Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ШПИОНАЖА И ЗЛОСТОРНИЧКО ЗДРУЖУВАЊЕ-ДАМОВСКИ,МАЏОВСКИ,ЦВЕТАНОВ,СТОЈКОВ,ДИНЕВСКИ...
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#41

Quote:И агентите во ЦИА може да му подзавидат - прочитајте ја биографијата на првоосомничениот во акцијата „Шпион“


[Image: 53f34cff-ecb1-400b-88f8-ddb4281cd268w640...k=-d5ebdiE]

Има 52 години и огромно искуство во разузнавање и контраразузнавање. На велешанецот Марјан Ефремов кој ја предводел групата опфатена со Шпион можат да му позавидат и разузнавачите на светските разузнавачки служби.

Дипломирал на воено техничка академија во Загреб во 1985 и веднаш бил именуван за командир на техничка чета во ЈНА во гарнизонот Ваљево.

Од 92ра е дел од контраразузнавачкиот центар при секторот за безбедност и разузнавање во минсиетсртвото за одбрана од каде во 97ма заминува во Агенцијата за разузнавање и добива висока позиција- шеф на отсек за воени прашања во Дирекција за оперативна работа.

Но во 99та тој добива отказ поради злоупотреба на службени пари и 4 години е невработен. Сепак во 2004та судот го враќа на работа и тоа на висока советничка позиција.

Таму останува до 2009та кога повторно е отпуштен, овој пат поради неовластено патување во Грција, земјата во која главно биле незаконски продавани државни тајни.

Биографијата на Ефремов е збогатена со серија курсевиз а разузнавање организирани од странски разузнавачки служби а во неговите способности се вбројува и доброто познавање на компјутерски и други технички апарати како и одлично познавање на грчкиот јазик.

Според кривичната за Шпион, Ефремов главно соработувал со тајни агенти во Грција со кои често се среќавал во луксузни одморалишта.

Ефремов според сомневањата на МВР бил клучна алка во синџирот разузнавачи, административци, поранешни директори, новинари и бизнисмени кои организирано оддавале строго доверливи информации на странски разузнавачки служби а уценувале и домашни бизнисмени и лица од јавниот живот со информации кои не смееле да ги поседуваат.

PRESS 24
21-09-2013, 12:31 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#42

Quote:Новинарите „архивирани“ во „Шпион“


[Image: spion2-300x201.jpg]
Цели архиви со податоци за новинари се пронајдени кај осомничените во аферата „Шпион“, информира „Сител“.

Од извори во истрагата, „Сител’ дознава дека новинарите од речиси сите медиуми биле интересни за групата која главно продавала државни тајни на странски служби но им се заканувала и на видни личности во земајав со доверливи информации до кои тие дошле.

Новинарите биле класифицирани во две групи- блиски до опозицијата и блиски до власта а потоа поделени според медиумот во кој работат.

Нашите извори велат дека до информациите по се изгледа не е дојдено со следење туку тие се внимателно прибирани и аналитички обработувани информации, јавни афери и озборувања за одредени новинари.

Според содржината, не наликувале на досиеа за уцена, слични на оние креирани за познатите бизнисмени, туку на збирки информации кои би им овозможиле подобро познавање на медиумите и полесен пристап до нив во случај на потреба.

Таканаречените шпиони сакале да знаат кој со кого соработува или приватно контактира, во каква меѓиусебна релација се некои новинари, кој има поголемо а кој помало влијание во медиумот во кој работи.

Овие архиви се влезени во процесот на истрага но засега не се основ за дополнување на кривичната одговорност на осомничените.

Во меѓувреме полицијата на барање на судот распиша меѓународна потерница за тројцата осомничени за кои беше одредена мерка притвор во отсуство.

Mеѓу нив е и новинарот Зоран Божиновски кој преку социјални мрежи порача дека нема сам да се предаде туку ќе чека да биде уапсен и екстрадиран од земјата во која престојува.

TOPPOST

21-09-2013, 05:03 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#43

Quote:Во Чешка уапсен еден од осомничените од аферата Шпион


Еден од осомничените во аферата Шпион денеска е уапсен во Чешка- се работи за Борислав Перков, 52- годишен велешанец, јавуваат македонските медиуми, повикувајќи се на извори од МВР.

Освен новинарот Зоран Божиновски, во акцијата Шпион полицијата има издадено меѓународна потерница и по уште двајца меѓу кои беше Перков.

Во понеделник чешкиот суд ќе треба да донесе одлука дали ќе постапи по барањето за екстрадиција во Македонија или ќе му биде одреден екстрадиционен притвор.
22-09-2013, 02:51 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#44

Како Зоран Божиновски гледа на работите:

(1)


ŠPIJUN je privremeno sprečio Cvetanova da kaže istinu o Toši...

Напишано од Зоран Божиновски


NAPOMENA: tekst nije na makedonskom jeziku, jer je tema od značaja koji prelazi granice Makedonije...

Za mene lično, HITNOST i hitna TAJNOST u i nakon akcije ŠPIJUN u Skoplju, nije nikakvo iznenadjenje. Brzopleta i lično od mene isprovocirana akcija vladajuće MVR DPMNE u Makedoniji, ima samo jedan jedini cilj, zatvoriti i utamničiti ex direktora Direkcije za sprečavanje pranja novca, Vaneta Cvetanova i onemogućiti ga da u saradnji sa mnom objavi sve ono što smo se dogovorili prije više od nedelju dana na našem susretu u Vranju. Tema našeg susreta je bila ISTINA O POGIBIJI TOŠE PROESKOG...To je bio naš drugi susret u poslednjih par godina. Prvi je bio u Sofiji, drugi evo sada u Vranju, par dana pre akcije ŠPIJUN u kojoj je on uhapšen zajedno sa još 20-tak osoba, a ja optužen u odsustvu jer ne živim već godinama u Makedoniji. Naš ih je susret u Vranju prestravio, izvadio iz kože i naterao na akciju. Sprečiti što se može sprečiti, zataškati što se može zataškati!!! No, krenimo redom...Čudom se danas čudi aktuelna makedonska vlast u Skoplju, šta su propustili i šta im je promaklo u inače dobro iskontrolisanoj situaciji straha i hermetički zatvorene države u koju su investirali skoro 200 miliona eura budžetskog novca i novca od EU fondova, zloupotrebljenog za nabavu opreme za prisluškivanje, praćenje komunikacija i kontrolu unutrašnje i spoljnog neprijatelja. Njihova paranoja producirana zbog kontinuiranog straha od pada s vlasti koji ih vodi putem Ive Sanadera i klike, dovela ih je do stepena da u poslednjih pola godinu izbroje više unutrašnjih neprijatelja u njihovoj pro-policijskoj stranci, nego prirodnog spoljnog neprijatelja iz redova opozicije.Danas, njihov ubedljivo najači i najpismeniji neprijatelj je Vane Cvetanov. Po edukaciji, visprenosti i poznavanju modernih tehnologija, svoje je bivše stranačke kolege i poslodavce iz MVR DPMNE, od premijera Gruevskog pa naniže, doslovce patosirao, održavši im za vreme njegove direktorske karijere (nasilno prekinute u proleće 2010.) u Direkciji za sprečavanje pranja novca Republike Makedonije, kontinuirano metodsko pokazno predavanje kako se radi posao po Zakonu i kako se usput voli svoja zemlja, ali i sve ono što ta zemlja ima kao svoje blago.


Vane Cvetanov je ostao bez funkcije iz dva vrlo jaka razloga. Obavljajući poziciju direktora direkcije koja kontroliše sve finansijske institucije, sa danas rasturenim timom mladih eksperata, dok je direktorovao završio je i arhivirao, sa svim dokazima i podnesenim prijavama Tužilaštvu za gonjenje organiziranog kriminala, nešto preko 100 slučajeva pranja novca u ogromnim novčanim iznosima. Iskoristio je nesinhronizaciju u vladajućoj porodici u Makedoniji: premijera Nikole Gruevskog, njegovog brata od ujaka Saše Mijalkova (direktor tajne policije bez boravišta u Skoplju jer ima stalni boravak zadnjih osam godina u Pragu, Češka Republika) i njegovog mladjeg rodjenog brata Vladimira Mijalkova (pomoćnik direktora makedonske Carine koji lično kontroliše svu trgovinsku razmenu ove opljačkane zemlje).Dok su se njih trojica dosetili da Vane Cvetanov i njegov tim rade i odradjuju slučaj po slučaj, sve je bilo gotovo, a prijave podnesene. A kako Cvetanov kao direktor nije imao nikakvu stranačku kontrolu i kako je svima koji su ga usput propitivali: ŠTA TO RADIŠ!?, dosetljivo objašnjavao da ima dozvolu Gruevskog i Mijalkova, tako je uspešno finalizirao slučajeve jer niko nije smeo, kao što niko ni danas ne sme da pita nešto ovu dvojicu vrhovnika i da proveri. Ta nesinhronizacija je završila u trenutku kada sam objavio prvi tekst u beogradskom magazinu TABLOID, na temu Toše Proeski, pod naslovom MENADŽERI, SMRTI I RAZONODE... (br. 209, 24. juni 2010.):


http://www.magazin-tabloid.com/casopis/?...=209&cl=05


Hajka na Cvetanova od strane Mijalkova i Gruevskog u Skoplju i njegova smena je usledila odmah nakon objave teksta u TABLOID-u. Onda su braća na vlasti shvatili šta je Vane i ostali deo tima uradio i odradio. Pozvali su sve svoje potčinjene i u policiji i tužilaštvu pronašli preko 100 odradjenih slučaja sa dokazima o umešanosti aktuelne vlasti u medjunarodnom lancu pranja novca. Jer, javna je tajna da je Republika Makedonija pod ovom vlašću u Skoplju poslednjih sedam godina, postala jedna od frekventnijih perionica prljavog novca u ovom delu Evrope.
22-09-2013, 09:07 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#45

(2)

Najveći greh Vaneta Cvetanova je upravo odradjivanje tih 100 slučajeva, kao i njegovo javno istupanje kasnije da je ova vlast pod Gruevskih oprala nekoliko milijardi eura prljavog novca i transferirala ga na svoje insotrane račune po rajskim, maršalski i ostalim devičanskim ostrvima po svetu. U okviru ovih 100 slučajeva, Vane Cvetanov i njegov tim su u toku 2006. godine radili temeljno na rašćišćavanje slučaja pranja 3,9 miliona eura iz Burgan Bank Kuvajt preko Makedonije i Slovenije, u režiji dva pripadnika makedonske tajne policije (Aco Bibanovski i Kočo Atanasov) s jedne i producenta AWARD produkcije Lastu Nikolovskog (ex Mrčkovski, jer je pod čudnim okolnostima menjao prezime!?) i menadžerice Ljiljane Petrović, koja je zastupala Tošu Proeskog. Tim Vaneta Cvetanova je na prethodno traženje ministarke makedonske policije Gordane Jankulovske, istraživao puteve prljavog novca od Kuvajta, preko Makedonije (pet firmi Nikolovskog i Petrovićeve), do Ljubljanje i njihove zajedničke firme LILIJA ATELJE doo (Petrović 51%, Nikolovski 49%, Toše P. neizvršni direktor).Greh Vaneta Cvetanova se sastoji u tome što je ovaj slučaj sa svojim saradnicima završio do kraja, podneo prijavu i IZVEŠTAJ Tužilaštvu za gonjenje za organizirani kriminal, tužiocu Jovanu Ilijevskom, preko arhive, u decembru 2006.(imate ga u PRILOGU s leve strane ovde). Dakle pazite, DESET MESECI PRE „SAOBRAĆAJKE“ KOD NOVE GRADIŠKE!!! Još veći greh Cvetanova je taj što je celu ovu istragu vodio tako da je na kraju dokazao da Toše Proeski nije umešan u pranje novca i da je iskorišćen, pa je nakon predavanja IZVEŠTAJA više puta pitao tužioca Ilijevskog: ŠTA JE SA IZVEŠTAJOM O NIKOLOVSKOM I PETROVIĆ? IMATE LI NAMERU DA TOŠU SKLONITE IZ TE EKIPE I SPASITE GA MAFIJE KOJE PERE NOVAC? Precizan tekst na ovu temu imate ako otvorite sledeći link:


ZAVJERA ŠUTNJE O PRANJU NOVCA TOŠE PROESKOG:

http://www.nacional.hr/clanak/46716/zavj...e-proeskog


Cvetanov od Ilijevskog nije dobio NIKAKAV odgovor, pa mu je preostalo da skoro celu 2007. godinu do kritičnog 18.10. posmatra Proeskog kako se muči i kako se svadja sa svojim producentom i menadžerkom. Posmatrao je sve do Nove Gradiške, 18. oktobra 2007. kada je svet bio obavešten da je Toše Proeski poginuo. Sva dešavanja kasnije, u narednih mesec dana su nagnale Vaneta Cvetanova da kopiju izveštaja preda tadašnjem zameniku urednika u nedeljniku FOKUS, Zoranu Dimitrovskom, koji je „hot“ materijal meni predao u restoranu PIVNICA u centru Skoplja, pred svedokom. Čovek se zove Sašo Kocarev, ex funkcioner iz redova sadašnje vladajuće stranke u Makedoniji. To se dešavalo desetak dana posle mog spektakulrnog nastupa na zagrebačkoj NOVA TV, kada sam objavio famozni BUDVANSKI UGOVOR i na samo nedelju dana pre javnog snimanja emisije BISERI na A1 TV, koja je nakon emitovanja prerasla u javnu medijsku i policijsku hajku na mene lično, jer sam u emisiji Ljiljani Petrović postavio pitanja u vezi IZVEŠTAJA O PRANJU NOVCA koji nisam pokazao pred kamerama, ali su sutradan Jovan Ilijevski i Sašo Mijalkov lično od zamenika urednika u FOKUS-u, Zorana Dimitrovskog saznali da imam IZVEŠTAJ, da ga je dao Vane Cvetanov (nije rekao njemu nego meni direktno!). Mijalkov je isti dan (SREDA, 10 h. sati pre emitovanja snimka emisije BISERI!), vršeći ludački pritisak na danas pokojnog vlasnika Nikole Mladenova i na Dimitrovskog, sprečio da ja napišem tekst u FOKUS-u i objavim faksimil IZVEŠTAJA, samo 24 h. nakon emisije BISERI. Znao je Mijalkov da objava te istine u kombinaciji sa emisijom, znači BALKANSKI STAMPEDO Tošetovih fanova na Makedoniju, jer je visilo u vazduhu jedno jedino pitanje: ZAŠTO STE OSTAVILI TOŠU U KANDAŽAMA MAFIJE 10 MESECI NAKON ZAVRŠENE VANETOVE ISTRAGE!?


No, u naumu je Mijalkov uspeo. Sprečio je moju objavu u FOKUS-u i uspeo uz pomoć Serdžana Kerima da mi organizuije hajku u Makedoniji u kojoj sam dobio otkaz svuda osim od kuće i nakon koje mi je oduzeto sve ono što sam stvorio za desetak godina. Makedoniju sam sa porodicom napustio osam meseci kasnije, u septembru 2008.A Vaneta Cvetanova su nakon emisije BISERI i uspeha u sprečavanju objave istine u FOKUS-u - prvo prebili od batina!!! Prebijen je jedno veče, na prostoru iza zgrade Vlade Makedonija gde je bio namamljen od jednog „prijatelja“. Režiser prebijanja je bio Dejan Mitrevskog URKO, šef obezbedjenja premijera Gruevskog. U prebijanju je učestvovao tim koji obezbedjuje Gruevskog. Kad su ga prebili dok je još ležao na podu, Mitrevski mu je poručio: „POZDRAVI ZORANA BOŽINOVSKOG IZ KUVAJTA!?“ (mislio je na Izveštaj, z. m.). U tom trenutku je Vane Cvetanov bio na funkciji Direktor direkcije za sprečavanje pranja novca. Ipak, od svega je najvažnije da je Sašo Mijalkov kao direktor tajne policije Makedonije, nešto silom nešto pritiskom na uplašene, uspeo da privremeno spreči objavu Izveštaja o pranju novca AWARD produkcije.Cvetanov je smenjen ekspresno, kasnije kada sam IZVEŠTAJ objavio u TABLOID-u (juni 2010.). Nakon smene je počela hajka na njega i besomučno proganjanje, uz primenu svih sredstava koje jedna mračna stranačka policija može da primeni. Pa je Cvetanov popuštajući pod tim pritiskom, a prevaren od strane faktora u Protestantskoj crkvi u Strumici (konkretno, rodjeni brat pokojnog Borisa Trajkovskog), krenuo u egzil, put SAD. Makedoniju je napustio u martu 2011. godine i za SAD je kanio preko Sofije. Pošto je od protestanata bio uveren da će dobiti azil u SAD, tražio ga je u njihovoj ambasadi u Sofiji. Mene je pozvao da se vidimo pre njegovog odlaska za SAD, pa sam iz Beograda otputovao za Sofiju 03. aprila i sastali smo se rano ujutru 04. aprila, na jedan sat pre nego je otišao na zakazani termin u ambasadi SAD u Sofiji, na kome je trebao dobiti garancije za traženi azil. Vratio se sa sastanka utučen jer su ga odbili i objasnili da može u SAD samo kao turista i ništa više. Njegovi prijatelji iz Protestantske crkve su ga ipak uveravali da ne očajava, da putuje za SAD gde ga čekaju njihova braća po veri, da će nakon što prodje period aklimatizacije, uspeti da ostane tamo. Bio je spreman raditi bilo što tamo samo da uspe. No, kad je sletio tamo, osim hladnog vetra i oluje, od braće protestanata nije bilo ni traga ni glasa. A njegovi prijatelji protestanti iz Makedonije su isklučili njihove mobilne telefone i bili nedostupni. Ostao je mesec ili dva tamo i vratio se nazad u Sofiju pa u Skoplje, potpuno slomljen.Tog dana, 4. aprila 2011. smo sa Vanetom razgovarali o svemu. I dogovorili se. Omogućio mi je pristup njegovom lap top kompjuteru i uz objašnjenje da je višekratno izvaran, a najviše od tadašnjeg lidera opozicije Branka Crvenkovskog, DOZVOLIO MI da na svoj USB snimim samo pet slučajeva pranja novca, od ukupno svih iznad 100. Dao mi je samo pet slučajeva uz obrazloženje da će mi potpuno verovati kada njih objavim, da ću dobiti i ostalih 95. Od njega sam saznao da osim njega u lap topu, celu databazu ima i Zoran Trajčevski (danas aktuelni direktor Saveta za radiodifuziju), jer je njegov čovek vičan tehnologiji kupio eksterni disk i pomogao Vanetu da celu bazu Direkcije snimi na njemu. Jedno pola sata me ostavio samog sa njegovim lap top kompjuterom, ali nisam zloupotrebio priliku i nisam presnimio ostatak databaze. Da jesam danas bi je imao i objavio bih je celu.Poslušao sam Cvetanova, snimio tih pet slučajeva birajući medju 100, ručali smo kasnije i otputovao sam vozom nazad u Beograd. Svih pet slučajeva, ukljućujući i Izveštaj o pranju novca AWARD produkcije prethodno, objavljeni su na mom sajtu Burevesnik (http://www.burevesnik.org). Vane Cvetanov je tada od strane makedonske porodične policije, a u saradnji sa bugarskim kolegama, bio praćen po Sofiji. Pa je izmedju ostalog „snimljen“ i njegov susret sa mnom, 4. aprila u bugarskoj prestonici. A onaj dan je i inače bio karakterističan po tome što je u jednoj sofijskoj bolnici od AIDS-a umrla Dosta Dimovska, ex ministrica policije u Vladi Ljubčeta georgiejvskog i politička majka Gruevskog i Mijalkova. U trenutku njene smrti je bila njihov Ataše za kulturu i unutrašnje obaveštajne poslove u Sofiji.Izvesno vreme nakon našeg susreta u Sofiji, a netom prije vanrednih parlamentarnih izbora u Makedoniji, juna 2011., Vane Cvetanov se vratio u Makedoniju. Opet je imao privodjenje i seriju saslušanja i maltretiranje od strane njegovih dželata. Bio je ispitivan u vezi njegovih aktivnosti u Sofiji, puta u Sad i vraćanja, ali i maltrtetiran zato što se sreo sa mnom. Glavno njihovo pitanje je bilo: ŠTA SI DAO BOŽINOVSKOM!? Ništa nije priznao, ali je odmah nakon puštanja sa tog saslušanja u bazi vojnog obaveštajnog centra u Skoplju, otišao kući i izlomio lap top na paramparčad i nakon toga ga je bacio u Vardar. Plašio se da ne budu pretresali njegov dom i da nadju databazu Direkcije gde je direktorovao do smene. Eksterni disk na kome je bila snimljena je nakon susreta sa Brankom Crvenkovskim i dobijenih instrukcija, u Kočanima predao jednom od organizacionih sekretara u opozicionoj SDSM, Vlatku Serafimovu koji je dalje disk predao dugogodišnjem šefu obezbedjenja Crvenkovskog, kojega znam samo kao ZOKI MIRAVAC.Sve ovo mi je Vane Cvetanov ispričao prošle nedelje u Vranju, na našem susretu koji se desio NA NJEGOVO TRAŽENJE, predprošli četvrtak, 10. 09., izmedju 10 i 17 časova u ovom gradiću na jugu Srbije. Pošto su Cvetanovu poslednjih nekoliko godina pratili komunikacije i kretanje, po priznanju na press konferenciji portparola Ive Kotevskog, pomoćnika ministrice policije Makedonije, ZNALI SU da se Cvetanov sastaje sa mnom. Pa su zapalili ALARM u Skoplju još prije puta Cvetanova u Vranje. S moje strane, da bi im video pamet koji nemaju, na mojim vrlo posećenim FB profilima sam još u sredu kasno popodne objavio da „svi koji treba da znaju, od tog trenutka znaju da počinje faza RASKURCAVANJE!“ i kao prilog postirao i kompoziciju O FORTUNA iz Carmine Burane. Eno taj posto još stoji kod mene, od srede 11. 09. (kakav SVETSKI datum i koja koincidencija!?, z. m.). Ekipa na vlasti su Skoplju je sklopila mozaik i priče i nasnimili su u svojim glavama film da dajem nekakav znak nekakvoj „zločinačkoj grupi“ u Makedoniji, da dajem SIGNAL!? A ja sam se samo zajebavao. I provocirao ih naravno, jer je vreme da naše stare račune rasčistimo i svedemo finalni.


Prespavao sam u Vranju da budem odmoran za sastanak sa Cvetanovim, sačekao ga sutradan na bus stanici u Vranju i otišli smo na priču. Stvarno sam mislio da mi donosi eksterni disk sa databazom od više od 100 slučajeva i 115.000 fajlovao korupciji ove vlasti i transferu preko 3,5 milijardi erua van Makedonije, no Cvetanov mi je ispričao da je disk kod Crvenkovskom više od dve godine i da mu nikako nije jasno zašto sve to nije objavljeno u medijima kako su sa njim dogovorili pre predaje diska. Umalo nisam pao sa stolice kada mi je rekao da je došao da se sa mnom dogovori da idući mesec u Beogradu, Zagrebu ili Sarajevu održi pres konferenciju sa koje želi da balkanskoj i svetskoj javnosti saopšti potpunu istinu o tome ŠTA SE DEŠAVALO TOŠI PROESKOM dok je trajala istraga 2006. godine oko pranja novca i kako je Gordana Jankulovska ucenjivala TOŠU da postane ekskluzivac koji će ubuduće pevati na predizbornim skupovima vladajuće stranke MVR DPMNE, a izmedju izbora kao njihov čovek raditi na podizanju njihovog rejtinga u javnosti. Cvetanov kao (in)direktni učesnik u toj kampanji pritiska na Proeskog, je zajedno sa njegovim timom bio jedan od retkih koji je Toši pružio ruku spasa. Nažalost, pritisak Jankulovske i Mijalkova je bio puno jači.Ovu ideju sa pres konferencijom sam Cvetanovu dao još u Sofiji, aprila 2011. ali se bojao za bezbednost njegove porodice, posebno dece pa nije pristao. Ideju sam mu dao jer svet uporno čeka istinu o Toši! Sada je u Vranju Cvetanov došao da mi saopšti da je spreman za javno iznasanje istine o Toši, jer je MVR DPMNE uspela da nagovori njegovu eks suprugu da se razvede od njega i udalji ga od dece koju nije video više od godinu dana, jer je bez egzistencije i plate i nema od čega da plaća alimentaciju za njih. Nije imao više šta da izgubi. Rastali smo se na bus stanici u Vranju kasno popodne, sa dogovorom da idući mesec organiziramo press konferenciju koju sada želi.Samo par dana kasnije, kad je Mijakov prateći njegove komunikacije shvatio da produžavamo komunikaciju, dao je nalog za NESELEKTIVNO hapšenje 20 osoba u Skoplju, u promašenoj akciji ŠPIJUN. Pohapšeni su SVI ljudi za koje su imali saznanja da su poslednjih pet godina kontaktirali sa mnom, direktno ili indirektno. Svi do jednog su ili bliski vladajućoj stranci MVR DPMNE ili aktuelni visoki funkcioneri ove mračne stranke ili su dugogodišnji obaveštajci. Jedan od njih je nekadašnji glavni ideolog ove stranke i možda najbolji detektiv i policiski analitičar savremen Makedonije, Aleksandar Dinevski.Uhapsili su sve koji imaju bilo kakvu vezu sa mnom i sajtom Burevesnik i objavljenim istraživačkim pričama putem kojih se dokazuje učešće porodice na vlasti u Makedoniji u organiziranom kriminalu i korupciji. Uhapsili su 20 ljudi da bi pokrili hapšenje glavne figure u u svemu ovome, Vaneta Cvetanova, čoveka kojije javno dokazao da su Gruevski i Mojalkov ogrezli u korupciji i kriminalu. Uhapsili su CILJANO Cvetanova da konačno SVETU NE KAŽE ISTINU O TRAGIČNOM KRAJU TOŠE PROESKOG!Nakon hapšenja je na pres konferenciji ministarka policije objavila javno da smo svi špijuni i da smo radili za tajne službe Grčke i Madjarske. Uplela je ove dve EU članice, bez argumentacije i bez pokazivanja dokaza pred javnosti, jer su malo prije toga proglasili TAJNOST ISTRAGE, a budući "proces veka" u Skoplju protiv svih optuženih, proglasili su TAJNIM. Da svet ne sazna za bruku. Pritom, danima mediji pod njihovom kontrolom od strane policije dobivaju informacije vezane za istragu i ladno ih objavljuju. I pored TAJNOSTI!Objavljujem i ja naravno, jer ne živim u Makedoniji. Moram nešto da radim, dok čekam da me Srbija na traženje Makedonije uhapsi po medjunarodnoj poternici i ekspresno sa crnom vrećom na glavi isporuči u Skoplje gde me čeka 30 dana pritvora. Ili pak da ta ista Srbija sprovede nad mene ekstradicioni postupak i u redovnoj proceduri, zajedno sa eks direktorom makedonske carine, Draganom Daravelskim, pošalje put Makedonije.Daravelski već deset godina ima medjunarodnu poternicu izdatu u Makedoniji, zbog pljačke 200 miliona eura i pranja novca dok je bio direktor Carine (1999-2002., šef mu je u ministarstvu finansija bio Gruevski kao ministar), ali sasvim slobodno živi godinama u "Krunskoj" ulici u Beogradu, komšija je opozicionoj DS. Nadam se da će nas dvojicu Srbija zajedno isporučiti u Skoplje. Ili će se brukati i Daravelskog ostaviti u komšiluku Demokratske Stranke, ZBOG REDOVNO PLAĆENOG REKETA U CASH NOVCU KOJI DONOSI IZ SKOPLJA ACE MILENKOVSKI (ex gradonačelnik opštine Čair i ex član vladajuće MVR DPMNE)...p. s. Nešto više na temu Daravelski, čitajte ovde:


CENA SLOBODE JEDNOG KRIMINALCA

http://burevesnik.org/mk/2011-07-09-13-25-59/item/302
22-09-2013, 09:09 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#46

Мојот текст од пред скоро две години, кој е врзан со патешествието на Ване Цветанов во САД :(10-12-2011, 05:48 AM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:ПРИКАЗНАТА ЗА ПАТЕШЕСТВИЕТО НА ВАНЕ ЦВЕТАНОВ ВО САД[Image: 1zqdil5.jpg]Пишува Јордан Петровски


Кога пред извесно време почнаа до мене да допираат гласините кои ги пласира Ване Цветанов дека јас, односно, ние, Групацијата на Ветерани Дисиденти, сме го оставиле на цедило, бидејќи бил излажан од мене да дојде во САД, долго време се колебав дали да го напишам и објавам овој текст. Се одлучив да го напишам текстов, со цел да оставиме писмена трага од случувањата. Нека судат денешниве и идните генерации, и ако пронајдат нешто вредно во напишаното нека го искористат.


Кога човек ќе прими порака со алармантна содржина од човек за кого пишувал и размислувал вака:


"Колку бргу го јавноста го заборави Ване Цветанов! Затоа како народ сме таму каде што сме: на дното.

Еден од најсилните митови на демократскиот свет—особено изаразен во САД—е оној за слободата на поединецот, кој што се спротивставува на системот во име на врвните вредности на системот кои што во еден момент се погазени од истиот, за на крајот поединецот да победи во својата праведна борба. Во случај да биде поразен, поединецот станува трагичен јунак-жртва: патоказ кон новите хоризонти на усовршувањето на истиот систем."Своевремено Ване Цветанов нам, во Гупацијата на Ветерани Дисиденти ни даде причина да се понадеваме дека е човек од кој ќе произлезе вистински лидер и предводник на Македонската пролет. Поради тоа и отпочнавме со контакти него во 2010. год.


Затоа и кога ја примивме следнава порака од него, не размислувавме многу, туку веднаш реагиравме:


From: petartodorov2011@yahoo.com

Subject: ITNO od VANE Cvetanov !!!!

Mon, 21 Mar 2011 06:11:56 -0700Zdravo Jordan,
Poslednite 2 nedeli bev vo Sofija od pricini sto imaa nalog da me soberat pred kongresot vo petokot.
Sega sum vo Nev York. Stignav sinokja, i spiev vo hotel.
Od denes verojatno imaat raspisano i oficijalna poternica...
Vo hotel ne bi smeel da spijam povekje,..
Kako moze da se najdeme i da otpocneme postapka za Azil vo Kanada???
Imame li nekoj kaj kogo mozam da spijam bez da me prijavi??
Te Molam pomagaj,..
PozdravСледи мојот одговор:


From: jordanpetrovski@hotmail.com
To: petartodorov2011@yahoo.com
Subject: RE: ITNO od VANE Cvetanov !!!!
Date: Mon, 21 Mar 2011 17:09:27 +0100


Ване поракава ми стасала на џанк, па затоа не сум ја видел .
Барај ме на мобилниот 1 905 xxx xxxx.
Доколку сум недостапен барај го Душан на неговиот мобилен 1 905 xxx xxxx. Од САД не ти треба да бираш ништо повеќе. Ќе направиме нешто, без гајле.
Јави ми се штом имаш прилика,
Јордан

Во меѓувреме, додека чекав да слушнам повторно од Ване абер, ја погледнав неговата пораката од 8. февруари, 2011. год. испратена до мојот син:from: Vane Cvetanov vane_cvetanov@yahoo.com

to: Dusan Petrovski < dusanjordanpetrovski@gmail.com>
date: Tue, Feb 8, 2011 at 1:24 PM

subject: Re: ЗдравоЗдраво Душан,


Добив 10 годишна Американска виза, така да сега се чувствувам многу послободно и посреќно.
Добив и стипендија за летна школа на Веитон колеџ, која ќе трае од 6 јуни до 15 јули ( Те молам ова не го коментирај, бидејки таму ќе бидат и Влатко Ѓорчев, и Влатко момчето на министерката гордана, па сакам да ги изненадам, Icon_razz.
Така да најверојатно доаѓањето за работа би го споил со летната школа. Отприлика би дошол околу 15 март, и би останал до 16 јули.


Ќе те известам кога точно тргам за САД, мислам дека ќе бидам во Чикаго, и ќе ми биде особена чест и задоволство да се сретнеме таму.
Многу поздрави до тебе, до татко ти, и до целата групација,
ВанеИмаше сериозни несовпаѓања во пораките. Но, тоа го оставив за понатаму. Стапив во контакт со адвокатска куќа која специјализира во емиграционо и азилантско право, со цел да добијам точна информација како да постапи човеков кој ме моли да му помагам. Причината беше проста: најмала грешка во постапката може да биде многу скапа—парично, временски и емоционално—во вакви случаи.


Следи размената помеѓу мене и претставничката на адвокатската куќа:From: Jordan Petrovski [mailto: jordanpetrovski@hotmail.com]
Sent: March-21-11 1:06 PM
To: xxxxxxxxxxxxxx

Subject: URGENT!!Xxxxxxxxx,


In the late fall of 2010 I contacted you regarding Vane Cvetanov with regard to getting him a Convention Refugee status in Canada. He is a former Director of the Agency for the prevention of money laundering in Macedonia, and has had a substantial falling-out with the Government. I received a message from him today advising me that there is an order out for his arrest and also that he is presently in the USA, having just arrived over the past day or two. He is worried that the Government may be issuing an international warrant for his arrest. Is there anything we can do at this point with regard to having him cross to Canada and seek asylum here or is he stuck in the US? Time is of he essence, so please advise as fast as possible.Нивниот одговор:

To: Jordan Petrovski [ jordanpetrovski@hotmail.com]

Date: Mon, 21 Mar 2011 13:45:48 -0400
Subject: RE: URGENT!!


Jordan,
Since he is the USA, the Third safe country agreement applies to him and he can’t claim refugee status at the border when he arrives.
The only way he could claim is to either come as a G5 sponsored applicant OR if he can somehow make it inside Canada first and then claim inland.
It’s risky, but somehow he needs to get into Canada… think of ways to help him with that. Once he is here, he can go to the CIC and make the claim there, prior to that he can discuss details with Xxxxxxx.
Best regards,

Накратко размената помеѓу мене и адвоктаската фирма се однесува за можноста Ване да бара азил во Канада. Поради постоењето на „Договор за трета безбедна земја“, според кој поради причината што Цветанов слетал во САД—што се смета за „Трета безбедна земја“—адвокатите ме известија дека тој нема да може да бара азил во Канада. Но, дека на подолг план, доколку тој поднесе барање за азил во САД, ќе може да направиме напори да го донесеме во Канада.


Истиот ден на Цветанов му пратив уште две пораки:From: jordanpetrovski@hotmail.com
To: petartodorov2011@yahoo.com
Subject: RE: ITNO od VANE Cvetanov !!!!
Date: Mon, 21 Mar 2011 18:13:40 +0100


Имаш ли некој што може да го покажеме како твoј роднина што живее во Канада.From: jordanpetrovski@hotmail.com
To: petartodorov2011@yahoo.com
Subject: RE: ITNO od VANE Cvetanov !!!!
Date: Mon, 21 Mar 2011 18:15:08 +0100


Ако ти е полесно, прати ми на кој телефон да те барам.Вечерта на 21. март со Ване Цветанов веќе се слушнавме преку телефон. Приказната на Ване беше малку поинаква од онаа што го напишал во емаилот неколку часа порано! Кога го запрашав зошто е дојден во Њу Јорк, одговорот беше дека тој е веќе во Њу Џерси! Oти тука го го чекале пријатели препорачани пред неговото тргнување од некоја од Протестантските цркви во Македонија чиј верник бил Цветанов. Дека веќе пријателите (???) го сместиле кај некое момче од Радовиш (чинам).


Во разговорот Цветанов побара да се сретнеме, на што му одговорив дека неминовно ќе се сретнеме и дека ќе гледам средбата да биде што поскоро.


Му го пренесов она што го добив од адвокатската канцеларија: дека легално влегување во Канада и барање азил за него е невозможно заради Договорот за трета безбедна земја. За Цветанов барањето азил и во САД ќе беше проблем бидејќи тој за САД тргнал од Бугарија, земја во која претстојувал две недели. Во САД би го имал истиот проблем на Трета земја и неговата молба за азил по автоматизам би била одбиена, односно од САД биб бил депортиран во Бугарија.


Новата приказна од телефонскиот разговор—дека е во Њу Џерси кај пријатели, а не сам во Њу Јорк ме натера да се консултирам со некои членови од Групацијата и да ги споделам моите сомнежи:


1. Зошто Ване не ми се јавил од Софија за да ме консултира како да го направи излегувањето и каде да дојде во САД, дотолку повеќе ако ме имал на ум како човек од кој очекува помош;


2. Зошто ништо ме ми спомена во однос на тоа која е причината за одлагањето на веќе планираното заминување на 15. март како што навести во мелот од февруари; и


3. Зошто не одлетал за Чикаго ако таму сѐ му било дгоговорено, па и работа до започнување на летното училиште, како што напиша во мелот од фебруари?


Во пораката Цветанов ми напишал дека за него постои распишанамеѓународна потерница, но, за македонските власти да распишат меѓунардна потерница, првин треба да има правосилна судска пресуда во домашната држава. Бидејќи не знаев многу работи за и околу Цветанов, се одлучив да му верувам и да претпоставам дека во РМ имал некоја пресуда против него.


Сепак Групацијата направи проверка на таа информација со цел да го смириме ако потерницата не е легитимна и да дознаеме малку повеќе, оти работите не се совпаѓаа. Информацијата од Македонија беше многу интересна: дознавме дека официјална потерница за Ване Цветанов нема. Нешто што се потврди на 06.06.2011. год., денот кога Ване непречено се врати во Македонија. Но, и дека веста до „А1“ ТВ лично ја пренел Иво Котевски!?


Имено „А1“ ТВ емитувала таква вест, но ја емитувала само таа и ниту еден друг медиум:Интерна телеграма за ЦветановКатерина Гетева21.03.2011 18:43Полицијата го бара поранешниот директор на управата за спречување на перење пари и финансирање тероризам Ване Цветанов, дознава А1. Инспектори од одделението за организиран криминал на тринаесетти месецов во станица во Кочани го повикале Цветанов на информативен разговор.Деновиве на домашна адреса во Кочани повторно затропала полицијата. Од МВР ниту ја потврдуваат ниту ја демантираат оваа информација. МВР не дава инфорамции дали по некого има телеграма за потерница доколку случајот е во предистражна постапка и нема поднесено никаква пријаваИнаку полицијата кого било може да побара на домашна адреса, доколку тоа го бара судот, МВР или некој друг на домашна адерса се бараат лица за кои има истрага, треба да лежат затворска казна или, има по нив судска потерница.Во телефонски разговор ни објасни портпаролот на министерството, Иво Котевски. Неофицијално истрага за Цветанов е отворена поради - 29 вработувања во управата, без знаење на министерството за финасии, за што антикорупциската комисија побара негова смена од директорската позиција, во мај минатата година.


За да не грешиме на душа на претпоставки кои можеби се случајност, донесовме решение да ја туркаме работата за азил на Цветанов и понатаму со иста сериозност. За секоја ситуација има решение, па и за оваа во која се наоѓаше Цветанов.


Со цел за да не играме глув телефон, а и од адвокатската канцеларија да можат да ги наплатат советите, побараа тие да разговатаат директно со Цветанов:


From: xxxxxxxxxxxxxx

To: jordanpetrovski@hotmail.com

CC:xxxxxxxxxxxxxxxxxxx.ca

Date: Tue, 22 Mar 2011 12:20:38 -0400

Subject: Your friend


Hi Jordan,

Can you please give me the phone number for him, we will call him directly and discuss. Do you think he can pay the consult fee by credit card?Цветанов не сакаше да зборува со адвокатите поради тоа што слабо го зборувал англискиот јазик и за да не троши пари. Но, му објаснив дека во канцеларијата има вработени кои говорат по неколку јазика—меѓу кои и Бугарски—, така што Ване можеше да зборува на Бугарски, што за него не требаше да биде проблем, бидејќи тој студирал во Софија. Но, Ване го одби разговорот и покрај тоа што му реков дека јас ќе платам. Овој пат изговорот беше дека не сакал да ми прави трошоци.Ние, во Групацијата, во следните два три дена направивме консултации како да го решиме проблемот: за да го отстрани проблемот на Трета земја кој беше пречка Цветанов да побара азил и да влезе во процедура, тој мораше да влезе во Канада без документи.На Цветанов му ги пренесов овие сознанија. Го предупредив дека ако го започнеме тој процес постои можност тој да не се види со неговото семејство 4-5 години. Тој не можеше да го прифати тоа, притоа образлагувајќи ми дека не може да поднесе да биде одделен од сопругата и децата.Следеа нови консултации со адвокати. Се консултиравме со две адвокатски куќи; и двете дадоа идентичен совет. Советот беше да се обидеме да ги донесеме Ваневите сопруга и децата во Канада и тие при влезот во Канада да побараат азил. Сето тоа мораше да се заврши најдоцна до 16. Јули, дента кога на Ване му завршуваше летниот курс. Истовремено според овој план, мораше Ване да го внесеме преку други канали без документи и на тој начин да ја избегнеме замката на Третата земја.Цветанов се согласи на оваа варијанта и беше многу среќен и задоволен заради најденото решение. Му реков дека ми требааат генералии за сопругата и децата за да можам да го изготвам гарантното писмо. Побарав информациите да ми ги прати што поскоро, оти процесот од праќање на гарантно писмо до добивање на виза ќе трае најмалку месец-дена. Му реков дека ќе ми треба и малку време да најдам како тој да се префрли „на црно“ во Канада. Цветанов ме изненади кога ми рече да не се грижам околу тоа, оти тој има луѓе кои ќе можат да го сторат тоа за неги и дека влезот во Канада „на црно“ нема да е проблем. Од тие зборови добив впечаток дека има моќни луѓе околу себе.Планот ми беше откако ќе го изготвам гарантното писмо да појдам до Њу Џерси, каде што тој наводно претстојуваше, да му го однесам писмото и да се видиме.Од Ване не добив со денови никакви податоци за неговите. Причината Ване никогаш не ја соопшти.Наместо податоците за сопругата и децата, нова промена на плановите на Цветанов: ми побара да помогнам да најде работа било каде во САД. Повторно Чикаго не го спомена!? Групацијата на Ветерани Дисиденти заради премногуте контрадикторности во однесување на Ване, а и заради веќе добиените дополнителни сознанија за лагите кои тој се обиде да ни ги подметне, донесе одлука да не се занимава повеќе со него. Јас сепак сакав да ја продолжам играта на Ванета за да и го видам крајот. Разговарав со неколкумина од малуброните мои приајатели во САД кои не се дел од Групацијата, и од нив еден се понуди да се обиде да помогне.април 3

[Вие]
Pobaraj na FB profil Dxxxxx Gxxxxxxxi xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
ke go kontaktirash za rabota. Toj e vo Detroit.
pozdrav
април 4


[Vane Cvetanov]
Blagodaram Jordan,
pustiv frend request na covekot na FB,
i mu napisav poraka,.
Go pozdraviv od tebe i go zamoliv za pomos...
ti blagodaram mnogu,
golemi pozdravi,

Повторно следеше молк од Цветанов, поради што му ја испратив следнава порака:април 6

[Вие]
Ne bi sakal da ti dosaduvam no malku mi e chudno shto ne mi se javuvash. Vo shto e problemot.
pozdravОдговорот стаса после два дена:


април 8

[Vane Cvetanov]
Zdravo Jordan,
voopsto ne mi dosaduvas, taman rabota...
Nemam internet doma, i sekoj den odam vo kafeterija na saat dva,
a toa vreme e premalku samo za komunikacija so moite, malku so zena mi, malku so majka mi, malku so sestra mi...
ne bev nesto dobar denovive, bev na bolnica, pa mi daodoa nekoi lekarstva.
nesto me gusese, i nemam apetit, no mi rekoa deka e od nervoza, na nervna baza, pa poradi toa nekolku dena i ne otvaram FB i ne citam nisto…Ќе ги објавам само овие две пораки кои ги испратив кога мислев дека Ване е сѐ уште во САД, но не знам дали сѐ уште бил таму:април 15


[Вие]
Shto ima novo.? Reshi li nekoj od problemite.? pozdravаприл 26

[Вие]
Nekoj te isplashi bajagi od mene.Одговорите на овие две пораки ќе биде убаво да ги даде самиот Ване. Се разбира заедно со неговиот коментар на ова што го пишувам.Што беше она што го тераше Ване Цветанов секојдневно да ги менува приказните и плановите? Од првата порака кога наводно стасал во САД и кога бара од мене помош за да бара азил, за само седум-осум подоцна дена веќе немаше ништо од неговото барање за азил и желбата тука да ги донесе соругата и децата! Дали на неговите налогодавачи им стана јасно дека мамката со „скокотливите“ материјали од Управата за спречување на перење на пари за нас од Групацијата е непривлечна? Целта, очигледно, беше да се залетам и да појдам на средба со Цветанов. Затоа и Зоран Божиновски објави материјали од еден случај кој го работела Управата со која раководеше Цветанов, со надеж дека ќе нѐ подзапалат во желбата и ние да ги имаме за да ги објавиме на нашиот портал. За Групацијата, Цветанов демек, ги чувал ексклузивните документи.Главно беше да тргнам на пат, далеку од дома, за да се сретнам со Ване, а додека траела нашата средба, неговите пријатели требало да извршат технички „подобрувања“ на моето возило. По разговорот ќе сме се поздравеле со Цветанов, и јас снабден од него со „многу важни документи“ од Управата сум требал да заминам на 500km-долгиот пат дома. Техничките „подобрувања“ од „црквените пријатели“ на Ване требало да се осигураат дека никогаш повеќе нема да си ја видам куќата.***


Службата секогаш паѓала на тоа што никогаш не ја разбрала основната поента на Групацијата—односно ОРГАНИЗАЦИЈАТА: човечноста. Тајната полицијa никогаш не можела да разбере како реагираат луѓе кои и покрај прогоните и затворите, и секојдневните шиканирања и омаловажувања не ја изгубиле човечноста—обврската на истомисленик, страдалник од УДБа да му помогнат. Затоа мислеле дека ексклузивните материјали кои би го добиле од Цветанов за Групацијата би биле поважни од барањето на решение за Ваневиот проблем—"прогонот од УДБа".***

Зошто од летово навака, од неговото врќање во Македонија, Ване Цветанов шири невистинити приказни низ Скопје, посебно кај припадниците на неговата нова партија—заштитничка ВМРО НП, дека со месеци ме молел да се сретнеме во САД? – Од првата порака на Ване, онаа од 21.03.2001. год. па до мојата порака од 06.04.2011. год. во која прашувам зошто не се јавува поминати се 16 дена.Во периодот до 27./28. март се завршени сите консултации и е најдено најсигурното решение како Ване Цветанов да се состави со семејството и да влезе во Канада. Зошто Цветанов никогаш не ми ги испрати генералиите за сопругата и децата за да го изготвам гарантното писмо?Зошто Ване Цветанов ми расправаше дека е во партијата на Стојанче Ангелов ПП Достоинство? Зошто самиот ми го испрати документот насловен „ОСНОВЕН ТРОШКОВНИК ЗА ИЗБОРИ“ (За политичката патија Достоинство), кој наводно тој го изготвувал по барање на Стојанче Ангелов. Еве дел од од него:From: Petar Todorov < petartodorov2011@yahoo.com>
To: jordanpetrovski@hotmail.com
Sent: Fri, March 25, 2011 1:37:11 PM
Subject: DOSTOINSTVO


ОСНОВЕН ТРОШКОВНИК ЗА ИЗБОРИ

( За политичката патија Достоинство)

1. Трошоците се планирани за периодот од формирањето на партијата до денот на одржување на изборите

2. Трошоците се наведени по ставки во прилогот Табела

За организирање и исполнување на кампања согласно предвидените трошоци, потребно е целокупната сума од парите да биде обезбедена најдоцна 7 дена по одржувањето на основачкото собрание на партијата ….

[Image: im6zw9.jpg]

Во истиот меил е вклучена и следнава анализа:ВМРО НПАктивирањето на ВМРО НП, односно на почесниот претседател Георгиевски е резултат од два притисока. Првиот притисок е од членовите и врвот на ВМРО НП кои се маргинализирани и во опзиција веќе 9 години. Вториот и поважен притисок доаѓа од Никола Груевски, заедничките тајни и бизниси кои ги имаат заедно со Георгиевски. Причината Георгиевски да биде притиснат е токму поради постоењето на огромното незадоволство кај гласачите на десницата и се поголемата закана дека Љубе Бошковски односно СДСМ ќе ги придобие тие гласови. Од друга страна исто така беше проценето дека и активирањето на Достоинство може да биде закана за ДПМНЕ па е одлучено Активирање на Георгиевски по секоја цена.

Предности: Голема бројка на берни фанови, подржувачи и гласачи на политиката на Љупчо Георгиевски. Постоечка мала но лојална инфраструктура во секое населено место.

Недостатоци: Недостаток на политичка воља за сериозна битка со Груевски, и гушење на сите прогресивни идеи и платформи во ВМРО НП кои би довеле до сериозни штети на Никола Груевски.

Проценка за резултати:

Освоени гласови- Од 40 000 до 90 000

Пратеници- од 4 до 9


На 04.06.2011. год. Цветанов да најавува:


Цветанов: Македонија удавена во државен криминал

Богданка Кузеска

04.06.2011 18:51Ване Цветанов, поранешен Директор на Управата за спречување на перење на пари, пред неколку месеци мистериозно исчезна од државата. А1 ексклузивно дојде до него и од разбирливи причини не ја откриваме локацијата каде што се сретнавме со него.Нашето прво прашање, секако беше, зошто Ване ја напушти татковината.„Целта е да бидам дискредитирам, бидејќи знам и поседувам многу информации и знам што се случува. На тој начин се направи една монструозна монтажа“, вели Цветанов.Ване Цветанов за време на неговата кариера, стигнал до сознанија кои не им се допаѓале на одредени структури.„Четири милијарди евра, кои што се исчезнати по одредени острови и офшор дестинации низ целиот свет. Во моментите кога Управата ги зајакна капацитетите и почна да допира до некои пипци на октоподот, тогаш почнаа сите напади врз мене и тогаш бев нападнат од сите страни, бев дискредитиран и отфрлен, со цел да не допрам до главата на октоподот. Беа апсени луѓе за по 200 евра, за 300 евра, за некакви ситници, а не видовме случај да биде уапсен некој за проневера од 20 милиони евра, од 50 милиони евра, а постојат сомненија за многу такви“, додава Цветанов.Од директор на една од клучните институции за борба против организираниот криминал, Цветанов сега е бегалец. Вели тоа и ќе остане се додека не се променат некои состојби во државата.Тогаш и верува дека ќе може да продолжи таму кај што застанал.„Се работи за една сериозна мафија фо Република Македонија, која што контролира се. Проблемот е што во светот се вели - во секоја држава има мафија, но за жал во Македонија мафијата има своја држава. Мафијата го контролира и судството и обвинителството. Значи Република Македонија е удавена во организиран криминал“, изјави Цветанов.За време на овој разговор од Ване Цветанов добивме уште многу скандалозни информации поврзани со звучни имиња кои поради изборниот молк и заложбата на А1 да го почитува, не сме во можност да ги објавиме, но деталите ќе ги емитуваме од понеделник.


Понеделникот помина. Продолжението го немаше, но затоа од тој понеделник Цветанов повеќе не е „бегалец“—тој е вратен в Македонија. Еве го битното во изјавата на Цветанов: „Цветанов сега е бегалец. Вели тоа и ќе остане се додека не се променат некои состојби во државата.“ Дали ќе објасни Цветанов кои состојби се променија од пред изборите?


***

Пишував за неколкуте чуда во Македонија во изминативе дваесет години и мислев дека ќе почекам малку повеќе години за да се присобеат нови чуда, но Грујо ти бил „чаробњак“ кој прави чудо над чудата или чудо во четврти кумановски суерлатив, чуда се редат како на филмска лента.

На 6.јуни, како и што прогнозирав, Грујевски го уапси „Брат“ Љубе. Сепак во мојата прогноза имаше грешка: сум утнал во причината. Јас напишав дека Брат Љубе, кe биде уапсен поради тоа што „многу го плукаше Грујо, а Грујо е самобендисан до коска“. На 6. јуни во Македонија се врати уште еден голем плукач по Грујо, „прогонетиот“ Ване Цветанов, кој преку Зоран Божиновски изнесе во јавноста еден куп документи, сопственост на Управата за спречување на перење на пари со кои го обинуваше двоецот Груевски-Мијалков и на ден на изборниот молк на 4. јуни изјави дека „Македонија [е] удавена во државен криминал“. Значи Цветанов плукаше, и тоа вистински и аргументирано. И глеј чудо: избеганиот и „гонет со потерница“ Ване Цветанов [чири-бу чири-ба] на 6. јуни 2011. год. се враќа во Македонија. Поминал царинска [абра-кадабра] и пасошка[чири-бу чири-ба] контрола без проблем и [абра-кадабра] никој не го чепнал. Тоа што имало два-три пати тропање од полицајци на вратата на домот на Ване за да биде повикан на информативен разговор кој не бил остварен поради неговата одсатност [абра-кадабра] било заборавено. Биле заборавени и ...

Авторот е претставник на Групација на Ветерани Дисиденти при Комитет за демократизација на Република Македонија
22-09-2013, 10:04 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#47

Мислам дека не се работи за класична шпионажа. Би било класична шпионжа ако СДБ е МАКЕДОНСКА служба. Оваа повеке личи на борба помеѓу старите Југословенски служби за примат.
Дали сум во право ке дознаеме набргу.

22-09-2013, 03:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#48

[Image: 2jfhrf5.jpg]
[Image: 2ptv18w.jpg]
[Image: 2cqjh8z.jpg]
[Image: dqszer.jpg]
23-09-2013, 03:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#49

[Image: 2upajch.jpg]
[Image: wujdjc.jpg]
[Image: 2qladmd.jpg]
[Image: 2mg09rs.jpg]
[Image: 14ybmh3.jpg]
23-09-2013, 03:50 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#50


24-09-2013, 01:11 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#51

(24-09-2013, 01:11 AM)ЈорданПетровски Wrote:

Павле Трајанов во интерјуто ја представи УДБа како добротворна организација. Згрижувала-вработувала и лица кои многу зборувале, лица кои незнаеле да молчат. И на ова треба некој да му верува.

24-09-2013, 11:26 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#52

02-10-2013, 08:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#53

Quote:Мега аферата „Шпион“ на крајот на месецов влегува во судницаПеток, 10 јануари 2014 – На 27 јануари ќе стартува судскиот процес за првата шпионска афера во Македонија. Деветнаесет лица, колку што се опфатени со обвинителниот акт за случајот „Шпион“ ќе одговараат за шпионажа, уцена, измама, послужување во службата, недозволено изработување, држење и тргување со оружје, изнуда, злоупотреба на државна службена или воена тајна, оддавање државна тајна и злосторничко здружување.[Image: SHpion-1.jpg]

Случајот кој на големо ја разбранува македонската јавност најмногу поради карактерот на делата кои им се ставаат на товар на обвинетите, ќе го води судијата Ѓоко Ристов.

Првообвинет во предметот и мозок на операцијата според МВР е поранешниот разузнавач Марјан Ефремов. Според полицијата, тој откако во 2009 година добил отказ од Агенцијата за разузнавање, формирал злосторничка група во која влегле поранешни или сегашни вработени во УБК, Јавна безбедност, Агенцијата за разузнавање, воената полиција, Државниот архив и сопственици на медиуми.

Според наводите на МВР изнесени на прес-конференција по апсењето на обвинетите, групата работела за странски разузнавачки служби, прибирала информации на незаконски начин и ги продавала, а се однесувале на безбедносните институции, политичката состојба во државата, изборите, одредени ризици, имиња на лица за кои се воделе процеси, податоци за тие лица, класифицирани информации за верски заедници и нивни радикални структури. Истрагата утврдила дека вака обезбедените документи му ги предавале на Ефремов, кој информациите и податоците ги доставувал преку специјален сателитски оперативен систем, а дел од нив и лично доставувал до странските агенти. Kон криминалната група во 2010 година, заради вршење кривични дела шпионажа, се приклучил и вработен во Службата за воена безбедност и разузнавање на Министерството за одбрана, од каде што биле прибрани информации од военото разузнавање, а вработен во еден македонски мобилен оператор им обезбедувал податоци од телефонски броеви.
Новинарот Божиновски ќе остане дел од „Шпион“

Иако првично полицијата поднесе кривични пријави против 20 лица, Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција неодамна ја прошири истрагата за уште две лица, а ја прекина против новинарот Зоран Божиновски, како и за Борис Перков и Јане Младеновски, кои не се достапни на органите на прогонот.

Од Oбвинителство за Академик појаснуваат дека откако Божиновски ќе биде екстрадиран од окружниот затвор во Нови Сад, каде се наоѓа веќе два месеци, против него ќе се покрене обвинение кое најверојатно ќе се спои со досегашната постапка.

Моментно, 13 обвинети се наoѓаат во притвор во Шутка, двајца се во куќен притвор, а тројца обвинети, меѓу кои и Маријан Маџоски, шеф на Кабинет на претседателот на Собранието на РМ , ќе се бранат од слобода. Ефремов, пак, се наоѓа во КПУ Идризово каде отслужува затворска казна за нелегално поседување на оружје.

Потсетуваме дека скопскиот Кривичен суд на прес-конференција за новинарите одржана во месец септември обзнани дека поради чувствителноста на доказите, кои се со степен на тајност, јавноста во најголем дел од судскиот процес ќе биде исклучена.

„Тоа е одлука на судот, кој понатаму ќе ја води постапката, извесно е дека еден дел од постапката ќе биде од затворен тип, што значи дека јавноста нема да може да присуствува кога ќе се изведуваат докази кои имале одреден степен на класифицираност, односно одреден степен на тајност“, изјави на прес-конференцијата тогашниот портпарол на Основниот суд Скопје 1, Владимир Туфегџиќ.

(Е. П.)

AKADEMIK
(This post was last modified: 10-01-2014, 04:17 PM by ЈорданПетровски.)
10-01-2014, 04:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#54

Quote:Шпион почна по двочасовен претрес на адвокатите и новинарите

[Image: spiun.jpg]

Два часа траеше претресот на адвокатите и новинарите кои денеска присуствуваа на стартот од судењето на случајот „Шпион“ за кој обвинети се 19 - мина - поранешни и актуелни разузнавачи, контраразузнавачи, воени разузнавачи, државни службеници, кои според обвинението работеле за странски служби и им доставувале државни тајни и класифицирани информации.

Мерките за безбедност пред старот на судењето беа дигнати на високо ниво. Околу зградата на Врховен суд, во чија голема сала се одвиваше судењето, беше направен обрач. Припадниците на специјалната единица на полицијата ЕБР, како и од ПЕП го ограничуваа движењето и беше забрането движење околу зградата на Врховен.

На влезот во зградата, судската полиција, наместо преглед, изврши претрес на адвокатите и претставниците на медиумите. Наместо на рендген скенер, ташните на адвокатите, новинарите, снимателите и фотографите, беа претресувани рачно, па беше нарушена и приватноста, бидејќи деталите од претресот одеа дотаму што беа отварани паричници, тоалетни торбички, па дури и кутии со помада за раце, пакувања интимни влошки, апаратчиња за астма, а оние кои носеа вода, па дури и таблети, им беа одземени и оставени на пријавница. По тој претрес, пред судницата следуваше уште еден претрес, поради што судењето наместо во 10 часот, започна во 12.

Судскиот случај „Шпион“ ќе биде отворен за јавноста, освен во делот на изведување докази, а по лично барање на 9-мина од обвинетите, при давањето на нивната одбрана, јавноста ќе биде исклучена. Останатите десетмина опфатени со обвинението одбраната ќе ја даваат пред јавноста.

Денеска на почетокот од главниот претрес, претседателот на советот ги предупреди судските полицајци, како и новинарите присутни во судницата, дека доколку за време на судењата случајно се изнесе класифицирана информација, должност им е таа информација да ја задржат за себе и да не ја споделуваат со јавноста, со што би направиле кривично дело. Адвокатите на обвинетите, пак имаат сертификати, кои ќе им овозможат увид во доказите кои се со предзнак класифицирано.

Застапникот на јавното обвинителство за организиран криминал денеска го прочита обвинителниот акт, напишан на 100 страници, против 19- мината обвинети во Шпион. Според обвинението, групата која се занимавала со шпионажа, уцена, издавање државни тајни, изнуда, се формирала како злосторничко здружение во 2009 година, а функционирала сè до 2012 година.

Обвинетите, под инструкции на првообвинетиот во случајот, поранешен вработен во Агенцијата за разузнавање, користејќи ги своите позиции како вработени во АР, УБК, воено разузнавање, мобилен оператор, државен архив, финансиско разузнавање, Собрание на Република Македонија, правеле извештаи кои му ги предавале на првообвинетиот, кој потоа преку писма со кодни имиња и преку специјален сателитски систем ги испраќал на припадници на унгарската разузнавачка служба но и на разузнавачи од Грција и други земји. Според обвинението, информации главно протекувале од АР, а често и од УБК. Податоци и имиња на оперативци, начин на работа, мрежа на оперативност, лица кои биле под опсервација на службите во Македонија, кадровски промени во АР, податоци за вехабисти, извештаи за безбедносната состојба во земјава, извештаи за странски разузнавачи служби, биле најчесто информациите кои во вид на извештаи, а понекогаш и со скенирани документи со предзнак државна тајна, биле испраќани на странските служби.

Информации, освен од членовите на групата, првообвинетиот добивал и од лични контакти, кои ги имал со политичари, функционери, министри. Дел од групата обвинети се дека вршеле изнуда и уценувале. Меѓу неколкумина уценувани бил познат бизнисмен и поранешен вицепремиер, кого тројца од обвинетите го уценувале да им даде пари, за да не се пишува против него во порталот на новинарот Зоран Божиновски, за кого постапката за случајот „Шпион“ е во прекин и ќе продолжи по одлуката за неговата екстрадиција од Србија, каде е во екстрадиционен притвор.

Уценуван бил и поранешен функционер, против кого во Македонија има изречено затворска казна, а тој со години е недостапен на органите на прогонот. Судењето за Шпион продолжува в среда.

MAKBORBA
27-01-2014, 03:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#55

Quote:
Обвинетите од „Шпион“ ја кодошеле владејачката партија кај грчки служби


Претреси на обвинети, претреси на адвокати, претреси на новинари, без роднини во судница, вака помина првиот ден од судскиот мегапредмет во историјата на македонското судство што се води под кодното име „Шпион“. Деветнаесет обвинети ќе одговараат за шпионажа, уцени, изнуди за рекет

[Image: naslovna-sudenje-spion---ja.jpg]

ДЕТАЛИ ОД ОБВИНЕНИЕТО ВО ПОЧЕТОКОТ НА СУДСКИОТ МЕГАПРОЦЕС

Шемата на работа била многу едноставна. Вработените по институциите собирале податоци за средби на амбасадори, странски делегации, документи од тајни разговори, фотографии од државнички средби и му ги предавале на првообвинетиот. Биле собирани податоци и за партиите ВМРО-ДПМНЕ и ДПА и им биле предавани на грчки тајни служби. Сепак обвинетите најмногу работеле и се интересирале да соберат материјали за вахабитите во Македонија. Овие документи ѝ биле давани на унгарската тајна служба.

Некои известувања на обвинетите, според обвинителниот акт, биле предавање строго доверливи билтени за безбедносната состојба во државата, детали за турската амбасада во Македонија и посети на државници, но и известувања за посетата на тајната британска служба во земјава. Ова е накратко обвинителниот акт, кој повеќе од два часа беше образложуван на вчерашното прво рочиште од страна на надлежната обвинителка.

ПРАВИЛА НА ИГРА

Судскиот процес почна точно напладне, кога судијата на присутните новинари и полицајци им соопшти препораки според кои сѐ што ќе слушнат во судница, а е со назнака државна тајна, не смеат да го изнесуваат во јавноста. Ако се случи тоа, обвинителството има право да поведе кривична постапка. Ваквите препораки за адвокатите не важат оти имаат безбедносен сертификат што ги обврзува на чување на тајноста на постапката.

Пред да почне обвинителката со читање на обвинението, адвокатот на првообвинетиот се обиде да побара одложување на постапката поради неподготвеност за одбрана. Но судскиот совет го одби ова барање.

Обвинителката повеќе од два часа читаше детали од обвинението што јавноста првпат можеше да ги чуе.

ОБВИНИТЕЛЕН АКТ

Првообвинет е Маријан Ефремов, поранешен разузнавач, кој, според обвинението, во 2009 година добил отказ од Агенцијата за разузнавање, каде што работел долги години. Истата година формирал група во која влегле поранешни или сегашни вработени во УБК, во Јавна безбедност, во Агенцијата за разузнавање, воената полиција, Државниот архив и сопственици на медиуми.

Обвинетите што беа уапсени во септември лани, според обвинението, работеле за странски разузнавачки служби, собирале информации на незаконски начин и ги продавале. Тие издавале тајни на безбедносните институции, политичката состојба во државата, изборите, одредени ризици, имиња на лица за кои се воделе процеси, податоци за тие лица, класифицирани информации за верски заедници и нивни радикални структури.

СЛЕДЕЛЕ И ВАХАБИТИ

Сите документи му биле предавани на првообвинетиот Маријан Ефремов, кој потоа преку посебни сателитски врски или преку лични средби им ги предавал на странските служби, за кои, според обвинението, добивал пари.

Во обвинението е и името на познатиот генерал на поранешната полициска единица „Лавови“, генералот Горан Стојков. Според обвинението, тој учествувал во уценување и во организирање изнуда од познати бизнисмени и политичари во Македонија. Во групата обвинети е и вработен во оператор за мобилна телефонија што крадел податоци за личностите што требало да бидат уценувани. Доколку некој не прифател да плати, според обвинението, преку порталот „Буревесник“ биле изнесувани тајни за да ѝ се наштети на жртвата.

Бидејќи некои од обвинетите побараа процесот да биде затворен, судијата ја исклучи јавноста додека се сослушуваа првите шестмина обвинети. Потоа судењето на моменти ќе биде отворено за јавноста. Од деветнаесетмина, четиринаесет обвинети се наoѓаат во притвор во Шутка, двајца се во куќен притвор, а тројца обвинети, меѓу кои и Маријан Маџоски, шеф на кабинетот на претседателот на Собранието на РМ, ќе се бранат од слобода. Првообвинетиот Ефремов неодамна правосилно беше осуден за нелегално поседување оружје.

[Image: sudenje-spion---janevska-il.jpg]

Обвинетите и бранителите на првото рочиште

Божиновски ќе се екстрадира најрано во март

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција ја прекинало истрагата против новинарот Зоран Божиновски, кој веќе два месеци се наоѓа во екстрадициски притвор во Нови Сад, како и за уште две лица што не им се достапни на органите на прогонот. Доказниот материјал за Божиновски веќе е испратен до судот во Нови Сад, кој врз основа на доказите треба да одлучи дали ќе го испорача. Во меѓувреме судот му го продолжи притворот на новинарот за 60 дена, што значи дека неговото враќање во земјава нема да биде пред почетокот на март. Од обвинителството велат дека постапката за Божиновски ќе продолжи кога ќе биде донесен во Македонија.

Се одземаа апчиња и мастики, обвинетите во тоалет со отворена врата

Судскиот процес „Шпион“, иако беше закажан рано наутро, не можеше да почне до пладне. Причина за тоа беше посебниот полициски режим на безбедност. Беа блокирани сите приоди до Врховниот суд, каде што се работи предметот.
Први во судницата влегоа адвокатите. И тие, како и новинарите, по нив беа претресувани до последното парче облека. Беа правени две контроли. На првата, странките мораа да извадат сѐ што носат, а жените да ги испразнат чантите. Беа задржувани сите предмети за кои полицијата сметаше дека можеби се опасност во судницата. Па така не смееше да се внесат запалка, апчиња, мастики, телефони и вода.
Поради безбедносни причини обвинетите што мораа да одат во тоалет ги следеа двајца полицајци и внатре не им дозволуваа да затворат врата. Ова е вторпат да се спроведат вакви безбедносни мерки за влез во судница. Првиот пат беше пред неколку години, кога се работеше случајот „Раштански лозја“. Тогаш новинарите и адвокатите мораа да минуваат низ тунел направен од кордон полицајци. Интересно и во тој случај беше обвинет генералот Горан Стојков, кој по една година притвор доби ослободителна пресуда.

NOVA MAKEDONIJA
28-01-2014, 05:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#56

Quote:Подривање на безбедносните служби?


Лустрација и апсење за поранешни високи разузнавачи. Какви последици ќе има од оваа појава? Дали власта со ова расчистува со паралелни тајни служби или пак врши политички реваншизам?

[Image: 0FC5DF57-A2D4-440C-A7E1-5B46EBECC7B9_w64...y6_cw0.jpg]

Во изминативе неколку месеци полицијата во рани утрински часови затропа на вратите на педесетина куќи. Специјалци со маски на лицето и со борбена опрема влегуваа во домови, приведуваа осомничени и ги претресуваа куќите. Домаќините уште нерасонети, стојат настрана и преплашени немо набљудуваат. Камери насекаде, се снима од секој агол, а потоа видеото се објавува на интернет страната Јутјуб. Од видеата се гледа дека полицијата нашла по некој пиштол, телефони, УСБ-стикови, семејни фотографии, икони, сметки за струја и вода, лекови...

Полициски акции со звучни кодни имиња ги заменија вестите за политичарите во првите минути на информативните програми. Само во изминативе 6 месеци уапсени се над 60 луѓе во неколку акции. Спектакуларните апсења не се ништо ново во изминативе неколку години, само што разликата годинава е во структурата на уапсените. Овој пат тоа се луѓе од институциите, разузнавачи или поранешни агенти, поранешни директори на безбедносни служби и институции кои се борат против организиран криминал, инспектори од управата за заштита на културно наследство до поранешен полициски генерал, судии, обвинители, адвокати и еден новинар.

Само во аферата Шпион, според последните информации кои проструија низ јавноста пред судот да забрани објавување на детали од случајот, пред истражен судија застанаа поранешниот директор на Управата за спречување перење пари Ване Цветанов, екс командантот на полициска единица Лавови Горан Стојков, шефот на кабинетот на претседателот на Собранието Марјан Маџовски, двајца вработени во Агенцијата за разузнавање, 6 полициски службеници од редовите на Управата за безбедност и контраразузнавање, двајца вработени во Министерството за одбрана и еден вработен во Управата за финансиски криминал.
Билјана Ванковска, универзитетски професор

Плеј листа
Download

Според полицијата, сите работеле за странски тајни служби и формирале паралелна разузнавачка група. Досега се уапсени 17 лица, по тројца се трага, а двајца веќе одлежуваат затворска казна за други кривични дела. Тие во судот ќе одговараат за шпионажа, злосторничко здружување, уцени и измама. Меѓу оние кои се товарат дека работеле против државата и оддавале државни тајни има и новинар - Зоран Божиновски кој го води онлајн-весникот „Буревесник“.

Полицијата по приведувањето соопшти дека уапсените биле следени две години и биле предмет на обработка на полицијата и дека членовите на групата поседувале цели архиви на класифицирани документи со назнака „доверливи“ и „државни тајни“, со кои ја шпионирале државата и уценувале поединци. Меѓу себе биле координирани од своевидна паралелна служба.

Во дел од медиумите веќе се објавија и цели биографии за уапсените и детали од полициската истрага, со што во јавноста веќе се создаде мнение дека осомничените се виновни за делата за кои се товарат. Но, набрзо потоа Судот забрани објавување на детали за истрагата поради специфичноста на случајот и најави кривична одговорност за новинарите кои нема да ја почитуваат забраната. Но, провладините медиуми не беа казнети за веќе објавеното.

Акцијата Шпион, дел од аналитичарите ја нарекоа помалку чудна. Професор Билјана Ванковска смета дека практиката на драматични, „спектакуларни“ апсења, во некакви чудни времиња, пред членови на семејство, пред ТВ камери, покажува еден континуитет, една практика за која верува дека се прави со желба кај јавноста да се остави силен ефект.

„Македонија е толку мала земја, за која се прашувате какви тајни има за да бидеме предмет на интерес на странски служби кои би замешале толку луѓе за шпионажа. Јас не велам дека странските безбедносни служби не работат, меѓутоа, од друга страна, ние сме толку транспарентни во своите слабости и во своите препирки, така што не гледам зошто луѓе би се ангажирале на ваков начин“, рече Ванковска.

Таа неодамна изјави дека со ова последна ситуација повторно се прекршува презумцијата на невиност, а во една ваква атмосфера која што влијае во земјава личи на застрашување на јавноста.

„Ова го сметам дури како општо, генерално застрашување на јавноста, особено а ако во групата осомничени имате луѓе за кои се смета дека биле блиски или доскоро биле сметани за блиски на владејачката гарнитура, одеднаш ги гледате во една ваква сцена и тоа секако е порака до сите оние кои се критичари на сегашниот систем и владејачка гарнитура да припазат што прават и како се однесуваат“, вели Ванковска.

Поранешниот разузнавач и универзитетски професор, Владимир Пивоваров, истакнува дека е потребно да се почека истрагата да утврди дали станува збор за оддавање на државни тајни, затоа што по забраната од Судот, на јавноста ѝ се достапни мал број на информации.

„Кривичното дело шпионажа е многу јасно, од досегашните изјави на званичниците од МВР немаше допирна точка со кривичното дело како што стои во законот член 316 дека мора да биде нанесена конкретна штета по безбедноста, по економијата или по воениот дел на државата, значи никаде немаме што е нападното со овој сегмент на ова кривично дело“, вели тој.

Пивоваров вели дека во ситуација кога безбедносните служби соработуваат и легално разменуваат информации, се прашува кој би бил мотивот и што би било предмет на интерес на тие служби за да може да постои шпионажа.
Миодраг Лабовиќ.Миодраг Лабовиќ.

„Значи, доколку службите не би соработувале, групациите на организираниот криминал или терористите тоа го прават без никаков закон, без ништо, само со одреден интерес, тогаш државите би биле во многу подредена ситуација, затоа службите соработуваат, се потпишуваат договори“, додава Пивоваров.

Тој вели дека секогаш кога се поднесува кривична пријава против разузнавачи треба да се внимава на можните последици, како во внатрешните безбедносни структури, така и кон соработката со надворешните фактори.

Поранешниот директор на финансиската полиција и универзитетски професор, Миодраг Лабовиќ, вели дека доколку лустрацијата и апсењата на луѓе од безбедносните служби не се базирани на цврсти и валидни докази, тоа може да се врти како бумеранг.

„Затоа што низ самата државна историја е потврдена е максимата дека кршењето на принципите може да стане правило кое во некое друго време ќе биде искористено против истите тие кои го имаат прекршено принципот на законитоста“, вели Лабовиќ.
Миодраг Лабовиќ, универзитетски професор.

Плеј листа
Download

Но, доколку постојат цврсти докази за постоење на паралелни тајни служби, власта е должна да ги преземе сите мерки, додава Лабовиќ.

„Доколку има паралелни разузнавачки служби, тоа едноставно претставува кривично дело шпионажа. Власта не може да дозволи да има овакви паралелни служби и тогаш е нормално власта ригорозно да ги преземе сите законски мерки за одбивање и понатамошно кривично првно процесуирање“, вели тој.

Големите шпионски афери се повеќе прашање за едно историско минато, вели професор Ванковска.

„Во оваа постмодерно време, тоа повеќе е приказна за филмовите со Џејмс Бонд. Република Македонија не располага со никакви нуклеарни програми, ниту е од некакво големо значење за некакви големи светски сили за тука да се зборува за шпионажа. Веројатно има луѓе кои соработуваат со тајни служби за материјален надомест, но тоа верувам дека тешко може да се подведе под едно вакво тешко кривично дело“, рече неодамна Ванковска.

Иако во основа аферата Шпион и лустрацијата не споиви, сепак, заеднички именител на двата процеси се безбедносните структури. Само во изминатава година од последните 20 луѓе кои поминаа низ лустрацискиот филтер, 14 се дел од полициските безбедносни служби кои работеле до 2006-тата година. Од вкупно девет министри за внатрешни работи во независна Македонија, лустрирани се тројца, а еден се наоѓа во затвор.

Последен лустриран е Силјан Аврамовски, заменик директор на Управата за безбедност и контраразузнавање и поранешен министер за внатрешни работи, а неговиот колега, поранешниот директор на УБК Слободан Богоевски, освен што е лустриран, е уапсен во акцијата „Агент“ под обвинение за криминал со градежно земјиште. Дилемата како Богоевски, како еден од најконтроверзните разузнавачи стана дел од криминал со градежно земјиште не сака да ја коментира никој од неговите поранешни соработници. Неговото име се врзува со многу историски настани од подалечното и поблиско минато.

Од поранешните министри за внатрешни работи, лустрирани се и Љубомир Фрчкоски и Томислав Чокревски.

Следни на списокот на лустрирани се 14 луѓе коишто во одреден период од животот работеле или биле на раководни места во безбедносните служби. На пример, лустрираниот Михајло Костуранов, раководител во УБК, бил претседател на комисијата за избор на лични досиеја, односно Костуранов, во 2002-та и по донесувањето на Законот за отворање на досиејата, по предлог на Владата на Љубчо Георгиевски станува претседател на Комисијата, со што требаше да овозможи пристап до документите на тајната полиција за лицата кои сметаат дека таа им водела досиеја од политички и идеолошки причини.

На лустрацискиот список се наоѓа и Љупчо Шапчевски, поранешен началник во УБК и директор на дирекцијата за извршување на кривични санкции до 2006-тата година.

Еден од најпознатите графолози во полициската крим-техника, Љубомир Фишиќ, со лустрацијата е прогласен за кодош. Весникот Вест во 2006-тата година за него напиша дека во 35-годишниот работен век во полицијата помогнал во расчистување на 10 илјади фалсификати и 4 убиства.

Поранешниот разузнавач Хисен Муслиу на јавноста ѝ стана познат по аферата „Фалсификатор“ за наводните соработнички досиеја на високи функционери на ДУИ во југословенските тајни служби. Тој, освен што за случајот доби условна затворска казна од една година, во 2012 беше претепан и претрпе тешки телесни повреди, а во 2013, Комисијата за лустрација го прогласи за кодош.

Списокот на лустрирани поранешни разузнавачи е долг, а аналитичарите сметаат дека со оваа постапка не само што се нанесува штета на луѓето кои до тогаш работеле според тогашните закони, туку ѝ се нанесува штета и на државната безбедносна структура.

Потпретседателката на СДСМ и професорка на Факултетот за безбедност Фросина Ременски смета дека треба да се направи разлика меѓу лустрацијата како процес и неодамнешните случаи на апсења во кои како осомничени се јавуваат поранешни вработени во безбедносните служби. Таа вели дека во случајот со лустрацијата станува збор за условно кажано санкционирање на соработката на луѓето со органите на државната безбедност за дела кои ниту во минатото, ниту денес не се казниви. Додека, пак, во случајот со апсењата и притворањата на лице кои биле поранешни разузнавачи, контраразузнавачи, аналитичари и сл., станува збор за сè уште недокажани обвинувања дека истите соработувале со странски разузнавачки служби оддавајќи класифицирани информации.

„Случајот со лустрацијата на високите функционери во органите на безбедност и притворањето на поранешни функционери и вработени во службите ги поврзува една заедничка нишка која нема законска природа, туку се однесува на информираноста на лицата и поседувањето на сознанија акумулирани во професионалното работење кои можеле или, пак, можат да влијаат на политичките текови и процеси во државата. Власта зад превезот на лустрацијата врши селективно и политички пристрасно казнување на лицата од органите на безбедноста кои во минатото или денес, на еден или друг начин од позиција на функцијата која ја извршувале покажале законска активност кон политички субјекти во државата“, вели Ременски.

Таа додава дека владејачката партија, претставувајќи се во очите на јавноста како политичка жртва на органите на државната безбедност, единствено преку процесот на лустрација може да манипулира со фактите и постапките, зашто во една нормална и правно гарантирана независна постапка, лустрацијата како процес е тешко одбранлив.

„Со овие процеси на лустрирање и апсење на поранешни и сегашни припадници на безбедносните структури, се испраќа порака за политички реваншизам како недозволив процес во едно демократско општество, а од друга страна стихијно, организирано и во континуитет се подриваат и компромитираат капацитетите на безбедносните органи и самиот интегритет на оперативните работници. Тоа се прави на директен начин со девалвирање на основната алатка за работа на службите, а тоа се соработниците, информаторите и пријателските врски, но и преку политичката и институционалната заштита на противдржавни идеологии кои и во историјата и денес се предмет на работа и фокус на безбедносните служби. Последиците од процесот на лустрација веќе се чувствуваат“, вели таа.

Ременски вели дека процесите на лустрирање и апсење на поранешни и сегашни функционери од органите на државната безбедност во ниту еден момент не би го толкувала како расчистување со паралелни тајни служби. Доколку се прифати таквото толкување што очигледно одговара само на владејачката политика, тогаш од една страна се доведува во прашање севкупната работа и ефикасноста во функционирањето на контраразузнавачката служба на Македонија, а од друга страна ќе му даде легитимитет на политичкиот реваншизам кој зад превезот на лустрацијата ќе се пресметува со претпоставените непријатели. Според неа, овие спирални процеси сериозно ги загрозуваат начелата на правната држава и владеењето на правото и ја ставаат под знак прашалник политичката неутралност на институциите.

Поранешниот министер за внатрешни работи и коалиционен партнер во власта, Павле Трајанов, смета дека сите кои што извршувале високи функции во разузнавачките служби во периодот опфатен со лустрацијата работеле согласно тогашните закони и уставот и ги исполнувале работните обврски. Процесот на лустрација кој што ги опфаќа трите категории, односно соработници на тајните служби, наредбодаватели и корисници на информации, служи за расчистување со стариот систем. Секој што работел во службата за безбедност може да биде предмет на лустрација и голем дел од нив може да бидат лустрирани затоа што може да постапувале од идеолошки причини, вели Трајанов.

„За мене е спорен опфатот на сите тие, и соработници и наредбодаватели. Досега немаме лустриран ниту еден од државно политичкиот врв, коишто бие корисници на информации од тајните служби и врз основа на тие информации носеле одлуки, односно одлучувале за судбините на голем број луѓе. Ако процесот се одвива, треба да се одвива подеднакво за сите тие три структури коишто се опфатени во Законот за лустрација“, вели Трајанов.

Тој додава дека е многу широк опфатот на луѓе што треба да поминат низ лустрацискиот филтер, тоа се отприлика 200 илјади луѓе, и за спроведување на еден сериозен процес потреби се многу години, а таквата операција ќе создава само внатрешни конфликти и основните цели нема да се постигнат. Трајанов истакнува дека овој процес има влијание и врз безбедносната состојба на државата.

„Уште кога се најави процесот, голем број на соработници веќе откажаа соработка, а што е најбитно, сега многу тешко прифаќаат соработка со тајните служби, тоа е едната димензија. Втората е дека сигурно дека има вознемиреност кај сите припадници на Управата за безбедност и контраразузнавање, бидејќи како што нагласив, тие што работеле таму до 2006-та година, бидејќи до тогаш треба да бидат опфатени, тие сè уште работат таму. Голем дел од нив и сега се активни оперативци, работат и сигурно дека и кај нив постои загриженост и вознемиреност и сето тоа се одразува на извршувањето на функциите на тајните служби“, вели Трајанов.

Професор Лабовиќ, лустрацијата не смеела да се прошири во период после осамостојувањето на Македонија.

„Мое мислење е дека доколку после осамостојувањето имало определени злоупотреби на службената положба за нарушување на човековите права и слободи од чисто идеолошко-политички причини, а не и од безбедносни причини, тогаш за тоа треба да се поведе кривична постапка. Се разбира доколку за тоа постојат валидни докази“, вели Лабовиќ.

Трајанов смета дека не може да се направи паралела меѓу лустрацијата и апсењето на луѓето од акциите Шпион и Агент.

„Ниту еднаш досега не сретнавме дека е извршено вештачење на каков било лист хартија, да се види дали тој лист е од сегашна дата или е од некоја многу поодамнешна дата. Најчесто службите во тоа време, состаноците ги држеа во тајните станови со кои располагаше службата. Тие станови беа опремени со Ухер касетофони ленташи, они старите и беа опремени со видео камери. Денеска ние во постапката на лустрирање не сретнавме ниту еден доказен материјал дека е тоа вистината што се случила, дека некој тоа го изговара, дека токму тоа лице тоа го кажува. Зошто, кај се тие сега“, вели тој.

Поранешниот прв човек на военото разузнавање, Пивоваров, укажува на аномалиите на законот за лустрација и неговото спроведување.

„Значи, ако има безбедносна појава за која треба да истражат, немајќи оперативни врски, а за да може да го задоволат квантумот за да земат плата или да добијат надомест за таа информација за наводниот соработник, во таква ситуација, тие измислуваат име и презиме од некој познат или близок и денеска после 20 години ќе дојде некој ќе ве лустрира и вие ќе се чудите зошто вашето име се нашло токму таму и кажете ми на кој начин вие ќе докажете дека сте се сретнале со тој човек“, вели тој.

Тој објаснува дека лустрацијата остава големи последици по безбедносниот систем затоа што во Македонија се разголени државните архиви, а ако се има предвид дека безбедносните служби се столбот на државата, како што вели, во моменталнава ситуација се гледа дека некој свесно го урива тој столб. Пивоваров вели дека еден од проблемите на оперативците со кои се сретнал во неговата служба кога станал директор на военото разузнавање во 2002 година е злоупотребата што ја вршеле во заведувањето на имињата на соработниците. Тој вели дека проблемите со соработничките мрежи на македонскиот разузнавачи систем во неколку наврати ги покажале своите аномалии па наместо да превенираат ситуации што е суштина на разузнавањето, тие само ги детектираат појавите и потоа работат на нивно расчистување.

„Ние за војната во 2001 дознавме од Снежана Лупевска, што е жално за една држава, а никаква промена и реформи не доживеавме во безбедносниот систем. За време на тие воени конфликти имаше такви пропусти на безбедносните служби и на политичарите кои треба да носта одлуки, апсолутно на никому влакно не му фалеше и повторно продолжуваме натаму. Имавме ситуација со петкратното убиство, случајот „Монструм“, па јас велам, ако имавме силна соработничка мрежа можевме да го превенираме“, вели Пивоваров.

Според аналитичарите, политичката порака што се испраќа со лустрирањето на поранешни министри за внатрешни работи и разузнавачи, апсењето на судии и обвинители како и поранешни разузнавачи и високи функционери е дека власта се бори со криминалот и корупцијата. Но, тие потсетуваат дека борбата со криминалот не завршува со предкривичната постапка, односно она што ќе покаже полицијата во јавноста дека го сработила, туку и она што ќе го сработи судот и обвинителството со ефективна пресуда, па тогаш ќе може да се види дали Македонија е успешна во борбата со криминалот.

Дополнително во јавноста со досегашните постапки на судот и обвинителството се остава простор за шпекулации поради разни бизнис интереси или политичка одмазда поради недовршени истраги или поради завршени постапки со слаби информации. Аналитичарите предупредуваат дека за подобрување на кревката безбедносна структура потребни се децении и дека секој министер или функционер кој што седнува на фотелја треба да го надогради сработеното во безбедносната институција наместо да ја ставаат во функција на партиска цел со што граѓаните дополнително губат верба во институциите.

Народот само ги памети спектакуларните апсења и влијателните професори, лекари, судии, обвинители и разузнавачи кои со лисици се носат во судот, а речиси никој и не памети дали овие случаи добиле судска разрешница и дали приведените воопшто биле виновни.

Владата игра на картата дека со апсењата ќе остави впечаток оти е за бескомпромисна борба против криминалот и корупцијата и дека на тој пат не може да ја попречи ништо. Ова е основното кредо и во нивните јавни настапи и обраќања во јавноста, и на премиерот лично и на првата полицајка во земјава. Арно ама, со медиумски спектакли тешко дека ќе се искорени ова зло, бидејќи не е доволно само да се има храброст и да се приведе некој, туку уште потешко е случајот да биде издржан и да се докаже виновноста пред судот.

SLOBODNAEVROPAОбидов на новинаркава од комунистичкото радио "слободна европа" е премногу лоша манипулација.
За да се спрведе лустација, да беа поведени судски процеси покренати од жртвите, наместо ваква квазилустрација, сите до еден од оние кои работеле во СДБ на повисоките функции, можеби ке згрешам во доланата појдовна граница дали од испектори или главни иснпетори па до министрите ке беа осудени како соработници на СТРЕАНСКА СЛУЖБА.
29-01-2014, 12:23 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#57

Quote:Театрално сведочење во случајот „Шпион“: Обвинет смета дека е директен потомок на Александар Македонски


Понеделник, 10 Март 2014 18:10

Судот денеска ги отвори вратите за јавноста за исказите на дел од сведоците предложени од обвинителството во случајот „Шпион“.

[Image: spion%20svedok.jpg]

Еден од сведоците, професор по професија и кум на поранешниот шеф на Собранието на Република Македонија, сега обвинетиот Марјан Маџовски, говореше за продажбата на плочката која првообвинетиот Марјан Ефремов, според неговите зборови, имал план како да ја продадат за вртоглави милионски суми, пишува Република.

Денеска сведокот беше убеден дека плочката е безвредна, залудно се крстел и правел ритуали врз неа, и дека е измамен од страна на обвинетите. Театралното сведочење за начинот и планот за продажбата на плочката, ја исполни судницата со хумор. Уште по хумористично беше тврдењето на сведокот дека еден од обвинетите сметал дека има сина крв и е директен потомок на Александар Македонски, па од евентуалното злато кои би го нашле при откопување на наводна гробницата на Беласица, целото би припаднало на обвинетиот.

Според обвинението кое опфаќа 19 лица, обвинетите собирале документи и информации, а првообвинетиот поранешен разузнавач, Марјан Ефремов, како организатор на групата, соработувал со странски разузнавачки служби. Во обвинението е наведена како најголема соработката на првообвинетиот со унгарската, но и со руската, швајцарската и српската служба. Од она што се слушна, еден од обвинетите во Солун за 650 евра на грчки разузнавач му продал информации за односот на македонските медиуми околу спорот со името, состојбата во партиите, активностите на здружението на Македонците во Грција, „Виножито“. Исто така обвинителството тврди дека обвинетите се обиделе да изнудат пари од бизнисмени, во спротивно им се заканувале дека ќе го нарушат нивниот углед во општеството. Меѓу обвинетите се и поранешниот полициски генерал Горан Стојков, поранешниот директор на Агенцијата против перење пари Ване Цветанов, шефот на кабинетот на претседателот на Собранието Марјан Маџовски. Против новинарот Зоран Божиновски постапката е во прекин и ќе продолжи по одлуката за неговата екстрадиција од Србија, пишува Република.

Тие се обвинети за за шпионажа, уцена, измама, послужување во службата, недозволено изработување, држење и тргување со оружје, изнуда, злоупотреба на државна службена или воена тајна, оддавање државна тајна и злосторничко здружување.

11-03-2014, 02:23 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#58

Quote:СУДЕЊЕ „ШПИОН“: Со лаги и евтини трикови уценувале обвинетите, тврдеа бизнисмените Јорданов и Костовски

Петок, 14 март 2014 – Мета за уцени на обвинетите според денешните сведочења биле познатите бизнисмени на македонската сцена, Трифун Костовски и неговиот син Коста Костовски, како и Минчо Јорданов. Сите тројца прстот го вперија кон обвинетиот Зоран Божиновски кој според нив, со трикови и лага преку „Буревесник“, се обидувал да изнуди пари од нив. „ Преку Ремедика се тргувало со органи, момчето на ќерката тргувало со кокаин. Срамота! Притисокот го чувствуваше целото мое семејство…“, со овие зборови Јорданов ја објаснуваше уцената упатена до него.

[Image: Spion-5.jpg]


Според обвинението кое опфаќа 19 лица, обвинетите собирале документи и информации, а првообвинетиот поранешен разузнавач, Марјан Ефремов, како организатор на групата, соработувал со странски разузнавачки служби. Во обвинението е наведена како најголема соработката на првообвинетиот со унгарската, но и со руската, швајцарската и српската служба. Од она што се слушна, еден од обвинетите во Солун за 650 евра на грчки разузнавач му продал информации за односот на македонските медиуми околу спорот со името, состојбата во партиите, активностите на здружението на Македонците во Грција, „Виножито“. Исто така обвинителството тврди дека обвинетите се обиделе да изнудат пари од бизнисмени, во спротивно им се заканувале дека ќе го нарушат нивниот углед во општеството. Меѓу обвинетите се и поранешниот полициски генерал Горан Стојков, поранешниот директор на Агенцијата против перење пари Ване Цветанов, шефот на кабинетот на претседателот на Собранието Марјан Маџовски. Против новинарот Зоран Божиновски постапката е во прекин и ќе продолжи по одлуката за неговата екстрадиција од Србија.

Тие се обвинети за за шпионажа, уцена, измама, послужување во службата, недозволено изработување, држење и тргување со оружје, изнуда, злоупотреба на државна службена или воена тајна, оддавање државна тајна и злосторничко здружување.
Тек на рочиштето

10:00 – Главниот претрес почна. Судскиот совет утврди дека условите за одржување на претресот се исполнети.

10:05 – Првиот сведок предвиден за денеска беше бизнисменот Минчо Јордановски кој зборуваше за како што рече уцените од страна на обвинетите упатени кон него. Најпрво рече дека соработувал со новинарот Зоран Божиновски и му плаќал од 5000 до 10.000 евра со цел, обвинетиот да заврши неколку задачи за спроведување на некакови операции што ќе бидат од негова корист. Без многу објаснувања за каков вид на задачи станува збор, на крајот сведокот потенцираше дека задачите не биле успешно завршени. Потоа се осврна на контактите и соработката што ја имал со обвинетиот Миќо Насковски. Сведокот појасни дека во 2007 година сметал дека обвинетиот е млад, амбициозен и успешен човек, па како што рече, го поставил за директор на управниот одбор на АД Бетон. Но, само што поминале два месеци, сведокот појасни дека на виделина излегло „недомаќинското работење“ на обвинетиот и неговиот тим во компанијата, односно неуспешното тргување со акциите на АД Бетон на берзата, преку кој, како што рече, претрпел штета. Поради тоа, сведокот појасни дека донел одлука да го разреши обвинетот и цел негов тим.

„Откако ги отстранив почнаа пораките. Најпрво преку пораки ми велеа дека имам проблем и треба да го решам со Насковски“, рече сведокот.

За да се расчисти ситуацијата, сведокот заедно со обвинетиот Миќо Насковски, Марјан Маџовски и извесни Витанов и Стојановски, во октомври 2010 година имал средба. Токму тогаш, како што рече сведокот, ги потврдил своите ставови дека неговата форма поради недомаќинско работење претрпела штета и дека тој никому не му е должен. Сведокот тврдеше дека обвинетиот Насковски заедно со останатите го убедувале дека тоа не е вистина и дека не постои никаква штета.

„Потоа продолжија со пораки. Притисокот беше голем. Сакаа да ми го нарушат угледот, но не само на мене туку и на моето семејство. Ја спомнуваа сопругата, велеа дека во „Ремедика“ се одвива трговија со органи, а момчето на ќерката се бавело со трговија на кокаин. Срамота! Сето тоа одеше преку сајтот на Божиновски“, уверуваше сведокот.

Потоа обвинетиот Насковски го праша сведокот дали на средбата во октомври 2010 година, лично тој му пренел дека има намера да поднесе кривична пријава против Божиновски.

„Па ако си сметал дека има потреба, што не си ја поднел пријавата“, му одговори сведокот.

Адвокатот Туше Гошев праша дали сведокот платил. „Ништо не сум платил, ако плаќав, сега ќе бев дел од оваа група“, рече сведокот.

При крајот на сведочењето, обвинетиот Маџовски бараше конкретен одговор која била неговата улога на средбата во октомври 2010 година. Сведокот појасни дека обвинетиот на средбата тврдел дека не постои писмен документ што ќе го оправда кое било тврдење.

11:00 – По Јорданов, на пултот во својство на сведок застана друг бизнисмен, Трифун Костовски. Конкретно за обвинетиот Ване Цветанов сведокот рече дека му дал финансиска помош откако бил разрешен од функцијата директор на Управата за спречување на перење на пари и корупија. Костовски појасни: „Oбвинетиот му речел дека за време на неговото директување, тој можел да ме казни за непрописно работење на мојата банка. Му реков, па што не си ме казнил“.

За обвинетиот Горан Стојков рече дека го познава од времето која тој бил во притвор за случајот „Раштански лозја“. По излегувањето од притвор, сведокот рече дека доброволно му дал финансиска помош на обвинетиот да ја отвори Агенцијата за обезбедување и спасување.

„Кога видов дека на платен список стои името на Миленко Неделковски, се разочарав“, рече сведокот.

Во однос на обвинетиот Зоран Божиновски рече дека го уценувал поради тоа што како што рече, имал информаии поврзани со раководството и ракометарките во РК Куманово, клуб кој го спонзорирал сведокот.

„Се служеше со евтини трикови што не беа прифатливи“, рече сведокот.

11:30 – По него, на пултот застана неговиот син, Коста Костовски. Тој исто така зборуваше дека обвинетиот Зоран Божиновски се обидувал да оствари средба со него, упатувајќи му пораки дека поседува информации за наместени фудбалски натпрева, кој наводно сведокот ги местел.

„Никогаш не прифатив средба, се спротивствавував за цело време. Тоа го чувствував како навреда бидејќи работата си ја работев од срце“, рече сведокот.

Академик
14-03-2014, 01:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5925-04-2014, 03:06 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#60

(25-04-2014, 03:06 AM)ЈорданПетровски Wrote:Quote:Група од триста лица блиски на екслидерот ја прекинаа седницата на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ
Приврзаниците на Георгиевски ја одложија чистката на Груевски


САШКО ДИМЕВСКИ

Набрзина свиканата седница на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ, во петокот вечерта, беше прекината од поголема група незадоволни членови на партијата, кои насилно влегоа во салата на хотел "Панорама" каде што се одржуваше состанокот на највисокиот партиски орган, а притоа беа искршени неколку прозорци од салата. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во саботата, коментирајќи го инцидентот, нагласи дека седницата беше прекината од поголема организирана група добро вооружени лица, без да прецизира кој е организатор, а кои се, како што ги нарече, криминални структури кои два часа ги држеа под опсада. Истовремено, во саботата реагираа и осумтемина незадоволни члена на Извршниот комитет на партијата, кои оценија дека Груевски ја воведува партијата во едноумие. По бурните реакции на присутните, а посебно членовите на ИК, Груевски три пати нудел оставка на функцијата, која со акламација на присутните му била одбиена

[Image: 11320.jpg]

Набрзина свиканата седница на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ, во петокот вечерта, беше прекината од поголема група незадоволни членови на партијата, кои насилно влегоа во салата на хотел "Панорама" каде што се одржуваше состанокот на највисокиот партиски орган, а притоа беа искршени неколку прозорци од салата. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во саботата, коментирајќи го инцидентот, нагласи дека седницата беше прекината од поголема организирана група добро вооружени лица, без да прецизира кој е организатор, а кои се, како што ги нарече, криминални структури кои два часа ги држеа под опсада. Истовремено, во саботата реагираа и осумтемина незадоволни члена на Извршниот комитет на партијата, кои оценија дека Груевски ја воведува партијата во едноумие.

Членовите на ЦК во мачна, а на моменти и сериозно конфронтирана атмосфера два часа се обидувале да утврдат дневен ред. Лидерот Груевски, наведуваат извори од партијата, предложил на состанокот да се расправа за анализата за претседателските избори и освежувањето на Извршниот комитет со шест нови члена, како и да се разрешат неколку постојни членови на ИК. По бурните реакции на присутните, а посебно членовите на ИК, Груевски три пати нудел оставка на функцијата, која со акламација на присутните му била одбиена, а на крајот било договорено во дневниот ред да влезат само проширувањето на ИК со нови членови и расправата за политичко-безбедносната состојба во земјата, додека прашањето на партиската оцена за претседателските избори и разрешувањето на членови на ИК беа оставени за друга седница. По овој компромис, седницата ја напуштиле членовите на ИК, Ѓорѓи Оровчанец, Марјан Додовски, Жарко Караџовски и Живко Попов, бидејќи беа незадоволни од проширувањето на ИК со нови членови, а напуштањето на седницата го протолкуваа со зборовите "партијата се распаѓа". Потоа, ЦК со 50 гласа за, 26 против и 4 воздржани го утврди дневниот ред предложен од Груевски, но седницата набрзо беше прекината уште на првата точка. Груевски предложил од ИК да бидат разрешени Спире Мавровски и Марјан Додовски, што не му беше прифатено од ЦК, додека за нови членови на ИК, со кои планира да добие превласт во најтесниот партиски орган, ги предложил Илија Китановски, Видан Кулевски, Марјан Ристевски, Јовица Страшевски, Силвана Бонева и Димитар Георгиевски, но поради прекинот, таа точка не дојде на дневен ред на седницата.

Седницата на ЦК беше насилно прекината од околу 300 добро вооружени, организирани лица, припадници на криминални структури, рекетари, насилници, лица вработени во една скопска агенција за обезбедување, лица кои биле или се во обезбедувањето на високи партиски функционери, дури и лица кои се на потерници на МВР поради тешки кривични дела. Меѓу нив беа и двајца поранешни пратеници на ВМРО-ДПМНЕ од Битола, поранешни вработени во Фондот за здравство, лица кои им се познати на МВР во Прилеп, Охрид, Гостивар, Куманово, Скопје и во други градови", рече Груевски за групата која два часа го исвиркуваше и на крајот и ја прекина седницата што ја водеше. Но, наведуваат партиски извори, тоа е групата која и него на конгресот во Охрид го устоличи на лидерската позиција во партијата, вршејќи притисок врз тогашните приврзаници на противкандидатот Марјан Ѓорчев. Тоа се луѓе блиски на експретседателот Љупчо Георгиевски, кои скандираа да се врати на чело на партијата, а и предизвикувањето на инцидентот, всушност, било за да се почека тој да се врати во земјата, па да се расправа во партијата за судирот со Груевски.

Груевски ја обвини и полицијата дека не презела ништо за да ја смири ситуацијата и наведе дека насилниците знаеле оти МВР нема да интервенира.

Осумтемина конфронтирани члена на ИК со Груевски во саботата соопштија дека "демократијата во ВМРО-ДПМНЕ е суспендирана и оти Груевски го суспендирал ИК и ги манипулира структурите на партијата".

"Селективното и насилно свикување на седницата на ЦК, без подготвителен состанок на ИК, со сосема нејасна причина за итност, како и непоканување на членовите на Извршниот комитет на седницата е знак дека Груевски го суспендира Извршниот комитет и ги манипулира структурите на партијата што самиот ги поставил", објаснуваат во соопштението Ден Дончев, Љупчо Балкоски, Спире Мавровски, Жарко Караџоски, Марјан Додовски, Ѓорѓи Оровчанец, Игор Гиевски и Живко Попов.

Осумтемина члена на ИК наведуваат дека Груевски не ужива доверба на пратеничката група, која одбива да биде инструмент за манипулација и дека речиси сите општински комитети на партијата го осудуваат начинот на кој Груевски се обидува да воспостави внатрепартиска диктатура, користејќи се со сите средства.

"Да сум на место на овие осум лица, би си поднел неотповиклива оставка", им возврати Груевски во саботната изјава за јавноста и дополни дека тој им простува за она што го направија и на сите оние што ја организираа хајката против него. Груевски најави дека очекува во наредните денови партијата да избере меѓу тоа да биде преземена од насилници или навистина да стане европска демократска партија.

Утрински весник број 1474 17.05.2004

26-04-2014, 11:55 PM
Reply