Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.38 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонија го крие гробот на Александар Велики?
Author Message
demmian
Unregistered

 

(27-03-2010, 09:58 PM)ivan mihajlov Wrote: Да Дамяне Jас сам таро-монгол


Па си!Немој ни да се обидуваш да се тешиш дека не си!Не бегај од личниот си идентитет-голем грев е тоа!Devil3


(27-03-2010, 09:58 PM)ivan mihajlov Wrote: А САМ ГО КАЖАЛ НА МНОГО МАКЕДНЦИ ВО КОГА САМ БИЛ ВО СКОПИЕ ДЕКА НЕ СА МАКЕДНЦИ ТУКО ФИРОМЦИ КОЕ И9МА РАЗЛИКА КАКО ВИЖДАШ САМ СИ ЗА СЕГА ЖИВ И ЗДРАВ ..ДАЖЕ И НА ЕДИН ПОЛИЗАЕЦ ГО БЕХ КАЖАЛ ВО ОЧИТЕ ...МНГО СТЕ МОКНИ НА ЗБОРОВЕ ВОЕ ГО ЗНАМ Nee_taka

ФИРОМ е инето под кое е зписана вашта държава во ООН ваште политичари са го измислили и нетреба да се срдите на светот за ва име !....Jас го користан фиромци оти за мене македнците са си бугари а вие сте имате за нещо друго ..да има разлика !

Ти си го кажал тоа???!!!

Вас Дучето ви го истепаа без да го каже тоа,ти си го кажал.

Не може да си го кажал,сега немаше да пишуваш на котле.Немаше да си меѓу живите просто.Icon_cool
27-03-2010, 10:04 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(27-03-2010, 10:02 PM)Kasnakovski Wrote: Ти ги мразиш Македонците или што?

Кой македонци да мразя ?..Това означава да мразя самия себе си или роднините си в РМ който се самоопределят като македонци ....Никой не мразя но ме яд на сърбоманите който недопускат нищо ново и добро да се случи на младата македнска държва ,живеят си е един техен свят от 19-20 век със страховете от Санстефанска България,татрите и "бугарските окупатори ".
Мразя когато съм във Скопие на гости на братовчедите после да ги привикват в полицията (защото и такива случай е имало) ..няма такава държва в Европа там е още тоталитъризъм само на албанците не кзават нищо защот имядоха попарата и сега ги е много стах !
27-03-2010, 10:17 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(27-03-2010, 10:04 PM)demmian Wrote:
(27-03-2010, 09:58 PM)ivan mihajlov Wrote: Да Дамяне Jас сам таро-монгол


Па си!Немој ни да се обидуваш да се тешиш дека не си!Не бегај од личниот си идентитет-голем грев е тоа!Devil3


(27-03-2010, 09:58 PM)ivan mihajlov Wrote: А САМ ГО КАЖАЛ НА МНОГО МАКЕДНЦИ ВО КОГА САМ БИЛ ВО СКОПИЕ ДЕКА НЕ СА МАКЕДНЦИ ТУКО ФИРОМЦИ КОЕ И9МА РАЗЛИКА КАКО ВИЖДАШ САМ СИ ЗА СЕГА ЖИВ И ЗДРАВ ..ДАЖЕ И НА ЕДИН ПОЛИЗАЕЦ ГО БЕХ КАЖАЛ ВО ОЧИТЕ ...МНГО СТЕ МОКНИ НА ЗБОРОВЕ ВОЕ ГО ЗНАМ Nee_taka

ФИРОМ е инето под кое е зписана вашта държава во ООН ваште политичари са го измислили и нетреба да се срдите на светот за ва име !....Jас го користан фиромци оти за мене македнците са си бугари а вие сте имате за нещо друго ..да има разлика !

Ти си го кажал тоа???!!!

Вас Дучето ви го истепаа без да го каже тоа,ти си го кажал.

Не може да си го кажал,сега немаше да пишуваш на котле.Немаше да си меѓу живите просто.Icon_cool

Дамяне не ти се верва ,нели ? како видиш пишаш си во котле и во август пак ке довадам во Скопие ако сакаш да ти кажа во очите нема проблем Nee_taka
Туку ми е интерсно како сте толкова ербаб зашто на албанците ништо немой да им кажите !
27-03-2010, 10:23 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(27-03-2010, 01:35 PM)Kasnakovski Wrote: 1. Не е "прошение", а прашанье.
2. Това, че признаваш съществуването на македонската нация е добре, това че искаш да им кажеш на македонците истината за техните корени също е добре. Въпросът е СИГУРЕН ЛИ СИ, ЧЕ ТИ Я ЗНАЕШ ТАЗИ ИСТИНА?
3. На тая тема сме оф топик, но и най-големия почитател на "българското минало" на Македония би се отвратил от високимерието на някои български писачи по форумите, които си мислят, че те всичко знаят, а всъщност знаят това, което са им казали.

Този форум дава свобода, но това не означава свободия.
Призовавам българските участници да се държат почтително и да избягват квалификации.
Тука е подфорум "История" и би трябвало да се подхожда исторически, а не да се ръсят пропагандни глупости.

Трябва да се издирват факти, а срещу фактите и боговете мълчат.

Прав си на сто процента. Съгласен съм. Но понякога се случва да прехвърчат и искри. Лично аз съм убеден, че повечето хора тук биха искали разговорът и муабетите да са в добър и приятелски дух. А иначе правокатори винаги ще се намерят и от двете стрени.
27-03-2010, 10:56 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(27-03-2010, 10:23 PM)ivan mihajlov Wrote: Туку ми е интерсно како сте толкова ербаб зашто на албанците ништо немой да им кажите !

Оф лелееее...него мангалите насред Бугарија му го запалија националното знаме...исто така мангали изнасилија девојче во Павликени.

Тормозат бугари,бијат бугарски ченгета,им давате социјална помош и ги третирате како цареви,уживаат привилегии кои и еден бугарин ги нема.што до 2050 сум песимист дека Бугарија ке е национална држава на ромите.

И ти си стасал до скалилото да ми зборуваш за нашите албанци???!!
27-03-2010, 10:56 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(27-03-2010, 06:08 PM)demmian Wrote: Само едно знајте си:нема НИКОГАШ да дозволиме екземплјари како вас да не матираат.

А,за идните проблеми со Бугарија:пич,ниту ти,ниту јас ќе доживееме Бугарија да се осмели да направи нешто против македонската држава.

Не заради друго,ами заради тоа што никогаш не би ризикувале бугарите да бидат запишани во поновата македонска историја како врагове No.1 на Македонија.
Приятно ме изненадваш Демиане. Тук си много, много прав. Бугариjа наистина нема да се осмели да направи нешто против македонската држава, но все пак и не може да допусне антибугаризмот да продалжува да биде официална македонска политика както е бил от 1944г до днес. Все пак днес Македония е независна држава и ништо не го оправдава този антибългаризъм. Оште повече, че и вие и ние знаем че сме роднини. Ако мене ме питат - по-доброто нещо е да сме заедно на Балканот като две блиски држави и заедно да си ги почитаме обштите херои и писатели, обштите празници. Абе при добро желание на политичарите и недопускане на намеса от други држави като Србия и Грция можем да си решиме проблемите и да си бъдем от взаимна полза, както е било векове наред.
27-03-2010, 11:08 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(27-03-2010, 10:56 PM)demmian Wrote:
(27-03-2010, 10:23 PM)ivan mihajlov Wrote: Туку ми е интерсно како сте толкова ербаб зашто на албанците ништо немой да им кажите !

Оф лелееее...него мангалите насред Бугарија му го запалија националното знаме...исто така мангали изнасилија девојче во Павликени.

Тормозат бугари,бијат бугарски ченгета,им давате социјална помош и ги третирате како цареви,уживаат привилегии кои и еден бугарин ги нема.што до 2050 сум песимист дека Бугарија ке е национална држава на ромите.

И ти си стасал до скалилото да ми зборуваш за нашите албанци???!!
Ха-ха ме насмея во 2050г.Бугария на ромите а Македония на албанците ...само дека вистина е дека албанците са веке повеке от 27% во РМ а ромите и турците ов Бугария немат 14 % !!!!Поздрав мнго,много ти е изпран мозакот се види Icon_lol
Е ти го линк со етническите групи во Бугария како се види има и 1800 татари и 5071 македонци Icon_razz

http://bg.wikipedia.org/wiki/Население_н...0.B0.D0.B2
(This post was last modified: 27-03-2010, 11:16 PM by ivan mihajlov.)
27-03-2010, 11:12 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

Ванчо, тоа што го пишува Демијан е самата вистина. На секое Б`лгарче се раѓаат 3 ромчиња. Дали знеш што значи тоа?
По неколку години ќе бидеме Ромија.
27-03-2010, 11:20 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(27-03-2010, 11:20 PM)Kasnakovski Wrote: Ванчо, тоа што го пишува Демијан е самата вистина. На секое Б`лгарче се раѓаат 3 ромчиња. Дали знеш што значи тоа?
По неколку години ќе бидеме Ромија.
За жалост ове е вистината спор нема,ромите се плодят како зайци само дека има и една туга статистика за коя никой во Бугария незборува ромите живет много по-малко от бугарите среднта смъртнот при ромите е 36 години а на тугите етноси во БГ повеке от 58 години...Жално е ама ове за цела Европа и за Р.Македония е истото положение даже по-лошо албанците сега са повеке от 27% ,има и турци,сърби,власи има веке и много кой се велат българи ..а кога РМ влезе во ЕУ много малади македонци ке тргнат да живеат во стара Европа и проблемат ке стане още по-голем.По данни на доклад на ЦРУ ако РМ влезе до 20 години албанците ке са повеке от 50% ...незнам дали треба ли да верва на ЦРУ .
(This post was last modified: 27-03-2010, 11:37 PM by ivan mihajlov.)
27-03-2010, 11:36 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(27-03-2010, 09:18 PM)demmian Wrote: Прашањето е:зошто дури и тие ,,македонски бугари,, имаат потценувачки однос кон баш-бугарите,па затоа влегуваат во власта на новоформираната след 1878 г. бугарска држава,земаат активно учество во власта и политиката и придонесуваат за развој на цела бугарска фела од политичари,книжевници,автори итн.


Оние вистинските бугари се секогаш на заден план.

Ајде кажи еден баш-бугарин роден во Бугарија,кој придонесол за нешто во таа озрачена држава.


Класика в жанра-Димитар Талев-родум Македонија

Класика в жанра-сите македонски револуционери-родум од Македонија.


Класика в жанра-Паисиј Хилендарски-родум од Македонија

Цела бугарска администрација на цар Борис III во ВСВ-родум од Македонија.

Нај-великите БГ офицери и подофицери (Дрангов имам предвид)-родум од Скопје,Македонија.

Најдоброто од бугарскиот фолклор-македонски народни песни.


Добро бе Каснаковски,имало ли барем еден баш-бугарин,роден на територијата на денешна Бугарија,кој што придонесол таа мутава држава да се развие.

Еден интелектуалец барем посочи ми. Нешто да направил за таа никакава,мутава,досадна,клошараана наречена Бугарија?

Што им е бе на тие баш-бугарите бе?

Со згрешени биочипови ли се,та сами не можеле да придонесат за развој на сопствената држава.


Еден Левски и еден Ботев ги имаат тие и Господ им се,другото е се фалш-стока,индивиди кои не заслужуваат никакво внимание!
Интересно мислене. По принцип си прав. Македонските бугари имат огромен, доказан принос за развитието на България. Факт. Нашата Преродба(Възраждане) започва от Македония. Факт. Много револуционери, писатели, политичари, генерали в България са били от Македония - и това е факт. Но сакам да ти кажа, че това разделение на баш бугари и други бугари - като македонските, добруджанските и тракийските нема и не е имало поне до такава степен. Нема баш бугари. Българите са си българи - това име - македонски, добруджански, тракийски казва само за произхода - от дека са. Ние добруджанци сме си имали држава отделна от централната българска држава во Средните векове. Сечали сме монети. Имаме си диалект който може да стане отделен jазик исто како македонскиот, но сме си българи. И всеки географски дел се имат за баш бугари. Нормално сега се делиме на Софиjа и провинциjа или на jужна и северна България или источна и западна(по диалекти). Когато отидох в Софиjа за прв пат ми се смееха на диалектот. А аз си мислех, че зборвам на чист бугарски. Но софиjанци са омешани от цела България, така че и там нема чист литературен говор. А писатели има доста, които не са македонци(по произход) но ти немаш нищто слушнато за нив, заради антибългарската пропаганда во Македония. Ето ти например Иван Вазов(от централна България), Елин Пелин(шоп), Йордан Йовков(добруджанец). Ангел Каралийчев, Пеньо Пенев, Пейо Яворов, Петко Славейков, Пенчо Славейков, Алеко Константинов, Рачо Стоянов, Захари Стоянов, Фани Попова Мутафова, Йордан Радичков и много, много други Icon_razz)
А и нешто друго. Това име македонски бугарин и македонец не се е користело толкова много преди. То става много актуално по време на борбите на бугарскиот народ за освобождение от турците и после през войните. Чел сум, че кога са идвали бугари от Македония - от Скопие, Охрид, Щтип...во Софиjа научавале дека са македонци - дотогава са си знаели, дека са само българи. Те не са го користели това име в началото, но останалите бугари (баш бугарите както им викаш) са им викали така само заштото са били от географски дел на Балканот со име Македония. И има и оште но спирам до тук да не ми стане поста много голем.
27-03-2010, 11:48 PM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9

Клошар на клошарина клошарин вика ли бе? Sepotsmeva

[Image: 24975_106533512705225_100000457291800_15...8920_n.jpg]

Сега ако можеш да ми ги изредиш тия македонци които я управлявали България ... единствения що-годе свестен е Ляпчев, а "интелектуалните капацитети" Георги Димитров ,Сергей Станишев ,Пирински можете да си ги вземете няма проблем...Sepotsmeva


хм всъщност един от виновниците за това че в България е избит елита и че се превръща в "съветски сателит" си е баш македонец, наложил "културната автономмия" в пиринско ,но той самия заедно с Антон Югов и още много други 'македонци "никога не са се декларирали като такива въпреки, че и двамата са от там....докато пък апостолски и колишевски че и киро глигоров имат запазени документи където се пишат българи.... хм може би това са прототипите на съвременните македонски политици,които в свободното си време веят български знамена или вземат паспорти пък иначе се правят на големи борци за "македонщината"? Razmisluva


Все забравяте че и България има един период в който не е била призната от никого ,в 10 пъти по-лошо положение без подкрепата на абсолютно НИКОЯ държава , но за България това е било времето на едно от най-бурнито ѝ икономически развития... в крайна сметка зависи от политика много повече отколкото от "международната обстановка"...

Ако не знаеш българин е най-дълго лежалия по политически причин затворник В СВЕТА - 33 години и пак не са оспели да го пречупят...( не е от македония)
"Илия Минев излежава общо 33 години в българските комунистически затвори и концлагери,пет от които всъщност е прекарал в ада на карцерите, с което се счита за политическия затворник с най-дълъг престой зад решетки в света. След него се нарежда южноафриканецът и Нобелов лауреат за мир Нелсън Мандела. "

Всъщност май започвам да разбирам защо някои хора толкова искат да станат антични ,защото общо взето всяка позитивна личност в македонската история се е изяснявала като българска.... как да не ни намразиш за това? Icon_wink


Между другото македония швейцария на балканите е идея на Александров и Ванче който ти самия каза че не ги искаш във Велес...
27-03-2010, 11:58 PM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9

(27-03-2010, 10:56 PM)demmian Wrote:
(27-03-2010, 10:23 PM)ivan mihajlov Wrote: Туку ми е интерсно како сте толкова ербаб зашто на албанците ништо немой да им кажите !

Оф лелееее...него мангалите насред Бугарија му го запалија националното знаме...исто така мангали изнасилија девојче во Павликени.

Тормозат бугари,бијат бугарски ченгета,им давате социјална помош и ги третирате како цареви,уживаат привилегии кои и еден бугарин ги нема.што до 2050 сум песимист дека Бугарија ке е национална држава на ромите.

И ти си стасал до скалилото да ми зборуваш за нашите албанци???!!

Абе ти си по-осведомен от мене бе Smiley-happy068
е нас поне все още (да чукаме на дърво) никой политик представител на малцинствата не ни е заплашвал с война........... и поне военният ни арсенал не се състои главно от подарени стари оръжияSepotsmeva
28-03-2010, 12:02 AM
Reply
demmian
Unregistered

 

(27-03-2010, 11:36 PM)ivan mihajlov Wrote: За жалост ове е вистината спор нема,ромите се плодят како зайци само дека има и една туга статистика за коя никой во Бугария незборува ромите живет много по-малко от бугарите среднта смъртнот при ромите е 36 години а на тугите етноси во БГ повеке от 58 години...Жално е ама ове за цела Европа и за Р.Македония е истото положение даже по-лошо албанците сега са повеке от 27% ,има и турци,сърби,власи има веке и много кой се велат българи ..а кога РМ влезе во ЕУ много малади македонци ке тргнат да живеат во стара Европа и проблемат ке стане още по-голем.По данни на доклад на ЦРУ ако РМ влезе до 20 години албанците ке са повеке от 50% ...незнам дали треба ли да верва на ЦРУ .

Косооки соседу,тој филм нема да го гледаш.

Како што се виде,само што го ослободија шенгенскиот ѕид,многу Албанци побараа азил во Белгија.

А,ниту еден Македонец не си ја напушти Татковината,како што тоа беше случај со бедните блгарчета,кои со нетрпение чекаа на 1.1.2007 да заминат во Европа за да просат таму.

А,ниту еден Македонец не го направи тоа.

Само Албанците зедоа да ја напуштаат Македонија и да бараат азил во западноевропските држави.

А,иначе на 6 милионска Бугарија, ромите и Турците се обшто повеќе од еден милион,што е фрапирашта бројка.

Милион омразени за вас турци и цигани е огромна бројка и би требало да земе да те загрижува,и наместо да се расправаш со македонци треба да работиш на случајот.

Ајде на фронтот-оружјето го имаш во гаштите.Icon_lol

А,иначе,дај ги тие данни од ЦРУ (на македонски е ЦИА) ???

Че,јас,Македонецот досега не сум чул за такви данни.

Хахахаха...колку ми е интересно и долно когато комплексираното блгарче секогаш гледа во данни,кои одат во штета на Македонија,ама нема тоа шоу да го гледате.


Не ја даваме Македонија!!!!Makedonija
28-03-2010, 12:04 AM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9

Кво се правиш само не мога да разбера като си същия ? Smiley-happy068 А това че нито едно македонче не си я напуснало родината можеш да го разправяш на някой който никога не е бил в македония и не познава македонци (не всички са като теб все пак) Icon_wink
впрочем напразно се хабиш колкото повече дрънкаш глупости че документите нямат значение за никой македонец толкова повече се обеждавам че имат Smiley-happy068
(This post was last modified: 28-03-2010, 12:11 AM by raspberry.)
28-03-2010, 12:11 AM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(28-03-2010, 12:04 AM)demmian Wrote: Косооки соседу,тој филм нема да го гледаш.


И што сега?
Се имаш за нешто повеќе од мене, бидејќи имаш кругли очи, а моите се коси?

Немој барем и ти да испростеваш.

Тоа се вика расна дискриминација, а верувам и дедо ти немал коси очи. Најдов нешто за него, ама со своите пишувања ме разочараш, па решив ( по вашему ОДЛУЧИВ) да не ти ти ги објавам, докако не ми кажеш зошто се заигра со ова одбранбена и антиб`лгарска позиција.
28-03-2010, 12:22 AM
Reply
demmian
Unregistered

 

(28-03-2010, 12:11 AM)raspberry Wrote: Кво се правиш само не мога да разбера като си същия ? Smiley-happy068 А това че нито едно македонче не си я напуснало родината можеш да го разправяш на някой който никога не е бил в македония и не познава македонци (не всички са като теб все пак) Icon_wink
впрочем напразно се хабиш колкото повече дрънкаш глупости че документите нямат значение за никой македонец толкова повече се обеждавам че имат Smiley-happy068


Ниту еден Македонец не побара азил во западноевропските држави-факт,кој што укажува на тоа дека Македонците се многу по-лојални на сопствената држава отколку грејното блгарче.

А,по отношение на документите-на кој што му е волја нека ги чита,па или нека се смее на нив или нека ги прифаќа работите од бугарски аспект,ама не ми се верува дека постои дотолку малоумен Македонец.

Лично за мене-ниту ги читам,ниту планирам да си одделам дел од времето во читање copy-macedonian paste-bulgarian историја.

Сега на стари години да се занимавам со најголемата глупост на милениумот-бугарин да ми кажува историски вистини и да ми исправа историски неправдини. пффф...кој парадокс.

Една Спаска по која што тагувате ве матира со стратегија H6G4Icon_winkDevil3 што веќе ме јаде сомнеж дали еден ден ке пострадате баш од простотијата која хара по тоа парче територија,наречено Бугарија.
28-03-2010, 01:11 AM
Reply
demmian
Unregistered

 

(28-03-2010, 12:22 AM)Kasnakovski Wrote: Немој барем и ти да испростеваш.

Каснаковски,како сред вакви бугари софорумџии да не испростиш???

Рака на срце,кога ке се најдев на муабет со бугарин како тебе Каснаковски,а таквите,кои се поиздигнати интелектуално од болшинството свои сонародници -бугари се доста ретки низ БГ,гледав на нив како на игла во сноп сено и се чудев како преживеале сред таа простотија?

Едноставно, во таа Бугарија и google earth ја доловува простотијата.

(28-03-2010, 12:22 AM)Kasnakovski Wrote: Тоа се вика расна дискриминација, а верувам и дедо ти немал коси очи. Најдов нешто за него, ама со своите пишувања ме разочараш, па решив ( по вашему ОДЛУЧИВ) да не ти ти ги објавам, докако не ми кажеш зошто се заигра со ова одбранбена и антиб`лгарска позиција.

Било,па поминало,нема што да ми кажуваш...не се ни интересирам повеќе од таа работа.Реално,минатото треба да се закопа еднаш засекогаш.

Најважна е сегашноста (настојаштето) за да ти биде по-добра иднината (бдештето)

Едноставно,минатото е зад нас.Тоа е тоа.
28-03-2010, 01:22 AM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9

Съжелявам познавам прекалено много македонци , за да ти вярвам на писанията Devil3 Странно логика имаш не знам може би висиш в кайгана прекалено дълго ....

Quote:МВР ПОЧНА ДА ИСТРАЖУВА ДУРИ ОТКАКО ОД БРИСЕЛ СЕРИОЗНО СЕ ЗАКАНИ
Полицијата ги возела азилантите
Игор Чавески

Министерството за внатрешни работи се сомнева дека вработени во СВР Куманово стојат зад транспорт на азиланти во Белгија и дека тие издавале пасоши „под рака“ за што земале од 500 до 1.000 евра по човек, дознава „Време“ од владини извори. Полицијата веќе почна да го истражува овој случај откако од Европската комисија сериозно ја предупредија Владата дека напливот на емигранти во Белгија може да го загрози безвизниот режим за македонските граѓани.
МВР целата акција ја изведува во соработка со српската полиција откако се утврдило дека истите луѓе се вклучени во превозот на „туристи“ од регионот на Јужна Србија и од Косово. За полицијата било симптоматично што и покрај построгата контрола врв туристичките агенции од кумановскиот регион, бројот на луѓе што отпатувале за Брисел постојано се зголемувал, а растела и бројката на издадени пасоши. Но, и покрај полициската акција и многуте апели од надвор и од земјава да не се патува, најновата тура азиланти за Брисел денеска треба да тргне од населбата Шутка, додека два автобуса од Липково се најавени за в сабота. Во агенцијата во Шутка, која го организира патувањето, вчера биле пазарни инспектори и утврдиле дека агенцијата немала лиценца за работа и не издавала фискални сметки.
Кумановската полиција минатата година доживее целосен „ремонт“ и беше донесен комплетно нов кадар од Скопје откако се утврди дека полициски службеници соработувале со тутунскиот бос Бајруш Сејдиу. Во пресрет на доаѓањето на белгискиот премиер Ив Летерм и на министерот за азил и за имиграција, Мелкиор Ватле во Скопје , Владата формираше комитет што ќе ја набљудува состојбата со азилантите. Во него членуваат вицепремиерите Васко Наумовски и Абдулаќим Адеми, шефот на дипломатијата Антонио Милошоски, министрите за внатрешни работи и за правда Гордана Јанколовска и Михајло Маневски, како и директорот на Агенцијата за иселеништво, Васил Наумов. Основната задача на Комитетот ќе биде дејствување на терен односно да им укажат на потенцијалните емигранти дека визната либерализација не значи дека имаат право на азил во земјите од Унијата.
Белгискиот министер Ватле вчера изјави дека емигрантите од Македонија што бараат азил се изманипулирани не само во матичната земја туку и од луѓе во Белгија и дека сите барања за азил ќе бидат одбиени- Бројките веќе се намалија. Мора да продолжиме да го разгледуваме ова. Ако им се објасни на луѓето за што станува збор и ако се каже вистината уверен сум дека и Белгијците и Македонците се доволно одговорни за да го решат овој проблем - рече Ватле.
Евроамбасадор Ерван Фуере, пак, малку ја смири топката со објаснување дека засега нема најави дека ЕУ ќе ги врати визите за македонските граѓани и воедно ја повика Владата проблемот со азилантите да го реши со подобрување на економската состојба во кумановско - липковски регион.
- Мора да се преземат акции за подобрување на инфраструктурните и на економските услови во регионите од каде што доаѓаат овие лица и би нагласил дека треба да се спроведе во реалност тоа што го изјави премиерот дека ќе се посвети поголемо внимание на овие региони - рече Фуере.
Експертите, пак, сметаат дека Владата нема вина за зголемениот број заминувања во западноевропските земји и дека тоа било очекувано со укинувањето на визите.

Все пак македонците са много по-малко от българите като брой затова не се занимават много с тях не за нещо друго ... Sepotsmeva

Аз ти казах ти лично не ме интересуваш особенно интересуват ме тея преди тебе Da_ne_si_lud

Странното е, че се сърдиш , че някой не признава нещо пък като тръгнете да го доказвате се оказва, че не можете... После другите виновни Smiley-happy068 Ето го корена на антиката - това е най-близкия период в историята на македония в който българи не се споменават Sepotsmeva

Както и да е нямам намерение да обсъждам глупости тука , най-добрия ориентир за това каква е представата за бъдещето в македония е новия център който ще се строи - тоест нямате такава .............
28-03-2010, 01:57 AM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9

Quote:Каснаковски,како сред вакви бугари софорумџии да не испростиш???
Smiley-happy068Smiley-happy068Smiley-happy068Smiley-happy068
Пак българите виновни Icon_wink Аз си мисля че си си такъв попринцип ама карай .... А Ванчо си е македонец по твоите разбирания , Варго също , тризначките също така че... Sepotsmeva
28-03-2010, 02:02 AM
Reply
demmian
Unregistered

 

(28-03-2010, 02:02 AM)raspberry Wrote:
Quote:Каснаковски,како сред вакви бугари софорумџии да не испростиш???
Smiley-happy068Smiley-happy068Smiley-happy068Smiley-happy068
Пак българите виновни Icon_wink Аз си мисля че си си такъв попринцип ама карай .... А Ванчо си е македонец по твоите разбирания , Варго също , тризначките също така че... Sepotsmeva

Ниту во овој ниту во минатиот ти пост не те разбрав што сакаш да кажеш,ниту што се обидуваш да намекнеш.

Прв пат ми се случува тоа во комуникација со бугарин.

Поубаво оформувај си ги мислите и изразувај се директно и до крајот на мислата ти,оти вака не те разбирам.
28-03-2010, 02:34 AM
Reply