Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Кој треба да го докаже Бог ?
Author Message
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#1

Кој треба да го докаже Бог ?

1)
Интересно е дека тие што се фалат дека се христијани како Православ Католик протестант бегаат “како ѓавол од крст “ од ваква тема дека постоењето на Бог е новна должност и обврска да го докажат .

Па смислуваат милијони измислици глупости и улавштии само и само да избегат од ваквата НАПИСМЕНО дадена гаранција и барање од Новиот Завет а ете тие кој на народите им се подментнуваат како наводно најповикани уставри први бегаат од ваквата нивна обврска –должност .

Па така меѓу најпознатите измислици за да избегаат од обврската е дека …” за тој што верува не му требаат докази а тој што неверува секакви докази не се доволни “

Што е само една глупост кукавичлук да сеизбега од обврската .

Тоа го кажува и Исус и целиот Нов Завет .

Од верниците и те како се бара да приложат ДОКАЗ за нивната вера .

Вака :
А) Морале да докажат дека се верници само ако се Безсуетни инаку си останувале пагани –безбожници

Верник = оној што се откажал од Суетата

Ефешаните 4:
17 Затоа ова го велам и сведочам во Господ, да не живеете веќе како што живеат неевреите во суетата на својот ум,

Практично а не декларативно
Вака :

Дела 2:
44 А сите оние кои поверуваа, беа заедно и сè им беше општо.
45 И ги продаваа своите сопствености и имоти и тоа го споделуваа со сите, секому според неговата потреба

Дела 4:
4 А мнозина од оние кои го чуја словото поверуваа, така што бројот на мажите се зголеми до пет илјади.
34 И никој меѓу нив не беше во скудност, зашто сите кои имаа ниви и куќи ги продаваа, а добивката од продаденото ја донесуваа и ја ставаа пред нозете на апостолите.
35 И секому му се даваше колку што му беше потребно.

Според Самоуправната општествена сопственост ...”и мое и твое а ниту твое ниту мое “
Нема профитабилност само солидарност :

2 Коринќаните 8
14 вашево сегашно изобилие да ја покрие нивната скудност, та и нивното изобилие да и послужи на вашата скудност, за да има рамноправност,
15 според она што е напишано: "Кој собра многу, немаше излишно, а кој собра малку, немаше скудност."

Б)
А за тие што се старешини на Црквата има построги критериуми тие се должни да ги лекуваат болните верници .

Јаков 5:
14 Боледува ли некој меѓу вас? Нека ги повика старешините на црквата, тие нека се помолат над него и нека го помазат со миро во името на Господа,
15 а молитвата со вера, ќе го исцели болниот и Господ ќе го крене, и ако направил гревови, ќе му бидат простени.

Има и многу други но генерално тоа се ДОКАЗИТЕ кој Новиот Завет ги бара од сите оние што сакаат да се наречат верници и Христјани .
Се што недвор од тоа е измама и најобична .лага

Неможе некој да се нарекуваат верници а со ништо од тоа што е пропишано да не исполнуваат .
И тие пошто се фалат значи се најповикани да си ги докажат тврдењата .

ТОЈ ШТО НЕШТО ТВРДИ ТОЈ ТРЕБА И ДА ДОКАЖЕ А НЕ ДА ИМ ДОСАЃА НА ДРУГИТЕ ДА МУ ГИ ДОКАЖУВААТ ЗАБЕГУВАЊАТА


2)
ПОСТОИ ЛИ БОГ

Може ли за некое мое тврдење да барам од друг да докажува дали е така или не . Епа тоа се случува цело време . Религиите тврдат дека природните (поготову како најповикани ) и општествени науки да докажат дека Бог не постои . Испревртени тези . Значи јас можам да смислам милјон работи и да ги повикувам другите да докажат дека тоа нее така . Ако не успеат ...јас сум докажал дека тие се неспособни.
Рекол Христ пред 2000 год ..”кој ќе поверува и поголеми чудесии ќе прави од Мене”………..значи главниот лик (јунакот во приказната ) не ги повикува ниту предизвикува ПРИРОДНИТЕ И ОПШТЕСТВЕНИТЕ науки да го докажуваат натприродното тукуууу тие што веруваат . И после не завршува приказната тука туку се издаваат гаранции дека апостолите оформиле отелотвориле во себе иста типска личност – Христ .........па како што кажал-гарантирал стварно ги правеле истите чудесии како него . Дури и многу други луѓе го правеле тоа...биле верници .Точно апостол Павле вели дека не секој може да има таков талент – дарба (да постигне таква психичка концентрација ) да прави такви работи .........ама па и голем број на луѓе (според записите ) и правеле . Значи Христ и се обратил на многу конкретна целна група која тоа што го тврди мора и да го докаже (прослави ).

И нема што тука тука природните науки да докажуваат туѓи тврдења .Точно е дека во стар завет Бог ги предизвикува и природни науки кој најразвиени биле кај Грците....да не застанат со истражување ..нели дека водата огнот , воздухот , земјата , се главни елементи ...Но старите грци знаеле и за атомот...иако немале електронски микроскоп за да го видат . Ама па и тврдењата на библија не се директно поврзани само со природни науки . Петар кој прв и го познал Христ во посланија кажува дека како составен дел на Христ се и знаења од природни и општествени науки кој ослободуваат од религиозни заблуди . Добри се и неоходни заради елиминација многу невозможни метафизички варијантни решенија .

Всушност цело време библија издава гаранција во вид на равенка ..БОГ=ЛИЧНОСТ=ЈАС=БЕСМРТНОСТ.....

Така што нема потреба да се докажува директно Бог , туку со докажување на постоење на личноста е докажано и Неговото постоење .Така и почнува библија дека Бог го створи човекот (личноста ) според свој лик и подобие.
Па и Божјата сеприсутност библија не ја кажува во материјалниот свет...Царот Давид ќе рече ..”од сите страни Бог – љубовта ме обвива”……..и тоа не за друго ама затоа што се нашол во такво општество каде никој никого не уценува не се заканува...оти бог-љубовта се јавува и како меѓучовечки односи (види 1 коринќани 13 ). А не во природата како материјален . Ххахаа ако е така значи може да дреме на секое астероидче во вселената со милијарди години . Или Павле....”тие го немаат Бог во разумот”…па ако е Бог во разумот како матријална мозочна конфигурација тогаш е дефинитивно смртен....и него како и мене ќе го јадат црвите ....хаахаа ...точка крај на прикаската ...па се свиѓало некому или не , му било прифатливо или не ..негов проблем.

Значи целата работа библија ја префрла на психички план. .............ро рамки на човековата психолошка состојба ....а никако надвор од него . Христ...”Божјото царство е во вас самите “…и уште издава гаранција дека- “ кој ќе влезе во Божјото царсво ( под власт на љубовта =Бог) не ќе може да умре “ ..т.е . ќе стане бесмртен....бесмртна личност......оти биолошко тело е предвидено за распад и уништување како и целата оваа вселена...материјален матрикс.

Кога го прашале Павле како кавкви ќе бидат воскреснати незаел точно да каже во каков биолошки облик ...недавал гаранција дека тоа ќе бидат истите биолошки тела кој сега ги имаме . Но да се разбереме незбори за никакви овоземски реинкарнации...дека може да бидат мравки , тревки...глупости ......Сигурно би имале биолошки облик и можност за командување како сегашниот мозок да можат да изразат свој интелектуални и работни способности .
Токму поради тоа што целата работа е во човечка психолошка состојба во нов завет религија е отфрлена целосно . Павле религии ги нарекува закони на телесноста па дава и примери ...најдобар е за постењето . Па вели дека е лажно верување во “строгоста на /кон биолошко тело “….поготово сегде раширено воздржување од храна.....Оти ако е така ќе испадне дека секоја анорексична манекенка е поголем верник и од папата и сите свештеници а нели па од тобоже верница .Вистина Павле само на едно место спомнува збор религија и тоа во само еден конкретен пример а тоа е таму каде биле формирани самоурави – кибуци ако во близина има стари изнемоштени луѓе или вдовица со мали деца задолжително да се помагаат да не се доведе во прашање нивен биолошки опстанок...и тоа е се ..ако воопшто во ова има нешто религизно .

Библија кажува дека бидејќи станува збор за психолошка состојба кај човекот , природни и општествени науки е невозможно да го докажат постоењето на Бог , бидејќи според нив и личноста е (збир од ) материјална мозочна конфигурација што е спротивно на библиски тврдења . Ноооо затоа е ДОЛЖНОСТ на некој што се декларира-ат како верник-ци.......тоа да го направат .....ТОА Е НИВНА ОБВРСКА . (оче јас те прославив-докажав , сега прослави ме –докажи ме и ти- вели Христ)

А не цело време топка д а префрлаат на друга страна......демек било обврска на природни и општествани науки да докажуваат....постои ли Бог или не ....

Нивни смешни тврдења дека Бог е се ....севкупната материјалност ама ете ние атомите и електоните неможеме да ги видиме со голо око.....и дека дефектот е во природните науки што не успеале да го докажат Бог.....се обична забеганија .
Точно , да , примерите од нов завет кажуваат дека цело време имало кршење , укинување , престанок на некој од законите на природните науки . Се оди дотаму дека Христ допрел и лепрозен па не само што не се заразил туку го излечил и болниот . Амаааа поентата нее во тоа дека матерјалноста сама себе се поправа ...таа сама по себе не се ни нарушува за да мора да се поправа. Тоа што некој ЗНАЕ како некоја работа да направи не значи дека е присутен истовремено при работата и во тоа што го прави .Пример ...тој што кове шајка.....немора истовремено да биде и човекот и чеканот и шајката и даската . Не ! човекот си е човек и си има ЗНАЕЊЕ , па си земал чекан (значи нее сеприсутен и во чеканот) , земал и шајка (нее истовремено присутен и во шајката..испаѓа ќе се кове самиот себе )..не е присутен и во даската ..Павле бара ..”оформете ја личноста Христ во вас “…личноста која и ги правела чудесиите . Па ако религиозните ако не верници барем водачи биле вистински верници и барем секој стоти да имал дар на исцелување (правење чуда )..ехеееее....па веќе само на интернет и во книги ќе читавме дека некогаш мноооогу одамна пред векови постоеле војски , судови , полиции , лекари , болници , амбуланти и слични ми ти работи .

Библија недвосмислено кажува една работа ...си докажал ли дека постоиш како личност ...ти си го докажал и Бог (и своето и неговото постоење ) .Ете таа е равенката БОГ=ЛИЧНОСТ=ЈАС=БЕСМРТНОСТ .
Посланија во нов завет веќе и не пробуваат да прикриваат за што станува збор...апла ја кажуваат процедурата правилата како , на кој начин , средства , методи , психички состојби ..итн...СЕ ПРОСЛАВУВА-ДОКАЖУВА постоењето на ЛИЧНОСТА а со тоа и на БОГ .
Павле го дава примерот дека некој “се искачил до 3-тото небо “ ама сигурно не со спејс шатл туку до екстремно висока општествена свест . Истото го кажува и Христ – “Јас не сум од овој свет “………..ама недошол од Марс..туку од екстремно висока општествена свст . И се гледало тоа . Ширел љубов кон сите , и кон пријатели и кон непријатели .

Е да. Главен “аргумент” на религиозните контра природни науки е ......”БЛАЖЕНИ СЕ ОНИЕ ШТО НЕ ВИДОА АМА ПОВЕРУВАА” .... ова на Тома му го рекол Христ кога овој проверил....та демек не им требале докази за да веруваат. Да стварно така си пишува амаааа религиозни по ова прашање сте на удар на општествените а богами највеќе на филозофиите поготову на дијалектичкиот матерјализам , кој како идеологија и практично беше спроведен како конкретно општество – самоуправување . Така што таа реченица што ја наведувате е половна има продолжеток , свое објаснување .Тие што не виделе биле ВЕРНИЦИ . Ама за какви ВЕРНИЦИ збори библија ? Еве какви ....”ПРАВЕДНИКОТ ЌЕ ЖИВЕЕ ПО ВЕРА “.....за овие збори Христ ......овие се тие што ...ПОВЕРУВАА ...а не видоа . Тие што беа трули богаташи , па оставија се , земаа оружје во втора светска војна , голи , боси по планините за идеологија за созддавање екстремно висока општествена свест , за добробит на сите луѓе . За нив збори Христ а не за религиозните дрндупки . Овие не видоа ама затоа од А до Ш ја спроведоа ПРАВЕДНОСТА таква каква што е пропишана во библија и како таква ја бара Бог . За вакви ВЕРНИЦИ збори Христ кој гинат за ПРАВЕДНОСТ ВО КОЈА ВЕРУВААТ . А не религиозна забеганост , пусти желби , верувања во мистично загадочни митски суштества , ветришта и магли . Убаво си пишува ВЕЧЕН ЖИВОТ СЕ ДОБИВА ПО ЗАСЛУГА . Религиозни ПО ЗАСЛУГА ЗА ПРАВЕДНОСТ ....ете така се добива вечен живот . Павле –“Христ е крајот на законот на праведноста”.......”Слово на праведноста”......”закон на праведноста”.....ХРИСТ НЕ БИЛ УБИЕН ПОРАДИ РЕЛИГИОЗНОСТ ..ТУКУ ПОРАДИ ПРОПОВЕДАЊЕ И ПРАКТИКУВАЊЕ ПРАВЕДНОСТ.........САМОУПРАВУВАЊЕ ......

Религиозни..е не им требале чуда знаци за да поверуваат , е ај неим требат . Е ај што поимат под праведност бидејќи треба да практикуваат праведност....демек едните си биле садисти уживаат да ги матретираат другите амаааа дефектот може да биде само кај вторите ако одбијат да бидат мазохисти а за тоа треба ете толку малкуцка само да научат да уживаат во болки , страдања , малтретирања на првите .Е ако ја совладаат таа дисциплина да научат да уживаат во болки и страдања од нив може да биде добри Верници . И така свите че се молат на ист бог и ќе ми ти си живееле среќњо и весело и у куп сите право у рајот .Свашта . Религии цело време им се упикуваат на владетели и држави ..демек волја на владетели и држави – државни закони се Божја волја (?!?!?!). Па ако било така Христ требало веднаш да отрча кај императорот или кај Ирод или Пилат и да им се умилкува упикува .Ама не ..останал меѓу луѓето ..проповедал праведност што не им одговарала и на религиозни ...па го ликвидирале . Во книга царства Бог директно се изјаснил против земски владетели и државни творби оти тие се неопходни само кај луѓе со примитивна општествена свест . Затоа апостоли спровеле барање на Христ и создавале комуни – самоуправи со што рушеле пазарна економија и тоа е главната причина за нивни прогони и ликвидации . Ако видиш историја потврдува една ралност за религиозно свештенство а тоа е дека се тоа пропали политичари кој никогаш и немале храброст директно да се занимават со политика но ете поради својте болни амбиции за власт и дарба за пропагандно замајување на голем број луѓе преку нивно метафизичко затупување сепак си ја нашле својата корисност кај сите владетели , опстоиле во сите општествени формации .

Системот на самоуправувањето од 1950 до 1990 има огромни преклопувања со новиот завет . БИБЛИСКИТЕ ПОБЕДНИЦИ се Христијаните-идеалисти до 300-тата година , Валдензите во Франција во 12 век , и Самоупавните од 1950 до 1990 (и сите комунисти ,анархисти , филантропи , совесни во тој систем )


КАКО БИ ГО ПРЕПОЗНАЛЕ ХРИСТ АКО ДОЈДЕ КАКО ШТО Е НАЈАВЕНО .
Значи нема да биде религозен ....ќе видиме што практикува , ќе прави чудесии како што правел пред 2000 год , иииииииии за каков систем на праведност се залага , за какво општествено уредување а кое би важело и во рајот . Пологично од ова ...здравје . Овие се параметрите што се бараат . И нема да биде битно која возраст ќе биде ( иако Емануил бил на околу 30 год што е и најлогично па и постари) , дали машка или женска телесност небитна работа, националност и раса – да битна е бидејќи...Бог за секој народ определи територија , ......битно е дека кога ќе оформи бесмртна личност ќе се види каква праведнст практикува оти гаранции се дека без таков тип на праведност неможе ниту љубов ( бог ) да има во себе а со тоа не може ниту да ги прави чудата .Христ е личноста која е специјализирана да ја/го прослави-докаже постоењето на (невидливата) личноста кај секој од нас токму во еден ваков смртоносен материјален матрикс .

И нормално со тоа библија ќе престане да важи .......знаењето нее верување .....
Биолошкиот опстанок на планетава ќе биде најмалку важен ако се докаже постоењето на бесмртна личност , чија бесмртност е директно поврзана со системот на праведност во кој таа верува и го практикува . И со сите други придружни последици ...крај на светот .


Значи заинтересираност за библија може повеќе да има кај идеалистите кој ги пишува како победници и кој се предвидени за вечен живот отколку кај религиозните кој не се предвидени . Павле цело време цимоли оти сите негови предци завршиле у неповрат баш заради практикување религија .

Како вели Павле -“сите трчаат по наградата но на крајот само еден може да ја има “….значи награда вечен живот ќе добијат по заслуга само оние што оформиле во себе една типска личност која задоволува одредени критериуми на праведност пропишани во библија .
Сите други фатени се во стапца од која нема бегање . З атоа во библија и се кажува дека невозможно е никој да се скрие од Бог ...ни под замја , ни во море , ниту во вселената ..нигде ..оти “ВО Него постоиме , живееме се движиме” - како личности ....затоа и ја знае секоја наша мисла , помисла и дела .За прашањето како е можно Бог да постои одсекогаш и кој него го створил ? Па ова прашање го поставил и Павле во Атина......”неби ли некој го насетил Кој е “-дела 17 ред-27 . Пази не вели ШТО Е ....оти го објаснува ..Љубов е . Туку КОЈ Е ? Кога како под кој услови настанал Бог ? Еден дел па и може некако логично да се објасни ...Елимелах што значи Бог е Човек .....Самосвест ( види моја тема видливиот Бог ) .Значи кога се вели постои од секогаш кажува дека тоа е првата настаната самосвест кога и немало никоја друга па да одреди кога е настаната па и да иамло некакви настани претходно немало кој да ги констатира . Но како прва самосвест сигурно е дека морало да постои КРИТИЧЕН МОМЕНТ ....на таа самосвест ...што ќе рече....свесност за себе , сопствено постоење , свој можности , но и околина во која се наоѓа и како , дали може да влијае на некој начин на таа околина .
И кога вели за Божја сеприсуност ...нели се јавува во вид на меѓучовечки односи , меѓу умно разумни битија ...дали љубовноста е медиум доволен сам за себе или и него му треба некаква подлога....немора да биде од сегашниот познат материјален тип…веќе одамна преку теоријата на симетрии не само што е откриена антиматеријата туку можно постоење и на многу други постоења-маријалности да ги речеме.
Уствари главното прашање е како се составиле елементите на таа првопостоечка самосвест (Бог ) за воопшто да дојде до тој критичен момент кога самата себе ќе биде способна да се констатира дека постои и дека е способна да ја осознава околината во која се наоѓа . Од една страна ако пред постоењето на таа прва самосвест не постоело ништо друго..ниту материјалност или постоечки материи во друг облик од овие што ние ги познаваме и меѓу кој важат познати закони на природните науки ......тогаш логично произлегува дека сите ние живеме во некаков имагинарен свет ...дека и (забо)болката е е чисто психичко расположение а не произлегува од некаков реален материјален свет .
А пак од друга страна зошто под поимот ништавило се подразбира само апсолутна испразнетост празнотија..........кога под ништавило фино лепо може да се подразбере и многунешта кој постојат ама кој континуирано се поништуваат меѓусебно ..материја антиматерија...итн . Дела на апостоли 17 –ред 25 , 26 , 27 и 28 . “Во Него живееме , се движиме и постоиме “-ред 28.........е сега религии тоа го поимаат во материјалниот свет што е апсурд и спротивно на библиски гаранции . Ако го поимаме како да постоиме како самосвест ВО Него како Самосвест....тогаш Тој поради нашата несовршеност мора да сноси последици дека и самиот нее совршен . “Тој самит на сите (нели ова неколку пати е објаснето и на злите и на добрите )им дава живот , здив и се” –ред 25 .....значи логично е дека Љубовниоч Човек (Елимелах ) кој шири љубовни меѓучовечки односи .............љубовноста антидестуктивноста барем кон самата личност (кон себе) како почетен услов за постоење , како ПОДЛОГА (СВЕТ) ја дава на секоја индивидуа-личност-самосвест .

3)

Христ се обратил до многу конкретна група луѓе......."тие што ќе поверуваат и поголеми чудесии од Мене ќе прават".....ги излекувал сите што поверувале дури лепрозните ги допирал а не се заразувал.............А ете денес болниците амбулантите се преполни со верници и никој освен лекарите не ги лекува
ЗНАЧИ
a) ИЛИ БОГ НЕ ПОСТОИ
б) ИЛИ НЕ ПОСТОЈАТ ВИСТИНСКИ ВЕРНИЦИ ДУРИ И МЕЃУ СВЕШТЕНСТВОТО И ТОА СО ВЕКОВИ ........после 300 год нема такви исцелители
в) ТРЕТА МОЖНОСТ НЕЕ ПРЕДВИДЕНА.....

Во конкретниот случај очигледно е дека некој лаже .Очигледно е и кој веќе со векови лаже .

4)

За разлика од сите други религии и многубоштва дотогаш ,библија за првпат како нејзина главна особина ја дава дека Бог може да се има.....нели кој го ИМА ОТЕЦОТ ТОЈ ГО ИМА И СИНОТ....па и Христ ќе рече не од скромност туку .....чудата не ги правам Јас туку Отецот во Мене....Значи вистински верник треба да го има Бог ... а за Бог се е можно.......Паааааааа
1) ЗОШТО БОЛНИЦИТЕ СЕ ПРЕПОЛНИ СО ВЕРНИЦИ КОЈ СПАС БАРААТ КАЈ ЛЕКАРИТЕ
2) ЗНАЧИ СПОРЕД ГАРАНЦИИ НА ХРИСТ...........ПРАВОСЛАВ КАТОЛИК ПРОТЕСТАНТ НЕМА НИТУ ЕДЕН ВИСТИНСКИ ВЕРНИК

Христ..кој ќе поверува (а и нема да види ) поголеми чудесии и од Мене ќе прави

Значи нема да зависи дали сака или не тојшто е вистински верник ...туку ќе прави чудесии

5)
постои начин да се докаже ...бар така си пишува во нов завет . Верници а најповикани се тие што се пофалуват дека се најквалификувани т.е . свештеници да го докажат ..а со тоа и своја вера .

Дела 2 - ред43... "А страв и трепет влезе во секоја душа , зошто преку апостолите стануваа многу чуда и знаци "

Дела 3- ред 1 до ред10
...ред 2..."Тогаш донесоа еден човек , сакат од раѓањето"
...ред7...."Тогаш го фати за десната рака (Петар) и го исправи "....
...ред 8..."Скокна , се исправи и прооде , и влезе со нив во храмот , скокајќи и фалејќи го Бог "

Дела 4...ред 29 , 30 и 31

Дела 5 ..ред ред 14 ,15 , 16
.......ред 15.."изнесуваа болни на улиците..."
.........ред 16 .."се собираа и мнозина од околните градови и носеа БОЛНИ и измачувани од нечисти духови .И СИТЕ СЕ ИСЦЕЛУВАА"

Дела 6-ред 8 .."А Стефан полн со благодат и сила правеше големи чуда и знаци меѓу народот"

Дела 14 - ред 3..."Господ.....овозможуваше нивните раце да прават чудотворни знаци и чуда"
Дела 14 - ред 8 , 9 , 10...

ред 8."сакат од мајчина утроба кој никогаш неодел"
ред 10 "Павле му рече Исправи се на нозете И тој скокна и прооде"

Дела 15 ред 12 .....".Барнаба и Павле , кои раскажува колку чудотворни знаци и чуда направи Бог преку нив , меѓу неевреите"

Дела 19 - ред 11 , 12 ..."А Бог правеше необични чуда преку Павловите раце така што кога врз болните ставаа шамичиња или скутници од неговото тело , БОЛЕСТИТЕ ГИ НАПУШТАА...."

ЗНАЧИ

а ) ИЛИ БОГ НЕ ПОСТОИ И СЕ Е ИЗМИСЛЕНО ВО НОВ ЗАВЕТ

б ) ИЛИ НЕПОСТОЈАТ ВИСТИНСКИ ВЕРНИЦИ ДУРИ НИТУ НАЈВИСОКИ КРУГОВИ НА СВЕШТЕНСТВО ЗА ГО ДОКАЖАТ

в) ТРЕТА МОЖНОСТ НИТУ НЕКОГАШ ИМАЛО НИТУ Е ПРЕДВИДЕНА

5)

ИМА ЕДНА СЛУЧКА ВО НОВ ЗАВЕТ ШТО Е МНОГУ ИНТЕРЕСНА


КОГА ЕДЕН РИМСКИ ЗАПОВЕДНИК ДОАЃА КАЈ ХРИСТ И ГО МОЛИ АКО САКА ДА ДОЈДЕ КАЈ НЕГО ДОМА ОТИ СЛУГАТА МУ БИЛ БОЛЕН А МНОГУ ЧЕСНО И ВЕРНО МУ СЛУЖЕЛ

СО ОВА ПОКАЖАЛ ДЕКА ИМА ОГРОМНА ВЕРА-ДОВЕРБА ВО ХРИСТ

И ХРИСТ МУ РЕКОЛ ДЕКА ВЕРАТА НЕГОВА ГО ИСЦЕЛИЛА СЛУГАТА ( ПАЗИ ДОДЕКА СЕУШТЕ РАЗГОВАРАЛЕ).....ШТО ЌЕ РЕЧЕ ХРИСТ НЕ СИ ЈА ПРИПИШАЛ ЗАСЛУГАТА НА СЕБЕ ТУКУ НА РИМСКИОТ ВОЕН ЗАПОВЕДНИК ....И ТОА ИСЦЕЛУВАЊЕ-ЛЕЧЕЊЕ НЕ БИЛО СО ФИЗИЧКИ КОНТАКТ ...БИДЕЈЌИ НИТУ ХРИСТ НИТУ ЗАПОВЕДНИКОТ НЕ МРДНАЛЕ ОД МЕСТО ТУКУ РАГОВАРАЛЕ И ПРИ САМИОТ РАЗГОВОР ХРИСТ МУ РЕКОЛ ДЕКА КОГА ЌЕ СЕ ВРАТИ ДОМА ЌЕ ГО НАЈДЕ СЛУГАТА ИЗЛЕЧЕН

ПОТОА ХРИСТ КАЖУВА НЕШТО ВО СТИЛ....ПОФАЛБА ЗА РИМСКИОТ ЗАПОВЕДНИК ДЕКА ТАКВА ВЕРА НЕ НАШОЛ ДУРИ НИТУ КАЈ ИЗРАЕЛЦИТЕ...

ХААХААА


ИНТЕРЕСНОТО Е ДЕКА....РИМСКИ ЗАПОВЕДНИК Е ВОЕНО ЛИЦЕ- ВОЈНИК НЕЕ ТЕОЛОГ НИТУ СВЕШТЕНО ЛИЦЕ СПЕЦИЈАЛИЗИРАНО ЗА ОДРЕДЕНИ РАБОТИ ...НЕМАЛ ПОЈМА НИТУ ОД СТАР ЗАВЕТ ....НИШТО....ЕДИНО ШТО ЗНАЕЛЕ РИМЈАНИ Е ДЕКА ЕВРЕИ ВЕРУВААТ ВО ЕДЕН БОГ И ТОА ГО ПОЧИТУВАЛЕ А ЗА ДРУГО НЕИМ БИЛО ГАЈЛЕ..ПРОРОШТВА , СЕКТИ ИТН

СЛУШАЛ ЗА ХРИСТ И ПОВЕРУВАЛ

ЗНАЧИ

а) ИЛИ БОГ НЕ ПОСТОИ А СЕ Е ИЗМИСЛЕНО ВО НОВ ЗАВЕТ

б ) ИЛИ НАВИСТИНА ДЕНЕС НА ЦЕЛА ПЛАНЕТА НЕПОСТОИ НИТУ ЕДЕН ВИСТИНСКИ ВЕРНИК ДУРИ МЕЃУ НАЈУЧЕНИ НАЈПРОСВЕТЛЕНИ ТЕОЛОЗИ СВЕШТЕНСТВА МОНАШТВА
ЗА ДА ГО ДОКАЖЕ БОГ

в ) ТРЕТА МОЖНОСТ НИТУ Е ПРЕДВИДЕНА НИТУ НЕКОГАШ ПОСТОЕЛА

6)

Дали Бог треба да се докаже самиот себе како што бегаат од обврските лажните христијани .

Па да...точно така и си пишува така изјавува самиот Бог .."се прославив-докажав и пак ќе се прославам-докажам"

Но пази ваму една работа...кај античките грци покрај тоа што било многубоштво имало и едно движење кое пропагирало дека.." .да....богови постојат се разбира нооо тие се толку далеку од нас и толку се зафатени со својте работи и проблеми што ние луѓето баш и не ги интересираме...па затоа дај да се свртиме кон самите себе да си ги решиме проблемите"....
Е видиш за разлика од нив како и од многубошците за првпат Христијанството заговара дека Бог може да се ИМА.....нели "...кој го ИМА отецот -БОГ тој го ИМА и Синот "...ИМАМ=СОПСТВЕНОСТ=ВЛАДЕНИЕ = РАСПОЛАГАЊЕ....

Па така и апостолот Павле вели .."Таткото ( Отец=Бог) е должен да печали добри дела за Синот ....".(родителите се должни да печалат за децата а не обратно)...Не од скромност туку и Христ си признал..."делата не ги правам јас сам од себе туку отецот кој е во мене"...

Значи нее проблем дека Бог ќе ги направи добрите дела ...ќе се види дека прави чудесии ..тукуууу нов завет поставува прашање КАКО ДА СЕ ИМА...кој штосови трикови да се употребат за да се ИМА

7)

Дачи Новиот Завет се е симболично и фигуративно како што тврдат религиите .
(имам и тема .Ангелскиот речник (лексикон) на загатките)

Е што верници ќе да се кога ај што не се кадарни да си ги докажат тврдењата

Туку сега ......испаѓа па и не сакаат да биде докажано ....дури и кога би можело ( ако воопшто е изводлива таква работа ) иако цел нов завет баш тоа и му е поентата дека може да се докаже .

Вака испаѓа .........убаво си живеат со (од) лагите ...нели религијата нуди една добра лага а добрата лага си е најдоброто помошно средство за бегање од суровата реалност .

Самиот нов завет ги побива нивните лаги......дека се е фигуративно , симболично дрн дрн

Дела 9 - ред 36 до 43 ред

ред 37 -" Во тие денови се разболе и умре"
ред40 -" А Петар ги истера сите надвор ,клекна на колена се помоли и се сврте кон мртото тело па рече Табита стани ! А таа ги отвори очите и кога го виде Петар седна"

ред41 - "Потоа ги викна светиите исветиите и вдовиците и им ја покажа жива"

е како кога треба да се лажат луѓето да им се собираат пари да се манипулираат се нешто да им се претставува како божја ми ти волја НЕЕ ФИГУРАТИВНО И СИМБОЛИЧНО ..................а ваму кога треба тие што тврдат да си го оправдаат статусот а богами и убавиот живот од парите на верниците е тогаш СЕ Е СИМБОЛИЧНО И ФИГУРАТИВНО

АКО Е ТАКА...........НОВИОТ ЗАВЕТ У КАНТА
нем,а потреба повеќе да се лажат луѓето

8)
Евангелие Марко 9-ред 22 ...Таткото го моли Христ за својот син ....."Но ако можеш нешто да сториш смилувај ни се и помогни ни !"

ред- 23 .....христ...."Ако можеш ?!?!?! Се е можно за оној што верува !"

иииииииииииии

оздравело момчето

9)

Јаков 4 –ред 14 ............Боледува ли некој меѓу вас (верниците) , НЕКА ГИ ПОВИКА СТАРЕШНИТЕ НА ЦРКВАТА , тие нека се помолат над него и нека ги помазаат со миро во името на Господа ,

Ред 15 ........а молитвата со вера , ќе го ИСЦЕЛИ-ИЗЛЕЧИ БОЛНИОТ и Господ ќе го крене и ако направил гревови ќе му бидат простени .

Ред 16 ....И така исповедајте си ги гревовите-кривични дела еден на друг и молете се еден за друг ЗА ДА ОЗДРАВИТЕ .
Делотворната молитва на ПРАВЕДНИКОТ (праведникот ќе живее по вера ) има голема сила .

ЗНАЧИ .....ШТОМ БОЛНИЦИ АМБУЛАНТИ СЕ ПРЕПОЛНИ СО ВЕРНИЦИ :

а ) Не постојат вистински Верници ниту меѓу Свештенство ( е ова најмногу ги боли затоа ме лаат цело време..........демек некој им љубоморел оти живееле раскошно ...........арно ама ......не си ја вршат работата ..не ги бива лажат сушат камо резултати .........никого не излечиле)

б) Не постои ниту еден вистински верник на цела планета ....сите лажат ..и се самозалажуваат самите себе

в) Сите се НЕПРАВЕДНИ (100 пати ги прозвав да се изјаснат што поимаат под праведност , и каква праведност практикуваат ...цело време бегаа се кријат....А ЕТЕ ТОА БИЛО УСЛОВ ДА МОЖАТ ДА ЛЕЧАТ -ИСЦЕЛУВААТ)

10 )

евангелие по Лука 17 ред 5 и 6

ред 5.........Апостолите му рекоа на Господ-" Зголеми ни ја верата"

ред6........А Господ им рече -"Ако имате вера колку зрно синапово - па и речете на црницата "Откорни се и пресади се в море "- таа ќе ве послуша"


Ете и самиот Господ кажува колку малку треба , колку премалку се бара од секој вистински верник да ја ДОКАЖЕ ВЕРАТА..................значи нее недеокажливо


Логичен заклучок

а) или нов завет е комплетна измислица........лага

б) или на цела планета непостои ниту еден вистински верник што има вера колку зрнце синпово да ја докаже верата а со тоа и Бог

в) трета можност ниту е предвидена ниту некогаш постоела

11)

оваа е најголема најдиректно дадена гаранција

Евангелие по Јован 14 – ред 12 ....”.....КОЈ ВЕРУВА (има доверба) во Мене , делата што ги вршам јас , ЌЕ ГИ ВРШИ И ТОЈ .Ќе прави и ПОГОЛЕМИ ОД НИВ.......”......- рекол Исус Христос
Ред 10 - .......”...Таткото кој е во Мене ТОЈ ГИ ВРШИ ДЕЛАТА..”..

А болниците преполни со верници !

ОЧИГЛЕДНО ...........НЕКОЈ СО ВЕКОВИ ЛАЖЕ !

ИЛИ ТОЈ ИСУС НЕПОСТОЕЛ ПА ОВИЕ МУ ДАВАЛЕ НЕКАКВИ ЗНАЧЕНИА ШТО РЕАЛНО ГИ НЕМАЛ

ИЛИ ТИЕ ЛАЖАТ СО ВЕКОВИ

Е ТРЕТО НЕМА !
10-01-2014, 01:50 AM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#2

12)
Всушност и Стар и Нов Завет даваат гарагнција дека лажните верници никогаш и неможеле да го докажат Бог поради Суетата

ИМА разни љубови ...кон книга , спорт итн итн

1 Тимотеј: 6:10 зошто ЉУБОВТА спрема ПАРИТЕ е коренот на сите зла;
.
.
Лука: 12:15 И им рече: „Внимавајте и чувајте се од секое користоЉУБИЕ ( ЉУБОВ КОН КОРИСТА , ЛИЧНА ПОЛЗА , Интерес - ПРОФИРТ , ЌАР ), зашто животот на човекот не се состои во изобилството на неговиот имот - КАПИТАЛ!”............рекол Исус Христос
.
.
Ефесјани: 5:28 Така и мажите се должни да ги ЉУБАТ своите жени како своите тела. Кој ја ЉУБИ својата жена, се ЉУБИ себеси.
5:33 И така, секој од вас да ја ЉУБИ својата жена како себеси, а жената да го почитува својот маж.
.
..
Е ОВА Е МНОГУ БИТНО .................................................. .......

Еремија: 14:22 Зар БЕЗБОЖНИЧКАТА СУЕТА дава дожд?

Псалм: 4:2 Човечки синови, до кога ќе ја обрнувате Мојата Слава во срам? До кога ќе ја ЉУБИТЕ СУЕТАТА и ќе ги барате лагите? ....РЕКОЛ ГОСПОД

ДЕФИНИЦИЈА :
СУЕТА е земски дух- идеал на смртните луѓе кој неверуваат во вечен живот , не веруваат ниту во Бог ,( ниту во Христос – бесмртната личност ),како и на сите неверници , лажни верници , декларативни верници , измамници , па затоа тежнеат да остават што поголеми траги – докази за своето постоење низ времето на земјата со ....деца , земја , пари, капитал или достигања по кој ќе ги запаметат другите луѓе ( суетна слава ) во војни , бизнис , политика , итн итн .

Е ова е дефиницијта за суетност . И според оваа дефиниција се одредува степенот на (без)суетност на секој поединец ,на секој Закон какви меѓучовечки односи регулира , општествено уредување , достигнат степен- ниво на општествена свест кај секој поединец или генерално во општеството .

Пословици: 12:11 Кој ја обработува својата земја, наситен е со леб, а кој трча по СУЕТАТА, неразумен е.
30:8 оддалечи ги од мене: СУЕТАТА, и лагата;

Проповедник: 6:11 Зашто има многу нешта кои ја умножуваат СУЕТАТА, и каква му е ползата на човекот од тоа?.


Еремија: 2:5 Господ зборува вака: „Каква неправда најдоа вашите очи на Мене, та се оддалечија од Мене? Тргнавте по СУЕТАТА , та самите станавте СУЕТНИ .
(ова откако Мојсеј ги извел Евреи од Египет им предложил Христова Безсуетна Комунистичко Анархистичка Идеологија но овие одбиле да ја спрведат)

Римјаните: 8:20 имено, созданието- Адам и беше потчинето на суетата, не доброволно, туку од бог , кој го потчини

Ефесјани: 4:17 Ова го велам и сведочам во Господа, да не живеете веќе како што одат народите во СУЕТАТА на својот ум,.

Е ЗА ВАКВА ЉУБОВ ЗБОРИ БИБЛИЈАТА ....................

Римјаните: 13:10 Љубовта не му прави ЗЛО на БЛИЖНИОТ .
15:2 Секој од нас нека му угодува на БЛИЖНИОТ , во негова полза, за добро,

Марко: 12:33 и да Го љубиш Него со сето срце, и со сиот разум, и со сета сила; и да го ЉУБИШ БЛИЖНИОТ како себеси, тоа е многу повеќе од сите паленици и жртви.” - ВЕЛИ ИСУС

Марко: 12:31 А оваа е втората: „Љуби го својот ближен како себеси!” Друга БОЖЈА ЗАПОВЕД , поголема од овие, нема.”

Лука: 10:27 А тој одговори и рече: „Љуби Го Господа, својот Бог - со сето свое срце, и со сета своја душа, и со сета своја сила и со сиот свој ум; и својот БЛИЖЕН КАКО СЕБЕ СИ !”
Дела Апостолски : 2:44 А сите кои ПОВЕРУВАА беа ЗАЕДНО и сè им беше општо.

4:32 А множеството на оние, кои поверуваа, имаше едно срце и една душа, и никој не велеше дека нешто од неговиот имот е негово, туку сè им беше општо-ЗАЕДНИЧКО .
БИЛА УКИНАТА СУЕТАТА , КАПИТАЛИЗМОТ , ТРЧАЊЕ ТРУПАЊЕ НА ЗЕМСКИ БОГАТСТВА И ЉУБОВ КОН НИВ
13:48 Кога народите го чуја тоа, се радуваа и го славеа Господовото слово и поверуваа мнозина, кои беа определени за вечниот живот.

ЧОВЕКОТ ЛИЧНОСТА Е СТАВЕН НА ПРВО МЕСТО ПРЕД ПАРИТЕ И МАТЕРИЈАЛНОТО

НО Е ПРОТИВ ЗАЕДНИШТВО КАДЕ ЉУБОВТА Е НЕВОЗМОЖНА ...........

Матеј: 20:25 А Исус ги повика и рече: „Знаете дека владетелите на народите господарат над нив и дека големците-Капиталистите ги Угнетуваат- Исористуваат- Експлоатираат.

Јаков: 2:6 А вие го презревте сиромавиот! Не се ли Богатите-Капиталистите тие, кои ве Угнетуваат- ЗЛОУПОТРЕБУВААТ - ОНЕПРАВДУВААТ - ИСКОРИСТУВААТ и ве влечат по судниците ?.
.

ЕТЕ ИСУС И АПОСТОЛИ СЕ ПРОИЗНЕЛЕ ЕДНАШ ЗА СЕКОГАШ

ЉУБОВ МЕЃУ УГНЕТУВАЧИ - КАПИТАЛИСТИ И УГНЕТЕНИ - ЕКСПЛОАТИРАНИ ОД ТИЕ КАПИТАЛИСТИ Е НЕВОЗМОЖНО.............ТАМУ НЕМА СЛОГА НЕМА БОГ
...ТУКУ САМО ЛИЦЕМЕРИЕ

2 Коринтјани: 6:14 Не впрегнувајте се во нееднаков јарем со неверниците! Зашто, што има Правдата заедничко со беззаконието? Или какво заедништво има светлината со темнината?.
1 Коринтјани: 15:33 Не измамувајте се; „лошите друштва ги расипуваат добрите навики!”

значи јасно се кажува дека НЕСМЕЕ заедно да бидат Угнетувачите - Онеправдувачите -Злоупотребувачите И нивните жртви -Угнетените -Експлоатираните-Онеправданите

Тие црковни драпешници демек едните Садисти - Угнетувачи а другите да извежбаат да бидат Мазохисти - Угнетени да уживаат во малтретирањата на садистите као наводна божја воља е црковно-капиталистичка измислица за работата да испадне ....ЛУД ЈЕБЕ ЗБУЊЕНОГ .

13)

Евангелие по Матеј: 10:8 Исцелувајте ги болните, воскреснувајте ги мртвите, очистете ги лепрозните, изгонувајте демони; бесплатно добивте, бесплатно давајте.

ЕВЕ ИСУС КАЖУВА ДЕКА ИМ ГИ ОТКРИЛ ТАЈНИЕ ЗА ЛЕЧЕЊЕ И ВОСКРЕСНУВАЊЕ БЕСПЛАТНО НА СИТЕ ШТО ОДАТ ПО НЕГОВИОТ ПРИМЕР И БАРА ИСТОТО И ТИЕ ДА ГО ПРАВАТ

ЕПА ЗОШТО СЕ БОЛНИЦИТЕ ПРЕПОЛНИ СО ВЕРНИЦИ

а ) ИЛИ ТИЕ ШТО ВЕЛАТ ДЕКА ГО РАЗБРАЛЕ ИСУС И ДЕКА ОДАТ ПО НЕГОВИТЕ СТАПКИ - ПРИМЕР ЦЕЛО ВРЕМЕ ЛАЖАТ ПА НАМЕСТО ДА ЛЕКУВААТ СИ ТЕРААТ БИЗНИСИ
( нели во православие католицизам протестантизам гарантираат дека ги знаат светите тајни )

б) ИЛИ НЕПОСТОЈАТ ВИСТИНСКИ ВЕРНИЦИ

в) ТРЕТА МОЖНОСТ НЕЕ ПРЕДВИДЕНА

14)

Дела Ап.: 14

8 Во Листра седеше некој човек немоќен во нозете, хром од мајчината утроба, кој никогаш не одел.

9 Тој го слушаше Павла кога зборуваше, а кога Павле го погледна виде дека има вера за исцелување,

10 и му рече со силен глас: „Исправи се на своите нозе!” И тој скокна и прооде.

11 А множеството народ кога виде што направи Павле, го подигна својот глас, велејќи на ликаонски: „Боговите станаа како луѓе и слегоа при нас!”

Колосјани,
1:27 : Христос ВО вас, надеж на славата.

2 Коринтјани:
13:3 зашто вие барате доказ дали зборува во мене Христос,
13:5 не се познавате себеси, дека е Христос во вас
Галатите
4:19 деца мои, кои пак сум во породилни маки, додека Христос се вообличи-Оформи-Отелотвори ВО вас.

ете прикаската вели сите апостоли и многу други оформиле отелотвориле една иста Личност Исус Христос и сите правеле чудесии

ги лечеле луѓето насекаде..беспари рабира се .

А ЕТЕ ПРАВОСЛАВИЕ КАТОЛИЦИ ПРОТЕСТАНТИ СЕ НАЈВЕЧИ БОГАТАШИ
ПЛУС ВЕЛАТ ГИ ЗНАЕЛЕ НАВОДНО ТАЈНИТЕ

АРНО АМА БОЛНИЦИТЕ ПРЕПОЛНИ СО ВЕРНИЦИ

15)

Јован: 20:29 Исус му рече: „Поверува, зашто Ме виде. Блажени се кои не виделе, а поверувале.”

има ДВЕ ПОСЛЕДИЦИ значи ДВЕ ВАРИЈАНТНИ РЕШЕНИЈА

а) ПРВА ПОСЛЕДИЦА -- ПРВО ВАРИЈАНТНО РЕШЕНИЕ
Матеј: 17:20 А Тој им рече: „Заради вашето неверие; зашто, вистина ви велам, ако имате вера колку синапово зрно, ќе и речете на оваа гора: ‘Премести се оттука таму!’, и ќе се премести, и ништо нема да ви биде невозможно.

констатација :

НИКОЈ НЕМА ВЕРА НИТУ КОЛКУ ЗРНО СИНАПОВО СИТЕ СЕ НЕВЕРНИЦИ !
или тој Исус лажел кога ова го кажал оти се гледа дека нее споредба туку ГАРАНЦИЈА
или лажат сите кој велат дека веруваат-претпоставуваат а реално немат вераниту колку зрно синапово

б) ВТОРА ПОСЛЕДИЦА -- ВТОРО ВАРИЈАНТНО РЕШЕНИЕ

Матеј: 7:21 ”Не секој, што Ми вели: ‘Господи, Господи!’ ќе влезе во царството небесно, а оној, кој ја врши волјата на Мојот Татко, Кој е во небесата.
10:29 Не се продаваат ли две врапчиња за асариј? Па ниедно од нив не паѓа на земјата без волјата на вашиот Татко.
12:50 зашто, кој ја врши волјата на Мојот Татко, Кој е во небесата, тој Ми е брат, и сестра, и мајка.”

Псалм: 2:12 Целувајте Го Синот, за да не се разгневи и да не загинете патем, зашто скоро ќе пламне Неговиот гнев. Блажени се сите кои се засолнуваат при Него!
84:4 Блажени се оние што престојуваат во Твојот дом, славејќи Те непрекратно!
106:3 Блажени се оние, кои ги држат Неговите наредби и кои прават правда во секое време!
119:1 АЛЕФ. Блаженство на оние, кои го пазат Неговиот Закон. Блажени се чиј пат е непорочен, кои одат според Господовиот Закон!.

Лука:
11:28 А Тој рече: „Уште повеќе се блажени оние, кои го слушаат Божјото слово и го пазат.” .

Матеј: 20:25 А Исус ги повика и рече: „Знаете дека владетелите на народите господарат над нив и дека големците ги Угнетуваат.

Јаков: 2:6 А вие го презревте сиромавиот! Не се ли богатите тие, кои ве Угнетуваат и ве влечат по судилиштата?

КОНСТАТАЦИЈА :
второто варијантно решение ГО ИСПОЛНИЈА И РЕАЛИЗИРАА КОМУНИСТИТЕ И АНАРХИСТИТЕ СО НИВНИТЕ АНТИУГНЕТУВАЧКИ ИДЕОЛОГИИ
па за нив важи :

Јован: 20:29 Исус му рече: „Поверува, зашто Ме виде. Блажени се кои не виделе, а поверувале.”

А ОВА НИКАКО НЕВАЖИ ЗА РЕЛИГИИ И ВЕРИ КОЈ ИЛИ И САМИТЕ СЕ УГНЕТУВАЧИ ИЛИ СЕКОГАШ СЕ ОРТАЦИ СО УГНЕТУВАЧИТЕ !

16)

Исус е претставен како алфа и омега Првиот и Последниот и тоа си има точно значение
Исус е единствената Личност која за Бог е прифатлива за вечен живот

Исус е Безсуетна Личност и само САМО таква безсуетна личност е подобна за вечен живот ( првиот и последниот алфа и омега )

1 Тимотеј: 2:5 Зашто Бог е Еден , и Еден е Посредникот меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус,

од христијаните не се бара да веруваат дали постоел или не туку да ја оформат истата
личност Исус Христос ако веќе сакаат вечен живот Итоа и го правеле христијаните

1 Петрово: 2:21 Зашто за тоа сте повикани, зашто и Христос страдаше за вас и ви остави пример, за да врвите по Неговите стапки.

Галатјани: 4:19 деца мои, кои пак сум во породилни маки, додека Христос се вообличи - ОФОРМИ ОТЕЛОТВОРИ во вас.

ИСУС ХРИСТОС е новата родена безсуетна личност подобна за вечен живот
Бог кажал дека Тој - Исус е Првата и Последна понуда што ја дава и не менува мислење алфа и омега по тоа прашање .

1 Коринтјани: 15:22 Зашто, како што сите умираат во Адама, така и во Христа сите ќе оживеат.

2 Коринтјани: 5:17 И така, ако е некој во Христа, тој е ново создание; старото помина, ете: сè стана ново.

Галатјани: 6:15 Зашто ниту обрезанието е нешто ниту необрезанието, туку ново создание.= НОВА БЕЗСУЕТНА ЛИЧНОСТ

17)

НОВ ЗАВЕТ ЈАСНО ПРОПИШАЛ КАКО СЕ ДОКАЖУВА БОГ=ЛИЧНОСТА = ЈАС


ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ГАРАНЦИИ .........................

Јован:
14:12 Вистина, вистина ви велам: КОЈ ВЕРУВА во Мене, делата што ги правам Јас, ќе ги прави и тој. Ќе ПРАВИ И ПОГОЛЕМИ ОД ОВИЕ , зашто Јас одам при Мојот Татко.

ЗНАЧИ ГАРАНТИРА ДЕКА И ПОМОЌНИ ЛУЃЕ ОД НЕГО ЌЕ СЕ ЈАВАТ АКО ВЕРУВААТ ВО ИСТИ РАБОТИ ВО КОЈ ВЕРУВАЛ САМИОТ ТОЈ (ИСУС)

ОВА Е Е ЕДНАОД НАЈГОЛЕМИТЕ ГАРАНЦИИ ШТО ГИ КАЖАЛ ИСУС ПОКРАЈ МНОГУТЕ ДРУГИ

ПАЗИ КОЛКУ Е ОВАА ДОБРА :

Матеј: 10:8 Исцелувајте ги болните, воскреснувајте ги мртвите, очистете ги лепрозните, изгонувајте демони; бесплатно добивте, бесплатно давајте..

ЗНАЧИ :

а ) ИЛИ ТОЈ ИСУС СЕ ЗАЕБАВАЛ ДОКАДЕ СТАСАЛ ЛАЖЕЛ СУШЕЛ

б ) ИЛИ НА ПЛАНЕТАВА НЕ ПОСТОИ НИТУ ЕДЕН ЕДИНСТВЕН ВЕРНИК ТУКУ СИТЕ ДО ЕДЕН ЛАЖАТ СУШАТ

в) ЗОШТО СИТЕ ВЕРНИЦИ ТРЧААТ ПО ДОКТОРИ И ЛЕКАРИ КОГА СИ ИМААТ НЕЛИ СВЕШТЕНИЦИ

г) ЗОШТО И САМИТЕ СВЕШТЕНИЦИ - ШИТКАЧИ НА ВЕЧНИ ЖИВОТИ ТРЧААТ ПО ДОКТОРИ И БОЛНИЦИ

д) ЗОШТО БОЛНИЦИТЕ СЕ ПРЕПОЛНИ СО ВЕРНИЦИ

ѓ) ИЛИ ПАК И ИСУС ЛАЖЕЛ АМА И ОВИЕ ШИТКАЧИ НА ВЕЧНИ ЖИВОТИ ВЕТРИШТА МАГЛИ И ВИУЛИЦИ СУШАТ ДОКАДЕ СТАСААТ

е ) ИЛИ Е ТОЧНА ГАРАНЦИЈАТА НА ИСУС АМА ТОЧНА Е И ДРУГА ГАРАНЦИЈА

2 Петрово: 2:1 А имаше и лажни пророци во народот, како што ќе има и меѓу вас лажни учители, кои тајно ќе внесуваат гибелни кривоверства и ќе Го одречуваат Господа, Кој ги ОТКУПИЛ , навлечувајќи врз себе брза погибел.

1 Петрово: 1:18 знаејќи дека НЕ СТЕ ОТКУПЕНИ со распадливи нешта, со сребро или со злато, ОД СВОЈОТ СУЕТЕН ЖИВОТ ШТО ВИ ПРЕДАДЕН ОД ВАШИТЕ ТАТКОВЦИ,

ВСУШНОСТ ИСЛАМ ПРАВОСЛАВИЕ КАТОЛИЦИЗАМ ПРОТЕСТАНТИЗАМ ВО СВОЈТЕ ПОЛИТИЧКИ ПРОГРАМИ СЕ ЗАЛАГААТ ЗА СУЕТНИ УГНЕТУВАЧКИ ОПШТЕСТВА КАКО НИВНА КРАЈНА ПОЛИТИЧКА ОПРЕДЕЛБА

ЗНАЧИ ОТФРЛААТ :
Лука: 12:15 И им рече: „Внимавајте и чувајте се од секое користољубие, зашто животот на човекот не се состои во изобилството на неговиот имот!”
Матеј: 6:24 ”Никој не може да им служи на два господара; зашто или едниот ќе го мрази, а другиот ќе го љуби; или ќе му биде приврзан на едниот, а другиот ќе го презира. Не можете да им служите на Бога и на мамона.”
мамон = бог на парите

18)

има ПИСМЕНА ГАРАНЦИЈА :

ЗБОРОТ ..СЛАВА Е ЗБОР ОД АНГЕЛСКИОТ РЕЧНИК НА ЗАГАТКИТЕ ШТО ЗНАЧИ ДОКАЖАНОСТ , ДОКАЗ (нели ..не се живее на стара слава-докажаност)

ИМЕ - НАДЛЕЖНОСТ.......БОЖЈОТО ИМЕ Е МИР=БЕЗКОНФЛИКТНОСТ

Јован: 12:28 Татко, прослави го Твоето име! Тогаш дојде глас од небото: „Го прославив и пак ќе го прославам.”
17:4 Јас Те прославив на земјата, го свршив делото, што Ми го даде да го извршам;
17:10 и сè Мое - е Твое, и Твоето - Мое; и се прославив ВО НИВ.

Галатјани: 4:19 деца мои, кои пак сум во породилни маки, додека Христос се вообличи - ОТЕЛОТВОРИ - ОФОРМИ во вас. ...........( ПАВЛЕ ГИ "РАЃА" НОВИТЕ ХРИСТОСИ )

ТАА ГАРАНЦИЈА ДЕКА АКО СЕ ОФОРМИ - ОТЕЛОТВОРИ ИСТА ЛИЧНОСТ КАКО ИСУС ХРИСТОС ДЕКА ЌЕ ПРАВИ ЧУДЕСИИ ЗНАЧИ

ЛИЧНОСТА ИСУС ХРИСТОС Е ПОДОБНА ЛИЧНОСТ ПРЕКУ КОЈА СЕ ДОКАЖУВА - ПРОСЛАВУВА САМИОТ БОГ ПРЕКУ ПРАВЕЊЕ ЧУДЕСИИ

Евреите: 5:5 Така и Христос не се прослави Сам Себеси за да биде Првосвештеник, туку Оној Кој Му рече: „Ти си Мој Син, Јас Те родив денес,”

Римјаните: 8:30 А оние кои ги предопредели, тие и ги повика; кои ги повика, тие и ги оправда; кои ги оправда, тие и ги прослави.

1 Коринтјани: 14:25 тајните на неговото срце се откриваат. И откако ќе падне на своето лице, ќе Го прослави Бога и ќе исповеда дека Бог е навистина меѓу вас.

Матеј: 9:8 А народот, кога го виде тоа, се исплаши и Го прослави Бога, Кој им даде таква власт на луѓето.-СМРТНИЦИТЕ

Јован:
12:28 Татко, прослави го Твоето име! Тогаш дојде глас од небото: „Го прославив и пак ќе го прославам.”
13:31 А кога излезе, Исус рече: „Сега се прослави Човечкиот Син, и Бог се прослави во Него.
13:32 Ако Бог се прослави во Него, и Бог ќе Го прослави во Себе, и веднаш ќе Го прослави.
14:13 И што и да побарате во Мое име, ќе направам, за да се прослави Таткото во Синот.


ЗНАЧИ ТАА Е ГАРАНЦИЈАТА ЗА ПОГОЛЕМИОТ ДЕЛ КОЈ ЌЕ УСПЕАТ ДА ОФОРМАТ - ОТЕЛОТВОРАТ ИСТА ЛИЧНОСТ ИСУС ХРИСТОС ЗАНЧИ ДА СЕ ПРЕ-РОДАТ ПО ДУХ - ИДЕАЛ

Дела Ап.: 2:22 Мажи Израелци! Чујте ги овие зборови: Бог во вашата средина Го потврди Исуса Назареецот со сили, чуда и знаци, што Бог ги направи преку Него меѓу вас, како што знаете самите.
5:12 И преку апостолските раце стануваа многу знаци и чуда во народот; и сите беа еднодушни во Соломоновиот трем.
14:3 Овие пак останаа тука долго време, проповедајќи смело, во Господа, Кој сведочеше за словото на Својата благодат И ОВОЗМОЖУВАШЕ НИВНИТЕ РАЦЕ да прават знаци и чуда.
15:12 Тогаш замолкна целото множество и ги слушаа Варнава и Павла, кои раскажуваа колку чуда и знаци направи Бог, преку нив, меѓу народите.
19:11 А Бог правеше необични чуда преку Павловите раце

И ЕТЕ НАПИСМЕНО Е ЗАПИШАНО ДЕКА ТАА ГАРАНЦИЈА ФУНКЦИОНИРАЛА УШТЕ ПРЕД АПОСТОЛИТЕ

Лука: 11:23 Кој не е со Мене, тој е против Мене и кој не собира со Мене, тој растура!

Лука: 9:49 А Јован проговори и рече: „Учителе, видовме еден, кој истерува нечисти духови во Твое име, и му забранивме, зашто не оди со нас.”
50 Исус пак му рече: „Не бранете му - зашто, кој не е против вас - за вас е.”

10:17 А седумдесетте се вратија со радост и рекоа: „Господи, и нечистите духови ни се покоруваат во Твое име.

19)

Матеј: 17:20 А Тој им рече: „Заради вашето НЕВЕРИЕ; зашто, вистина ви велам, ако имате вера колку синапово зрно, ќе и речете на оваа гора: ‘Премести се оттука таму!’, и ќе се премести, И НИШТО НЕМА ДА ВИ БИДЕ НЕВОЗМОЖНО.


Евангелие по Јован:

4:46 И пак дојде во Кана Галилејска, каде ја претвори водата во вино. А имаше еден царски службеник, чиј син беше болен во Капернаум.

50 Исус му рече: „Оди си, твојот син е жив!” Човекот му поверува на зборот, што му го кажа Исус и си замина.

51 И додека уште слегуваше, неговите слуги го пресретнаа и му соопштија дека син му е жив.

52 А тој ги праша за часот во кој му станало полесно. Тие му одговорија: „Вчера, во седмиот час, го остави треската.”

53 Тогаш таткото разбра дека тоа се случило во часот кога Исус му рече: „Твојот син е жив!” И поверува тој и целиот негов дом. .


5:5 Таму имаше еден човек, кој лежеше болен триесет и осум години.
6 Кога Исус го виде како лежи и кога узна дека веќе долго боледува, му рече: „Сакаш ли да оздравиш?”

7 Болниот Му одговори: „Господине, немам човек да ме спушти во бањата, кога ќе се разбранува водата; а додека дојдам јас, друг слегува пред мене.”

8 Исус му рече: „Стани, подигни ја својата постела и оди!”

9 И човекот оздраве веднаш, ја зеде својата постела и почна да оди. А тој ден беше сабота.


Дела Ап.: 4:9 Ако денес нè испитувате за доброто дело направено на еден болен, од што е тој исцелен,
13 Кога ја видоа Петровата и Јовановата смелост и забележија дека се некнижевни и неуки луѓе; се чудеа; ги препознаа дека беа со Исуса,

14 но го гледаа исцелениот човек, како стои со нив, па немаа што да им приговорат.

28:8 И се случи Поплиевиот татко да лежи болен од треска и болки во желудникот. Павле влезе при него, се помоли, ги положи рацете на него и се исцели..

ЕПА КАМО БАРЕМ ЕДЕН ВЕРНИК СО ВЕРА КОЛКУ ЗРНО СИНАПОВО ?
ДА ГИ ЛЕЧИ БОЛНИТЕ ВЕРНИЦИ АКО НЕ ДРУГИТЕ !

ЗНАЧИ :

а) НЕПОСТОИ НИТУ ЕДЕН ВЕРНИК СО ВЕРА КОЛКУ ЗРНО СИНАПОВО

б) НОВ ЗАВЕТ Е ИЗМИСЛИЦА НА НЕКАКВИ ТРЧИ ЛАЖИ ПРЕВАРИ ДА СИ ШИТКААТ ВЕЧНИ ЖИВОТИ ВЕТРИШТА МАГЛИ И ВИУЛИЦИ А ИСУС Е ИЗМИСЛЕН ЛИК ОД- ВО ПРИКАСКАТА

20)

Пословици: 13:17 Лошиот гласник паѓа во зло, а верниот ПРАТЕНИК донесува ИСЦЕЛЕНИЕ .

Евангелие по Јован:
17:25 ПРАВЕДЕН Татко, светот не Те запозна, а Јас Те запознав, и овие познаа дека Ти си Ме ПРАТИЛ

Пословици: 15:8 Жртвата на нечесниот Му е омразена на Господа, а мила Му е молитвата на ПРАВЕДНИТЕ.
15:29 Далеку е Господ од нечесните, а ја слуша молитвата на ПРАВЕДНИТЕ.


ДЕЛА НА СВЕТИТЕ АПОСТОЛИ Глава 8

5 Така, Филип дојде во главниот град на Самарија и им го проповедаше Христа.

6 И народот еднодушно внимаваше на Филиповите зборови; и ги слушаше и ги гледаше чудата, што ги правеше.

7 Зашто нечистите духови излегуваа со голема викотница, а мнозина фатени и хроми беа исцелени.

8 И стана голема радост во оној град.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА
Глава 9

1 И ги повика Дванаесетмината и им даде сила и власт, над сите нечисти духови и да лекуваат болни.

2 И ги испрати да го проповедаат Божјото Царство и да исцелуваат болни.

3 И им рече: „Не земајте ништо за пат: ни стап, ни торба, ни леб, ни сребреници! Ниту да имате по две облеки.

4 И во која куќа и да влезете, останете и оттаму тргнувајте.

5 И ако некои не ве примат, излезете од нивниот град, истресете го правот од своите нозе, за сведоштво против нив!”

6 Тогаш отидоа и одеа по селата, проповедувајќи го Евангелието и исцелувајќи насекаде.

ТИЕ ШТО ВЕРУВАЛЕ ТИЕ И ДОКАЖУВАЛЕ !

21)


ЏАБЕ ТЕОРИИ БЕЗ ЈАСНО ВИДЛИВИ КОНКРЕТНИ ОЧИГЛЕДНИ ДОКАЗИ

И НАЈУБАВУТЕ ЗБОРОВИ КОЈ НЕШТО ГАРАНТИРААТ А НЕДОКАЖУВААТ СЕ КЕЊАЖА

ДОКАЗ БРЕ

ВАКВО НЕШТО :

Матеј: 21:22 и сè што ќе побарате ВО МОЛИТВА, СО ВЕРА, ќе добиете.”- ГАРАНЦИЈА ОД ИСУС


ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ЈАКОВ
Глава 5
14 Боледува ли некој меѓу вас, нека ги повика старешините на црквата, и тие нека се помолат над него, и нека го помажат со масло во името на Господа,

15 и МОЛИТВАТА НА ВЕРА , ќе го СПАСИ БОЛНИОТ и Господ ќе го КРЕНЕ- ИЗЛЕЧИ, и ако направил гревови, ќе му бидат простени.

Е ОД ОВА БЕГААТ ИСЛАМ ПРАВОСЛАВИЕ КАТОЛИЦИЗАМ ПРОТЕСТАНТИЗАМ

ОТИ КАЖУВА ДЕКА ............ЛАЖАТ СУШАТ

Дела Ап.
2:43 А страв влезе во секоја душа, зашто апостолите правеа многу чудеса и знаци.
4:30 протегнувајќи ја при тоа Твојата рака, за да стануваат исцелувања и знаци, и чудеса, преку името на Твоето Свето Дете Исус!”
6:8 А Стефан, полн со благодат и сила, правеше големи чудеса и знаци во народот.

ЕТЕ ДЕКА НЕБИЛЕ САМО АПОСТОЛИТЕ ТУКУ И МНОГУ ДРУГИ КОЈ ОФОРМИЛЕ ИСТА ЛИЧНОСТ - ИСУС ХРИСТОС

Галатјани: 4:19 деца мои, кои пак сум во породилни маки, додека Христос се вообличи-ОФОРМИ ОТЕЛОТВОРИ во вас..

Е ОВА Е ДОКАЗ
НЕСПОРЕН ДОКАЗ

КОГА СИТЕ ОФОРМИЛЕ ИСТА ТИПСКА ЛИЧНОСТ И ТАА ЛИЧНОСТ Е ПОДОБНА ДЕКА ПРЕКУ НЕА САМИОТ БОГ-ЧОВЕК-ЛИЧНОСТ СЕ ПРОСЛАВУВА - ДОКАЖУВА

Јован: 12:28 Татко, прослави го Твоето име! Тогаш дојде глас од небото: „Го прославив и пак ќе го прославам.”

а Името му е ---- Бог на Мирот = Безконфликтноста


Дела Ап.: 14:11 А множеството народ кога виде што направи Павле, го подигна својот глас, велејќи на ликаонски: „Боговите станаа како луѓе и слегоа при нас!”

Дела Ап.: 19:11 А Бог правеше необични чуда ПРЕКУ Павловите раце


КОНКРЕТНИ ЈАСНО ВИДЛИВИ КОНТИНУИРАНО ПОВТОРУВАНИ ЕДНОЗНАЧНИ РЕЗУЛТАТИ

Е ТОА Е ДОКАЗ ЗА НЕКОЕ ТВРДЕЊЕ .

а никако веруј ми на жифти на ова жифти на она.........драпаници

22)

а)
Јован: 14:13 И што и да побарате во Мое име, ќе направам,

лото премија ?
оздравени од канцер на необјаснет начин ?
итн

б)

Псалм 91 :


13 Со ногата ќе газиш лав и лутица, ќе ги ЗГАЗИШ лавчето И ЗМИЈАТА .

14 Ќе го избавам зашто ме љуби, ќе го закрилам зашто Го познава Моето име.

15 Ќе Ме повика, а Јас ќе го УСЛИШАМ, со него ќе бидам во неволја, ќе го СПАСАМ и ќе го прославам. .

камо ДОКАЗ ?

МОЖЕ ЛИ ВЕРНИЦИТЕ ДА ГИ ДОКАЖАТ ВАКВИТЕ ГАРАНЦИИ ШТО ИМ СЕ ДАДЕНИ ОД БОГ ?
10-01-2014, 01:52 AM
Reply