Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонизмот е создаден од Грците-Македонизма е създаден от гърц
Author Message
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#41

(11-04-2010, 12:26 PM)афион Wrote: И заклучок од оваа е дека Мисирков е грк,или србин?

Мисирков е бил доста объркан човек. През по-голямата част от живота си той е бил големобугараш, само за кратко време, след като България губи войните за национално обединение, той изпада в отчаяние и се поставя в услуга на сръбската пропаганда, като написва своята книга "За македонцките работи". За щастие с това той прави услуга на България. Днес в Македония вместо да имаме прави сръби, имаме някакви измислени македонци с измислена история, която не се признава от нито един световно известен историк. Тито понеже бил хърватин и искал да отслаби Сърбия създава македонската нация и то, като съдим от твоите познание за историята, доста успешно. Но ще дойде време тези измислени "македонци" да научат своята истинска история.
11-04-2010, 02:43 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#42

(11-04-2010, 02:43 PM)veritas Wrote:
(11-04-2010, 12:26 PM)афион Wrote: И заклучок од оваа е дека Мисирков е грк,или србин?

Мисирков е бил доста объркан човек. През по-голямата част от живота си той е бил големобугараш, само за кратко време, след като България губи войните за национално обединение, той изпада в отчаяние и се поставя в услуга на сръбската пропаганда, като написва своята книга "За македонцките работи". За щастие с това той прави услуга на България. Днес в Македония вместо да имаме прави сръби, имаме някакви измислени македонци с измислена история, която не се признава от нито един световно известен историк. Тито понеже бил хърватин и искал да отслаби Сърбия създава македонската нация и то, като съдим от твоите познание за историята, доста успешно. Но ще дойде време тези измислени "македонци" да научат своята истинска история.


Vie prodolzete so zakani od vakov tip i ke gi videte Makedonija i Makedoncite niz kriva makarona...ovie se najidiotskite zborovi sto nekogash sum gi slusnal od bugarin vo zivotot....pojdi nasred Makedonija i kazi im gi v lice ovie gluposti,koi se tropaat samo vo sostojba na skleroza,pa da vidime dali ziv i zdrav ke se vratish doma...
11-04-2010, 04:26 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#43

"pa da vidime dali ziv i zdrav ke se vratish doma..."

Сакате да си ги мериме курците со ќутек? Освен ако не веруваш оние вашите басни за "хероите партизани". Понекогаш (само понекогаш, кога сосема излезете од контрола) ми се сака да пукнете прва пушка... Патот до Белград ќе го земете за нула време... со велосипед. Последните две реченици се глупост, се разбира, во одговор на твојата глупост.
11-04-2010, 04:46 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#44

(11-04-2010, 02:43 PM)veritas Wrote:
(11-04-2010, 12:26 PM)афион Wrote: И заклучок од оваа е дека Мисирков е грк,или србин?

Мисирков е бил доста объркан човек. През по-голямата част от живота си той е бил големобугараш, само за кратко време, след като България губи войните за национално обединение, той изпада в отчаяние и се поставя в услуга на сръбската пропаганда, като написва своята книга "За македонцките работи". За щастие с това той прави услуга на България. Днес в Македония вместо да имаме прави сръби, имаме някакви измислени македонци с измислена история, която не се признава от нито един световно известен историк. Тито понеже бил хърватин и искал да отслаби Сърбия създава македонската нация и то, като съдим от твоите познание за историята, доста успешно. Но ще дойде време тези измислени "македонци" да научат своята истинска история.
Јас ви велам дека темата ви е најглупа а вие упорно си терате.Мисирков ние си го сметаме за татко на македонизмот,ако тој македонизам е грчки автоматски Мисирков е грк.
Сами си ја ископавте дупката.Se_klanjam
11-04-2010, 07:03 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#45

"Мисирков ние си го сметаме за татко на македонизмот"

Вие си "сметајте" ако сакате дека дедо Мраз постои навистина и дека во Охридското езеро имате Неси. Тоа, што вие сметате вреди колку ланскиот снег. За мене вреди што Мисирков сам сметал... Што мислиш, кое вреди повеќе? А дека грците исто како и србите ве правеја "македонци" (само и само да не сте тоа што сте - Бугари) е самата вистина. А Мисирков бил како ветропоказател... сакал да каже нешто, но не знал точно што - таков ви е "таткото на македонизмот". Се прашам која била мајката - сеќавам се на коминтерната, ама како да е станал сексот не ми оди хронолошки. Може да е ин-витро? Циркус сте...
11-04-2010, 07:29 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#46

Уште повеќе се закопуваш,одмори малку.
11-04-2010, 09:25 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#47

(11-04-2010, 04:46 PM)Вовата Wrote: "pa da vidime dali ziv i zdrav ke se vratish doma..."

Сакате да си ги мериме курците со ќутек? Освен ако не веруваш оние вашите басни за "хероите партизани". Понекогаш (само понекогаш, кога сосема излезете од контрола) ми се сака да пукнете прва пушка... Патот до Белград ќе го земете за нула време... со велосипед. Последните две реченици се глупост, се разбира, во одговор на твојата глупост.

Najgolemata glupost e toa sto negirate fakt...a fakt e deka sme Makedonci.


Ne moze edno obicno nistozestvo kako tebe i kako tvojot kolega da se obiduva da ne negira kako narod i kako nacionalnost.

Nie sme toa sto sme,sakam da si 100% ubeden deka poveke od vas bugaraana,znaeme sto sme i koi sme... Tuktuk0ni
12-04-2010, 12:11 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#48

"Ne moze edno obicno nistozestvo kako tebe i kako tvojot kolega da se obiduva da ne negira kako narod i kako nacionalnost.

Nie sme toa sto sme,sakam da si 100% ubeden deka poveke od vas bugaraana,znaeme sto sme i koi sme..."

Е да, не можам да се мерам со тебе, ексклузивното ништожество, со идентитет од 50 години. Како што реков, циркус сте. Посебно овде е форум историја, не си важен ти, па ни јас. Со Мисирков, се разправај и со Гоце. Тие те негирали уште пред се појавиш и то со документи напишани от сопствена рака, а не од Донски. Јас саму ги цитирам. А ти воопшто не си ми битен - ако сакаш сметај се за жар-птица. Психози секакви Icon_razz.
12-04-2010, 03:22 AM
Reply
demmian
Unregistered

 
#49

(12-04-2010, 03:22 AM)Вовата Wrote: Е да, не можам да се мерам со тебе, ексклузивното ништожество, со идентитет од 50 години. Како што реков, циркус сте.

Pogolema psihoza od toa da doagash na makedonski forumi,ubeduvajki cel narod da veruva vo nesto sto e sosema neosnovano i neprifatlivo-nema...


Ne mi zboruvaj ti na mene za mladi nacii...i amerikanskata nacija e relativno mlada,ama za razlika od nekoi stari evropejski nacii(vklucuvajki ja i kosookata istocna nacija) e dosta ponapredna....


I ne si avtoriziran da govorish koj e cirkus a koj ne...ne moze edna nistozna mizerija da kazuva koj e cirkus a koj ne...toa e pravilo No.1!


I dosta go upropastuvate podforumot istorija so neznacitelni propagandni materijali...zatoa sto nikoj ne vi veruva.
12-04-2010, 03:35 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#50

Па историјата не се пишува со вера.
И на друго место истакнав, МАКЕДОНИЗМОТ (НЕ МАКЕДОНШТИНАТА, јас јасно ги разликувам) Е ЕДЕН ВИД НА РЕЛИГИЈА.

Веруваме, ако и да знаеме дека не е верно (вистинито)
(This post was last modified: 12-04-2010, 08:16 PM by Kasnakovski.)
12-04-2010, 08:14 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#51

(12-04-2010, 03:35 PM)demmian Wrote: [quote='Вовата' pid='5842' dateline='1271038970']
ubeduvajki cel narod da veruva vo nesto sto e sosema neosnovano i neprifatlivo

Сигурен си? Ајде па да провериме дали е "неосновано":

[Image: 9198-goce.jpg]


[Image: misirkov_podpis.jpg]

Реков ти: Еве ги, сами напишали овие "неосновани" работи. Јас саму пренесувам. Со нив се разправај, нив побивај. Јас сум "ништожество" пошто цитирам. Какви биле Мисирков и Гоце, што напишали оригиналите. Уште поголеми ништожества по таа логика. Зарем, од нив се оригиналите....
12-04-2010, 10:55 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#52

Babata i Kasnakovski objasnete kako mozi makedonizmot da grcko delo koga Kasnakovski tvrdi deka Misirkov e tatkoto na makedonizmot?
12-04-2010, 11:16 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#53

Каснаковски тврди дека грците го измислиле АНТИЧКИОТ МАКЕДОНИЗАМ, Мисирковиот македонизам е поинаков. Него можам да го оквалификувам како ТЕОРЕТСКИ МАКЕДОНИЗАМ (Мисрков еден вид пророкува дека Македонците треба да се сепарираат од останатите Б`лгари, ама се` уште тогаш не му било дојдено времето).
Тој теоретски македонизам е многу различен од СРБОКОМУНИСТИЧКИОТ МАКЕДОНИЗАМ, бидејќи се соочува со реалноста и се доближува до МАКЕДОНШТИНАТА.

МАКЕДОНШТИНАТА е различна од сите видови на МАКЕДОНИЗАМ. Таа ги обединува сите македонски патриоти, кои не летат во облаците и НЕ СЕ ВЕРНИЦИ, ТИЕ СЕ ЛУЃЕ РЕАЛИСТИ, тие ги покажуваат фактите такви какви што се, тие не ја објаснуваат националната определба на хероите од минатото со забелешка под линија.

Моја препорака до сите членови на форумот е задолжително да ја прочитат „За македонцките работи“.
Нели тоа е библијата на МАКЕДОНИЗМОТ? НЕ Е НОРМАЛНО НЕКОЈ ДА ВЕРУВА ВО НЕШТО, А ДА НЕ ЈА ПРОЧИТАЛ СВЕШТЕНАТА КНИГА на верата.
13-04-2010, 08:31 AM
Reply
demmian
Unregistered

 
#54

(13-04-2010, 08:31 AM)Kasnakovski Wrote: Каснаковски тврди дека грците го измислиле АНТИЧКИОТ МАКЕДОНИЗАМ, Мисирковиот македонизам е поинаков. Него можам да го оквалификувам како ТЕОРЕТСКИ МАКЕДОНИЗАМ (Мисрков еден вид пророкува дека Македонците треба да се сепарираат од останатите Б`лгари, ама се` уште тогаш не му било дојдено времето).
Тој теоретски македонизам е многу различен од СРБОКОМУНИСТИЧКИОТ МАКЕДОНИЗАМ, бидејќи се соочува со реалноста и се доближува до МАКЕДОНШТИНАТА.

МАКЕДОНШТИНАТА е различна од сите видови на МАКЕДОНИЗАМ. Таа ги обединува сите македонски патриоти, кои не летат во облаците и НЕ СЕ ВЕРНИЦИ, ТИЕ СЕ ЛУЃЕ РЕАЛИСТИ, тие ги покажуваат фактите такви какви што се, тие не ја објаснуваат националната определба на хероите од минатото со забелешка под линија.

Моја препорака до сите членови на форумот е задолжително да ја прочитат „За македонцките работи“.
Нели тоа е библијата на МАКЕДОНИЗМОТ? НЕ Е НОРМАЛНО НЕКОЈ ДА ВЕРУВА ВО НЕШТО, А ДА НЕ ЈА ПРОЧИТАЛ СВЕШТЕНАТА КНИГА на верата.

Kasnakovski,Misirkov mnogu ubavo gi ima objasneto makedonckite raboti vo svoeto delo....probleot e sto vie bugarite vadite od konotacija odredeni delovi i citirate samo izvadoci na Misirkov,koi odat vo vash prilog...

takvi politicki igri nema da pominat kaj nas,bidi 100% ubeden...Misirkov mnogu ubavo objasnal,ama zavisi koj kako ja cita ,,Makedonckite raboti,,

Vie bugarite ja citate kako gavol Biblijata.


Nastrana od toa,nemojte da se obiduvate na poimot ,,makedonstina,, da mu pridavate bugarska konotacija,nema takvo nesto.


A,poimot ,,makedonizam,, e samo terminologija,koja postoi edinstveno vo bugarskite glavi i bugarskata nelogicna istoriografia.
13-04-2010, 02:09 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#55

(13-04-2010, 02:09 PM)demmian Wrote: ama zavisi koj kako ja cita ,,Makedonckite raboti,,

Vie bugarite ja citate kako gavol Biblijata.


Ајде да ја прочитаме заедно тогаш, ред по ред, па да видиме што напишал Мисирков и да ја протолкуваме книгата на соодветната тема.
13-04-2010, 02:45 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#56

Kasnakovski dali si slusnal za "Makedonskiot imperijalizam"?
Koga ke porasnes i ti dozvolaat bugarite da citas vakvi knigi togas ke diskutirame za nesto sto za vas bugarite e mnogu daleku.
13-04-2010, 03:03 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#57

Не сум слушнал за „македонскиот империјализам“ и зошто некој треба да ми дозволи нешто да читам, не си многу јасен.
Тука темата е за измислениот од Грците македонизам, а тој ми е многу добро познат.

Истите приказни што ги расправале грчките пропагандисти во крајот на 19 и почетокот на 20 век сега се повторуваат.
И за Бугарите - Татари
и за чедата на Александар
И за јазикот. Сега некои се радуваат и викат ете видете грците го признавале македонскиот јазик.
Види од Драгумис.

Каснакоски Wrote:
Boogie Wrote:Јон Драгумис го признал постоењето на македонски јазик во 1907 година!

[Image: ion-dragoumis-heroesmartyrs-98.png]

И да преведеме

-Не можеш да го поседувате секој град кој е населен со Грци. Ако е така, тогаш и Марсеј и Одеса треба дa бидат ваши.- Истата работа можам да ја кажам и јас за васВие сакате да ја направите битолската околија ваша , затоа што таму постојат гратчиња каде се зборува македонскиот јазик, кој вие го викате бугарски.

- Многу градови! Сите градови во таа област зборуваат бугарски!

Дали тие сакаат да бидат Грци или не?
А штом тие сакаат да бидат(Грци), јас не сум сигурен дека јазикот е доволен доказ за етничкото потекло.Прво, јазикот кој е во прашање не го зборуваат сите, туку само некои македонски селани. Тие кои го зборуваат, го прават тоа дома, а не во јавноста (плоштадите) каде зборуваат дома. И конечно, тој јазик не е бугарски, туку е мешавина од словенски и грчки. И не е бугарски, бугарски не постои ниту во Бугарија. Градовите во Македонија се грчки, луѓето од оваа област се Грци, историјата на оваа област е грчка, дури и земјата ( почвата ) е грчка.

- Не можам да ја разберам, а и никогаш нема твојата теорија дека Македонците го изгубиле својот јазик и го земале бугарскиот.

- Не можам да сфатам како Бугарите, кои се Хуно-Татари го изгубиле својот јазик и го земале...

Јон Драгумис (грчки и англиски)


Продолжението на разговорот.
[IMG]uploads/2009/20090904_132011_dragumis.bmp[/IMG]

И долниот крај на 99 стр.
[IMG]uploads/2009/20090904_132250_dragimis1.jpg[/IMG]целата книга на Драгумис (грчки)
13-04-2010, 03:20 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#58

Не ми се покажале снимките. Ете го продолжението
[Image: dragumis99.png]
13-04-2010, 03:37 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#59

Од каде и што значи името Македонија. Познатиот професор Џ.Р. Елис, автор на големата студија „Македонскиот империјализам" (делото е објавено и на македонски во издание на „Мисла"), тврди дека античките Македонци уште пред да се населат на нивната идна татковина си го имале своето име Македонци. Тоа значи дека своето етничко име и го дале и на земјата на која подоцна живееле. И познатиот грчки археолог Фотис Пецас има мислење кое е идентично со мислењето на Елис: „Македонија им го зеде името на Македонците", вели тој. Така, името Македонија најпрво било етничко, а потоа станало и географско- историски поим: Македонија.
13-04-2010, 03:42 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#60

(13-04-2010, 03:42 PM)афион Wrote: Од каде и што значи името Македонија. Познатиот професор Џ.Р. Елис, автор на големата студија „Македонскиот империјализам" (делото е објавено и на македонски во издание на „Мисла"), тврди дека античките Македонци уште пред да се населат на нивната идна татковина си го имале своето име Македонци. Тоа значи дека своето етничко име и го дале и на земјата на која подоцна живееле. И познатиот грчки археолог Фотис Пецас има мислење кое е идентично со мислењето на Елис: „Македонија им го зеде името на Македонците", вели тој. Така, името Македонија најпрво било етничко, а потоа станало и географско- историски поим: Македонија.

Ама вие май още не сте го разбрали основният проблем на македонизма. А той е, че във Вардарска Македония никога не са живели антички македонци. Този район е бил обитаван от илири и пайонци. Прочетете внимателно всички докази в този линк и да започнем отначало.

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=182
13-04-2010, 04:33 PM
Reply