Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
КРАВИТЕ НА СУБРАТА РОЈ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,208
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:[Image: 1236078_496213903796373_872402391_n.jpg]

Kравите на Субрата биле специјални, имале две вимиња, едното давало млеко а другото мед. Се хранеле само од лаги и ветувања. Најомилена храна им било ЌЕ, кога ЌЕ јаде ЌЕ, давале двојно повеке мед ... ама се јавил проблем 20 иљади крави по две вимиња треба 40 илјади молзачи, во Индија лесно да најдеш 40 илјади молзачи, во Македонија тешко. Македонските молзачите се зафатени, го молзат македончето преку БУЏЕТОТ. Затоа Грујо побарал Субрата да "направи" крава без виме. Субрата такви имал многу, ги делел сега моментно на оние Индијци што ги "преебал" порано, па веднаш пратил примерок. Tој примерок ке стаса утре задутре. Да видиме кој ке го молзе, дали Грујо или Ставре ..
31-08-2013, 04:07 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,208
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2


Quote:Arhangel Gabriel

Да ви кажам искрено млад сум ами е невработенм, а си велам море будало што нема никаква работа нема па што не си земиш земја за работење па може ке падне и некој денар.Ако не друго барем тоа што ке го садиш тоа ке го јадиш.И сега мислам ај што ке садам дал пипер,патлиџан или пак.И додека размислувам гледам на вести некој Субратра ке донел 20.000 крави во Џумајлија.Е си викам ете море господ гледа и ти вика море сади детелина таа крава мора да се рани.И седнав да проучуваам да се распрашуваам и како се сади детелина,колкава инвестиција ке ми треба.И така одам од човек на човек да прашуваам и го срекавам кумот и му велам е море куме ојдов јас во земјоделци.А он така збунето ме гледа и ми вели машала кумашине него што си решил да садиш му велам да ти кажам куме се напалив да садам детелина еее Субратра ке донел 20.000 крави со нешто треба да се хранаат.А тој ми вели мор кумашине тие биле свети крави тие имале два рала вимиња,ја му велам што збориш куме.Да кумашине и да ти кажаам од едното рало вимиња давале млеко а од другото саде мед.Му велам мор куме да трчам да посеам детелината што повеке оти тие ке бараат јадење еееее.Ми виле кумашине да ти кажаам искрено не мачи се тие не јаделе детелина,тие биле на ветер и на магла,ја му велам куме ти мајтап да не си играаш со мене.А тој ми вели е мор кумашине па кога и кравите се ветер и магла како сакаш да јадаат детелина.

31-08-2013, 10:40 PM
Reply