Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДРУГАРИЦЕ АЧКОСКА, МИ ТИ СЕ КУНЕМА ДА СА ТВОГА ПУТА НЕ СКРЕЌЕМО!!!
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#21

Quote:Jordan Petrovski

Драган Богадановски без нивно знаење ги назначува за членови на Координативниот совет Дане Поповски и Данче Бојковски, за другите незнам бидејки не сум бил во можност да ги контактирам.

Како ке ми го објасниш ова Ѓорѓи??
18 September at 15:31 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Ако неможете ти Ѓорѓи и Србов да ми одговорите на прашањава консултирајте се со вашата омилена професорка Ачкоска па одговорете ми.
За да продолжиме понатака.
18 September at 15:34 · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

не знам Јордане не ми се смеј никој ти си единсвен се смеј партијата одлучува да биде финансирана од дијаспората се до прогалсувањето на Независност на Македонија,од тој кординативен совет покасно треба да бидат формирани задгарничните комитети на партијата.
18 September at 16:05 · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski Ѓорѓи на оваа мислење ке ти одговорам подоцана.
Чекам да ми одговориш кои се ОСНОВАЧИТЕ на ВМРО ПРАВДА.
18 September at 16:18 · Like · 1

Quote:Nikola Petkov Srbov

УДБАшиве пролупале па почнуваат со навреди, така е јордане во право си, јас сум бил соработник на удба на моја 7 годишна возраст хахахахаха каде се криеш Јордане, зошто избега во Канада Јордане од Македонија по осамостојувањето, зошто Јордане си и удбашки и бугарски соработник. Кажи Јордане со кого соработувала твојата фамилија, бидејќи ме земаш мене и мојата во уста. И на месечина да отидете на Македонија мир не и давате........
18 September at 17:32 · Like · 3

Quote:Jordan Petrovski

Србов првин да ја разобличам твојата лага дека сум рекол ори си УДБАШ.
Еве што сум напишал:

-Jordan Petrovski Оваа твоево, начинот на прекинување на дискусијава се УДБАШКИ принципи и практики. Ке пишеш манипулација или лага и кога треба да ја докажеш се повлекуваш бидејки знаеш дека со понатамошна дискусија ке ти биде разголена лагата.
10 hours ago

Јас су напишал: "ОВАА ТВОЕВО, НАЧИНОТ НА ПОРЕКИНУВАЊЕ НА ДИСКУСИЈАТА СЕ УДБАШКИ ПРИНЦИПИ И ПРАКТИКИ. Каде стои дека ти си соработник на УДБа. Посочи ми.

Јас сум свесен зошто се обидуваш да ја спинуваш дискусијата,да ја префрлиш на лични препукувања. Јасно ти е дека лагите за Богдановски, основачоте на ВМРО ДПМНЕ, ти се ептен тенки и лесно ке бидат разголени.

Се надевам Ѓорѓи нема да тргне по твоите стапки туку ке се обиде да дискутира сеиозно и ке одговори на прашањата кои му ги поставив.
18 September at 18:56 · Like · 1

Quote:Ѓорги Чекутков

Јордан не знам шо да ти кажам повеке единствно ти имаш некој твои ставови без докази и целта ти е да ги деградираш основачите на ВМРО ДПМНЕ,ти го посочив тврдењетом и ставот на Горги Доцев кој е еден од прогонувните за идеите на ВМРО и член на ВМРО ПРАВДА тој за тебе не бил веродостоен,сите шо не ти одговарат на твоите ставови тврдиш дека се невердоостојни.Прво ми поставуваш прашање зошто Богдановски не бил на основчкот собрани ти одговорив затоа што немал легалана патна исправа за да престојува за Југославија бил уште гонет од УДБА,основачи на ВМРО ПРАВДА се,ГРигор Крстевски,Љубен Костовски,Смичковси Дамне Поповски,Вецко Стаматовскиорганизаијата е формирана во Прилеп,значи покрја ВМРО ПРАВДА,се формирани и други организации со предзнакот ВМРО како ВМРО на Тренчев и Терзиев,Демократски Фронтна Илија Чулев,МНД-БУНТ на Градишки сите тие ги неговиле идеите на ВМРО исто така дел од судените за идеите на ВМРО како Благоја Нечов (Шамбевски) еден од основачите на ДООМ и нејзин секретар заедно со Богдановски кој е мегу првите судени за идеите на ВМРО во тин Кичевска група одлежа 16 години а пота заминува во емиграција каде Во Германија 1974 ке биде ликвдиран од УДБа.Јас пак ќе кажам Јордане и овде ќе завршам сите судени за Незвисна Македнија во комунизмот имат право да го носат името ВМРО,секој кој се жртвувал,кој бил измачуван по карцелите,кој го ширел тој дух за независна Македноа секој кој бил гонет од комунисттие за тие идеи за таа света идеа за Независна и Обединета Македнија,оти ВМРО е стил и начин на живот и има еден континуитет.
18 September at 22:41 · Edited · Like · 4

Quote:Драган Димов

јордане ја пратам целата дискусија ....реков дека нема да коментирам...ама стварно зборуваш без докази и глупости...и немој да ми ја браниш македонската кауза...кога си заминал од македонија и не си придонел ништо за неа......ќути таму и запрашај се дали некој од твоето поколение е македонец или некој друг државјанин.....)
19 September at 00:14 · Like · 5

Quote:Jordan Petrovski

Ѓорѓи ке одиме постапно, прашање по прашање, само така ке ги разјасниме работите прецизно. Првин за неприсуството на Драган Богдановски на Основачкото собрание на ВМРО ДПМНЕ. Ке прикачам писмо од Драган ипатено до Гоце Македонски односно Гојко Јаковклевски

[Image: 34xj9u8.jpg]
19 September at 07:33 · Like

Quote: Jordan Petrovski Во писмово, кое Драгна го праќа на Гоце-Гојко Јаковлевски а кое носи датум 17.06.1990 година , значи на денот на ОСНОВАЧКОТО СОБРАНИЕ на ВМРО ДПМНЕ Драган Богдановски пишува дека ОБЕЗБЕДИЛ австралиска виза. Виза се дава во ПАСОШ. Значи ЛАГА ПРВА, Драган имал пасош!!! Значи немање на пасош не е причината за негово недоваѓање.

[Image: qna26g.jpg]
19 September at 07:39 · Edited · Like

29-09-2013, 11:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#22

Quote:Dimitar Gladijator

длга е раката на ВМРО.
19 September at 07:40 · Like · 1

Quote:Ѓорги Чекутков

Добро Јордан го негираш Богдановски,дали ќе го не гираш и Благоја Шамбевски еден од најблиските луге на Богдановски со кој заедно ја оформија ДООМ,Шамбевски припадник на првите групи судени за идеите на ВМРО од Битола,дали и него ќе му ја прилепиш етикетата дека бил со УДБА,а ликвидиран свирепо токму од УДБа.Дали според тебе е исто да патува еден дисидеен за Авастралија каде немал проблеми со никого и дали е исто истоит тиј дисидент да патува за Југославија каде бил прогонуван и реперсиран од службите те УДБА,и што е толку итно дали присуствувал на основачкото собрание кога тој е главниот иницијатор за формирање на партијата која е основана во Минхен.Во Минхен се удрени темелите на ВМРО ДПМНЕ,Богдановски е главен иницијатор оновачи се и Георгивски,Змејковски,Јаковлевски,Транталовски,Стево Доневски мајка.твоето негирање и обиди за дискредитирање на ликот и делото на Драган Богданпвски се безпредметни и не знам која ти е целта,да го оцрнуваш еден македонски патриот со чиста македоска идеа за Незавсина Обединта Македонија,кој скапувал по комунистичките затвори и притвори 12 годни,човек интелектуалец кој цел живот се бори за Незавсина Македонија.милсам дека залудно ќе се расправаме понатаму за мене Драган Богдановски е еден голем патриот и човек симбол за македоснкиот непокор.
19 September at 13:24 · Edited · Like · 2

Quote:Nenad Sazdovski

Добро Ѓорѓи бидејќи ти си повеќе запознаен со историјата на партијата дали знаеш зошто од партијата излегоа Голубовски, Стевковски и Црномаров ?
19 September at 14:35 · Like

Quote:Ѓорги Чекутков Не знам Ненад точно само знам дека потоа се вратија назад во ВМРО ДПМНЕ.
19 September at 15:08 · Like · 2

Quote:Nenad Sazdovski

Тоа го знам и јас, но дали е можно некој од овие личности да бил уфрлен од УДБА бидејќи самите служби признаа дека уфрлувале свои луѓе во паријата, или пак самиот Љубчо бил кртот.
19 September at 15:28 · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

Не знам за тоа,тоа што не го знам не можам да го тврдам.
19 September at 15:31 · Like · 1

Quote:Nenad Sazdovski

Ок, сепак благодарам за одговорот
19 September at 15:32 · Like

Quote:Oliver Sibevski

hahahahha od kade do kade hahaha koj LJUBCO bil krt ??? ili koj sega ne e krt vo dpmne ...
19 September at 16:11 · Like · 1

Quote:Nenad Sazdovski

Оливер според делувањето на Љубчо многу факти говорат дека тој бил кртот. Прво уште Богдановски во 1992 се откажа од него бидејќи му го откри вистинското лице. Второ тој неговото виситнско лице го покажа за време на неговото владеење од 1998 до 2002, кога направи коалиција со Албанците иако претходно им ги сечеше канџите и благодарение на таа коалиција се случи законот за амнестија во 1999 и законот за високо образование во 2000, во неговово време Окта беше продадена на Грците и влезе грчки капитал во Македонија. Во 2001 заедно со Бранко го потпишаа рамковниот договор. Во кратки црти кажано во негово време продолжи политката на разнебитување на македонската држава која започна во времето на Црвенквски. Не е ни чудо што сега се заедно и што заедно работат против Македонија кога 20 години работеле на таа агенда.
19 September at 16:30 · Like

29-09-2013, 11:45 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#23

Quote:Ѓорги Чекутков
Случајот на свештеникот Ристо Гавровски (Струмица) ликвидиран 1947
Случајот на свештеникот Ристо Гавровски (Струмица) ликвидиран 1947година Жртва на комунистичкиот режим по ослободувањето Учесник во нароодно-ослободителното
19 September at 16:30 · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Ти Ѓорги, треба да веруваш на документи, а не на приказни. Срамно е после 22 години од самостојност да имаме лажна историја. А уште посрамно е да имаме историчари кои се плашат да ја откријат вистината.

Велиш Драган се плашел од прогон па затоа не дошол на Основачкото собранире на 17.06.1990 година. Но Драган доаѓа на почетокот на Август 1990 година, значи по 40 дена тој е во Скопје!!

- Зошто тогаш не се плашел?
- Што се променило ?
- Што е вистинската причина за неговото неприсиство. Побарај помош од Србов, од Др.Марјан, од брат на Драган, Раде, од внук на Драган, Ѕвонко од Ѓорѓи Доцев ...

пс. ти реков дека нема да дискутирам за ништо друго што не е врзано со прашањево кое го обработуваме.
Премлад си и презелен да се обидуваш на тие финти да ја одбегнеш дискусијата од онаа за што ја започнавме.
Чесно ке бида да кажеш дека несмеш да дислутирам надвор од усвоените историски "вистини" на Ачкоска, Жежов, на новиот доктор Марјан, Блаже Ристевски ....
19 September at 16:48 · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

Јордан само зарди годините оти си стар човек нема да навлегвам оти имам и јас информации ти од кај влечеш квази докази не публикувани од никој,измислени само за деградирање на ликот и делото на Богдановски нема да ти поминат овие обиди,мене лугето ме знаат дека дискутирам и сум зборувал за многу исотирки теми за кои некои немаа храброст,а таквите како тебе патриоти само за напади и осуди имамам многу видено,за тебе сите се предававници само ти си патриот,со измислени докази,дали сум јас исотричар кој промовира лажана историја ќе покажи времето,вакви обвинувања како овие од твој калибар на моја сметка имама видено само од комуњарите изгледа треба со Бедендевска и СДСМ треба да се подружиш па заедно напагајте ме,пошто еднаш ти проба да ми го напагаш диплоскиот труд За судените за ВМРО кои ги нарекуваше дека се левичари изгледа само ти со десничар сите ние другите не вредиме.преиспитај се дали му правш услуга или му штетиш на македонската кауза со вие твои напади.
19 September at 17:07 · Edited · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Велиш давам квази докази, зошто не ги побиеш моите "квази" докази со вистински докази. Ова писмо е обзнането од Гојко Јаковлевски.
Тие приказни преиспитај дали штетиш или коРистиш на македонската кауза, треба да се одамна заборавени.
Вистината никогаш неможе да штети на МАКЕДОНСКАТА КАУЗА.

Повели ако си тоа за што се представуваш историчар без став, одговори на ове прашања:

Велиш Драган се плашел од прогон па затоа не дошол на Основачкото собранире на 17.06.1990 година. Но Драган доаѓа на почетокот на Август 1990 година, значи по 40 дена тој е во Скопје!!

- Зошто тогаш не се плашел?
- Што се променило ?
- Што е вистинската причина за неговото неприсиство. Побарај помош од Србов, од Др.Марјан, од брат на Драган, Раде, од внук на Драган, Ѕвонко од Ѓорѓи Доцев ...
19 September at 17:10 · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

Ти дадов докази кои за тебе не важат го негираш Горги Доцев сите шо не ти одговарат ги негираш,а Горги Доцев цел живот поминал по затворите за ВМРО за тебе не вреди и не веродостоен еден таков патриот.Изгледа Јордан имаш идентични ставови со лустрираните соработници на УДБА,тие го измислија како контра напад против Богдановски.
20 September at 09:30 · Edited · Like

Quote:Jordan Petrovski

Ке дојдеме и до Ѓорѓи Доцев не брзај. Дај да завршиме со Драган Богдановски.
Јас не негирам никој, јас презентирам документи и АВТЕНТИЧНИ СВЕДОчЕЊА, тие докумнети говорат нешто сосема друго од онаа што вие се обидувате да го наметнете како вистиана. Неможе да барате да ви се верува а да не нудите никаков ПИШАН доказ.
19 September at 17:21 · Like
29-09-2013, 11:51 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#24

Quote:Драган Димов

ненаде ненаде......не си историчар.......и неможеш да бидеш.....љубчо е кртот зашто тој беше главната алка за самостојна македонија.....лелеле.....се можев да прочитам само ова не мислев никогаш да го видам......до каде заминавме......поради ваквите квази историчари.....и слабо информирани луѓе се уште не можеме да ја видиме вистината на македонскиот народ низ вековите....не ме чуди на ваквите пишувања кога има многу луѓе кои веруваат дека АЛЕКСАНДРОВ,САРАФОВ,ТАТАРЧЕВ СЕ ПРЕДАВНИЦИ,...на овај начин самите ние се разединуваме и се делиме помеѓу себе.....и НЕНАДЕ те молам разграничи помеѓу историја и политика....)
20 September at 02:23 · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

Јордан изгледа тие докоменти ги поседуваш само ти,измилсени докоументи се цо цел да се разнебити вмровското ткиво,пак ќе ти кажам тврдиш дека поседуваш докази,а моите докази од луге и сведочења како Горги Доцев ги побиваш како неверодостојни,се зафаќаш за тоа зошто Богданвски не бил присутен на основачкот собрание,еве ти одгворив не е исто да бараш патна исправа за Австралија и Југослваија во која човекот беше политички прогонуван и затворан и под силан репресија и што е битно дали присусвувал,кога бил на оновачките конгреси и кога тој е главниот иницјатор за формирање на партијата.Ти си поседувал автентични сведочења и јас ти посочив автентични сведочења за Богдановски од Горги Доцев,Гојко Јаковлесвки и друуги некои ги има во емисии тие секако за тебе не важат.Твоите сведочења се иднетични со тие на Божин Павловски,за мене Богдановски бил и ќе остани еден голем борец и патриот за Независна Македнија.
20 September at 09:28 · Edited · Like · 2

Quote:Ѓорги Чекутков

И на крај Јордан сите обииди за дискредитирање на Богдановски се појавија токму од оние кои беа лустрирани,како Силјан Авбрамовски и други сакајки да нанесат контра удар со лаги,значи ова против Богдановски се измислици токму на соработниите на УДБА,баш на тие кои ги кодошеа чесните патриоти.
20 September at 05:56 · Like · 2

Quote:Nenad Sazdovski

Драган овој пост дали е за историја или за политика? Инаку кога станува збор за Љубчо јас самиот бев негов подржувач до пред неколку години, но веќе не можам да го препознам, како да не станува збор за истиот човек. Пред 20 години збореше за обединета Македонија сега за промена на името, тогаш тврдеше дека нема бугарофили во партијата сега дека две третини се бугарофили, тогаш збореше дека треба да им се сечат канџите на орлите сега дека треба да учиме Албански. Прашањето е дали отсекогаш бил таков а само глумел патриот или со времето се трансормирал и зошто.
20 September at 06:41 · Like

Quote:Драган Димов

ненад времето прави све.....дали истиот беше татарчев ,ѓорче,дамјан,матов,сарафов,сандански,чаулев и ред други сите претрпеле трансформации......треба да се знае дека времето менува све човекот се рага,расти,живее,работи и умира......делото кое го направил е битно....)
20 September at 06:52 · Like

Quote:Nenad Sazdovski

Да така е но како некои остануваат доследни до крај на своите идели. На пример Богдановски никогаш не се откажа од овие идеали, и кога ги спомна конкретните личности единствено за Даме и за Сандански нема да се сложам. Сандански на пример никогаш не се откажа од идејата за автономија а Даме никогаш не фатил страна како другите.
20 September at 06:56 · Like

Quote:Драган Димов

немој за сандански да збораш кога рамо до рамо се бореше со турците во револуцијата....а неговите браќа револуционери сите загинаа од раката на османлиите.....второ се бореше во бугарската војска.....итн.....за дамјан груев е чист но пред да даде наредба за прекин на востанието упатуве писмо до фердинан заедно со сарафов....и бара помош од него....а во писмото се потпишуваат двајцата како БУГАРИ....)
20 September at 07:00 · Like
11-11-2013, 11:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#25

Quote:Jordan Petrovski

Еве ви уште еден дел од писмото кое Драган Богдановски на 17.06.1990 година, НА ДЕНОТ НА ОСНОВАЧКОТО СОБРАНИЕ НА ВМРО ДПМНЕ го упатил на Гоце-Гојко Јаковлевски. Во писмото тој ИСКЛУЧИВО зборува за ДПМНЕ па вели:

-"ке застанам на чело на изборната кампања. ДПМНЕ објави и надвор ..."

Гледате некаде да споменува Драган ВМРО. Зар нема да се запрашате како тоа "таткото" на ВМРО ДПМНЕ да не го спомене името на ВМРО.

[Image: 2sbnwon.jpg]
20 September at 07:35 · Like

Quote:Nenad Sazdovski

Сандански точно е дека се бореше на страна на младотурците но беше изманипулиран од нив бидејќи му ветуваа автономија. Даме испраќа писмо до Фердинанд и се пишал Бугарин но мислам дека тоа го направил од тактички причини за да добие подршка од бугарската влада. Кога веќе се споменува формирањето на партијата треба да се потенцира дека нејзиното прво име е ДПМНЕ а подоцна по приклучувањето на Љубчо, Таранталовски и Змејковски се додава името ВМРО.
20 September at 08:52 · Like

Quote:Nikola Petkov Srbov

Поздрав до Јордан Петровски, и не ги замарл луѓето.

[Image: 2vx55sg.jpg]
20 September at 09:27 · Like · 2

Quote:Nikola Petkov Srbov Уште еден поздрав од македонската младина со личностите кои ги споменуваш горе, со сите сме разговарале јордане

[Image: 1zqsgo2.jpg]
20 September at 09:28 · Like · 3

Quote:Jordan Petrovski

Србов, да те прашам ти си историчар или си малска оговарачка?? По начинот како сакаш да дискутираш би рекол дека си оваа второво.

Инаку еве ти малку појаснување за сликитe и тој на сликитe:

....Sоне ај да ти поставам малку полесни прашања:

1. Дали беше на опелото на посмртните останки на Драган Богдановски во кумановската црква Свети Никола.?

2. Дали беше на погребот на гратските гробишта во Куманово истиот ден.?

3. Дали беше на шестoмесечниот и годишниот помен на гробот на Драган Богдановски, помени кои ги правеа родените брат и сестра со внуците на Драган Богановски.?

Еве го одговорот на Ѕвонко

- "A na pogreb nebev PORADI INFARKT a--inaku i ne gi obozavan bidejki sakam kaj ZIVI DA ODAM--moj kara-jordane ,kara -gorge,kara -gaferis i cerno-more.................pozdrav Z.S "

Од моментот кога Груевски покажа интерес за Драгана од Ѕвонко и лажните почитувчи на делото на Драган неможеше да се приближи човек дои гробот. Ѕвонко неверувам дека се до 2008 година бил на гробот на Драган да запали и свеша а не пак да бил на панахидите кои ги правеше сестраму и нејзиното семејство.
20 September at 11:12 · Like · 1

Quote:Nikola Petkov Srbov

Боље маалска оговарачка отколку удбашки техники, и ете така јорданчо вади на виделина разговори, затоа колеги ве советувам со овој човек ни една буква да не проговорите, зошто еве ви пример над мојов коментар.
Него јорданче како мпо блгарсково, работите ли??
20 September at 11:16 · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Србов секој што ја пишува вистината нема зошто да се плаши да пишува и дали тоа што го напишал некој ке го сочува.
Очекувам вие историчатрите од комуњарското легло на Ачкоска да извадите документи и да ги демантирате моите цитати од писмото на Драган.

пс. да ви дам еден совет, учете од Др. Зоран Тодоровски што е работата на историчар. Неговото дело за Тодор Александров е школски пример што треба да работи историчар.
20 September at 11:22 · Like
11-11-2013, 11:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#26

Quote:Ѓорги Чекутков

Јордане ние учиме од Зоран Тодорвски и Ачковска,јас те дематирав погоре со извори со книги а ти имаш квази докази,изгледа ти учиш за оцрнување на Богдановски од Божин Павловски кој се обиде да го напаѓа Богдановски веднаш по неговата лустрација.
20 September at 11:27 · Like · 2

Quote:Nikola Petkov Srbov

Па учиме и од него.... хахаха абе смешно е вака кога делиш совети а не не познаваш, ниту пак знаеш што работиме и дали работиме професионално. АМАН
20 September at 11:27 · Like · 2

Quote:Jordan Petrovski

Јас знам дека учите од Др. Тодоровски ама се гледа дека ништо не сте научиле.
Да работите професионално ке дискутирасте врз база на документи а не врз база на приказни.
20 September at 11:30 · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

Јордан изгледа твоите квази докази ги влечиш токму од тие за кои постојат сигурни податоци дека соработувале со УДБА како Божин Павловски и други,твоите докази се поклопуваат со нивните,пак ќе кажам неупсешен обид на неоудбашите за оцрнуваи и разнебитување на вмровското ткиво е ова.
20 September at 11:30 · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Не е битно од каде се доказите, битно е дали се ВЕРОДОСТОЈНИ. За твоја информација користам писма кои ги праќал Драган на човек кој бил прогонувамн од УДБа и кој има бајаги дебело досие. Човек кој од 1974 па до конгресот на ВМРО ДПМНЕ во Прилеп не стапнал во Македонија.
За твоја информација јас сум тој кој го извлече од заборав сведочењето на Драган за неговото киндапирање и благодарејки на мене беше на Youtube. Па така многумина од вас слушнаа за Драган Богдановски.
Историската вистина нема цена и нема наклоност кон одредени личности.
20 September at 11:49 · Edited · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

Јас колку што знам до пред една година ти го величеше Драган Богдановски како голем македонски патриоти и борец за Независна Македонија,само од кога почнаа лустрираните кодоши да клеветат лажно против Богдановски,само затоа што се лустрирани и откриени со докази како соработници на УДБА некако и то почна да го напаѓаш Богдановски,затоа ти напишав дека твоите тврдења се идентични со оние на Б.Павловски.Наеднаш ги сменуваш ставовите,се побиваш самиот себе зошто овие тврдење не ги искажа порано,зошто напаѓаш паралелно со лустрираните кодоши,за која историска вистина зборуваш за оние тврдења на соработниците на југослеовенската УДБА,кои градеа кариреи кодошејки ги ги македонсите патриоти кои се бореа за Независна Македонија.????
20 September at 13:02 · Like · 3

Quote:Nikola Petkov Srbov

Јордан работата е што социалните мрежи како ФБ не се место за некој да си ја покажува својата професионалност, како прво како јас и моиве колеги не можеме ова да го наречеме професионална дебата кога се испомеша политика со историја, од прва паѓа во вода муабетов. Професиналноста се покажува на други места, а ФБ служи за зафрканција и неофициална комуникација, поготово вака на јавни постови. И мислам овде треба да ја прекинеме зошто се вртиме во круг, а ти башка сите не вреѓаш колку сме биле неуки и шо ти ја знам, а ова е само едно обично ФБ.
20 September at 14:12 · Edited · Like · 3

Quote:Jordan Petrovski

Со секое твое ново мислење Ѓорѓи се повеке ме разочаруваш.
По твоето сваќање треба уште да веруваме дека земјата е плоча.
Јас и денеска го почитувам она што НАВИСТИНА го сторил Драган Богдановски. А тоа е формирањето на ДПМНЕ и одлежаните години затвор.
Ако сум го имал досието на Драган и документите кои ги добив, порано ке сум ги осознал работите кои денеска ги знам.
За твоја информација јас на Марјан бев подготвен да му дам еден куп докумети и аудио записи со автентични сведочења за да дојде до вистината за Драган, тој само ги зел ЦДеата, другите документи, сведочењата на Дане Поповски, Јоне Шикалески, Данче Бојковски,... Марјан не дочека да му ги дам. Побрза да ја предаде докторската дисертација иако во разговорите со мене терминот за предавање му беше есен.
Втора работа заради која се молчеше за Драган е таа што луѓето кои се ЕДИНСТЕНИ И ВИСТИНСКИ носители на континуитетот на ВМРО и кои се вистинското водство на ОРГАНИЗАЦИЈАТА, во кои не спаѓам јас, сакаа колку толку да го сочуваат делото на Драган во позитивна светлина и затоа молчеа.
Провокациите почнаа од круговите блиски на Груевски и од една мала група на луѓе, лажни почитувачи на делото на Драган кои преку покојниот Драган сакаа и сакаат да си обезбедат лични привилегии и слава денеска.
20 September at 15:52 · Edited · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

ГН-Јордаан ако го почитуваш Богдановски нема да го оцрнуваш,посебно не со квазидокази кои ги објваија оние кои беа лустрирани,ако јас те разочарав поради моите ставови и почитта кон овај голем македосни дисисдент премногу грешиш,јас уште повеке се разочарав од вас Гн Јордан кога пробавте да ми го дискредитрате и омаловажите трудот-Личности репересирани од комунистичкиот режим 45-51,тврдејки дека во мојот труд сум обработувал левичари,тогаш заклучив дека напагате само напразно,дали се за тебе левичари-Борислав Градиши,Гашев,Трако Попов,Тренчев,Терзиев,Шатев,Хрисимов,Чулев,Златарев,Чаракчиев,Коларов,Шаламанов,струмичките студенти,Г.Крстевски,ги имам обработено и Д.Поповски и Смичковски,В Стаматвоски,Григор Чулев,за сите овие ти ми рече дека сум станал селктивен под влијние на Ачковска,и дека биле левичари.овие личности се пример за десница и патриотизам.Ја обвинуваш и професорката Ачковска,а воопшто не ја ни познаваш таа е еден голем македонски патриот и историчар кој искрено му служу на националната кауза.Јордане со ваквите напади само се наштетува на македонската кауза.
20 September at 22:15 · Like · 2
11-11-2013, 11:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#27

Quote:Jordan Petrovski

Секое ново мислење ти е само нова манипулација.
За Драган Богдановски и неговата соработка со УДБа пишувам многу пред Божин Павловски да објави службени белешки од неговото досие.
Дали за тие службени белешки што ги објави Божин Павловски сакаш да кажеш дека се фалсификат. Ако мислиш така, докажиго фалисфикатот.
Еве ти два текста врзани со твојето последно мислење:

ДРАГАН БОГДАНОВСКИ, КОДОШ ИЛИ ЖРТВА!!???
21 September at 07:33 · Edited · Like · Remove Preview

Quote:Jordan Petrovski

Иако реков дека нема да коментирам ништо од твоте мислења што е надвор од расправата за Драган Богданоски додека не ја завршиме, за кратко ке го прекинам тоа. Првин треба да научиш што е разликата помеѓу левица и десница па потоа да правиш класификации на луѓето кој каде припаѓал.

Најнормално е кога си наредил список од преку 20 луѓе, ке погодиш и некој десничар.
Да велиш дека Шатев бил десничар е повеке од смешно. Гашев не е деснуичар. Разидувањето помеѓу Смичковски, Поповски и Костоски со Глигор Крстески е баш поради идеолишките разлики кои доаѓаат до израз после излегувањето од затвор и потпаѓањето на Глигор под влијание на вујко му Крсте Црвенковски. Постои документ, статут кој го изработил Глигор за формирањер на ВМРО СОЦИЈАЛИСТИЧКА.
Коларов е човек на УДБа, кој имал задача да ги кодоши Дане Поповски и останатите, затоа и влегува во првиот Централен комитет на ВМРО ДПМНЕ. Мислам дека оваа тие доволно.
21 September at 07:47 · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

Абе Јордан јас од многу одамна знам што е и левица и десница,а за то можат да потврдат луге што се кфалификувани,јас ти напишав дека пишиш и обајвуваш работи шо сам ги измислуваш или во соравтока на некои лустрирани сега,а сето тоа го тврдат и многу други луге сите докази ги имаш само ти и никој друг.Друго Шатев не бил никогаш комунист,неговата развојана фаза е националанархист,националфедрралист секаде нацинален деец,прво прочитај ја добро прво за дејсвувањето на ВМРО Обединтеа и како Шатев се конфорнтира со Влахов токму поради тоа што е антикомунист и поради тоа што не сакал ВМРО ОБ да има никкаво иделошко влијание од комунистите и како во Берлин 1928 настанува поделба на ВМРО Обединтеа, баш дека Шатев не сакал наметнување на идеологија од комунситичата парија и коминтерната, и поради тоа ја формира националреолуционерната струја на ВМРО ОБ во Цариград,точно е дека имал соработка со коминитерната но не бил комунист.Ајде добро за Шатев,Гашев бил левичар?????,смешно тврдење Јордане прочитај ја само обвинителната пресуда на Гашев прочитај ај и нашата кауза,јас ти ги набројав личностите ти тврдиш дека се левичари и како ти си земаш така за право да ги етикетираш лугето кои сакапале по затвротие токму само затоа што биле антикомунсити,ти да ги етикетираш дека биле левичари или удбаши,ако продолжиме да дебатираме сите ќе ги направиш удбаши.Нема што да правите во дијаспората сега на стари години и ајде ќе плукаме по луѓето.
21 September at 14:46 · Like · 1

Quote:Nenad Sazdovski

Како може да постои левица и десница во едно националослободително движење. Тоа е конструкција на старата историографија која за жал ја прифаќаат и некои од поновите историчари. За да имаш левица и десница треба да имаш држава и парламент. Добро факт е дека дел од нив биле комунисти по убедување но сепак во ревоционерната организација влегуваат од чисто националослободителни цели.
21 September at 16:24 · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Ѓорѓи, да не ти ја растурам до крај дипломската, поарно прекрати да дискутираш за тоа. Што си напишан напишал. Си оценил дека тоа кај комуњарката Ачкоска ке помие и за тебе завршена работа.
Имам само едно прашање, колку години имал Гашев кога бил осуден?

Врати се на дискусијата за Драган.
Дадов дел од доказите кои ги имам. Ниту од тебе ниту пак од некој друг невидов доказ со кој ке го негирате онаа што го нудам!!

Те прашав :

-Дали за тие службени белешки што ги објави Божин Павловски сакаш да кажеш дека се фалсификат. Ако мислиш така, докажиго фалисфикатот.

Чекам одговор.
21 September at 16:40 · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

Јордан доказите кои ти ги објавуваш и Божин Павловски ги побија и докажаа дека се извадени од контекст и фалисфикатт многу покометнетни и од мене а уште повеке и од тебе и веке уште кога се закануваш баш сакам да видам како ќе ми ја растуриш дипломската.Дипломска со теметика како мојата можи да го иритира и да се обидува да ја дискредитира само еден комуњар или човек кој токму бил соработник со тие служби кои ги гонеле македонските патриоти.Гашев имла 16 години повеќето биле малдиници или средношколци или студенти,аето тој бил 16 годишник,а Трајко Попов,Борислав Граадишки,ратко Градишки и нив ли ќе ги наречеш левичари ?????Кога веќе по трет пат ми ја напгаѓш дипломската и тоа до сега си само ти другите ми честитале,а не знам од кои причини треба да знаеш темата ја одбрав кај проф-Ачковска самиот личностите кои ги обработував,а ги има оклу 25 ги одбирав самиот од зборниците за судени за идеите на ВМРО и уште од 28 различни литератури.
21 September at 23:20 · Edited · Like

Quote:Jordan Petrovski

Дали ке можеш да ми посочиш каде и кој ги побил службените белешки од досието на Божин Павловски, врзани за Драган Богдановски?
22 September at 05:11 · Like

Quote:Jovan Nikolov

dali ste tacni 1000 dena debatirate ednoto pa istoto, da ne sakate i anketna komisija da formirate bog da cuva
22 September at 07:00 · Like · 1

Quote:Nikola Petkov Srbov

ад хок комисија, само за претседател не знаеме кој да стаиме
22 September at 07:50 · Like
12-11-2013, 12:04 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#28

Quote:Ѓорги Чекутков

Дали и ти Јордан ќе ни објасниш што те ирититра кај наведените лчичности во мојот труд што пробуваш и нив да дискредитираш,заминуваш до таму сите да ги направиш соработници,гледам го цинитираш цело време Дане Попвски и тој е е во мојот труд,сите предавници ги правиш и Григо Крстевски,прочитај ја Нашата Кауза на Гашев пишува како УДБА самата му наметнувала на затвореницеите дека некој од нивните групи го кодоши друигиот се цел да направ раздор меѓу нив,то беше методот на УДБА,лажни местенки за да го скрши духот на овие патриоти.Коларови кои толку пострадаа и нив ги паравиш удабаши стармота Јораднее.Конкрентно за Коларови,окружниот суд во Битола на судскиот прецес од осудените 13 лица едно лице го осудува на смрт тоа е Методија Коларов кој е стрелан убиен на битолкото кале,а од останатите осудненции неговиот син е осуден најмногу Никола Коларов е осуден на 12 годни затвор и ги одлежува сите,измачуван и малтретиран во затворот ставан во безвоздушен канцер.Од денешна дистанца да се напаѓаат овие луѓе кои толку пострадале за Независна Македонија не е во ред Јордан.
22 September at 08:10 · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

еве барем еден кој ги побил твредењата на Б Павловски,стручно лице и компетентноhttp://www.mkd.mk/...
Богдановски бил предмет на обработка, а не „соработка“ на СДБ

Богдановски бил предмет на обработка, а не „соработка“ на СДБ
22 September at 08:11 · Like · 3

Quote:Jordan Petrovski

Ти реков за твојот труд нема да дискутирам повеке, ти реков и зошто.
Со кој документ Марјан ја побил службената белешка од досието на Божин Павловски. Со тезата дека не нашол потпишан долимент за соработниk. Такво нешто УДБа не практикувала.
Еден куп докажани соработници на УДБа се бранат со тоа дека немале потпишан документ за соработка: Милчин, Исмаил, Угриновски ...
Соработката се гледа од службените белешки:

[Image: DB-Drbogoljub1_1.jpg]
22 September at 08:27 · Like

Quote:Jordan Petrovski

[Image: DB-Drbogoljub2.jpg]

22 September at 08:28 · Like

Quote:Jordan Petrovski

[Image: dragan-sluzbena-beleska1.jpg]

22 September at 08:33 · Like

Quote:Jordan Petrovski

[Image: dragan-sluzbena-beleska2.jpg]

22 September at 08:34 · Like

Quote:Jordan Petrovski

[Image: dragan-sluzbena-beleska3.jpg]
22 September at 08:34 · Like
12-11-2013, 12:18 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#29

Quote:Ѓорги Чекутков

Премет на Обработка биле слите кои биле следени од УДБА значи пишува ОО-предмет на обработка не на соработка.Како прво Драган Богдановски е заведен во Службата за државна безбедност (СДБ) како ОО (Оперативна обработка), што значи е лице кое е предмет на „обработка” од СДБ, а не „соработка” со СДБ. Во досието на Драган Богдановски, кое изнесува повеќе од 10.000 страници нема ниту еден документ дека тој потпишал соработка со СДБ, ниту за време на неговиот престој во КПД „Идризово”, ниту пак по пуштањето на слобода. И немој те молам Јордан Богдановски со Милчин и Илсамил да го споредваш,стармота е а и грев е,еден македонски патриот кој скапал по затворите кој работел целиот свој живот за одцепување на Македонија од Југославија во една независна држава да го споредваш со Милчин и Исмал кои биле кодоши. Немој те молам.
22 September at 08:37 · Edited · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

Јован Николов,во право си брат не знам и ја шо дебатирам уште,Јордан Петровски е стар човек пензионер нема друга работа со ова е преокупиран,се занимава ,сака само да напаѓа и да плука по сите,ние млади деца со 300 обврски се расправаме со него сссссс.
22 September at 08:44 · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Ѓорѓи јас ти давам докумети од кои се гледа дека Драган бил соработник, ти ми одговараш со приказни.

Првата скала во следењето е ПО "ПРЕДХОДНА ОБРАБОТКА". Службата за време на Предходна Обработка прави проучување на лицето. Кога службата ке стекне убедување дека со проучувањето и со другите пропратни мерки, уцени, заплашувања, понуди за "поткуп",... има доволно сознанија за успех, предметот на следење да го прави свој соработник се прави "ДЕРЕГИСТРАЦИЈА". Ако предметот ја прифати соработката тогаш станува ОО "ОПЕРТАТИВНА ОБРАБОТКА".
Службата не би опстанала толку години ако својата работа не ја довела до перфекција, па така соработниците односно Оперативните Обрабоки се кодошеле меѓу себе.
Имаш досиеа каде ПРЕДХОДНАТА ОБРАБОТКА траела со години а имаш досиеа каде ОПЕРАТИВНАТА ОБРАБОТКА започнувала само после неколку месеци следење.
22 September at 08:51 · Like

Quote:Jordan Petrovski

[Image: jb47zp.jpg]
22 September at 09:06


Quote:Jordan Petrovski Драган за Борис Градишки им вели на инспекторите дека е припадник на ВАЧОМИХАЈЛОВИЗМОТ, а за Дане Поповски дека е припардник на МПО.
Од оваа поголем доказ за кодошење здравjе.
На тебе останува да се решиш кој е борецот за МАКЕДОНСКАTА КАУЗА, Драган Богдановски или "ванчомихајловистот" Борис Градишки и "припадникот на МПО" Дане Поповски

пс. да те предупредам немој само да велиш дека инспекторот ова го измислил или дека белешката е фалсификат.

ппс.не сум пензионер.

[img][Image: 35k3ogi.jpg][/img]
22 September at 09:16 · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

Секако дека е фалисфикат ова не е изјава на Богдановски,тој ги почитуал и Д Поповски и Градишки.Сите овие обиди за резделување на македонското националано ткиво беа обиди на УДБа за да ги раскараат борците за Независна Македнија,со лажни и фабрукувани од нив изјави кои не ги давале тие,се цо цел да ги свртат еден против друг.Не заборавј поговорката "РАЗДЕЛИ ПА ВЛАДЕЈ".еден од основните методи со коу с елсужеше УДБА.
22 September at 10:10 · Edited · Like · 1

Quote:Jovan Nikolov

Dajte nekoj tender, ziveeme u tenderaska epoha ne mi palamudite za shpioni, ete vo 90-ta i jas go kodosev dragana na moi 6 god, pa ne me ima u ginis! I sea kaj da se obratam?
22 September at 10:14 via mobile · Like

Quote:Nenad Sazdovski

Добро кога сме веќе кај кодошите, сите знаеме дека секој што кодошел имал некоја корист. Па ме интересира оние што тврдат дека бил соработник нека ми кажат која корист ја имал Богдановски од наводната соработка со службите и кој бил жртва на неговото наводно кодошење. Вака се се базира на клевети.
22 September at 10:18 · Like · 1
12-11-2013, 01:17 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#30

Quote:Jordan Petrovski

Еве ти доказ за кој неможеш да кажеШ дека е фалсификат!! На видеото го имаќ мислењето на Драган Богдановски за Дане Поповски. Истото мислњење Драган Богдановски го дава и на инспектрот на УДБа и тоа е во документот за кој ти велиш дека е фалсификат.

22 September at 10:34

Quote:Nenad Sazdovski

Тоа мислење ли е причината за неговото апсење ?
22 September at 10:35 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Ако си ја слушал внимателно снимката, а по се не си ни погледнал што има на снимката, ке ти е јасно дека е од ноември 1990 година.
22 September at 10:42 · Like

Quote:Nenad Sazdovski

Значи никој не настрадал од тоа.
22 September at 10:44 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Зборуваме за ова:

-"Ѓорги Чекутков Секако дека е фалисфикат ова не е изјава на Богдановски,тој ги почитуал и Д Поповски и Градишки..."

Ненад не се обидувај на ваков ефтин начин да го спасуваш твојот соистомисленик Ѓорѓи а со тоа и твојот идол Драган.
22 September at 10:51 · Like

Quote:Nenad Sazdovski

Не се обидувам, ама Ѓорѓи сигурно подобро знае има правено диломска за ова
22 September at 10:52 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Еве видото кажува колку Ѓорѓи знае за одосите Драган Богановски со Дане Поповски. А преку знаењео за односите Дане-Драган и за одосите со Борис Градишки, со Динката, со Данче, со Димко, со предесдателот на ДООМ-НФМ др.Богољуб Андоновски и со редица други МАКЕОДОНСКИ БОРЦИ ЗА КАУЗАТА.
22 September at 10:57 · Like

Quote:Nenad Sazdovski

Како и да е, изјавата е дадена во 1990 и никому не му е нанесена штета.
22 September at 10:58 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Ептен сте зелени.
Значи сега признавате дека Драган кодошел ама ке барате дали нанел штета.
Ако Ѓорѓи е навистина познавач на делото на Дане, Смичко, Љубен, Јоне, браѓата Градишки,... ке му е јасно колкава голема штета нанела таа Дрганова изјава.
22 September at 11:07 · Like

Quote:Nenad Sazdovski

Па во 1990 веќе нема апсења од политички причини така да ова не држи вода.
22 September at 11:09 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Ептен си зелен
22 September at 11:10 · Like

Quote:Nenad Sazdovski

Па можеби сум зелен ама барем сум чист
22 September at 12:23 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Многу луѓе не се ни свесни дека работат против интересите на Македонија. Упорните обиди да се сокрие вистината е работење против МАКЕДОНСКИ ИНТЕРЕСИ. Тоа кај тебе се надевам а и посакувам да е заради годините, уште си зелен па лесно се палиш на лажни нациналисти. Националисти и борци за македонски интереси кои ги направила УДБа и кои и денеска ги протежира таа иста УДБа.
22 September at 12:28 · Like
12-11-2013, 01:24 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#31

Quote:Nenad Sazdovski

Како бе го направила УДБА, па на него му беше забрането да студира во Југославија заради неговите политички активности и тој мора да емигрира. 1977 е киднапиран по наредба на Јосип Броз Тито и две години е држан во Јасен а потоа осуден на 13 години затвор. Па тој ако сакал да соработува со УДБА веднаш ке потпишел немало да го држат 2 години и после ке го ослободат а не да го осудат на 13 години. А се што се случува по неговото излегување од затвор не може да биде тема на расправа бидејќи јас не сум слушнал некој во тој период да бил уапсен па да се сомневаме дека Драган го накодошел.
22 September at 12:33 · Like · 1

Quote:Nikola Petkov Srbov

Јордан абе нешто внуци муци ово оно или многу слободно време а?? дај олабави Icon_razz)
22 September at 12:34 · Like · 2

Quote:Jordan Petrovski

Кои филмови ви направиле, па па, па и вие голтате ли голатате.
Jordan Petrovski's photo.
22 September at 12:37 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Сокриевање на вистината е работење против МАКЕДОНСКИ ИНТЕРЕСИ и ти тоа Србов по се го правиш свесно.
22 September at 12:39 · Like

Quote:Nikola Petkov Srbov

Абе прекини да ме именуваш, глеј си деца внуци таму и олабави недужен народ....
22 September at 12:42 · Like · 2

Quote:Nenad Sazdovski

Ајдеее сега и криминалец го направи ццц.
22 September at 12:42 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Јас не го правам. Документот вели така. За тоа што пишува во документот постои и ПРЕСУДА, значи дека тоа е вистина.
22 September at 12:44 · Like

Quote:Nenad Sazdovski

Може и да бил наместен.
22 September at 12:46 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Србов јас само одговарам на твоите мислења упатени лично на мене.

Nikola Petkov Srbov Јордан абе нешто внуци муци ово оно или многу слободно време а?? дај олабави Icon_razz)
15 minutes ago
22 September at 12:51 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Ѓорѓи ке се јавиш ли да го прогласиш и видеото во кое Драган Богдановски говори за Дане за лажно или фалсификувано.
Не е чесно да го злоупотрбуваш во твоја одбрана овој Ненад.
22 September at 12:54 · Like

Quote:Nenad Sazdovski

Хаха Јордан никој не ме злоупотребува, сосем случајно ни се поклопуваат ставовите
22 September at 12:55 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Во бранењето на лагата нема случајност.
22 September at 13:00 · Like
12-11-2013, 01:30 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#32

Quote:Ѓорги Чекутков

Јордан никој јас не злупотребувам најмалку Ненад тој си и е исотричар и си има свое милсење,јас го кажав мојто став тој став е и на многу компетенкти личности за оваа проблематика дека Богдановски бил следен и апсена затворан од УДБА и дека бил премет на Обработка,а не на соработка,значи разликувај.Контатктте на Богдановски со Д Поповски и со уште мнгоу други постоеја.За разлика од тебе јас го почитувам и Дане Поповски и Богдановски,тоа ако за одредени работи не имале исто милсење не треба да го злоупотребувате за да именуваш дека некој бил кодош.Фракционерство од секогаш постоело мегутоа тоа не значи ддека треба едни да ги прогласуваш за кодоши други за патриоти.Тие местнки ги правела УДБА со цел да ги разнебите македонските патриоти и да ги сврти еден против друг.
22 September at 13:51 · Like · 2

Quote:Ѓорги Чекутков

И Јордане ни ми кажувај за чесност мене сите ме познаваат како чесен патриот,за тебе многу луге имаат кажувано многу работи кои нема да ги коментирам ти реков ти си стар човек и од култура ќе се воздржам не сакам да навредувам.
22 September at 13:54 · Like · 4

Quote:Nikola Petkov Srbov

Ѓорѓи е огромен демократ и премногу културен, кај мене на ѕид владее строга диктатура
22 September at 13:58 · Like · 2

Quote:Ѓорги Чекутков

абе брат јас сум го злоуотребувал и врбувал Ненанд,хеххее сега и ова не знам од каде му текна на гн Јордан,сите што не имаат мислење како гн Јордан сме изпрани мозоци,зелени и глупи,сега и криминалец сака да го напарваи Богдановски,без да размлиси дека службите на УДБА и тогашните југословесни власти му напакуваат еден тон обвнинејиа само за да го лишат од слобода,гн Јордан не кажува зошто 2 пати УДБА пробува да го ликвидира Богданвски. Во истито тој документ и пишуванакрај за која цел е гонет и што работи Богдановски---Против уставниот поредок на Социјалистичка република Југославија,и дека формирал органзации за одцепување на Нр Македонија.
22 September at 14:12 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Србов кај тебе на ѕид владее диктатира бидејки си преголем лажго, лажго кој е свесен на своите лаги. Затоа секое мислење кое ке е спротивно на лагата која ТРЕБА да пропагираш, веднаш го бришеш, а тој што го напишал мислењето го блокираш.
22 September at 15:22 · Like

Quote:Nikola Petkov Srbov

Така е Јордан ти само вреѓај....
22 September at 15:26 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Ѓорѓи велиш став на многу компетрнтни личност. Да наброиш кои се тие компетентни личности. Ке те прашам како можат да бидат компетентни без да ги имаа сведочењата на луѓе кои со Драгана имаат контак од моментот на неговото доаѓање во Европа па скоро до неговата смрт. Без да имаат контак со луѓе кои со Драган имале контакт кога е почнато правењето на ДПМНЕ и кога е преговарано да се спојат ВМРО и ДПМНЕ. Се тоа е пред 17.06.1990 година

За мене можат што сакаат да говорат но за да го потврдат тоа што го говорат треба да приложат докази. Како што јас прилагам за Драган

Не ми одговори дали уште тврдиш дека службената белешка во која Драган ги кодоши Борис Градишки и Дане Поповски е фалсификат.

пс. чувај ја оваа дискусија, ке ти послужи кога ке дојде време, за тебе уште верувам дека ке станеш добар историчар.

ппс. Јас го имам автентичното сведочење во аудиоформа зошто е киндапиран и потоа осуден Драган Богдановски
22 September at 15:36 · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

Тврдам дека таа службена белешка е фалсификат,фабрикувана и излислена од УДБА,како и што твредам дека тоа било метод на службите да ги искара и да направи поларизација и ме гусебна конфонтациија помеѓу македонските патриоти кои се борлеа за Независна Македонија и кои ги имало во повеќе организации кои биле гонети од УДБА комунистичката власт.целта на југословнските служби била да ги сврти еден против друг.
22 September at 15:45 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Видеото дали е фалсификат ?
22 September at 15:46 · Like

Quote:Borce Cenev Vojvoda Makedonski

Јордане Јордане зошто човекот би лежел затвор ? ако бил спиун ? мислам нема логика а за односите драган дане тоа е друга приказна .....
22 September at 15:53 · Like
12-11-2013, 01:36 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#33

Quote:Nikola Petkov Srbov

Богдановски бил предмет на обработка, а не „соработка“ на СДБ
22 September at 16:18 · Like

Quote:Илче Стојковски

За да не навредам нема ништо да тврдам туку само ќе ги прашувам историчарите: дали откажувањето од улавото дете и лепење етикета бугарофил во тие од круцијално значење за Македонија времиња-Е ОСНОВАНО? Јас колку што знам до 97 за Љубчо непостои ниту грам сомнеж. И внимавајте со одговорот оти многу од вас се крстеа во него
22 September at 16:22 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Можете да го повторите линкот од изјавата на Марјан илјада пати ама тоа нема да ја сокреи вистината. Драгановата соработка со УДБа.
22 September at 16:22 · Like

Quote:Nikola Petkov Srbov

Богдановски бил предмет на обработка, а не „соработка“ на СДБ
22 September at 16:24 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Ѓорѓи, Драган е еден од тие чија задача била да го разбива едиството на Македонците во диаспората. Следи го неговото делување во ОКМ, во ДООМ, во НФМ и ке видиш само кавги, интриги, ситни "превари", оговарања и се тоа е врзано за името на Драган.
Да не одам подалеку.
Ке говориме за видеото.
Еве да почнеме од ова:

Зошто Драган во време на изборите 1990 година, поточно помеѓу двата изборни круга оди во Канада. Диаспората тогаШ не гласаа. Зар нетребал да остане во Македонија и да помогне во агитирањето. Неговото семејство кое сега се удира во гради, несакаше да гласа за ВМРО ДПМНЕ , сите беа членови во други партии.
22 September at 16:29 · Like

Quote:Borce Cenev Vojvoda Makedonski

јордане дали си слушнал за монтирани случаи и тебе да те приведат ке кажат тека си го убил кенеди па ти после докажувај дека не е така дека не си го убил и неможеш да говориш за мртов човек кој неможе да се брани како сега Драган Богдановски ке се брани на твоите обвинувања? или зошто тоа не си му кажал додека бил жив па сега се правиш како се да знаеш за неко како да си спиел со него ебаго !!!! тое е твое мислење јордане нечекај сите да мислат како тебе сепак секој има право на свое мислење .....
22 September at 16:32 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Борче јас нудам документи. Нудам сведочења на луѓе кои биле со Драгана. Врати се погоре ке најдеш зошто за некои работи се молчело.
Јас очекувам врз база на непобитни докази да имаме исто мислење. Не е битно чии се доказите. Еве јас цело време барам докази од вас, те ставам и тебе во групава што слепо го браните Драгана.
22 September at 16:41 · Like
12-11-2013, 01:43 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#34

Quote:Borce Cenev Vojvoda Makedonski

добро вака Јордане прво прашње ти за кого работиш и чиј интереси штитиш ?второ доказите што ги нудиш од кој извори се ? терето си пустил тамо некојавидео снимка дабата како некој му префрла на драган за несто не разбрав за што се работи тоа ли го сметаш за докас јас мозам ако сакам да одам на такви некој манифестаци и да им префрлам на организаторите но тоаа не значи пак дека сум јас во право туку дека мислам спротивно од нив и за каков доказ го сметаш ти тоа видеоо ?
22 September at 16:50 · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Првин потруди се да разберш за што се зборува на снимакта па потоа јави се за да дискутираме за кажаното на снимката. За онаа што го изјавува Драган Богдановски за Дане Поповски.
Кој сум јас и за кого работам можеш да отвориш друга тема кај тебе или кај мене на ѕид па ке дискутираме за тоа
22 September at 16:57 · Like

Quote:Borce Cenev Vojvoda Makedonski

и друго ако сметаш за доказ нешто од таа ЈУГО - УДБА не верувам на ниту еден документ што тие го имат дадено со нивни печат тоа се големи манипулции што тогашната УДБА ги правела со многу луге кој биле прогласувани за ванцомихајловисти и оцрнувани од тогашниот режим тука се да не ги заборавиме Методија Андонов Ченто , Панко Брашнаров , Петар Поп Арсов и многу други кој биле репресирани од ттогашната ОЗНА или УДБА ...
22 September at 16:58 · Like

Quote:Nikola Petkov Srbov

Борче не си ставај брат трн во здрава нога, шпионов сега и тебе ќе те има на таргет
22 September at 17:01 · Like · 1

Quote:Nikola Petkov Srbov

Убаво си сторил и мислам дека тука ни психијатар не помага Icon_razz)))
22 September at 17:07 · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Абре Борисе па Драган го прогласува Дане Поповски за ВАЧОМИХАЈЛОВИСТ и тоа пред луѓе за кои Дане е овек со углед на голем борец за МАКЕОНСКА КАУЗА. Човек кој лежел двапати затвор заради ВМРО, човек кој никогаш па и денекса не одстапил за милиметар од идеите и принципите на ВМРО.
Драган тоа го прави со умисла. Треба да се етикетира Дане а преку тоа ВМРО како ВАЧОМИХАЈЛОВИСТИЧКО, МПИОВСКО за да се намали влијанието на ВМРО во ВМРО ДПМНЕ. Оваа се работи кои вие лажните патриоти тешко ке ги раберете.
За среќа сочувани се сведочењата на вистинските борци за МАКЕНОНИЈА.
22 September at 17:12 · Like

Quote:Borce Cenev Vojvoda Makedonski

за тој лек нема Болест. Јордане ти си човек во години како што гледам и не живеш во Македонија како што ти пишува на профилот зошто тебе те нема никаде во приказната а драган и дане ми исгледат тука некате во годините зошто ти не беше тај патриот и борец за Македонската Кауза и усте нешто ке ти кажам Јордане ти не си ништо друго туку уште еден ЈУГО- НОСТАЛГИЧАР друго твоето време одамна поминало а те нема ни на снимките ни во документите па да се правиш некој револуционер но да знаеш Јордане Борбата за Мајка Македонија е вечна и ние сме млади луге допрва ке видиме кој какви патриоти се нашето време допрва доаѓа Јордане !!!!!!
22 September at 17:22 · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

ордан еве едно прашање до тебе ако Богдановски бил кодош и удбаш,зошто тогаш одлежал 12 години строг затвор,често ставан и во самица.Овие споредби кои ги правиш помеѓу Богдановски и Поповски се од агол дека според тебе еден од нив мора да биди прогласан за неподобен помегу вмровското ткиво јас не мислам така,секогаш постоеле различни ставови помегу дејците и многу предходоно,во историјата.Еве јас од секогаш сум премногу голем почитувач и подржувач на ликот и делото на Тодор Александров,меѓутоа ги почитува и сите останати револуционери и Делчев и Матов и Груев и Карев и Сарафов,Татарчев иТошев за одредени дела и Сандански, Ѓорче Петров и Прптогеров и Чаулев и Валхов и Черноземски и Шатев,за некои дела и Ванчо Михајлов,го почитувам и Ченто и Брашнаров и Венко Марковски и Тренчев и Терзиев и Градишки и Гашев и Попов,Чаракчиев и Чулев и КОларов и Григор Крстевски и Дане Поповски и Шамбевски и Драган Богдановски и Доцев.Објавуваш видео во кое има одредено недероазбирање помеѓу тогашните протагонисти и диседенти,што се случувало и могу порано во историјата пример исти вакви недоразбирања имало и на Смилевскиот конгрес за и против за востание,поранашената комунистичка исотирија сите што беа за востнаие ги етикитераше како предавници што е погрешно намерно направено сега и ти правиш такава поларизација.Значи Богдановски е дел од поновата македонкса исотрија и Дане Поповски и Григор Крстевски кој ти го негираш и Шамбевски и Градишки и многу други,сите тие имаат заслужно место во македоската историја.Знаеме кои денес ќе се обидита да ги деградираат сите овие дејци баш југо и србо удбашите нив не им одговараат.И пак ќе ти напишам дали е правилно да се базираш на квазидокументи кои ги објави еден лустриран сорабтник на удба мислам на Божин павловски и да ги цитираш цело време неговите тврдења.
22 September at 20:28 · Edited · Like

Quote:Jordan Petrovski

Ѓорѓи оваа како да не си го видел:

-ппс. Јас го имам автентичното сведочење во аудиоформа зошто е киндапиран и потоа осуден Драган Богдановски

По оценака на ГРУПАЦИЈАТА уште не е време да го објавиме.
Не ми кажа кои се тие твои компетентни личности.
22 September at 20:41 · Like

12-11-2013, 01:51 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#35

Quote:Jordan Petrovski

Да продолжам, ваше е кога ке ја прифатите и дали ке ја прифатите вистината:

Млад Борец бр. 1971 од 7.03.1990 стр. 7-9

Неодамна во нашата Редакција добивме материјал од Координативниот совет на Демократската партија за македонското национално единство, формирана во Стокхолм, Шведска, под претседателство на Драган Богдановски.

ПРИВРЕМЕНО РАКОВОДСТВО

Нашата Партија се наоѓа уште во процесот на своето конституирање, затоа таа до нејзиното дефинитивно конституирање, кое ќе стане на еден нејзин општ конгрес ќе биде раководена од еден привремен Координационен совет, кој ќе биде дополнуван со нови членови од редовите на новооснованите основни организации. Во овој момент

Привремениот координацонен совет го сочинуваат следните лица:

1. БОГДАНОВСКИ ДРАГАН, претссе-дател на Координациониот, совет.Шведска;
2. СТРАХИЛ ПЕЕВ, потпретседател на Координативниот совет, Шведска;
3. ПАНКО СТАМКОВСКИ, потпретседател на Координативниот совет, Австралија;
4. ДАНЕ ПОПОСКИ, секретар на Координативниот совет, САД;
5. БОРИС ПЕТКОВ, касиер на Координативниот совет, САД;
6. ЈОНЧЕ ТРАЈЧЕСКИ, член на Координативниот совет, Австралија;
7. ДАНЧО БОЈКОСКИ, член на Координативниот совет, САД;
8. СТОЈАН КОВАЧЕВ, член на Координативниот совет, Франција,
9. МИЛЕ ИЛИЕВСКИ, член на Координативниот совет, Шведска.
23 јануари 1990 година. Стокхолм.
23 September at 06:15 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Со дваица членови, членови кои се во водството на ВМРО, Драган прави манипулација, ги вклучва во Координативниот совет на ДПМНЕ без да ги праша. Еве ги аудио сведочењата на Дане Поповски:
23 September at 06:21 · Edited · Like · Remove Preview

Quote:Jordan Petrovski

Данчо Бојковски:
23 September at 06:20 · Like · Remove Preview

Quote:Borce Cenev Vojvoda Makedonski

јордане не ми е јасно смо едно каде си ти во приказнава ?
23 September at 06:25 · Like · 2

Quote:Borce Cenev Vojvoda Makedonski
23 September at 06:25 ·
12-11-2013, 01:57 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#36

Quote:Jordan Petrovski

Зар е битно каде сум јас. Сум рекол и напишал досега стопати дека јас не сум учествувал во основањето на ВМРО ДПМНЕ. Сум се приклучил на ВМРО ДПМНЕ во октомври 1990 година, но не сум се зачленил во паријата и никогаш не сум бил член.
Се надевам ја задоволив твојата љубопитност.
23 September at 06:29 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Оваа е досега единственото објавено сведочење на Дане Поповски

23 September at 07:15 · Like · 1 · Remove Preview

Quote:Jordan Petrovski23 September at 07:15 · Like · 1 · Remove Preview

Quote:Jordan Petrovski


23 September at 07:16 · Like · 1 · Remove Preview

Quote:Ѓорги Чекутков

Ги имам гледано видеата,ти кажав Јордан ако постеле недоразбирања мегу нив не треба да му се лепат етикети на било кој дека бил соработник на УДБА.Недоразбирања имало од секогаш.Целата дискусија беше дека ДРагн Богдановски е иницијаторот за формирањае на партијата и дека е човек кој цилиот живот скапал по затвортите се борел за Незавфисна Македнија тоа никој не можи да го негира.
23 September at 07:20 · Like · 2

Quote:Дали според тебе еден сорабник на УДБА ќе пишува постојано вакви статии и ќе има антисрпска и антијугословенска реторика и став,кога знаемем дека 95% УДБА беше под србите и србоманите.


Која е вистинската, правата македонска азбука?

23 September at 07:25 · Like · 1

Quote:Goce Mojan Makedonski

Кога се зборува за соработници на УДБА ,мислам дека ,,морало ,,да има ,ако немало ни службата не ќе работела но лошо е тоа што некои соработници ја злоупотребувале службата и кодошеле невини луѓе .
23 September at 07:28 · Unlike · 2

Quote:Ѓорги Чекутков

Драган Богдановски:каква азбука ќе употребуваме во овај момент за нас има вотростепено значење.Не сме се венчале за оваа сегашна србизирана азбука,ќе ја отфрлиме без да проринеме капка солза.во нашите патриотски срца ние го носиме македонскотот национлано светило Климен Охридски и нема да му изневериме.
23 September at 07:31 · Like
12-11-2013, 02:04 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#37

Quote:Jordan Petrovski

Никој не лепи етикети на никого. Вистината е една и таа мора да излезе. Јас негледам причина зошто слепо и упорно ја браните лагата. Упорно се обидуваш документите, кои се веродостојни бидејки се потврдени и од луѓе кои се инволвирани во настаните да ги прогасиш за фалсификат. Зошто, чии интерс браниш.
Ти дадов автентични сведочења на Дане и Данчо дека Драган со нивното ставање во Координативниот совет манипулирал. Дали си помислил што е причината за таа манипулација. Која и е целта. Дали си го слушнал Данета, Данчо што за тоа зборуваат. Сигурно не. Тогаш како може да говориш дека ја знаеш вистината и дека ти ја пропагираш и ја браниш од моите "лаги".
23 September at 07:35 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Ако не пишувал такви статии како ке стекнел доверба кај луѓето кои требело да ги кодоши.
23 September at 07:37 · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

Јордан залудно полемизираме,ти тврдиш дека објавуваш вистински документи и не знам што,а се ние што објавуваме негираш,според тебе се што правлеДраган Богданоовски е манипулација,во сит негои статии тој се бори за Независна Македонија и со силна антирсрпска и антијугословенска реторика,јас објавувам статија од него ти ја негиираш,уште да потврдиш дека и 12 години измачување и прогонста по затворите се маниулација.Залудно ќе биди да се расправаме понатаму.Јас го почитува ликот и делото на Богдановски ти го негираш.затоа нема потреба од губење на врема понатаму.
23 September at 10:05 · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Во оваа лежи главното:

-"Ѓорѓи велиш став на многу компетрнтни личност. Да наброиш кои се тие компетентни личности. Ке те прашам како можат да бидат компетентни без да ги имаа сведочењата на луѓе кои со Драгана имаат контак од моментот на неговото доаѓање во Европа па скоро до неговата смрт. Без да имаат контак со луѓе кои со Драган имале контакт кога е почнато правењето на ДПМНЕ и кога е преговарано да се спојат ВМРО и ДПМНЕ. Се тоа е пред 17.06.1990 година"

-"Ти дадов автентични сведочења на Дане и Данчо дека Драган со нивното ставање во Координативниот совет манипулирал. Дали си помислил што е причината за таа манипулација. Која и е целта. Дали си го слушнал Данета, Данчо што за тоа зборуваат. Сигурно не. Тогаш како може да говориш дека ја знаеш вистината и дека ти ја пропагираш и ја браниш од моите "лаги""

ама ти одбегнуваш да одговориш!! Одговори на ове две работи. Па ке продолжиме натаму.
23 September at 10:15 ·
12-11-2013, 02:08 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#38

На дискусијава како големи патриоти и борци за каузата на ВМРО беа споменати Ѓорѓи Доцев , Благоја Шамбевски,  .... еве ке прикачам текстови со понов датум  и се разбира со докази кои сум ги нашол во период после дискусијава!!

Quote:ПРЕДСЕДАТЕЛОТ НА СОВЕТОТ НА ВЕТЕРАНИТЕ НА ДПМНЕ Е СОРАБОТНИК НА УДБА!!


[Image: 3119c7be2ab58173062c39c6b8c72ed7_L.jpg]

За да нема сомнеж во веродостојноста на докумeнтите ке нагласам дека документите ги објави комисијата за лустрација кога го лустрираше Иван Бабановски


[Image: Docev-soraf027.jpg]


"Ордев има уште едно досие воглавном СОРАБОТНИЧКО":


[Image: Docev-sorad749.jpg]

  

За лагите и манупулациите на Ачкоска говори делот од досието. Но говорат и живите сведоци од настанот.

[Image: DOCEV-SHISf7dc.jpg]


Ѓорѓи Доцев после излегувањето од затвор, кога бил затворен како дел од членовите на ВМРО ПРАВДА и кога по делов од досието станал СОРАБОТНИК на УДБа, скоро ги прекинува врските со водството на ВМРО ПРАВДА, тој се свртува кон ОКМ- Д.О.О.М. Бонбашката акција не е дело на ВМРО ПРАВДА ниту пак ВМРО ПРАВДА дала согласност за таа акција. Од документите кои излегоа века јасно се надзира вистискиот организатор на бомбашките акции како и целта на тие акции


Ке понудам едно автентично сведошто на Ѓорѓи Доцев од кое јасно се гледа дека Ѓорѓи Доцев со луѓето кои го носеле континуитетот на ВМРО, водството на ВМРО ПРАВДА немал никаква идејна ниту партиска блискост и поврзаност:

Ѓорѓи Доцев го вели следново:

"-Обид за основање на ДПМНЕ имало во Април 1990 година, на основачкото собрание на МААК, како луѓе од групата блиска со Драган Богдановски и со идеја наместо МААК, да се формира ДПМНЕ присуствувале:

Бужаровски, Б.Змејковски, Панко ......, Звонко Станковски внук на Драган Богдановски и Ѓорѓи Доцев.

Бужаровски го образложил предлогот, но тој не наишол на одобрување од покренувачите на иницијативата за формираЊе на МААК, Г. Тодоровски, А. Поповски, Б. Јосифовски...."
 
пс. како тоа Ачкоска го читала досието, споменува делово од него а не ја видела белешката, онаа што ја прикачив погоре дека доцев бил спработник на УДБа и не го побарала и тоа досие, соработничкото досие на Доцев кое се споменува во белешката.
 
Јордан Петровски 10.12.2014
18-10-2017, 01:30 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#39

Quote:ПАДНА УШТЕ ЕДЕН ЛАЖЕН МИТ НА УДБА:ШАМБЕВСКИ НЕ Е УБИЕН ....


[Image: dca6745fdbb9da5b038270324f6ced2f_L.jpg]
 Јордан Петровски 12.11.2014


 Мистеријата, поточно маниулацијата за смрта на Благоја Шамбевски конечно решена благодарејки на Саша Узунов.


[Image: padnalazenudbashambevski.jpg]

"Зачудува" фактот што никој од семејството на Шамбевски, од соборците на Шамбевскии не сакаа да ја кажат вистината сите овие години а некој од нив МОРАЛ да ја знае, во умреницата која ја издал лекарот јасно пишувало за причината за смрта.
Со оваа откритие на Саша Узунов се потврдуват нашите укажувања за целта на формирањето на ДООМ, зброрувам за времето кога ДООМ е воден од Драган Богдановски, ДООМ треблео да ја покрие активноста на ВМРО, да створи лажни "борци" за Самостојна, Обединета и Демократска Македонија. "Борци" кој ке ги попречуваат сите вистински активности во битката за идеалот на ВМРО ... Зар нема појасен доказ за нашите трвдења, славиме докажан соработник на УДБа, Драган Богдановски и говориме веке 40 години дека Шамбевски е убиен од УДБа а ги одмолчуваме вистинскитењ борци за ИДЕАЛОТ на ВМРО, носителите на КОНТИНУИТЕТОТ на ВМРО.
Извештајот на Германската полиција кој ми го прати Саша Узунов:
На Aнглиски:
 
In 1974 a Macedonian anti-Communist dissident Blagoja Sambevski, an opponent of Tito's Yugoslavia and Secretary of the emigre organisation DOOM (Movement for the Liberation and Unification of Macedonia), was found dead at the hotel he was working at as a night porter in Munich, West Germany.
The Yugoslav intelligence service (UDBa /SDB) was believed to be behind his death, however, German police has just revealed that his death was ruled to be of natural causes after an autopsy was conducted.
The official statement in German translated reads:
"Mr. Blagoje Sambevski was found dead on 01.08.1974, at 10:00 clock, at his workplace, a hotel in Munich, Schillerstrasse. 11 a.
"The body was autopsied on behalf of the Munich Public Prosecutor at the Institute of Legal Medicine Munich.

"Because his death was due to natural, disease-related, it was not recorded as a murder by the police nor the prosecutor.
"Bavarian State Police investigations in the context of Ex-Yugoslavia associated the 1960s to the 1980s revealed there was connection with the death of Mr Sambevski. There is also no current investigation into the death of the Mr Sambevski.
If your have any evidence which could prove that killing of Mr Sambevski, please contact us at the Bavarian State Police."
Offical response from Detective Chief Inspector Herbert Linder, Bavarian State Police:
 
На Германски:
Sehr geehrter Herr Uzunov,

Meine Recherchen haben ergeben, dass Herr Blagoje Sambevski am 01.08.1974, gegen 10.00 Uhr, an seinem Arbeitsplatz, einem Hotel in München, Schillerstr. 11 a, tot aufgefunden wurde.

Der Leichnam wurde im Auftrag der Staatsanwaltschaft München I im Institut für Rechtsmedizin München obduziert. Aufgrund der dabei erhobenen Befunde wurde von einem natürlichen, krankheitsbedingten Ableben ausgegangen. Deshalb sind zu diesem Sterbefall weder bei der Polizei, noch bei der Staatsanwaltschaft Unterlagen archiviert.

Nach Auskunft des für die Ermittlungen im Zusammenhang mit Tötungsdelikten an Exiljugoslawen in den 1960er bis 1980er Jahren zuständigen Bayerischen Landeskriminalamtes liegen auch dort keine weiteren Erkenntnisse im Zusammenhang mit dem Tod von Herrn Sambevski vor. Es werden deshalb auch aktuell keine Ermittlungen zum Tod des Herrn Sambevski geführt.

Sollten Ihre Recherchen weitere Anhaltspunkte oder Beweise ergeben, die eine Tötung des Herrn Sambevski belegen könnten, wenden Sie sich bitte an das Bayerische Landeskriminalamt in 80636 München, Maillingerstr. 15.

 Mit freundlichen Grüßen

Herbert Linder
Erster Kriminalhauptkommissar
18-10-2017, 01:33 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#40

Quote:БЛАГОЈА ШАМБЕВСКИ НЕ САМО ШТО НЕ БИЛ УБИЕН ТУКУ БИЛ И СОРАБОТНИК НА УДБА


[Image: 32a94b4f860c9ea010c2508169f36f36_L.jpg]

 Јордан Петровски 18.02.2017

Пред две години го објавив текастот ПАДНА УШТЕ ЕДЕН ЛАЖЕН МИТ НА УДБА:ШАМБЕВСКИ НЕ Е УБИЕН .... во кој го презентирав откритието на Саша Узунов , поточно писмото кое Саша Узунов го добил од Минхенската полиција како одговор на барањето на Саша Узунов да добие одговор за деталите околу "убиството" на Благоја Шамбевски. Во посмото од Mинхенската полиција стоеше дека врз Шамбевски не е извршено убиство.
Многумина ме напаѓаа заради објава на текстот ама никој не се најде да даде доказ дека писмото на Минхенската полиција е фалсификат или пак доказ дека Шамбевски бил убиен.
Пред извесно ги добив книгите "ЦРНИТЕ СТРАНИЦИ НА УДБА" каде што најдов делови и од досието на Шамбевски. Читајки го досието на Шамбевски, поточно деловите од досието на Шамбевски кои беа објавени во петиот том а во втор дел, дојдов до потврда дека писмото на Минхенската полиција е точно!! Потврда дека Шамбевски не е убиен.
Во текстот ке прикачам неколку службени белешки од кои јас заклучив дека УДБа не го убила Шамбевски а не го убила бидејки немала зошто да го убие Шамбевски! Од службената белешка од мај 1967 се гледа дека УДБа прави план да го ангажира Шамбевски за свој соработник:

 
[Image: Shambe_1964_A.jpg]
 
Но оваа службена белешка открива и уште една многу битна работа а тоа е дека Шамбевски во период 1957-1961година БИЛ СОРАБОТНИК НА УДБА!!
 
[Image: Shambe_1964_A_1.jpg]
 
Има неколку службени белешки кои се врзани за текот на разговорите на Шамбевски со инспекторот кој бил задожен да го ангажира Шамбевски. Инспекторот бил истиот кој го имал Шамбевски како соработник во период 1957-1961 година. Но заради текстот да не стане преобемен не ги прикачив. Од службените белешки кои се објавени во "ЦРНИТЕ СТРАНИЦИ НА УДБА"а кои се врзани за текот на разговорите, договорите на Шамбевски и УДБа за негово повторно ангажирање ја одбрав оваа која е последна од службените белешки врзани за повторното ангажирање на Шамбевски за соработник на УДБа. Дали оваа службена белешка е и последна и во досието на Шабевски незнам, поточно немам можност да направам увид бидејки немам можност за пристап до целото досие на Шамбевски. 


[Image: Shambe_1964_4_A.jpg]
 
[Image: Shambe_1964_3_A.jpg]
 
Од оваа службена белешка се гледа дека Шамбевски прифатил да се сретне со инспекторот на УДБа а средбата да се наорави во Венеција. На средбата по се требело да се договорат деталите и испекторот да му даде инструкции на Шамбевски за тоа што УДБа сака тој да одработи.
Ако Шамбевски прифатил да стане соработник зошто би го убила УДБа?
 
[Image: Shambe_1964_10.jpg]
 
Смрта на Шамбевски до ден денеска е предмет на голема манипулација а таа манипулација се состои во тоа дека Шамбевски бил наводно убиен. Таа манипулација започнува уште на погребот од групата која била блиска со Драган Богдановски. Ке цитирам дел од прошталниот говор кој го одржал Драган Богдановски на погребот:


Quote:Шамбета го нема повеќе на македонскиот револуционерен фронт, но неговите убијци залудно ликуваат, зошто тој ќе им се одмазди мртов од гробот. Шамбевски беше учител во едно револуционерно училиште, тој воспита и оформи за револуционерна дејност десетици и стотици млади македонски патриоти кои ќе го продолжат неговото револуционерно дело. Шамбевски мислеше навреме за изградување и подмладување на раководниот и борбениот кадар на ДООМ, тој постојано зборуваше на неговите другари во Централниот Комитет на ДООМ „Ние ќе бидеме лоши револуционери ако навреме не си оформиме револуционерно и организационо млади луѓе, кои при нашето исчезнување од овој свет, или ако ни се случи нешто друго, требе да ја продолжат нашата народна работа“. Почивај спокојно боен другар!, твојата борба продолжува, има кој да те наследи на кормилото на македонската илинденска револуција. Да те наследи и да те одмазди. Нема да оставиме славното илинденско знаме кое ти го држеше така често, и кое така виооко го развеваше, да падие во нечесни раце, да биде свиткано. Него ќе го развиеме наскоро во страдалната македонска земја. Македонската револуција во чиј пламен ти изгоре продолжува кон својот победоносен крај.

НЕКА ТИ БИДЕ ВЕЧНА ПАМЕТ !

Драган Богдановски


Покрај Драган Богдановски, еве што напишал за смрта на Шамбевски, Гојко Јаковлевски-Гоце:


Quote: „За случајот прв ме извести Антон, Македонец, по потекло од егејскиот дел на Македонија, кој живееше во близина на станот на семејството Шамбевски во Минхен и беше чест гостин кај нив. Нешто подоцна, на телефон во Западен Берлин ми се јави сопругата на покојниот Благој, Хрватка од Босна и Херцеговина, и ми рече: ’Гоце, Благој не е убиен, беше несреќен случај. Благој беше болен, Благој беше многу болен. Паднал и паѓајќи ја удрил главата на креветот и тоа било утврдено од лекарите и од полицијата’. Вечерта на телефон од Гетеборг, Шведска, ми се јави и Драган Богдановски и ми рече: ’Гоце, Шамбе не е убиен од УДБ-а‘. Меѓутоа, наредниот ден, повторно ме побара за да ми каже дека има оправдани сомневања, а и многу индиции дека Шамбевски бил убиен, бидејќи главата му била распукана во задниот дел, а вратата на собата заклучена однадвор“, пишува Гојко Јаковлески, по повод 30-годишнината од смртта на Шамбевски.

Јаковлески и' ги пренел сомневањата на Богдановски на сопругата на Шамбевски, а првата нејзина реакција била дека можеби тој сакал да прави „стории“, фама од таа работа. Меѓутоа, подоцна го побарала и се согласила дека во сомневањата на Богдановски има вистина и оти нејзиниот Благој можеби е жртва на политички пресметки.


Од напишаното јасно се гледа дека Гојко Јаковлевски-Гоце е човекот кој ја гради приказната за убиство на Шамбески и и на сопругата на Шамбевски и наметнува причини за сомнеж. 
Еве што напишал во неговиот фељтон Виктор Цветаноски, фељтонист, новинар а бил и дописник на „Нова Македонија“ од Софија.


Quote:Шамбевски ликвидиран од агенти на УДБ-а
Виктор Цветаноски

Ноќта меѓу 31 јули и 1 август 1974 година ќе биде ликвидиран Благој Шамбевски, политички емигрант, тогаш секретар на ДООМ. За него нема сигурни докази дека го убиле агенти на УДБ-а, но сите индиции говорат дека е жртва на тајните југословенски служби. Неговото мртво тело го пронашле во минхенскиот хотел „Ројал“, каде што работел како рецепционер. Се претпоставува дека убиецот или убијците дошле во хотелот како гости и го ликвидирале. Побарале соба за ноќевање и кога ги одвел за да им ја покаже го удриле со тврд предмет по главата, по што останал мртов на самото место.

Еве неколку делови од службени белешки од досието на Шамбевски:
Во досието има службена белешка од човекот кој бил вечерта пред да почине Шамбевски со него
 
[Image: Shambe_1964_8_b.jpg]
 
Извештај на соработник Б на "УДБа", во кој ја потврдува изјавата на соработник A, соработник A, кој бил вечерта пред да почине Шамбески со Шамбевски. Соработникот Б објаснува малку повеке за собата каде што Шамбевски починал. Од неговата изјава се гледа дека таа соба не била користена за гости, туку ја користел персоналот.
Шамбевски му се жалел на соработникот A на главоболка!! 
 
[Image: Shambe_1964_9_1.jpg]

 
 Според договорот соработникот А се јавил во 20 часот кај Шамбевски дома за да се сретнат според договорот од предходната вечер:

 
[Image: Shambe_1964_9_2.jpg]
 
Сопругата на Шамбесвки му соопштила на соработникот А дека Шамбевски е мртов! Кога соработникот А стасал во домот на Шамбевски, сопругата на Шасмбевски му рекал дека Шамбевски е убиен!
На соработникот Б, сопругата на Шамбевскиму го кажала следново:


Quote: 
[Image: Shambe_1964_8_A.jpg]
 


Уште едно сведочење ама оваа е од сораборник од битпла под псевдоним "МАРАТОНЕЦ"
 
Quote:[Image: Shambe_1964_7.jpg]
 

За да се добие вистинаита информација за причините за смрта на Шамбевски помогна Саша Узунов побара детали за смрта на Шамбевски од полицијата во Минхен. Во посмото од Минхенската полиција стоеше дека врз Шамбевски не е извршено убиство.
Се наметнува прашање зошто, Драган Богдановски, Гојко Јаковлевски и уше некои членови на ДООМ, блиски до Драган Богдановски ја пласирале тезата за убиство на Шамбевски а таа теза опстојубва кај луѓето кои биле блиски со Драган и до ден денеска. Во некои дискусии сум напоменувал дека треба да сочекаме околу кажувањето на последен збор за улогата на Шамбевски. Тоа сум го велел затоа што од пред некоја година добив сознанија дека Шамбевски, бил соработник на УДБа и дека не бил убиен, но несакав да изнесувам такви информации во јавност без некој пишан доказ! Сознанијата ги добив од луѓе на ВМРО, поточно од еден од основачите на ВМРО СДРМА, значи сознанијата сум ги добил човек кој бил навистина прогонуван од УДБа и човек за кој постојат премногу докази дека УДБа не го скршила, неуспеала од него да направи свој соработник, од човек кој е еден од чертворицата ОСНОВАЧИ на ВМРО СДРМА ПРАВДА и човек кој е НОСИТЕЛ на континуитетот на вистинското ВМРО, ВМРО то со десничарка провиненција!!
Зошто тогаш Драган и неговите блиски соработници не го прифатиле извештајот на полицијата од минхен, одговорот денеска е лесно да се даде. Драган Богдановски бил СОРАБОТНИК на УДБа, Гојко Јаковлевски бил соработник кој имал посериозна функција, бил ОПЕРАТИВНА ПОЗИЦИЈА во Западен Берлин, Виктор Цветаноски бил допосник на Нова Македонија од Софија а според сведочњата на луѓе кои биле информирани од прва рака за тоа кој можел да стане дописник од странство и Цветаноски за да стане дописник морал да прифати соработничка улога.
Целта на стварање на лажни митови за борци за Македонската кауза имал за цел да оневозможи да ги осознаеме луѓето кои навистина се борњлњ за Македонската кауза.
Сум го напишал следново одамна:

Quote:Засега за луѓето од ВМРО ПРВДА неможат да се најдат повеке податоци. Тоа е од причина што ако ги изучуваме нив ке видиме дека МАКЕДОНЦИТЕ се нескршливи, дека за идеалот поднесувале затворања, прогонувања, преживеале голготи и тоа ке ни биде пример за тоа какви треба и ние да бидеме.
Со години на нас ни се нудат "херои" кои службата ги скршила и ги направила свои соработници. Што мислиш зар службата неможе да го сокрие податокот дека Драган Богдановски бил нивни соработник или за било кој друг нивни соработник, може, но на неа и е целта, да го убие во старт градењето на патриотизам во карактерот на Македонецот.
 Во текстот користев материјали од досието на Благоја Шамбевски објавени во V том книга 2 од едицијата ЦРНИТЕ СТРАНИЦИ НА УДБА
18-10-2017, 01:38 AM
Reply