Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ФОРМУЛА ЗА СПАС НА МАКЕДОНИЈА!
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#21

(05-01-2013, 04:09 AM)Larsson Wrote: PS:Ja ne veruvam vo ograniziran oblik na dijaspora,povece gi sakam licnite primeri otkolku nekoja "grupirovka".Единствен начин да се попречи инфилтрирањето на службата е да дејствува како слободен стрелец.
06-01-2013, 12:34 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#22

Bi sakal tuka da otvorime malku podlaboka rasprava i nudenje na resenija (formula za spas na Makedonija), za pocetok koi se trite raboti koi najvece ne vi se dopadjaat i vi smetaat vo Makedonija ?(pricini,posledici i resenija).
08-01-2013, 07:45 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#23

Аз като чужденец не искав да ви продавам акъл и да излиза , че се ситя на чужд гръб но ще ви кажа едно нещо , което прави изключително лошо впечетление и което е изключително опасно особено за младите демокрации. Всичките медии до една в Македония , без нито едно значимо изключение са подвластни на една партия , дори още по- зле на един човек. И като , че ли на никой не му прави особено впечетление. Приликите със Северна Корея си ги намерете сами.

Според последниот извештај на AGB Nielsen, на 31.12.2012 год. уделот на Сител ТВ во вкупната гледаност ( share ) изнесувал 23,68%. За Божиќ ( 07.01.2013год.), според истиот извор, уделот во гледаноста на Сител е фантастични 33,01%.

Със вестниците е още по-трагично положението.
Без Ботев няма България
08-01-2013, 08:02 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#24

(04-01-2013, 10:43 AM)hristo Wrote: ОТСЕГА НАТАМУ, ПОСТОИ САМО ЕДНА МОРАЛНО ИСПРАВНА ПОЗИЦИЈА ЗА СЕКОЈ ЧЕСТИТ ГРАЃАНИН: ПРВО, УЧЕСТВО ВО ПАДОТ НА ГРУЕВСКИ. ПОТОА ДА ПРЕТСТОИ ДОПОЛНИТЕЛНА БОРБА ЗА ВИСТИНСКА ЗАМЕНА.

Има еден проблем. Не можеме да ги поделиме тие два процеса, па ни здружената опозиција не ни ги нуди одвоено.

Со падот на Груевски нема да се создаде накаков вакум простор, па да земеме да решавеме што понатаму, туку ти гласаш за некој што ќе го наследи Груевски, на тој начин ја правиш неговата смена. Ако имаме референдум, на кој ќе треба да се изјасниме дали сме за Груевски да остане на власт, тогаш можеби ваквото размислување би имало логика.

02-02-2013, 01:09 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#25

(02-02-2013, 01:09 AM)acko Wrote:
(04-01-2013, 10:43 AM)hristo Wrote: ОТСЕГА НАТАМУ, ПОСТОИ САМО ЕДНА МОРАЛНО ИСПРАВНА ПОЗИЦИЈА ЗА СЕКОЈ ЧЕСТИТ ГРАЃАНИН: ПРВО, УЧЕСТВО ВО ПАДОТ НА ГРУЕВСКИ. ПОТОА ДА ПРЕТСТОИ ДОПОЛНИТЕЛНА БОРБА ЗА ВИСТИНСКА ЗАМЕНА.

Има еден проблем. Не можеме да ги поделиме тие два процеса, па ни здружената опозиција не ни ги нуди одвоено.

Со падот на Груевски нема да се создаде накаков вакум простор, па да земеме да решавеме што понатаму, туку ти гласаш за некој што ќе го наследи Груевски, на тој начин ја правиш неговата смена. Ако имаме референдум, на кој ќе треба да се изјасниме дали сме за Груевски да остане на власт, тогаш можеби ваквото размислување би имало логика.

Nemoze da ima nikakov referendum za toa koj da bide ili ne na vlast,ima procedura ustav zakon,nisto pomalku i nisto povece,sekoj ima pravo da odlucuva dali e za nekoj ili protiv nekoj,medjutoa sekogas vo ramkite na ustavot i zakonot...i da ovaa vlast treba da padne i toa ako moze sto pobrzo...no na izborii...
02-02-2013, 01:25 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#26

(02-02-2013, 01:09 AM)acko Wrote:
(04-01-2013, 10:43 AM)hristo Wrote: ОТСЕГА НАТАМУ, ПОСТОИ САМО ЕДНА МОРАЛНО ИСПРАВНА ПОЗИЦИЈА ЗА СЕКОЈ ЧЕСТИТ ГРАЃАНИН: ПРВО, УЧЕСТВО ВО ПАДОТ НА ГРУЕВСКИ. ПОТОА ДА ПРЕТСТОИ ДОПОЛНИТЕЛНА БОРБА ЗА ВИСТИНСКА ЗАМЕНА.

Има еден проблем. Не можеме да ги поделиме тие два процеса, па ни здружената опозиција не ни ги нуди одвоено.

Со падот на Груевски нема да се создаде накаков вакум простор, па да земеме да решавеме што понатаму, туку ти гласаш за некој што ќе го наследи Груевски, на тој начин ја правиш неговата смена. Ако имаме референдум, на кој ќе треба да се изјасниме дали сме за Груевски да остане на власт, тогаш можеби ваквото размислување би имало логика.

За да се јави вистинска опција во Македонија ( некои велат трета, Јордан вели-втора), треба минимум демократски услови. Опстојувањето на оваа власт не овозможува такви услови. Тоа е тезата на Алекс Букарски, за која јас немам голема забелешка.

02-02-2013, 09:27 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#27

(02-02-2013, 09:27 AM)hristo Wrote: За да се јави вистинска опција во Македонија ( некои велат трета, Јордан вели-втора), треба минимум демократски услови. Опстојувањето на оваа власт не овозможува такви услови. Тоа е тезата на Алекс Букарски, за која јас немам голема забелешка.

Ако пред да дојде оваа власат имало минумум демократски услови зошто тогаш не се појавила вистинската опција? Ако и тогаш немало миниум демократски услови, зошто би се надевале сега дека истите тие луѓе ќе создадат минимум демократски услови?

03-02-2013, 09:15 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#28

(03-02-2013, 09:15 AM)acko Wrote:
(02-02-2013, 09:27 AM)hristo Wrote: За да се јави вистинска опција во Македонија ( некои велат трета, Јордан вели-втора), треба минимум демократски услови. Опстојувањето на оваа власт не овозможува такви услови. Тоа е тезата на Алекс Букарски, за која јас немам голема забелешка.

Ако пред да дојде оваа власат имало минумум демократски услови зошто тогаш не се појавила вистинската опција? Ако и тогаш немало миниум демократски услови, зошто би се надевале сега дека истите тие луѓе ќе создадат минимум демократски услови?

Свеста на луѓе постепено расте. Тоа што за многу било недостапно како свест или можност,пред 20-ина години, сега е појасно и нужно. А, за тоа треба медијумска слобода. Создавање на вистинска опција е процес. Нема ништо преку ноќ.
03-02-2013, 02:00 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#29

(04-01-2013, 10:43 AM)hristo Wrote: 1. Алекс Букарски е аналитичар (колумнист),
2. ОТСЕГА НАТАМУ, ПОСТОИ САМО ЕДНА МОРАЛНО ИСПРАВНА ПОЗИЦИЈА ЗА СЕКОЈ ЧЕСТИТ ГРАЃАНИН: ПРВО, УЧЕСТВО ВО ПАДОТ НА ГРУЕВСКИ. ПОТОА ДА ПРЕТСТОИ ДОПОЛНИТЕЛНА БОРБА ЗА ВИСТИНСКА ЗАМЕНА.
1. Колумнист... крај на приказната. Не ни мора натаму да се труди да објаснува.
2. Ова може да биде само рецепт за македонско харакири. Ако до толку ви смета Грујо, првин предложете противкандидат а потоа пуштете народ да одлучува. Економски просперитет не се гради во услови на неизвесност. А токму тоа го предлага “аналитичаров“, втурнување на земјата во незивесност. Па не е можно Отпорџиите до толку да немаат талент за затскривање...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
08-02-2013, 12:41 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#30

(08-02-2013, 12:41 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Ако до толку ви смета Грујо, првин предложете противкандидат а потоа пуштете народ да одлучува.


Golema glupost i spin vo Makedonija e sto politickata borba se sveduva i personificira na licno nivo Grujo vs Branko...

Na izbori kako i sekogas do sega narodot ce odlucuva pomedju SDSM (opozicija) i DPMNE (vlast) toa se i kandidatite i protiv kandidatite,kako sto DPMNE ne e samo Grujo taka ni SDSM ne e samo Branko,kako sto koga DPMNE formirase vlada po izborite i 99 % od clenstvoto za prvpat vo svojot zivot gi vide koi se novite ministri,taka i ovie koga ce pobedat ce izvadat novi faci...SDSM vs DPMNE = lice i opacina...ne se znae samo koe e "grdoto" a koe e "ruznoto"...ulogite postojano se menuvaat...
08-02-2013, 01:54 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#31

(08-02-2013, 01:54 AM)Larsson Wrote: Golema glupost i spin vo Makedonija e sto politickata borba se sveduva i personificira na licno nivo Grujo vs Branko...

Е де, повелете вие со трет кандидат од комитето на Јордан, како Прометеј со огнот, да ги растури и Грујо и Бане.
Пред “Грујо вс. Бранко“ беше “Љупчо/Лиобчо вс. Бранко“, сега и Лиобчо и Бранко заминуваат на ѓубриште, Грујо сам ќе треба да си прави опоозиција?!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
08-02-2013, 05:20 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#32

(08-02-2013, 05:20 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(08-02-2013, 01:54 AM)Larsson Wrote: Golema glupost i spin vo Makedonija e sto politickata borba se sveduva i personificira na licno nivo Grujo vs Branko...

Е де, повелете вие со трет кандидат од комитето на Јордан, како Прометеј со огнот, да ги растури и Грујо и Бане.
Пред “Грујо вс. Бранко“ беше “Љупчо/Лиобчо вс. Бранко“, сега и Лиобчо и Бранко заминуваат на ѓубриште, Грујо сам ќе треба да си прави опоозиција?!

Ne zboruvam za tret kandidat,zboruvam za toa deka borbata se sveduva na licno nivo Grujo vs Branko,i SDSM i DPMNE se ogromni .najgolemi partii vo Makedonija i moe mislenje e deka politikata tamu ne ja kreiraat samo Grujo i Branko.


Branko i Ljubco ce zaminea na djubriste ako segasnata vlast predvodena od Grujo dokazese deka imaat napraveno kriminal i bea osudeni zaradi toa,kako sto i samiot znaes takvo nesto se nema sluceno,i najgolema odgovornost i vina zasto ovie dvajca se sega reinkarnirani i za moja zal ce pobedat na slednite izbori ja ima celata segasna vlada...
Grujo e vo golema zabluda ,i toj pocna da zivee vo virituelna stvarnost i ne ja gleda realnosta koja sega mu se slucuva,idejata deka sam ce si napravi opozicija po svoja merka e neozbilna...
08-02-2013, 05:38 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#33

(08-02-2013, 05:38 PM)Larsson Wrote: ... za moja zal ce pobedat na slednite izbori ja ima celata segasna vlada...
Не знам откаде ти ова, можеби личен впечаток.
На опозицијата и` скисна да биде повеќе опозиција, меѓутоа за нешто повеќе од уличен театар немаат капацитет.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
08-02-2013, 06:06 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#34

(08-02-2013, 06:06 PM)МрачниотКоњаник Wrote: На опозицијата и` скисна да биде повеќе опозиција, меѓутоа за нешто повеќе од уличен театар немаат капацитет.


Na opozicijata ne i treba kapacitet dovolno e toa sto DPMNE go raboti...

08-02-2013, 06:21 PM
Reply