Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
АПЕЛ ЗА ПОМОШ
Author Message
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#1

Апел за помоќ


[Image: 213217363578461265_qchdKEbP_c.jpg]

Вечерва се запрепастив кога разбрав дека меѓу таа 40 процетна сиромаштија во Македонија спаѓа и нашиот премиер Груевски . Ама тоа е таква му е материјалната ситулација на човекот . Се што имал било едно Пунто на старо кое стално останувало во дефеци па исто како и да го немал сиромашкиот .Е сеа зли језици ќе речат дека мајка му имала 6 стана што во Македонија во се Чешка .Остајте ги љуѓе тие работи сеа мајка му имала . Абе мајка му имала ама он нема па живее во стан на жена му дип ептен љубовта ги грее иначе на улица ќе ни остане премиерот .
Па си реков бе да потегнеме една иницијатива да отвориме една фондација “ да го помогнеме Груевски “ . Пука сиротиња стварно треба да се помогне . Не ќе биде лошо да се отвори и жиро сметка во некоја банка за помоќ на Грујо а ете да ги замолиме и мобилните оператори да отворат едно бројче па со секое јавување да се остваат по 50 – 100 денари за Грујо. Или да стегнеме една петиција до министерот за труд и социјална политика да олабаи малу со тоа критериуми за добивање на социјална помоќ оти ете Грујо работи 24 / 7 па пак е во група на најсиромашни граѓани на Македонија па ако се може да стане корисник на социјална помоќ додека малце не се опорави финансиски .Тука мала замерка и до МПЦ која го занемарила овој проблем оти нели се бара трето дете а ете Грујо со две дечиња и работи 24 / 7 ама ете пука сиротиња плата не стасува до никаде па така ако може едно добротворно концертче да се помогне човекот ем башка плус човекот верен христијанин .
Што знам ама спроред мене није у реду премиерот да биде у група на 40 процентна сиромаштија у Македонија . Лошо е и за него и за угледот на Македонија у светот и НАТО и Еуропска Унија итн итд и слично .
И ?
Како ви фаќа око оваа иницијатива ?
Сите добронамерни сугестии се добредојдени !
16-05-2013, 11:18 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#2

Што знам или може не ќе е лошо да се направи еден солидарен фонд за “сиромасите од ДПМНЕ“ оти нее само Груевски загрозен егзистенцијално .Тука е и Влатко Ѓорчев кој исто е пука сиротиња .И него жена му има куќи имоти на Јадранско море и куќа во Злокуќани ама ете он нема .Исто и Ставревски .Некој му мести афери дека имал станови во Чикаго , Вашингтон итн а ете тоа не биле негови ами на мајка му . И Јанкуловска такуџере итн итн .
Абе се сами “жртви на транзицијата“ ....жртви , жртви , гуски .жртви колку сакаш човече . Пука сиротиња .Уличари беа кога влегоа у политика такви и си останаа . Мене лично ми се сумњиви . Абе овие за ајдуци не ги бива а нели па држава ќе водат .Се сами часни сестри и мокри брача .
Ем башка плус лажно се претсавуваат како православни христијани . Па владика Петар пред некој ден фино објасни дека во Православие мажот е глава на куќата . А овие сиромашките дома се задња рупа на свиралу а нас ни изиграваат некој Џекови . Шо е воа .Се враќаме у матерјархат
Сепак ја сум за теа да се направи еден солидарен фонд со назнака ....“За сиромасите од ДПМНЕ – жртви на транзицијата “ ем така сите граџани ќе може со својте донации и доброволни прилози да ја искажат својата хуманост и солидарност .На крају крајева па и заслужиле луџето бе ете цело време се жртвуваат за нас се што прават е за нас нели ...“.граџанинот на прво место “
Па да ..тоа е !
17-05-2013, 02:33 PM
Reply