Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 1.25 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Нација и народност
Author Message
demmian
Unregistered

 

(27-04-2010, 04:32 PM)афион Wrote: Оваа е југославија.Ама овде страдаа Македонци.

Многу правилно..затоа народот Македонски jа создаде следнава песна:27-04-2010, 04:49 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Zora,a i ti Afione,dobro bre,i dvajcata ne sogleduvate deka bugarite ve vrtat na maliot prst,kako marionetki???
Како тоа не вртат?
27-04-2010, 04:50 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

Демијане, тука луѓето се обидуваат да разговарат на историски теми. Дај сега да ја фалсификуваме историјата за кејф на Демијан, оти тој сакал нешто. Не може така. Историјата е во минатото, треба да се каже се`, да се прифати без твоите емоции, а кој е паметен нема да прави трегедии од еден или друг историски факт.

Имам некое чувство што многумина од Македонците ги мешате минатото и сегашноста.

(Тоа беше за темата за општите муабети.)
27-04-2010, 04:58 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(27-04-2010, 04:58 PM)Kasnakovski Wrote: Демијане, тука луѓето се обидуваат да разговарат на историски теми. Дај сега да ја фалсификуваме историјата за кејф на Демијан, оти тој сакал нешто. Не може така. Историјата е во минатото, треба да се каже се`, да се прифати без твоите емоции, а кој е паметен нема да прави трегедии од еден или друг историски факт.

Имам некое чувство што многумина од Македонците ги мешате минатото и сегашноста.

(Тоа беше за темата за општите муабети.)


A be ti najubavo znaesh koj tocno falsifikuva istorija...isto kako sto mnogu ubavo znaesh deka koga ke se obrne terkot na makedonskata istorija vo bugarska polza,istovremeno i posledicno ke se meni i terkot na segashnoto deluvanje kaj Makedoncite..

I Kasnakovski,uste ednash ke te zamolam da se zastapish za vistinata,najdobro od site znaesh koj od kogo krade tuka,koj prisvojuva tugi luge i gi bugarizira...ubavo si znaesh,daj zastapi se za vistinata!
27-04-2010, 05:04 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(27-04-2010, 05:04 PM)demmian Wrote: I Kasnakovski,uste ednash ke te zamolam da se zastapish za vistinata,najdobro od site znaesh koj od kogo krade tuka,koj prisvojuva tugi luge i gi bugarizira...ubavo si znaesh,daj zastapi se za vistinata!
Добро, да се застапам, јас секогаш сум за вистината, ама не гледам некој да ги бугаризира Колишевски, К. Црвенковски и т.н.
Дај точно пример за некој кој си бил етнички Македонец, а ние сме го бугаризирале.
Јас примери за обратното можам да ти дадам иљади.
27-04-2010, 05:10 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Kiro Gligorov,Kolisevski isto so onie pismata do carot.
27-04-2010, 05:17 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(27-04-2010, 05:10 PM)Kasnakovski Wrote:
(27-04-2010, 05:04 PM)demmian Wrote: I Kasnakovski,uste ednash ke te zamolam da se zastapish za vistinata,najdobro od site znaesh koj od kogo krade tuka,koj prisvojuva tugi luge i gi bugarizira...ubavo si znaesh,daj zastapi se za vistinata!
Добро, да се застапам, јас секогаш сум за вистината, ама не гледам некој да ги бугаризира Колишевски, К. Црвенковски и т.н.
Дај точно пример за некој кој си бил етнички Македонец, а ние сме го бугаризирале.
Јас примери за обратното можам да ти дадам иљади.

Ova e posledniot off-topik sto go pravam na temava...

Ubavo si znaesh,nema nie Makedoncite da dozvolime nashi predci,sto se nasha krv i plyt da gi bugarizirate,samo zatoa sto se borele protiv srbi,turci i grci...toa ne gi pravi bugari,a i nikade na cheloto ne im pisuva deka se bugari.

Dzabe vi se naporite.ne vi vredi trudot sto go pravite,ne vroduva so plod....zatoa sto greshni taktiki koristite celo vreme!

Bash mi e milo,prodolzete ponatamu so isto tempo!
27-04-2010, 05:24 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(27-04-2010, 05:17 PM)афион Wrote: Kiro Gligorov,Kolisevski isto so onie pismata do carot.
Писмата се пишани со корисна цел и не докажуваат ништо.

Ама еден Д. Влахов да речеме е типичен пример за трансформација од Бугарин во Македонец. Тој барем оставил многу траги, за разлика од предокот на Демијан.

Ама и тој не верувам да е некој освестен Македонец кој ние го бугаризираме, имајќи ги пред вид неговите активности.
27-04-2010, 05:35 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Писмата се пишани со корисна цел и не докажуваат ништо.
Reciprocitet?
27-04-2010, 06:22 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

Тука ќе ја пренесам дискусијата, бидејќи е историска.
(06-05-2010, 04:10 PM)Път Wrote: Според мене ниту Пиринците не биле исклучени од тој процес на создавање на македонската нација.
Да, во право си донекаде.
Коста Црнушанов исто бил запленет од создавањето на македонска државност, а и голем дел од емиграцијата. Тоа траело се до како не се изјаснило дека новата нација ќе биде антибугарска нација. Луѓето мислеле дека се остварува идеалот на Илинденците, ама се излажале. Читај ги и спомените на Смиле Војданов како се разочарувал од реалноста во НР Македонија кога ја посетил. Спомените ги има во „Македонска искра“.

А Црнушанов бил редактор во емисијата на Радио Софија на македонски јазик.
06-05-2010, 04:45 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

Афион, тука има тема за нациите, да не отвараме нова.
14-01-2011, 09:28 AM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

Прво да видиме една дефиниција и разјаснуванја од лозарите
[Image: definicija1.png]

....
[Image: definicija2.png]
[Image: definicija3.png]
14-01-2011, 02:47 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(14-01-2011, 02:47 PM)Kasnakovski Wrote: Прво да видиме една дефиниција и разјаснуванја од лозарите
[Image: definicija1.png]

....
[Image: definicija2.png]
[Image: definicija3.png]

Се сложувам со дел од дефиницијата за нација,затоа што нема дефиниран дефиниција туку има повеќе варијанти ова е добар почеток.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
14-01-2011, 03:04 PM
Reply
Biljana
Unregistered

 

От 1905 г. Кой е народа от статийата?

[Image: mbd3.png]

19-01-2011, 11:02 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15

Айде стига с тия изрезки от незнайни вестници, писани от незнайни драскачи бе! Не ви ли писна от манипулации?

[Image: Vestnik_reformi.jpg]
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
19-01-2011, 11:21 AM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

(19-01-2011, 11:02 AM)Biljana Wrote: От 1905 г. Кой е народа от статийата?

[Image: mbd3.png]

Покажи статията, все пак!
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
19-01-2011, 11:26 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Билјана како не ти е срам ти треба да гориш пред споменикот на Левски,вештерка за бугарштината.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
19-01-2011, 12:49 PM
Reply
Biljana
Unregistered

 

(19-01-2011, 11:26 AM)Stefan Wrote: Покажи статията, все пак!
[Image: mbd1.png]
[Image: mbd2.png]
[Image: mbd3.png]
[Image: mbd4.png]
[Image: mbd5.png]


19-01-2011, 01:23 PM
Reply
Biljana
Unregistered

 

(19-01-2011, 12:49 PM)афион Wrote: Билјана како не ти е срам ти треба да гориш пред споменикот на Левски,вештерка за бугарштината.
Българщината не се плаши от истината.


19-01-2011, 01:26 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

В горното кирилицата е българска, не се знае къде е публикувано и какви други материали има в този източник.
19-01-2011, 01:30 PM
Reply