Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СЕКСБУК ИЛИ ФЕЈСБУК
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:СЕКСБУК ИЛИ ФЕЈСБУК


[Image: 333btar.jpg]
Што убаво беше кога не знаевме ни за мобилни телефони, ни за интернет, ни за фејсбук. Требаше да бидеш или премногу зрел или премногу луд за да се ожениш на крајот на осумдесетите и во девеесетите години на минатиот век, зашто Скопје тогаш живееше со полни гради, особено навечер. Сѐ уште постоеше изразена субкултура и групи кои имаа свои места за забава, своја музика и препознатливи кодови на идентификација. Шминкерите и снобовите дремеа во „Чао“ и „Змија“, рок-психоделиците и блуз-рокерите филозофираа во „Ван Гог“ и „Зи-Зи Топ“, ВИП-фаците се драпаа и шмркаа кока во „Пијано“ и МЦМ, металците локаа и рокаа во „Бесна кобила“, а новопојавените техно и електро-панк фрикови лапаа ексови во тоалетите на „Спутник“ и „Тиква зелена“ или пак трипуваа на журките на пи-ем-џи. Само оние старите, класични панкери, немам поим кај беа во тоа време. После разбрав, пола од нив кои не скончаа оверени од хорс, станале бизнисмени и врзале кравати околу гуша. Не е важно. Важно, секој знаеше каде припаѓа и се обидуваше да го живее својот стил доследно.

[Image: 2j4bmog.jpg]

Јас бев еден од тие рокерите. И беше многу рокерски да се свири на гитара, да се пуши „мара“ и да се бркаат сојки (девојки) во секое време и на секое место. Рокерски беше да ѝ пристапиш на девојка во полн автобус на пример, во доцна пролет кога е жешко, додека она се држи за горната шипка, а од голата мишка, нејзиниот дезодоранс те милува по носот. Или пак нешто те штипе, ако дезодорансот изветреал во меѓувреме. Ама кому му беше гајле за тоа, ако девојката е екстра. И така, рокерски, ќе почнеше некој муабет со неа и ако она ти рече, се симнувам на оваа станица, одма следуваше најрокерски одговор: Еееееј, замисли и јас се симнувам тука! Па ние ептен комшии сме биле! Можам да те испратам! И така до нејзиниот влез. Тогаш, ќе ѝ побараше бројче од домашниот телефон, зашто мобилки нели, немаше. Е сега, ако ти го дадеше бројот од фиксниот, можеше да бидеш сигурен 99%, девојката ќе излезе со тебе кога ќе ја побараш и да бидеш барем 90% сигурен дека успешно ќе ја заведеш истата вечер. Нели, освен ако, не треснеш нешто од типот: Замисли, вчера кога мочав ми се лизна од раце и ко ми падна на плочки, ги искрши!
И девојките не беа ништо покуси од мажите во желбата да ја манифестираат својата страст и техника на заведување. Знаеја да демонстрираат безброј шармантни курназлаци за да пленат без многу керефекање и без да изигруваат монахињи. Ќе ти пристапеше некоја со која си се кибицирал цела вечер во кафиќот и смело ќе ти предложеше да одите во диско, ако претходно ѝ правиш друштво да тркне до дома, да ги сменела кондурите, зашто овие наводно ја стегале, па нема да може да денса. И така, ако не си глуп, ќе сфатиш колку е саат, па најкавалерски ќе ја испратиш, ќе влезеш кај неа дома и штом видиш ја соблекла едната кондура, одма ѝ се џиткаш ко лав на зебра и ѝ ги зариваш катниците во врат или една педа подоле. После почнуваш да ја дереш, ама во тек на чинот мислиш да ѝ напрајш и друга дупачка кога ја прашуваш: Нели дојдовме да ги смениш кондурите за да одиме у диско да денсаме, а она ти вели: Па и сега денсаме, али у вертикала! Затоа не сери, само продолжи да денсаш врз мене! А бе милина од дружба, ко ви велам.
Или во некој кафиќ, да кажеме, запознаваш девојка, почнуваш да ја муваш и ако по некое време ти рече: Ај испрати ме до тоалет, да не одам сама... а бе штом излезе од тоалетот и штом се затвори вратата зад неа, одма ја лепиш тука на врата и ја оставаш без зборови. А богами имало дешавки и кога она сама те повлекува за раче пак во тоалетот, а потоа во една од кабините пред три четири збунети женски сведоци кои ја поправаат шминката. ИСПРАТИ МЕ ДО ТОАЛЕТ, тие се волшебните зборови што го омекнуваат мажот во срцето, а го стврднуваат на друго место! Нема поебоповиклива покана за маж од оваа! И девојките беа храбри и често ја користеа.
Да не тупам. Ја сфаќате поентата. Луѓето се бараа и се наоѓаа. За добро, за лошо, за во кино и театар, за оди-ми-дојди-ми, за секс. Комуникацијата беше директна, особено кога хормоните работеа. Ако се сплеткаш пред девојка при првиот контакт, отиде јабана. Ако не знаеш цело вечер со неа да правиш џагара-багара, подобро не ни приоѓај. Ќе умреш невин, ако мајка ти во меѓувреме не ти најде некоја мома заборавена од господ, преку колешки-стројници. Имаше такви смотани типчиња. Се криеа по дома и ретко сексаа, ако не ич. Е таквите ко нив после го измислија фејсбукот за да се одмаздат за нивните ноќи непроспиени, минати под јорган со стојко во рака! Мала шала. Да не ме разберете погрешно. Не сум неолудист или некој сличен лудак. Напротив. Новите технологии и измислици се кул, особено во информатиката. Но некои работи, ми се чини, излегоа малку од колосек, барем фејсбук кога е во прашање.
Еден мој познаник од старо маало, ме викна на кафенце кај него во фирма. Влегов, се поздравивме, седнав. Гледам на плазмата што му зафаќаше цел ѕид, тече седница од нашиот парламент, а нема тон. Му реков да смени на некоја музичка програма и да пушти тон. Башка, знам, не е човек што следи политика. На мојот предлог се насмеа и рече: Чекај, сега ќе видиш зашто гледам седница без тон... и го зеде мобилниот телефон. Почна на фејсбук четот да ѝ пишува порака на една пратеничка од власта која во тој момент беше присутна на седницата, а колешката до неа зборуваше, такашто повремено ја даваа во кадарот и нашава хероина. Пораката што ја прати беше брутално секси: Кај мене во канцеларија те чека една сочна цврста банана за да те освежи по седницата! Штом ѝ ја прати, познаников се разгоропади. Рече, гледај сега, кога камерите ќе ја покажат како ми одговара на пораката. И навистина после две минути, во кадарот делумно се појави политичарката во мигот кога нешто типкаше на нејзиниот телефон, со развлечена насмевка на лицето. Тоа добро се виде. Стигна и нејзиниот одговор. Ама ај сега да не го цитирам зашто беше ѓоа реплика во филмовите со Роко Сифреди и Рон Џереми. Е ова ме пали, викна познаников, кога е на седница да ѝ праќам секси пораки и да гледам на те-ве кога ми одговара на нив! Вака секогаш си пишуваме кога е на седница, ми се пофали. Е браво, реков, од свој џеб ги плаќаме народните избраници во собранието, а тие таму висат на фејсбук и едвај чекаат да дојде крајот на седницата, за да лапнат нечија надрвена банана и да ја омекнат. Само на пријателов, чудно му било тоа што на чет, неговата демохристијанска љубовница е многу поперверзна, отколку кога ќе се сретнат во живо. Тогаш само легнувала на грб и ќутела како риба за време на сексот. Му рекла дека само на фејсбук четот може да се опушти до крај и да зборува валкани работи.
Во друга епизода, после еден мој стендап во еден ноќен клуб, излегов надвор, да ме фати воздух, кога чув како еден јако спастрен тип на триесетикусур години му се обраќа на друг, додека ја симнува бурмата од прст: Еј, ај тргни ја и ти бурмата, пошто на таа од фејсбук ѝ кажав да донесе другарка и дека двајцата не сме женети. После истите тие типови ги видов пак внатре, кога се вратив на шанкот, беа сами цело време, изгледа тие од фејсбук не им дојдоа, па три саати кибицираа други две фуфи на кои им пратија и пијачки, ама не се доближија до нив да се запознаат. Само тој што прв ја тргна бурмата одвреме-навреме, ќе ја кренеше чашата да ѝ наздрави на едната од нив. На крај, кога од некои причини сфатија дека нема да пристапат на девојките, решија да си одат и за малку ќе се истепаа за кој да ја плати сметката, зашто оној кој прв ја тргна бурмата, инсистираше да плати со картичка, зашто немал навика да носи кеш со него, а другиов нудеше кеш зашто конобаров се изјасни дека подобро би било во таа гужва ако му дадат кеш. Каква педераана има во скопјево! Педераана со пун курац картици и кеш, ама без јајца.
Истата вечер ми доаѓаат две девојки во рани дваесети години. Едната посака да се слика со мене, иако не се ни претстави. Реков океј, ама ред е прво да се запознаеме, нели. На тоа типката ми рече: Зошто да се запознавме, ја те знам, дојдов со другарката за она само да нѐ слика за да ги стаам вечер сликите на фејсбук. Ако е така, ѝ реков на заебанција, сликањето го наплаќам пеесет евра од слика. На тоа ми дофрли дека сум сељак и ми го заврте грбот. А бе после таа случка не можев три дена да дојдам на себе, не од што бев навреден, тоа не бев ич, туку од односот, мотивите и недокваканоста на една згодна дваесетикусур годишна девојка кога приоѓа на непознат маж. Да се слика со него за да ги тури сликите на фејсбук??? Да е на дванаесетгодишна возраст, некако да разбереш, ама вака...
Познавам и едно типче кое го напушти доброто друштво во кое бев и јас, само за тоа да се види со некоја што ја запознал на фејсбук. Јас мислев таа живее некаде во странство, а он на одење ми рече дека живее во Скопје, ама се гледаат веќе два месеци само на фејсбук, после полноќ и дека си се свиѓаат и уживаат да четуваат цела ноќ. Добро му викам, сакаш да ми кажеш дека уште не си ја опнал? Е не ја опнал, ама кај и да е ќе ја опнел. Добро, го прашав, уште не ја покани да излезете? Одма ме поучи дека ако предложиш таква работа премногу брзо ќе испаднеш сељак во нејзините очи, зашто ќе ѝ станело јасно дека те интересира само секс. Не му се мешам. Голем е, си знае. Сигурно чека да навршат година од почетокот на чатувањето, па да ја опне, ако она не се омажи во меѓувреме со некој од скајп.
Мој пријател психијатар има дваесетидевет годишен пациент од Скопје кој смртно се вљубил во седумнаесетгодишна скопјанка на фејсбук. Никогаш не се сретнале во живо. Инсистирал да се видат, ама таа постојано го одбивала иако редовно му праќала нејзини фотки од море, на лежалка со мохито во рака, фотки од пилатес кајшто се чепи на голема сина топка, па дури и нејзини валкани гаќички по пошта. Кога преку заедички пријател на фејсбук открил каде живее, почнал да ја следи за да ѝ пристапи во погоден момент, но кога пристапил таа се правела мутава дека не го знае. Типов побеснел и ја нокаутирал. После полицијаа открила дека нокаутираната стварно не го знаела типот што ја нокаутирал, зашто нејзината мајка била таа што контактирала со него на фејсбук во име на ќерка си и користејќи ги нејзините фотки. Перверзно, зарем не?
Во таа смисла, фејсбук и покрај многуте благодети што ги нуди, изгледа полека го покажува и своето друго лице. Не е само алатка која воспоставува релации меѓу луѓето, туку станува и социјална нуклеарка која ги разорува. Создава поделени личности кои живеат лажни животи, скриени зад лажни идентитети и кои се комплетно препуштени на својот егоизам. Успешноста на фејсбук е токму во тоа што го храни егоизмот и нарцисоидноста на денешниот човек и бара од него да ги пречекори сите морални норми, да го покаже своето вистинско лице на первертит, нарцис, жртва или предатор, но и да отстапи голем дел од својот вистински живот во замена за една фиктивна заедница од аватари и други дигитални сеништа. Оттука е таа наша сѐ поголема несигурност и неспособност за комуникација во живо. Оттука доаѓа и нашата немоќ да ја покажеме сопствената автентичност во средбите тет-а-тет. Иако е точно тоа дека фејсбук и кај нас претежно се користи за наоѓање на дискретни сексуални партнери, прашање е дали тоа нѐ направи подобри во кревет и ја ослободи нашата зачмаена сексуалност, обременета од малограѓанштината околу нас. Не верувам. Мислам дека се случува токму обратното. Нашите сексуални нагони и перцепции полека се искривуваат, како што се искривува и нашата слика за реалноста. И сето тоа уште подлабоко ќе нѐ турка во длабоката морничава сенка на социјалните мрежи во која сите сме кобајаги ебоповикливи, кобајаги паметни, кобајаги кул и кобајаги слободни. Лајк за еден и лајк за сите.

Сашо Тасевски

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без дозвола од редакцијата на КОТЛЕ
07-02-2014, 02:38 PM
Reply