Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПРВ ПАТ БРАНКО ДА НЕ Е КРИВ ЗА ТОА ШТО ГРУЕВСКИ Е ФАТЕН ВО ЛАГАТА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,202
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:ПОНИШТЕНО РЕШЕНИЕТО НА БАБАНОВСКИ ДЕКА Е КОДОШ

[Image: 87AF55F3333C534BA4E5FB6EC37B6E3C.jpg]

Поранешниот началник во Службата за безбедност, Иван Бабановски ја доби правната битка со Комисијатата за лустрација пред Управниот суд која го прогласи за кодош. Управниот суд во совет составен од судиите Дитурије Елези Незири, Ана Герасимовска и Даниела Антовска, на седницата одржана на 30 јануари оваа година, ја уважил жалбата на Бабановски на оспореното решение на Комисијата за верификација на факти и го поништила. Но, од Управниот суд денеска не можеа да ни ја потврдат веста.

Советот на судиите, како што се дознава, утврдил дека Комисијата не можела да образложи од кои мотиви се водела при утврдување на фактите преку собирање, истражување, анализа и оценка на документите кои содржат информации за активностите на тужителот во согласност со член 4 став 1 од Законот за определување на услов за вршење јавна функција.

Бабановски во изјавата за нашиот весник вели дека пресудата е доказ дека никогаш не ја изгубил вербата во интегритетот на вистинските професионалци.

„Верувам дека Република Македонија има човечки капацитети да се избори со сите проблеми и да ги совлада сите предизвици на патот кон поубаво утре. Партиските војници се најголемото зло што можеше да ја снајде мојата држава и со тоа зло ќе мораме енергично и дефинитивно да се справиме “, вели Бабановски.

Тој во регистратот на лустрирани лица е заведен под бројот 38. Комисијата за лустрација донесе решение дека не ги исполнува условите за јавна функција на 6 декември 2012. На јавната седница организирана по повод првиот случај на лустрација против поранешниот претседател на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, тој се појави како сведок на тужителот, кој од стручен аспект како поранешен шеф на службата за прислушување во СДБ објаснуваше што треба да содржи едно соработничко досие. (Г.Д.)
Конечно падна и последната маска на Груевски!! Маска зад која ја сокриваше својата приврзаност кон полициско политичкото подземје, поточно кон Белград. Маска која беше направена од неговата лага дека ке спроведе лустрација.

Бабановски неможе да биде невин, тој ако лустрацијата се одвиваше во институцииите, поточно во суд ке беше осуден.
Еве дека доказ дека учествувал во НЕУСТАВЕН прогон:


[Image: 16ii2ig.jpg]


Дане Поповски е еден од четворицата основачи на ВМРО ПРАВДА, двапати осудуван на затворски казни за идејата за Обединета, Самостојна и Демократска Македонија, поточно за идеите на ВМРО.
26-02-2014, 09:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,202
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:[Image: rrlc2g.jpg]


Quote: Jordan Petrovski

Бабановски неможе да биде невин, тој ако лустрацијата се одвиваше во институцииите, поточно во суд ке беше осуден.
Дане Поповски е еден од четворицата основачи на ВМРО ПРАВДА, двапати осудуван на затворски казни за идејата за Обединета, Самостојна и Демократска Македонија, поточно за идеите на ВМРО.
Еве дека доказ дека Бабановски учествувал во НЕУСТАВЕН прогон на Дане Поповски
[Image: rc0m6c.jpg]

17 hours ago · Like

Quote: Jordan Petrovski

Сведочење на Ѓорѓи Доцев, сегашниот председател на Унијата на Ветерани на ВМРО ДПМНЕ. Доцев по прашањево на лустрацијата стана многу молчелив дали затоа и Грувски се сети на Доцев??
[Image: 10oh3cp.jpg]

17 hours ago · Like
(This post was last modified: 26-02-2014, 09:59 PM by ЈорданПетровски.)
26-02-2014, 09:58 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,202
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote: Jordan Petrovski Оваа е мое искуство со Бабановски
[Image: axb57o.jpg]
16 hours ago · Like

Quote: Jordan Petrovski

За оние кои кога го читаа мојот текст, МАКЕДОНСКАТА ЛУСТРАЦИА ИМА ЗА ЦЕЛ ДА ГИ ИЗМИЕ ОКРВАВЕНИТЕ РАЦЕ НА ЗЛОСТОРНИЦИТЕ, мислеа дека пишувам за да го напаѓам Груевски без основа ама доказот дека ја говорам вистината стаса многу бргу

МАКЕДОНСКАТА ЛУСТРАЦИА ИМА ЗА ЦЕЛ ДА ГИ ИЗМИЕ ОКРВАВЕНИТЕ РАЦЕ НА ЗЛОСТОРНИЦИТЕ
16 hours ago · Like · 1 · Remove Preview

Quote: Vladimir Anevski

Јордане забораваш дека си дете на комунисти.Почитувај ги родителите кои се покојни.Забораваш дека Бабановски работеше во служба за безбедност во тогашната ни голема наша држава во која бевме горди македонсци кога сите бевме среќни и весели .Во тоа време некои членови на тоа вмро беа за отцепување од СФРЈ и нрмално беа непријатели на државата.Затоа Иван како припадник на службите за безбедност на државата се борел против нив.Не заборавај дека и таткоти како лојален граѓанин помагаше во таа борба.
11 hours ago · Like

Quote: Nenad Novkovski

Vladimir Anevski А што е според Вас целта на законот за лустрација?
9 hours ago · Like

Quote: Vladimir Anevski

Професоре Дали заборавивте или не сакате да знаете кој ги водеше борците на НОБ ВО МАКЕДОНСКАТА БОРБА ПРОТИВ ФАШИЗМОТ да ве потсетам тоа беа КОМУНИСТИТЕ.Во таа борба не учествуваше ниту еден од вмро.Напротив тие шуруваа со бугарскиот окупатор.После победата над фашизмот тие се јавуваат како патриоти и бараа осамостојување на Македонија без за неа да дадат ни капка зној а да не зборувам крв.Бараа да се оди на Солун знаеејки дека тоа е неможна мисија бидејки во Грција во тоа време беа Англичаните.Дали требаше да војуваме против довчерашните сојузници во НОБ да би изгинале голем број на млади луѓе.На крај професоре и Вие ова добро го знаете но не ми е јасно од која причина го игнорирате.Вероватно ви е партиска задача од дпмне.
7 hours ago · Like · 1

26-02-2014, 10:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,202
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:Nenad Novkovski

Дури и кога би било токму така како што велите, останува моето прашање - зошто ни е потребен закон за лустрација?
10 hours ago · Like

Quote:Nenad Novkovski

Објаснете ми на пример, зошто Чеде Филиповски го зел партизанското име Даме, а не, да речеме Ленин?
10 hours ago · Like

Quote:Guro Keskec

Проблемот е што се суди на системот кој така бил граден...и чуму селективноста ...има многу што да се каже...па и ВУЈЧЕ зошто не се лустрира, ако секој и починат нели, се лустрира...Ова е прогон САМО на моменталните неистомислениви и е во интерес на партијата на вбласт и ништо повеќе...
10 hours ago · Like · 1

Quote:Vladimir Anevski

Ме изненадува вакви ниски прашања да не употребам друг збор од професор на факултет.Па сите партизани се имале конспиративни имиња и сега од оваа временска дистаца е безпредметно да поставуваме такви прашања.А друго професоре досега сум мислел дека ние од електро струката во позитивна смисла сме се разликувале од другите но Вие ме изненадувате.
10 hours ago · Like

Quote:Nenad Novkovski

Guro Keskec Отпорите се огромни и законот скрѓува во обратна насока. И вујче и сите треба да бидат лустрирани - смислата е да се покаже дека тие биле подобни за некое друго време што сме го оставиле зад нас. Требаше да се каже дека оние што се во минатото треба да си седат дома, а дека ова е време за политичари коишто немале учество во службите од тоа време. Еве, јас никако да добијам документ дека немам ништо со нив, а добија некои коишто знаеме дека имале.
10 hours ago · Like

Quote:Guro Keskec

Така е...па и јас сум прислушкуван, досие и слично, но ете тоа е минато време...јас сум си и сега слободоумен и не ме интересира минатотои , но сегашноста е страшна, токму лигавците и нивните си даваат за право да судат и да одредуваат КОЈ е виновникот...а ТИЕ се оние кои воспоставуваат систем мнооогу полош од оној во она време...барем во моето време...не зборувам за 1949 и тие времиња кога и не сум бил роден...Режимов е премногу јаден и гаден за да може да се зборува за демократија примерна на 21 век...
10 hours ago · Like

Quote:Nenad Novkovski

Смислата на таков закон е да се остават оние коишто се од минатото да си седат во тоа минато а ние да можеме да ја градиме натаму самостојна демократска држава Македонија.
10 hours ago · Like · 1

Quote:Guro Keskec

Но обратното ни се случува...имаме прогон на вештиси како да се враќаме во времето на инкзицијата...за демократски процеси и не станува збор...ние всушност и не градиме систем...ова е порполна партизација и неограничена моќ на партиските комесари и нивните ПОГЛАВАРИ...
10 hours ago · Like · 1
26-02-2014, 11:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,202
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote:Vladimir Anevski

Професоре се извинувам што не ви одговорив на прашањето зошто е потребна лустрацијата.Па лустрацијата е потребна единствено на оние кои сакаат се што е квалитетно во земјата да се одстрани да би можеле со политика да се занимаваат само неспособни.Како професор зошто не направите една мала анализа на кадровите во дпмне како што се Ѓорчев,Димовски и други слични во раководството на дпмне кои се вечити студенти,а запрашајте се и за премиерот колку години е студирал и зошто во Прилап а не во Скопје каде живее.Е за нив е лустрацијата.
10 hours ago · Like

Quote:Nenad Novkovski

Vladimir Anevski Токму за тоа зборуваме - старите структури за да се одржат се потпираат на неквалитет.
10 hours ago · Like · 1

Quote:Nenad Novkovski

Ако се излустрираат оние за коитшо зборуваме, тие повеќе нема да имаат грб.
10 hours ago · Like

Quote:Jordan Petrovski

Владимире, во случајот на твојот голем пријател и заштитник Бабанче, зборуваме за неговата ЗЛОУПОТРЕБА на службената должност, за неговото КРШЕЊЕ на со УСТАВОТ на ФНРЈ, СФРЈ загарантираните човекови права, пработо на ОСАМОСТОЈУВАЊЕ НА НАРОДИТЕ ДО ОТЦЕПУВАЊЕ.
Комуњарската елита, луѓето како Бабановски за да ги зачуваат своите привилегирани позиции го кршеле Уставот Владимире!!!
Срамно е Владимире да се повикувате на вистинските и чесни борци за слобода во Втората Светкса војна и за комуниистичката идеологија кога онаа што го правел Бабановски е кршењена волјата на тие борци и кршење на Уставот на таа Југославија, непочитување на таа Југославија. Бабановски и службата на која и припаѓал била должна да го штити Уставот на таа Југославија.
Вие кои сеуште плачете по таа Југославија вината за распадот треба да ја барате во луѓето како Бабановски, во службите за кои работел Бабановски, тие не си ја извршиле задачата, тие не го штителе и почитувале Уставот.

пс.сега те препознав кој си Владимире во Куманово познат како Ваце Голуб. Ме изненадуваш, многу добро си го совладал македонскиот јазик и правопис под стари години Icon_razzIcon_razz Што ли зор те натера ??
10 hours ago · Like · 1

Quote:Guro Keskec

Е ТУКА е и проблемот, се појавија беди интелектуалци кои се во функција на неспособните, се сеќавате како академицине му се клањаа на Гујо, кој за вистински интелектуалец би бил пример за незнајко и фрустрирано политичарче со тоталитарна логика на размислување и поимање на демократијата...да не спомнуваме пошироко за поимање на државата, нејзиното организирање и функционирање, за системот кој го градат...односот власт народ ...и се така...Токму интелигенцијата, онаа беда од интелигенција е дел од виновниците кои дозволија да се движиме во спротивната насока ...во однос на сите демократски придобивки во светот...затоа и си имаат подржувачи на режимот.
10 hours ago · Like

Quote:Sonja Bogorojceska

Jordane, Babanovski rabotel po upatstva i pravilaa na sluzbata...po tvoe znaci site sto rabotele na klucni mesta po osloboduvanjeto treba da se lustriraat i da se proglasat za neprijateli....mnogu sramno i jnisko od vasha strana
10 hours ago · Like · 1
26-02-2014, 11:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,202
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:Guro Keskec

Маневски???....Ова нема крај...лудило...а тие кои биле слободоумни никој не ги ниту прашува...се собрале лигушите и ќе лустрирале, а ТИЕ биле како лустрираните...Бљак...
10 hours ago · Like ·

Quote:Nenad Novkovski

Guro Keskec

Тоа се нивните „интелектуалци“ - секогаш имало такви. Јас коментирав за тоа во друга дискусија. Овде накусо - Ибн Сина (Авицена) заминал од татковината зашто му се спротивставил на тиранинот, но неговиот другар поетот останал да му пишува песни.
10 hours ago · Like

Quote:Jordan Petrovski

Соња, сите закони, уредби, правилници МОРА ДА СЕ ВО СКЛАД СО УСТАВОТ!!!
Тоа многу јасно стои во Уставот.
10 hours ago · Like

Quote:Vladimir Anevski

Јоце еве денес дојдоа на власт тие за кои толку се залагаш и ги браниш и гледаш каде е сега Македонија.А подсети се што бевме како Југословени и колку бевме почитувани во светот.И јас би се радувал на самостојноста доколку ми донесеше поголема слобода и подобар стандард од оној кој го имав во Југославија.Но се случи обратно го изгубивме и она што го имавме.
10 hours ago · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Ѓуро комисијата и законот за лустрација не се тема на дискусијата. Ваквиов закон е да нема лустрација, да нема казни за злосторниците. Ако Бабановски беше изведен на суд, тој ке беше, според доказите, осуден на малку подолга затворска казна.
9 hours ago · Like

Quote:Guro Keskec

Се разбира дека СЕКОГАШ имало такви, па ТАКВИТЕ и негативната кадровска селекција доведе до тоа да имаме никакви,,..не од сега...најмалку триесетина години и повеќе...сега ТОА стана пракса...што понеискусни и поглупави...ете нека се види од Гујо и преку сите министри, кој квалитет, искуство, достигнувања на билокое поле...Море да се тестираат...па и на психијатар да одат...никој не би добил лекарско уверение а не пак дозвола за работа на така високи функции...но нели тие се избраниси од народни избраниси а овие дел од народот...а ако имаме повеќе никакви???Е тогаш ПРЕТСТАВНИЦИТЕ се нели ДЕЛ од никаквите...
9 hours ago · Like

Quote:Vladimir Anevski

Професоре ако Ибн Сина заминал да ли вие сте оној негов другар.
9 hours ago · Like

Quote:Nenad Novkovski

Sonja Bogorojceska Кој спомна непријатели - лустрацијата само служи да се обележи границата помеѓу општествените уредувања - тие си биле во тоа време соодветни за тој систем, ама за овој не се - нека си седат дома и нека си ги гледаат внучињата.
9 hours ago · Like

26-02-2014, 11:58 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,202
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

Quote:Guro Keskec

А ЌЕ беше осуден и ВУЈЧЕ???...Ова е закон во функција на партија а не за да се престрои државата и нови сили да градат демократски систем...за жал ние ојдовме во феудализам...систем во кој имаме помалку права од минатиот...
9 hours ago · Like

Quote:Nenad Novkovski

Vladimir Anevski Очигледно дека ништо не читате - јас сум тој што не стапнал во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, партија во којашто сум оставил 13 години, откако дојде новото раководство.
9 hours ago · Edited · Like · 2

Quote:Miso Markovski

taka e profesore
9 hours ago · Like

Quote:Guro Keskec

Ненад...ако е така, а така е, ЗОШТО лустрираат починати???Значи тоа е само во функција на партијата на власт и за партиски ситни интереси...БРУКА со еден збор...затоа и државата полека но сигурно ни се урнисува...Инаку и јас сум бил пратен, прислушкуван...дури и не сум знаел...па многу и ми е гајле поради тоа...и денес исто...и пак не ми е гајле...иако некои ДЕНЕС дури и ми се закануваат...ЗНАЧИ???
9 hours ago · Like · 2

Quote:Jordan Petrovski

Ваце тие за кои јас се залагав не дојдоа на власт благодарејки на Бабан и службите за кои работеше Бабан.
Груевски е ваш 100% тој го прави истото во идеологијата во практикувањето на власта, почитувањето на уставот, што го правеа Бабан и неговите !!
9 hours ago · Like · 3

Quote:Miso Markovski

koj im ja mati vodata na KONJITE
9 hours ago · Like

Quote:Nenad Novkovski

Guro Keskec За лустрирањето починати јас пишував уште пред да се случи - подоцна ќе го побарам за да закачам дел од тоа.
9 hours ago · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

И Вујче ке беше осуден Ѓуро!! И тоа сигурно на едно два до три пати подолга временска казна од Бабановски.
9 hours ago · Like · 1

Quote:Miso Markovski

...KE BESE....NO NE E....
9 hours ago · Like · 1

Quote:Guro Keskec

Ве пратам професоре, дури и за реформите во школството, и да знаете дека сте во право во се...но едно ме мачи, како ДПМНЕ се изроди и стана еден монструм, кој собра еден куп криминалци, отпадници од сите партии, и која има задача за да ја урниса државата, преку криминалите и богатењето на отпадоците на општеството...Инаку во тек сум со сите случувања во државата и не само во последниве 25 години...Сега ни се случува најголемата трагедија на Македонија...кој тоа не го сваќа, не би требало да се занимава со анализи а уште помалку со политика...
9 hours ago · Like · 4

Quote:Jordan Petrovski

Ми пратија дел од дискусија од која се гледа како работела службата, како работел Бабановски:

"Mu kazav na Javniot obvinitel na Makedonija da uapsi trieset Bugari vo Skopje, da im izmisli krivichno delo pred da gi frli vo "Shutka", najdobro ke bide da im se podmetne po sto grama heroin."

Подметнувања, апсење на невини луѓе ..... Дали вие што го браните Бабановски, односно браните таква власт се прашувате колку човеки судбини се уништени така
9 hours ago · Like

Quote:Vladimir Anevski

А дали знаеш во кои околности е дадена оваа изјава.Тоа се случи кога браќата бугари го затворија затоа што не сакаше да дозволи да ни биде одземено знамето со кое македонските навивачи навиваа на средбата во Софија помеѓу работнички и некој бугарски тим.Не гледам никаков грев во неговиот патриотски чин каде ја брани и македонштината.
8 hours ago · Like

27-02-2014, 12:03 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,202
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

Quote:Vladimir Anevski

Извини Јоцо да те корегирам во оној дел каде споменуваш хероин тоа не е точно бидејки во тоа време овие работи не беа во мода.
8 hours ago · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Ми ја пратија целата дискусија Ваце, така да знам што била причината.
Зар мислиш дека само тогаш Бабан или службата посегнала по местека, подметнување, не Влаце, тоа бил принцип на работа на службите, тие служби, тие луѓе си зеле за право да бидат над Уставот, си зеле за право да си поигруваат со човечки судбини. Затоа мора да сносат кривична одговорност.
8 hours ago · Like

Quote:Jordan Petrovski

Така ми ја пратија пораката, така ја пренесувам Ваце.
8 hours ago · Like

Quote:Vladimir Anevski

Јоце кажи кој ти прати таква порака да го лустрираме под хитно.
8 hours ago · Like

Quote:Nenad Novkovski

Guro Keskec Ние сме млада држава и кај нас дејствуваат сите туѓи служби. Изгледа најголемо е влијанието на КГБ којашто го контролира енергетскиот сектор, а преку остатоците од бившојугословенските служби и партиите.
8 hours ago · Edited · Like

Quote:Guro Keskec

Но не белки КГБ ги инструира медиумите за да перат мозоци...плус не сум чул дека Конрад Аденауер е под нивно влијание...а ТИЕ се дел кој го гурка ДПМНЕ во популизмот и му помага...инаку голем срам е за интелигенцијата ова што се случува...се намножија властитутките како стаорци во канализација...
8 hours ago · Like · 3

Quote:Nenad Novkovski

И мене тоа ме бунеше, но имам многу сознанија коишто покажуваат дека и Конрад Аденауер штифтунг има врска со ова.
Јасс на почетокот мислев дека тие се „наши“ и очекував сериозна соработка после раскинувањето на континуитетот на ВМРО-ДПМНЕ. Излезе дека сум бил во заблуда, дека тие биел едни од главните фактори за воспоставување на овие состојби во партијата.
Искуството од 2003 година ми покажа некои работи - тогаш Конрад Аденауер го ангажирало Хорхе да го води списанието Политичка мисла. Таму ми побараа некој текст, јас им дадов, ама го исфрлиле - од редакцијата на чело со Хорхе. Јас интервенеирав во централата на КАШ дека е најверојатно грешка што ставиле висок функционер од СКМ на такво место, а добив одговор дека јас сум тој што греши. Тоа беше моментот кога се пасивизирав и од овој дел. Кога го предложија Хорхе за „прецедник“, ми беше јасно дека за тоа го подготвувале толку години (врз основа на искуството со Боро од сличен вид).
Ова не треба да зачудува ако се земе предивд дека тука се и кадрите на Штази (пактот за стабилност), чудните работи што се слушуваат во Паневропа итн.
7 hours ago · Edited · Like

Quote:Jordan Petrovski

-Nenad Novkovski Ова не треба да зачудува ако се земе предивд дека тука се и кадрите на Штази (пактот за стабилност), чудните работи што се слушуваат во Паневропа итн.

[Image: 2ah5bgl.jpg]
7 hours ago · Edited · Like

Quote:Nenad Novkovski

Имам многу конкретни искуства со Паневропа. Првин ми беше чудно, си мислев да не е нешто ново, но потоа го поврзав со историјата - ПЕ дојде преку Мартин Тренески, а за него знаеме од каде е.
7 hours ago · Like · 2

Quote:Jordan Petrovski

МОРАЛЕН БАНКРОТ !!!!!

Значи уште еден пример, каде на човек кому местото му е во поправна инититуција му се дава неограничена моќ. Бабанот, цел живот земал државна плата за да тепа луѓе кои се залагале за општото добро на своите сограѓани, а Ахмети за да ги лишува истите луѓе од своите животи. Тука лежи парадоксот.

ЈАВНИ ( ОТВОРЕНИ) ПРАШАЊА ДО ИВАН БАБАНОВСКИ
3 hours ago · Like · Remove Preview
27-02-2014, 12:11 AM
Reply