Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ватикански документи за Македонија од 17 век
Author Message
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30
#41

(30-03-2012, 07:55 PM)jingiby Wrote:
(30-03-2012, 07:42 PM)Zoograf Wrote:
(30-03-2012, 10:31 AM)jingiby Wrote: Не, тоа е друг Petar Bogdani.

Можеби си во право. .. И коначно дали има еден, единствен извор за време на турското, т.е. 14-18 век, значи пред Кирил Пејчиновиќ каде некој од Македонија јасно се само-декларира како исклучиво како Бугарин, без било каква недвосмисленост? Жефарович е можеби најсилниот пример,ама и тоа е ептем климаво. Тука не ги рачунам патеписци бидејки тие ќе пишат само за Бугари во Сараево во 17 век, само за Срби во Скопје во 18 век, или само за Грци во Софија во раниот 19 век.

Паисий Хилендарски

Само што за него има многу теорији од каде е. И впрочем, тој човек е исклучок на ниво на Пулевски кај нас. Т.е. си зборувал тоа што си зборувал, без голем ефект, за тоа што се залагал се случило многу подоцна и тоа не по негова заслуга.
Добре бе, толку ли е тешко да најдеш некој од Скопје, Охрид, Прилеп, Штип, итн. во 15-18 век да каже јас сум Бугарин и точка?
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
30-03-2012, 08:44 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#42

(30-03-2012, 07:49 PM)Zoograf Wrote: Не го видов овој коментар. Се разбира дека е лицемерно. Еден аршин за се!
Патем речено, не така дамна, македонската исторографија беше во прилично добра ситуација. Централната теза беше дека македонците се млада нација со никулци од 19 век. Дека тука има разни превирања и влијанија. Велам добра ситуација, бидејки ова навистина одговара на вистината.
Меѓутоа, најмногу заради спорот со Грција околу името, а и помалку заради спорот со Бугарија почна целата идеја околу антиката и Александар, и тоа не од најпознатите/најдобрите историчари од Македонија ( ако се воопшто историчари)
Не мога повече рейтинг да ти дам...[Image: JC_handshake.gif]
Не мога и те бацна през интернета...[Image: likeff_man.gif]
За това ти казвам:"Наздраве!!!"[Image: drinks.gif] [Image: drinks.gif]

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
30-03-2012, 08:48 PM
Website Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30
#43

(30-03-2012, 08:48 PM)TATAP Wrote:
(30-03-2012, 07:49 PM)Zoograf Wrote: Не го видов овој коментар. Се разбира дека е лицемерно. Еден аршин за се!
Патем речено, не така дамна, македонската исторографија беше во прилично добра ситуација. Централната теза беше дека македонците се млада нација со никулци од 19 век. Дека тука има разни превирања и влијанија. Велам добра ситуација, бидејки ова навистина одговара на вистината.
Меѓутоа, најмногу заради спорот со Грција околу името, а и помалку заради спорот со Бугарија почна целата идеја околу антиката и Александар, и тоа не од најпознатите/најдобрите историчари од Македонија ( ако се воопшто историчари)
Не мога повече рейтинг да ти дам...[Image: JC_handshake.gif]
Не мога и те бацна през интернета...[Image: likeff_man.gif]
За това ти казвам:"Наздраве!!!"[Image: drinks.gif] [Image: drinks.gif]
Icon_razz
Добре бе, Татар зашто саботираш? Ај башка жена ми да не го чита ова...Одамна сакав да кажам како другите треба да се угледаат на тебе, сега тоа испаѓа ептем некако без врска, јас тебе војвода ти мене..
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
30-03-2012, 08:58 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#44

Що да ти реча?!...Чета и по други форуми (и наши и ваши) и от много време на смислена дума не бях попадал...
Ама от "Наздраве!"-то не се отказвам!![Image: russian.gif]
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
30-03-2012, 09:12 PM
Website Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#45

Ето го сборникът на БАН "Македония - Сборник от документи и материали", кой, кога и как се декларирал. От лявата страна е, има и други заглавия.Малко е големичък, затова трябва да почакате докато се данлодва.

http://www.bkks.org/

31-03-2012, 06:17 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#46

Ето го сборникът на БАН "Македония - Сборник от документи и материали", кой, кога и как се декларирал. От лявата страна е, има и други заглавия.Малко е големичък, затова трябва да почакате докато се данлодва.

http://www.bkks.org/

31-03-2012, 06:17 PM
Reply