Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Който от "Воденица" се учи той ще сполучи :)
Author Message
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#1

Нови преписи на историята!Забравете всичко,което знаете!
Няма да посочвам авторите на бисерите-така или иначе четат тук! Icon_mrgreen

Quote:Вистината е во тоа што од доаѓањето на Словените на Балканот,византија ги нарекувала со името булгари-болгари и слично со погрдно значење,кое потоа го продолжила и грација,отоманското царство и тоа е така се до 1878 год. кога денешните Булгари го земаат за етничко име.
29

Quote:Во периодот на национално осознавање, кога влијанието на бугарската црква било огромно, кај луѓето постоел некој вид на збунетост и неопределеност... Кај некого повеќе, кај некого помалку... За среќа, тој процес на национално осознавање не само што не запрел, туку од ден на ден станувал се' посилен...

Благодарејќи на тоа, на почетокот од 20-тиот век веќе имало огромен процент кај народот кој што се сметале за МАКЕДОНЦИ и само за Македонци... За такво нешто има милион докази... Еден од последните силни докази се пред неколку години отворените книги од американската крајбрежна администрација која што прецизно ги регистрирала сите имигранти од светот кои што се доселувале во Америка... Тие книги покажаа дека НАЈГОЛЕМ дел од имигрантите кои што доаѓале од Македонија (од трите дела), во графата за „националност“ се пријавувале како Македонци... Иако се сретнуваа и такви како Бугари, Грци, па и Турци... А имиња македонски... Сепак, најголем процент од луѓето се изјаснувале како Македонци...
29
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
15-04-2013, 09:38 PM
Website Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#2

Това е супер!
Quote:Како што никој за после 1903 година не може да најде пример каде што Сарафов ги спомнал Македонците како посебен народ од Бугарите, исто така никој не може да најде пример каде што Мисирков за Македонците рекол дека се Бугари...
Овие два примера (а ги има многу) докажуваат дека бугарската теорија дека СИТЕ БИЛЕ ИСТИ, не е точна!
29
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
15-04-2013, 09:43 PM
Website Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#3

Как тенденциозна смяна на една буква напълно променя смисъла!
Quote:При формирањето ма МРО во 1893/4 год. по инистирање на Татарчев истата е наречена да се вика „БУГАРСКО-македонско-одринска револуционерна организација “,
29 Всъщност наречена е "Българска македоно-одринска революционна организация"
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
15-04-2013, 09:58 PM
Website Reply
тракиецъ Offline
Member
***

Posts: 103
Joined: May 2012
Reputation: 12
#4

С тия цитати, Татарче, ще си изпросиш две години бан ...
.... PosPosPosPos ... ке бидеш (е)бан

16-04-2013, 11:12 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#5

(16-04-2013, 11:12 AM)тракиецъ Wrote: С тия цитати, Татарче, ще си изпросиш две години бан ...
.... PosPosPosPos ... ке бидеш (е)бан

От мъка ще си разплета чорапите! Baeh

Quote:ПОСЛЕ РИЛСКИОТ КОНГРЕС ВО 1905 ГОДИНА, оние што се сметале за Македонци и што македонскиот народ го сметале за македонски народ треба да ги третираме како МАКЕДОНЦИ и нашата историја треба да ги слави како позитивни луѓе... Оние што се се сметале за Бугари и што за македонскиот народ викале дека е бугарски народ треба да ги третираме како ПРОБУГАРИ и нашата историја треба да ги смета за негативни (и не треба да им прави споменици)...
29
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
16-04-2013, 12:52 PM
Website Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#6
1eek 
Quote:Еден збор, труба! Прашање, кога доаѓаат евреите во Солун?
а. уште од Егзодусот (13-то изгубено племе всушност се населува во Солун, поточно го основа градот)
б. ги донел Св. Павле
в. 1492
А Кирил и Методиј чии се прашуваш? Па на сите Словени што пишуваат со Кирилица плус: Монголи, Киргизи, Узбеки, Таџики, Чуваши, Татари, Казахи, Абхази, Алеути, Башкири, Ерзја, Руските Цигани, Колдин Сами, Коми, Тувани, Удмурт, Јуит, Јупик, Осетинци, Мари, Мокша, Сибирски Јупики итн. А ако трубиш дека се болгари, пак си јанлаш! Грци па ич! Кирил и Методиј се братко РОМЕИ, илити Римјани (така наречени византијци). Ко што ми рече еден еднаш чуваш:„Абе Кирил и Методиј се гАрцки шпиони“. Нормално глупост лупна болгарот, ама за потомок на коњољубни подлуѓе какви што се чувашите, толку му сечеше, толку си кажа. Глуп монголоид ни на крај памет не му текнуваше дека се чисти Македонци.
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
10-05-2013, 05:06 PM
Website Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#7

Quote:Бугар е траурен, смрдлив, реосан, мемлосам, получовеков подвид на човеколик мајмун вкрстен со: брадавичесто прасе и исцедок од бубуљица од под опаш на канализациски ставор кој инцестоидно со своето мало туленце силува сестра, ќерка, старамајка и баба, откако тие ќе бидат дефлорирани од азган македонски и коњољубно мршојадно и пциштовидно растечено од лепра монголче.
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
14-05-2013, 02:09 PM
Website Reply
хан Ацо Offline
Member
***

Posts: 72
Joined: Mar 2013
Reputation: 3
#8

Quote:Е Архимеде, мене ми пречи. Ми пречи што ги присвојуваат за нивни. Нека слават, ама нека не лажат...туку што барам јас од бесомучни сестроебни косооки малокурефни мршојадни и пциштовидни коњообљуби од азијатско субхумано потекло.
14-05-2013, 06:23 PM
Reply
тракиецъ Offline
Member
***

Posts: 103
Joined: May 2012
Reputation: 12
#9

Татар е виновен.
Ходих да видя като какво е туй нещо "Воденица".
Ето ги впечатленията ми от там, изразени във воденична стилистика.

[Image: 5386942.jpg]
18-05-2013, 08:41 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#10

Буахахахахааааааа!Цар сиииии! Se_klanjam
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
18-05-2013, 11:19 AM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

(18-05-2013, 08:41 AM)тракиецъ Wrote: Татар е виновен.
Ходих да видя като какво е туй нещо "Воденица".
Ето ги впечатленията ми от там, изразени във воденична стилистика.

[Image: 5386942.jpg]BravoBravoBravo

18-05-2013, 01:28 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#12

(18-05-2013, 08:41 AM)тракиецъ Wrote: Татар е виновен.
Ходих да видя като какво е туй нещо "Воденица".
Ето ги впечатленията ми от там, изразени във воденична стилистика.

[Image: 5386942.jpg]

Bravo
Без Ботев няма България
19-05-2013, 05:19 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13


Од дискусијава која ја пренесувам ке видите колку се силни Воденичарите кога нема нивни администратори и модератори.
[Image: vodenica4_1_zpsed684b34.png]

Quote:Blagoja Slivoski

tresis gluposti
16 hours ago · Like

Quote:Dimce Biceski

Ova e vistinata, ama vie sekogas se sluzite da okrivuvate nekoj drug za vasite gluposti. Glupostite se vo vas a vistinata ve boli.
16 hours ago · Like · 1

Quote:Blagoja Slivoski

kako tebe ne se raboti za makedonija
16 hours ago · Like

Quote:Васко Курајчки Јосифовски

Ајде со ладни глави . Не дека немало пробугари во Вмро , не дека нема просрби во сдсм , имало предавници и секогаш ќеима . Но тоа не значи дека цели партии се такви , впрочем и во БНДП има про македонци .
16 hours ago · Like · 2

Quote:Blagoja Slivoski

DA PRESTANEME DA SE DELIME KAKO PRED 100GODINI .
15 hours ago · Like · 2
(This post was last modified: 19-05-2013, 11:46 PM by ЈорданПетровски.)
19-05-2013, 11:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14

Quote:Dimce Biceski

Blagoja Slivoski Duri ne prestanat navredite od strana na dupenkovci i negiranjeto na site makedonci osvem onie vo DPMNE nema da se prestane so delenje. Tie se sto go delat narodot. Ako gi vidis komentarite na Petar Macedonian ke vidis kakvi gluposti tresit. Nitu eden makedonec ako ima malku svest ne bi go pravel toa. Za nego makedonci se samo onie sto se vo DPMNE, a drugite bile bugari, grci ili srbi, pa gi psue do nemaj kade. Za mene site se makedonci, dali i pripagaat na nekoja partija ili ne za mene se makedonci. Neznaci ako nekoj ima poinakvo mislenje od moeti deka nee makedonec. Toa mozat da go pravat samo ovie od DPMNE.
14 hours ago · Like

Quote:Васко Курајчки Јосифовски

А КОЈ МЕНЕ ПАК МЕ НАРЕКУВА БУГАРИН ? ДАЈТЕ ДА СЕ ЦЕНИМЕ , НЕ БИВА ВАКА , ..
14 hours ago · Like · 1

Quote:Blagoja Slivoski

SEKADE IMA PARAZITI I VO SDSM I VO DPMNE AMA NARODOT NEE GLUP ILI IZLAZAN KAKO STO NEKOJ MILUVA DA KAZE ZOSTO REZULTATOT E 58 :4 TOA TREBA DA SE RESPEKTIRA.
14 hours ago · Like · 3

Quote:Dimce Biceski

Blagoja Slivoski Uste ne tie jasno zosto rezultatite se 58:4??? Eve zosto. Se sluzite so fasisticki i diktatorski metodi sto gi nema vo demokrtaskite drzavi. Im pretite so brkanje od rabota dokolku ne glasaat za DPMNE i zatoa luge se fateni kade sto gi slikaat glasackite livcinja za da dokazat deka glasale za vas, im pretite so ukinuvanje na dodatokot za treto dete i ukinuvanje na socijalnata pomos dokolku ne glasaat za DPMNE. Go dovedovte narodot do tolkava siromastija sto e primoran da go prodade svojot glas za postrani 100 denari ili za sise zejtin. Vo Strumica poveke policija od glasaci a vo skopje 3 koli parkirani a nitu eden za bankarite od DPMNE nesmetano da im delat pari na glasacite, gi manupilirate nasite od Pustec so nivnata siromastija i gi vleckate ugore udolu kako da se igracki za deca za postrani 100 denari i za tri kokoskini kopani, a na site vi e poznato deka nemaat pravo na glas. Na lokalnite izbori sekoj glasa vo svojata opstina a ne glasaci od drugi opstina kako sto bese slucajot doneseni luge od Kavadarci da glasaat vo centar, a od Pustec e uste postramno zosto se ziteli na druga drzava. Uste li treba da ti naveduvam??? Ima uste mnogu. Jas imam 2-3 sliki kako kandidat na DPMNE vo Trebenista cuka od vrata do vrata (kako pitav ili kako koledar) i imdava pari na lugeto. E sega, ako uste ne ti e jasno togas nee nesto vo red so tebe.
14 hours ago · Like

Quote:Blagoja Slivoski

DIMCE SAMO LAGI TE ITERESIRAAT ZEMI NESTO RABOTI ZA DOBROTO NA MAKEDONIJA!!!
14 hours ago · Like · 1

Quote:Dimce Biceski

Васко Курајчки Јосифовски: Tocno e deka ima plevel vo site partii, ama problemot e vto ovie od DPMNE site sto ne se so DPMNE gi pravat ne-makedonci. Pogledni samo Petar Macedonian kakvi gluposti tresit. Takvo nesto svesen covek ne bi go pravel. Kako sto gledam me ima blokirano, donekade i poarno sto me blokiral zosto ne vredi da go gledam kako se ligavi.
14 hours ago · Like

19-05-2013, 11:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

Quote:Dimce Biceski

Blagoja Slivoski Za vas sve e laga i zatoa e doteravte drzavava do dnote, nema kade poveke podolu. Jas sum rabotel i rabotam, ama nie sme mnogu pomalku od vas predavnicite i nemozime da ve suzbieme. Koga poinaku ke gi gledate rabotite ke bide lesno. Za vas e vazno samo vasata partija da e na vlast a nee vzsno sto kradat i perat pari so glupostite sto gi gradat, ne e vazno sto ve derat kako ovci zosto toa nemozite da go osetite. Toa se samo partiski patrioti a ne patrioti za makedonija. Dali vredi da se secat drvja i da se unistuva zelenilo za izgradba na katni garazi od kade sto poveke ke gi derat graganite???? Ovaa zemja bog e sozdal za site podednakvi pa i narodot treba da ima barem malku korist, da ima barem besplatno parkiranje a ne od ona sto e sozdadeno za site nekoj da se bogati od nas.
14 hours ago · Like

Quote:Vlade Sekulovski
14 hours ago · Like

Quote:Blagoja Slivoski

DIMCE BANKITE DAVAAT KREDITOI ZEMI KREDIT IZGRADI FABRIKA A NE SAMO DA PLUKAS NA ZEMJATA KOJA TE RANI.
13 hours ago · Like · 2

Quote:Dimce Biceski

Blagoja SlivoskiToa e lesno da se kaze. Koga drzavata trosi milionski sumi za spomenici i osvetkuvanje na mostovi, odnosno gradi samo ona od kade sto nekolku lopovi perat pari a za zal seto toa so vasa podrska, a nema pari za da izgradi fabriki za graganite da imaat podobar standard na zivot togas poserise na taa drzava. Da prijatele, mene ovaa zemja mi dava mesecna plata 300.000 denari. Ako cekam vie da me ranite tesko si mene. Neka ve ranat vas so 8000 denari da nemate ni smetkite da gi pomirite. Aj ne bidi smesen.
13 hours ago · Like

Quote:Blagoja Slivoski

MENE AKO TE INTERESIRA NIKOJ NEME RANI JAS NA DRZAVATA SEKOJ TRI MESECI DAVAM PO 600000 DDV A TI KAKO GOLEM PATRIOT VIKAS URAAOD BADZA I NEMOJ NE SE POJAVUVAJ VO GRUPAVA DA GI IRITIRAS NASITE LUGE KOI ZIVEEAT VO MAKEDONIJA.
13 hours ago · Like · 2

Quote:Dimce Biceski

Blagoja Slivoski He he he, Sigurno Grujo ti poklonil firma?????? Sto pravis vo Zagreb??????
13 hours ago · Like · 1
19-05-2013, 11:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#16

Quote:Jordan Petrovski

Манипулантите од ВОДЕНИЦА веднаш во нивниот познат УДБАШКИ стил го избришаа онаа што го напишав.
Шопенхауер рекол една голема вистина:

-"Вистината не се плаши од друга вистна. Лагата се плаши од секоја вистина"

Читајки ја мислата на Шопенхауер доаѓаме до заклучок дека "ВОДЕНИЧАРИТЕ" се на платниот список на УДБа и затоа се плашат од вистината, бидејки се свесни дека се што напишале е лага нарачана од УДБА.

Одговорот, демантот на оваа УДБАШКО оидметнување е тука, на линкот:

Одговорот, демантот на оваа УДБАШКО оидметнување е тука, на линкот:

РАСКОЛОТ ВО ВМРО ДПМНЕ ВИСТИНСКИ ИЛИ ДЕЛО НА СДБ-УДБе
11 hours ago · Like · Remove Preview

Quote:Jordan Petrovski

Еве што вели "ДЕНЕСКА" човекот кој ја пишуваше "ЧАКАМ ТЕ ДА ДОЈДЕШ", човекот за кого Доста Димовска беше синоним на БУГАРОФИЛСТВО.
Диневски за Доста
Во овој исечок Александар Диневски зборува за Доста Димовска.
11 hours ago · Like · Remove Preview

Quote:Blagoja Slivoski

DIMCE DA ZNAES JAS SUM MASINSKI TEHNICAR I IMAM MASINSKA RABOTILNICA I 5 MINA VRABOTENO IRABOTIME VO PRILEP KAVADARCI BITOLA KICEVO GOSTIVAR I NA DRUGI MESTA I PARITE GI TROSIME VO MAQKEDONIJA INAKU JAS SUM OSELO ZAPOLZANI PRILEPSKO RABTILNICATA E VO PRILEP KADE STO ZIVEEAM A TI PAK VIKAS URA OD BADZA.
11 hours ago · Like · 1

Quote:Milko Stanojkovski

JORDAN i ti OBJAVUVA nesto sto na nekogo ne mu se svidja -- TAKA LI E ? DIMCE i sekoj drug imaat pravo da objavuvat a tie so PLITKI MATERICI neka ne CITAAT da ne se IRITIRAAT ili se IRITIRAAT sto VISTINA E i toa gi BOLI !!!
11 hours ago · Like

Quote:Milko Stanojkovski

DIMCE USTE EDNA FALA za TEKSTOT !!!
11 hours ago · Like

Quote:Jordan Petrovski

На линкот кој го понудив има докумети а не приказни. Дискусија со човекот кој ја по налог на УДБа ја фабрикуваше БУГАРШТИНАТА во ВМРО ДПМНЕ. На линкот е обајвен целиот панфлет на УДБа: "Расколот во ВМРО-ДПМНЕ - Документирана историја!" така да секој може да го прочита и да донесе свој суд за вистинитоста на напишаното.
11 hours ago · Like
(This post was last modified: 19-05-2013, 11:54 PM by ЈорданПетровски.)
19-05-2013, 11:52 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

Quote:Milko Stanojkovski

EVE jas go procitav toj tvoj LINK e ne rekov los KOMENTAR mada postoi OSNOV na SOMNENIE da ne ti VERUVAM posto i jas rabotev vo UDBA ama ne ti rekov da ne se javuvas povece posto nekogo IRITIRA, taka i DIMCE ima PRAVO da IZNESE NESTO, nema pravo da PSUJE i NAVREDUVA !!!
11 hours ago · Like

Quote:Boris Papuckoski

ne mozam da razberam dimche shton si tolku neprijatno raspolozen protiv makedonija ,vo italija beshe drug chovekn so makedonshtinata -patriotizmot se gordeeshe a sega plukash se shton e makedonsko do tamu li dojde so svojot pamet ne e ubavo da se raboti protiv sam sebesi
11 hours ago · Like · 1

Quote:Milko Stanojkovski

BORIS DOBAR DEN -- DIMCE ne PLUKA po se sto e MAKEDONSKO PLUKA sto na celo na vmro koja vazi za Makedonska partija se lica PRO BUGARSKI ORIENTIRANI i povise vleca za MAJKA BLGARIJA a ne za MAKEDONIJA -- PROCITAJ UBAVO sto DIMCE OBJAVI !!!
11 hours ago · Like

Quote:Boris Papuckoski

frletemu edna raka pepel nvochi na siten onie ston se chustfuvaat bugaromani,srbomani ,krkomani da se raboti za dobroto na makedonija dosta nise nadvoreshnite dushmani I albancite dushmani od vnatre vo makedonija da ne proizveduvame I maked. domashni dushmani!!!a ne lichno eden protiv drug a za dimccheta jas gob znam dobro zaedno vo italija bevme I stanuvavme vo isti stan
11 hours ago · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Милко во тие мислења кои ги нуди Димче нема докази има само приказни и конструкции направени во кујаната на УДБа. Јас приложив покарај другото и видео во кое самиот Диневски за Доста Димовска признава дека била човек на СРПСКИТЕ служби иако и тоа не е докрај точно. Доста Димовска соработувала со СРПСКИ служби ама КАКО човек на КГБ.
10 hours ago · Edited · Like · 1

Quote:Nasto Palioski

Jordan,poveke od tocno sto kazuvas za DD na kvadrat,ama taa dobi Direktor vo MKD arhiv a sto dobivme jas i ti.Jas imam i zabrana da pojdam kaj premierot ako e od DPMNE.
10 hours ago · Like

19-05-2013, 11:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#18

Quote:Jordan Petrovski

Јас имам чист образ тоа е наскапото нешто. Кај премиерот немам потреба да идам бидејки со него се сретнав двапати и сватив дека е лажго, лицемер и манипулант со тапија а јас со такви луѓе несакам нкиту да се сретнам на улица а не да разговарам со нив.
10 hours ago · Like

Quote:Milko Stanojkovski

Ako e za POKOJNATA DOSTA DIMOVSKA prv covek vo vmro i prv covek vo MVR netreba dokazi CISTA BUGARKA i kolku jas sto se secjavam KGB bese Razuznavacka sluzba na Sovetskiot SOJUZ , LJuBco trebali DOKAZI -- CIST BUGARIN a bese na celo na vmro i vmr - OVCITE bea ZIVI ZAKLANI za NEGO izlegoa na ulica i sakaa da ja rusat MRTV i sega odednas ne se nivni a posle nekoe vreme ke tvdat deka i NIKOGAS ne bile NIVNI !!!
10 hours ago · Like · 1

Quote:Milko Stanojkovski

Da i toj DIREKTOR na MKD arhiv toj na nasite Makedonski T.V. Kuci se proiznesuvase kako bugarin i deka ovoa e del od Bugarska !!!
10 hours ago · Like

Quote:Војне Војнески

uste li Joco treses zeleniii ...... ako vaka bese i pred 2001 ke bese razotkriena i ana i ona i ke ne se slucese uckite da dobijat ova sto sega go dobija , tuku vas samo Kodosenjeto ve interesira protiv Makedonija i Makedonecot - spolajvi
10 hours ago · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Министрите на МАКЕДОНСКОТО МВР, Милко ги именуваше и сеуште ги именува Белград. Ако Белград именува Бугарофили тогаш си во право.
10 hours ago · Like

Quote:Jordan Petrovski

Војне постојат докази, текстови напишани 1999 година во кој се предупредува Љупчо на можната војна. Така да седи си настрана и не се мешај во работи кои не ги знаеш.
10 hours ago · Like
20-05-2013, 12:01 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#19

Quote:Milko Stanojkovski

OVOA e NAJGOLEMATA LAGA sto deneska ja imam SLUSNATO i te molam koga ke lazes IMAJ MALKU INSAF. STO ima vrska BELGRAD ili samo sto se naodja vo SRBIJA !!!
10 hours ago · Like

Quote:Војне Војнески

ne pametam narod koj tolku mnogu pati od svoite predavnici - izrodi , kako sto e Makedonskiot
10 hours ago · Like · 2

Quote:Jordan Petrovski

Милко јас никогаш не пишувам од ракав, зад секој мој збор постои доказ:

-СЕГА: Господине Андов, многу контроверзи предизвика Вашето тврдење во неделникот “Фокус”, дека при создавањето на првата македонска влада, под влијание на Белград, Киро Глигоров ги одбил кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ за премиер. Во интервју за минатиот број на “Сега”, Глигоров ја отфрли Вашата теза и изјави дека одлучил да ги одбие кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ бидејќи тие “не соодветствувале на неговата претстава за профилот и за квалификациите на еден премиер на влада пред која се исправени вонредно тешки задачи”. Да расчистиме најнапред една битна работа - имаше ли Глиоров уставно право да избира и да се води од своите субјективни мислења за кандидатите?

Андов: Не, немаше. Такво уставно право претседателот во Македонија нема. И по стариот Устав, по амандманите со кои беше иновиран, претседателот го немаше тоа право. Значи, Глигоров, 1991 година, во февруари и март, кога одлучуваше на кого ќе го даде мандатот, немаше право да се раководи од некоја негова престава “за профилот и квалификациите на еден премиер на влада пред која се исправени голем број на задачи”. Тој, едноставно, беше должен да го даде мандатот на личноста што ќе му биде предложена од партијата која на изборите добила најмногу пратеници, а тоа беше ВМРО-ДПМНЕ. Исклучиво на пратениците во Собранието им е дадено право да одлчучат дали ќе го изберат предложениот кандидат или пак тој нема да добие потребно мнозинство гласови. Според тоа, Глигоров во 1991 година, без оглед од што се раководел, го прекрши Уставот и, едноставно, ги третираше како непостоечки резултатите од повеќепартиските избори.
...
СЕГА: Врз основа на што тврдите дека однесувањето на Глигоров во тие години беше раководено од Белград? Имате ли некакви докази за тоа?

Андов: Дека Глигоров сам не решил да не го даде мандатот на било кој предлог за премиер што ќе дојде од ВМРО-ДПМНЕ, туку дека тој став дошол од Белград, на македонската јавност и беше соопштено од еден наш врвен разузнавач, уште пред неколку години, во телевизиската емисија на новинарот Васко Ефтов “Во центарот”. Таа изјава Глигоров не ја демантираше. А како што знае јавноста, тој со деманти реагира многу често и на поблаги изјави.
10 hours ago · Like

Quote:Nasto Palioski

Ostanato prokletsvo od porano,i Aleksandar Golemiot bil otruen od svoj,sto isto i sega ne truet celedite na Makedonia,odnosno makedonski "janicari"
10 hours ago · Like · 1

Quote:Војне Војнески

za zal Nasto tuka si vo pravo ! Makedonecot mstrada tokmu od svoite izrodi
10 hours ago · Like

Quote:Војне Војнески

eve primer- ovoj Joco vadi dokumenti za Sina Ptica , za drugi raboti i vrsi spijunaza , a ne kazva za siptarite i dusmanite na Makedonija koi ako bevme edinstveni nemase vaka da pravat
10 hours ago · Like

20-05-2013, 12:04 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#20

Quote:Milko Stanojkovski

JORDAN velis dosega Ministerite na MVR gi IMENUVAL Belgrad a I SEUSTE GI IMENUVA znaci po tvoje i ovaa ministerka e IMENUVANA od Belgrad i RABOTI za KGB !!!
10 hours ago · Like

Quote:Jordan Petrovski

Војне јас ти реков да не се мешаш во сериозни дискусии. Војната ја предизвика КОС, сите раководители на УЧК беа и се агенти на КОС, ИБАР, МАМА, ВУЈКО, СТРЕЛЕЦ ... Млекце ги раководеше.
10 hours ago · Like · 2

Quote:Jordan Petrovski

Суочен са таквим оптужбама, Ибар је пристао да сарађује са тајном полицијом, па је био један од двојице агената који су присуствовали тајном састанку у Цириху, на којем је основан штаб Ослободилачке војске Косова. Осим "агента Ибар", састанку је присуствовао и "агент Ујак", при чему се, у досијеу, први наводи као један од напродуктивнијих агената, убачених међу "непријатељску албанску емиграцију".

"На састанку који је одржан у једном стану у близини Цириха били су пристуни Ујак, Џавид Халити, Гафур Елшани, Сејди Геци, Бардуљ Махмути, Халил Селими и наш избор Ибар... На састанку је, како тврди Ибар, било речи о могућим циљевима ОВК на Косову и припремама за устанак у западној Македонији", наводи се у досијеу. Ибар и Ујак су за те информације добили "апанажу" од 7.000 швајцарских франака.

Тајни агент Ибар је од централе добио укупно 167.560 швајцарских франака, 50.000 немачких марака и неутврђен износ у динарима, а од 1983. до 1984. године, служби је доставио око 10.000 корисних информација, па му је признат и радни стаж у трајању од девет година, што је обављено преко "Прогреса" и "Генекса".

За његов ангажман знали су и македонски обавештајци, који су тражили да се тај аранжман настави и током деведесетих.

Током рада за Службу државне безбедности, Ибар је достављао податке о многим лидерима ОВК, укључујући Кадрија Веселија, Џавита Халитија, Рамуша Харадинаја, Агима Чекуа, Јакупа Краснићија, Азема Суљу, Хидајета Хисенија, Рама Бују, Бардуља Махмутија, Емруша Џемаилија и ступио је у контакт са шефом тадашње косовске владе у егзилу Бујаром Букошијем.

Букоши је, по наговору тог агента, на рачуне којима је располагао Ујак, пребацио 230.000 немачких марака и 180.000 швајцарских франака. Агент Ибар је податке које је сакупљао предавао у Крању.
10 hours ago · Like

Quote:Војне Војнески

aha znaci toa si go znael a ne si vrsel tuka spionaza i ne si prezel merki za Makedonskata kauza i si dozvolil tie Ali , musa, veliu i dr. da se sprtecat vo nivnite nameri .... zosto ne si objavuval kako sto sega objavuvas ? ili tie ne se Makedonci pa ne treba da se zamaras
10 hours ago · Like

Quote:Jordan Petrovski

Да Милко, тоа го тврди и Божидар Спасиќ, врниот разузнавач. Ке ја најдам неговата изјава па ке ти ја предочам.
10 hours ago · Like

Quote:Milko Stanojkovski

TOJ li BOZIDAR sto e vo penzija i ima svoja pribatna agencija za obezbeduvanje i sledenje vo Belgrad ?
10 hours ago · Like

20-05-2013, 12:06 AM
Reply