Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 2.7 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонският език и български
Author Message
Sava Offline
Member
***

Posts: 151
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#21

(18-03-2010, 04:12 PM)basilius_2 Wrote: Temata (voeno-administrativna edinica) koja go sodrzila imeto Makedonija bil gradot Strumica i jugoistocniot del na RM.
Ето нещо по повод Струмица. Колко е верно - не знам!
[Image: Strumitza1.png]
[Image: Strumitza2.png]
18-03-2010, 06:47 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#22

Vidi Samuilovoto carstvo e ugasnoto vo 1018 godina.
Prvo temata Makedonija e kreirana vo 800 godina od carica Irena, i glaven grad e Odrin, i nikogas ne gi sodrzila etnickite granici na Makedonija, bidejki koga poglednav dobro taa tema od koja posle ke dojde Vasil 1 (tatko na Vasil 2) ja sodrzi Trakija i Odrinsko so glavniot grad Odrin i ke ja zapocne Makedonskata dinastija.
Vtoro Samuilovoto carstvo koe e sozdadeno vo 1014-1018, koe nastanalo po buntot na negoviot tatko Komitopul Nikola i negovite tri braka Aron, David, Mojsej. Vo pocetokot vo toa carstvo vlasta bila podelena megu niv cetvorica, po nekoi losi nastani ostanal samo Samuil, koj go ubil Aron bidejki zaedno so Vasilij 2 koval zagovor protiv nego.
(This post was last modified: 18-03-2010, 07:19 PM by basilius_2.)
18-03-2010, 07:17 PM
Reply
Sava Offline
Member
***

Posts: 151
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#23

(18-03-2010, 07:17 PM)basilius_2 Wrote: Vidi Samuilovoto carstvo e ugasnoto vo 1018 godina.
Prvo temata Makedonija e kreirana vo 800 godina od carica Irena, i glaven grad e Odrin, i nikogas ne gi sodrzila etnickite granici na Makedonija, bidejki koga poglednav dobro taa tema od koja posle ke dojde Vasil 1 (tatko na Vasil 2) ja sodrzi Trakija i Odrinsko so glavniot grad Odrin i ke ja zapocne Makedonskata dinastija.
Vtoro Samuilovoto carstvo koe e sozdadeno vo 1014-1018, koe nastanalo po buntot na negoviot tatko Komitopul Nikola i negovite tri braka Aron, David, Mojsej. Vo pocetokot vo toa carstvo vlasta bila podelena megu niv cetvorica, po nekoi losi nastani ostanal samo Samuil, koj go ubil Aron bidejki zaedno so Vasilij 2 koval zagovor protiv nego.
Аха, значи Арон е бил во заговор со Василий против Самуил.
Да, това изглежда много достоверно (поне на мене ми изглежда да е така)Razmisluva
(This post was last modified: 18-03-2010, 07:35 PM by Sava.)
18-03-2010, 07:35 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#24

Василиус—2, благодартам за честитката и оцената и да кажам "добро ве најдов".

Опишаните од тебе настани не оспорувам. Не разбирам каква е тезата. Не сакам никой да е навреден, но ми се чини дека во Македонија како цело се пропушта најбитната историчка компонента - хронологијата. Скака се од настан кон настан, преку векови и се гради некаква нејасна и некохерентна концепција без структура... Кога бев дете, имавме кокошки во задниот двор. Ги гледав од пенџерот како кловат коешто по земјата без ред, едно овде друго тамо, па назад кон првото, со други зборови, кловат кокошките што на нив се чини вредно во таа секунда.... Разбираш што сакам да кажам.

Добро, прашањето за Филип: Колку продолжила окупацията на тракијските територии? 100 години? 150? 200? И за толку време, што се променило во сликата како резултат од ова владеене? Идентитетот на тракијците, пеонците и илирите станал македонски? Или што. Занаеме за она време дека римјаните воопшто не се бавели со такви пикантерии како менуване на идентитети, ширене религии, налагане на латински јазик или слични... Сакали едно - плакај редобно данок, не се буни и немаш проблеми со императорот. Па види фарисеите и Ирод колку зорт видеа докога го убедат Пилат дека Исус е опасен за Рим, па да можаат да го разпнат Христос (пошто Јудеите се немали смртна казна). Пилат не сакал воопшто да се меша: Тоа се си ваши еврејски работи - оправајте се". Тоа саму за пример.

Александар што е битен за денешна Македонија? Јас би кажал со апсолјутно ништо! Трајна македонска држава да е основал? Не. Култура со континуум да е оставил? Не. Сознание за Македонски етнос да е оставил? "Се велевме Бугари" "Македонскиј Болгарин" - Мисирков, "Какво да правим като сме си българи и разделенията не ни са чужди" Гоце Делчев (и мн. други). Се види дека и тоа не.

Па по прогонуването на Римјаните од Балканот самиот термин Македония се спомнува еднаш на 100 години како некаква нејасна реферација и тоа изкључиво како географска определба...

Василиј ІІ Вулгароктонос не е заселил Бугари. Бугарите се заселите сами без да прашат никого (кога се постоиле како независен народ Бугарите нигогаш не се биое населувани од никого никаде, земали што сакат со огин и меч), водени от братот на Аспарух, канасубиги (а не хан како е во популарните "секси" истории ширени од комунистите и панславистите) Кубер. Кубер е еден од троицта браќа синови на Кубрат владетелот на Магна Болгарија. Единот син - Аспарух, преминува Дунав во районот на делтата, другиот брат Кубер, со многобројна војска се населува баш каде сте вие денеска, и третиот брат Алцек доведува неговите Бугари дури до денешна северна Италија, каде се соработува со Ломбардите и тие му дозволуват да се насели при услов дека се задолжува да боди битки на страна на ломбардите, кога се во војна... Тоа се исторички опишани настани, за кои не се многу зборува, по причина да се зголеми улогата на словените и да се изкарат Бугарите како некаква незначайна номадска "орда" кој се претопила во "морето од словени". Да ама кога ги запрашаш овие "секси" историците, како вака некаква малубройна "орда номади" строила камени градови како Плиска и Преслав, камени урбанизирани центрови со инфраструктура, патови и канализација и тоа за нула време по доаѓането навамо од Дунав, таквите историчари си замолкнуват муцките и се драпат тамо, дека не ги апе. И тоа за градовите не е легенда, току мотамо податоци со пофалби и чудене баш од овие кои најмалко имали афинитет да ги славословат Бугарите - византијските хронисти... Преслав и Плиска се мереле со Константинопол, по нивните запишани зборови.
19-03-2010, 01:00 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#25

Vovat vo istorijata sto ja ucev ni se kazuva deka sme dosle bez kral kako sklavini i taka sme ostanale. Ova e prvpat da slusnam za toj del na srednovekovnata Makedonska istorija, deka sme imale srednovekovno kralstvo. Inaku sto se odnesuva do toa deka Vizantijcite naselile Bugari vo Makedonija po padot na Samuilovoto carstvo prvpat go procitav koga go citav Dmitri Obolensky koj poveke ja velicese srednovekovnata istorija na Srbija i Grcija, i na Rusite.
19-03-2010, 04:03 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#26

(19-03-2010, 04:03 PM)basilius_2 Wrote: Vovat vo istorijata sto ja ucev ni se kazuva deka sme dosle bez kral kako sklavini i taka sme ostanale. Ova e prvpat da slusnam za toj del na srednovekovnata Makedonska istorija, deka sme imale srednovekovno kralstvo. Inaku sto se odnesuva do toa deka Vizantijcite naselile Bugari vo Makedonija po padot na Samuilovoto carstvo prvpat go procitav koga go citav Dmitri Obolensky koj poveke ja velicese srednovekovnata istorija na Srbija i Grcija, i na Rusite.

Да наистина във фалшифицирането на исторически факти и премълчаване на някои истина македонските историчари нямат равни на себе си. Ето тук от надеждни източници за заселването на куберовите прабългари в Македония.

http://books.google.com/books?q=kuber+Ma...=N&start=0

Заселването на Куберовите прабългари в Македония

В рамките на макропроекта на скопското министерство на културата "История на културата в Македония" наскоро е издадена книгата на проф.д-р Иван Микулчич "Средновековни градове и твърдини в Македония". Авторът е професор в Института за история на преустройството и археологията във философския факултет на Университета в Скопие и се смята за един от водещите македонски изследователи на Средновековието. Луксозното издание е издадено със средства на две министерства - на науката и на културата, и най-вече на скопския клон на "Отворено общество" и има основателни претенции да е обобщаващ труд върху появата, развитието и културата на средновековните градове и укрепени селища в Македония.

Най-късата и точна рецензия на тази книга е: почтен научен анализ и синтез на наличните писмени източници/ византийски, български, сръбски и западноевропейски средновековни хронисти и историци/ и данни от археологическите разкопки на територията на република Македония. Следствието е, че авторът достига до интересни научни резултати от изключително значение за българската средновековна история. До тези резултати българските учени трудно щяха да стигнат, тъй като по разбираеми причини не познават в детайли терена.

Най-изненадващата теза на автора, включително и за българските историци, е, че територията на днешна република Македония във вековете на създаването и укрепването на българската държава е била ненаселена земя. Според д-р Микулчич след най-жестоките варварски нападения между III-V век и особено варварските нападения през VI век "домашното" /ромейско/ население напуснало укрепените селища в нашите краища и се изселило в Солун, Цариград и Анатолия". Но то не е било заместено от славянската вълна, заляла Балканите в V-VII век. Не преминали през Македония и се заселили в земите на днешна Гърция. "Славяните...само преминали през тези земи - пише Микулчич, - опустошени преди тях, без ромейски селища и поради това непривлекателни. Те се населили в средиземноморската част на Гърция, с мек климат и до морето, място, което е привличало толкова народи от Севера". Главното доказателство за този исторически факт Микулчич вижда в пълното отсъствие на археологически, материални следи за присъствие на славяните в нашите краища в VII, VIII и по-голямата част от IX век". Македонският автор смята, че византийската реокупация на македонските земи в края на VIII век е засегнала само южната им част, т.е. териториите, които днес са в Северна Гърция.

Според Микулчич първите заселници в Македония били прабългарите на хан Кубер - брат на Аспарух. "Това прабългарско племе", заселило Битолското и Прилепското поле, създало полунезависима държава и след време - твърди Микулчич - заело територията до Корча и Елбасан /днес в Албания/. Това означава, че с прабългари били населени и полетата на Ресен и Охрид, т.е. около 1/3 от днешна Македония.

По-нататъшното заселване на Македония се свързва с "Бугарското освобождение на Северна Македония". Микулчич смята, че процесът е започнал "до 807 г. от водачот на Бугарите во Панония Крум, избран за каган на сите Бугари". С проникването на българите започнала и "обновата на твърдините", останали от римляните в Македония.

Българите започват и създаването на градовете в Македония и организирания градски живот. Освен че възстановяват старите градски селища те създават и нови градове на базата на т.нар. аули, появили се в Македония "паралелно со придвижването на Бугарите на запад". Такъв според Микулчич е "градот Равен во кой кнез от Борис ги покръстувал брегалничките словени и во кой поставил епископ". Огромни прабългарски аули Микулчич локализира край Прилеп, Девол и Преспа. "Има индикации за още няколко аула в нашите краища - съобщава авторът, - но тази проблематика досега въобще не е изследвана у нас". Ясно е защо, но нищо. Що е време пред нас е - все някога ако не ние, то "дяцата" ни ще ги изследват.В подкрепа на тезата си за българското заселване на Македония Микулчич привежда материални следи от аулите в с.Чемрен и Прилеп, Кичево, Девол, Кавадарци и Тетово. Това са прословутите амулети на прабългарите - шаман на кон, печати с типични прабългарски таиги, коланни токи и пр., за които авторът пише, че спадат към културата на Плиска-Преслав. Любопитно е предположението на автора, че името на прочутата македонска планина Плетвар е от прабългарски произход и е дадено поради преградния си зид, издигнат от Мануил Ивац, войвода на "Бугарския цар Петър Делян". В тази книга въобще царете и строителите на крепости са по националност такива, каквито действително са били - българи, византийци, сърби. За етническите процеси в Македония авторът е кратък, но ясен: "Извършена е симбиоза помегу...прабугари и ...славенските племинья, кои на широкиот простор от Дунав на север до Егея на юг и од Ядран на запад/Адриатика, б.а./ до Черното море на изток го прифатиле заедничкиот етникон Бугари".

Тезите на проф. д-р Микулчич, закономерен резултат от изключително прецизното изследване на наличните до момента извори, са в пълно противоречие с официалните македонски възгледи, дефилиращи вече май единствено по страниците на "Нова Македония". Същевременно те са и едно интересно свидетелство за трудния път на историографията в Македония. Все по-често учените в Скопие застават на научни позиции и изоставят пропагандистките и незащитени от науката тези, които скоро ще служат за забавно четиво на учените в минути на отдих…

http://www.fenomenibg.com/modules/news/a...toryid=125

А тук за инвазията на славяните в Македония.

http://books.google.com/books?hl=bg&as_b...0%B3%D0%B8

http://books.google.com/books?hl=bg&as_b...0%B3%D0%B8
19-03-2010, 06:06 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#27

Трябва да се знае, че България е играла важна роля в живота на Балканският полуостров през средновековието. Някои хърватски историци смятат, че Кубер е създал сръбската и хърватската държава.

http://books.google.com/books?id=h_Qu1yw...ia&f=false

http://www.stormfront.org/forum/showthread.php?t=521117

Името на сръбската столица Белград е дадено от българите през 9 век (Белиград). В английският език се използва българското наименование „Belgrade”, докато сърбите го наричат на сръбски Београд. Сръбската столица е била повече време в границите на българската държава отколкото в сръбската.
http://www.encyclopedia.com/topic/Belgra...1-Belgrade
http://www.encyclopedia.com/topic/Bulgaria.aspx
http://books.google.com/books?q=%22bulga...=N&start=0
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Bulgaria
http://en.wikipedia.org/wiki/First_Bulgarian_Empire
http://en.wikipedia.org/wiki/Second_Bulgarian_Empire
19-03-2010, 06:19 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#28

Охридската архиепископия без никакво съмнение е била българска, защото всички архиепископи били удостоявани с титлата Български. Ето например за Теофилакт Български известен в Македония като Охридски.

http://books.google.com/books?q=Theophyl...g&as_brr=3
http://books.google.com/books?hl=bg&as_b...0%B3%D0%B8

След като Валилий II превзема Самуилова България днешна Македония бива наречена тема България, докато тема Македония както ти споменаваш е около Одрин.
19-03-2010, 06:28 PM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#29

Филм по руската ОРТ за св.св.Кирил и Методий -след 20 минута става интересно!!Зо некои с лабави нерви -преди това да си пият успокоителните JeeeJeeeJeeeJeeeJeeeJeeeJeee

http://www.ortv.ru/prj/vseznat/vypusk/4816
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
08-07-2010, 05:47 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#30

Дали знаете што значи цаур????
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
08-07-2010, 05:52 PM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#31

(08-07-2010, 05:52 PM)афион Wrote: Дали знаете што значи цаур????
А що значи -"них дедушка бил крупньi болярин в Болгарии ,женился за болгарка ,его син тоже женился за болгарка"?????????Yea
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
(This post was last modified: 08-07-2010, 06:51 PM by vargo.)
08-07-2010, 06:51 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#32

(08-07-2010, 06:51 PM)vargo Wrote:
(08-07-2010, 05:52 PM)афион Wrote: Дали знаете што значи цаур????
А що значи -"них дедушка бил крупньi болярин в Болгарии ,женился за болгарка ,его син тоже женился за болгарка"?????????Yea

Денешната Бугарија е руско ,,чедо,, бугарската историја е фабрикувана in Russia,така што е сосема нормална руската интерпретација во однос на Кирил и Методиј.

А,и факт е дека во тоа време сите јужни славјани биле нарекувани ,,болгари,,
09-07-2010, 01:37 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#33

(09-07-2010, 01:37 PM)demmian Wrote:
(08-07-2010, 06:51 PM)vargo Wrote:
(08-07-2010, 05:52 PM)афион Wrote: Дали знаете што значи цаур????
А що значи -"них дедушка бил крупньi болярин в Болгарии ,женился за болгарка ,его син тоже женился за болгарка"?????????Yea

Денешната Бугарија е руско ,,чедо,, бугарската историја е фабрикувана in Russia,така што е сосема нормална руската интерпретација во однос на Кирил и Методиј.

А,и факт е дека во тоа време сите јужни славјани биле нарекувани ,,болгари,,
Aбе ти дали може да си на татко ти баща или с други думи он да ти е чедо?!
Кога е основана Русия.Въпрос с повишена трудност.И езика е руски поне Кирил е Методий са творили в Сибир,нели така?
Сърбите нема как да признат,че Белград бил повече време български град от колко сръбски,па сега всички славяни ги викали българи и затова Белград му викали български град.Според световната история си е бил български град в пределите на Българската държава.Интересно само македонската и сръбската версия на историята се различават от световната.
Това е също толко идиотско колкото и твърденията на официално Скопие,че Българската екзархия "бугаризирала" македонците и тие ходили в Българска черква понеже немали македонска,обаче не се казва никъде,че главни инициатори за създаване на Екзархията беха точно македонските българи.И сега е питането дали Екзархията създаде македонските българи или тие я създадоха Екзархията,а също и как Русия точно създаде България,когато при основаването на Българската държава немаше изобщо Русия,не беше ни запланувана.
Абе изобщо я карате работата така наопаки се на терсене...
09-07-2010, 02:44 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#34

(09-07-2010, 02:44 PM)Paradigm Wrote: Кога е основана Русия.Въпрос с повишена трудност.И езика е руски поне Кирил е Методий са творили в Сибир,нели така?
Сърбите нема как да признат,че Белград бил повече време български град от колко сръбски,па сега всички славяни ги викали българи и затова Белград му викали български град.Според световната история си е бил български град в пределите на Българската държава.Интересно само македонската и сръбската версия на историята се различават от световната.

Бугарин,според вас и Белграѓани ли се бугари?!По-идиотска теза не сум чул.

(09-07-2010, 02:44 PM)Paradigm Wrote: а също и как Русия точно създаде България,когато при основаването на Българската държава немаше изобщо Русия,не беше ни запланувана.


Остави ја настрана старата Бугарија,јас говорам за формирањето на денешната Бугарија во 1878.После 500 години турско ропство,точно Русите ви помогнаа да создадете повторно држава,која ќе се нарекува Бугарија.Тоа јас ти велам.Апстрахирај се од ,,античната,, Бугарија,таа престанала да постои во 1396 г. со конечно потпаѓање под турско ропство.
09-07-2010, 02:52 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#35

Ме интересира според твојата логика, каде се наоѓа Македонија со кончното потпаѓање под турско ропство. Штом народите исчезнувале под турско не гледам причина ние да сме некој исклучок. А по истата логика, тогаш кој не создал нас во 19 век?
09-07-2010, 03:06 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#36

(09-07-2010, 01:37 PM)demmian Wrote:
(08-07-2010, 06:51 PM)vargo Wrote:
(08-07-2010, 05:52 PM)афион Wrote: Дали знаете што значи цаур????
А що значи -"них дедушка бил крупньi болярин в Болгарии ,женился за болгарка ,его син тоже женился за болгарка"?????????Yea

Денешната Бугарија е руско ,,чедо,, бугарската историја е фабрикувана in Russia,така што е сосема нормална руската интерпретација во однос на Кирил и Методиј.

А,и факт е дека во тоа време сите јужни славјани биле нарекувани ,,болгари,,
Nee_taka Прочети "История славенобългрская " от Пайсий Хилендарски написана ви 1762г. дали овой македонски българин е бил руски пропагндатор Icon_lol
09-07-2010, 03:50 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#37

Здравейте, аз съм нов член тука-ще се радвам да си говорим нормално-без обиди (навредувания, както се изразяват в РМ).
Прави ми приятно впечатление че може да се пише каквото и както човек усеща, стига да е в рамките на добрия тон.
Какво мислите за възможно сближаване между литературните норми на съвременните български и македонски-желателно ли е и възможно ли е та, как може да стане?
Разбират ли македонците български днес? Колкото за мене-мога да кажа че разбирам почти всичко от МК форуми.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 10-09-2010, 02:04 PM by Il Schismatico.)
10-09-2010, 02:03 PM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь
****

Posts: 402
Joined: Aug 2010
Reputation: 18
#38

(09-07-2010, 01:37 PM)demmian Wrote:
(08-07-2010, 06:51 PM)vargo Wrote:
(08-07-2010, 05:52 PM)афион Wrote: Дали знаете што значи цаур????
А що значи -"них дедушка бил крупньi болярин в Болгарии ,женился за болгарка ,его син тоже женился за болгарка"?????????Yea

Денешната Бугарија е руско ,,чедо,, бугарската историја е фабрикувана in Russia,така што е сосема нормална руската интерпретација во однос на Кирил и Методиј.

А,и факт е дека во тоа време сите јужни славјани биле нарекувани ,,болгари,,

Shroud, XIII c.
Ochrid, Macedonia
Presented by the Emperor Andronicos II Palleologus (1282-1328) to the Ochrid Archbishop, inscribed with gold fibers: "Shepherd of the Bulgarians, remember the ruler Andronicos Palleologus, when sacrificing".

Това сигурно означава, че охридският архиепископ е пастир на сите южни словени. Smiley-happy068
***
"It drives forward... saturated with his sense of that gorgeous, raging, brilliant time in which an implacable golden demigod rammed Hellenism forever into history and legend." -Kirkus Reviews
10-09-2010, 09:09 PM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь
****

Posts: 402
Joined: Aug 2010
Reputation: 18
#39

(10-09-2010, 02:03 PM)Kosta Wrote: Здравейте, аз съм нов член тука-ще се радвам да си говорим нормално-без обиди (навредувания, както се изразяват в РМ).
Прави ми приятно впечатление че може да се пише каквото и както човек усеща, стига да е в рамките на добрия тон.
Какво мислите за възможно сближаване между литературните норми на съвременните български и македонски-желателно ли е и възможно ли е та, как може да стане?
Разбират ли македонците български днес? Колкото за мене-мога да кажа че разбирам почти всичко от МК форуми.

Здравей, Коста. Прошетай се малко из форума и сам ще установиш дали разбират български.

Не е лошо да има македонски език като кодифицирана норма, посредвтвом който се съхранява богатството на юго-западните говори. Колкото до сближаването, достатъчно е да се разделят с уродливата коневица-караджица и да се върнат към кирилицата, както и да премахнат сърбизмите от литературния език.
***
"It drives forward... saturated with his sense of that gorgeous, raging, brilliant time in which an implacable golden demigod rammed Hellenism forever into history and legend." -Kirkus Reviews
10-09-2010, 09:26 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#40

Ти раздели се со рускиот граждански шрифт. Зошто руската азбука ја нарекуваш кирилица?

Каде во оригиналната кирилица ги гледаш

Я и Й

[Image: zvs7kk.jpg]

Во македонската азбука има Ѕ, во бугарско-руската нема.

Ајде кажи каде се во бугарската азбука
[Image: Early_Cyrillic_letter_Dzelo.png]

[Image: Early_Cyrillic_letter_I.png]

[Image: Early_Cyrillic_letter_Dierv.png][Image: Early_Cyrillic_letter_Yati.png]

[Image: Early_Cyrillic_letter_Yusu_Maliy.png]

[Image: Early_Cyrillic_letter_Yusu_Bolshiy.png]

И други има. Кажи да видиме.
(This post was last modified: 11-09-2010, 11:49 AM by Taridin.)
11-09-2010, 11:48 AM
Reply