Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДРУГАРИЦЕ АЧКОСКА, МИ ТИ СЕ КУНЕМА ДА СА ТВОГА ПУТА НЕ СКРЕЌЕМО!!!
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,339
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

ДО КОГА КОМУЊАРСКА ИСТОРИЈА, ВИОЛЕТА АЧКОСКА ВС ГРУПАЦИЈАТА


Госпоѓата Ачкоска ја избриша дискусијата а со тоа ми ускрати можност да и одговорам. Јас успеав во последен момент да ја сочувам. Ја пренесувам тука, за да и одговорам и да и дам можност ма госпоѓа Ачкоска (а и на други кои мислат дека можат да допринесат со своето знаење или сведоштво), се разбира ако собере храборост да продолжиме со дискусијата. Дискусијата е во интерес на вистината, вистината за Македонската повоена историја во која ВМРО ПРАВДА остави најголем печат, ВМРО ПРАВДА која во еден момент заради интересите на Македонија му го отстапи континуитетот на ВМРО на ВМРО ДПМНЕ.

Quote:[Image: ACHKOVSKA_1_zps8b2f78c6.jpg]Quote:Jordan Petrovski

Госпоѓо Ачкоска тоа се Српско-Бугарски расправии кои не би требело да ве засегат Вас. Вас треба да ве засега обидот на Бугарите да ја фалсификуваат и историјата после 1945 година, формирањето на ВМРО ПРАВДА, партија за чие формирање и вие, мислам на скоро сите денешни македонски историчари одбегнувате да го истражувате или ако истражувате тоа го правите по диктат на антимакедонските идеолошки центри на моќ кои сакаат по секоја цена да ја сокријат вистината за ВМРО ПРАВДА.
Дека ова што го тврдам е вистина зборува фактот што никој од вас не направи контакт, не ги забележи спомените и сведочењата на Костадин Смичковски кој почина пред скоро една година, не направи и не прави контакт со сеуште живите Дане Поповски и Љубен Крстески-Чакара кои единствени се повикани да говорат за ВМРО ПРАВДА.Quote:[Image: 203221_615800558_1805146_q.jpg] Violeta Achkoska posted on your Timeline

"Zdravo Gospodine petrovski
Za zal vie izgleda ne ste procitale nitu edna kniga, nitu edna moja statija. Pa za VMRO-Pravda jas im predavam na studentite vo predmetot istorija na sovremenata makedonska drzava. Pa sega ja promovirav knigata Demneecki duh - policisko dosie na eden od pripadnicite na Pravda, a vo knigata gi ima mnogu. Ova e fejbuk, a mojata nauka e vo moite knigi i statii. Povelete nesto procitajte!!"
Quote:[Image: 203221_615800558_1805146_q.jpg] Violeta Achkoska also commented on her link.

Violeta wrote: "Vo ovoj kontekst samo bi kazala> Gospodine Petrovski, prvo procitajte nesto od moite knigi i statii kade dosta se obrabotuva i afirmira VMRO-Pravda. A potoa ke razgovarame. Vakvi pausalni ispadi ne se vo red!! A inaku me raduva sekoja kavga pomegu sosedite oti nivnata ljubov sekogas bila na steta na Makedonija."
(This post was last modified: 08-02-2013, 05:24 PM by ЈорданПетровски.)
08-02-2013, 05:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,339
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2


Госпоѓо Ачкоска јас никаде не спорам дека Вие сте пишувале и пишувате книги, јас укажувам дека Вие и не само вие, туку сите историчари кои се занимаваат со историјата на ВМРО од 1945 година па навака не сте ги контактирале СИТЕ ОСНОВАЧИ на ВМРО ПРАВДА. Вашите* истражувања се базираат врз податоци на еден од четворицата основачи на ВМРО ПРАВДА исклучиво на податоците на Глигор Крстески-Гиге. Другите што сте ги контактирале и контактирате се периферни луѓе и луѓе кои ви* го кажуваат онаа што сакате да го слушнете, односно онаа што сака да го слушне актуелна власт и за што дебело ве плаќа.
Ке Ви наведам само некои битни работи кои вие* досега не сте ги споменале, можеби затоа што немало кој да ви* ги каже или пак сте оцениле дека не е време да се кажат, лошо ке делуваат врз комунистичките уши на власта во Македонија.

-Судир помеѓу четворицата основачи заради идеолошки несогласувања до кој доаѓа веднаш по излегувањето од затвор. Судирот кулминира 1971/2 година, Глигор Крстески застапува чисто левичарски идеи додека, Смичко, Дане и Чакра остануваат на изворните принцири на ВМРО ПРАВДА.

-Кој го попречу Смичковото превземање на воденње на ОРГАНИЗАЦИЈАТА од Ванчо Михајлов и зошто.

-Троицата основачи кои ги одбегнувате се битни и за случувањата од 1989 година па навака. Посебно околу формирањето на ВМРО ДПМНЕ. Без нивните сведочења формирањето на ВМРО ДПМНЕ од устите на Синадиновци, Змејковци, Транталовци, Јаковлевци ке е само лага и манипулација.

-Што знаете за контактите на Јордан Мијалков и неговите обиди да ги придобие преку Смичко, Дане и Чакра а со тоа и членовите во САД, Европа, Канада, Македонија ...

-Зошто Крсте Црвенковски двапати праќа емисари во Лугано да го наговори Смичко за соработка а со тоа и Данета и Чакра...


Повелете демантирајтеме, односно наведете кога сте разговарале макар со еден од троицата основачи кои Ви ги посочувам.

пс. пред некоја година бевте на посета на севрно американскиот континент, незнам дали посетава Ви била приватна или службена ако е службена жали Боже на парите кои ги потрошивте.
Деновиве слушам и Жежов со уредник на МТВ Петревски е на по се туристичка турнеја платена со пари на даночните обрзници на Македонија на северноамериканскиот континент за наводно правење на интервјуа со луѓе кои оставиле печат врз македонското денес и вчера.


Вие* се однесува на историчарите кои го обработуваат периодот после 1945 година.
10-02-2013, 10:45 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,339
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3


[Image: IMG_13022013_152804_1_zps9d471f6f.jpg]


Еве го одговорот на госпоѓата Ачкоска. Ни збор за онаа што е суштината на полемиката.


[Image: Achkovska1-3_1_zps1fa53f68.jpg]Quote: Violeta Achkoska posted on your Timeline

"Zdravo gospodine Petrovski. So toa sto go rabotam si imam samo nerpijatnosti od razni proviniencii. Sega mozat da se citiraat policiskite dosijea pa mozebi ke se otvorat novi raboti. Dosta mi e os Sojuzot na borcite, pa Babamovski, pa Kostojcinovski, pa SDSM i raznorazni tipovi koi mi pretat so prstot. I vie ste mi premnogu. Od sega kako i moite kolegi ke si istrazuvam nekomunjarska istorija i ke bidam raat. Ova e moeto posledno obrakanje do vas. I ve molam da ne me voznemiruvate poveke. "
Нудењето полемика за битни работи, госпоѓа Ачкоска го третира како вознемирување.
Кажите ми друг пат како да се дојде до вистината. Јас друг начин освен дискусија, дискусија со аргументи незнам.

Но во продолжение нешто уште позагижувачко барем по мои критериуми.13-02-2013, 11:01 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,339
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Дискусијата ја понудив и на ФБ групата Институт за Историја. Група ја сочинуваат студенти по историја и луѓе на кои историјата им е хоби, во членува и госпоѓата Ачкоска. Интересно е да ја проследите дискусијата:Quote:[Image: Achkovska1-1_1_zps9e7abf83.jpg]Quote:Jordan Petrovski 13 February 07:25

Госпоѓо Ачкоска јас никаде не спорам дека Вие сте пишувале и пишувате книги, јас укажувам дека Вие и не само вие, туку сите историчари кои се занимаваат со историјата на ВМРО од 1945 година па навака не сте ги контактирале СИТЕ ОСНОВАЧИ на ВМРО ПРАВДА. Вашите* истражувања се базираат врз податоци на еден од четворицата основачи на ВМРО ПРАВДА исклучиво на податоците на Глигор Крстески-Гиге. Другите што сте ги контактирале и контактирате се периферни луѓе и луѓе кои ви* го кажуваат онаа што сакате да го слушнете, односно онаа што сака да го слушне актуелна власт и за што дебело ве плаќа.
Ке Ви наведам само некои битни работи кои вие* досега не сте ги споменале, можеби затоа што немало кој да ви* ги каже или пак сте оцениле дека не е време да се кажат, лошо ке делуваат врз комунистичките уши на власта во Македонија.

ДО КОГА КОМУЊАРСКА ИСТОРИЈА, ВИОЛЕТА АЧКОСКА ВС ГРУПАЦИЈАТАQuote:Jordan Petrovski 13 February 07:38

За да добиете јасна слика што е поводот за моето обраќање кон госпоѓа Ачковска еве го линкот каде што Бугарите ја присвојуваат ВМРО ПРАВДА: ВМРО след 1945 г.
13-02-2013, 11:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,339
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote:Nikola Petkov Srbov 13 February 08:00

А тебе глеам кодошлуков ти е добра забава.... гревои =) таму ми промкнало некое прашање од Стефан не сум го видел. Стефан да востание со два куршума и фаќање на ликовите у рок од два дена, право востание....


Quote:Aleksandar Dimeski 13 February 08:22

Јордан,не можеш на малото прсте да и се фатис на Ачкоска.


Quote: Jordan Petrovski 13 February 08:24 

Прашањето е конкретно. Ако изнесеното од мене не е точно госпоѓата Ачкоска може многу лесно да ме дематира 

Quote: Nikola Petkov Srbov 13 February 08:26

Ја не глеам прашање туку обвинувања до професорката. Уште не си го поставил прашањето.....

Quote: Jordan Petrovski 13 February 08:34

Констатацијата дека не се направени никакви контакти до ден денешен со троицата основачи на ВМРО ПРАВДА е прашање. Од троицата дваица се сеуште живи.


Quote: Петар Антонов 13 February 08:39

еј ај администраторите нека реагираат и одма џитла од групава... на што личи ова?!

Quote: Jordan Petrovski 13 February 08:44

Нели сте историчари?? Ви нудам да се запознаете со вистинската МАКЕДОНСКА ИСТОРИЈА а вие се плашите да прочитате. Ако моето тврдење не е вистинито, госпоѓа Ачкоска може многу лесно да ме дематира, само треба да посочи кога и кој од историчарите разговарал со Костадин Смичкоски, Дане Поповски и Љубен Крстески-Чакра.13-02-2013, 11:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,339
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:Nikola Petkov Srbov 13 February 08:47

Господине ако колегиве во групава беа ФБ и Гугл историчари во тој случај катедрата ќе немаше потреба да постои. А и професорката ви одговорила веќе „Ova e fejbuk, a mojata nauka e vo moite knigi i statii. Povelete nesto procitajte!!"
па мислам дека е се кажано.


Quote: Петар Антонов 13 February 08:47

ќе ви посочи кога прво јавно ќе и се извините за навредата лично упатена врз неа а после и на сите овдека бидејќи си дозволувате да не навредувате дека не ја учиме вистинската историја... од која позиција тоа го правите како вака критикувате мене тоа не ми е јасно!!


Quote: Петар Антонов 13 February 08:48

историчар ли сте што сте??


Quote:
Jordan Petrovski 13 February 08:52

Јас имам бајаги материјали во видео и аудио форма сведочењата на Костадин Смичковски, Дане Поповски и Љубен Крстески.


Quote: Jordan Petrovski 13 February 08:54
Петер извинување следи ако се изнесува лага, нека ме демантира госпоѓа Ачкоска, јас веднаш ке се извинам.


Quote:
Jordan Petrovski 13 February 08:57

Петер бидејки велите дека ја учите вистинската МАКЕДОНСКА историја одговорете вие на прашаљњата поставени на госпоѓа Ачкоска;

-Кој го попречу Смичковото превземање на воденње на ОРГАНИЗАЦИЈАТА од Ванчо Михајлов и зошто.

-Што знаете за контактите на Јордан Мијалков и неговите обиди да ги придобие преку Смичко, Дане и Чакра а со тоа и членовите во САД, Европа, Канада, Македонија ...

-Зошто Крсте Црвенковски двапати праќа емисари во Лугано да го наговори Смичко за соработка а со тоа и Данета и Чакра...

Quote: Петар Антонов 13 February 09:00

Ама ајде ви се молам... ова власта ве плаќа што е... уште сте и дрски...Нема место овде за ваква дискусија. Вашето место не е овде.
13-02-2013, 11:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,339
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7
Quote:
Петар Антонов 13 February 09:00

Ама ајде ви се молам... ова власта ве плаќа што е... уште сте и дрски...Нема место овде за ваква дискусија. Вашето место не е овде.


Quote:
Nikola Petkov Srbov 13 February 09:04

Види и ја дур бев на бербер добив издржани докази за нашата историја од дечкото што седеше на соседната столица, ама не знам коа ќе ги презентирам =) исто од нет имам докази дека Бугарите и Србите се небески народ, сега врз основа на нив со некои колеги спремаме научен труд хахахаха
Значи ги поштуем децава у маало коа викаат по улици „уште е време комитско“ само шо тогаш глави летале за вакви спинови и зулуми =)


Quote: Jordan Petrovski 13 February 09:06

Јас незборувам напамет. Серијалот ЖРТВИ НА КОМУНИЗМОТ кој е снимен од МТВ а го режирал Петар Џуровски знаете ли колклу се исплатени за хонотарите. Знаете ли чии внук е Џуровски.

Quote: Jordan Petrovski 13 February 09:08

Еве Србов ви дадов три прашања бидејки сте познавач на МАКЕДОНСКАТА историја не би требело да е проблем да ми одговорите.


Quote:Петар Антонов 13 February 09:12

а мене не ми одговоривте кој сте вие? што сте? да знам со кого разговарам

Quote: Nikola Petkov Srbov 13 February 09:13

Ќе добиеш одговор на писмено, остави само поштенски број господине Јордан, да не биде вака непрофесионално де =)
13-02-2013, 11:43 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,339
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

Quote:Jordan Petrovski 13 February 09:14

Зар е важно кој сум јас. Вас треба да ве интересира онаа што го изнесувам. Вистинитоста на изнесеното од мене е мојата лична карта

Quote: Jordan Petrovski 13 February 09:15

Што е причината одговорот да не го дадете јавно, на оваа дискусија??

Quote: Nikola Petkov Srbov 13 February 09:15

па да знаеме кој е изворот, да биде по сите перипети =)

Quote: Илче Стојковски 13 February 09:1

Јас се чудам што ќе биди да влези неко ИСТОРИЧАР на групата од Бугарија или Грција кога вие неможите да негирате НЕИСТОРИЧАР. Едно 5 годишно дете од бугарија можи да ве растури

Quote:Jordan Petrovski 13 February 09:17

Јас не сведочам. Јас реков постојат видео и аудио снимки. Значи многу лесен начин да се провери веродостојноста на материјалите.

Quote:Nikola Petkov Srbov 13 February 09:19

Илче групава не постои за некој да растураме, туку за комуникација помеѓу колегите, читај наслов, најгоре.
13-02-2013, 11:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,339
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

Quote: Илче Стојковски 13 February 09:20

Тогаш не растурајте со навреди, темата е интересна и повелете

Quote:Петар Антонов 13 February 09:20

Кој кого навредува човече златен?!!

Quote:Nikola Petkov Srbov 13 February 09:32

Илче што ти е тебе интересно во постов, навредите кон Проф. Ачковска од која сите ние сме учеле?? кажи што ти е интерсено? Види, групава не е наменета да упадне кој сака и да очекува тука да си чита истории, гледај надоле ќе видиш муабети на колегиве без врска, онака. Значи пак ќе кажам, групава е наменета за комуникација и контакт помеѓу колегите историчари, со што би си разменувале информации, материјали итн итн. а не некој да фрла патки во нејзе, а нема допирни точки со проблематиката. Значи во групава можам со колегава Петар, на пример, да си збориме за времето надвор, дали врне или не, а за историја ќе збориме на друго место.
Администратори, дајте малку поажурно бидејќи во групава имаме све и свашта од медицински лица до електро инжињери, а најмалку историчари и луѓе кои барем работат во таа облсат.

Quote:Илче Стојковски 13 February 09:36

Професор Ачковска јас ја почитувам и читам од неа да се разбериме. Јас се чудам како вас не ви е предизвик да влезите во дискусија и со факти да го негирате Јордан кој колку што знам не е историчар. Ако можи тој да ве замолчи тогаш значи можи секој

Quote: Петар Антонов 13 February 09:40

Мене предизвик ми е да разговарам и да дебатирам со некој што можам да направа каршилук Илче... а за да се докаживам немам намера особено не на ова ниво!
14-02-2013, 12:04 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,339
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

Quote:Илче Стојковски 13 February 09:41

немам појќе коментари

Quote: Петар Антонов 13 February 09:42

и не ни требаат

Quote: Nikola Petkov Srbov 13 February 09:42

Илче а ти знаеш на колку места луѓево од групава имаат дискутирано со дотичниот, на милион, епа не може и тука. Претпоставувам колегиве имаат попаметна работа од објаснување на едни те исти работи, со една те иста личност. А искрено не знам што ме спотера и јас да се објаснувам. Ај бидете ми поздравени. А ти сакајќи, намерно или ненамерно, да предизвикаш дебата правиш некому ќејфои.

Quote:Aleksandar Efremov 13 February 10:13

Јордан, ајде бре кажете кој сте и што сте.... Прочитав цела оваа дискусија и уште не сретнав некаква информација за вас.... После ќе праиме муабет за историја...

Quote:Димитар Љоровски Вамваковски 13 February 10:15

Ne me interesira ovoj del od istorijata, ama znam moi kolegi koi se zanimavat so ovoj period, pa ako mislite deka profesorkata prikazuva samo edna strana, togas postojat rugi istoricari, istorijata i istoriskite nastani ne priagjaat samo na eden istoricar... zatoa ako ima i druga strana, najverojatno eden den ke se pokaze, ne se sekirajte, nisto vo istorijata ne moze da se sokrie...

Quote: Aleksandar Efremov 13 February 10:17

Ама Љоро ти не разбираш, мора овде и сега, мора на фејс, мора веднаш, и мора јако да се каже... Icon_razz Icon_razz Icon_razz


Ме блокираа Icon_razz Icon_razz
(This post was last modified: 14-02-2013, 12:13 AM by ЈорданПетровски.)
14-02-2013, 12:10 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,339
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

Quote:Conversation started 23 October 2011 22:24

Jordan Petrovski

Pochituvana Gospodjo Achkoska, vi ispratam dve karetki videa so svedochenje na dvaica ludje koi se naodjaat na spisikot na Koordinativnoto telo na DPMNE na Dragan Bogdanovski. Tie na snimkata velat deka ne bile prashani i deka Dragan bez nivna dozvola gi stavil vo koorfinativniot sover

Eve go i spisokot na Koordinativniot sovet;

Привремениот координацонен совет го сочинуваат следните лица:

1. БОГДАНОВСКИ ДРАГАН, претссе-дател на Координациониот, совет.Шведска;
2. СТРАХИЛ ПЕЕВ, потпретседател на Координативниот совет, Шведска;
3. ПАНКО СТАМКОВСКИ, потпретседател на Координативниот совет, Австралија;
4. ДАНЕ ПОПОСКИ, секретар на Координативниот совет, САД;
5. БОРИС ПЕТКОВ, касиер на Координативниот совет, САД;
6. ЈОНЧЕ ТРАЈЧЕСКИ, член на Координативниот совет, Австралија;
7. ДАНЧО БОЈКОСКИ, член на Координативниот совет, САД;
8. СТОЈАН КОВАЧЕВ, член на Координативниот совет, Франција,
9. МИЛЕ ИЛИЕВСКИ, член на Координативниот совет, Шведска.
23 јануари 1990 година. Стокхолм.


Quote:Jordan Petrovski 22:25


Se nadevam deka ke gi zemete vo predvoid ovie svedochenja i ke ja ispravite greshkata. Inaku poseduvam ushte dosta materijali od osnovachite na VMRO PRAVDA.

Pozdrav Jordan Petrovski
(This post was last modified: 25-02-2013, 03:22 PM by ЈорданПетровски.)
25-02-2013, 03:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,339
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

Quote:24 October 2011 03:56

Violeta Achkoska

Pocituvan gopspodine Petrovski
Mnogu vi blagodaram za svedostvata. Tekstot za Bogdanovski e na Zoran Todorovski, taka sto e dobro i toj da gi ima ovie materijali. Inaku vo celava rabota, najvazno e sto lugeto pocnaa da se otvoraat pa isprakaat materijali i svedostva. A bez dokazi nema ni istorija; kako nisto da ne postoelo, ili pak moze da se sluci pogresno da se tolkuvaat oddelni raboti.Sepak ova e istorija za koja ke treba i istoriska distanca. Svedocenjata na lugeto se cesto sprotivstveni i treba da se utvrdi vistinata. Jas imam dosta materijali za VMRO-DPMNE i se nadevam deka edna od narednite knigi ke bide tokmu vistinata za ovaa organizacija. Mnogu vi blagodaram i se najubavo.
Achkoska


Quote:24 October 2011 10:17

Jordan Petrovski

Pochituvana Gospodjo Achkoska

Nemojte da me razberete pogreshnojas nitu sum struchen i kvalifikuvan vo vashata oblast no poradi nekoi drugi okolnosti povrzani so mene i VMRO DPMNE lichno istrazuvav i taka sretnav dosta interesni ludje i dokumenti.
Prvo i osnovno DPM - DPMNE i VMRO se dva razlichni subjekta. Koi so pregovori se spoile
Dragan Bogdanovski e protivnik na VMRO i toa e fakt koj nemoze nikoj da go pobie
Ima dosta dokumenti koj go potvrduvaat toa a i svedochenja na pregovarachi.
Ke vi dam eden link na koj ke najdete nekoi od dokumentite:

ОД ВМРО преку ВМРО- ПРАВДА до ВМРО ДПМНЕ

pozdrav Jordan


Quote:19 September 2012 13:44

Jordan Petrovski

Dobar den,

mozebi ke ve interesira neshto od tekstov:

РЕВИДИРАНИ СТАЉИНИСТИ, ВАНЧОМИХАЛОВИСТИ И АНАРХО ЛИБЕРАЛИ ЈА „ДЕМОКРАТИЗИРАА“ И „ОСАМОСТОЈУВАА“ МАКЕДОНИЈА
pozdrav Jordan
25-02-2013, 03:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,339
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

Какви професори такви студенти.[Image: 35ls26v.jpg]Quote:Ѓорги Чекутков

Соработницеите на УДБА не лежеле по карцелите на комунистичките затвори тие биле помилувани заради нивната желба за соработка,а како што знаеме Богдановски ја одлежа целата негова затворска казна од 12 години.тој целиот живот го поминал во емиграција поради прогонувањето од југословенската Удба.
17 September at 18:27 · Like

Quote:Igor Muso Ilievski

a be gjorgija eden den ke izlezi se na videlina i ke vidime koj bil vistinski za makedonija i ke se kaes so gi stitis ovie lazni vmrovci samo edno da znaes kaj so e ljubco tamu e vmro
17 September at 19:33 · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

Јас ја штитам мојата партија ВМРО ДПМНЕ,и идеолошката матрица на ВМРО.
17 September at 19:51 · Like

Quote:Igor Muso Ilievski

todor so vasata ideologija se prevrka vo grobot izvini ama to e vistinata
17 September at 19:53 · Like

Quote:Igor Muso Ilievski

so site mozni srpski i udbaski strui infiltrirani kaj vas
17 September at 19:55 · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

Јас колку шо знам брат ВМРО ДПМНЕ прва изгради споменик од Тодор Александров,мост и булевар,а вашите преходни коалициони партнери сдсм протестираа и јавно се закануваа дека ќе го рушат и го скверанвеа,така да таму е срцето на УДБА и србоманството
17 September at 20:02 · Edited · Like

Quote:Igor Muso Ilievski

i tie pogolemi vmrovci od vmrovcite hahaha nemoj te molam oti tie malku so ostanavte site ja znajte vistinata samo ne znam koj stitite i eden den ke svatite
17 September at 20:00 · Like

Quote:Igor Muso Ilievski

koj se tie koalicioni partneri nsdp ili dui ne svajkam
17 September at 20:03 · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

Историјата ќе покажи брат најдобро,јас ги ценам правите вмровци без разлика кај и да се само вистинската матрица е ВМРО ДПМНЕ.
17 September at 20:09 · Edited · Like
29-09-2013, 01:03 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,339
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14

Quote:Igor Muso

Ilievski da ama so pogresni luge na celo a vie cesnite ostanavte da gi branite a svrti se okolu tebe kolku se vistinski pa se e lazno be brat se e tamu staro po poteklo komunjarsko za biznis i interes za zal to e cistata vistina pa samiot pretsedatel vi e od sojuz za jugoslavija pa nadolu so da zborame a pa za ministrite ic da ne prajme muabet
17 September at 20:15 · Like


Quote:Ѓорги Чекутков

последните 5 години ВМРО ДПМНЕ покажа дела за одбрана на името, нацијата и верата,Груевски се покажа како голем државник и заштитник на државата.Муабетот за интереси од секогаш имало и ке има.луге за интереси има секаде и кај вас и колаиција со сдсм е само за интереси.зато ти велем брат вака џабе ке полемизираме времето ќе си го покажи своето.
17 September at 20:45 · Edited · Like


Quote:Igor Muso Ilievski

ok ke kazi vremeto dzabe ke polemizirame sekoj ima baska svajkanja to e tocno deka i kaj nas ima luge za interesi i spiuni vasi ama ke pieme kafe i mislam deka ke ti dokazam nekoj raboti a sega lesno ti sonce
17 September at 20:42 · Like

Quote:Igor Muso Ilievski

a imeto go imaat prodaeno od damna samo prat manipulacii i izigravaat lazen patriotizam za da se raspravame nie vistinskite a tie so imeto patrioti napraja ne milioni tuku miljardi
17 September at 20:45 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Ѓорѓи неможеш да бидеш во исто време почитувч на ВМРО и почитувач на Драган Богдановски.
Почитувај си го Драгана основачот на: Национална Комунистичка Парија на Македонија, ДПМНЕ и на Македонски национален фронт, тоа е твој избор.

За несреќа на творците на лажната историја премногу сведоци за улогата и делувањето на Драган Богдановски се сеуште живи, така да трудот ви е залуден. А живи се и оние кои го водат ВМРО од 1947 година до денеска.
17 September at 21:21 · Like · 1

Quote:Ѓорги Чекутков

Не знам за кој труд пишуваш Јордан?
17 September at 21:23 · Like

29-09-2013, 10:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,339
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

Quote:Jordan Petrovski

Трудот да ја негирате Драгановата соработка со УДБа.
Еве ти еден цитат од текст кој е објавен пред неколку години. Еден од авторите на текстот е човекот кој е еден од носителите на континуитет на ВМРО, човек кого вие историчарите несмеете да го споменете.

"...една група на луѓе подржана а по се и финансирана од Груевски, се обидува основањето на ВМРО ДПМНЕ да го врзе исклучиво за Драган Богдановски и Берлинската група. Целта е многу јасна. Утре, историчарите кога ќе ги обработуваат писмата, манифестите, декларациите, и досието на Драган Богдановски и кога нема да сретнат ни збор за ВМРО, ќе ја отфрлат тезата дека се работело за нешто сериозно и додавањето на четирите букви ВМРО ќе биде третирана како симбилика или само пропаганден потег. Со тоа ќе се изврши најголема историска лага и ќе се документира дека немало континуитет на ВМРО и оти единствена вистина, која ете, ја докажуваат, е дека комунизмот од српска провиниенција ни даде држава. Што е и основна цел на антимакедонската политика од 1943/1990 година и до денеска."
17 September at 21:29 · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

Во редовите на ВМРО ДПМНЕ по нејзинот констоуриње пристамуваат голем број на македонски патриоти и дисиденти кои биле прогонувани за идеите на ВМРО,што значи дека во редовите на ВМРО ДПМНЕ пристуваат најголемиот дел политички прогонувани за идите на ВМРО,Богдановски е носителот на идеата за формирање на партијата,постојат тврдења на политчки прогонувани затвореници кои ја потврдуваата поврзаноста во почетокто на 80тите година на групите на ВМРО СДМРА со ДООМ на Богдановски.
17 September at 21:44 · Edited · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Тие те лажеле,немало такво нешто, Ѓорѓи Доцев не е веродостоен извор.

Еве малку да прочиташ:

"РАШОМОН" НЕ E ТВОРБА НА ВМРО ТУКУ Е ТВОРБА НА УДБА
17 September at 21:49 · Like · Remove Preview

Quote:Ѓорги Чекутков

Ѓорги Доцев е човек кој целиот живот го поминал по затворите суден за идеите на ВМРО зошто да не биде веродостоен,тој е човек кој бил репресиран и прогонуван од комунистите заслужува целосна почит,за неговото дело.
17 September at 22:04 · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Јас не реков дека не бил затворан и дека не бил репресиран. Реков дека не е веродостоен извор.
Еве ти линк на кој можеш да ја симнеш автобиографијата на Доцев. Ако не си ја прочитал, прочитај ја па ке ми кажеш твое мислење после читањето.

http://documents-mk.blogspot.ca/2011/02/blog-post.html
Macedonian Documents: Политички затвореник за Македонија
documents-mk.blogspot.com
17 September at 22:11 · Like · Remove Preview

Quote:Ѓорги Чекутков

Сум читал доста за Ѓогри Доцев тој е чесен и голем патриот,Доцев поминал многу големи измачувања во затврот но останал нескршлив.ќе ја прочитам книгата.
17 September at 22:18 · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Јас само реков дека не е веродостоен извор. За другото околу Ѓорѓи се слагам со тебе.
17 September at 22:22 · Like

Quote:Nikola Petkov Srbov

Додека Јордан спинува со текстови од разно разни блогчиња и порталчиња ние го имаме првиот човек кој докторира на темата Драган Богдановски и ги побива од А до Ш овие спинови. Јордан со сета почит ама историјата не се пишува со лични размисли и недоразбирања со дадена личност, и покрај тоа што се земаат во предвит па дури и тие, фактите се други, го знаеш тоа и ти самиот....
18 September at 07:22 · Like · 2
(This post was last modified: 29-09-2013, 10:56 PM by ЈорданПетровски.)
29-09-2013, 10:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,339
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#16

Quote:Jordan Petrovski

За жал докторската дисертација на Марјан Ивановски веке нема никаква вредност.
Се надевам Ѓорѓи кога ке подготвува докторат ке ја напише вистината.
На тие по тебе "разно разни блогчиња и порталчиња" се дел од сведочења на луѓе кои се неизбришлив дел од Македонската ВИСТИНСКА историја. Луѓе кои никогашќ УДБа не ги скршила.
18 September at 08:12 · Like

Quote:Nikola Petkov Srbov

Како тоа дисертација наеднаш снемува вредност, по чиј критериум, по ваш сопствен? Република Македонија има институции, ова колку за информација господине Петровски, и не навлагам повеќе, поготово не кога напаѓате колега кој стори нешто за прв пат во државава. А за Ѓорѓи воопшто не се сомневам дека ќе ја извади вистината, не за џабе учел од професориве во државава, или и тие за вас се безвредни, но таа вистина дали ќе одговара на вашите размисли не сум сигурен, патем вистината е една. Поздрав и секое добро....
18 September at 08:18 · Like · 1

Quote:Nikola Petkov Srbov

И веќе кога сме кај удбашките принципи и практики, треба ли да ве потсетувам кој правеше принтскринови од разговори и ги пушташе на овие порталчиња? И повторно поздрав....
18 September at 08:20 · Like · 2
Jordan Petrovski Потсети ме !!
18 September at 08:25 · Like

Quote:Nikola Petkov Srbov

Нема да ве потсетам бидејќи таму компромитирате личност која мене ме учела и многу ми значи. Компромитирате луѓе за ваш сопствен хир на кои им лепите партиски етикети, и не би сакал да одам понатаму со муабетот, секое добро.
18 September at 08:32 · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Оваа твоево, начинот на прекинување на дискусијава се УДБАШКИ принципи и практики. Ке пишеш манипулација или лага и кога треба да ја докажеш се повлекуваш бидејки знаеш дека со понатамошна дискусија ке ти биде разголена лагата.
18 September at 08:37 · Like

Quote:Nikola Petkov Srbov

Само едно прашање до вас, бидејќи ме нарекувате удбаш на мои 28 години: Како тоа сите борци и дисиденти кои се бореа за независна Македонија по осамостојувањето на Македонија од југословенските канџи се вратија во слободна Македонија, а само вие во тој момент избегавте од Македонија. Па нели последната желба на Делчев беше да почива во слободна Македонија, каде ви се изгуби овој идеал, или воопшто го немавте, или пак истиот идеал го воспримате преку врховистички очила господине Петровски????
18 September at 08:47 · Like · 2

Quote:Jordan Petrovski

За да ви дадам прецизен одговор ке ве замолам да ми одговорите кои се тие што се вратија? Наведе те ми ги нивните имиња.
18 September at 08:54 · Like

Quote:Илче Стојковски

Дали Драган отстварил средба со Ванчо Михајлов-претседателот на ВМРО т.е дали имало соработка помеѓу нив? Ако немало таква соработка тогаш ве молам да не се злоупотребува ВМРО
18 September at 09:26 · Like · 2
29-09-2013, 11:02 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,339
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

Quote:Ѓорги Чекутков

Абе Илче и ти Јордане не треба така да ги деградиреате лугето кои беа гонети од комунистите,овие луѓе и Драган Богдановски и Ѓорги Доцев бе репресирани токму за идеите на ВМРО за Независма Македонија половина од живото го поминаа по карецлите на комунистиките затвори и сега кои кој ќе стигни ќе кажва кој бил доследен да го носи името ВМРО.Името ВМРО заслужува да го носи секој оној кој за време на тоталитарниот комунистички режим се борел за одцепување на Македонија нејзино обдинување со останатите поробени делови во една држван целина.Прочитај те ги и зборниците на политички прогонуваните за идеите на ВМРО,од нив 90% воопшто не имале котакт со Вначо Михајлов,Ванчо и живел во емиграција во Рим изолиран,Смичковски е еден од ретките кој остврил средба со Ванчо.И на крај името ВМРО не му припаѓа само на Ванчо Михајлов тој не ја создаде ВМРО за само него да му припаѓаатна овие четири свети букви,ВМРО му припаѓа на целата плејада кои се борае во нејзиното дејствување против окупаторите од 23 октомври 1893.
18 September at 11:16 · Like · 4

Quote:Ѓорги Чекутков

Јас ќе ви препорачам да ги прочитате книгите Црна лисица и докторатот на Маријан Ивановски за Драган Богдановски таму најдобро се опишани ликот и делото на Богдановски
18 September at 11:24 · Like · 4

Quote:Илче Стојковски

Јас не реков дека Драган не бил гонет од режимот но не се согласувам дека сите кои биле гонети биле за идеите на ВМРО. И стаљинистите беа гонети од истиот режим. Точно е дека многу не отствариле средба но останале вмровци. Јас не го деградирам драган само тврдам дека тој нема никаква врска со ВМРО. Доколку постои барем еден документ или писмо објавиго како доказ. П.с Не обезбедил средба со ванчо но обезбедил со Цанков на кој му поставил доста експлитно прашање
18 September at 12:11 via mobile · Like

Quote:Nikola Petkov Srbov

Како за почеток почнете од тука
https://www.facebook.com/photo.php...
Photo
Timeline Photos
by: Nikola Petkov Srbov
18 September at 12:27 · Like · 3

Quote:Jordan Petrovski

Ѓорѓи, Драган Богдановски се борел против ВМРО. За тоа има премногу непобитни докази.
Ѓорѓи Доцев после излегувањето од затвор, кога бил затворен како дел од членовите на ВМРО ПРАВДА, скоро ги прекинува врските со водството на ВМРО ПРАВДА тој се свртува кон ОКМ- Д.О.О.М. Бонбашката акција не е дело на ВМРО ПРАВДА ниту пак ВМРО ПРАВДА дала согласност за таа акција.

Јас напишав погоре за докторскиот труд на Марјан и искрено жалам што Марјан дозволи да биде злоупотребен од тесен круг на луѓе.
Но се ке си дојде на место. Вистината неможе никој да ја попречи да излезе.
досега онаа што сум го објавил никој не се ни обиде да го дематира. И понудив и на твојата менторка Ачкоска да полемизираме но таа како и Србов ме бл;окира. Србов ми го блокира пристапот до групата за историја.
Вистина не се плаши од друга вистина. Лагата Ѓорѓи се плаши од секоја вистина. Затоа треба да знате дека со блокирање и со манипулации нема да ја сокриете вистината.
Еве Србов се обиде да манипулира и кога побарав од него конкретни примери за тоа што го тврди, се изгуби.

пс. дали ја прочита книгата то ти ја посочив.
18 September at 12:36 · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

Гн-Јордан,Никола Србов воопшто не манипулира тој е компетентен исотричар по професија еве горе го посечи зборникот на политички поргонувани кој и јас го имам во две дела,исто така Петков Србов е внук на прогонуваниот за идеите на ВМРО Никола Србов,прочитајте ја неговата пресуда во зборникот на политички затвореници ср.11 том втори.Значи сакам да ви посочам податоци кои ги имам во доста голем број,подлабоко сум навлезен во овај период од историјата,а и мојата фамилија беше репресеирана за идеите на ВМРО,мојт дедо Илија Чекутков и мојто дедо Методија Илиев,можете слободно да се распрашате низ Битола.Илче Стојковки јас многу добро знам за што биле гонети другар професионално го обработувам овај период,ти ми кажуваш и ме прајш прост дека не разлукувам прогонувани за инфорбиро и за идеите на ВМРО,ми објаснуваш работи исто како јас да земам тебе да ти објаснувам за за медицина или санитарија.И од друга страна колку што знам ти пред 2 годинини се имаше со мене расправано на постови со неој други и беше против Тодор Александров,Ванчо Михајлов,Бунева,кога јас ги бранев,ме праевте бугарофил,а сега гледам си станал голем ванчмихајловист. треба да ги вреднувате лудето кои се бореа за Независна Македонија во тоталитарниот југословенски режим,а не да се бараат причини и измислици за нивно деградирање.
18 September at 13:31 · Like · 4

Quote:Jordan Petrovski

Делата на вашите дедовци се нивни дела. Вашите дела се ваши дела, затоа говорете за ваш дела.
Вие, се надевам дека несвесно сте станале дел од групата на историчари кој се обидува пак да ја фабрикува македонската историја.
Го чекам Србов да ми ги документира неговите тврдења:

-Nikola Petkov Srbov И веќе кога сме кај удбашките принципи и практики, треба ли да ве потсетувам кој правеше принтскринови од разговори и ги пушташе на овие порталчиња? И повторно поздрав....
5 hours ago

-Jordan Petrovski Потсети ме !!
5 hours ago

-Nikola Petkov Srbov Само едно прашање до вас, бидејќи ме нарекувате удбаш на мои 28 години: Како тоа сите борци и дисиденти кои се бореа за независна Македонија по осамостојувањето на Македонија од југословенските канџи се вратија во слободна Македонија, а само вие во тој момент избегавте од Македонија. Па нели последната желба на Делчев беше да почива во слободна Македонија, каде ви се изгуби овој идеал, или воопшто го немавте, или пак истиот идеал го воспримате преку врховистички очила господине Петровски????
5 hours ago

-Jordan Petrovski За да ви дадам прецизен одговор ке ве замолам да ми одговорите кои се тие што се вратија? Наведе те ми ги нивните имиња.
5 hours ago
18 September at 14:02 · Like

29-09-2013, 11:11 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,339
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#18

Quote:Илче Стојковски

Ако објави некој таков пост каде јас пишам против ВМРО уште вечерва му плаќам 1000€. Ако не треба да ми се извиниш за нискиот удар. Јас напротив побарав стручно мислење а добив навреда за возврат. Каде драган напишал барем еден збор за вмро и неговите славни лидери? Дали истиот тој не напиша дека цело раководство на вмро тесно соработувало со Бугарската влада, информација која ја добил дирекно од Цанков во Аргентина? Дали драган беше тој кој во најкритичното време неосновано му ја залепи етикетата бугарофил на Љубчо?
18 September at 14:03 via mobile · Unlike · 2

Quote:Драган Димов

едно мое видување.....драган богдановски не е основач на ВМРО_ДПМНЕ....се знае кој е ЉУБЧО И БОРИС ЗМЕЈКОВСКИ....во сите документи државни архиви стои така.....драган е основач на други партии но не и на оваа.....не е во ред да се краде историја која е толку блиска ......не го негирам делото негово но не е основач....цела таа приказна е произлезена се со цел да се оцрни ликот и делото на ЉУБЧО....да не се лажеме....и од ваквите искривавања кои ги креираме ние...никогаш овај напатен народ нема да ја дознае вистината за макеконскиот народ....од ваквите случки страдаме со години низ вековите....така го оцрна делото на АЛЕКСАНДРОВ,САРАФОФ,МАТОВ,ТАТАРЧЕВ....И многу други......и да подсетам за оние кои имаат амнезија нека извадат документ....видео запис од БОГДАНОВСКИ како и на кој начин се залагаше за самостојна македонија во 90 кога се оделуваваме од југославија.......каде е во тој период....и едно да знаеме дека човекот кој гласно кажа „ДОСТА Е“ и се бореше со сета сила енергија и мудрост за самостојана македонија е ЉУБЧО И ЗМЕЈКОВСКИ.....се друго е копија на оригиналот.....)
18 September at 14:04 · Like · 2

Quote:Jordan Petrovski

Прашање за тебе Ѓорѓи и за Србов:

ЗОШТО ДРАГАН НЕ ПРИСУСТВУВА НА ОСНОВАЧКОТО СОБРАНИЕ на 17.06.1990 година?

Да разговараме со факти.
18 September at 14:08 · Like · 1

Quote:Ѓорги Чекутков

Абе Илче ти си тој шо треба да се извини ти ме прајш мене глуп дека не разликувам кој се сеудени сталинисти кој се за вмро,а историчар сум зато така ти вратив,а за Ванчо Михајлов и Тодор тврдам дека пишуваше негативо пред некоја година не за ВМРО и тоа со мене се имаше расправано како и сега,ако се навреди извини ама јас како исотричар треба поке да бидам навреден., со Јордан петровски напагате се за кој гледам дека никој не е вмроец вие Јордане се обидвате да ја комромитирате партијата ВМРО ДПМНЕ и да обвинвате дека се удбаши најголемиоте бунтовници против комунизмот.
18 September at 14:15 · Edited · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

Абе Драган никој не го негира тоа дека и Љубчо е еден од основачите заедно со богдановски и змејковски и Гојко Јаковлевски,секако има и многу други кои учествуваа во основањето,Богдановски е иницијаотор.основачи се сите други.
18 September at 14:13 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Драган инструиран од УДБа е иницијатор за формирање на ДПМНЕ. Партија која требело да го попречи формирањето или поточно реактивирањето на ВМРО ПРАВДА.
18 September at 14:16 · Like

Quote:Илче Стојковски

Ѓорѓија јас сум член на вмро-дпмне. Нигде не сум употребил навреда ниту спрема тебе ниту спрема Тодор и Ванчо. Каде се тие пораки? Дискусија со спинови и навреди не е во ничија корист и тука повеќе нема да дискутирам
18 September at 14:18 via mobile · Like

Quote:Jordan Petrovski

Оваа да ви го повторам, бидејки ако сте набвистина ВМРОвци оваа треба да ве разбиди од хипнозата:

"...една група на луѓе подржана а по се и финансирана од Груевски, се обидува основањето на ВМРО ДПМНЕ да го врзе исклучиво за Драган Богдановски и Берлинската група. Целта е многу јасна. Утре, историчарите кога ќе ги обработуваат писмата, манифестите, декларациите, и досието на Драган Богдановски и кога нема да сретнат ни збор за ВМРО, ќе ја отфрлат тезата дека се работело за нешто сериозно и додавањето на четирите букви ВМРО ќе биде третирана како симбилика или само пропаганден потег. Со тоа ќе се изврши најголема историска лага и ќе се документира дека немало континуитет на ВМРО и оти единствена вистина, која ете, ја докажуваат, е дека комунизмот од српска провиниенција ни даде држава. Што е и основна цел на антимакедонската политика од 1943/1990 година и до денеска."
18 September at 14:20 · Like

Quote:Jordan Petrovski

Чекам одговор Ѓорѓи на ова, Србов нема да се јави:

Jordan Petrovski Прашање за тебе Ѓорѓи и за Србов:

ЗОШТО ДРАГАН НЕ ПРИСУСТВУВА НА ОСНОВАЧКОТО СОБРАНИЕ на 17.06.1990 година?

Да разговараме со факти.
7 minutes ago
18 September at 14:20 · Like
29-09-2013, 11:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,339
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#19

Quote:Ѓорги Чекутков

абе Илче брат навреда е да ми кажваш кој биле судени за сталинизам кој за вмро,исто како и јас да тти речаем дека не разбираш оснви во медицината а ти пример си специјалрзирал на таа тема јас диплоскиот труд го бранев на таа тема,кој Јордан петровски проба д ами го компромитира,знам дека си член на ВМРО ДПМНЕ и дека се интересираш за иделошките и исотриките вредност на исориското ВМРО и то го ценам.позз
18 September at 14:23 · Like · 1

Quote:Драган Димов

НЕ бе ѓоргија не се разбираме...иницијатори се тренчев,терзиев,глигор крсѕтевски,смичковски,мрмески,чакревски,дане поповски,....и да не набројувам уште 50 сите овие се иницијатори за создвање на вмро....значи овие сите се иницијатори нели......да не се лажиме....знаеш дека и јас и ти овај период го работевме....иницијатор за мро бил коста шахов но никогаш не станал член.....основач е татарчев и друев.....нели....и да те потсетам богдановски формира и негова политичка партија после формирањето на вмро -дпмне.....за мене дискусијата е завршена.....делото на богданосвки е многу порано од формирањето на вмро-дпмне...секоја почит за залагањето и борбата за македонската кауза....)
18 September at 14:26 · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Ѓорѓи дали ке се осмелиш да ми одговориш на прашањето
18 September at 14:34 · Like
Ѓорги Чекутков Јордане темелите на ВМРО ДПМНЕ се удрени во Минхен,Богдановски,Љ.Георгиевси,Б.Змејковски, бракта Јаковлевски,Владо транталовски,потоа се вклучуваа Стево Доневски-Мјака,Ванчо Механџискли.
18 September at 14:38 · Like
Jordan Petrovski Јас те прашав за ова:

ЗОШТО ДРАГАН НЕ ПРИСУСТВУВА НА ОСНОВАЧКОТО СОБРАНИЕ на 17.06.1990 година?.
18 September at 14:40 · Like
Ѓорги Чекутков зошто кажи
18 September at 14:40 · Like
Jordan Petrovski Јас тебе те прашав!!
18 September at 14:42 · Like

Quote:Nenad Sazdovski

Па јас колу што знам Драган Богдановски во овој период не живее во Македонија.
18 September at 14:42 · Like · 1

Quote:Nikola Petkov Srbov

Ѓорѓи брат не се обидувај да се објаснуваш со човек кој секој збор го копира и го сочувува, па прави принтскринови од дебати и подоцна ги спинува на неговиот форум оцрнувајќи ги учесниците во дебатата. И овој муабет веќе го има поставено и секој наш збор ќе биде искривуван од негова страна. Ете кој како работи, и кој се служи со удбашки методи.
18 September at 14:48 · Like · 2

Quote:Nenad Sazdovski

На првиот конгрес на ВМРО ДПМНЕ кога вели дека се надева дека следниот ке се одржи во Солун.
18 September at 14:49 · Like

Quote:Nikola Petkov Srbov

И некој сака да ја искриви сликата, едно е Идеолог а друго е Основач, првото може да биде само еден, а второто можат да бидат повеќемина. Никој не ги оспорува основачите, а зошто некој го оспорува идеологот е негов проблем.
18 September at 14:50 · Like · 2

Quote:Jordan Petrovski

Србов оваа е за тебе и за Ѓорѓи;

ЗОШТО ДРАГАН НЕ ПРИСУСТВУВА НА ОСНОВАЧКОТО СОБРАНИЕ на 17.06.1990 година?.
18 September at 14:51 · Like · 1
Nikola Petkov Srbov Јордан, зошто таткото се откажа од улавото дете???? Ова е за тебе.
18 September at 14:52 · Like · 1
Borko Veselinov Borec za nezavisna Makedonija, toa e tocno, megutoa eden e ideologot na VMRO DPMNE, ne ja iskrivuvajte modernata vmrovska istorija
18 September at 14:53 · Like
29-09-2013, 11:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,339
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#20

Quote:Ѓорги Чекутков

Точка во право си брат то е точно,само дискусијата беше кој се основачи и иницијатори за формирање на ВМРО ДПМНЕ на партијата,а секо дека ВМРО организацијата ја водат Тренчев Терзиев,Методија Попов,Чаракчиев Кирил Сивевски,ВМРО-СДМРА-ПРАВДА Крстевски Вецко Стаматовски и други.
18 September at 14:53 · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Во тој текст има една преголема лага. Свеочењето на Трајко Тарајковски. Затоа поарно не го споменувај. Не си ја брукај професијата.

Не бегај од прашањето:

ЗОШТО ДРАГАН НЕ ПРИСУСТВУВА НА ОСНОВАЧКОТО СОБРАНИЕ на 17.06.1990 година?.
18 September at 14:54 · Like
Jordan Petrovski Кој ја оснива и води ВМРО ПРАВДА Ѓорѓи
18 September at 14:56 · Edited · Like
Jordan Petrovski Jordan Petrovski Србов оваа е за тебе и за Ѓорѓи;

ЗОШТО ДРАГАН НЕ ПРИСУСТВУВА НА ОСНОВАЧКОТО СОБРАНИЕ на 17.06.1990 година?.
4 minutes ago
18 September at 14:56 · Like

Quote:Ѓорги Чекутков

Абе Јордан те прашавме да ни кажиш,и гледај го првиот когрес на ВМРО-ДПМНЕ па ти кажи ке видиш кој е во првите редови
18 September at 14:58 · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Ти си правел дипломска, велиш дека се знаеш. Ова прашање за тебе треба да е прелесно. Или знаеш дека од тука ке почне рушењето на вашите лаги па несмееш да одговориш!

Одиме понатака:

Привремениот координацонен совет го сочинуваат следните лица:

1. БОГДАНОВСКИ ДРАГАН, претссе-дател на Координациониот, совет.Шведска;
2. СТРАХИЛ ПЕЕВ, потпретседател на Координативниот совет, Шведска;
3. ПАНКО СТАМКОВСКИ, потпретседател на Координативниот совет, Австралија;
4. ДАНЕ ПОПОСКИ, секретар на Координативниот совет, САД;
5. БОРИС ПЕТКОВ, касиер на Координативниот совет, САД;
6. ЈОНЧЕ ТРАЈЧЕСКИ, член на Координативниот совет, Австралија;
7. ДАНЧО БОЈКОСКИ, член на Координативниот совет, САД;
8. СТОЈАН КОВАЧЕВ, член на Координативниот совет, Франција,
9. МИЛЕ ИЛИЕВСКИ, член на Координативниот совет, Шведска.
23 јануари 1990 година. Стокхолм.

Како ке ми одговориш на оваа прашање:

1. Зошто во Координативниот совет нема никој од Берлин.
18 September at 15:04 · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Борко тоа писмо, Србов несмее да го прочита. Тој чита онаа што препорачува УДБа и Ачкоска, чуварката и продолжувачот на србокомуњарската историја
18 September at 15:06 · Like · 1

Quote:Ѓорги Чекутков

Јас Јордан како прво брат не ја бранев диплоската за Богдановски туку за личности кои беа прогонува од 1945 до 1951 за идетие на ВМРО,в врска со погоре објавенот овај координационене совет е за делување на партијата во Дијаспората,а Берлиснката група во татковината во Македониаја,овај совет или тело бил формиран за истите тие да ја финансираат партијата односно со помош на македокста емиграција.
18 September at 15:13 · Edited · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Кој тоа те лазел. Па сите тие кои се во Координативниот совет се гола вода. Никој немал свој бизнис, никој од нив не бил богат.
Немој да пишуваш вакви глупости ке ти се смејат луѓето.
-Не ми одговори зошто Дргам не присуствува на Основачкото собрание на 17.06.1990
-Не ми одговори кои се ОСНОВАЧИТЕ на ВМРО ПРАВДА
18 September at 15:20 · Edited · Like · 1

Quote:Jordan Petrovski

Еве ти Ѓорѓи едно автентично сведошто на Ѓорѓи Доцев:

Ѓорѓи Доцев го вели следново:

-Обид за основање на ДПМНЕ имало во Април 1990 година, на основачкото собрание на МААК, како луѓе од групата блиска со Драган Богдановски и со идеја наместо МААК, да се формира ДПМНЕ присуствувале:

Бужаровски, Б.Змејковски, Панко ......, Звонко Станковски внук на Драган Богдановски и Ѓорѓи Доцев.

Бужаровски го образложил предлогот, но тој не наишол на одобрување од покренувачите на иницијативата за формираЊе на МААК, Г. Тодоровски, А. Поповски, Б. Јосифовски....

Ако се спмеваш во оваа што сум го напишал, контактирај го Ѓорѓи прашај го ама да не заборавиш да му кажеш дека јас сум ти ја дал информацијат.
18 September at 15:27 · Like
29-09-2013, 11:28 PM
Reply