Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
МАКЕДОНЦИТЕ ПУШАТ, БОСАНЦИТЕ РУШАТ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:МАКЕДОНЦИТЕ ПУШАТ, БОСАНЦИТЕ РУШАТ[Image: 333btar.jpg]
Некој убаво рече, под итно од нашата химна треба да се исфрли стихот: „Македонците се борат за своите правдини“, зашто од Марс се гледа, Македонците не знаат да се борат за правдини. Ниту за своите, а уште помалку за универзалните. Дајте да се погледнеме еднаш во очи и машки да признаеме: Не постои друг народ на Балканот освен македонскиот кој толку долго живеел под туѓа сенка и на кој толку долго му требало национално да се освести и да направи своја држава! Грците, Бугарите, Србите, Албанците уште во 19 век им рекле чао-пријатно на османлиите и создале свои држави и национални програми. Хрватите, Босанците и Словенците исто. За тоа време Македонците се делеле на бугараши, србомани, гркофили, врховисти, анархисти и социјалисти, играле меѓусебе камај и ставале цртки за тоа кој повеќе ликвидирал од своите браќа во другиот табор. Целата генеза на нерешеното македонско прашање и конфузната национална свест се дефинира со една позната реплика: МАКЕДОНЕЦ УБИ МАКЕДОНЕЦ ЗА МАКЕДОНИЈА. Така било во турско, така е денес. Ништо не се сменило, освен актерите и историскиот контекст.

[Image: 348iybt.jpg]

Затоа отсекогаш сме биле народ за спотер, паричка за поткусурување на поголемите и поспособните од нас. И не треба да се навредуваме ако некој ни рече дека Александар Македонски не е наш предок, оти не е сигурно. Да беше наш, верувајте, до сега, во последниве дваесет години барем еднаш ќе ни прекипеше млекото и ќе разбуцавме сѐ што ќе ни дојдеше под рака. И Грци и Бугари и Срби и Албанци. А ќе разбуцавме и барем една од оние владеачки гарнитури кои сиве овие транзициски години нѐ држат во беда и нѐ понижуваат. Или ќе ги разбуцавме или ќе нѐ разбуцаа, ама барем ќе бевме чисти пред нас дека нешто сме се обиделе да направиме. Вака, дваесетикусур години ги минавме во страв од полошо утре, во страв дека ќе останеме без работа, во страв дека некого ќе налутиме, во страв дека некој ќе нѐ истепа. Ем постојано се плашевме, ем пак секое утре стануваше полошо, пак останувавме без работа и пак нѐ тепаа, газеа, шиканираа, понижуваа. Зошто тогаш се плашевме? И зошто сѐ уште се плашиме? Кое дно треба да го допреме за конечно да се разбуди човекот во нас и да им го порачаме на сите оние манипуланти од целата македонска политичка сцена, истото она кое Босанците овие денови, преку молотови коктели им го порачаа на своите водачи: Изгубете се за навек и оставете да си ја средиме државата по наша мерка!
Она што го бараат Босанците во екот на својот бунт, не е просто менување на власта, како што е обичај во оваа наша недојдија, во смисла да замине актуелната власт, а да дојде опозицијата. Не, не... Босанците побараа да се тргнат и тие и тие, еднаш засекогаш, зашто мајчините луди и глупи Босанци како што ги знаеме од вицовите го сфатиле она кое генијалните и паметни Македонци уште не можат да го сфатат дури и некој со инка да им го става во тимбата, а тоа е дека, во сите балкански држави кои се создадоа по крахот на СФРЈ, владеат корумпирани, несовесни политички структури кои само си ја примопредаваат власта, без ниту трошка желба нешто драстично да сменат во полза на својот народ. Босанците, драг мој преплашен македонски народе, не побараа друго идеолошко срање од мислење за хроничните проблеми, туку побараа ДРУГ ПАМЕТ, друга парадигма за менаџирање со босанската стварност, зашто сфатија дека политичките опции во нивната земја се во принцип идентични и целат кон иста цел – лична корист, наместо општо добро!
Безброј пати и кај нас за овие две децении излегуваа работници од пропаднати фирми да ги бараат своите правдини и неисплатени плати. Дали некој од нас сочувствуваше со нив? Дали им се придружи во знак на поддршка? Боже пази! Додека тие блокираа сообраќајници, плачеа и кукаа, шоферите ги пцуеа, ги туркаа со своите автомобили или излегуваа да се пресметаат со нив со безбол палки, зашто медиумите и власта ги претставуваа во јавноста како расипувачи на прекрасниот македонски амбиент во кои останатото мнозинство ужива. Или она што беше актуелно последниве години, на секој групен и јавен израз на незадоволство, големиот водач Грујо одма организираше контра-протести во кои партиципираа негови партиски фанови кои требаше да ја убедат јавноста дека тие од другиот табор лажат само колку да му наштетат на нивниот идол. Секогаш некој ги вртеше Македонците против самите себе, за да може лесно да ги држи уздите на своето владеење. Уште ко ќе туреше кордон полиција меѓу закараните табори, сѐ одеше како подмачкано, зашто секој што владееше беше свесен дека не смее да дојде до ескалација на немирите и сметаше на вродениот страв кај Македонците да кренат рака против власта. Така мирољубиво се демонстрираше со години, а властите уште помирољубиво продолжуваа да ја ограбуваат ова земја и да уништуваат цели генерации. И никогаш не ни беше јасно како тоа, таму некаде во Украина или Босна студентите, нивните професори, деканите, уметниците, цветот на интелегенцијата секогаш се на страната на угнетените и бедните, додека кај нас сите овие групи секогаш се во положение на власта и во нејзина одбрана.
Деновиве факелот на побуната во Босна се запали кога грст обесправени работници во Тузла побараа од власта да ги третира како луѓе, а не ко нејзини робови. Нивниот повик за помош го слушна народот на кого му припаѓаат и тоа беше доволно лавината да тргне низ сите градови во земјата. Немаше контра-протести организирани од власта и немаше медиумски подготвен театар во корист на власта, зашто имаше народ кој покажа сила и сериозна намера да ја менува стварноста од корен. Додуша медиумите во првите два дена се обидоа протестите да ги минимализираат како бунт на хулигани и навивачки групи, но тогаш на сцена се појавија и босанските интелектуалци и студентите. Пензионерите и целата осиромашена поранешна средна класа. Власта се обиде и нив да ги заплаши кога го замоли нејзиниот ЕУ-тутор да се закани дека ако не се разотидат по дома ќе ги викне своите Австријци со тенкови. Малку се зезна, зашто Босанците одма му порачаа дека ако ги вика Австријците со тенкови, да ги потсети да понесат со себе и мртовечки сандаци зашто ќе им требаат. Тогаш и босанските власти и медиумите конечно ја потсобраа чергата, кога сфатија дека ѓаолот ја однел шегата.
За разлика од нашиот антички и паметен народ, глупите Босанци изгледа ја научиле најважната работа на светот дека ПРИРОДНО Е КОГА ВЛАСТА СЕ ПЛАШИ ОД СВОЈОТ НАРОД, А НЕ ОБРАТНО. Природен конфликт во социјална смисла е оној помеѓу граѓаните и власта која и да е, а не конфликт меѓу граѓаните поделени во разни партиски табори или поделени во разни етнички групи каков што е случајот кај нас. Босанците очигледно го научиле тоа, затоа беа спремни да застанат заедно, без разлика на нивната етничка и партиска припадност и со голи гради да тргнат на полициските кордони, да ги палат нивните возила и државните институции како симболи на нивната угнетеност и понижувањето во кое живеат со години по фамозниот Дејтон. Нашите медиуми, по сугестија на нивните грујовци и мијалковци тие чинови исто ги опишаа како вандалски. Демек, глупи хулигани, рушат имот што е направен со нивни пари и утре пак од нивни пари треба да се обнови. Тоа го направија од чиста превенција, да не му текне на некој да го копира босанското сценарио. Само џабе се плашеа од такво нешто, зашто нашиве луѓе со овчи душички одма го проголтаа тој спин и продолжија истото да го пеат во меѓусебните муабети за настаните во Босна. Стварно еј, гледајте Босанциве колку се глупи, го палат она што е нивно!
Просто е неверојатна таа наша неспособност симболички да го сфатиме чинот на Босанците кога ги рушат симболите на оние кои систематски ги рушат нивните животи. Веројатно доволно настрадаа во нивната граѓанска војна за да сфатат дека полошо од тоа не може да ги снајде и дека стравот е само состојба на свеста. Па, не може грст технократи во скапи одела да бидат поопасни од сите оние ракети, колежи и снајпери кои ги прекрцкаа на почетокот на деведесетите од минатиот век. Властодржците босански многу добро го разбраа тој очај на својот народ кој премина во бестрашен бунт. Затоа како попчиња после ден-два од почетокот на бунтот, почнаа да даваат оставки од своите премиерски места во кантоните. Беа со право преплашени дека толпата може да им влезе дома и да ги истресе од гаќи. Последното барање на босанскиот народ гласи: Оставка на целата федерална влада во рок од два дена и воспоставување на непартиска влада. Ултиматум, ами како. Нема заебанција. Или ич или брич.
Слушам наоколу и идиотски тези од некои наши маломадести аналитичари дека некоја трета страна, како ЦИА да кажеме, го поттикнала бунтот во Босна. Аха, малку утре! Она што се случува во Босна е класичен народен бунт против бедата и воспоставениот економскиот систем кој им оди во прилог само на богатите и оние во власта. Тоа е вистината за босанските настани. И знаете што е поинтересно? Истите тие околности се на сила и во Македонија. Беда и перверзен економски систем кој им повладува само на богатите. Само проблемот кај нас е што фали народ. Не постои критична маса за промена на чипот на мнозинството од нашиот народ. Со Македонците во последниве две децении се манипулира со приближно идентична технологија. Онаа на етнички крвни зрнца, на која ѝ се приклучи оваа вмровската за посебноста и избраноста на македонскиот народ и неговото античко потекло. Заробени во овие технологии на манипулација со искривен систем на вредности благодарение на медиумите поттикнати од власта, Македонците се скарани со своите лични, автентични егзистенцијални потреби, такашто, тие повеќе не се тригери на нивното однесување, туку нивното социјално однесување зависи исклучиво од нивната идеологизирана свест. Затоа крајно неприродно, повеќе сметка водиме за спомениците и преродбеничките приказни за нашето потекло од левото маде на Букефал, отколку што сме загрижени за своите загрозени егзистенции.
Ова добро го знаат сите македонски политичари, од сите партии, а особено овие во актуелнава власт. Затоа не сакаат да го слушнат и го потценуваат незадоволството кај македонските граѓани. Безбели си мислат: Никој ништо не ни може, зашто секогаш знаеме како да ги изманипулираме и исплашиме! Обземени од нарцисоидноста на владеењето дури и јавно зборуваат дека народот ним им останал должен за сѐ што направиле... ама во бронза, ќе речам јас. Оти ништо друго не направиле. Груевци се толку залудени во својата апсолутна моќ што дури и безобразно веруваат дека можат да го контролираат бесот и незадволството кај својот народ доколку би се манифестирал. Затоа ги создаваат оние партиски тампон-групи поткупени со вработувања, со покачување на пензиии, со бесплатно скијање и бања, со субвенции и други работи, за кога ќе дојде густо да ги свртат лесно против своите земјаци и сопаталци. И уште повеќе ќе работат на тоа во блиска иднина, зашто дури и Грујо сѐ потешко ја крие својата неспособност да управува со земјава, ниту пак може да ја скрие сѐ поизразената корупција во своите редови. Царот е гол и неговото царство не функционира. Неговата власт веќе е колабирана, а ако наскоро не се тргне од тронот, ќе колабира и државата.
Арно ама, сме ја утнале работата ако оваа умоболна демохристијанска десница ја замениме со онаа превртлива и преплашена опозиција. Она што ни треба за да ја спасиме државата и себеси како народ е комплетно нов модел на стварноста. Потребен ни е друг памет и генералка, ама од корен. По неа нема да има повеќе место за за ниту една политичка гарнитура од овие што ги познаваме денес. Треба веќе да ние јасно дека тие корумпирани политички стрктури, заедно со нашата вкоренета навика за лешперење и снисходливост не нѐ однесоа никаде. Напротив. Станавме заробеници на нашиот страв да се соочиме со сопствените грешки и неспособноста. Затоа поразите се наше секојдневие во секоја сфера. И незадоволството од тој амбиент со години тлее и се насобира, но се прашуваме што е тоа што треба да се случи за таа лавина да се придвижи и да почне генералката. Зашто само таква, затркалана социјална грамада од пркос може радикално да ја промени политичката филозофија и свеста кај народот и оние кои ќе го водат во иднина. Постоечкото незадоволство мора да го артикулираме во смислена општествено-политичка акција, инаку ќе се загубиме засекогаш.
Не верувам дека тоа брзо ќе се случи, зашто имаме уште до допирањето на дното. Нашето овчедушие и понатаму ќе нѐ турка надолу, а ние и понатаму ќе ги бараме нашите пастири и ќе се тепаме и зајадуваме во нивно име. Ај, па може еден ден, кога ќе стигнеме таму, на самото дно, ќе ни дојде акалот и храброста кои денес ги немаме за да ги срушиме оние кои ги рушат нашите животи. А дотогаш голтајте драги мои Македонци сѐ што ќе ви принесат до муцката и очудувајте се на секој друг кој одбива да голта работи против својата волја. Само запаметете, тоа што биолошки им припаѓаме на цицачите, не нѐ обрзува да бидеме цицачи и по карактер.


Сашо Тасевски

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без дозвола од редакцијата на КОТЛЕ
11-02-2014, 02:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Превземено од Danijal Hadžović


Quote:Čitam pisma podrške "svjetskih intelektualaca" napaćenoj bosanskoj radničkoj klasi (čitaj: Lejla Kusturica) u borbi protiv tlačiteljskog kapitalističkog sistema, slušam alkholizirani jebivjetarski intelektualni ološ kako mi čitav život dinsta mozak marksističkim bullshitom, slušam imbecilne prostačke izjave nekakvih cirkusantskih pokušaja od umjetnika, gledam kako mi u gradu nekakva skupina drogeraša s filozofskog i nvo ublehaša ruši institucije države i organizuje nekakve radničke sovjete, plenume, kurčeve-palčeve...

I sekiram se, ludim, žalostim se, pitam se šta sam Bogu zgriješio da se rodim u društvu u kojem na svakom ćošku moram trpiti teror bezumlja od tih morona.

A onda poslušam Reagana i bude mi lakše. Čak se u meni probudi i golemi optimizam. Ta, nije li ista ta ološ u šezdesetim imala intelektualnu dominaciju i čak divljala i rušila po evropskim gradovima, a ni terorizam im nije bio mrzak. A onda se sjetim da je sve to rezultiralo pojavom dva apostola, dva spasioca svojih društava, Ronijem i Maggie, koji su ih brutalno zgazili kao crve, porazili komunizam globalno i bacili ih na smetljište društva gdje i pripadaju. Narednih dvadesetak godina bili su u svojim mišijim rukama, poraženi, poniženi, nevidlljivi, da bi na prvu krizu izašli iz njih i počeli divljati, prostačiti i razvlačiti naše umove identično kao nekoć. U BiH pak, oni nikad nisu ni silazili sa katedri, političkih, kulturnih, društvenih, medijskih i svih mogućih institucija.

President Reagan, we miss you!13-02-2014, 02:07 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#3

(13-02-2014, 02:07 AM)ЈорданПетровски Wrote: Превземено од Danijal Hadžović


Quote:Čitam pisma podrške "svjetskih intelektualaca" napaćenoj bosanskoj radničkoj klasi (čitaj: Lejla Kusturica) u borbi protiv tlačiteljskog kapitalističkog sistema, slušam alkholizirani jebivjetarski intelektualni ološ kako mi čitav život dinsta mozak marksističkim bullshitom, slušam imbecilne prostačke izjave nekakvih cirkusantskih pokušaja od umjetnika, gledam kako mi u gradu nekakva skupina drogeraša s filozofskog i nvo ublehaša ruši institucije države i organizuje nekakve radničke sovjete, plenume, kurčeve-palčeve...

I sekiram se, ludim, žalostim se, pitam se šta sam Bogu zgriješio da se rodim u društvu u kojem na svakom ćošku moram trpiti teror bezumlja od tih morona.

A onda poslušam Reagana i bude mi lakše. Čak se u meni probudi i golemi optimizam. Ta, nije li ista ta ološ u šezdesetim imala intelektualnu dominaciju i čak divljala i rušila po evropskim gradovima, a ni terorizam im nije bio mrzak. A onda se sjetim da je sve to rezultiralo pojavom dva apostola, dva spasioca svojih društava, Ronijem i Maggie, koji su ih brutalno zgazili kao crve, porazili komunizam globalno i bacili ih na smetljište društva gdje i pripadaju. Narednih dvadesetak godina bili su u svojim mišijim rukama, poraženi, poniženi, nevidlljivi, da bi na prvu krizu izašli iz njih i počeli divljati, prostačiti i razvlačiti naše umove identično kao nekoć. U BiH pak, oni nikad nisu ni silazili sa katedri, političkih, kulturnih, društvenih, medijskih i svih mogućih institucija.

President Reagan, we miss you!
Друг поглед на босанската реалност:

“Mi smo bure baruta i samo se čeka kada će se fitilj zapaliti. Sve se forsira na priči “Koliko su oni vas u Srebrenici pobili?! Osam hiljada! Evo sad vi njih 28.000 pobijte i zato se ovi neki već pripremaju. Rata će biti samo je pitanje vremena”, uvjeren je profesor sarajevskog Fakulteta političkih nauka Besim Spahić.

“Ovaj rat je apsolutno insceniran i projektovan izvana. Nikakvog razloga nije bilo ovdje da se koljemo. Istorija nas je uništila, jer Jugoslavija nije imala zajedničku istoriju. Slovenija je, iako je u EU, propala jer već ima 27 % nezaposlenih, a Hrvatska čim uđe u EU odmah će za 5 % povećati nezaposlenost i pet puta će sve poskupjeti. To je vitalni nacionalni interes koji se svodi na čisti reket”, dodaje Spahić.

Profesor Spahić kaže da nema “n” od nauke u kakvom je stanju BiH, jer smo mi samo dio međunarodnog projekta.

“Međunarodna zajednica je sve isplanirala i poslala OHR i visokog predstavnika ovamo da bude tako kako im odgovara. Situacija u BiH danas je nikakva. Države nema. Narod nije narod, ma koliko bio u nekim entitetima, koliko god se zvao ovako ili onako. Država koja nema svoje ekonomije i cilja osim da prosi i čeka, ne može opstati. Hrvati čekaju da im pomognu braća iz Hrvatske, muslimani – Bošnjaci da će im pomoći islamske zemlje. Srbi opet misle da će nas braća Rusi usrećiti kao što su nas kroz cijelu istoriju, odnosno istoriju usrećivali. Ekonomija – to je trošenje i prodavanje duše, odnosno odricanje od autohtone autentičnosti. Na djelu je strankokratija, partiokratija kojoj nije stalo da država funkcioniše. Samo vlada borba za vlast. Pokrali su sve i vladaju tajkuni – oni koji su se obogatili, ne svojim znanjem, ne svojim imanjem, šparanjem i štednjom, nego privrženošću vladarima koje su smjenjivali i kojima su pomagali da dođu na vlast da bi se ogrebali”, rekao je Spahić.

Upitan, da li je BiH zemlja loših ljudi, Spahić je rekao da smo se “sami odrekli da pravimo svoju budućnost”.

“Turci su Bosnu podijelili na bosanski i hercegovački i sandžački pašaluk i od tada se nikada više nije sastavila, ali muslimani to ne vide. Samo čujete – sve što je tursko dobro je. Najvažnije je da navijamo za tursku reprezentaciju kada igra protiv Hrvatske, a u hrvatskoj reprezentaciji 85 % fudbalera je iz Bosne”, izjavio je profesor.

Poglavare vjerskih zajednica je okarakterisao sljedećim riječima:

“Vjerski poglavari, koji bi trebalo da budu sukus morala, ćute, a ko ćuti slaže se. Ne ograđuju se od onih hodža što siluju djevojčice, od onih sveštenika i popova koji siluju dječake i djevojčice. Vjerske institucije su najveći agenti podjele naroda. Mi smo u suštini niko i ništa šačica jada – tri i po miliona kojima se potkusuruje velika svjetska politika velikih svjetskih arhitekata koji su nam dali zadatak da se pobijemo puškom da oni ne prljaju ruke. Oni nam daju logistiku. Puljić dobija kardinalsku titulu na početku raspada Jugoslavije i čim je dobio titulu kardinala vratio se i rekao nikada katoličanstvo ni hrvatstvo nije bilo ugroženije u BiH. Volim religiju više nego svoju domovinu. Žene nam se pokrivaju – to je katastrofa. Mi smo već propali. Naša djeca su već propala, jer im je propala budućnost i jer su ljudi bez domovine. Cerić je niko i ništa. Petlja se u politiku i određuje ko će biti biran”, kaže Besim Spahić.

Izvor: kameleon.ba/kurir-info.rs

http://balkandzije.net/index.php/besim-s...ipremljen/

13-02-2014, 01:48 PM
Reply