Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
УКРАИНА-КАДЕ КЕ СЕ ПРИКЛОНИ?
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#1

Неколку месеци Украина е во центарот на светскиот медијумски и политички интерес. Има 24 часовен пренос во живо од западните медијуми. Ние во Македонија малку знаеме за причините за настаните во Украина. Во целина може да се каже дека таму има , воглавном, две главни струи, една е за Нато и европските интеграции, а другата е за поблиски односи со Русија.
Еве две различни става за состојбите во Украина. Една е во организација на новинарот Борјан Јовановски со претставник на ЕУ. Избор на соговорникот на Борјан Јовановски и прашањата кои тој ги поставуваа сугерираат за пронатовскатаи проевропската позиција на Борјан Јовановски. Од друга страна некои промакедонски организации ( како на пример Комитетот за демократизација на Македонија од Канада) Борјан Јовановски го става во ред на новинари кој е реално против вистинската демократија во Македонија.Како тоа логички да се разбере. Дали Борјан Јовановски ги сменил ставовите ( ја сменил страната) или пак од страна на тие промакедонски организации тој е погрешно детектиран како еден од кочничарите на македонската демократизација:

http://www.novatv.mk/index.php?navig=8&c...vest=11899

Вториот аспект на гледање на настаните во Украина е од страна на српскиот геополитичар Дрган Петровиќ:

Во нашите медијуми скоро да нема подетални анализи за случувањата во Украина, па мислам дека во КОТЛЕ може да се развие добра дебата на оваа тема.
20-02-2014, 08:35 AM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,425
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#2

(20-02-2014, 08:35 AM)hristo Wrote: Неколку месеци Украина е во центарот на светскиот медијумски и политички интерес. Има 24 часовен пренос во живо од западните медијуми. Ние во Македонија малку знаеме за причините за настаните во Украина. Во целина може да се каже дека таму има , воглавном, две главни струи, една е за Нато и европските интеграции, а другата е за поблиски односи со Русија.
Еве две различни става за состојбите во Украина. Една е во организација на новинарот Борјан Јовановски со претставник на ЕУ. Избор на соговорникот на Борјан Јовановски и прашањата кои тој ги поставуваа сугерираат за пронатовскатаи проевропската позиција на Борјан Јовановски. Од друга страна некои промакедонски организации ( како на пример Комитетот за демократизација на Македонија од Канада) Борјан Јовановски го става во ред на новинари кој е реално против вистинската демократија во Македонија.Како тоа логички да се разбере. Дали Борјан Јовановски ги сменил ставовите ( ја сменил страната) или пак од страна на тие промакедонски организации тој е погрешно детектиран како еден од кочничарите на македонската демократизација:

http://www.novatv.mk/index.php?navig=8&c...vest=11899

Вториот аспект на гледање на настаните во Украина е од страна на српскиот геополитичар Дрган Петровиќ:

Во нашите медијуми скоро да нема подетални анализи за случувањата во Украина, па мислам дека во КОТЛЕ може да се развие добра дебата на оваа тема.

Да ти одговорам во врска со болдираното(задебеленото) како што Колишевски гледал цицка во Белград така и Борјан гледа цицка во Европа, тука нема никакво автохтоно, креативно размислување.
Борјан Јовановски е ментален гребатор и паразит, па така нема да видиш никакво критичко размислување од него.
Срамота е да го споредуваш овој Петровиќ со Борјан.

‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
21-02-2014, 12:11 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#3

(21-02-2014, 12:11 AM)montehristo Wrote:
(20-02-2014, 08:35 AM)hristo Wrote:

Да ти одговорам во врска со болдираното(задебеленото) како што Колишевски гледал цицка во Белград така и Борјан гледа цицка во Европа, тука нема никакво автохтоно, креативно размислување.
Борјан Јовановски е ментален гребатор и паразит, па така нема да видиш никакво критичко размислување од него.
Срамота е да го споредуваш овој Петровиќ со Борјан.

Монтехристо , каде забега!? Ги зедов овие два различни става ( две различни размислувања) за состојбите во Украина како појдовна основа за анализа на протестите во Украина. Што се однесува за Борјан Јовановски и неговата “ нова цицка“, дали тоа значи дека и во Украина јадрото на протестанти ( нивните водачи) нашле цицка во Запад, или пак се работи за борба за западните вредности? Тоа е и темата, за Украина, а Борјан е спомнат попатно, всашност беа битни ставовите на претставникот на ЕУ кого Борјан го интервјуира, а кои се дијаметрално различни од анализите на Драган Петровиќ.
За самата тема не спомна ништо.

21-02-2014, 07:15 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#4

За сложеноста на состојбите во Украина:

[undefined=undefined]Претседателот на Врховната рада на Крим, Владимир Константинов, изјави дека кримскиот парламент ќе го постави прашањето за одвојување од Украина во случај да се промени легитимната власт, јавува „Лента.Ру“.

krim-575x431
„Единствен начин е да се прогласи за неважечка одлуката на претседателството на Централниот комитет на Комунистичката партија на Советскиот Сојуз за одредување на статусот на Крим. Русија го даде Крим на Украина како знак на вековното пријателство, а ние гледаме што се случува со тоа пријателство. Ако самата Украина престане да постои, тогаш престануваат да важат сите документи кои досега се потпишани и кои ја регулираат правната состојба“, изјави Константинов.

Тој нагласи дека во моментов одлуката за одвојување на Крим не е актуелна.
[/undefined]

http://libertas.mk/%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0...%BD%D0%B0/
21-02-2014, 07:43 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#5

Преплавени сме од западните медијуми со информации за Украина. Така беше кога се “ случуваше народ“ во Сирија, Ирак, Египет, Либија... Еве една информација која потешко наоѓа простор во нашите медијуми:

Quote:В центъра на Киев отново се стреля, съобщи преди минути Лента.ру. Информацията се потвърждава и от украинското МВР. Около 10.15 ч. екстремисти са открили огън по органите на реда на улица Институтска и са се опитали да си проправят път към сградата на парламента, където депутатите заседават. Засега няма информация за жертви.

Вчера парламентът на Украйна прие решение за прекратяване на антитерористичната операция на силите на реда. Междувременно демократичната опозиция и президентът Янукович насрочиха подписване на споразумение за изход от кризата днес в 12.00 ч.

Автор: Хаштаг-BG

http://hashtag-bg.com/articles/7328/%D0%...0%B5%D0%B2
21-02-2014, 10:36 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#6

Изгледите за примирие между метежниците и правителствени сили в Киев се оказаха мимолетни. Опитите на демократичната опозиция за снемане на напрежението и диалог бяха провалени от екстремистките и пронацистки групировки, които дирижират събитията на Майдана. Крайнодясната паравоенна групировка „Десен сектор“ още вчера заяви, че няма да спазва примирието. Някой си там иска да спре народното въстание по пътя на провъзгласяване на фалшиви примирия. Официално заявявам - „Правий сектор” не е подписвал никакви споразумения и с никой не се е договарял”, заяви лидерът на групировката Дмитрий Ярош.

Днес екстремистите от "Десен сектор" влязоха във въоржени стълкновения със силите на реда. Ескалацията накара украинското МВР да издаде заповед за употреба на огнестрелно оръжие. Световните медии предават, че броя на убитите по време набезредиците в Киев вече достигна 35 души. Агенция Франс прес съобщи, че 67 милиционери са отвлечени от метежниците, а от средите на опозицията обявиха, че жертвите на насилието в Украйна са вече над 60, като всички те имат прострелни рани.

Насилието, заляло Киев и сблъсъците между екстремистките групировки и украинската милиция накара мирните граждани масово да се изнесат на десния бряг на река Днепър, крайните квартали се обезлюдяват. Общественият транспорт е парализиран.

Автор: Хаштаг-BG

http://hashtag-bg.com/articles/7306/%D0%...0%B5%D0%B2
21-02-2014, 11:46 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#7

На повидок ,сепак, примирје:

На преговорите во Киев кои утрово беа прекинати е постигнат договор за решавање на кризата во Украина. Се очекува тој да биде парафиран претпладнево, соопшти кабинетот на украинскиот претседател Виктор Јанукович.

Постигнатиот договор меѓу украинските власти и опозицијата предвидува предвремени избори, коалициска влада и реформи на Уставот, јави Украинската телевизија.

На официјалната интернет страница не се дадени детали од договорот, туку е само наведено дека преговорите меѓу Јанукович, лидерите на украинската опозиција и претставници на ЕУ и Русија се завршени.

На разговорите учествуваа украинскиот претседател Виктор Јанукович, опозициските лидери Арсениј Јацењук, Виталија Кличко и Олег Тјагнибок, министрите за надворешни работи на Германија, Полска и рускиот омбудсман Владимир Лукин. Разговорите траеја речиси осум часа. Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус кој пристигна вчера во Киев со германскиот и полски колега, отпатува од украинскиот главен град.

Министерството за здравство изутринава соопшти дека бројот на загинати во Киев од почетокот на немирите во украинскиот главен град во вторникот достигнал 77 лица. Повредени се 577 луѓе, од кои 369 побарале лекарска помош.

Претходно демонстрантите во Киев ги ослободија полицајците кои беа заложници на радикални лица кои учествуваа во протестите на плоштадот Независност. Одлободувањето се случило по ангажман на опозициски парламентарци, јави ИТАР-ТАС.

Учесници во протестите успеаја вчера да го пробијат кордонот на полицијата на плоштадот и земаа за заложници меѓу 60 и 70 полицајци. Локални медиуми јавуваат дека голем дел од нив биле кадети од полициска академија и според очевидци биле на возраст меѓу 18 и 20 години.

http://maktel.mk/svet-meni-2/item/13681-...vo-ukraina
21-02-2014, 11:50 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#8

Мирните демонстранти продолжуваат со цвеќе во рака да барат поправеден и посреќен живот:

Quote:Учесниците во масовните немири пукаа врз припадници на полицијата и се обидоа да се пробијат до зградата на Парламентот, соопшти полицијата.

Во соопштението не е прецизирано дали полицијата возвратила на нападот.

Во меѓувреме опозицискиот лидер Арсениј Јацењук нагласи дека вооружени полицајци влегле во зградата на Парламентот.
Министерството за внатрешни работи соопшти и дека непознати лица ја опожариле канцеларијата на владејачката Партија на регионите во Днепропетровск.

Седницата на украинскиот Парламент беше прекината еден час по предлог на Јацењук. Тоа е направено со цел да се согласат за нацрт-законот за враќање на Уставот од 2004 година.

Со таа реформа ќе бидат ограничени надлежностите на претседателот на сметка на Парламентот.

Претходно претседателот на парламентот Володимир Рибак објави прекин на работата до 16 часот по локално време, но опозициски пратеници го попречија да се симне од говорницата.

Во меѓувреме полското Министерство за надворешни работи соопшти дека преговорите во Украина за излез од кризата на кои учествуваат полскиот и германскиот министер за надворешни работи ќе продолжат напладне во 12 часот по локално време.

Според претходните информации на украинската телевизија на средбата која траеше до рано изутринава договорено е одржување предвремени претседателски избори, коалициска влада и уставни реформи.

Министерот за внатрешни работи Виталиј Захарченко изјави дека билансот на загинатите во Киев од вторникот до денеска достигнал 80 луѓе.

http://maktel.mk/svet-meni-2/item/13687-...policijata
21-02-2014, 02:27 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#9

Украина пред граѓанска војна и потенцијална поделба на земјата:

Лидерите на регионите на југоисточна Украина, кои се лојални на претседателот Виктор Јанукович, денеска го оспорија легитимитетот на националниот Парламент и соопштија дека ја преземаат контролата над своите територии додека не се воспостави ставен поредок во земјата.

kozak-630x339

- Ние локалните власти на сите нивоа, Врховниот совет на Автономна Република Крим, регинот Севастопољ одлучивме да ја преземеме одговорноста за обезбедување на уставниот поредок и правата на граѓаните на своја територија, се наведува во резолуцијата усвоена на денешниот јавен состанок.

Повеќе од 10.000 луѓе се собраа во Палатата на спортовите во Храков, каде состанок одржуваат 3.477 пратеници.

- Се собравме овде не за да ја поделиме земјата, туку за да ја сочуваме, изјави регионланиот гувернер Михаил Добкин, обраќајќи им се на насобраниот народ.

Пратениците во Храков објавија голем број мерки, меѓу кои заштита на магацините со оружје за да се спречи евентуалниот упад на радикалните опозициски активисти. Граѓаните бараат да се формира локална милиција за да се заштити јавниот ред и мир, а локалните власти треба тие сили да ги финансираат и да ги поддржат.

http://maktel.mk/svet-meni-2/item/13770-...sh-na-kiev
22-02-2014, 10:45 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#10

Дали Запад само медијумски помага на денонстрантите или целиот процес го контролира и наведува:Анонимус: Западот го финансира и контролира Кличко

Западот го контролира и финансира лидерот на украинската опозиција Виталиј Кличко, соопштила денес хакерската организација Анонимус Украина.

Во соопштението било истакнато дека доказите за ова тврдење биле откриени во електронската пошта на советникот на претседателот на Литванија Лауринас Јонавичиус, пренесува Војс оф Раша (Гласот на Русија).

„Извршивме хакерски упад кај Јонавичиус. Ги презедовме сите пораки и ги откривме оние што ги испратил Кличко. Содржината на писмата го покажува начинот на кој западните земји го финансираат и контролираат Кличко, преку посредник во владата на Литванија“, истакнале Анонимус.

Организацијата поставила и неколку линкови до страниците каде можат да се преземат пораките.

Еве ги линковите:

Hello
We are Anonymous Ukraine

We’ve hacked e-mail account of Laurynas Jonavicius – the adviser to the President of Lithuania. We’ve downloaded all the e-mails that were sent to him and discovered letters from Vitali Klitschko.

The content of these letters shows how Western countries finance and control Vitali Klitschko through intermediary of Lithuanian government.

You can download these letters, they speak for themselves

http://www.mediafire.com/download/2jl25e...letters.7z

http://www.filefactory.com/file/5znjeiuu...letters.7z

https://www.4shared.com/archive/86Iyyu0d...tters.html

http://www.sendspace.com/file/seivqh

You can also download other correspondence of the adviser to the President of Lithuania here

http://www.mediafire.com/download/4p6kfc...l+mails.7z

http://www.filefactory.com/file/4qtgyx6z...20mails.7z

https://www.4shared.com/archive/VYnGgpwV...mails.html

http://www.sendspace.com/file/if70gl

Ukraine must be unified and independent!!

#OpIndependence continues… Expect us

http://pastebin.com/mwdkcZvM

http://pastebin.com/8mpTbTqY

We are Anonymous Ukraine.
We are the Patriots of our country.
We Do Not Forgive.
We Do Not Forget.
Expect Us.

http://www.cyberwarnews.info/2014/02/13/...ko-leaked/
23-02-2014, 11:56 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#11

Дали Запад само медијумски помага на денонстрантите или целиот процес го контролира и наведува:Анонимус: Западот го финансира и контролира Кличко

Западот го контролира и финансира лидерот на украинската опозиција Виталиј Кличко, соопштила денес хакерската организација Анонимус Украина.

Во соопштението било истакнато дека доказите за ова тврдење биле откриени во електронската пошта на советникот на претседателот на Литванија Лауринас Јонавичиус, пренесува Војс оф Раша (Гласот на Русија).

„Извршивме хакерски упад кај Јонавичиус. Ги презедовме сите пораки и ги откривме оние што ги испратил Кличко. Содржината на писмата го покажува начинот на кој западните земји го финансираат и контролираат Кличко, преку посредник во владата на Литванија“, истакнале Анонимус.

Организацијата поставила и неколку линкови до страниците каде можат да се преземат пораките.

Еве ги линковите:

Hello
We are Anonymous Ukraine

We’ve hacked e-mail account of Laurynas Jonavicius – the adviser to the President of Lithuania. We’ve downloaded all the e-mails that were sent to him and discovered letters from Vitali Klitschko.

The content of these letters shows how Western countries finance and control Vitali Klitschko through intermediary of Lithuanian government.

You can download these letters, they speak for themselves

http://www.mediafire.com/download/2jl25e...letters.7z

http://www.filefactory.com/file/5znjeiuu...letters.7z

https://www.4shared.com/archive/86Iyyu0d...tters.html

http://www.sendspace.com/file/seivqh

You can also download other correspondence of the adviser to the President of Lithuania here

http://www.mediafire.com/download/4p6kfc...l+mails.7z

http://www.filefactory.com/file/4qtgyx6z...20mails.7z

https://www.4shared.com/archive/VYnGgpwV...mails.html

http://www.sendspace.com/file/if70gl

Ukraine must be unified and independent!!

#OpIndependence continues… Expect us

http://pastebin.com/mwdkcZvM

http://pastebin.com/8mpTbTqY

We are Anonymous Ukraine.
We are the Patriots of our country.
We Do Not Forgive.
We Do Not Forget.
Expect Us.

http://www.cyberwarnews.info/2014/02/13/...ko-leaked/
23-02-2014, 12:02 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#12

Много сложна държава е Украйна.
Много опасно би било дестабилизирането й.
Вероятността повечето й съседи да бъдат засегнати е голяма...
В Украйна има територии от Унгария, някогашна Чехословакия, Полша, Румъния, Русия...В Белорусия и Русия - украински територии; изглежда и в Полша също.
Краснодар, Кубан...т.е. Сочи е бил украинска територия - кубанските казаци; в самата Русия живеят 2 милиона украинци... през 1919-22 на границата с Китай са правили опит да създадат далекоизточна украинска република - Зеленият клин и т.н.
В добавка - предшествениците на някои от новите силни на деня в Киев са съдени за геноцид над поляците през втората световна война....;
Голяма територия и население и много проблеми - всеки със своите истина и пропаганда ...
Бивш премиер оттеглил се във Виена; бивш президент...?
Руско-езично население - Крим /руснаци и татари/, Харков, Донецк /в областта живеят близо 5 милиона души/, Луганск, Одеса и т.н. 20-на по-големи малцинства - между които и българско...;
Много неизвестни и много рискове - не ми се мисли какво би станало, ако пламне тази огромна страна.
26-02-2014, 10:57 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#13

Чудата на демократијата на Новиот Светски Поредок. Тимошенко по 3 дена “ престој“ во инвалидстите колички, прооди откако влезе во американската амбасада. Чудо кој кое може да се случо само во услови на западната демократија:
Парите не са проблем, пари няма!

САЩ и Европа не могат да дадат нужните $ 35 млрд. на Украйна дори и да имаха реално намерение да го направят

A woman walks past burnt trucks near parliament house in Kiev

Визитите на европейски лидери, посланици и чиновници, американски сенатори и държавни представитители в Киев и срещите им с „мирните демонстранти“, както и публичните заявления за подкрепа не са намеса във вътрешните работи на Украйна ли? След себе си те оставяха празни надежди и цинични обещания, че целта им е да помогнат на Украйна.

Кацнали като лешояди в Украйна всички ключови сили, които дирижираха свалянето на Виктор Янукович бяха длъжни да заявят кой опозиционен лидер контролират, за да демонстрират пред останалите участници в действието, че и те имат влияние над събитията в Украйна. И в бъдеще да се знае каква роля и принос са имали, за да не им се оспорва правото на парче от апетитната мръвка, когато дойде време тя да се подели.

Водена от желанието си да увеличи влиянието си на Изток, както и да възвърне влиянието си като цяло над бившите полски части на Украйна Полша „привикваше украинския посланик“, а като свое протеже в Киев посочи лидера на опозиционната партия „Баткивщина” – Арсений Яценюк. Външния министър на Полша бе заявил, че наставлява Яценюк по телефона.

Днес делегацията на Европейският парламент (ЕП) се завърна от Украйна и даде пресконференция, на която бе обявено, че „се надяват” именно Яценюк да бъде следващия премиер на Украйна (това също не е никакво вмешателство).

Трудно е да изброим всички официални лица, които кацаха в Киев, за да се срещат с протестиращите и управлението на страната и да заявяват своята „загриженост за демокрацита“ и безрезервна подкрепа в борбата на радикализирания от неофашистки радикали протест за присъединяване на страната в Европейския съюз. Всичко това беше една бутафория, пародия. Докато националистите в Европа палят и изхвърлят флаговете на Европейския съюз, да не споменаваме, че дори държави като Великобритания заявяват регулярно, че им е втръснало и са склонни да напуснат съюза, в Украйна неофашистите са първи радетели за „евроатлантическо бъдеще“.

Западните „гости“, които идваха в Украйна влязоха в ролята на търговски представители на несъществуващия (за Украйна) продукт наречен Европейски съюз. Те са като онзи досадник, който се залепя за вас и ви предлага да си купите тостер на супер цена, облъчвайки ви, рецитирайки всички екстри, които тостера има. Или онзли Хорст някой си, който от години насам предлага ножове, рендета и всякакви домакински артикули от телевизионния екран. Просто не спира да говори, да повтаря едно и също. Разбира се рекламата надхвърля далеч действителните качества на самия продукт.

В случая с Украйна обаче по-скоро се рекламира нещо, което никога няма да й бъде дадено – спасение от фалита и членство в ЕС. Дали наистина ЕС ще приеме някога Украйна, след като вече си има достатъчно „българи и румънци“ – слаганите под общ знаменаател източноевропейци, живеещи в задния двор на европейския дом. Значи ЕС иска още 50 млн. източноевропейци (половината от които грабнаха калашници и не искат в ЕС) и практически фалиралата им държава? И Русия и Запада е карат кой да я спаси от фалита, осигурявайки и финансови кредити? По-скоро Украйна се превърна в новата Сирия. Силно се съмнявам, че ЕС някога би приел Украйна в и без това тънещия в собствени проблеми съюз.

Запада няма достатъчно свободни средства, които да отпусне на Украйна, отчитат анализаторите

Красивите приказки свършиха. Едно е да финансираш хора като боксьора Кличко и останалите „опозиционни лидери“, съвсем друго е да изпълниш обещанията, които директно и чрез тях даваш на отчаяните украинци.

Точно няколко дни бяха нужни на назначеното про-западно правителство в Украйна, за да пресметнат колко пари са нужни на страната. Те обявиха сумата от $ 35 млрд., а анализаторите са категорични, че Запада не разполага с подобни средства. Да не забравяме огромния външен дълг на САЩ и икономическите проблеми на световната суперсила, както и факта, че реално, освен Германия, Европа не е излязла от рецесията, а икономистите смятат, че на Европа ще е нужно минимум десетилетие, за да излезе от кризата.

Малка България получава най-малко пари от всички държави-членки от европейския бюджет, а какво може да очаква Украйна от ЕС?! Друг е въпроса, а и е съществения, какво очаква ЕС от Украйна – достъп до огромния й пазар, достъп до плодородните земи на страната, отваряне за западните олигополи и банки и тн. Войната за Украйна е икономическа.

Да не говорим какви изисквания поставят ЕС и МВФ. Как ли ще реагират крайно-десните радикали и партиите им на „молбата“ на ЕС Украйна да приютява ромите, жителстващи в съюза, за което Янукович на драго сърце подписа указ в периода преди насрочената във Вилнюс асоцация по „Източно Партньорство“ и всички останали молби, изисквания и приятелски съвети? Пука ли им въобще на тези, които накрая вече дори излизаха на „Майдана“ с пистолети в ръка за изискванията на МВФ – добре познатите мерки, които опита на гърците и ирландците (премиера на Ирландия дори нарече „спекуланти“ и „рекетьори“ фонда) потвърждава, че само задълбочават икономическата и социалната криза в страните, а целта е лихварите от МВФ да паразитират над тях, хранейки се с десетилетия от огромните лихви по отпуснатата „помощ“?

Именно, когато МВФ започна да извива ръцете на Янукович и да поставя неизгодните си условия, срещу които да отпусне кредит на Украйна, бившия президент на страната се отказа в последния момент от асоциацията с ЕС. Русия пък предложи $ 15 млрд. и намаление на цената на газта за Украйна с цели 40%. Янукович успя да издейства и бъдещи огромни инвестиции на Китай, които да подпомогнат затъналата икономика. Разбира се, отново се появиха онези мистериозни снайперисти, които стреляха по мирните демонстранти във Венецуела, Арабската пролет, Сърбия и протеста ескалира до крайна степен тъкмо навреме – малко преди края на Олимпиадата в Сочи. И докато Путин гледаше хокей визитите на „загрижените“ западни политици продъжаваха с пълна сила. Срещаха се и с Янукович и го притискаха да предприеме действия по договаряне на кредит от МВФ. Един вид силово го принуждаваха да избере именно МВФ за „спасител“ на Украйна. Сега на мястото на олигарха Виктор Янукович поставиха свои послушковци, пак олигарси. А половината украински народ реално вярва, че предстоят промени и са изправени пред „цивилизационен избор“ да влязат в Европейския съюз.

Сега обаче дойде време Европа и САЩ да „спасят“ Украйна, а за това са нужни $ 35 млрд., както пресметна и.д. финансов министър Юрий Колобов. А нито САЩ, нито Европа разполагат с тези средства, или въобще биха ги дали. Нали си имат фалиралата Гърция, която може да напусне Еврозоната и това да доведе до нейния крах. Фактически става въпрос за сума, съпоставима с обема на средствата за трета международна програма за Гърция, преговорите за която Еврогрупата със всички сили се старае да отложи.

Иначе ръководителя на МВФ, Кристин Лагард, обви точно ден след свалянето на Янукович от Върховната Рада – в противовес с действащата конституция, заяви че фонда е готов да „помогне на Украйна“. Барозу обяви, че ЕС е готов веднага да даде на Украйна „цели“ 600 милиона евро, а експертите считат, че евросъюза няма да отпусне на страната повече от мизерните 2 млрд. евро. Все пак, засега ЕП обяви, че е възможно да отпусне около 20 млрд. евро, останалите разчитали да бъдат отпуснати от САЩ и МВФ. И трите „спасителки“ обаче или нямат желание, както МВФ, или просто не могат да си го позволят. САЩ примерно имат възможност реално да окажат финансова помощ на Украйна – по оценка на европейски експерти между 1,5 и 8 милиарда долара…

Най-вероятно след като прилапат Украйна западните лиери/МВФ биха отпуснали на страната не повече от 15 млрд., само за да предоставят помощ равна на тази, която Русия е готова да предостави. Няма да е изненада, ако дори и не изравнят обема на помощта си, съдейки по добре познатия ни “евроатлантически” пазарлък и скъперничество. Както каза Юрген Рот наскоро – „Европа говори красиви приказки, но става въпрос за сметкаджийство“.

МВФ междувременно отново предостави списък с изисквания, малко по-брутален от този, който принуди Янукович да откаже асоциацита към ЕС и който беше коригиран в последствие от МВФ, след като Русия предложи десет пъти по-добри и изгодни условия за кредит, сред които

увеличаване на пенсионната възраст с две години за мъжете и три за жените, както и замразяване на пенсиите, повишаване на цената на газта – с 50% за общински предприятия и двойно за потребителите, увеличаване цената на електроенергията шоково – 40%, увеличение на акцина на бензина с 60 евро, поскъпване на транспорта с 50%, да не се увеличава жизнения минимум, масова шокова приватизация (резултатите, от която са на лице у нас), премахване на държавната подкрепа за закупуване на учебни пособия на учениците, премахване на мораториума за придобиване на земеделска земя от чужденци…

На нарочените за спасяване – честито. Очаквайте в средата на мандата на следващата власт в Украйна нови масови демонстрации на отчаяни и вече излъгани и от Русия и от Европа гладни украинци. Иначе – чудесата не спират! Три дни след като бе освободена и се появи при протестиращите в инвалидна количка Юлия Тимошенко проходи в американското посолство!

За пореден път посолството на САЩ е замесено в поредното чудо на демокрацията.

http://alterinformation.wordpress.com/20.../80031095/
28-02-2014, 01:13 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#14

Интересно размислување:


Душан Пророковић: Путинова игра у Украјини: десет лекција из реалполитике
2. март 2014. | Filed under: Анализа | Posted by: Planeta 4

uk euШто се геополитичке димензије украјинске кризе тиче, она је очигледна. Не мора се посебно ни објашњавати. Можда треба само додати, како је ово најбољи деманти свима који су говорили да не постоји геополитичка димензија распада Југославије и бомбардовања Србије 1999. године. Постоји, и те како.

Присуствујемо, дакле, геополитичкој борби између таласократских САД и телурократске Русије. Учешће осталих играча је важно, посебно Немачке и Француске. За Немачку, ово може представљати корак у неповрат и драматично урушавање позиције коју је стрпљиво градила још од Хелмута Кола. За Француску, ово може представљати велики повратак на међународну позорницу, могуће и обезбеђивање положаја важног посредника и медијатора у неким будућим споровима и постепени отклон од позиције у коју је увео Николас Саркози. Овакви закључци се намећу анализом потеза које вуче Русија. „Руска игра“ у Украјини може променити прилике на континенту у значајној мери. Истина, својим потезима, Запад је значајно помогао Русији, њихови кораци су били предвидљиви и краткорочно планирани. Али, ваља подвући и да у свом наступу, Владимир Владимирович подсећа на Џорџа Буша старијег са почетка деведесетих. Овде није реч о његовим геополитичким визијама, с обзиром да су геополитички циљеви обе стране одавно познати. Овде је реч о Путиновој реалполитици и потезима које вуче „хируршки прецизно“.

1. Његова процена циља противника била је одлична. Очигледно, САД су желеле да произведу грађански рат у Украјини. Коначан резултат је требало да буде насилно заузимање свих институција, од државних до локалних. Циљ: цела Украјина би потпала под суштинску контролу САД. Овакву тврдњу поткрепљује и то што су САД, уколико им је мирно преузимање власти такође било у интересу, могле да сачекају договорено расписивање избора од стране Виктора Јануковича. У таквим условима, уз колапс Партије региона, кандидат и листа подржани од стране Вашингтона би несумњиво победили. Тесно, али би победили. Зашто ова опција није била у игри за САД? Па зато што би та нова украјинска власт трајала до првог пролећа. Украјина је у великим економским проблемима, а зависност од руског тржишта и руског гаса је још већа. Без обзира што би проруске снаге изгубиле изборе, Русија би релативно брзо донекле могла да консолидује своју позицију. О овим стварима биће више речи и у наставку текста. За сценарио грађанског рата Русија није имала адекватан одговор. Са једне стране, уколико би се умешала у крвопролиће, Русија би изгубила могућност да Украјину врати у своју орбиту у наредним деценијама мирним путем и средствима културне и економске политике. Једном када падне крв, то се тешко заборавља. У том контексту, Украјина би постала нова Чехословачка. Можда би руска армија и задржала војну контролу над једним делом земље, али би овако спроведена интервенција од Украјинаца направиле жртве, што би утицало на јачање антируске димензије украјинског идентитета и тврдокорно противљење становништва свему што долази из Русије. Важна ствар у оваквом расплету је и што би потез Русије хомогенизовао Запад. Русија би дакле, изгубила добар део становништва које се данас колеба по питању да ли су Украјинци, Малоруси или Руси (незахвално је лицитирати о броју таквих становника Украјине, али то је углавном случај са становништвом у централним областима и поготово-Кијеву), а против ње би наступао јединствен западни фронт. Са друге стране, уколико Русија не би реаговала на грађански рат у Украјини чију динамику би диктирао „Евромајдан“, она би суштински доживела тежак (гео)политички пораз. Таква слабост би се можда могла упоредити и са поразом од Јапана 1905. године. За Путина је ово била сложена позиција, а чини се да је се избор није сводио на добра, већ на мање лоша решења. Иако су сви пожурили да констатују како је „подизање устанка“ у Украјини од стране САД било одлично „темпирано“, у време одржавања Олимпијских игара у Сочију, посматрано из другог угла чини се како је „Сочи 2014“ помогао Путину. Добио је неопходно време да донесе праву одлуку и преокрене стање на терену у своју корист.

2. Руску позицију у Украјини су отежавала још два неруска „спољна фактора“. Први је био Виктор Јанукович. Неко га је већ упоредио са комбинацијом Керењског и Горбачова, јер је био ужасно неодлучан, спор, подложан притисцима из свог непосредног окружења, које је калкулисало по разним основама, и са бригама како да сачува своје лако стечено богатство. Због ове последње ствари био је и уцењен од стране Запада. Јанукович није могао да спаси ни себе, а камоли да помогне Путину да ојача руску позицију. Највећи губитак Јануковича је препуштање Кијева демонстрантима. Највећи домет Јануковича (који уопште није занемарљив) био је куповина времена и контролисање кризе током неколико кључних недеља у јануару. На крају, остао је и легално изабрани председник земље, који је сада „тешка артиљерија“ у дипломатсим активностима Москве. Од слабог Јануковича, Путин је ипак извукао највише што је могао. Да је тражио више, ко зна, можда би Јанукович још у децембру поднео оставку и одлетео са свим својим парама и драгоценостима у Швајцарску?

3. Други „спољни фактор“ је било руско и пре свега-проруско становништво у Украјини. То су вредни и марљиви људи, али се показало и политички наивни. Чак и када су се организовали и покушали да артикулише своје захтеве, они су позвали на одбрану Устава Украјине и прозвали се „Украјинским фронтом“. Они су били лојални Украјини и желели су да бране Украјину. Дозволили су и да у највећи „руски град“ у Украјини-Харков, дође пар стотина „евромајдановаца“ из Кијева и да тамо данима блокирају улаз у зграду локалне администрације. Проруско становништво (изузимајући Крим) није показивало нити да је сасвим свесно претње која се над њима надвија, нити да су организовани да се од те претње бране. Било је потребно да се кијевски „Евромајдан“ отегне, па да се искристалише права слика и природа протеста и да у први ред дођу „Десни сектор“ и остале авети нацистичке прошлости. Тек то је најпре пробудило, а затим и мотивисало проруски југоисток земље да почне да се самоорганизује и преузима судбину у сопствене руке.

4. Лимитирајуће су на понашање Русије утицала и два унутрашња фактора. Први је било руско јавно мњење. Забављено Олимпијским играма и забринуто због наглог пада рубље, у почетку се мало интересовало за судбину Украјине. У мишљењу просечно информисаног руског грађанина је ионако то, да се у Украјини стално дешавају некакви протести. Са ове дистанце посматрано, може се закључити да ни у руском јавном мњење није постојала свест да се у Украјини дешава нешто пресудно, иако је постојала свест да се дешава нешто важно. Покретати било какву акцију-политичку или војну-ширих размера, је у таквим условима немогуће. Једноставно, не би било шире подршке јавног мњења за такав потез. Да је прерано започео контра-акцију око Украјине, Владимир Путин би завршио отприлике као и Џорџ Буш млађи. Барем што се јавности и популарности тиче.

5. Други ограничавајући фактор је повезан са претходним, а тиче се припреманих акција опозиције у Москви. Да је Путин кренуо у „украјинску акцију“ без подршке јавног мњења, или да се умешао у „грађански рат који је био у најави“, вероватно би у Москви добио свој „Евромајдан“. Није искључено ни да ће таквих протеста бити у наредним недељама, али је тешко да ће они, у садшњим околностима, имати било какав успех. Дакле, и што се оба унутрашња ограничавајућа фактора тиче, Путину је одговарало Јануковичево одуговлачење током којег је „Десни сектор“ почео да игра кључну улогу на улицама Кијева.

6. Пошто је имао четири важна ограничавајућа фактора, а војно није желео да интервенише (јер би то само нарушило његову позицију), Путин је врло мирно и сталожено реаговао на преузимање централних институција од стране четворке Јацењук-Кличко-Тјагинбок-Тимошенкова. Многи су овакву позицију Москве протумачили као слабост, или чак пораз. Међутим… Процена да ће опозиција својим радикализмом само произвести још већу кризу, којом уопште неће моћи да управља, била је још једна у низу исправних. Заправо, опозиција је наставила по преузимању власти да спроводи „стари план“, који је био спремљен за случај „грађанског рата“: укидање руског језика, забрана прекограничног емитовања за електронске медије, одлуке о активностима безбедносних органа и државних институција, промена Устава, расписивање избора и легитимизовање „револуционарних активности“… Ово је био крупан превид новоустоличених власти у Кијеву, јер је тако само хомогенизован украјински југоисток и мотивисано руско јавно мњење да схвати претњу која долази из Украјине као нешто пресудно.

7. Посебно поглавље у свему чини украјинска економија. Да је Јанукович задржао власт, до Ускрса би на улицама Кијева било милион демонстраната. Све би ујединио против себе, јер је украјинска економија у колапсу, а буџет празан. Прве процене говоре да је земљи до краја године потребно 35 милијарди евра само за текуће потребе (плате, пензије, сервисирање дуга, материјални трошкови…). Ко ће то да плати? ММФ? ЕУ? САД? Да је ово почетак двехиљадитих, још би се можда нешто на кратак рок и скрпило. Овако, не постоји економско решење за Украјину. Поготово не постоји решење за огромну администрацију у Кијеву и пољопривредни западни део земље, без крупних индустијских центара-Харкова, Дњепропетровска и Доњецка, те без луке у Одеси. На крају, тако „осакаћена“ Украјина, макар у њеном саставу остао и Кијев, не треба превише Западу. Шта ће им још један „болесник“ којег треба да издржавају. А када смо већ код издржавања, ваља подсетити да се Запад није прославио ни са издржавањем „косовских Албанаца“, којих је мање од милион и по, па је тешко закључити и да би већи успех постигао са петнаестак пута више становништва у западној и централној Украјини. Врућ кропмпир је у рукама Запада, пре свега у рукама ЕУ. Од Уније САД очекује да ово питање „реши“, као да Брисел нема и важнијих проблема. Отуда и констатација за улогу Немачке са почетка текста. Немачка ће сада морати да плаћа, плаћа и плаћа у Украјини. А због чега? И још ће при томе кварити дуго и стрпљиво грађене добре односе са Русијом.

8. Чекање и тактизирање су отворили могућност за хомогенизовање проруског становништва у југоисточној Украјини. На протесте су се већ дигли Севастопољ, Харков, Доњецк, Маријупољ, Одеса… Сва ова места улазе у геополитичку сферу Русије-директно и недвосмислено. У овој етапи разрешавања украјинске кризе, Путин је фактички добио половину Украјине без испаљеног метка, а услед кризе која може захватити остатак Украјине, питаће се и о будућности централних делова Украјине у будућности. Избори које организује нова власт у Кијеву 25. маја овај део земље неће прихватити, па ће Украјина ући у дугу и сложену инстутицоналну кризу. Да ли ће она довести до конфедерализације земље или њеног распада, мање је битно по интересе Русије. Суштина је у томе да ће велики део Украјине бити под руском контролом.

9. Посебно место у овом руском тактизирању је заузео Крим. Са посебним уставно-правним статусом и географским положајем Крим је одиграо улогу „полуге“ преко које је Путин почео да управља украјинском кризом.

10. На крају, остаје и изгласана одлука о употреби војне силе. Међутим, сада могућа употреба војне силе долази као последица, она је могућа само ако нове власти у Кијеву наставе са радикализацијом и суманутим одлукама. Остаје и отворено питање како ће било какву мобилизацију спровести кијевске власти, када је масовно одступање у украјинској војсци већ почело. За почетак, најзначајнији део ратне морнарице је отказао послушност. У случају рата, опет, то неће бити грађански рат, са свим својим одликама, већ класичан сукоб две војске. Прво, у том случају војска ових и оваквих власти нема никакву шансу. А друго, овакву меру ће подржати и руско јавно мњење и то убедљиво. И шта ће онда моћи НАТО, осим да бурно протествује саопштењима за јавност. При томе, не треба ни сумњати, у случају војног сукоба, ограничена руска интервенција се неће тицати само Крима. Неће се тицати нити само југоисточног дела Украјине. У том случају, Путин ће интервенисати онако како му руски геополитички интереси диктирају (за претпоставити је: избијање на леву обалу Дњепра).

У сваком случају, пред САД и новим властима у Кијеву је тежак избор. Или ће пристати на „тешке компромисе“ и изгубити контролу над виталнијом половином земље или ће ући у шири војни сукоб којим ће изгубити још више, али ће добити простор да потез Русије не признају и да онда ово питање отварају у међународним организацијама враћајући нас у хладноратовска времена. Што се Путина и Русије тиче, генерално гледано, овакво понашање подсећа на поједине историјске битке које су Руси водили. Пустили су непријатеља дубоко у своју територију, чак му омогућили и да релативно брзо постигне одређене успехе, а онда организовали контрудар. А по Запад је могло бити другачије све, само да је имао мало више стрпљења и тактичности. Или нам све ово можда говори да Запад више нема времена на чека.

ИЗВОР: Фонд стратешке културе
http://evroazija.info/dusan-prorokovic-p...s=og.likes
03-03-2014, 11:52 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,425
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#15

Quote:DEMOGRAPHY DETERMINES DESTINY - Russia's gamble


[Image: Federal_security_service.gif]

DEMOGRAPHY DETERMINES DESTINY - Russia's gamble in the Ukraine, Crimea
by Sasha Uuznov

We come back to the dreaded Triple D and I don't mean bra size, pardon the momentary lapse into patriachy, ladies! DEMOGRAPHY DETERMINES DESTINY - Triple D !

The reason Russian Federation President Vladimir "Fred" Putin is moving quickly is the demographic time bomb ticking in Russia. Ethnic Russians have the worst demographics in the world..ie lowest birthrate etc. They have the seething Caucauses (Kavkaz) in their backyard plus Islamists in Chechnya & Dagestan etc.

So even if Russia was to subdue the Crimea & the Ukraine it will stretch its resources elsewhere. Time is not on Russia's side, which is why it has to act fast to achieve its strategic objectives. Putin knows this and it's why he has to keep Syria afloat in its war against Sunni Islamists who otherwise would be waging jihad in his backyard; why he is perceived to be "hard" on homosexual activists/lobbyists.

We hate to say "we told you so"! Macedonian Foreign Policy shambles.

UKRAINE & Macedonia- After the Ukraine will the Baltic States (Latvia, Lithuania & Estonia) be next on Russia's list of acquisitions? If Russian President Putin is not afraid to use force in the Ukraine he probably won't be afraid to use it elsewhere. What does that mean for the US & EU if they don't act with force? It tells Moscow that the West is weak and Eastern Europe & the Balkans region could also come into question and be up for grabs.

Professor John Schindler of the US Naval War College writes: (link)

“Moscow understands only force and willingness to sacrifice human lives”

"As I write, the Kremlin has won a seemingly bloodless victory by seizing Crimea without real resistance. As Europe panics and U.S. leadership seems to have no idea what to do about Vladimir Putin’s single-handed shredding of Europe’s post-Cold War rulebook, the next step is unclear. To be sure, if Putin moves forces into ethnically Russian areas of eastern Ukraine – as the Duma has “approved” and he told President Obama he reserves the right to – Europe will have a real war on its hands; it is already in its biggest crisis since the Soviet invasion of Czechoslovakia in 1968. But a wider war cannot be ruled out. At a minimum, the post-1991 assurances that Europe would be forever at peace, that “soft power” could conquer all, or nearly so, that the continent’s biggest problems would be arguments over EU agricultural subsidies, have been shattered for good." (end quote)

For Macedonian governments, past & present, their approach with or obsession with following a particular foreign fashion to the exclusion of exploring their diplomatic options such as the obsession with Titoist Yugoslavism or now trying to desperately get into the EU tells you the inability of the "experts" in the capital city, Skopje, they are out of their league. They are unable to understand that the world is an unstable place and you need to think for yourself. Just look to the south and you see the economic basket case in Greece. You can't put all your diplomatic eggs in one basket. You need to play the balancing act.....................
‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
04-03-2014, 04:13 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#16

(04-03-2014, 04:13 AM)montehristo Wrote:
Quote:DEMOGRAPHY DETERMINES DESTINY - Russia's gamble


[Image: Federal_security_service.gif]

DEMOGRAPHY DETERMINES DESTINY - Russia's gamble in the Ukraine, Crimea
by Sasha Uuznov

We come back to the dreaded Triple D and I don't mean bra size, pardon the momentary lapse into patriachy, ladies! DEMOGRAPHY DETERMINES DESTINY - Triple D !

The reason Russian Federation President Vladimir "Fred" Putin is moving quickly is the demographic time bomb ticking in Russia. Ethnic Russians have the worst demographics in the world..ie lowest birthrate etc. They have the seething Caucauses (Kavkaz) in their backyard plus Islamists in Chechnya & Dagestan etc.

So even if Russia was to subdue the Crimea & the Ukraine it will stretch its resources elsewhere. Time is not on Russia's side, which is why it has to act fast to achieve its strategic objectives. Putin knows this and it's why he has to keep Syria afloat in its war against Sunni Islamists who otherwise would be waging jihad in his backyard; why he is perceived to be "hard" on homosexual activists/lobbyists.

We hate to say "we told you so"! Macedonian Foreign Policy shambles.

UKRAINE & Macedonia- After the Ukraine will the Baltic States (Latvia, Lithuania & Estonia) be next on Russia's list of acquisitions? If Russian President Putin is not afraid to use force in the Ukraine he probably won't be afraid to use it elsewhere. What does that mean for the US & EU if they don't act with force? It tells Moscow that the West is weak and Eastern Europe & the Balkans region could also come into question and be up for grabs.

Professor John Schindler of the US Naval War College writes: (link)

“Moscow understands only force and willingness to sacrifice human lives”

"As I write, the Kremlin has won a seemingly bloodless victory by seizing Crimea without real resistance. As Europe panics and U.S. leadership seems to have no idea what to do about Vladimir Putin’s single-handed shredding of Europe’s post-Cold War rulebook, the next step is unclear. To be sure, if Putin moves forces into ethnically Russian areas of eastern Ukraine – as the Duma has “approved” and he told President Obama he reserves the right to – Europe will have a real war on its hands; it is already in its biggest crisis since the Soviet invasion of Czechoslovakia in 1968. But a wider war cannot be ruled out. At a minimum, the post-1991 assurances that Europe would be forever at peace, that “soft power” could conquer all, or nearly so, that the continent’s biggest problems would be arguments over EU agricultural subsidies, have been shattered for good." (end quote)

For Macedonian governments, past & present, their approach with or obsession with following a particular foreign fashion to the exclusion of exploring their diplomatic options such as the obsession with Titoist Yugoslavism or now trying to desperately get into the EU tells you the inability of the "experts" in the capital city, Skopje, they are out of their league. They are unable to understand that the world is an unstable place and you need to think for yourself. Just look to the south and you see the economic basket case in Greece. You can't put all your diplomatic eggs in one basket. You need to play the balancing act.....................

Класични провладини ставови ( проамерикански). При тоа непринципиелни. Кога ги “ бранеше “ САД националните интереси во Виетнам, а после во пола свет тоа беше нормална работа, а сега кога влегува во стомак на Русија, а при голем процент на руско и проруско население во Улраина, тоа се цени како неправедна позиција на Русија. Но, на таков двоен аршин се научивме. Монтехристо, овдека се работи за интереси на големите сили. САД, се покажа, дека не може да доминира со светот. Светот станува полицентричен. Ниедна империја нема да дозволи превлст на друга, а на нејзина штета. Украина или ке се подели или ке се федерализира. Русија нема да дозволи цела Украина да влезе во евро-атланските интеграции, а потоа НАТО во неа да инсталира ракетен систем.

Доњецк формирао Народни комитет који ће функционисати као привремена влада

19:55 03.03.2014.
0 коментара
Штампај

МОГУЋИ МАСОВНИ ОБРАЧУНИ ИЗМЕЂУ ПРИСТАЛИЦА И ПРОТИВНИКА ПУЧИСТИЧКЕ ВЛАСТИ У КИЈЕВУ

Доњецк

ТАЧНО према очекивању: против кијевских пучиста се побунила и источноукрајинска, претежно руска Доњецка област.

Под притиском народа, који се окупио у њеном административном центру Доњецку, постојећи обласни парламент (совјет) објављен је нелегитимним, а губернатор области Павел Губарјев је објавио: „Формирали смо Народни комитет који ће бити привремена влада. Врло брзо ћемо објавити референдум о статусу Доњецка и области и заказати изборе. А да бисмо могли да држимо ситуацију под контролом и штитимо своје грађане - крећемо у формирање својих одреда самоодбране“.

Учесници митинга су претходно упали у зграду обласне администрације Доњецка, разбивши једна врата и поломивши неколико прозора, али није било ни повређених ни крвопролића.

Губарејв је, иначе, окупљенима рекао да је Кијев области узимао 70 одсто свих прихода и обећао - да централној власти више неће плаћати ништа и да ће, захваљујући томе, свима који живе од буџета плате повећати за 40 одсто.

Овацијама је поздрављен његов апел Владимиру Путину: да „подржи народ Донбаса“ и да у Доњецку област пошаље мировне снаге Руске армије“.

И руски Харков почео је да формира свој „Покрет за заштиту града“. Међутим, у Одеси може доћи до сукоба већих размера између присталица и противника пучистичке власти у Кијеву.

Донбас

Пред седиште обласне власти стигло је неколико аутобуса добро наоружаних „евромајдановаца“ из Кијева и Лавова.

Познати руски телевизијски новинар, Сергеј Доренко, упозорио је: „Телефонирају ми пријатељи из Одесе. Тамо ће сваки час почети обрачуни. Почели су да стижу бандеровци и из суседних области. Њихови бојовници су добро наоружани, а момци из Одесе имају само штапове и палице“.

У Одеси, наиме, данима трају и локални „евромајдан“ и „антимајдан“. Ови последњи су од посланика обласног совјета тражили да донесу одлуку о расписивању референдума о статусу области, али се они нису усудили због претњи првих.

До заоштравања је дошло чим су у Одесу пристигли бојновници „Десног сектора“. Вођа локалног „евромајдана“ - Алексеј Чорниј - одмах потом је објавио да примирје између два мајдана више не важи.

Уследио је први покушај „евромајдановаца“ да на јуриш заузму седиште обласне власти, али није успео.

Између власти и „евромајдановаца“, као и између њих и „антимајдана“, стоје јаке полицијске снаге.

Шта ће се даље догађати можда ће одлучити управо држање полиције. Другим речима: хоће ли она прећи на нечију страну...
Категорије:
Quo Vadis
http://fakti.org/globotpor/quo-vadis-orb...mena-vlada

04-03-2014, 02:18 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#17

“ Мирните протестанти“ во Киев, подржани од “ меѓународната заедница“ откако ја срушија легалната и легитимната власт во Киев, сега не дозволуваат мирни контрапротести. Класична тоталитарна, болшевистичка тактика:04-03-2014, 02:31 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#18

За принципиелноста на подршката на човековите права во Украина, позади што постои фактички политички инетерси на светските центри на моќ:

Тајна организација сака да ја прекрои Европа
Објавено: 12:29, 02/03/2014 Прегледано: 8,803 пати.

eugranici
3

Повторно заживеa идејата на стариот проект за прекројување на границите на Европа на организацијата „Интермариум“, која што е заедница на државите помеѓу Црното море и Балтикот.

Идејата која што е замислена како „санитарен кордон“ против Русија, датира уште по Првата светска војна, а во периодот помеѓу двете светски војни имала поддршка од Ватикан и Велика Британија, пишуваат „Новости“.

-Американците подоцна ја прифатиле традицијата на британската и англосаксонската политика на непријателство и ривалство кон Русија во борба за светска моќ. Така преживеала и идејата на „Интермариумот“, која на постсоветскиот простор има тежиште на Балтик и Украина, а во перспектива кон Белорусија. Украинската Портокалова револуција од пред неколку години и актуелната криза без сомнение се дел од политиката на „Интермариумот“. Нејзиниот огранок на Балканот се гледа во постојаниот притисок врз Србија, која многу години се смета за проруска-вели политикологот и историчар, Драган Петроиќ.

И САД се занимавале со намалување на влијанието на Советскиот Сојуз и Германија застапувајќи создавање на големи европски федерации.

Претставникот на САД во Швајцарија, Џорџ Херон во 1918 година му напишал на тогашниот американски претседател, Вудро Вилсон дека „Австроунгарија претставува најдобро подрачје за почеток на европската федерација. Повеќе Австорунгарски држави, дури и ако еднаш добијат потполна независност, наскоро поради разни интереси ќе бидат принудени на овој или оној начин да бидат заедно. Поделени тие бргу ќе дојдат под доминација на Германија“.

-За такво решение се залагала и тајната католичка организација „Интермариум“ со многу амбициозни планови во идната конфедерација да ги вклучи териториите помеѓу Балтичкото, Црното, Егејско, Јонско и Јадранско море- наведе академик Драгољуб Живојиновиќ.

Тој додава дека Ватикан и некои други сили работеле на зајакнување на хрватскиот сецесионистички фактор, бидејќи не биле задоволни од создавање на Југославија.

Првиот „Интермариум“ настанал под силно влијание на Ватикан. Тоа било обид на Светата столица да го надомести делот од влијанието, кое што го изгубила со распадот на Австроунгарија. Главната добивка во тоа време Ватикан ја гледал во обновата на Полска, која тогаш ги поседувала западните области на сегашни Украина и Белорусија.

Меѓутоа британските служби, а пред се МИ6 како и Ватикан подржуваа низа движења, меѓу кои и неофашистичките сфаќања кои дејствуваа на широкиот простор на Источна Европа и Балкан, со цел да се ослабнат руските позиции. Кога во деведесетите се отворија архивите на Контраразузнавачкиот корпус на САД, „Интермариумот“ предизвика внимание во науката.

-„Интермариумот“ беше полн со свештеници, монаси и слично. Тие имале печатарска машина за изработка на фалсификувани исправи, управувале со мрежа на станови кои им служел како скривници, переле пари и организирале ефикасни пропагандни кампањи, кои им одел во прилог на британските интереси. Од Балтик до Црно море католичките светеници како Крунослав Драгановиќ и украинскиот надбискуп Буќка управувале со шпионска мрежа, која била од витален интерс за британската разузнавачка служба -забележал Џон Лофтус, кој во тоа време бил агент на америкаснкиот Контраразузнавачки корпус во Рим.

Елена Георгиевска

http://a1on.mk/wordpress/archives/291703
04-03-2014, 02:49 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,425
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#19

(04-03-2014, 02:18 PM)hristo Wrote:
(04-03-2014, 04:13 AM)montehristo Wrote:
Quote:DEMOGRAPHY DETERMINES DESTINY - Russia's gamble


[Image: Federal_security_service.gif]

DEMOGRAPHY DETERMINES DESTINY - Russia's gamble in the Ukraine, Crimea
by Sasha Uuznov

Класични провладини ставови ( проамерикански). При тоа непринципиелни. Кога ги “ бранеше “ САД националните интереси во Виетнам, а после во пола свет тоа беше нормална работа, а сега кога влегува во стомак на Русија, а при голем процент на руско и проруско население во Улраина, тоа се цени како неправедна позиција на Русија. Но, на таков двоен аршин се научивме. Монтехристо, овдека се работи за интереси на големите сили. САД, се покажа, дека не може да доминира со светот. Светот станува полицентричен. Ниедна империја нема да дозволи превлст на друга, а на нејзина штета. Украина или ке се подели или ке се федерализира. Русија нема да дозволи цела Украина да влезе во евро-атланските интеграции, а потоа НАТО во неа да инсталира ракетен систем.

Морам да те упатам на сајтот на Узунов за да го дочиташ текстот. мислам дека си ја разбрал погрешно мојата намера а и текстот.
Според мојата проценка револтот на народот е изворен, меѓутоа, тој револт е киднапиран од опозицијата и надворешните фактори.
Она што , според моето скромно мислење е целта на овој текст е да покаже како поради тоа што Македонија не е во ничиј фокус(на големите сили) ни се случува тоа што ни се случува, да беше обратно до сега ќе имавме промена на власта пет пати до сега.
Не дека нема револт кај нас туку народот ги прочита овие наши опозиционери па не ги подржува.

‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
04-03-2014, 03:48 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#20

(04-03-2014, 03:48 PM)montehristo Wrote:
(04-03-2014, 02:18 PM)hristo Wrote:
(04-03-2014, 04:13 AM)montehristo Wrote:
Quote:DEMOGRAPHY DETERMINES DESTINY - Russia's gamble


[Image: Federal_security_service.gif]

DEMOGRAPHY DETERMINES DESTINY - Russia's gamble in the Ukraine, Crimea
by Sasha Uuznov

Класични провладини ставови ( проамерикански). При тоа непринципиелни. Кога ги “ бранеше “ САД националните интереси во Виетнам, а после во пола свет тоа беше нормална работа, а сега кога влегува во стомак на Русија, а при голем процент на руско и проруско население во Улраина, тоа се цени како неправедна позиција на Русија. Но, на таков двоен аршин се научивме. Монтехристо, овдека се работи за интереси на големите сили. САД, се покажа, дека не може да доминира со светот. Светот станува полицентричен. Ниедна империја нема да дозволи превлст на друга, а на нејзина штета. Украина или ке се подели или ке се федерализира. Русија нема да дозволи цела Украина да влезе во евро-атланските интеграции, а потоа НАТО во неа да инсталира ракетен систем.

Морам да те упатам на сајтот на Узунов за да го дочиташ текстот. мислам дека си ја разбрал погрешно мојата намера а и текстот.
Според мојата проценка револтот на народот е изворен, меѓутоа, тој револт е киднапиран од опозицијата и надворешните фактори.
Она што , според моето скромно мислење е целта на овој текст е да покаже како поради тоа што Македонија не е во ничиј фокус(на големите сили) ни се случува тоа што ни се случува, да беше обратно до сега ќе имавме промена на власта пет пати до сега.
Не дека нема револт кај нас туку народот ги прочита овие наши опозиционери па не ги подржува.

Македонија ја плаќа цената на својата историја. Или ке се роди како здрава нација или ...
Најдов една интересна информација за активноста на САД на надворешен план. Нормално, секоја од овие акции била медијумски покриена и оправдана:Листа држава бомбардованих од стране УСА после Другог светског рата:

- Јапан (Хирошима и Нагасаки) 1945.

- Кина 1945-46.

- Северна Кореја 1950-53.

- Кина 1950-53.

- Гватемала 1954.

- Индонезија 1958.

- Куба 1959-60.

- Гватемала 1960.

- Конго (Заир) 1964.

- Гватемала 1964.

- Доминиканска Република 1965-66.

- Перу 1965.

- Лаос 1964-73.

- Вијетнам 1961-73.

- Камбоџа 1969-70.

- Гватемала 1967-69.

- Либан 1982-84.

- Гренада 1983-84.

- Либија 1986.

- Салвадор 1981-92.

- Никарагва 1981-90.

- Иран 1987-88.

- Либија 1989.

- Панама 1989-90.

- Ирак 1991-2002.

- Кувајт 1991.

- Сомалија 1992-94.

- Хрватска 1994. (побуњени Срби у Крајини)

- Босна 1995. (Република Српска)

- Иран 1998.

- Судан 1998.

- Авганистан 1998.

- Југославија 1999.

- Авганистан 2001-02.

- Либија 2011.
04-03-2014, 11:14 PM
Reply