Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ИЗБОРИ !!!
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Претседателските на 13 и 27 април


Претседателот на Собранието, Трајко Вељановски ги распиша претседателските избори.

[Image: trajko-raspisha.jpg]

Почитувајќи ја уставната одредба предвидува дека изборот за претседател на Република Македонија се врши во последните 60 дена од мандатот на претходниот претседател, а имајќи предвид дека на 20 април е големиот христијански празник Воскресение Христово, почитувајќи ги чувствата на сите верници од христијанска вероисповед и водејќи сметка тогаш да не биде ниту првиот, ниту вториот круг, Вељановски решил изборот за претседател на Република Македонија да биде на 13 април 2014 година.

„Решението за распишување на изборот ќе биде доставено до Државната изборна комисија на Република Македонија, како орган за спроведување на изборите, како и до Министерството за надворешни работи и Министерството за правда. Сакам да изразам задоволство од донесувањето на измените на Изборниот законик, истите усогласени и од власта и од опозицијата. Влегуваме во изборен процес во кој утврдените правила се прифатени и од едните и од другите, при што очекувам истите да се почитуваат, да покажеме демократска зрелост и во мирна и демократска атмосфера граѓаните да одлучат како што тие сметаат“, изјави собранискиот спикер Трајко Вељановски.

Одговарајќи на новинарско прашање, рече дека како претседател на Собранието може да распише парламентарни избори доколку Собранието како институција донесе одлука за самораспуштање.

- Одлука за самораспуштање потребно е да изгласаат најмалку 62 пратеници и откако ќе се направи тоа, јас имам уставна обврска да ги распишам предвремените парламентарни избори. Во овој момент јас немам таква информација дека може тоа да се направи, додаде Вељаноски.

LIBERTAS
02-02-2014, 03:13 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:ВМРО-ДПМНЕ И ДУИ СЕ МАЈТАПАТ СО ГРАЃАНИТЕ ПО ПРАШАЊЕТО ЗА ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ


Народно движење за Македонија во функција на подготовка за претстојните претседателски и предвремени парламентарни избори започна со одржување средби со граѓаните.

[Image: 06032013164555_%D0%9D%D0%94%D0%9C%20%D0%...%D0%BF.JPG]

Во овој контекст, денеска делегација на партијата во состав, претседателот Јанко Бачев, членовите на Извршниот комитет на партијата, Трпко Спасовски и Борче Марковски, и партискиот координатор за шестата изборна единица Жарко Јанчевски кој воедно е и советник во Советот на Општина Јегуновце, беше остварена средба во Јегуновце со членови и симпатизери на партијата од општините Јегуновце и Теарце.

На средбата претседателот Бачев ја изложи изборната Стратегија на партијата која претставува основа на сите активности кои и претстојат на НДМ во врска со претстојните избори, а одговари и на повеќе прашања од присутните.

„Сакам да ве потсетам почитувани присутни дека после седницата на Централниот комитет на НДМ од 7 јули 2013 во изјава за пристуните медиуми кажав дека според добиените информации ВМРО-ДПМНЕ ќе распише предвремени парламентарни избори заедно со претседателските избори. Оттука, вчерашното божемно условување на ДУИ дека ќе бара предвремени парламентарни избори доколку ВМРО-ДПМНЕ не прифати консензуален претседателски кандидат како и одговорот на ВМРО-ДПМНЕ дека биле фокусирани на претседателските избори, а оваа изјава на ДУИ божем фрлала нова светлина врз настаните, го сметам за најобично мајтапење со граѓаните, бидејќи како што спомнав, одлуката за избори е донесена уште летото 2013 година кога ја споделивме оваа информација со јавноста„ – рече Бачев.Дел. број 004/2014 Народнодвижење за Македонија

02 .02. 2014 година Генераленсекретар
Илија Ташев
02-02-2014, 03:48 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#3

Jorde kolku i da ne ti e drago! ke pobedi VMRO i toa tolku mnogu duri ne ke im treba koalicionen partner
02-02-2014, 10:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

(02-02-2014, 10:15 PM)NACIONALIST Wrote: Jorde kolku i da ne ti e drago! ke pobedi VMRO i toa tolku mnogu duri ne ke im treba koalicionen partner
Неможе да победи ВМРО, таква партија не учествува на овие избори.
Јас мислам дека ке победи ДПМНЕ ама таа победа ке биде пирова.
02-02-2014, 11:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote:ДВИЖЕЊЕТО ДПМНЕ КОНВЕНЦИЈАТА ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ КЕ ЈА ОДЖИ НА 1 МАРТ

[Image: 43FD6AE8-7BFC-43B4-A971-745F4DAB5FD9_mw1024_n_s.jpg]

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница донесе одлука за свикување на Конвенција за избор на кандидат за Претседател на Република Македонија. Конвенцијата ќе се одржи на ден 01.03.2014 година, информираше денеска Илија Димовски .

-Во согласност со статутарните документи Конвенцијата е тело на партијата кое на непосреден, директен и таен избор ќе одлучи кој ќе биде кандидат за Претседател на Република Македонија. Овој начин на избор на кандидатот за Претседател на Република Македонија е високо демокртаски, транспарентен и отворен процес. Ова е висок стандард во политиката за кој се надеваме дека ќе биде применлив и од страна на останатите политички партии, рече Димовски на денешната прес-конференција.

Свикувањето на Конвенција за избор на кандидат за Претседател на Република Македонија, рече Димовски, е редовна пракса која ВМРО-ДПМНЕ ја применува од своето формирање. На сите досегашни претседателски избори, додаде тој, ВМРО-ДПМНЕ избирала свој кандидат токму на овој начин, низ демократска процедура, каде делегатите одлучуваат врз база на своето убедување, а врз основа на вредностите, принципите и програмите на предложените кандидати.

- Како претходна процедура, ВМРО-ДПМНЕ ќе објави јавен повик за пројавување на интерес, односно приложување на кандидатура до Конвенцијата за избор на кандидат за Претседател на Република Македонија. Право да приложат своја кандидатура имаат сите граѓани на Република Македонија кои ги исполнуваат уставните услови за извршување на функцијата Претседател на Република Македонија, кои се членови на ВМРО-ДПМНЕ или се поддржувачи на политиките на партијата и се наоѓаат себе си во ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за државните и националните прашања, рече денеска Илија Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и Директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ .
04-02-2014, 03:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:НДМ го поддржува професорот Кекеновски за функцијата претседател


Народно движење за Македонија на синоќешната седница на Извршниот комитет на партијата расправаше за евентуалните предвремени парламентарни избори и претстојните претседателски избори


[Image: mkd-108118.jpg?itok=0Yx6NOas]

Во однос на претседателските избори беше изразена загриженост од можноста дека некој од кандидатите, кои неформално ги вртат ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ би можеле и навистина да бидат претседателски кандидати, бидејќи овие пробни претседателски кандидати апсолутно се неприфатливи заради што НДМ ќе ја запознае јавноста.

Извршниот комитет на седницата го подржа апелот од професорот Јове Кекеновски до премиерот Груевски да овозможи на конвенцијата делегатите слободно и по сопствено убедување да го изберат кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата. „Во еден таков внатрепартиски демократски амбиент, професорот Кекеновски како личност со високи морални квалитети, со личен и професионален интегритет, кој во својот досегашен политички и наставно-научен ангажман покажа како се бранат националните и државните интереси на земјата, ќе ја добие довербата поради неспорниот државнички капацитет за вршење на функцијата претседател на државата“, соопшти НДМ.

Партијата апелира и СДСМ да биде на висината на предизвикот пред кој е исправена земјата и да изберат кандидат кој ќе ја изразува волјата на делегатите и македонските граѓани и кој ќе се води од определбата за заштита на националните и државните интереси.

16-02-2014, 03:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

Quote:По добиената поддршка од страна на НДМ оставарена е работна средба со претседателот на НДМ проф д-р Јанко Бачев на која се разменети размисли и ставови за надворешната политика, сигурноста и безбедноста, прашања од надлежност на Претседателот на Р. Македонија. Скопје 16.02.2014


[Image: 1896831_270193936477367_609859316_n.jpg]
проф д-р ЈОВЕ КЕКЕНОВСКИ и проф д-р Јанко Бачев претседател на НД
17-02-2014, 12:06 AM
Reply
goran10 Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Feb 2014
Reputation: 0
#8

NACIONALIST Wrote:
Jorde kolku i da ne ti e drago! ke pobedi VMRO i toa tolku mnogu duri ne ke im treba koalicionen partner

A sto ako ne pobedi Vmro Dpmne , dali sonceto pak ke sveti. Nisto ne e vecno. Me interesiraat prognozi, jas na Vmro Dpmne vo nefalsifikuvami izbori mu predviduvam 32 pratenicki mesta. Vistinskata vrednost mu e pomala no ova e rezultat na agresivnata i beskrupulozna kampanja sto ja vodi sega.
01-03-2014, 12:53 AM
Reply
goran10 Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Feb 2014
Reputation: 0
#9

PARLAMENTARNITE IZBORI TREBA DA GI ORGANIZIRA TEHNICKA VLADA NA TOJ NACIN HEMA DA MOZE DA SE VRSI PRITISOK VRZ GLASACITE I BI BILE CEKOR POBLISKU DO FER IZBORI. AKO MOZE GRUJO DA STAVA DIREKTORI OD STRANSTVO SEGA E MOMENTOT SITE ZAEDNO DURI I BEZ SOGLASNOST NA GRUEVSKI DA NAPRAVAT TEHNICKA VLADA ZA SPROVEDUVANJE NA IZBORI MOZE I DIREKTNO DA BIDAT VKLUCENI EKSPERTI OD EU.MATEMATIKATA E PROSTA POTREBNI SE 62 PRATENIKA ILIL TOA ILI SE DOBIVA VPECATOK DEKA SITE SE ISTA BANDA I IM ODGOVARA STATUS KVO, A ONA STO SE SLUCI NA 24 12 MINATATA GODINA VO SOBRANIETO NA R M. E ZABORAVENO I PROSTENO. SDSM I DUI I DPA VIE STE NA POTEG KE DOZVOLITE LI OVAA EKIPA DA GI SPROVEDE IZBORITE SO DESET PATI POSKAPI LIVCINJA NAGAVENI USTE OD PRED 5 GODINI ( ZOSTO E TOA TAKA), AKO DOZVOLITE REZULTATOT SI GO ZNAETE.
02-03-2014, 09:37 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

Македонските граѓани на 27 април мора да ја победат диктатурата. Да почнат да го растураат полека тоталитарниот едноумен систем. Тоа можат да го сторат многу лесно. Треба само да дадат по 60 илјади гласа на партиите на Стојанче Ангелов и на Јанко Бачев. Тие гласови ке донесат помеѓу 5 и 7 прстерника по партија, односно 10 до 14 пратеника минус во контото на ДПМНЕ и СДСМ. Со тоа ниту една од големите партии не ке неможе да прави коалиција само со една Албанска партија и да ја има власта.

пс. не го споменувам Љупчо бидејки тој е веке испеана песна, односно тој е човек кого службите го имаар бо раце.
Тоа е случај и со Бучковски, Јорданов, Стевче ...
02-03-2014, 11:07 AM
Reply
goran10 Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Feb 2014
Reputation: 0
#11

ЈорданПетровски напиша
Македонските граѓани на 27 април мора да ја победат диктатурата. Да почнат да го растураат полека тоталитарниот едноумен систем. Тоа можат да го сторат многу лесно. Треба само да дадат по 60 илјади гласа на партиите на Стојанче Ангелов и на Јанко Бачев. Тие гласови ке донесат помеѓу 5 и 7 прстерника по партија, односно 10 до 14 пратеника минус во контото на ДПМНЕ и СДСМ. Со тоа ниту една од големите партии не ке неможе да прави коалиција само со една Албанска партија и да ја има власта.

Ова е одлично размислување, јас би додал да направат коалиција заедно со Моро, тема која на предлог на Моро беше разгледувана на неколку состаноци, но доколку не сакаат сите силно ке си ги намалат шансите.
02-03-2014, 04:14 PM
Reply
goran10 Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Feb 2014
Reputation: 0
#12

ЈорданПетровски напиша
Македонските граѓани на 27 април мора да ја победат диктатурата. Да почнат да го растураат полека тоталитарниот едноумен систем. Тоа можат да го сторат многу лесно. Треба само да дадат по 60 илјади гласа на партиите на Стојанче Ангелов и на Јанко Бачев. Тие гласови ке донесат помеѓу 5 и 7 прстерника по партија, односно 10 до 14 пратеника минус во контото на ДПМНЕ и СДСМ. Со тоа ниту една од големите партии не ке неможе да прави коалиција само со една Албанска партија и да ја има власта.
Јордане ке те кандидираат ли Достоинство или Ндм или ако сакаш може МОРО - ЦДУ да те кандидира за парламентарни избори 2014. Ако тие те кандидираат ја имаш нашата подршка
04-03-2014, 01:50 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

(04-03-2014, 01:50 AM)goran10 Wrote: ЈорданПетровски напиша
Македонските граѓани на 27 април мора да ја победат диктатурата. Да почнат да го растураат полека тоталитарниот едноумен систем. Тоа можат да го сторат многу лесно. Треба само да дадат по 60 илјади гласа на партиите на Стојанче Ангелов и на Јанко Бачев. Тие гласови ке донесат помеѓу 5 и 7 прстерника по партија, односно 10 до 14 пратеника минус во контото на ДПМНЕ и СДСМ. Со тоа ниту една од големите партии не ке неможе да прави коалиција само со една Албанска партија и да ја има власта.
Јордане ке те кандидираат ли Достоинство или Ндм или ако сакаш може МОРО - ЦДУ да те кандидира за парламентарни избори 2014. Ако тие те кандидираат ја имаш нашата подршка
Јас никогаш себе не сум се гледал во функција на пратеник или пак човек како дел од власта, така да нејмам ни на крај на рмот да се кандидирам на овие или на било кои избори.
Инаку благодарам на понудата, за мене тоа е голема чест.
04-03-2014, 03:29 PM
Reply
goran10 Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Feb 2014
Reputation: 0
#14

Дијаспората би требало да размислува подабро од нас во Македонија, затоа што живеат во почовечки услови. Ова го пишувам затоа што би сакал самата дијаспора да истакне кандидати за парламентарни избори 2914 кои би ги подржале односно кандидирале партии кои не се поврзани или зависници од Сдсм или Вмро Дпмне. Јас знам најмалку три такви партии.
05-03-2014, 04:43 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,452
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#15

(05-03-2014, 04:43 PM)goran10 Wrote: Дијаспората би требало да размислува подабро од нас во Македонија, затоа што живеат во почовечки услови. Ова го пишувам затоа што би сакал самата дијаспора да истакне кандидати за парламентарни избори 2914 кои би ги подржале односно кандидирале партии кои не се поврзани или зависници од Сдсм или Вмро Дпмне. Јас знам најмалку три такви партии.

Кои три партии?
An inch today is tomorrow’s mile.
05-03-2014, 07:29 PM
Reply
goran10 Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Feb 2014
Reputation: 0
#16

maontehristo Wrote
Кои три партии?
Достоинство, Ндм, Моро и има уште
06-03-2014, 11:11 PM
Reply
goran10 Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Feb 2014
Reputation: 0
#17

(02-02-2014, 10:15 PM)NACIONALIST Wrote: Jorde kolku i da ne ti e drago! ke pobedi VMRO i toa tolku mnogu duri ne ke im treba koalicionen partner

Немој толку сигурен да бидеш
10-03-2014, 04:46 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#18

Почнаа партиите да се изјаснуваат:

Во едночасовното видео-обраќање, лидерот на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски, информира дека партијата одлучила да оди сама на предвремените парламентарни избори, на кои ќе понуди оригинална програма.Quote:
„Се решивме на интернет кампања, затоа што сме масовно бојкотирани од медиумите под контрола на власта. Вториот момент е што не сакаме да правиме митинзи на кои ќе доаѓате, каде ќе ве снимаат, а потоа ќе ви вршат притисок. И трето, интернетот е достапен до сите, па на мира може да ја да чуете програмата на една политичка партија“, вели Георгиевски.

Тој сепак истакнува дека е подготвен за дуел и за дебата и ги повикува претставниците од власта, како што вели, ако имаат храброст и сила, да ги прифатат јавните соочувања.

„Но, гледајќи го нивниот стил на работа, сметаме дека такви дебати нема да има“, вели првиот човек на ВМРО-НП.

Георгиевски додава дека главната цел на партијата, што е и фокус на програмата, е демократијата и решавањето на основните принципи на демократијата.

„Сега ние имаме сомнителна демокртија, која е на граница на тоталитарен систем“, вели лидерот на ВМРО-НП во своето видео-обраќање.[/undefined]

Во едночасовното видео-обраќање, лидерот на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски, информира дека партијата одлучила да оди сама на предвремените парламентарни избори, на кои ќе понуди оригинална програма.

„Се решивме на интернет кампања, затоа што сме масовно бојкотирани од медиумите под контрола на власта. Вториот момент е што не сакаме да правиме митинзи на кои ќе доаѓате, каде ќе ве снимаат, а потоа ќе ви вршат притисок. И трето, интернетот е достапен до сите, па на мира може да ја да чуете програмата на една политичка партија“, вели Георгиевски.

Тој сепак истакнува дека е подготвен за дуел и за дебата и ги повикува претставниците од власта, како што вели, ако имаат храброст и сила, да ги прифатат јавните соочувања.

„Но, гледајќи го нивниот стил на работа, сметаме дека такви дебати нема да има“, вели првиот човек на ВМРО-НП.

Георгиевски додава дека главната цел на партијата, што е и фокус на програмата, е демократијата и решавањето на основните принципи на демократијата.

„Сега ние имаме сомнителна демокртија, која е на граница на тоталитарен систем“, вели лидерот на ВМРО-НП во своето видео-обраќање.

http://vmro-np.org.mk/?p=3341
13-03-2014, 10:15 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#19

Од исходот на ове разговори ке се знае победникот на изборите во Македонија.

Quote:Vučić i Dačić u Moskvi?[Image: B2613C9C-DC96-4F6B-B16C-2F4413B218CC_w640_r1_s.jpg]

Branka Mihajlović

Ažurirano posljednji put: 20.03.2014 17:16
Po svoj prilici u Moskvi se nalaze, iako to nije zvanično saopšteno, i lider naprednjaka i budući premijer Vlade Srbje Aleksandar Vučić i odlazeći premijer, šef policije i lider socijalista Ivica Dačić. To se događa u predvečerje konstituisanja nove vlade, neposredno pred početak saslušanja uhapšenog narko bosa Darka Šarića koga vezuju za neke političke ličnosti iz Dačićevog okruženja i usred Krimske krize o kojoj se Srbija ne izjašnjava a koju Moskva bez ustezanja poredi sa kosovskim presedanom.

Lider naprednjaka Aleskandar Vučić nalazi se u Moskvi, tu informaciju je saopštio u Banjaluci predsednik RS Milorad Dodik najavljujući svoj susret sa budućim premijerom u subotu u Beogradu nakon Vučićeve posete Rusiji. Napominjemo da prethodno zvanično iz Vlade Srbije nije najavljena ova poseta niti je prenela većina beogradkih medija. Istovremeno ima nagoveštaja, ali ne i zvaničnih potvrda, da je u Rusiji i premijer odlazeće Vlade Ivica Dačić. U Vladi Srbije takodje nema zvaničnih informacija o tome gde se nalazi premijer, ali nam je ministar bez portfelja i potpredsednik SPS-a Branko Ružić potvrdio da je Dačić van zemlje, ali da ne zna gde je.

Spoljnopolitički komentator Boško Jakšić tim povodom za RSE kaže da je moguće da Rusija hoće da sačuva Dačića zbog svojih interesa, jer vlada bez Dačića po njemu znači i slabljenje uticaja Moskve.

„Prevashodna orijentacija Vučića u poslednje vreme je insistiranje na evropskim integracijama. Rusi nominalno kažu da nemaju ništa protiv evropskih integracija, ali su jasno stavili do znanja da reč NATO mora da bude i dalje zabranjena. Rusija ima velike interese da utiče na srpsku politiku. Ako imamo u vidu da, što se više približavamo Briselu, naše obaveze postaju sve veće, onda to znači da je ovo jedna preventivna akcija Rusije da spreči da mi sa suviše mnogo entuzijazma prihvatamo odluke EU.“

Kako se zahlađenje odnosa između Brisela i Vašingtona sa jedne i Moskve sa druge strane može reflektovati na region? Boško Jakšić kaže da su u ovom trenutku vidljive različite pozicije balkanskih zemalja, medju kojima Srbija strateški važi kao rusko uporište.

„Moskva se nije odrekla uticaja na Balkanu, pogotovo Putinova Rusija koja, vidi se, da radi i na oživljavanju sovjetskog prostora i koja će, svakako, kao što Siriju koristi da bi se zadržala na Bliskom istoku, tako će se truditi iz petnih žila da Srbiju sačuva kao svoje uporište na Balkanu.“

Srbija se do sada nije izjasnila o dogadjajima u vezi sa Krimom. Za razliku od Crne Gore, ne sledi briselsku politiku sankcija prema Rusiji, ma kako one benigne bile. Medjutim, naš sagovornik kaže da Srbija neće moći još dugo da bude na toj klackalici izmedju Istoka i Zapada.

„Vlast u Beogradu mora da zna da se svakim novim danom evropskih integracija obavezuje da sprovodi politiku EU. I da neće unedogled moći da šara izmedju raznih pozicija i svih svojih interesa, nego će imati veoma strogo definisane obaveze. Možda u ovom trenutku to možemo da izbegnemo, ali voleo bih da znam, ukoliko nam ne bude data ta prilika ni iz Brisela, a ponajmanje iz Moskve, da li mi u ovom trenutku imamo jasan odgovor. Ja mislim da nemamo.“

Boško Jakšić ne isključuje još jednu posledicu dogadjaja u Ukrajini.

„Ne bi me iznenadilo da Moskva pošalje emisara u Prištinu i da kaže: mi smo spremni da priznamo nezavisnost Kosovo.“

Slobodna Evropa
21-03-2014, 03:01 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#20

Epa srecno izbori.
Nikoja mala partija nema da vleze u parlament,nevozmozno e ako ne e del od koalicija so sds ili dpmne.prognoziram deka pak ce pobedi dpmne nema koj da glasa za drugite..
(This post was last modified: 21-03-2014, 07:56 PM by Larsson.)
21-03-2014, 07:52 PM
Reply