Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА-КОЈ ПАТ ДА ФАТИМЕ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,721
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(31-01-2013, 12:15 PM)Тодор Wrote: Йордане, първин да ти я насочам побудата за твойта осветолюбивост коя, кога предварително кажана со мои думи не я разбираш еве, со твои думи белким ще я разбереш.

Quote:Quote:
Во сите поважни партии биле ставани луѓе од УДБА, кои повремено, по потреба, биле активирани. Побогатите Македонци, вистински македонисти, кои ги помагале патриотските и демократските партии во Македонија, се ставени под удар на удбашките структури во ДБК при МВР на Македонија.
Сценариото било едноставно, но страшно кон тие за кои било наменето. Конкретно за мене:

Откако сум проценет како опасност за „српската кауза“ во Македонија, донесена е одлука да бидам финансиски уништен и компромитиран пред очите на моите истомисленици и македонската јавност. Залепена ми е етикета дека сум бугарски шпиун. Тоа е стара испробана формула на српските хегемонисти. На секого, кој има влијание ( економско или политичко) во промоција на македонската кауза, стави му етикета дека е „бугараш„ или бугарски шпиун и си завршил работа.
Потоа, тоа се користи како основ по кој се користат средства и човечки потенцијал на македонската држава спрема сопствените граѓани, кои таа иста Македонија ја помагаат и сакаат да се развие во демократска и просперитетна земја.

За тоа толку. Еве и сега со Христо се расправаш за некой различно разбрани работи од тебе. Сакаш да кажеш той твойот македонец, без помощ на УДБа можел, тие 99% не толку доволно убедени во свойта българщина българи да ги върне на свойте вистински корени. Той повече ми намясва на Лазо Колишевски. А той само беше роден в Македония, другото да не ти го разказвам самия го знаеш.

Не само Венко ниту ти ниту яс ще я спомнехме България, а на муцке само Сърбия ще ни се лепеше ако и ние свършихме на "голи оток".

А тоа Христо що я спомна промената на презиминята од ОВ на СКИ, тоа е най безспорния доказ дека македонец, пред 1945тата, било само географско понятие.



Тодоре на Голи Оток оделе само САЛИНИСТИ. Венко заради подршката на Сталин и резолуцијата на Инфонбирото бил пратен на Голи Оток. Оние кои се спротвставиле на Тито и повторната Србизација на Македонија биле затворани во Идризово.

Да повторам, Венко писмата не ги ИСПАЌАЛ, па да морал да води сметка што ке напише.

Венко како и другите слепи заљубеници во Тито и комунизмот верувал дека неговото праќање на Голи Оток е грешка и дека кога тито ке осознае за тоа пак тој ке биде "големиот" Венко. 99% од затворениците на голи Оток размислувале така. За комунистите партијата и врховниот водач се безгрешни.
31-01-2013, 04:11 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Na mnogu ludje vo Makedonija od 45-91 AVTOHTONA odluka im bese da se custvuaat i pisuvaat Jugosloveni... Icon_wink


PS:Se plasam deka mozebi posle 80-150 godini da ne si gi reotkrivaat korenite nekoi "tukasni"....Icon_wink
31-01-2013, 04:16 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,721
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(31-01-2013, 04:16 PM)Larsson Wrote: Na mnogu ludje vo Makedonija od 45-91 AVTOHTONA odluka im bese da se custvuaat i pisuvaat Jugosloveni... Icon_wink


PS:Se plasam deka mozebi posle 80-150 godini da ne si gi reotkrivaat korenite nekoi "tukasni"....Icon_wink


Сосема со во право Larssone.

Ако јас не го добив моето досие и не видов во него што сум "правел" кога ке било отворено 50 години по мојата смрт, кој ке докажел дека не сум бил соработник на БУГАРСКИТЕ СЛУЖБИ, односно не сум бил онеправдан БУГАРИН кој се борел за присоединување на Вардарска Македонија кон Бугарија, та нели сум сакал да го срушам Уставниот поредок на Р. Македонија.
31-01-2013, 04:36 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Mislata vsusnost mi bese kako posle xx godini na nekoi ludje ce im se dokazuva deka nivnite predci ne bile Jugosloveni,tuku Makedonci i kakov identitetski vnatresen sudir ce imaat vo sebe,koga ce se otvaraat golem broj na dokumenti arhivi svedostva itn...
(This post was last modified: 31-01-2013, 04:46 PM by Larsson.)
31-01-2013, 04:45 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(31-01-2013, 04:03 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(31-01-2013, 03:19 PM)hristo Wrote:
(31-01-2013, 12:34 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(30-01-2013, 07:50 PM)hristo Wrote: Ти еднаш кажа, порано во твоите постови во дебата со еден блгарски форумџија. И да имало еден Македонец тоа е доказ за будење на македонскатаа национална свест. А, тој те праша-А, што станало со тие 99 % што се изјаснувале како Блгари.




Дискусијата на која се повикуваш е водена дека МАКДЕНЦИТЕ се ТВОРБА НА КОМИНТЕРНАТА. Јас тврдев дека и пред Коминтерната имало Македонци па макар бил и ЕДЕН, бидејки Христо од ништо досега никој не направил нешто. Морало да постои ЕДЕН МАКЕДОНЕЦ и пред Коминтерната. Одговорот на вториот дел: а што со оние 99% кои се изјасниле како Блгари на кој тогаш не сум одговорил еве ке одговорам сега. Значи тие 99% не биле убедени во свијата БЛГРАШТИНА , бидејки само ЕДЕН МАКЕДОНЕЦ ги вратил на вистинките, МАКЕДОНСКИТЕ корени.

Ако бил само еден Македонец пред Коминтерна, тогаш другите биле Блгари. Ти велиш дека другите ( хипотетички 99%) се изјасниле како Блгари, што е , ке се сложиш, исто како да се Блгари. Е, вистинското прашање е како тие ,претпоставени, 99% станале Блгари, кога знаеме дека Турците на овие простори дошле на крајот на 14-от век? Блгариа, тогаш, било исто окупирана територија под Турците и немала никави можности да влиае институционално да овдешните тукашни ги направи Блгари! Тогаш, зошто тие луѓе не се изјаснувале како Грци, Македонци или Срби а избрале да се изјаснуваат како Блгари? Зошто не земале српски или грчки презимиња? Со наставките, де, со кои се препознава Србин или Грк? Зошто, не ставиле некоја друга наставка ( како денешното -СКИ) во македонкие презимиња? Зошто го користеле блгарскот писмо, а не српското? Со еден збор тој став тие да се изјаснуваат ( хипотетички 99%) како Блгари била нивна АВТОХТОНА одлука. Ниту Турците тоа ги интерсирало, ниту пак Србите или Грците тогаш имале интерес. Веројатно во колективниот археитип ( меморија) на тукашните имало трага од блгарското присатсво тука, па затоа ја прифатие да се изјаснуваат како Блгари. Па, и Србите ( како и сам велиш) биле присатни тука во раниот среден век, но ништо од нивното присатсво не останало во колективната тукашна меморија. Освен митот за Крали Марко, кој пак не е битен за нивно национално изјаснување.
Потоа велиш дека само ЕДЕН Македонец, успеал тие , претпоставени, 99% Блгари да ги преобрати во Македонци. Со тоа сакаш да кажеш дека таа нивна благарска самосвет била тенка и без аргументи! Е, па, Јордане, или нивната блгарска самосвест била тенка или болшевичкиот македонизам имал дебел стап! Друго нема. Ама, изгледа, се работи за дебелината на стапот. Зошто?
Јордане, ти знаеш дека во секое жито има кукол. Кукол не е пченица. Кукол не се јаде. Така, и во секој народ има блескави претставници, има и кукол. Луѓе со слаб карактер, плашливци, поткупливи.Се што било вредно кај тукашните било активирано. Било како борци, културни дејци или како јатаци. Сите тие биле на удар на поробувачите. И на Турците, потоа на Србите и Грците. Најдобрите синови на овој народ или биле убиени ( обично со нивните семејства, а куќите опустошени) или морале да ја напуштат Македонија. Бегале,обично, во Блгариа. Тоа што останало бил кукол. Најголемиот дел од куколот не се мешал во политиката, а ставал туѓа капа на глава-по потреба. Имале и алиби-требало да се преживее. Тие “ мирните“ ( коколот) станале, прво Срби а потоа и Македонци. Тоа што останало нешто вредно и за почит, после било елиминирано или во чистките или преку судските процеси.



Христо јас не сум кажал дека 99% биле Бугари. Ти и самиот велиш дека тоа било прашање на мојот соговорник. И сега врз теза која сам ја конструираш градиш приказна.
Јас ако си заборавил дискутирам за периодот за кои сеуште има живи сведоци и за тој период можам да зборувам аргументирано.

Тие луѓе Бугарите ги представуваат како борци за Бугарската кауза. На темата ма историја која ја започна ТАТАР се имињата на тие луѓе. Но веке на прв чекор ТАТАР наиде на проблем. ВМРО ПРАВДА е формирана 1949 година а не 1947 година. 1947 година е основана ВМРО СДРМА. Оваа дискусија околу формирањето на ВМРО ПРАВДА се разбира ако ТАТАР издржи ке ја открие лагата и ке биде голема потврда на онаа што јас го зборувам. Јас кога напишав дека моите сведочења се од прва рака се повикав на сведочењата на троицата од четворицата ОСНОВАЧИ на ВМРО ПРАВДА. Денеска се живи уште дваица и моите контакти со нив се скоро секојдневни.

За да ти се разјаснат работите докарај треба да се запрашаш зошто македонските историчари не ги контактираат тие луѓе.
Добро, Јордане, ако сакаш да фаќаш на кондиција, во ред Icon_razz. Да, ти не кажа дека 99% биле Бугари, но ти кажа да имало и само ЕДЕН Македонец, тој успеал да ги преобрти другите тукашни во Македонци. Е, сите други ( сем твојот еден Македонец) што биле? Без свест за себе? Па, имаме цела една плејада на тукашни преродбеници кои јасно кажувале што се и кои се! Зборувам за преиод од крај на 19 и почеток на 20-иот век.Официјалната Софија протестира за тој , од македонска страна, фалсификувана историја. За чувствата на современите Македонци никој не спори. Ама, нели, убаво е кога се е цело. Твое и на Блаже Ристески цело е да има Македонци од крајот на 19-от век. На ова власт цело е да има потекло од пред времето на амеби. Ама, гледаш другите не веруваат на тие лаги. Затоа условувања, затоа недоразбирања. Од друга страна, ти можеш да тврдиш за тие неколкмина со кои си контактирал. Ти кажав дека има човек кој бил исто така во таа група, но сега како блгарски граѓанин ужива во Блгариа. Или само твои примери се валидни, а другите не?

31-01-2013, 06:33 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(31-01-2013, 04:16 PM)Larsson Wrote: Na mnogu ludje vo Makedonija od 45-91 AVTOHTONA odluka im bese da se custvuaat i pisuvaat Jugosloveni... Icon_wink


PS:Se plasam deka mozebi posle 80-150 godini da ne si gi reotkrivaat korenite nekoi "tukasni"....Icon_wink

Тоа кажува за квалитетот и чврстината на националната свест на тукашните. Убаво велам-цветот на Македонија е одамна згазен. Остана само стеблика која на ветрот лесно се совива.Гледаш Ларсон, како дел од тукашните со каква леснотија и некритичност ја прифатија својата амебна историја,како основа на белата расаSmajlito

31-01-2013, 06:37 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Jas mislam deka nikoj vo Makedonija ne veruva i gi podrzuva glupostite za belata rasa...
Kako sto nekoi "cvetovi" bile za majka Blgarija taka i drugi "cvetovi" bile za Jugoslavija ili kako sto ti tvrdis za "bela rasa" otsekogas najtesko bilo da bides Makedonec vo Makedonija....
(This post was last modified: 31-01-2013, 07:14 PM by Larsson.)
31-01-2013, 07:10 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33



31-01-2013, 10:15 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(31-01-2013, 04:16 PM)Larsson Wrote: Na mnogu ludje vo Makedonija od 45-91 AVTOHTONA odluka im bese da se custvuaat i pisuvaat Jugosloveni... Icon_wink


PS:Se plasam deka mozebi posle 80-150 godini da ne si gi reotkrivaat korenite nekoi "tukasni"....Icon_wink



Posle 80 godini nekoj nov od tipot na LJ.G. pak ce postavuva prasanja kako toa nekoj i zosto imal istetovirano JNA na srceto,nekoj pisuval pesni za Tito,kako nekoj izbral da doktorira vo Zagreb ili Belgrad a ne vo Skopje kako nekoj na popisot se pisal Jugosloven,pa razni knigi citati itd...i pak ce go problematizira sopstvenoto minato...

PS:Sekoj sto zivee vo Makedonija e Makedonec.
31-01-2013, 10:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,721
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(31-01-2013, 06:33 PM)hristo Wrote:
(31-01-2013, 04:03 PM)ЈорданПетровски Wrote: Христо јас не сум кажал дека 99% биле Бугари. Ти и самиот велиш дека тоа било прашање на мојот соговорник. И сега врз теза која сам ја конструираш градиш приказна.
Јас ако си заборавил дискутирам за периодот за кои сеуште има живи сведоци и за тој период можам да зборувам аргументирано.

Тие луѓе Бугарите ги представуваат како борци за Бугарската кауза. На темата ма историја која ја започна ТАТАР се имињата на тие луѓе. Но веке на прв чекор ТАТАР наиде на проблем. ВМРО ПРАВДА е формирана 1949 година а не 1947 година. 1947 година е основана ВМРО СДРМА. Оваа дискусија околу формирањето на ВМРО ПРАВДА се разбира ако ТАТАР издржи ке ја открие лагата и ке биде голема потврда на онаа што јас го зборувам. Јас кога напишав дека моите сведочења се од прва рака се повикав на сведочењата на троицата од четворицата ОСНОВАЧИ на ВМРО ПРАВДА. Денеска се живи уште дваица и моите контакти со нив се скоро секојдневни.

За да ти се разјаснат работите докарај треба да се запрашаш зошто македонските историчари не ги контактираат тие луѓе.



Добро, Јордане, ако сакаш да фаќаш на кондиција, во ред Icon_razz. Да, ти не кажа дека 99% биле Бугари, но ти кажа да имало и само ЕДЕН Македонец, тој успеал да ги преобрти другите тукашни во Македонци. Е, сите други ( сем твојот еден Македонец) што биле? Без свест за себе? Па, имаме цела една плејада на тукашни преродбеници кои јасно кажувале што се и кои се! Зборувам за преиод од крај на 19 и почеток на 20-иот век.Официјалната Софија протестира за тој , од македонска страна, фалсификувана историја. За чувствата на современите Македонци никој не спори. Ама, нели, убаво е кога се е цело. Твое и на Блаже Ристески цело е да има Македонци од крајот на 19-от век. На ова власт цело е да има потекло од пред времето на амеби. Ама, гледаш другите не веруваат на тие лаги. Затоа условувања, затоа недоразбирања. Од друга страна, ти можеш да тврдиш за тие неколкмина со кои си контактирал. Ти кажав дека има човек кој бил исто така во таа група, но сега како блгарски граѓанин ужива во Блгариа. Или само твои примери се валидни, а другите не?




Христо, оваа е одговор на твоите објаснувања за периодот за кои нема живи сведоци.

-"Една од последица на брзиот економски развој на Булгарија беше, да нејзината потреба од работници охрабри бескраен бран на Македонски иммигранти, кои поминуваа неколку месеци, или неколку години во Кнежеството и потоа се враќаа во своите села со заштеди.
Овие луѓе станаа мисионери на Булгарската идеја. Тие ја проширија славата на нејзината слобода, нејзиното богаство, и нејзиниот брз развој."

-"Македонското селанство, ќе ја подржи било која пропаганда која им ветуваше, било каква надеж за брза слобода од Отоманското ропство."

-"додека и покрај симпатиите на Софија, Булгарскиот Револуционерен Комитет е вистинска Македонска организација."

-"Востаничкото движење навистина е автохтоно македонско движење, подготвено од Македонци, предводено од Македонци,"

пс. овие мислeња не ги напишал некој од Коминтерната, туку ги напишал Англичанец.
(This post was last modified: 01-02-2013, 02:01 AM by ЈорданПетровски.)
01-02-2013, 02:00 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Не беше ли това писано от Сониксен?

Изповедта на един македонски четник
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
01-02-2013, 08:44 AM
Website Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(31-01-2013, 10:26 PM)Larsson Wrote:
(31-01-2013, 04:16 PM)Larsson Wrote: Na mnogu ludje vo Makedonija od 45-91 AVTOHTONA odluka im bese da se custvuaat i pisuvaat Jugosloveni... Icon_wink


PS:Se plasam deka mozebi posle 80-150 godini da ne si gi reotkrivaat korenite nekoi "tukasni"....Icon_wink



Posle 80 godini nekoj nov od tipot na LJ.G. pak ce postavuva prasanja kako toa nekoj i zosto imal istetovirano JNA na srceto,nekoj pisuval pesni za Tito,kako nekoj izbral da doktorira vo Zagreb ili Belgrad a ne vo Skopje kako nekoj na popisot se pisal Jugosloven,pa razni knigi citati itd...i pak ce go problematizira sopstvenoto minato...

PS:Sekoj sto zivee vo Makedonija e Makedonec.

Ларсон, дали тоа се однесува и за Албанци, Срби, Роми, Власи. Турци, Бугари што живеат во Македонија?

01-02-2013, 09:53 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(01-02-2013, 02:00 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(31-01-2013, 06:33 PM)hristo Wrote:
(31-01-2013, 04:03 PM)ЈорданПетровски Wrote: Христо јас не сум кажал дека 99% биле Бугари. Ти и самиот велиш дека тоа било прашање на мојот соговорник. И сега врз теза која сам ја конструираш градиш приказна.
Јас ако си заборавил дискутирам за периодот за кои сеуште има живи сведоци и за тој период можам да зборувам аргументирано.

Тие луѓе Бугарите ги представуваат како борци за Бугарската кауза. На темата ма историја која ја започна ТАТАР се имињата на тие луѓе. Но веке на прв чекор ТАТАР наиде на проблем. ВМРО ПРАВДА е формирана 1949 година а не 1947 година. 1947 година е основана ВМРО СДРМА. Оваа дискусија околу формирањето на ВМРО ПРАВДА се разбира ако ТАТАР издржи ке ја открие лагата и ке биде голема потврда на онаа што јас го зборувам. Јас кога напишав дека моите сведочења се од прва рака се повикав на сведочењата на троицата од четворицата ОСНОВАЧИ на ВМРО ПРАВДА. Денеска се живи уште дваица и моите контакти со нив се скоро секојдневни.

За да ти се разјаснат работите докарај треба да се запрашаш зошто македонските историчари не ги контактираат тие луѓе.



Добро, Јордане, ако сакаш да фаќаш на кондиција, во ред Icon_razz. Да, ти не кажа дека 99% биле Бугари, но ти кажа да имало и само ЕДЕН Македонец, тој успеал да ги преобрти другите тукашни во Македонци. Е, сите други ( сем твојот еден Македонец) што биле? Без свест за себе? Па, имаме цела една плејада на тукашни преродбеници кои јасно кажувале што се и кои се! Зборувам за преиод од крај на 19 и почеток на 20-иот век.Официјалната Софија протестира за тој , од македонска страна, фалсификувана историја. За чувствата на современите Македонци никој не спори. Ама, нели, убаво е кога се е цело. Твое и на Блаже Ристески цело е да има Македонци од крајот на 19-от век. На ова власт цело е да има потекло од пред времето на амеби. Ама, гледаш другите не веруваат на тие лаги. Затоа условувања, затоа недоразбирања. Од друга страна, ти можеш да тврдиш за тие неколкмина со кои си контактирал. Ти кажав дека има човек кој бил исто така во таа група, но сега како блгарски граѓанин ужива во Блгариа. Или само твои примери се валидни, а другите не?




Христо, оваа е одговор на твоите објаснувања за периодот за кои нема живи сведоци.

-"Една од последица на брзиот економски развој на Булгарија беше, да нејзината потреба од работници охрабри бескраен бран на Македонски иммигранти, кои поминуваа неколку месеци, или неколку години во Кнежеството и потоа се враќаа во своите села со заштеди.
Овие луѓе станаа мисионери на Булгарската идеја. Тие ја проширија славата на нејзината слобода, нејзиното богаство, и нејзиниот брз развој."

-"Македонското селанство, ќе ја подржи било која пропаганда која им ветуваше, било каква надеж за брза слобода од Отоманското ропство."

-"додека и покрај симпатиите на Софија, Булгарскиот Револуционерен Комитет е вистинска Македонска организација."

-"Востаничкото движење навистина е автохтоно македонско движење, подготвено од Македонци, предводено од Македонци,"

пс. овие мислeња не ги напишал некој од Коминтерната, туку ги напишал Англичанец.

Когато излязох от Македония. и бях дълбоко въз­мутен в достойнството си на свободен човек от гледките на зверство и робство, на които бях свиде­тел; когато д-р Трумбич в Загреб, след като ми изложи страданията и волята за въстание на неговите съоте­чественици — хървати, ми казваше. "Изнесете всичко туй у вас, даже ако това бъде смъртната ми присъда!" когато установих на всяка крачка в Централна Европа какво направиха тази омраза, тази завист, тази алч­ност, това потъпкване на дадената дума, целият този разюздан империализъм, от мира, за който мъртвите от войната мечтаеха, агонизирайки, че той ще донесе на останалите живи малко повече правда и на децата им сигурност за утрешния ден, всеки път аз изнасях всичко пред отечеството си и мислех само за него.

Великите принципи? Чистата правда? Абсолютно­то право? Ужасните несправедливости?

Един милион и седемстотин хиляди французи пад­наха, за да ги защитават и да ги премахнат...

Те умряха напразно.

Четиринадесет години, откакто паднаха последни­те от тях, и в Европа, по-разкъсана и по-разстроена от когато и да било, бурни гърмежи се вдигат от всички страни към синовете на победителите, на които други — тези. които влязоха във войната само да обират труповете — превърнаха победата им в изпа­рения!

Защото поиска да освободи света, да насади ред, правда, уважение на правата на всеки, да даде на всички народности възможността да дишат и да се развиват свободно; защото нищо не знаеше след победата за делото, вършено в нейно име, нашата страна повдигна против себе си коалицията на всички народи. които мирът направи мъченици, мир. който трябваше да ги изцери и за който те държат Франция отговорна.

От всички страни, неудържимо, войната се връ­ща... Тя се връща, защото мирните договори, там където имаше най-много поробени за освобождаване - в Дунавската долина и на Балканския полуостров - създадоха повече неправда, безредие, произволи, отколкото унищожиха; защото техните висши и благородни формули послужиха, за да маскират най-низките апе­тити, най-подлите комбинации на грабителство и не­чисти сметки.

Трябва да сте били там. където анкетирах - в тази населена с българи Македония, тръпнеща от без­силна ярост под ботуша. който я смазва; в това Хърватско, където хората. които са едни от най-просветените в Европа, са обрани, поробени, убивани от техните "расови братя"; в тази Унгария, която бе буквално разпъната в името на правдата - за да узнаете какво направиха известни хора, известни народи с пожертването на нашите мъртви.

http://www.makedonskatribuna.com/Voinata...he_war.htm

Еве ти Француз кој бил на место на злочинот, 1932 година во жална Македонија. И сега? Тој не анализира како дошло до тоа да има Блгари во Македонија-просто констатира. Тоа е време, кога Коминтерна се спрема за создавање нов народ во Македонија.

01-02-2013, 09:59 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(01-02-2013, 09:53 AM)hristo Wrote:
(31-01-2013, 10:26 PM)Larsson Wrote:
(31-01-2013, 04:16 PM)Larsson Wrote: Na mnogu ludje vo Makedonija od 45-91 AVTOHTONA odluka im bese da se custvuaat i pisuvaat Jugosloveni... Icon_wink


PS:Se plasam deka mozebi posle 80-150 godini da ne si gi reotkrivaat korenite nekoi "tukasni"....Icon_wink



Posle 80 godini nekoj nov od tipot na LJ.G. pak ce postavuva prasanja kako toa nekoj i zosto imal istetovirano JNA na srceto,nekoj pisuval pesni za Tito,kako nekoj izbral da doktorira vo Zagreb ili Belgrad a ne vo Skopje kako nekoj na popisot se pisal Jugosloven,pa razni knigi citati itd...i pak ce go problematizira sopstvenoto minato...

PS:Sekoj sto zivee vo Makedonija e Makedonec.

Ларсон, дали тоа се однесува и за Албанци, Срби, Роми, Власи. Турци, Бугари што живеат во Македонија?



Da moze da se odnesuva i na niv vo odnos na Jugoslovenstvoto,posle 80 god.moze nekoj iden da si go postavuva prasanjeto kako nekoj od negovite predci se udaral vo gradi za Jugoslavija,tie ziveat vo Makedonija a sega treba da se custvuvaat nesto drugo,mora da priznaes komplicirano e malku povece,zarem ne...Icon_wink

PS:Sekoj sto zivee vo Makedonija e Makedonec ili ako sakas po precizno sekoj sto ima Makedonski pasos e Makedonec(zarem ne go tvrdat toa i nasite mili sosedi,zosto i vprocem davaat na nasite gradjani,se razbira koj saka da zeme,zboruvam za BG,SRB i ALB),eve ti mal primer sekogas koga nekoj so Makedonski pasos ce napravi nesto bez razlika dobro ili loso za nego se veli deka e Makedonec...

PS1:Dobro znam sto e i Narod i Nacija...

PS2:Bidejci gledam deka tuka ima mnogu istoricari sto vljubenici sto profesionalci me interesira dali moze da se navede nekakov fakt za toa dali nekoj i kade se custvuval Bugarin na teritorijata na denesna R.Makedonija pomedju 1870-1700 god.
01-02-2013, 01:36 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(01-02-2013, 01:36 PM)Larsson Wrote: ...me interesira dali moze da se navede nekakov fakt za toa dali nekoj i kade se custvuval Bugarin na teritorijata na denesna R.Makedonija pomedju 1870-1700 god.

Преди 1870 става ли?

[Image: 029595145.jpg]
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
01-02-2013, 02:14 PM
Website Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(01-02-2013, 02:14 PM)TATAP Wrote:
(01-02-2013, 01:36 PM)Larsson Wrote: ...me interesira dali moze da se navede nekakov fakt za toa dali nekoj i kade se custvuval Bugarin na teritorijata na denesna R.Makedonija pomedju 1870-1700 god.

Преди 1870 става ли?

[Image: 029595145.jpg]



Koj go otvoril i finansiral toa toa uciliste?
Dali imalo osven bugarski i nekoi drugi ucilista?
Dali imame podatok deka naselenieto baralo da se otvori takvo uciliste?

Nesakam da ja gusime temata,sekogas koga ce se spomene i B vednas vletuvaat dezurnite i drzavnite patrioti...temata e sepak idninata na Makedonija...
01-02-2013, 02:32 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(01-02-2013, 02:32 PM)Larsson Wrote: Nesakam da ja gusime temata,sekogas koga ce se spomene i B vednas vletuvaat dezurnite i drzavnite patrioti...temata e sepak idninata na Makedonija...
И аз не искам,за това ще ти отговоря кратко...

(01-02-2013, 02:32 PM)Larsson Wrote: Koj go otvoril i finansiral toa toa uciliste?
Dali imalo osven bugarski i nekoi drugi ucilista?
Dali imame podatok deka naselenieto baralo da se otvori takvo uciliste?
[Image: 027729118.jpg]
Никой и никога не е финансирал българските училища (показах ти един печат,а има още десетки).Хората сами са ги отваряли и сами са плащали на учители.
Имало е също сръбски и гръцки училища,но те са били били отваряни и финансирани от Сърбия и Патриаршията.
Населението не е барало да се отварят такива училища,а само ги е отваряло-нямало е кой да помогне...
[Image: 029595449.jpg]
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
01-02-2013, 03:20 PM
Website Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(01-02-2013, 03:20 PM)TATAP Wrote: Никой и никога не е финансирал българските училища (показах ти един печат,а има още десетки).Хората сами са ги отваряли и сами са плащали на учители.

Населението не е барало да се отварят такива училища,а само ги е отваряло-нямало е кой да помогне...

Koi se tie ludje koi sami za vreme tursko imale svest i pari da otvaraat i finansiraat bugarski ucilista?

Naselenieto ne baralo samo gi otvaralo nemalo koj da pomogle,a sepak imalo bugarski ucilista???

Kako go komentiras faktot deka imalo i Srbi uciteli?



(This post was last modified: 01-02-2013, 04:22 PM by Larsson.)
01-02-2013, 04:20 PM
Reply
nescafe Offline
Member
***

Posts: 91
Joined: Dec 2012
Reputation: 9

Малко завиждам на Македония, че има хора като Ларсон, Христо и другите, които така искрено да са загрижени за бъдещето на страната им. У нас май почти няма такива. Няма да ви се бъркам в разговора, само да кажа - моите уважения. За мен е чест от време на време да участвам в такъв форум.
01-02-2013, 05:14 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(01-02-2013, 05:14 PM)nescafe Wrote: Малко завиждам на Македония, че има хора като Ларсон, Христо и другите, които така искрено да са загрижени за бъдещето на страната им. У нас май почти няма такива. Няма да ви се бъркам в разговора, само да кажа - моите уважения. За мен е чест от време на време да участвам в такъв форум.




Mnogu bilo,malku ostanalo...koj ako ne nie,koga ako ne sega....
01-02-2013, 06:04 PM
Reply