Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 3.43 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Macedonia (ancient kingdom) какво общо има с Република Македония?
Author Message
basilius_2 Offline
Moderator

Ne si greska Raspberry na nas Makedoncite ni treba vistinski sosedi, ne nekoi so lazni vetuvanja i da ne osporuva okolu nasiot identitet i imeto.
Nemam nisto problem so sosedite sakam da imame dobrososedski odnosi, da razgovarame za ekonomijata, za filozofija, kakov ni bil denot, istorijata itn.
Sto se odnesuva do izjavata koja oficijalno stoi deka Tito ni dal se ne e tocna bidejki Tito isprati na Goli Otok polno luge od Makedonija koi bea protiv nego i se borea za Makedonija.
Eve na primer osven Venko, Tito gi uapsi i Pavel Satev i Metodija Andonov-Cento vo 1948, za koi se mnogu malku znae.
(This post was last modified: 26-02-2010, 03:47 AM by basilius_2.)
26-02-2010, 03:42 AM
Reply
raspberry Offline
Senior Member

Всъщност човека казва ние комунистите , а доколкото знам и ченто и павел шатев и венко са комунисти така че в известен смисъл е прав като казва, че комунистите са създали македонската държава.....А колкото до Тито...незнам дали е майка и татко за Македония ,но името му все още носят улици в македония a като бях преди няколко години имашe и надпис титов велес(незнам дали още стои).......Въпросът е , щом всички знаете колко хора е избил Тито и че е пречел на самостоятелното развитие на македония, защо все още тези надписи стоят?
Аз поне незнам Българската държава официално да е изявила някакви претенции към Македония освен да се спре "езика на омразата"....А ако говориш за обикновенните хора тези проблеми идват от това, както вече казах, че учим различна история...
А и ако трябва да съм честна не мисля, че македонската държава е много искренна към нас... Icon_frown Например срещала съм във ваши вестници или сайтове за история че прабългарите били татари, че българите са създадени от Русия и т.н. , е това не е ли пак негиране на идентитето?Макар че вие не го правите толкова показно както да речем Гърция с вас(а и нямате тази възможност все пак)
Така че общо взето не виждам основания за сърдене и от двете страни ...

[Image: A49B2DE443B2184BA970A291D710EA8D.jpg]
[Image: M-5%200309%2003.jpg]
26-02-2010, 08:08 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator

Postoi odluka na Makedonskiot parlament vo 1991 da se trgnat slikite na Tito, no po padot na vladata na Nikola Klusev toa ne se ostvari.
Edna od odlukite na Berlinskiot kongres, vo 1878 e da se voozobnovi Bugarskata drzava, dodeka Makedonija da ostane pod Otomanska kontrola. I edna od odlukite na Otto von Bismarck Germanija da i dade blank cheque podrska na Bugarija za Makedonija vo pari, diplomatska podrska i voena pomos.
Pricinata poradi koja Makedonija ostanala pod Otomanska kontrola e bidejki Evropa se plasela Rusija preku Bulgarija da ne go zgolemi svoeto vlijanie na Balkanot, bidejki so prviot dogovor od San Stefano od 1876 cela Makedonija trebala da pripadne pod Bugarija.
Nie samite vo 1944 se oslobodisme, no po padot na Infombiroto, Tito napravi golema cistka vo Makedonija i gi donese Lazar Kolisevski i Krste Crvenkovski.
26-02-2010, 03:14 PM
Reply
SOLER
Unregistered

Значи незнам по каква причина нито македонските нито румънските историци не искат да приемат факта,че нямат средновековна история и се опитват по всякакъв начин да представят държавите и нациите си като многолетни,всички знаем че историята е най-шибаната наука и повечето историци си измислят доста.
Друго незнам по каква причина македонците толкова мразят българите(не всички разбирасе) ,при положение,че "цялата им история" е обвързана с българската,преди години чух расни слухове,че с македонските учебници по история пише,за много български царе,които не били български а македонски,а сега ми го обяснете тва нещо,при положение,че средновековна македония няма.
А това,че някой луд човек е казал,че македонската нация има нещо опщо с македония при александър македонски,които е грък,много се лъже Smajlito .
И просто много се дразня от тая ненавист в македонците сега незнам румънците кво им е отношението към българите щото не съм ходил в румъния ама македонците напрао се излагат Nee_taka
10-07-2010, 02:58 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak

(10-07-2010, 02:58 PM)SOLER Wrote: Значи незнам по каква причина нито македонските нито румънските историци не искат да приемат факта,че нямат средновековна история и се опитват по всякакъв начин да представят държавите и нациите си като многолетни,всички знаем че историята е най-шибаната наука и повечето историци си измислят доста.
Друго незнам по каква причина македонците толкова мразят българите(не всички разбирасе) ,при положение,че "цялата им история" е обвързана с българската,преди години чух расни слухове,че с македонските учебници по история пише,за много български царе,които не били български а македонски,а сега ми го обяснете тва нещо,при положение,че средновековна македония няма.
А това,че някой луд човек е казал,че македонската нация има нещо опщо с македония при александър македонски,които е грък,много се лъже Smajlito .
И просто много се дразня от тая ненавист в македонците сега незнам румънците кво им е отношението към българите щото не съм ходил в румъния ама македонците напрао се излагат Nee_taka

ClassicClassicClassicClassicSmeshko
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija

http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
10-07-2010, 04:20 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

(22-02-2010, 06:17 PM)demmian Wrote: А,од друга страна јас би побарал од стручни,добро едуцирани и секако,неутрални историчари да го испитаат вистинското значење на терминот ,,бугари,, по време на средновековието... тој термин по-скоро ја посочува источнохристијанската популација на овие простори(Балканот).

Колку што јас знам и латинското звание на денешен Белград е Alba Bulgarica...па значи ли тоа дека денешните жители на Белград се бугари,а?

Затоа советувам на најрационално третирање на истиот термин,а не како што бугарите се палат-дека посочува националност...

Бъркаш националност (политически термин) със етнос (културно-социалем термин).

За Алба Булгарикя е ясно - отразява кой е владеел този град, когато е изковано името, какви хора (от кой етнос) живеели ТОГАВА там.

От тогава насам е имало много войни, миграции, асимилации, така че няма защо в днешен Белград да се търсят българи. Но във времето за което говорим е бил български град - владение на българите. Той и Конскантинопол е бил столица на римската империя, говорело се е там гръцки, ама днес живеят турци и се говори турски - това не отрича византийското му минало.
10-07-2010, 07:40 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak

Macedonia (theme)

The Theme of Macedonia (Greek: θέμα Μακεδονίας) was a province of the Byzantine Empire, organised by Empress Irene in about 800, out of the Theme of Strymon. It had no relation with the historical or geographical region of Macedonia, but instead it was centered in Thrace, including the area from Adrianople (the theme's capital) and the Evros valley eastward along the Sea of Marmara. It did not include any part of ancient Macedon, which (insofar as the Byzantines controlled it) was in the Theme of Thessalonica. According to Constantine VII Porphyrogenitus, it included also Thessaly, regions of Trikalia and Larissa, and even the island of Skiathos; this view is, however, controversial. John I Tzimisces replaced this theme with a duchy of Adrianople, which included much of his Bulgarian conquests.

http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonia_(theme)

The early medieval Balkans: a critical survey from the sixth to the late ... By John Van Antwerp Fine

http://books.google.com/books?id=Y0NBxG9...ne&f=false

Byzantium and Its Army, 284-1081 By Warren Treadgold

http://books.google.com/books?id=xfV0LkM...ne&f=false

The Routledge companion to medieval warfare By Jim Bradbury

http://books.google.com/books?id=1C54r8G...ne&f=false

Bulgarian folk customs By Mercia MacDermott

http://books.google.com/books?id=gh4IE6t...ne&f=false

Macedonia and Greece: The Struggle to Define a New Balkan Nation By John Shea

http://books.google.com/books?id=JFohARk...ne&f=false

http://www.google.com/search?hl=en&tbo=1...q=&gs_rfai=
12-07-2010, 07:04 AM
Reply