себеси да се осознава...”да се види со свој очи” . Но тоа е се ..тоа е совршенството...нема друго .Инаку значи се согласуваат дека се е подложно на стареење и распаѓање , тоа е Матриксот на матерјалноста во кој живееме. И сите оние што мислат и живеат во убедување дека , ќе направат несекојдневни работи па ќе останат живи , или оние што ќе помислат дека личниот интерес е вистинско претставување на слободната волја , или со било какви работи ќе избегале од секојневните стереотипи , шаблони монотонии , и оние што мислат дека некого научиле нешто , или тие што мислат дека се баш среќни што ете баш тие научиле , доживеале , и оние што велат им веруваат на науките а не на религиите....точно од врвните научни кругови ја добиваат пораката дека се е тоа плод на нивната сопствена вообразија , дека нема такво нешто туку таква била предодреденоста таква им била улогата на веќе постоечките сликички на филмската лента . Предодедени се и матријални мисли ,и тоа што тие мислат дека е слободна изразена волја на нивен избор , ама баш се.

Во науките неможе да стане збор за случајност , оти постојат да ги дефинираат работите преку разни физички , хемиски , механички ..итн..закони. Значи човековиот мозок во/за кој важат сите познати закони од природни науки неможе да биде исклучок . Ако земеме дека не важaт за мозокот ...хух...па тоа значи дека во вселената секој од нас е некаков простор временски дисконтинуитет .....вакви појави има во вселената ама важат сосема други закони . Се подразбира дека важат сите закони од природни науки како за живи организми така и за мртва природа ...нее спорно . Токму затоа врвни научници и не зборат за никакви случајности ....туку се што се случува во вселената , на наша планета , и секое и секакво наше размислување , однесување нее случајно туку веќе предодредено уште од распоред на состојки во праматерија на БигБенг . Дали некој ќе се разочара ..зависи од филмска лента а не од него самиот .И секој што дошол до ниво на “самосвест “ дека буквално ништо нее случајно ....”ја открил Америка” .

Не постојат случајности во матерјалната вселена . Ако престанат да важат закони од природни науки тоа значи моментален распад на целата вселена . Така што некој со матерјалните мисли ќе си помисли нема бог слободно ќе се однесувам како си сакам .....ама тоа е зошто така било на слики од филм , па во тој момент во негов матерјален мозок енергетските импулси испратени од/до неврони имале таков енергетски набој што значат баш таква мисла....хахаха....не избегал од реалноста . Значи врвни научници се јасни ....нема бегање од овој матерјален матрикс каде се е смртно и подложно да стареење и распад..нема случајности , туку се е однапред предодредено .Така што и некој што е религиозен што претпоставува дека постои семоќно битие Бог и сите што не мислат така........живеат во своја вообразија...нооо таа вообразија (замисла ,заблуда , самозалажување) нее прoдукт на некаква мозочна аномалија (дефект) туку предодреденост.....нивни матерјални мисли да бидат такви какви што се , значи не по нивен личен избор т.е слободно изразена волја ..туку предефинирани поставки уште од БигБенг.

Ние луѓето ќе му дојдеме некако како кукли во куклен театар само што конците од врвовите ги влечат законите на природните науки . Се подразбира дека на удар се и најврвните научници кој откриле дека ништо нее случајно оти и нив ги има како такви на филмска лента.... НЕМА ИСКЛУЧОЦИ. Не постојат никакви исклучоци во никоја смисла , дали некој со свој матерјални мисли не прифаќа или прифаќа ..се е попусто оти се е предодредено дури и таквото размислување. Се е судбина-предодреденост која со никакви трикови , штосови е невозможно да се смени , секој човек на планетава живеел и ќе живее по однапред строго зададен редослед и улога без било што да зависи од него самиот . Всушност вака како што научници дефинираат вселена и биолошкиот свет ...испаѓа ..се е мртва природа .Логично нели ...без разлика што ај не растителниот веќе очигледно ама и животинскиот свет меѓу кој спаѓа и човекот ....би се дефинирале како подвижна мртва природа.Значи во еден ваков случај губење време е да расправаме за постоење на личноста....кога очигледно при вакви сознанија таа е обична фикција. Хаха..нели многу разочарувачки ....ама научници не бегаат ниту од реалноста ниту од логичноста....тоа е што е...му се допаѓало некому или не (не зависи од него ).Главната порака на врвни светски научници е “нема бегање од канџите на овој смртоносен матерјален матрикс “ во ниеден случај , и во ниедна варјанта нема среќен завршеток .Ова е првото варјантно решение.
18-04-2014, 05:35 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#3

ПОСТОИ ЛИ ЛИЧНОСТА -2

ВТОРО ВАРИЈАНТНО РЕШЕНИЕ

Зошто ова прашање е најбитно? Па најбитно е бидејќи ако некој веќе ти се заканува дека ќе ти суди -“за секоја мисла збор и дело “ и дека –“Бог ја знае секоја моја (наша) мисла”….тогаш и те како многу логично е да видиме што е мисловното кај мене и кај секој од нас , како каков мисловен апарат, јас (секој од нас) постои , зависи ли мисловноста од мене , како и во кој случај , слободен ли сум да размислувам како што сакам ..ЗА ДА МОЖАМ ЗА МОИТЕ МИСЛИ И ПОСТАПКИ ДА ПОНЕСАМ ОДГОВОРНОСТ ..итн. Кај првото варијантно решение видовме дека најелитните врвни светски научници од природните науки кажуваат дека се било предодредено од меѓусебна положба на праелементи во моментот на Биг бенгот така што личност практично и да не постои односно таа е фикција .

Како подржувачи и активни корисници на второто варијантно решение би се јавиле општествените науки и религиите . Според ова решение сите закони на природните науки важат за цела вселена , за нашата планета , растителниот и животинскиот свет но сложеноста на човековиот мозок на некој само нему својствен начин му овозможува независно спознавање на реалноста .

1) Значи во конкретниов случај ниту општествени науки не се повикуваат на сознанија на природните науки. Тие веќе одамна не одат рака под рака со природните науки во борбата против религиите , туку во моментов имаме три спротивставени страни .Инаку преведено на македонски природни науки апла им плескаат у лице на општествените дека нивните лаги не се ништо помали од оние на религиозните .Лаги дека сите сме си се раѓале –“слободни еднакви рамноправни.. дека се зависело од нас..слободна волја, избор..”...дрн дрн јариња. Општествените науки се ставени во една непријатна ситуција да цимолат кај природните науки – “ аман бе остајте нешто и за нас , кажете не било се предодредено во моментот на Бигбенгот....”. И бидејќи таков одговор од природни науки нема , општествени им велат-“благодариме многу , среќен ви пат без нас..”…и фино лепо си ги верглаат старите фрази за генетска предодреденост , наследност , Дарвинови природни селекции итн.

Значи општествени науки гарантираат дека мисловноста кај човекот зависи од превземените генетски наследни особини на родителите ....односно новата родена индивидуа освен физичките особини по логиката на генетската преносливост треба да има и соодветни мозочни конфигураци кој ќе обезбедат соодветна (капацитетна) мисловност слична како кај родителите . Што се однесува до генетските физички предиспозиции на новата родена индивидуа очигледно дека механизмот функционира...физички изглед , глас , итн. Но ние тука разгледуваме дали тоа се однесува и за мисловната капацитетност . Општествени науки гарантираат дека е така и во поглед на мисловноста а ете нивна задача е да ја научат индивидуата...т.е. да бидат пополнети со соодветни знаења празните простори на мемориската картичка , па со тоа кога веќе имеме и соодветни генетски предодредени мозочни конфигурации кој треба само да се/ги повикаат соодветните знаења од меморијата во даден момент за соодветна потреба.

Е да, ама реалноста и те како ги демантира ваквите тврдења . Имаме безброј случаи кога родители се доктори на науки , инжењери , магистри ...какви се не ..аа од друга страна нивни деца превзеле физички карактеристики нооо остануваат неписмени , полуписмени, ептен наметнато да мора да завршат основно образование .Ама што е битно дали ги разгалиле родителите ако е генетска предодреденост тоа значи не зависи од нив туку дека само по себе треба да ги привлекува знаењето , дури и родителите да не ги принудуваат или наградуваат за да учат дури и да се измени социјална средина во која живеат. И обратно имаме безброј случаи кога родители се неписмени или полуписмени а дете генијалец .Ова значи дека освен физички карактеристики кој се преземени генетски , дека истото неважи за мозокот ? Зошто? По која логика?

Ако е така тогаш ваквата теорија е под директен удар на природните науки дека се е предодредено уште во моментот на Биг бенгот, односно дека личноста дури и како мозочна материјална конфигурација е чиста фикција .На пример докажано е дека кај птиците преселници дури и кога првпат сами патуваат непогрешливо ја наоѓаат локацијата , односно во нивни мозочни конфигурации веќе се инсталирани мапите за прелет ...очигледно генетски пренесено. Или риби што живеат во океан за време на мрестот непогрешливо наоѓаат река во која единствено само нивна врста се размножува....очигледно генетски пренесено знаење. Зошто не е така и кај човекот? Зошто не се пренесуваат секогаш ако не сите тогаш бар одредени карактерни особини , совесноста како мозочна конфигурација , толеранција ..итн?

Може да констатираме дека ГЕНЕТСКАТА ПРЕДОДРЕДЕНОСТ ВАЖИ ЗА ЦЕЛ ОРГАНИЗАМ НО НЕ И ЗА (ПО)СОВРШЕНОСТ НА МОЗОЧНИТЕ КОНФИГУРАЦИИ што е голема контрадикторност .Е токму заради ова општествените заклучуват дека личноста постои како материјална а нивна задача е да ја оформат низ системот на образование и општесвени норми. Инаку ваквите дилеми , прашања ги мачеле безмалку сите филозофи ..од каде да почнат. Тие кај човекот констатираат Самосвест но дали мислите се материјални , предодредени од генетски предодредените мозочни конфигурации. Што е објективна , што субјективна реалност, какви методи да се употребат за објективно расудување на реалноста, да се елиминираат субјективни пристрасни судови...итн....ако природни науки велат дека вселената преку совршенството на материјален човеков мозок се осознава самата себе , тогаш дали и колку материјални мисли можат да бидат непристрасни за природата чиј составен дел се и самите бидејќи и за нив важат истите закони на природните науки.

Или да го земеме примерот дека и најнајмали варијаци во мозочните конфигурации ( растојание на атоми , електрични полнежи ..итн ) доведуваат до нова предодредена од закони на природни науки ..Личност .Може ли да стане збор за навистина слободна личност , која има слободен избор, која ќе одговара за својте постапки...еве нека и нее се предодредено во моментот на Биг Бенгот? Ама па затоа е предодредено со законите на природните науки ....Ако и мозок е дел од Дарвиновото тврдење за еволуција ....каде тука се вклопува совеста како мозочна конфигурација? Напротив не само што не се вклопува туку испаѓа тежок дефект во мозокот ...тие што ја имаат се дефектни (што во денешно капиталистичко-демократско општество се покажува како точно)..а тие што ја немаат еволуирале во сосема исправна насока за преживување на посилните ,поприспособливите , тие се сосема здрави а тоа може да се заклучи по нивната успешност во...животот воопшто. Па еве нека биде и по нивно дека не се знаело како ќе биде во моментот на Биг бенг ама затоа денес се знае ....нека мозокот со цела негова сложеност му обезбедува каква таква неутрална позиција иако важат закони на природни науки ...повторно се поставува прашањето колку и како таков штом мисли се материјални нее се однапред предодредено не во смисла на Биг бенговска предодреденост, туку за секоја ситуација во која би се нашол човекот за да одлучува .Според нив самосвеста кај личноста составена како збир од мозочни конфигурации има одредена слобода без разлика што е крајно детерминирана од материјалноста од која е составена (слободната волја би испаднала некако како биметалната трака кај термостатот..иако за слободно да решава треба да се потрефи точниот хемиски , енергетски , механички баланс во соодветната мозочна конфигурација), дека во природата ништо не е случајно т.е си важат закони на природните науки а човекот свесно ја приспособува за свој потреби .Значи тие ВЕРУВААТ во постоењето на личноста за разлика од природноте науки . Имено нивна улога (што нее спорна) е да ги описменат луѓето , да ги инспирираат идните генерации , да ги направат покреативни , да ги смалат-ублажат колку можат општествените антагонизми .

Така на пример многу од тогаш неверојатните приказни- визии на Жил Верн не денес, туку од поодамна се реалност .Па затоа како некоја крајна визија на општествените (иако не сум чул ни да размислуваат на оваа тема ) би го земал расказот на Исак Асимов кога луѓето ќе конструираат огромен аналоген суперкомпјутер (скратено АС)....кој на крајот кога луѓето нема да постојат а вселена ќе потроши цела енергија ќе изнајде начин се да репрогамира за нов БигБенг при која експлозија однапред би програмирал луѓето да се појават на некоја планета....
“ Тогаш, кога неговата работа завршува, од хиперпросторот AC
одекнува:
НЕКА БИДЕ СВЕТЛИНА!
И би светлина....
И на седмиот ден, Тој се одмори.”----затворен цитат
Хахахаааа многу многу добра приказна .
Значи во конкретниов случај како Второ Варијантно Решение би го имале Рестартот на овој смртоносен матерјален Матрикс во кој се наоѓаме , со тоа што однапред би било испрограмирано да се појави и умно разумно битие –човекот.
Значи нема среќен крај за луѓето , а решение се бара во рамки на овој материјален матрикс. Според пресметки на природни науки кога би се задржало сегашно галопирачко темпо на развој на технологии за некој 4000 години науката би била способна во лабараториски услови да го создаде првиот наједноставен скакулец ....Хмм теориите дека се е ова случајно и дека и животот е случаен и дека човекот е случајност и Дарвиновите теории за еволуција (кој важат пред се кај предаторите , а едвај да објаснуваат 0,3-0,5 % од функционирањето на целиот био систем на земјата ).....и јас верувам во случајности ...ама толку многу случајности на едно место .....е мнооогу сомнителна работа .

2) Религиите што се повикуваат на библија си запишале написмено –“веруваме дека Бог ќе го воскресне не само душата туку и целиот биолошки човек” како непроменлива одлука – догма .Со тоа автоматски го признаваат мозокот како мислечки орган т.е. мозочните конфигурации ...што ќе рече Личноста е материјална .Тоа е нивното непроменливо тврдење од кое не отстапуват . Со заканувачките сознанија на природните науки дека буквално се е предодредено уште во првиот момент на БигБенгот па со тоа не постои ни личност а камоли ѓаоли врагови глупости ...што за нив претставувало директна закана за џаболебарењето нивната реакција следувала молневито па и така отфлајќи ја Дарвиновата теорија посегнале по својот омилен “џокер”- “Божјата севозможност” и го смислиле креационизмот според кој немало Бигбенг туку цела вселена и наша планета постојат едвај 10 000 години .Не дека Дарвинова теорија е целосно издржана , туку е премногу обопштена дека важи за се и сешто , иако еден минимален дел од севкупната фунционалност на целиот био систем на земјата сепак функционира по таа теорија.

Ама креационизмот е жив промашај ...Тоа ти е како да седнеш да гледаш некоја театарска претстава ..прв чин излегува гарнитура актери гледаш комедија (први почетни форми на живот), се спушта завеса излегува нова постава актери гледаш трагедија (диносауруси)...цицачи ..човек .....во толку краток временски интервал ....на режисерот ептен му се брзало .Инаку во последно време за да се доближат до луѓето кој масовно не им веруваат , свештенството се повеќе се повикува на науката бар делови од неа што и требаат оти бесконечно верглање на едни исти недокажани и недокажливи фрази е стварно досадно .За да не испадне плагијат од далечниот исток со карми , космички енергии, аури, а веројатно поттикнати и од се пополуларните биоенергетичари, даваат изјави дека сепак –“Бог е некаква чиста енергија”..нели од познатата равенка на Ајнштајн ..енергија ,маса , брзина на светлина , па ова донекаде би го објаснило библиското тврдење за Божјата сеприсутност. Хмм чиста енергија.....јас колку знам единствено енергија добиена од нуклеарни централи се нарекува нечиста поради проблем со складирање на нуклеарен отпад ама затоа е најпосакувана како најевтина. Енергија е енергија....по дефиниција ..насочено движење на елекроните низ проводник.

Ако Бог е енергија значи ние можеме него да го контролираме низ систем на дистрибутивна енергетска мрежа ..а нели можеме и да го произведеме ..од хидро , термо , нуклеарни централи , ветрници , и да го складираме ..акумулаторски .А па да не речам за ѕвездени експлозии –супернови ...испаѓа ...Бог....ПУКНАЛ...од мака , с’клет ,нервоза.....и имајќи предвид какви реакции има во сонцето и дека во вселената има милијарди сонца ....испаѓа дека кога ние збориме за Бог треба да поимаме некој многу нервозен тип. Не сакам ни да помислам за Божјата психолошка состојба во моментот на БигБенг...само сум среќен што не сум се нашол на Неговите Патишта во следните 15 тина милијарди години .Значи во конкретниов случај може да збориме за некаква самосвест на електроните , на масата , светлината....што повторно е во склад со библиски вистини дека –“Бог е се во се “…па ете и ние материјалните луѓе сме дел од божјата материја .А ова објаснува и од каде тоа Бог ја знае секоја наша мисла.Па сепак за да стане збор и за слободна личност со слободна волја треба извесна независност на мозочните конфигурации кај секоја индивидуа . Значи имаме гаранција дека имаме слободна материјална волја, личност постои, ноооо Бог е и во природата каде нема случајност се е поставено за наше искушение ..дали одиме по негови патишта или ѓаволот не демне од некаде.

Е како решение за бесмртност се нуди што друго ако не ..кај беше џокерот...ах да ..божјата севозможност...значи по пат на негова интервенција исто како кај креационизмот , дека некој од природните закони ќе престанат да важат и тоа баш тие што ја/го предизвикуваат распадот на материјата .Значи кога ќе престанат да важат одредени закони на природните науки што предизвикуваат распад на материјата , божјите избраници би станале бесмртни. А дали тоа би важело само за нив или за целата вселена и природата што не опкружува ? Колку знам распад на атоми престанува со престанок на нивна осцилација на околу минус 273 степени целзиусови....би се нашле во една многу скоцкана ситуација. Еве и нека нее така ...зар не би имало физички повреди? А ако важи не само за луѓето туку и за цела природа....хмммм...денес има природно и вештачко цвеќе зар тогаш не биле сите вештачки ? И како грешниците би биле вечно мачени во оган.....нели...па ако останам биолошки човек може огнот еднаш да ме пеплоса...како во крематориум .... додуша за да биде вечно..мора и мене да ме направи бесмртен како материјална телесност односно отпорен на огнот.....само незнам што тогаш би казнувал....дури за некој тоа би било бенефиција на пример билдерите и припадничките на понежниот пол би добиле бесплатна депилација....а да не речам дека дека ќе има само едно годишно време - лето па никој не ќе се грижи за гардероба .Или ако сум јас мозочна конфигурација а Бог енергија тогаш како може да ме казни.....да пушти поголем напон , ампеража...иии што...ќе ми изгори некое трензисторче , отпорниче во интегралното коло на мојата материјална самосвест ,епа ако си нема друга работа ако е толкав садист...нека си губи време.
Добро , не е битно .Ние го имаме второто варјантно решение кај религиите кој тврдат дека по пат на Божја интервенција овој смртоносен матерјален матрикс еден ден ќе престане да биде смртоносен со тоа што некој од закони на природните науки ќе престанат да важат , тие што предизвикуваат распад на материјата , а тоа би значело бесмртност.

Само не ми е јасно а зошто никогаш не му признале на Бог и особина дека е одличен програмер .....сепак приказната на Асимов е некако најприфатлива ако веќе станува збор за интелигентно , совршено подесени закони во вселената....дека и да бил БигБенг..Бог однапред можел да испрограмира се .
18-04-2014, 05:37 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#4

ПОСТОИ ЛИ ЛИЧНОСТА -3

ТРЕТО ВАРИЈАНТНО РЕШЕНИЕ


Како четврта страна контра природни и општествени науки и религиите се јавува книга Библија .
Иако треба да се каже дека не изразува такво непријателство спрема природни и општествени науки (наротив во некој моменти ги потстрекнува ) како што тоа отворено го прави кон религиите , култовите , многубоштвата итн. Инаку се согласува со природните науки дека во овој смртоносен материјален матрикс , се е подложно на распаѓање и дека на му нема спас........кога тогаш ќе биде комплетно уништен .....па и биолошки човекови тела не се никаков исклучок . Но затоа и објаснува зошто е создаден (оваа вселена ) , од кој причини , со кој цели ...односно дека е создаден за еднократна употреба додека се постигнат тие цели .
Издава и гаранции дека одредени типови на личности ( како самосвест уште се нарекува и внатрешен (Ч)човек и создание – биди мој пост видливиот бог ) сепак ќе го преживеат уништувањето (тоа е и една од главните цели ).
А се започнало сооооооо..........

ВОЈНА НА БЕСМРТНИТЕ

Си постоело некое место наречено рај каде меѓу жителите владеел мир – безконфликтност , благосостојба , никој никого не уценувал , не се заканувал , не повредувал , не навредувал , не доведувал во прашање нечије постоење , владеел невиден спокој-безгрижност , немало оскудица за ништо ,секој имал своја приватност свој дом но се друго им било општо и заедничко , секој си ја работел својата работа и сите биле среќни и задоволни , владеела екстремно висока општествена свест . Или барем така мислеле .......оти еден најглавните , најспособните се побунил дека како способен припадник на авангардата треба да има специјален статус , бенефиции и дека му следува поголем дел од колачот .И така криминалецот подоцна наречен ѓавол сатана почнал да краде приграбува туѓото-заедничко си го нарекол свое .Бидејќи немало реакција од Бог и другите , на криминалецот му се придружиле и други злосторници кој сметале дека наводно вредат нешто повеќе а кој подоцна се наречени демони (искомплексирани , исфрустрирани ) И така сето тоа си земало замав па огромен дел од жителите му се придружиле бидејќи имале доверба во него а и самиот сметал дека знае се за Бог па овој не му може ништо оти што и да превземе ќе може да му парира со контрамерка , па дури во војна ќе победи оти биле премногу на премалку кој останале на Божја страна. Амаааа мислел дека се знае......и се зезнал . Оти на Божја страна се појавил еден сосема нов непознат воин , познат како архангел Михаил , и како ГосподБог Саваот над небесните војски , Господ над воинствата , Богот на Слободата .......на земјата познат како страшниот Бог од кој треперат земските началства и власти ( језа ги фаќа кога се збори за слобода ).....себеси се нарекол Исус..........меѓу земјаните познат и како Христ . Божјите војски се реорганизирале биле водени од Христ (еден за сите сите за еден 2Коринќани 5 ред 14 )) во нив живеел Бог и одел меѓу нив 2 коринќани 7 ред 16,....Злосторниците биле стаписани , мислеле дека крволочноста е само нивно ексклузивно право , дека како дотогаш неосетот безобразието дрскоста се нивна главна предност а дека интелегецијата мирољубивоста на другата страна и е главен хендикеп , слабост , а ете не било така . Почнала стравична војна .Пустошења , разорувања , уништувања на сите страни ...било уништено се , комплет ..камен на камен не осталал . прав и пепел ......буквално се ....Освен уништувачите оти тоа била ВОЈНА НА БЕСМРТНИТЕ .

Војната не била водена од никакви религиозни причини (сите го знаеле Бог ) туку меѓу мутантите кој транзитирале од екстремно висока општествена свест во краен животински примитивизам и оние што не се откажале од таа висока општествена свест...затоа библија збори цело време за праведност . Но победник сеуште немало . А за некакво измирување веќе недоаѓало предвид оти ги делел јаз, огромен непремостлив амбис на недоверба . Војната продолжола на најсташниот можен начин........војна на нервите . И како што тоа бива меѓу измамниците и злосторниците......посилните во првите редови ги бутале послабите . Почнал ловот . Животните ( оти веќе мутирале во краен примитивизам ) биле ловени едно по едно . Пиштеле и вриштеле додека биле стражарно спроведувани во зандани во вечна самотија (2Солуци1 ред 9 ) .Ловот траел неограничено време но сепак на крајот било фатено и главното животно , злосторникот од кој се и започнало , приватизерот . Но додека со корпата на муцка и целото оковано го воделе во зандана........ му промрчил нешто на Бог .......декаааа таков каков што е нее можно да биде сакан , дека може да го сака само некој од личен интерес или од страв , дека и тие што војувале за него чекале оти биле бесмртни или неодлучни па покасно виделе кој ќе победи па му се придружиле , а и какви други созданија – личности Бог да создава секогаш ќе може да ги излаже со суета . Го одвеле животното во зандана . Но на Бог сево ова му зазвучело некако логично пааааа решил да ја провери оваа гаранција на злосторникот...........и така биднало.......
18-04-2014, 05:42 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#5

СОЗДАВАЊЕТО НА АДАМ И ЕВА

Победниците од војната го возобновиле рајот а на едно ќошенце Бог ја создал личноста Адам , подоцана од него и Ева...и баш не се прекршил да го создава совршен па да си имаат проблем (римјани 8-ред 20) , му дал наредби да не чепка од туѓото-заедничко што другите го граделе . Извадиле и еден бескичмењак-подла змијулка слабак од зандана и го пуштиле во близина на адамовци . Знаеле дека кога тогаш наивкото ќе се зезне па ќе мора да го испарталат , уствари целата игра била наместена ...а на Адамовци не им кажале ништо , ни за војни ни за потребата од нивно создавање . Засукале ракавите и го создале овој смртоносен материјален матрикс кој денес го знаеме во кој живееме (1 мојсеева ред 5 и 6 )...направиле се што мислеле дека треба да се направи за да се провери гаранцијата на злосторникот .Било решено дека мора уште еднаш сите да го поминат овој тест . И биднало така дека наивкото Адам како што претпоставиле дека ќе се зезне и го испарталиле во овој смртоносен матерјален матрикс во биолошки материјални човекови тела ( 1 Мојсеева 4 ред1....личностите Адам и Ева се нашле-почнале да управуваат во биолошки тела...Адам ја ПОЗНА својата жена овој пат материјализирани... прв пат почувствувале глад , жед ,мирис , вкус , нагони за парење). Но дошле и сите други....и победниците од војната а биле пуштени и поразените . Почнала човековата историја .

ПРОРОЦИТЕ

Една супериорна идеалистичка категорија на луѓе со деноноќни трудови самоодрекувања наречена пророци од Мојсеј па се до новиот завет дошле до сознанија дека овој смртоносен матрикс е создаден за еднократна употреба и дека му нема спас секако ќе биде уништен когаш тогаш . Им била откриена и вистината за војната и создавањето Адамово . Дека всушност Бог ја создал ЛИЧНОСТА Адам и точно како што барал и злосторникот , таа личност ја обдарил со пресметливост – личен интерс , фобии стравови , но и дал и можност за духовност значи да врши свесно планирни активности во разни области па и во надградба на своја општествена свест , и дал и можност за душевност значи да изгради сопствени чувстено емоционални критериуми-системи што ќе го радува а што нема . итн Па му дал и ум кој за еден проблем ако има доволно параметри ќе исфрли-изнајде едно или повеќе варјантни решенија , и разум да води сметка врз база на некој критериуми какви последици ќе предизвика некоја негова активност .Волја како збир од мотивации кој го придвижуват нагонот за успех наречен волја .....Значи Бог ја создал самосвеста , личноста Адам – синхронизиран хармоничен мисловно-чувствено емоционален склоп ,со сите нишани што и се потребни ослободена од матријалноста која преку мозокот ќе управува со целото биолошко тело .
Книга библија издава гаранција дека чудото веќе постои односно секој од нас е веќе нематерјален како личност .
Исто така откриле не еден туку ТРИ МАТРИКСИ НА ТРИ ТИПОВИ НА ЛИЧНОСТИ –личносни матрикси . Првиот од кој доаѓаат и заминуваат тие што го положоле тестот како и новорегрутирани е матриксот на бесмртната личност која ќе може бесконечно пати да се матерјализира во други биолошки облици кој имаат можност за реализација на нивни умно разумни способности .Од овој матрикс доаѓаат и заминуваат (се враќат ) победниците од војната . Вториот е матрикс на смртната личност , која ќе биде еднократно брзопотезно безмалтретиање ликвидирана како никогаш и да не постоела . Третиот матрикс на личноста е од кој доаѓаат бесмртните поразени од војната и во кого се враќат без изгледи да преминат во еден од другите два матрикси .
Затоа пророци а подоцна тоа го објаснуваат и апостоли разликуваат ..телесен ум и христов нематеријален ум .
Исто така ја предвиделе и личноста Христ . Всушност Новиот Завет е потврда за нивните претпоставки – пророштва . Емануил ја оформил отелотворил во себе личноста Христ а се нарекол Исус . Всушност Христ е личност специјализирана да го докаже –прослави постоењето на нематерјалната личност кај секој од нас токму во еден ваков смртоносен материјален матрикс во кој се наоѓаме . Нели ..оче јас те прославив-докажав сега прослави ме –докажи ме и ти . Ете тоа се случило пред 2000 години.
Е сега секој што ќе праша , ќе прашам и јас......КАКО НЕМАТЕРИЈАЛНАТА ЛИЧНОСТ ГО ОСТВАРУВА КОНТАКТОТ СО МОЗОКОТ И КАКО ТОЧНО ЗНАЕ КОЈА МОЗОЧНА КОНФИГУРАЦИЈА ЗА ШТО Е . Дали навистина нешто природните науки пропуштиле ....којзнае.
Значи дадена е гаранција дека мозокот е всушност , монитор –преку органи за вид , и тастатура преку која личноса издава команди ....ENTER извршна команда која биолошко тело ја извршува , па и звучници од органи за слух....итн.

Па така Првиот личносен матрикс е предвиден за БИБЛИСКИТЕ ПОБЕДНИЦИ а тоа се христијаните идеалисти до 300-тата година кој граделе самоуправи каде не им требале ниту војски , полиции , судови , а за важните одлуки дискутирале со аргументи но на крајот одлуки носеле со консензус-едногласно , Валдензите кој исто така граделе самоуправи , Комунисти , анархисти кој филозофскиот правец на дијалектичкиот материјализам го преточиле во Самоуправен општествен систем како заокружен сиситенм на праведност од 1950 до1990 год , како и сите филантропи ама не со крадено туку свој труд и самоодрекување , како и сите добронамерни кој на директен или било кој начин дале личен придонес во градењето на вакво екстремно високо ниво на општествена свест .Првот личносен матрикс е предвден за бесмртна личност која ќе може бесконечно број пати да се материјализира и тој е резервиран за ПРАВЕДНИКОТ ЌЕ ЖИВЕЕ ПО ВЕРА- цитира Павле а истото е и во стар завет. Најголемата омраза врз себе овие ја привлекле како што кажал и самиот Христ не за друго ами заради тоа што покажале дека немора човек на човека да му биде волк..крвник ..туку можно е да се живее во хумано општество каде Личноста ќе биде во прв план а материјалната мртва природа во втор план . Ако видиш биографии на комунисти од НОБ на бивша СФРЈ мнозина биле трули богаташи , па оставиле се , отишле во планини јаделе трева и корења само на другите да им овозможат подобар живот во хумано општество .Нема за овие “вечна им слава” туку нека им е со среќа вечниот живот...позаслужено здравје. Е овие како и христијании до 300 год , валдензи во 12 век во Франција ..на најдобар начин за трет и последен пат ГИ ПОРАЗИЈА тврдењата на злосторникот дека никој не го сака Бог освен ако не види личен интерес , или од страв . Па така наградата за вечен живот ќе ја добијат како што си пишува во библија не тие што пекаат кукаат по неа (религиозните )туку тие што ја ЗАСЛУЖУВААТ .Тоа се градителите на општества во кој владее мир-безконфликтност , спокој безгрижа никој да нее уценуван за негово постоење ...хумани општества. Павле—“Христ е безумство за народите”...неможат да го смислат ни жив ни мртов . БИБЛИСКИТЕ ПОБЕДНИЦИ се вистинските ВЕРНИЦИ само тие во луѓето не гледаа економски субјекти чија цена се одредува според нивна зло-употребливост искористливост туку во нив гледаа Личности .Овие му го зарадуваа срцето на Бог , само тие тежнееја кон повисоки свери на општествена свест .....ги поразија тврдењата на злосторникот еднаш засекогаш .

Вториот личносен матрикс е предвиден за смртната личност .Како што ги опишува апостол Павле “ура да јадеме да пиеме оти тоа е се што ќе ни остане” . Ситна боранија , тенџерковци , опортунисти , никогаш не тежнееле кон никаква повисока свера на опшетествен живот .Aко нешто им изборат идеалисти ..добро ако не пак добро . Највече достинуче им е простиот биолошки опстанок.Овој матрикс ќе проголта некој добри 80 проценти од жителите на планетава . Тука ќе завршат и огромен дел на религиозни кој и не се толку лоши . Луѓе кој искажуваат некој примитивни облци на општествена свест но за чие одржуање е потребна закана од војски полции , судови .Меѓутоа такви примитивни облици на општесвена свест ниту од далеку не се доволни . Овие како и наивни религиозни се излажани дека едиси некој тобоже бог сакал садисти да се изживуваат а ете они треба да прифатат улога на мазохисти да уживаат во болките и страдањата па ете така сите ќе си живеале среќно ....луд јебе збуњеног....будалаштија невидена ..тоа е концептот на “праведност” на сите религии .Не за џабе Павле цимоли моли да се бега од религиите оти му станало јасно дека во овој матрикс завршиле сите негови предци па сите надежи дека може нeкогаш пак да се сретнат останале само пуста желба .И овие и ја испеја химната на антихристот “за идеале гину будале.”..и се исмеваа на бесмртната личност Христ .Сакаат многу често да се споредуваат со некој водач на идеалистите демек “јел јео јео , јел пио пио је...ете ја могу више да поједем и попијем од њега а самим тим и да помочам и посерем од њега...значи ја сам вечи “….хахаха...имбицили невидени .Затоа овие ќе бидат уништени по кратка постапка ..како никогаш и да не постоеле , жали боже земјата што ја газеле , воздухот што го дишеле , што воопшто постоеле.Е за тоа во вториот матрикс ќе заврши целиот ваков скапалеж . Не за џабе Јуда си ја купил ортомата и се обесил...оти цело време крадел од заедничкото чекмеџе ..ја оформил бесмртната (анти)личност на злосторникот..па спасот си го барал во овој втор матрикс ако не сакал да заврши во третиот на бесмртната (анти) личност.

Третиот личносен матрикс е предвиден за поразените од војната, криминалци , приватизери , градители на општества со крвнички меѓучовечки односи , нарциси кој имаат љубов само за себе а другите се статистика не им значи никој ништо , религиозни водачи кој ги оправдувале сите можни злосторства изажале милијони други луѓе набутале во сигурна смрт (затоа Христ на овие не им ги кажал тајните ниту некој од нив земал за апостол). Е затоа библија вели биолошко тело и мозок со телесен ум ...ист број на атоми исти мозочни конфигурации даваат ист резултат ама за дразби од тело вид (кај оние со здрав вид) , слух , вкус , допири итн . Односно кажува дека злосторниците знаат што ги чека па удриле на хедонизам ..оти тоа им последното нешто што веќе никогаш и нема да го доживеат , нема ниту да се матерјализираат .Е ова им е сега овозможено..и никогаш повеќе . Но затоа Павле вели дека е глупост да се ограничува ..не пробувај , не вкусувај..да се избегнуваат дразби од тело по секоја цена оти и нема потреба....туку тоа не смее да биде единствена животна преокупација , не смее да биде пречка за тежнение кон повисоки свери на општествена свест .Во овој трет матрикс ќе завршат и сите новорегрутирани приватизери , арамии , крвници кој носеле закони за крадење на матерјалниот доказ на Светиот дух -самоуправната општествена свест .Павле и апостоли ...”мнозина станаа Антихристи”…во себе оформиле иста типска (анти)личност. Тука ќе завшат и сите петоколанаши од студената војна како исите противници од запад кој за да наметнат крвнички меѓучовечки односи градеа дури и нуклеарни бомби , како сите нивни активни помагачи или секој што на било кој начин им помагал .

Додека духовноста и душевноста како нематеријани делови од невидливата личност не се составен дел на мозокот .
Затоа библија и си дозволува комодитет да збори за случајности , а не за секаква предодреденост . Одиш се сопнеш , шинеш нога ..не обвинувај ни ѓаоли ни врагови , ниту да си правиш психози дека некој те искушува, оти тоа е стварно случајно..не си видел или погрешна проценка..ти стават лангета и пријатно догледање . НО ЗАТОА КНИГА БИБЛИЈА НЕ ПРИЗНАВА НИКАКВИ СЛУЧАЈНОСТИ ВО ОБЛАСТА НА МЕЃУЧОВЕЧКИТЕ ОДНОСИ . Нема милост по ова прашање за никого , ниту има исклучоци за секој што има можност ( се подразбира исклучоци се со вродени ментални проблеми за нив е секако оправдано..овие Христ ги нарекува бедни по дух ...оти баш на овие луѓе религиозните си лечат комплекси ).

ВРЕМЕ ДЕНЕШНО

Значи тврдењата на злосторниците се дефинитивно поразени , три пати само во последни 2000 год . Тоа практично значи дека 1) веќе денес премногу бесмртни шетаат на планетава и меѓу нас 2) Матриксот на првата бесмртна личност предвидена за вечен живот е веќе ХЕРМЕТИЧКИ ЗАТВОРЕН . Нема пристап до-во него оти ..Павле -“кој еднаш отпаднал е невозможно да се обнови”....и Христ споредба еден гол на свадба фрлен во третиот матрикс и Христ- “НЕ НАВРЕДУВАЈ ГО СВЕТИОТ ДУХ-САМОУПРАВНА ОПШТЕСТВЕНА СВЕСТ И НЕ НАРЕКУВАЈ ГО БРАТТИ ПО ДУХ ДЕКА Е ГЛУПАВ”...........ОТИИИИИИИИИ ПА ТОА И БИЛЕ ПРИЧИНИТЕ ПОРАДИ КОЈ И СЕ ВОДЕЛА ВОЈНАТА НА БЕСМРТНИТЕ . ЗА ОВИЕ ДВЕ РАБОТИ НИТУ ИМАЛО НИТУ ЌЕ ИМА ПРОШТАВАЊЕ .
Апостолите само ги преповториле правилата и барањата на злосторникот
а) проклет да е кој не го бара Бог.....за некому да веруваш треба точно да знаеш со кого си фатил да си имаш работа Римјани 3 ред11
б) во совршената љубов НЕМА СТРАВ..............1Јован4 ред 18
в) љубовта не си го побарува свето......нема личен интерес 1 коринќани 13
д)..за ваша надградба........повисоки свери на општествена свест

Но и правилата за вечен живот
а) се им беше општо и заедничко и никој не велеше дека нешто е негово
б) секој добиваше според потребите ..вложениот труд и постигнати резултати .
в) не посакувај ништо од својот ближен по дух-идеал
.
.
Итн .итн
Всушност Христ дава гаранција дека ако ова време на крволочна мултиглобалија не се прекрати никој и нема да се спаси . Тоа значи дека еден или повеќе ќе ја-го отелотворат Личноста Христ во себе...ќе ги прави-ат (оти и апостоли ја оформиле личноста Христ па правеле чудесии) истите работи како пред 2000 год а последиците би биле .........Ќе докаже-ат дека навистина матриксот на првата бесмртна личност е затворен херметички засекогаш оти знаењето нее верување .Сите други ќе разберат дека како единствен избор им останале другите два матрикси Со тоа книга библија ќе престане да важи заекогаш .Всушност Личноста Христ специјализирна да го докаже –прослави постоењето на личноста кај секој од нас баш во еден ваков матерјален матрикс во кој се наоѓаме........ќе ги “изгори” сите други....ќе им нанесе трајно уништување оти тоа и се Содом –Гоморските уништувања . Тоа е и крајот на светот .Оние од запад а сега и исток имаат нуклеар вепн така што проблемот им е решлив, иако најтешко ќе изнастрадаат народите бивша сфрј оти во конкретниот случај ......тие се убијците на Христ . Е за мнозина од овие ќе профункционираат пророштва на Христ и пророци......”во смртта спасот ќего бараат” (како Јуда) , но за приватизери , крминалци..олош.......”смрт ќе бараат но и таа ќе бега од нив”..........значи смртта луксуз ќе им стане . А дека нема да биде шарено весело..........”луѓето ќе умираат во страв од она што доаѓа”...ќе знаат што ги чека после биолошка смрт. Уствари и сегашни крвници ќе го доживеат тоа што го доживеал и злосторникот од војната на бесмртните (затоа иста судбина ќе делат) декаааа крволочноста нее ничје ексклузивно право .

Дека навистина библија збори за бесмртна личност а не за биолошко тело види
Павле до Коринќаните ...1Коринќани 3 – ред 3...”сеуште сте телесни” па и Павле за себе ќе рече ..”заробен сум во ова смртно тело “…ама кој е заробениот..па личноста а кој друг .
Се работи за различни нивоа на самосвест издвоено од матерјално тело види 2 Коринќани 12 ред 2,3 и 4
Па Емануил знаел дека оформил бесмртна личност па рекол “јас постојам пред Авраам “ а другите се драпале оти биолошко тело имало 30тина години....а Авраам бил умрен пред векови.
Инаку библија детално објаснува како се создава бесмртната личност
Секој од анас го има стариот човек Јосиф ...Ефешани 4 ред 22 , 23 и 24
Секој од нас ја има “Марија маjчичка богородичка”…Галатите 4 ред 26 и 27
Па затоа апостоли и некријат...”оформете го Христ во вас”…бесмртната личност
Е за крајот на светот е сигурно кажано ..оваа последна мултиглобалија кога ќе вреска “мир и безбедност” .......значи многу многу скоро….1 Солунци 5 ред 3

Ова е третото и последно варјантно решение ...барем јас колку што знам.
18-04-2014, 05:44 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#6

ВО СВЕТОТ НА ЛИЧНОСТА

Секоја личност , секој од нас , секое Јас , си живее во некој Свој Свет .Но за да живее мора да постојат некој веќе дадени подлоги ..други Светови .

1)
Прва подлога е љубовноста- антидеструктивност
кон себе и кон други умноразумни битија....нели апостоли во Атина ..Дела17-ред28—“ Зошто во Него живееме се движиме и постиоме”...Точно секој има љубов бар за себе...може да се развие во нарцисоидност ако не се споделува со други Нели секој си простува себе си , има разбирање за себе , се толерира..Павле ...”како што се љубиш самиот”.Е ова е Божјата сеприсутност за која збори биб..затоа ја знае секоја наша мисла и помисла . И плус 2коринќани 6-ред 16 ти …”Ќе живеам ВО нив (во разумот вели Павле) и ќе одам сред нив (оти се јавува како меѓучовечки однос)…и тие ќе бидат мој народ.”..вели Семоќниот Љубовниот Затоа нема бегање од Бог и негови судии и судови.

2)
Втората подлога-свет е духовноста.
Нели по дефиниција под дух – идеал се подразбира способноста на умно-разумните битија да вршат свесно планирани активности Што е точно ,Секој од нас , секое Јас , си кове , краткорочни средноочни, долгорочни планови за иднината .Да нема забуни ...каменот што ѕидарите го отфрлија стана камен темелен аголен , рабен .....т.е ...Христ е гранична линија бариера што е навистина идеалистичко а што нее односно кој тежнее кон повисоки свери на општествена свест а кој не .

3)
И третиот свет е светот на душевноста .
.Нели по дефиниција способноста на умноразумните битија да креирааат сопствени чувствено емоционални вредносни критериуми – ситеми се нарекува душа .Да секој што од воспитување што од лични искуства си створил некој свој критериуми, што во животот ќе го радува , ќе му претставува задоволство а што нема ...па такви мотивации и си бара во животот .Бог му вдахнал дух на Адам и овој станал жива душа..себеразвивачки емоционали критериуми .

Значи Личноста како компактен синхронизиран чувствено мисловно емоционален склоп , постои (самосвест за себе и околу себе) , живееме (имаме континуитет) ,и се движиме (саморазвој) одеднаш во овие три света .Можеби како четврта основа по која се движи личноста може да се земе светот –подсистемот на довербата и доверието , иако оваа подлога на секој човек му е оставена на личен избор .Треба да се каже Првиот свет на љубовноста е основен , а други два се подсистеми подсветови кој произлегуваат од првиот оти ниеден дух не се реализира без љубов (Он е татко на духовите –Евреи12-ред9), и кај душевноста исто така оти никој не гради критериуми на своја штета , што нема да му донесат некаква радост и задоволство , па во нов завет се спомнува дека освен добронамерна постои и демонска злонамерна душа , да ама тоа не значи дека нема љубов за себе оти злонамерноста е насочена кон други а не кон себе .Па така сите Личности што имаат љубов не само за себе туку ја споделуваат со други живеат во првата подлога , првиот свет на севозможниот Бог Љубовниот, а тоа отсекогаш биле идеалистите ...истите тие на кој им беше испеана химната на антихристот “за идеале гину будале” . Другите кој имаат љубов само за себе , за чие остварување ги малтретираат злоставуваат другите , кој пропагираат” мојот интерес пред се и над се” “целта ги оправдува средствата” ..индивидуализам , значи го немаат (може да си веруфкаат колку сакаат во тобоже богови) Љубовниот Бог НИЕ во разумот , таквите се исто бесмртни амаааа не створиле љубовна околина околу себе ..ќе живеам во нив и ќе одам сред нив – вели Љубовниот севозможниот ...е овие немаат таква околина затоа им е предвидена казна вечна самотија , вечен заборав , ќе бидат вечно сами ..ужас. ПА нов завет цела светска популација одкога настала до денес дели на три дела и тоа :

1)
идалисти кој го имаат Богот НИЕ ..анархисти комунисти ,филантропи ама не со крадено , совесни ама кој живееле во такви општества , и самоуправниот те Сличниот на Синот Божји

2
)неидеалисти , кој освен биолошки опстанок , некакви ситни земски здоволства не ги бива а и не ги интреесира ништо друго нивни химни се-“ узми све што ти живот пружа”...”едаш се живее” ...”живеј го моментот “ ...”да јадеме да пиеме да уживаме оти тоа е се што ќе ни остане”- ги констатира Павле , ситна боранија.Ако нешто им изборат идеалисти ..добро ..ако не па добро ..се некој друг да им избори за нив ...не ги бива.

3)
антиидеалисти – антихристи кој пари , профит , лични интереси ги остварувале на туѓа штета , или со уцени заканаи , малтретирања ...итн
Нивен дух е целта ги оправдува средствата , нарцисоидност , јас пред се и над се како индивидуалец , профитот е принцот на кој мора да се клањаат ..и сите работи во тој стил .

Разликата меѓу религии и идеалисти е што идеалисти верувале во повисоки свери на општествена свест притоа нудејќи некакви концепти на праведност Веруваа во Личност. Додека религии не нудат ништо освен примамлива идеа за вечен живот , што никогаш и не им била ветена од Бог , нели крвници ,злоупотребувачи , на едно место со нивни жртви ама се клањат на ист “бог”…свашта..садисти и мазохисти на едно место е ама ќе биле воскреснати па пак ќе можеле истото да го прават , тоа им е концептот на праведност ?!?!? Свашта на овој свет .Не веруват во Личност , туку во силеџиство , уцени закани ,малтретирања ...написмено запишале дека црква верува во воскресение на билошко тело како вечно и непроменливо оти така така методите на уцени зкани ќе си ги заджат за вечно (?!?„!)

Ама луѓе да се верува дека моментно расположение , мисли , чувства , слободна воља (апа која слободна слободна воља би ги натерала тие матерјални состојки дасе најдат во матерјална слободна воља од мозок пада одлучам по свој избор ?) , дека зависат од моментален баланс меѓу биолошки состојки во мозок , моментни хемиски процеси . електромагнетни процеси , механички процеси , е чиста лудост .Личноста нее матерјална тоа е гаранцијата на цела библија од прва до последна страна и ако се размисли стварно е така .
Такви се и судовите за трите групи За првите што имат љубов вечен никогаш досаден живот .
За вторите-неидеалисти обично раздефинирање без било какви малтретажи како никогаш и да не постоеле

За третите антихристи вечен живот во вечна самотија , секој индивидуалец за себе , никогаш нема да се матерјализираат 2Солунци 1-ред 8 и 9..Антихристи сите што дрпале во самоуправување , а па тек што пропишувале приватизаци или пружиле рака здрпале идеалистичка сопственост а со тоа уништија и животи на стотици илјади луѓе , сите што во самоупавување било вложено , биле покондурени , што изигравале широкогриди со туѓо , директорувале , шефувале ,а па тек со тие што изигравале шорокогруди со туѓо а после газди , што ушпарале во самоуправување а после плукаа врз него ,црвени буржоазии , “авангарди” ,им било дадено со добро возвратија со зло , шпиунчиња , опотунисти , што фаќале стартни позиции ..., ма не им завидувајте бе луѓе алот нема да им се гледа ...што велат пророци смртта луксуз ќе им биде..и таа ќе бега од нив ....и не само тоа туку читај Христ и Захеј примерот ..ако сакаат и деца да не им прават (за нив самите веќе е прекаснио ) друштво ќе мора да вратат 300 % од се што матерјално во моментов имаат ..значи едно плус три...мора да се избријат четири на крајот .Овие кој не се за жалење на крајот, кој нее далеку од сега , ќе го платат целиот цех.

Доволно е како пред 2000 год еден да го отелотвори-оформи личност Сличниот ..во кој ќе се вселат оргиналот Христ (во срце) и Љубовниот “НИЕ” (во разум ) па на вториве две групи а поготову на антихристите да им стане јасно каде отсекогаш им било местото и каде ќе одат , со сите нивни болни амиции , што се нашле во погрешно место во погрешно време.А бидејќи никогаш не верувале во личност (Бог) за нив ќе важи Мојсеев закон ...крив за едно крив за се....па секој што се нашол на туѓа теритирија (Бог на секој народ му даде територија)....., читај Мојсеев закон што се не има во него уф како е добар...се ќе им стане јасно.
Нее прашањето дали ...се рабира дека вреди ..колку и да кошта нее битно .Во стапица се ..љубовта...првиот свет ...не подразбира интерес...не подразбира страв ....се ова го кажале апостоли аи логично е ...така да што и да направат џабе им е ...нема бегање од стапицата Тие нас ...сега испадна за нив било копано .Земски судии се земски судии , ама на крајот ќе биде кој на кого стварно ќе му суди и каде ќе го праќа ете тоа е правото прашање .Тоа и се Содом гоморските унишувања....

Пред 2000 год била бесмртната личност им проповедала самоуправи и овие спровеле .Многу добро им била позната финтата и апостоли детално ја објаснуваат , прво им проповедале кој прифател добро , кој не прифател а по некоја случајност се нашол на место каде биле правени чудесии за секој таков играта била завршена оти знаењето нее верување . Додека кај Содом Гомор како и денес прво им било изборено дадено самоуправување а потоа истата личност дошла како бесмртна ...арно амааа знаењето не е верување масовно за сите ..крај.Баш Христ ги пеплосал содомгоморци оти повеќе идеалисти го оформиле како личност во себе Исто и 20000 армија пред порти на Ерусалим со иста финта ги уништил .
Па и за крајот на светот недвосмислено е кажано дека нема да биде од војни , од природни катастрофи......туку точно од Божјата пројава меѓу луѓето ....повторно ќе биде прославен (збор од ангелски речник-јазикот на загатките што значи ДОКАЖАН) значи ќе биде докажано постоењето на внатрешниот Човек- Личноста- Бог –Јас ..2Солунци2-ред од 7до 13.каде е недвосмислено кажано “...ќе го уништи со Појвата на Своето доаѓање...” секој ќе може да се најде себе си дали исполнува критериуми. .

А само Сличните ем ќе судат (амнестирачки судии кој ќе помине кај први два) ем се предвидени за најсигурни за вечен живот..1Јован3-ред 3ти ..Филипјани ред 7 и 8 ..и Римјани8-ред 3 ти..итн Не треба да си паметен глеј Павле “Христос –Самоуправниот е безумство за народите “Гледај што мразат се ке ти стане јасно .А ХРист јасно кажал “Јас не сум од овој свет “ ама недошол од Марс туку од првата подлога светот на љубовноста каде никој никого не уценува ,никој никому не се зканува , не малтретира .
Финтата од содом гомор им била позната и на апостоли и други членови пред 2000 год па дури и сите ја објаснувале почнувајќи од Хр...”еден гол на свадба (необлечен во дела) бил фрлен во најголема темнина “ – бил гол ама не и бос ( ги имал знаењата) Начинот на Со-Го уништувања кажал и Павле во 1 Римјани од 18 и 19…”на безбожници неправедници она што може да се знае за Бог ним им е откриено “ а тука плус додава “надеж што се гледа нее надеж” . И уште Петар не остава сомнеж дека теркот на последните уништувања ќе биде истиот од СО- Гомор 2 Петар 2-6 ред..итн И во уништувањата си има некоја законитост....па така Уништувањето од Ноево време не било толку оти луѓето биле лоши...туку убаво си пишува “отпаднаа синовите божји” е оваа е вистинската причина . Емануил , кога пораснал оформил личност во себе , почнал да прави чуда знаци се нарекол ( прекрстил ) Исус а други го нарекле Христос ..и он не негирал За себе не се фалел дека е добричина “ Јас не сум добар” ќе рече и “раздор носам а не мир “ па да идеологиите секогаш носеле раздор .Па и апостоли ја имале личноста Христ со неа ги правеле чудата ...така ги елиминирале неверниците ...прво им давале знаења а знаењата се дадени секој може да прочита самоуправна (Христова)доктрина.

И никогаш во нов завет немало лигавење дали веруваш –претпосавуваш туку го имаш или не Бог Љубовниот во разумот и Христ кој никогаш не отпаднал туку дошол заедно со Љубовниот од првата подлога во срце =чувствено мисловно вредносно емоционална насоченост А само самоуправниот кој има капацитет да разбере и “мое и твое а ни мое ни твое” е тој може да ги има двајцата и да прави чудесии , тој го има светиот дух – изградена самоуправна свест –храм Божји .Дали треба да се реставрира самоуправување .Не. Па ефектот ќе биде нула . “Во чистата љубов нема страв”- апостоли , и 1Коринќани 13 ....љубовта не подразбира интерес заради интерес . Целата стапица е затворена . Тие што на други им местеле стапица сега и самите се во неа.

Идеалисти
Ја кажал Христ споредба со лозари дека накрај на земјата ќе бидат испратени елитни супериорни
безмилосни убијци кој ќе го отелотворат Христ во себе......така било во Содом Гомор...Ете таа е последната наредба на идеалистите .Планетава ќе биде пеплосана .Така мора да заврши оваа мултиглобалија...како што ќе поминува времето ова решение ќе се наметнува само по себе како единствен излез....затоа не само што не смее да се отфрли туку мора активно да се работи на него.
18-04-2014, 06:49 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#7

Злоупотреба на ФИЛОЗОФИЈАТА во религиозната ПРОПАГАНДА

Релииите најчесто се оградуваат од филозофијата претставувајќи ја како човечка измислица – мудрување кое не е од Бог кој според нив зборувал исклучиво во книгите куран и библија.
Но премногу често ја злоупотребуват во својата пропаганда а притоа нема никакво оградување и објаснување од другата ( филозофска ) страна .


Злонамерната пропаганда подметнување може да се подели во три дела :

1) терминолошки подметнувања

Религиозно Капиталистички МАТРИЈАЛИЗАМ или Комунистичко Анархистички ИДЕАЛИЗАМ .


ТЕРМИН (лат. terminus меѓа, граница) -- стручен назив за некој поим;

ИДЕАЛИЗАМ (грч. idea) 1. еден од двата основни правци во филозофијата кој, наспроти
материјализмот, смета дека ИДЕЈАТА, свеста, ДУХОТ е примарното нешто, а
природата, постоењето, материјата е нешто секундарно; објективен идеализам или
конкретен идеализам учење кое тврди дека темелот на се што постои е апсолутната
ИДЕЈА , светскиот ДУХ, во крајна линија БОГ; субјективен идеализам учење што го
НЕГИРА објективното постоење на материјалниот свет, признавајќи ги како
единствена реалност индивидуалната свест и субјективните чувства; во својот
натамошен развиток субјективниот идеализам неизбежно води кон солипсизам; 2.
ИДЕАЛНО , идеалистичко сфаќање на животот; 3. вера во нешто што е неодржливо,
неосновано, неостварливо, илузија, фикција, склоност во животот да се гледа,
односно да се бара само доброто, благородното; 4. СТРЕМЕЖ КОН ВОЗВИШЕНОТО и сл.

ИДЕЈА (грч. idea) 1. мисла, општ поим за некој предмет или за некоја појава; 3. општо: замисла, нацрт, план; 4. МИСЛА што обично доаѓа ненадејно КАКО РЕШЕНИЕ за некоја замрсена ситуација, како излез од некоја тешка положба; 5. ЗАМИСЛА, основен план за некој потфат; желба, намера, концепција, предлог за начинот како да се изведе нешто, крајна цел на некоја акција, надеж за добро решениеМАТЕРИЈАЛИЗАМ (фр. matérialisme) 1. фил. филозофски правец спротивен на
идеализмот; тргнува од тоа дека светот по својата природа е материјален; дека
материјата, природата, постои надвор од свеста и независно од свеста, дека
материјата е примарна и претставува извор на чувството, а спознанието е
секундарно, произведено; дека светот и сите негови законитости можат апсолутно
да се спознаат;.

ИДЕАЛ (лат. idealis) 1. пример, односно појава што служи како пример; 2. НАЈВИСОКО СОВРШЕНСТВО ; 3. нешто совршено на некое подрачје; 4. конечна цел на СТРЕМЕЖИТЕ ; 5. предмет што служи како пример, образец за нешто.


МАТЕРИЈАЛИСТ (фр. matérialiste) 1. фил. приврзаник на филозофскиот материјализам;
2. човек што ги цени само материјалните добра, што се грижи само за својата
материјална корист и за своето уживање, ЕГИОСТ.

ЕГОИЗАМ (фр. égoisme) 1. себичност, самољубие, саможивост; 2. псих. сфаќање кое,
во практично-етички поглед, се раководи само од чувството на своето его и
потекнува од пранагонот за сопствено самоодржување.

ЕГОИСТ (фр. egoiste) 1. себичен, саможив човек; 2. фил. приврзаник на егоизмот

ЕГОИСТИЧЕН (фр. egoiste) себичен, саможив, што се раководи САМО ОД СОПСТВЕНИОТ ИНТЕРЕС .

АЛТРУИЗАМ (итал altruıдруг) 1. несебичност, љубов кон другите, 2. етички термин
што означува несебична грижа за благосостојбата на луѓето и готовност за
жртвување на своите интереси за другите

ЕДЕН ЗБОР ИАКО СО РАЗЛИЧНО ТЕРМИНОЛОШКО ЗНАЧЕЊЕ СЕ ЈАВУВА И КАЈ РЕЛИГИИТЕ И КАЈ ИДЕАЛИСТИЧКАТА ФИЛОЗОФИЈА
Зборот ДУХ
Кај идеалистичката филозофија појдовна точка на се е :
Дух = ИДЕЈА ( под терминот “дух” поимаат идеја , царство на идеи и слично )
Дух = едно од лицата на триличниот бог КАЈ РЕЛИГИИТЕ (православ католик протестант )ИЛИ БОГ КАКО ЕДНО ДУХ-ОВНО БИТИЕ КАЈ ИСЛАМОТ


Врз основа на претходното Религиите ги ЛАЖАТ луѓето вршат пропаганда дека
Комунистите и анархистите се МАТЕРИЈАЛИСТИ А СО ТОА И ЕГОИСТИ .
ТАКВИ ЕТИКЕТИ ИМ ЛЕПАТ .

УСТВАРИ СИ ЈА ИШКААТ МУВАТА ОД КАПАТА

Всушност Материјалистичката филозофија и ИДЕОЛОГИЈА ( комунистичко-анархистичка ) се залагаат за укинување на приватната сопственост , за добри безконфликни меѓучовечки односи ШТО Е БЛАГОРОДНА ВОЗВИШЕНА ЦЕЛ = ИДЕАЛ . – краен стремеж на сите прогресивни луѓе што постоеле на ова планета .
Всушност тие ( анрхокомунистите ) воопшто НЕ СЕ МАТЕРИЈАЛИСТИ И ЕГОИСТИ туку баш напротив антиматеријалисти и алтруисти .

Додека Религиите верите и т.н. идеалистичка филозофија која е капиталистичка идеологија со својте ПОЛИТИЧКИ ПРОГРАМИ И ВО ПРАКСАТА јасно кажуваат и така правеле и прават дека ПРИВАТНИОТ ИНТЕРЕС Е ПРЕД СЕ И НАД СЕ .......ШТО Е ЧИСТ ЕГОИЗАМ А темелот на политичките програми е Трупање на материјални богатства сконцентрирани кај мал број луѓе ЧИСТ МАТЕРИЈАЛИЗАМ интересџиство пред се и над се .


Е СЕГА ПРИ ВАКВО ТЕРМИНОЛОШКО ПОИМАЊЕ РЕЛИГИИТЕ ГИ ЛАЖАТ ЛУЃЕТО ДЕКА ПРЕТСТАВНИЦИТЕ НА МАТЕРИЈАЛИСТИЧКАТА ФИЛОЗОФИЈА СЕ МАТЕРИЈАЛИСТИ А СО ТОА И ЕГОИСТИ .
ВСУШНОСТ Е СОСЕМА ОБРАТНО .
Религиите верите и нивните компањони - капиталистичките партии И КАПИТАЛИСТИТЕ СЕ МАТЕРИЈАЛИСТИ АНТИИДЕАЛИСТИ (против секаква возвишена цел и алтруизам ) и се залагаат за ЕГОИЗАМ .Нивните политички определби се за угнетувачки ограбувачки неправедни експлоататорски криминални Општествени системи .Всушност овие никогаш нит имале нит ќе имаат СТРЕМЕЖ кон нешто возвишено – ШТО Е ИДЕАЛ туку баш наротив сите до една заложби им се чисто приземни мизерни крајно интересџиски .Освен што нели злонамерно луѓето ги фрлаат во заблуда дека под ИДЕАЛНО треба да се разочараат од реалноста во која живеат (а која е производ на религиите верите и капиталистите ) па да забегуваат да си создадат некој свој виртуелен свет во кој све би им било “идеално” .
Не само што од ништо благородно возвишено не произлегло и никогаш нема да произлезе од релиии вери и капиталисти кој се повикуваат на филозофијата на идеалистите туку секогаш продуцираат војни омраза , национализам фашизам , класни разлики потценувања понижувања , омаловажувања , и се во тој стил .
ТАА Е , БИЛА И ЌЕ ОСТАНЕ ВИСТИНАТА ЗА ТОА КОЈ Е МАТЕРИЈАЛИСТ КОЈ Е ИДЕАЛИСТ .
КОЈ Е ЕГОИСТ А КОЈ Е АЛТРУИСТ .

2 )

Комунизам - Анархизам = безредие , беззаконие , хаос

Ова е
Уште една голема Лага – Клевета –Подметнување од религиите
Според религиите Идеал и-или ИДЕАЛИСТИЧКО (кое лажно го нарекуваат духовност ) на луѓето треба да бидат владетелите и државата (и религија у пакет со нив) како наводни претставници на бог.

Имено идеалистичката филозофија само така го носи називот според поделбата кое што е примарно кај филозофијата дали мисловното или материјалното (кое прво постоело мисловното или материјалното) инаку кај идеалистичката филозофија нема ништо идеалистичко – тежнение кон некаква возвишена цел –ИДЕАЛ .

Идалистичките филозофи и те како поддржуваат постење на владетели и држава како апарат за насилно одржување на таквите неправедни општествени системи .
Сепак си има своја вредност бидејќи дел од идеалистичките филозофи како Хегел се предвесници на Материјалистичката филозофија .

Материјалистичката филозофија која практично преточена како комунистичко анархистичка идеологија тежнее кон возвишена цел –ИДЕАЛ . Комунистичката идеологија предвидува преоден облик на социјалистичка држава но како крајна цел е и незјзино укинување бидејќи државата сепак е апарат за насилно оджување на неправеден општествен сиситем . Значи крајната цел и на комунистичката идеологија е анархизмот кој во ниту една варијанта не предвидува постоење на држава .Тоа не значи и непостоење на извесни институции од општ заеднички интерес .

Но тоа не значи беззаконие . туку првично образување , воспитување едукација достигнување на висока општествена свест и совест кај луѓето .Материјалистичката филозофија за разлика од идеалистичката луѓето ги третира како личности кој може да се развијат (го воведува терминот ПРАКТИКА што за последица има ДЕЛА што непостои во идеалистичката филозофија ) да достигнат повисоко ниво на општествена свест .Без угнетување , експлоатација , омаловажување , потценување .

Безвластие да – беззаконие не .

БИБЛИЈАТА И КУРАНОТ ПРОПОВЕДААТ АНАРХИЗАМ

Проповедник 8:9 човекот господари-ВЛАДЕЕ над човек на своја штетаБиблија СТАР ЗАВЕТ
Даниил 7
18 Потоа, светиите на Севишниот ќе го земат царството и ќе ВЛАДЕАТ со него
во векови.

22 додека најпосле не дојде Старецот по определени дни и СУДОТ беше даден
НА СВЕТИИТЕ од Севишниот, па настап време светиите да го завладеат царство-
то.

26 Потоа небесниот Суд ќе ја одземе од него власта и сосема ќе го уништи и
докрајчи,

27 а царството И ВЛАСТА и царското величие по целиот поднебесен свод ќе му
се даде НА НАРОДОТ ОД СВЕТИИТЕ на Севишниот, чие царство е царство вечно и сите великодостојници ќе Му служат и ќе Му се покоруваат Нему.


Дела апостолски 9

32 Петар откако ги обиколи сите, слезе и кај СВЕТИИТЕ што живееја во Лида.

33 Таму, пак, пајде едеп човек по име Епеј, кој цели осум годипи лежел па
постела, зашто бил неподвижеп.

34 И Петар му рече: „Епеј, тебе те исцелува Исус Христос. Стапи и паправи
си ја постелата сам!" И тој ведпаш стана.

35 И го видоа сите што живееја во Лида и во Сароп, и се обратија коп Господ.

1 Коринќани 6
За споровите пред суд

1 Дали некој од вас, кога има спор против друг, би се осмелил да се
суди пред неправедни, а не пред светии?

2 Не знаете пи дека СВЕТИИТЕ ЌЕ ГО СУДАТ СВЕТОТ ? Ако, пак, вие го судите светот, не сте пи достојни да судите за помапи работи?

1 Петрово: 5:3 и НЕ КАКО ДА ГОСПОДАРИТЕ над оние, кои ви се доверени, ТУКУ БИДЕТЕ МУ ПРИМЕР на стадото.

1 Коринќаните 14
33 зашто Бог не е Бог НА БЕЗРЕДИЕ, туку на мирот. Како што е по сите цркви меѓу светиите,

2 Солуњани 3

9 И пе поради тоа што немавме впаст,туку за да бидеме пример, та да се угпедате па пас.
10 Зашто, кога бевме меѓу вас ви го заповедавме ова - кој пе сака да работи,тој нека и не јаде. ( пази ова го кажува во сред робовладетелство значи христијаните живеле во Комуни Самоуправи и немале владетел ниту држава )

2 Коринтјани: 1:24 но не како ние да владееме со вашата вера, туку сме соработници во вашата радост, зашто во верата вие стоите цврсто.

Откровение: 22:5 Ноќ нема да има веќе и не ќе им биде потребна светлина од светилка, ни светлина од сонцето, зашто Господ Бог ќе ги осветлува, И ЌЕ ВЛАДЕАТ во веки веков.

КУРАН
Сура40. Гафир Џуз 24

29. О народе мој, денес е ВЛАСТА ваша: вие сте на чело на земјава.

Евреите откако излегле од Египет 400 год живееле во општество без владетел
и воделе и војни и победувале .А го имале само Мојсеевиот Закон кој не предвидел постоење на држава и владетел .

АНАРХО-КОМУНИСТИЧКА ИДЕОЛОГИЈА

Анархизмот може кратко да биде опишан како негација на секој вид на власт и авторитет на човек врз човек; комунизам кој ги признава тежнеењата на индивидуите да ги задоволат своите физички, морални и интелектуални потреби. Затоа анархисите им пружаат отпор на сите можни форми на принуда и авторитет, ја отфрлаат самата помисла на тоа да бидат над било кого бидејќи знаат дека тој погрешен однос е изворот на речиси сета беда, насилство и крвопролевање во светот.

Право кажано, анархизмот не е апстрактна теорија за идеално општество. На животот и општествените врски гледа без илузии. Ставајќи точка на суеверието, предрасудите и лажните чувства се обидува да ги гледа работите онакви какви што се; без да гради замоци во облаци со едноставна корелација на засновани факти дека најголемите можности на потполн и слободен живот можат да бидат реалност за сите, тогаш кога ѕидот на сите наши општествени нееднаквости-државата-ќе биде уништена и кога ќе биде прогласена колективната сопственост.

На место на доминацијата на приватната сопственост, наместо бесрамната тиранија на профитот, треба да се воспостави анархистички комуниэам. Неговиот основен принцип е, како прво, эагарантиран опстанок эа секој поединец, со што основните потреби ќе бидат достапни и бесплатни како воэдухот и сончевите эраци. Беэ ова основно право човекот ќе остане непосакуван бедник оставен на милост на оние кои се сопственици на средствата эа проиэводство.

Анархијата е таков идеал. Ја изразува највисоката концепција на индивидуалната слобода и општествена солидарност. Не е некоја неважна теорија која може да се реализира во далечна иднина. Таа е начин на живеење што се практикува овде и сега.

Самиот анархиэам ги содржи денешните револуционерни идеали, беэ одложувања и компромиси. Таа не стреми кон диктатура; нема эа цел даја эаэеме власта, ниту пак работничките органиэации. Таа работи на вистинското просветлување на работниците. помагајќи им да ја досегнат таа эреэлост на умот која ќе ги донесе до еманципација.
Со едукација, со слободна органиэација, со индивидуален и колективен отпор кон економската и политичката тиранија, анархистите се надеваат дека ќе успеат да ја достигнат својата цел


http://anarhija.freediscussions.net/


ВЛАСТА МУ ПРИПАЃА НА НАРОДОТ НА САМОУПРАВУВАЧИТЕ ВЕЛАТ КУРАНОТ И БИБЛИЈАТА
ВЛАСТА ИМ ПРИПАЃА НА ЛУЃЕТО САМОУПРАВУВАЧИ – АНАРХИСТИ

БЕЗ ВЛАДЕТЕЛИ , БЕЗ ПАРТИИ , ПОСРЕДНИЦИ ,АВАНГАРДИ ИТН

А ете Религиите верите ВЕРУВААТ ВО ЗЕМСКА ВЛАСТ , ВЛАДЕТЕЛИ , ДРЖАВИ .
Најголемото нивно верување е во смртни земски владетели кој ги нарекуват богови.
Дури религиите се фалат дека се државотворни дека учествуваат во државниот апарат за насилсво .Признаваат дека се наслиници , силеџии дека сакаат да бидат апсолутистичка власт , умноболни луѓе кој се умишљаат дека се Бог .
РЕЛИГИИТЕ човекот го третираат како диво животно проповедаат чист Дарвинизам а ете дрвја камења фрлаат врз материјалистите кој признаваат развој не само на материјата ТУКУ И НА СВЕСТА ЗНАЧИ НА ЛИЧНОСТА .
Религиите не признаваат Личност туку само биолошки човек = животно
18-04-2014, 06:55 PM
Reply