Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ВО БУГАРИЈА ПОБЕДИ БОЈКО БОРИСОВ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,139
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Бојко Борисов победи на предремените избори во Бугарија


[Image: images?q=tbn:ANd9GcRWbJVimliApIA-9mCJDzN...i22-xCKc7w]
На денешните парламентарни избори во Бугарија, според истражувањата работени во текот на денот, води партијата на поранешниот премиер Бојко Борисов - Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ).

ГЕРБ, кој се повлече за време на февруарските масовни протести на граѓаните незадоволни поради корупцијата, ратсечката невработеност и високите сметки за струја, кога Владата беше принудена да поднесе оставка, има околу 31 отсто од гласовите и би можел да освои 97 места во 240-члениот Парламент, според резултатите на „Алфа рисрч“ и „Сова Харис“.

Коалиција за Бугарија во која доминираат социјалистите е на второ место со 25-27 отсто од поддршката и може да освои 85 пратенички места, на трето место е етничката турска партија Право и слобода (МРФ), и на четврто националистичката „Атака“, јави БТА.

МРФ и Атака, според резултатите од истражувањето, најверојатно ќе го поминат цензусот од потребни четири отсто за влез во Парламентот.

На изборите ггласаа 6,9 милиони Бугари со право на глас.

Над 250 меѓународни набљудувачи ги надгледуваа денешните избори.

Според агенцијата „Галуп“ одѕивот на избирачите бил 47,4 проценти

press24
12-05-2013, 09:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,139
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:Протести во Софија - изборите биле нелегитимни


[Image: 3442golema.jpg]


12-05-2013

„Криминалци и мафија" - со вакви пароли демонстрантите пред НДК ја урнаа оградата и се обидоа да се пресметаат полицијата. Полицијата засега ја држат ситуацијата под контрола за да не повторат сцените од предходните протести.

„Гласањето беше измама, уморни сме. Зошто не ни чуваат нас, а не оние кои не ограбија", викаат разгневените демонстранти.

„Ако нема фер избори ќе добијат војна“, викаат демонстранти.

Веќе имаше и судир, некои луѓе беа удрени со палки поради обид да изврши инвазија на НДК, но сеуште нема тотална ескалација на тензиите.

Демонстрантите со факели фрлале кон полицјата, која направила обрач за да го спречи приближувањето кон НДК.

Во студиото на БTV Цветан Цветанов изјави дека е време политичките партии да дејствуваат како такви и да изработат политики, со кои да се управува со земјата. Ниту еден меѓународен набљудувач не рече дека изборите се компромитирачките, рече тој.

NOVA TV
12-05-2013, 09:47 PM
Reply
хан Ацо Offline
Member
***

Posts: 72
Joined: Mar 2013
Reputation: 3
#3

(12-05-2013, 09:47 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Протести во Софија - изборите биле нелегитимни


[Image: 3442golema.jpg]


12-05-2013

„Криминалци и мафија" - со вакви пароли демонстрантите пред НДК ја урнаа оградата и се обидоа да се пресметаат полицијата. Полицијата засега ја држат ситуацијата под контрола за да не повторат сцените од предходните протести.

„Гласањето беше измама, уморни сме. Зошто не ни чуваат нас, а не оние кои не ограбија", викаат разгневените демонстранти.

„Ако нема фер избори ќе добијат војна“, викаат демонстранти.

Веќе имаше и судир, некои луѓе беа удрени со палки поради обид да изврши инвазија на НДК, но сеуште нема тотална ескалација на тензиите.

Демонстрантите со факели фрлале кон полицјата, која направила обрач за да го спречи приближувањето кон НДК.

Во студиото на БTV Цветан Цветанов изјави дека е време политичките партии да дејствуваат како такви и да изработат политики, со кои да се управува со земјата. Ниту еден меѓународен набљудувач не рече дека изборите се компромитирачките, рече тој.

NOVA TV

Нелигитимни друг път!Тия са лумпени които не знаят какво искат!

12-05-2013, 10:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,139
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

(12-05-2013, 10:06 PM)хан Ацо Wrote:
(12-05-2013, 09:47 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Протести во Софија - изборите биле нелегитимни


[Image: 3442golema.jpg]


12-05-2013

„Криминалци и мафија" - со вакви пароли демонстрантите пред НДК ја урнаа оградата и се обидоа да се пресметаат полицијата. Полицијата засега ја држат ситуацијата под контрола за да не повторат сцените од предходните протести.

„Гласањето беше измама, уморни сме. Зошто не ни чуваат нас, а не оние кои не ограбија", викаат разгневените демонстранти.

„Ако нема фер избори ќе добијат војна“, викаат демонстранти.

Веќе имаше и судир, некои луѓе беа удрени со палки поради обид да изврши инвазија на НДК, но сеуште нема тотална ескалација на тензиите.

Демонстрантите со факели фрлале кон полицјата, која направила обрач за да го спречи приближувањето кон НДК.

Во студиото на БTV Цветан Цветанов изјави дека е време политичките партии да дејствуваат како такви и да изработат политики, со кои да се управува со земјата. Ниту еден меѓународен набљудувач не рече дека изборите се компромитирачките, рече тој.

NOVA TVНелигитимни друг път!Тия са лумпени които не знаят какво искат!
Мислам дека знаат што барат, бараат да не работат а да имаат пари.
12-05-2013, 10:08 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#5

Те са против всичко и всички,без да имат конкретно предложение как да стане промяната...

http://www.bgtvspot.net/page.php?24 бТВ онлайн
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
12-05-2013, 10:30 PM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,139
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

[Image: 969552_496673483719803_73165485_n.jpg]
12-05-2013, 11:12 PM
Reply
тракиецъ Offline
Member
***

Posts: 103
Joined: May 2012
Reputation: 12
#7

(12-05-2013, 10:08 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(12-05-2013, 10:06 PM)хан Ацо Wrote:
(12-05-2013, 09:47 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Протести во Софија - изборите биле нелегитимни


[Image: 3442golema.jpg]


12-05-2013

„Криминалци и мафија" - со вакви пароли демонстрантите пред НДК ја урнаа оградата и се обидоа да се пресметаат полицијата. Полицијата засега ја држат ситуацијата под контрола за да не повторат сцените од предходните протести.

„Гласањето беше измама, уморни сме. Зошто не ни чуваат нас, а не оние кои не ограбија", викаат разгневените демонстранти.

„Ако нема фер избори ќе добијат војна“, викаат демонстранти.

Веќе имаше и судир, некои луѓе беа удрени со палки поради обид да изврши инвазија на НДК, но сеуште нема тотална ескалација на тензиите.

Демонстрантите со факели фрлале кон полицјата, која направила обрач за да го спречи приближувањето кон НДК.

Во студиото на БTV Цветан Цветанов изјави дека е време политичките партии да дејствуваат како такви и да изработат политики, со кои да се управува со земјата. Ниту еден меѓународен набљудувач не рече дека изборите се компромитирачките, рече тој.

NOVA TVНелигитимни друг път!Тия са лумпени които не знаят какво искат!
Мислам дека знаат што барат, бараат да не работат а да имаат пари.

Music3Music3Music3
13-05-2013, 04:23 PM
Reply
хан Ацо Offline
Member
***

Posts: 72
Joined: Mar 2013
Reputation: 3
#8

(12-05-2013, 10:08 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(12-05-2013, 10:06 PM)хан Ацо Wrote:
(12-05-2013, 09:47 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Протести во Софија - изборите биле нелегитимни


[Image: 3442golema.jpg]


12-05-2013

„Криминалци и мафија" - со вакви пароли демонстрантите пред НДК ја урнаа оградата и се обидоа да се пресметаат полицијата. Полицијата засега ја држат ситуацијата под контрола за да не повторат сцените од предходните протести.

„Гласањето беше измама, уморни сме. Зошто не ни чуваат нас, а не оние кои не ограбија", викаат разгневените демонстранти.

„Ако нема фер избори ќе добијат војна“, викаат демонстранти.

Веќе имаше и судир, некои луѓе беа удрени со палки поради обид да изврши инвазија на НДК, но сеуште нема тотална ескалација на тензиите.

Демонстрантите со факели фрлале кон полицјата, која направила обрач за да го спречи приближувањето кон НДК.

Во студиото на БTV Цветан Цветанов изјави дека е време политичките партии да дејствуваат како такви и да изработат политики, со кои да се управува со земјата. Ниту еден меѓународен набљудувач не рече дека изборите се компромитирачките, рече тој.

NOVA TVНелигитимни друг път!Тия са лумпени които не знаят какво искат!
Мислам дека знаат што барат, бараат да не работат а да имаат пари.

Барат внимание,защото са хора които не са се реализирали в живота и искат да ловят риба в мътна вода-ако може да изкярат нещоIcon_surprised

13-05-2013, 05:53 PM
Reply
хан Ацо Offline
Member
***

Posts: 72
Joined: Mar 2013
Reputation: 3
#9

Това е един от ръководителите на протестите13-05-2013, 05:58 PM
Reply