Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ Е ЛАЖНА РЕХАБИЛИТАЦИЈАTA НА ЧЕНТО
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,316
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Во 1990 г. семејството покренало постапка за судска рехабилитација. Окружниот суд во Скопје на 22. X 1990 г. ја укинал осудителната судска пресуда и донел решение со кое ја укинал судската пресуда од 23. XI 1946 г.


Дали УКИНУВАЊЕТО НА ПРЕСУДАТА е вистинската РЕХАБИЛИТАЦИЈА на Ченто??
Мое мислење е дека без повторена судска постапка, неможело и неможе да има рехабилитација.
Зошто го велам ова, во ОБВИНЕНИЕТО има дела кои навистина ги сторил Ченто, но има дела за кои Ченто лажно е обвинет.
Ако беше спроведена судска рехабилитација на Ченто, ке немаше потреба од лустрација. Тој судски процес ке беше раскинување со едноумието и воедно ОСАМОСТОЈУВАЊЕ и демократизација на Македонија
Да почнеме со ред, еве го ОБВИНЕНИЕТО:


[Image: scan0172_2.jpg]

[Image: scan0172_4.jpg]
28-07-2012, 04:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,316
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Пресудата:

[Image: scan0018_1.jpg][Image: scan0019_1.jpg]
28-07-2012, 05:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,316
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3


[Image: scan0018.jpg]


[Image: scan0019.jpg]
28-07-2012, 06:11 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,316
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4


[Image: scan0021.jpg]


[Image: scan0020.jpg]


(This post was last modified: 28-07-2012, 06:30 PM by ЈорданПетровски.)
28-07-2012, 06:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,316
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5


[Image: scan0022-1.jpg]


[Image: scan0023-1.jpg]
28-07-2012, 08:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,316
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6


[Image: scan0024_1.jpg]


[Image: scan0025.jpg]


[Image: scan0026.jpg]
28-07-2012, 09:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,316
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

Оваа се трите клучни работи заради кои е обвинет и осуден Ченто.
[Image: scan0020_1.jpg]


[Image: scan0172_3.jpg]


[Image: scan0020_2.jpg]
28-07-2012, 09:57 PM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27
#8

Секој еден кој ја прифаќа Чентовата рехабилитација за лажна во едно не треба да прифати македонска државотворност од 1944. Причината за тоа е Ченто, заедно со него Брашнаров и Шатев, смета, и покрај комунистичката идеолошка еднаквост со неговите убијци, дека ФНРЈ е само окупаторско продолжение на претходниот окупатор Југославија. Со пресудата, обвинетиот Мотодија Андонов Ченто, несогласувајќи се со политиката на ФНРЈ како спротивна на Македонските обединителни интереси, кои не можат да станат во рамките на ФНРЈ, се искажува дека, во 1944, не настаноло никаква македонска државотворност туку прифаќање на Србска Окупациа преку ФНРЈ.

Ако деншното негово семејство ги познаваше барем малку неговите чуствата, во 1990, немаше да превземе никаква судска постапка за негова рехабилитација. Не мислам дека тој сакал да биде, рехабилитиран на тој начин и, ставен историјски на исто ниво со, Киро, Лазо и Блаже, неговите убијци.

Патем, постапката за неговата рехабилитација, е само семејна и судска. Нема никакво историјско, па ниту државно, значение. За државата да си најде место во меѓународната заедница, нуждата од целосна историјска рехабилитација е важна. Со то ќе биде рехабилитиран Ченто, а и сите историјски личности ќе си го завземат правото место во историјата.
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
30-07-2012, 11:50 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,316
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

(30-07-2012, 11:50 PM)Тодор Wrote: .... се искажува дека, во 1944, не настаноло никаква македонска државотворност туку прифаќање на Србска Окупациа преку ФНРЈ.


Ченто вели: "Бидејки се натуриле старите режиме ..."


[Image: scan0020_2.jpg]


Појасно здравје, дека Ченто ја сметал Македонија во рамките на ФНРЈ поробена. Затоа обвинението и пресудата многу малку се обзнануваат.
31-07-2012, 03:12 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,316
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

(30-07-2012, 11:50 PM)Тодор Wrote: Секој еден кој ја прифаќа Чентовата рехабилитација за лажна во едно не треба да прифати македонска државотворност од 1944. Причината за тоа е Ченто, заедно со него Брашнаров и Шатев, смета, и покрај комунистичката идеолошка еднаквост со неговите убијци, дека ФНРЈ е само окупаторско продолжение на претходниот окупатор Југославија. Со пресудата, обвинетиот Мотодија Андонов Ченто, несогласувајќи се со политиката на ФНРЈ како спротивна на Македонските обединителни интереси, кои не можат да станат во рамките на ФНРЈ, се искажува дека, во 1944, не настаноло никаква македонска државотворност туку прифаќање на Србска Окупациа преку ФНРЈ.

Ако деншното негово семејство ги познаваше барем малку неговите чуствата, во 1990, немаше да превземе никаква судска постапка за негова рехабилитација. Не мислам дека тој сакал да биде, рехабилитиран на тој начин и, ставен историјски на исто ниво со, Киро, Лазо и Блаже, неговите убијци.Само во судска постапка делата кои ги сторил а е осуден за нив, ке можеа да се прогласат за неосновани. Судската постапка ке повлечеше и обинување за оние кои донеле политичка одлука, Колишевски, оние кои го затвориле и осудиле. Така да Чашуле наместо да стане академик требеше до крајот на животот да е во Идризово се разбира заедно со Лазар Мојсов и Лазар Колишевски.
Тој судски процес ке значеше вистинско ОСАМОСТОЈУВАЊЕ и демократизација на Македонија, демонтажа на Српските инсталации во Македонија.
31-07-2012, 03:37 AM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#11

ЈорданПетровски Wrote:Појасно здравје, дека Ченто ја сметал Македонија во рамките на ФНРЈ поробена. Затоа обвинението и пресудата многу малку се обзнануваат.

Барем човекът е бил паметен и е знаел,че вардарско в рамките на Югославия е поробено, а както знаеме умните хора са враг на сърбизацията Icon_razz

Ама като чуя как Вардарско било независимо в рамките на Югославия и почвам веднага за се смея ...
(This post was last modified: 31-07-2012, 09:42 AM by Илиян_Луков.)
31-07-2012, 09:38 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,316
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

Quote:Сведоштво на Ченто за Тито по неговото излегување од затвор.

".... Се сомневав дека Тито игра двојна игра, пред мене ми даваше право за се, ми ветуваше дека ќе ја обединиме Македонија, а зад мене ги тера неговите луѓе да ме критикуваат за тоа и да ме нарекуваат сепаратист.
Пред мене на секое мое барање дека македонците бараат обединување на Македонија тој се согалсуваше со мене, но после тоа правеше сосема спротивно.
Од желбата што сакав да ја видам Македонија обединета му верував искрено дека и тој ќе се залага за обединување на Македонија, но погрешив.
Претпоставував дека тоа го прави за да се извлече од обврската што ја вети, дека ќе се заложи за обединување на Македонија.
Но веројатно тоа беше само ветување, а моето често потсетување на тоа  кога разговаравме насамо, така и во моите јавни говори му сметаше на Тито во неговите планови за владеење, па лукаво сакаше да ме тргни настрана.
Знаев дека тој не мора да ја сака Македонија и македонскиот народ, или пак ги сакаше колку што му требаа во Југославија. Сигурно мислеше дека залагањето за обединување на Македонија ќе му штети во владеењето, затоа, без око да му трепни обединувањето го тргна настрана.
Еве, поминаа единаесет години и се покажа дека токму тоа го мислел. Но ми беше тешко дека од обединувањето на Македонија многу лесно се откажаа многу Македонци и тоа само за да можат да седат и да живеат во убавите туѓи куќи во кои се населија откако со сила ги избркаа сопствениците. Дека на повеќе од нив им беше важно нивното удобство ми беше јасно многу одамна.
Кога се согласив да се борам со окупаторите го сторив тоа бидејќи мислев дека има луѓе како Кузман и дека навистина се загрижени за судбината на македонскиот народ и негово ослободување и обединување. Но тие што беа слични на Кузман загинаа, а останаа само слепите послушници на Комунистичката партија на Југославија."
Македонци, не го бранете Тито, бранете ја Македонија ??
(This post was last modified: 16-11-2020, 10:08 PM by ЈорданПетровски.)
16-11-2020, 10:07 PM
Reply