Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПЕТКРАТНО УБИСТВО КАЈ СКОПЈЕ; (КАКО БИ ПОСТАПИЛЕ ВИЕ???? - Стара тема)
Author Message
gavrilo44 Offline
Junior Member
**

Posts: 2
Joined: May 2012
Reputation: 0

Ердоган: Право Албанаца (у Македонији) на самоопредељење

Анкара – Турски премијер Реџеп Тајип Ердоган је изјавио да ће његова земља помоћи албанској браћи, чак и војно, уколико се укаже потреба, и оценио да Албанци имају право на самоопредељење и формирање веће државе, пише данас Бота Сот.

Ослободилачка војска Косова није била побуњеничко – терористичка армија, већ је одражавала жељу Албанаца да бране своју земљу, рекао је Ердоган.

Он је оценио да је могућ распад Македоније уколико не буду била поштована права Албанаца.

http://www.vaseljenska.com/vesti-dana/er...edeljenje/
07-05-2012, 03:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,108
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


(07-05-2012, 03:27 PM)gavrilo44 Wrote: Ердоган: Право Албанаца (у Македонији) на самоопредељење

Анкара – Турски премијер Реџеп Тајип Ердоган је изјавио да ће његова земља помоћи албанској браћи, чак и војно, уколико се укаже потреба, и оценио да Албанци имају право на самоопредељење и формирање веће државе, пише данас Бота Сот.

Ослободилачка војска Косова није била побуњеничко – терористичка армија, већ је одражавала жељу Албанаца да бране своју земљу, рекао је Ердоган.

Он је оценио да је могућ распад Македоније уколико не буду била поштована права Албанаца.

http://www.vaseljenska.com/vesti-dana/er...edeljenje/Официјално веста за наводната изјава на Ердоган е демантирана уште вчера.Quote:Кој си играше со Ердоган за да исплаши со поделба на Македонија?


Откако вчера повеќе медиуми на албански јазик од регионот пласираа вест дека турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган наводно ветил турска воена помош за Албанците, кои според него имаат право на самоопределување и одбрана на својата земја, како и поделба на Македонија, по само неколку часа почнаа да ја повлекуваат и да се извинуваат што пласирале неточна вест.

Наводната изјава била, според албанските медиуми, дадена во интервју за турската државна телевизија.

Како што гласеше веста, Ердоган наводно рекол „Турција ќе ги поддржи албанските браќа, ако е потребно, со воени сили. „Албанскиот народ има право на самоопределување за создавање држава Голема Албанија. УЧК не е бунтовничка или терористичка организација, туку волја на Албанците да ја одбранат својата земја“, наводно рекол Ердоган.

Според веста, која што по неколку часа беше демантирана, наводно Ердоган се заканил дека ќе се подели Македонија, па и Балканот, ако не се земат предвид интересите на Албанците.
07-05-2012, 11:33 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(05-05-2012, 12:43 PM)Flok Wrote:
(01-03-2012, 09:45 PM)sokoli Wrote: Rabotime za nashata kauza za nashite interesi.Vojnata e protiv nashite interesi.Vojna pred 28 noemvri 2013 godina e propast ili kataklizma na mojot narod.

Убиствата кај Смилковското езеро

Има неколку причини според кој за мене се неприфатливи објанувањата за убиствата на децата кај Смилковското езеро кој досега ги слушнав-ме од министерката Јанкуловска и официјалните власти .

А тие се :

1)
Дека станува збор за религиозни фанатици .
Ваквата теза е неодржлива како објаснување за убиствата .
Зошто ?
Затоа што објаснувањето дека Исламски екстремисти сакале да предизвикаат војна во Македонија со убиствата на децата во текот на Велигденските празници се нелогични .
Затоа што :
-а)
Правило кај исламските ексремисти – радикали е да предизвикаат јавен публицитет . Многу скаат да се популарни . Сакаат масовните убиства да ги прават на јавни места па така ако беше за Велигден тоа можеа да го направат кога имало луѓе во црквите и дури тигаш ќе имаше вистински ефект таквата нивна акција .
Најчесто снимаат пораки на касети или ги објавуват на интернет па таму се жалат дека ете гинеле за госпот дека се маченици дрн дрн јариња улавштии итн .
Но во случајов со убиствата на децата таква работа немаше !
Б)
Исламските радикали кога убиваат луѓе на осамени места како што е случајот со Смилковското езеро тоа се секогаш нивни луѓе кој ги предале или се откажале од таквите екстеремни идеи . Но и тоа неможе да биде случај од причина што децата воопшто и не биде муслимани а камоли радикални исламисти .
Всушност ваквите убиства како кај Смилковското езеро се знае дека само може да му наштети на Исламот а никакви позитивни работи или други ефекти како предизвикување војна неможе да постигне .
Нема ниту еден елемент кој укажува упатува на тоа дека убиствата ги извршиле исламски екстремисти . Е дома им нашле исламска литература . Држ ме мајко што било . А во која куќа на муслиман нема да најдеш Или во куќа на православен нема икони крстови и слични реквизити . Во Скопје Американски амбасади, претставници од НАТО од ЕУ има АРМ кој учествуваат во Афганистан и други места и замисли само исламски редикали начекале на осамено место Македонци и така го демострирале својот радикализам .Абе ајде .
Имајќи предвид сево ова очигледно е дека објаснувањата за некакви исламски радикали не држат воопшто .

2)
Објаснувањата дека Албанците сакале да предизвикаат војна .
Ова објаснување е понелогично и од она за исламските екстремисти .
Зошто ?
Па затоа што од многуте интересенти како во Македонија така и во соседните држави кој посакуваат војна во Македонија во моментов Албанците се нај НЕ заитересирани за таква работа .
Затоа што :
Затоа што војна во вакви услови воопшто не им одговара .
Не поради неподготвеност далеку од тоа . Сега се многу поподготвени од 2001 за разлика од нас Македонците . Оти 2001 година бевме многу кој служеле во ЈНА значи многу обучени луѓе а се купи и доста тешко оружје . Во меѓувреме ние веќе не сме толку млади а Грујо ја укина војската а тенџерко Бучко го уништи тешкото оружје . Па во вакви услови Албанците само би се прошетале до Меџитлија , Берово и Струмица и би го развиориле Албанското знаме оти нема ниту кој да ги сопре .

Меѓутоа самото тоа што во моментов Македонците се комплетно онеспособени за одбрана автоматски значи само една работа а тоа е моментално вмешување во војната на Србија Бугарија и Грција . Во такви услови нема да бидат расчистени само Македонците туку добар дел и од Албанците .Албанците не само што би ги изгубиле сите придобивки од 2001 год туку овој пат ќе имаат и огромни човечки жртви и губење на територии .За нас Македонците да не збориме .

Најголемиот интерес во моментов на Албанците е членство на Македонија во НАТО и ЕУ
Така ем ќе си ги задржат и сите придобивки и нема човечки жртви и губење територии ем самото членство како на Македонците така и ним ќе им отвори многу врати .
Така што на тие прикаски дека шака луѓе 5-10 ќе отварале војна меѓу Македонците и Албанците незнам колку треба човек да биде малоумен за да поверува во такви глупости .
Па да знаел Ахмети или Тачи дека Албанци ќе правеле таква гадост самите ќе кренеле слушалка ќе ги пријавеле во полиција да ги спречат .Војната 2001 ама имаше политички струкури имаше организација имаше подршка од сегде .Сега кој би подржал ваков класичен случај на убиство на недолжни невооружени цивили Чист случај на тероризам ..Демек се собрала шака бедници и решила ај ќе си играме војна .Тоа ни во филмови го нема ..може во цртани оти на бебињата секаконе им е гајле .Но не и во реалноста .

Се што видовме од снимките при апсењето е дека станува збор за луѓе од сиромашни семејства . Луѓе кој во днешно време може лесно да се купат .
Луѓе кој имаат свој НАРАЧАТЕЛ на убиоствата штоги направиле

Јас и честитам на Јанкуловска и полицијата ако навистина ги фатиле вистинските убијци . Им честитам на ПОЛУ-УСПЕХОТ
А полу-успех е НЕУСПЕХ

Успешно ќе биде само и само кога ќе излезе Јанкуловска и некој од официјалната власт и ќе го каже НАРАЧАТЕЛОТ па ма кој тој и да биде . Без разлика која странска служба држаВа или некоја домашна петоколонашка групација оти знаеме а и тие не се кријат дека се меѓу нас Македонците дури и лажно се преставуваат како Македонци а цело време го негираат Македонството и работат против нас .
Тоа историјата безброј пати го потврдила правилото дека нарачателот на вакви убиства се јавува и како подбуцнувач на војна како наводен жалач на убиените .

Штом Јанкуловска рече дека ги фатиле убијците тогаш задолжително мора да се каже и нарачателот . За вакво дело нема проблем да признаат .Нема сакам несакам .Барем тоа нее проблем во денешно време .Еден серум на вистината иииии ќе пропеат како славејчиња во пролет
Flok gi nemam citano komentarite bideiki ne deka ne sum sakall i sum begall od diskusija na temata no ne sum bill vo mozhnost da se vklucam vo forum bideiki sum bill vo makedonija.Od momentot koga sllushnav za slluckata trgnav za makedonija za da bidam na licde mesto.
Prvo shto ke kazham moeto naj iskreno socustvo do roditellite na poginatite momcinja, i bideiki sum musliman ako ne se uspee da se najdat vistinskite vinovnici naj iskreno se mollam na allah naj zaslluzhno da gi kazni istite.Kogta vikam musliman se solidariziram so protestite iako sum musliman ne sum terorist kako saka nekoj da me predstavi.
Dali optuzhenite go imat izvrsheno toj mizeren akt, jas sum vo dvojba 20% da 80% ne.Trgnuvam od toj fakt bideiki so takvi lludje sum bill vo vojnata vo bosna i gi posnavam od blisku.Prikaznite vo internet za seceni gllavi se cisti glluposti i za eden islamski fundamentalista se znae koga mu e dozvoleno da go ubie zarobenikot.Seto toa e odredeno so sureto al bakara i tie cvrsto se drzhat do tie odredbi
.Shto se odnesuva do pohapsenite ic ne mi e zhall makar i da se nedollzhni vo zatvor.Sadea tikvi so djavollot pravea filmovi vo kaleto so VMRO-vcite za da im obezbedat gllasovi na Ali i co.zema pllati od agencijata za sport i kulltura(znaci bea i se ushte se vnatre vo vlladata).Dobiva pllati od zad kavkaskite republiki koi bea necisti pari od ruskite tajni slluzhbi.
Shto posea toa i zhneea.Navodnoto pronajdeno oruzhjue i oparati za vrski i amblemi na ucka, toa se prikazni za malite deca.60 godishnata baba billa sama doma so nevesta pred poroduvanje.Sinovite nadvor vo stranstvo.Gospodjata jankullovska vika deka imat tocni informacii i dokazio.Ako e take znaci deka znaelle deka vo ta kuqa ima samo dve nemoqni zheni.Znaci spektakllot e napraven so cell.Pronajdenite raboti bille od vojnata vo 2001 godina prosto trulla municija koja i togash ne billa od nekoj visok kvalitet.Dodeka oruzhjeto e predadeno vo 2001 godina i unishteno.Babata se zatvara kako terorist, i shto e pollosho zhena privedena od 2 specijallci po 2 metra i 20 visoki kako vo makedonija da nema policajki da priveduvat zheni.No cellta beshe da se na pravi slika i da ni se stavi na nas do znaenje deka ako ne se iselime od makedonija makedonskite milicioneri ke ni vleguvat vo sobi i ke ni gi vlecat nashite majki i sestri kako partalli.
Mie razmislluvame na nash nacin.Pette lludje vo smilkovci se ubieni od makedonskata tajna slluzhba, (argumenti nema no se somnevame vo toa i nasha trasa e da barame krivcite vo toj pravec)
Iako allbancite misllat deka so ova se pravi slika deka makedonija se bori protiv islamskiot fundamentalizam, allbancite ne se vo pravo.Vlladata na makedonija ne saka vo nato.Mie vo diaspora mislime deka gllavnata cell e neshto sosvem drugo.Gllavnata cell e podellba na makedonija.Provokaciite na sportskite tereni, palenje na znaminja,Financiranje na navivaci so drzhavni pari kade ke se barat gasni komori za eden etnos,provokacii so seksuallen organ od 6 metri koja ke simbolizira edna vera vo karnevall vo vevcani, ubistvoto na dvajca mlladi od kriminogen milicioner koj imall nekolku privatni tuzhbi poraneshni (mu ima naneseno teshki telesni povredi na profesor po zemjodellstvo i vodostopanstvo od skopje so nacionallnost makedonec.Istiot profesor imall ribarnik vo vrutok. i koga istiot bill brutallno pretepan od svojot sonarodnik koga mu stignall na pomoc vraboteniot allbanec doticniot milicioner mu vperuva pishtoll vo gllava)
Petokratnoto ubistvo vo blizina na skopje se edna te ista kuhinja koja korenite gi ima vo makedonskata tajna policija.
Gllavnata cell e zapocnuvanje na mini vojna vo makedonija posle koja makedonija ke se podelio na dva della.
Razllogot e porazitellnite rezulltati na nezavrsheniot popis kade brojkite izleglle katastrofallni.Za allbancite na grujo ama bash ic nemashe da mu puka, i toj ke go zavrsheshe popisot, i ke beshe sreqen so shto pollosh rezulltat za allbancite.No porazot mu bill od dvete strani.Ako izleguva rezulltatite ke ispadneshe deka celloto vreme posle oslloboduvanjeto sme imalle llazhirani izbori kade broj na gradjani e pommall od broj na gllasaci.Deka vo makedonija ne zhiveat 2,4 miljoni zhitelli ami zhiveat samo 1,5 milioni lludje.Kade shto makedoncite veke ke se oseqa ugrozeni zaradi nivniot broj i za shto ke gi lincuva nivnite dosegashni politicari.Ni brojot na allbancite ne izlegoll nishto podobro isto beter katran izlegoll.
Segashnata vllada so sve tajnata slluzhba na makedonija koja dobi 20 pati pogolemi sredstva za operativni delluvanja.

Edno neshto ne mozham da svatam tuka vo forumot ne sum procitall sve i ne znam dali se objaveni telegramite na socustvo koi stigna od site instanci od allbanija i kosovo do makedonskata vllada.No vo makedonskite sredstva za javno informiranje osven vo al satm vo niedna druga novina ili televizija nema nishto za ovie socustva potpollen mrak.


08-05-2012, 10:11 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,108
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Сведокот прозборе: Ги возев Убијците!


Хазири, кој сам барал да биде обвинет, а не заштитен сведок, потврдил дека ги возел убијците пред и по убиството, но рекол дека не знаел дека ќе убиваат, се додека не ги ставиле фантомките и не го извадиле оружјето, објавува дневниот весник „Фокус“.


[Image: fokus-svedok.gif]
Целиот текст прочитајтего во утрешното издание на дневен „Фокус“.

Лицето Хаки Хазири, кое е приведено како шестоосомничен за убиството кај Смиљковци, на почетокот од истрагата се водело како заштитен сведок, соопшти, претходно, Основниот суд Скопје 1.

Лицето најпрвин било во постапка на Јавното обвинителство, каде било ставено како заштитен сведок по сопствено барање. Во жалбена постапка, потоа, лицето го изгубило статусот, па влегло во листата на осомничени за петкратното убиство. Истражен судија на Хазири му одредил 30 дневен притвор.
10-05-2012, 12:55 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,108
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
12-05-2012, 04:35 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

Jankullovska nemashe odgovori za dvojbite vo vrska so akcijata monstrum, vo emisijata patot kon.
http://alsat-m.tv/lajme/vendi/131552.html
13-05-2012, 07:45 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

ne e tocno iznesenoto vo fokus deka haki haziri go ima priznato ubistvoto.
http://alsat-m.tv/lajme/vendi/131375.html

Kaj obicniot allbanec somnenieto deka haki haziri isceznall cella nedella i go nema ni vo sud ni vo policija e repriza za dosega videnoto vo sllucajot sopot.
Vo slucajot sopot zashtiteniot svedok beshe isceznat okollu 6 dena i vrz koj bill napraven neviden pritisok za vklucuvanje vo shemata na policijata.Posle 6 godini zashtiteniot svedok izleguva vo javnost i raskazhuva kako billa pripremana taja akcija kako odnapred bille odbrani lludjeto koi ke bidat optuzheni shto treba da kazhe pred sud i taka natamu.
Sllucuvanjata kaj rashtanskite llozja sopot progllasuvanjeto na kriminogeniot milicioner vo sllucajot gostivar kako nevin od policijata pred da kroci vo sudnica i mnogu drugi sllucaevi go zbesni narodot.Povrh na toa site ovie sllucuvanja se sllucuvat tocno vo vreme na samitot na nato vo usa kade za makedonija ne se spomnuva nitu eden zbor.
Allbancite se tvrdo uvereni deka izvrshitell na 5 kratnoto ubistvo vo skopje e vlladata na republika makedonija.
priveduvanjetona stara zhena vo policija bez ikakov razllog.Baranjeto od milicionerite koi ja apsat da im sprema kafe i zborovite citiram: Ajde babo pravi kafe shto stana so allbanskoto gostoprimstvo.
Edniot od specijallcite umoren shto go probudille vo nikakvo vreme legnuva da spie kako vistinski profesionalec vo kuqata na optuzhenata.
Na kogo mu trebashe toj fillm i snimkite za priveduvanje na zhenata.Zashto bez ikakov razllog gi privedoa mlladite devojcinja gi snima so lisici na race i gi pushtija.Koja beshe cellta na taja poza.
Dali beshe cellta da se dokazhe na celiot svet deka eve mie se borime protiv talibancite zemajte ne vo nato.Dali beshe poraka do site muslimani vo makedonija deka ili hristijanizirajte se ili selite se ili ovo ke ve najde.Na ovie i mnogu dvojbi nikoj ne mozhe da dade odgovor.Mie gi gledame rabotite od nash agoll.Makedoncite i vlladata od niven agoll.PET MAJKI OSTANA BEZ SVOITE DECA.Najllosho bi billo i pocinatite nema da go imat svojot mir ako ne se kaznuvat vistinskite krivci.
Edno moe licno i mnogu golemo prashanje.
AKO VO MAKEDONIJA IMA ISLAMSKI FUNDAMENTALISTI I TERORISTI KAKO TVRDI JANKULLOVSKA, KADE BESHE TAJA I NEJNATA SLLUZHBA DO SEGA,KADE BESHE MK SLUZHBA ZA OBAVESTUVANJE I KONTRAOBAVESTUVANJE, I DALI BESHE POTREBNO DA POGINAT PET MLLADI MOMCINJA,I PET MAJKI DA OSTANAT BEZ SINOVI, ZA DAMATA DA SE PROBUDELLA.
Opravduvanje deka slluzhbite nemat sredstva ne stoi.Otkako e sveti nikolla na vllast sredstvata na tajnata slluzhba se 20 kratni pogolemi dodeka makedonskata armija e ostavena bez nikakvi sredstva nemat ni patarina da pllaqat
13-05-2012, 08:20 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

Allbanskata dijaspora na zapadna evropa i allbansko americkata liga so isti zaklucoci.Allbancite vo makedonija pod hitno da prekinat so protesti ot nepoznati organizatori.Allbancite so billo kakvi protesti pomagat edinstveno na srpskite silli koi se dllaboko vtemeleni vo samata makedonska vllada i vo partiite na vllasta, i koi momentallno se jako angazhirani vo destabilizacija na makedonija.Vo makedonija e zagrozeno allbanstvoto a nikako muslimanstvoto.Vo makedonija ponatamu vo nikoj sllucaj ne sme da se dogodi muslimanstvoto a samo allbanstvoto.Ekstremnite verski grupacii se direktno pod komanda na srpsko ruskata tajna slluzhba pa poradi toa istite po natamu da se drzhat pod kontrolla i da se prati od blizu sekoe nivno dvizhenje.Adekvatno na nivnite dvizhenja tako i da se reagira vo ponatamoshniot tek na sllucuvanjata
14-05-2012, 11:08 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

Pobrzajte kupete si karti za 31 maj 2012 SKOPJE Metropolis arena doaga CECA nasa ,ljubovta zivee.

p.s Site dvizenja koi se mozni na Balkan vo idnina ke doagaat od Pariz, cudo ama socijalisti ke ja vodat i onaa na Sever, a po novi izbori i vo Grcija.
15-05-2012, 05:20 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3

(08-05-2012, 10:11 AM)sokoli Wrote:
(05-05-2012, 12:43 PM)Flok Wrote:
(01-03-2012, 09:45 PM)sokoli Wrote: Rabotime za nashata kauza za nashite interesi.Vojnata e protiv nashite interesi.Vojna pred 28 noemvri 2013 godina e propast ili kataklizma na mojot narod.

Убиствата кај Смилковското езеро

Има неколку причини според кој за мене се неприфатливи објанувањата за убиствата на децата кај Смилковското езеро кој досега ги слушнав-ме од министерката Јанкуловска и официјалните власти .

А тие се :

1)
Дека станува збор за религиозни фанатици .
Ваквата теза е неодржлива како објаснување за убиствата .
Зошто ?
Затоа што објаснувањето дека Исламски екстремисти сакале да предизвикаат војна во Македонија со убиствата на децата во текот на Велигденските празници се нелогични .
Затоа што :
-а)
Правило кај исламските ексремисти – радикали е да предизвикаат јавен публицитет . Многу скаат да се популарни . Сакаат масовните убиства да ги прават на јавни места па така ако беше за Велигден тоа можеа да го направат кога имало луѓе во црквите и дури тигаш ќе имаше вистински ефект таквата нивна акција .
Најчесто снимаат пораки на касети или ги објавуват на интернет па таму се жалат дека ете гинеле за госпот дека се маченици дрн дрн јариња улавштии итн .
Но во случајов со убиствата на децата таква работа немаше !
Б)
Исламските радикали кога убиваат луѓе на осамени места како што е случајот со Смилковското езеро тоа се секогаш нивни луѓе кој ги предале или се откажале од таквите екстеремни идеи . Но и тоа неможе да биде случај од причина што децата воопшто и не биде муслимани а камоли радикални исламисти .
Всушност ваквите убиства како кај Смилковското езеро се знае дека само може да му наштети на Исламот а никакви позитивни работи или други ефекти како предизвикување војна неможе да постигне .
Нема ниту еден елемент кој укажува упатува на тоа дека убиствата ги извршиле исламски екстремисти . Е дома им нашле исламска литература . Држ ме мајко што било . А во која куќа на муслиман нема да најдеш Или во куќа на православен нема икони крстови и слични реквизити . Во Скопје Американски амбасади, претставници од НАТО од ЕУ има АРМ кој учествуваат во Афганистан и други места и замисли само исламски редикали начекале на осамено место Македонци и така го демострирале својот радикализам .Абе ајде .
Имајќи предвид сево ова очигледно е дека објаснувањата за некакви исламски радикали не држат воопшто .

2)
Објаснувањата дека Албанците сакале да предизвикаат војна .
Ова објаснување е понелогично и од она за исламските екстремисти .
Зошто ?
Па затоа што од многуте интересенти како во Македонија така и во соседните држави кој посакуваат војна во Македонија во моментов Албанците се нај НЕ заитересирани за таква работа .
Затоа што :
Затоа што војна во вакви услови воопшто не им одговара .
Не поради неподготвеност далеку од тоа . Сега се многу поподготвени од 2001 за разлика од нас Македонците . Оти 2001 година бевме многу кој служеле во ЈНА значи многу обучени луѓе а се купи и доста тешко оружје . Во меѓувреме ние веќе не сме толку млади а Грујо ја укина војската а тенџерко Бучко го уништи тешкото оружје . Па во вакви услови Албанците само би се прошетале до Меџитлија , Берово и Струмица и би го развиориле Албанското знаме оти нема ниту кој да ги сопре .

Меѓутоа самото тоа што во моментов Македонците се комплетно онеспособени за одбрана автоматски значи само една работа а тоа е моментално вмешување во војната на Србија Бугарија и Грција . Во такви услови нема да бидат расчистени само Македонците туку добар дел и од Албанците .Албанците не само што би ги изгубиле сите придобивки од 2001 год туку овој пат ќе имаат и огромни човечки жртви и губење на територии .За нас Македонците да не збориме .

Најголемиот интерес во моментов на Албанците е членство на Македонија во НАТО и ЕУ
Така ем ќе си ги задржат и сите придобивки и нема човечки жртви и губење територии ем самото членство како на Македонците така и ним ќе им отвори многу врати .
Така што на тие прикаски дека шака луѓе 5-10 ќе отварале војна меѓу Македонците и Албанците незнам колку треба човек да биде малоумен за да поверува во такви глупости .
Па да знаел Ахмети или Тачи дека Албанци ќе правеле таква гадост самите ќе кренеле слушалка ќе ги пријавеле во полиција да ги спречат .Војната 2001 ама имаше политички струкури имаше организација имаше подршка од сегде .Сега кој би подржал ваков класичен случај на убиство на недолжни невооружени цивили Чист случај на тероризам ..Демек се собрала шака бедници и решила ај ќе си играме војна .Тоа ни во филмови го нема ..може во цртани оти на бебињата секаконе им е гајле .Но не и во реалноста .

Се што видовме од снимките при апсењето е дека станува збор за луѓе од сиромашни семејства . Луѓе кој во днешно време може лесно да се купат .
Луѓе кој имаат свој НАРАЧАТЕЛ на убиоствата штоги направиле

Јас и честитам на Јанкуловска и полицијата ако навистина ги фатиле вистинските убијци . Им честитам на ПОЛУ-УСПЕХОТ
А полу-успех е НЕУСПЕХ

Успешно ќе биде само и само кога ќе излезе Јанкуловска и некој од официјалната власт и ќе го каже НАРАЧАТЕЛОТ па ма кој тој и да биде . Без разлика која странска служба држаВа или некоја домашна петоколонашка групација оти знаеме а и тие не се кријат дека се меѓу нас Македонците дури и лажно се преставуваат како Македонци а цело време го негираат Македонството и работат против нас .
Тоа историјата безброј пати го потврдила правилото дека нарачателот на вакви убиства се јавува и како подбуцнувач на војна како наводен жалач на убиените .

Штом Јанкуловска рече дека ги фатиле убијците тогаш задолжително мора да се каже и нарачателот . За вакво дело нема проблем да признаат .Нема сакам несакам .Барем тоа нее проблем во денешно време .Еден серум на вистината иииии ќе пропеат како славејчиња во пролет
Flok gi nemam citano komentarite bideiki ne deka ne sum sakall i sum begall od diskusija na temata no ne sum bill vo mozhnost da se vklucam vo forum bideiki sum bill vo makedonija.Od momentot koga sllushnav za slluckata trgnav za makedonija za da bidam na licde mesto.
Prvo shto ke kazham moeto naj iskreno socustvo do roditellite na poginatite momcinja, i bideiki sum musliman ako ne se uspee da se najdat vistinskite vinovnici naj iskreno se mollam na allah naj zaslluzhno da gi kazni istite.Kogta vikam musliman se solidariziram so protestite iako sum musliman ne sum terorist kako saka nekoj da me predstavi.
Dali optuzhenite go imat izvrsheno toj mizeren akt, jas sum vo dvojba 20% da 80% ne.Trgnuvam od toj fakt bideiki so takvi lludje sum bill vo vojnata vo bosna i gi posnavam od blisku.Prikaznite vo internet za seceni gllavi se cisti glluposti i za eden islamski fundamentalista se znae koga mu e dozvoleno da go ubie zarobenikot.Seto toa e odredeno so sureto al bakara i tie cvrsto se drzhat do tie odredbi
.Shto se odnesuva do pohapsenite ic ne mi e zhall makar i da se nedollzhni vo zatvor.Sadea tikvi so djavollot pravea filmovi vo kaleto so VMRO-vcite za da im obezbedat gllasovi na Ali i co.zema pllati od agencijata za sport i kulltura(znaci bea i se ushte se vnatre vo vlladata).Dobiva pllati od zad kavkaskite republiki koi bea necisti pari od ruskite tajni slluzhbi.
Shto posea toa i zhneea.Navodnoto pronajdeno oruzhjue i oparati za vrski i amblemi na ucka, toa se prikazni za malite deca.60 godishnata baba billa sama doma so nevesta pred poroduvanje.Sinovite nadvor vo stranstvo.Gospodjata jankullovska vika deka imat tocni informacii i dokazio.Ako e take znaci deka znaelle deka vo ta kuqa ima samo dve nemoqni zheni.Znaci spektakllot e napraven so cell.Pronajdenite raboti bille od vojnata vo 2001 godina prosto trulla municija koja i togash ne billa od nekoj visok kvalitet.Dodeka oruzhjeto e predadeno vo 2001 godina i unishteno.Babata se zatvara kako terorist, i shto e pollosho zhena privedena od 2 specijallci po 2 metra i 20 visoki kako vo makedonija da nema policajki da priveduvat zheni.No cellta beshe da se na pravi slika i da ni se stavi na nas do znaenje deka ako ne se iselime od makedonija makedonskite milicioneri ke ni vleguvat vo sobi i ke ni gi vlecat nashite majki i sestri kako partalli.
Mie razmislluvame na nash nacin.Pette lludje vo smilkovci se ubieni od makedonskata tajna slluzhba, (argumenti nema no se somnevame vo toa i nasha trasa e da barame krivcite vo toj pravec)
Iako allbancite misllat deka so ova se pravi slika deka makedonija se bori protiv islamskiot fundamentalizam, allbancite ne se vo pravo.Vlladata na makedonija ne saka vo nato.Mie vo diaspora mislime deka gllavnata cell e neshto sosvem drugo.Gllavnata cell e podellba na makedonija.Provokaciite na sportskite tereni, palenje na znaminja,Financiranje na navivaci so drzhavni pari kade ke se barat gasni komori za eden etnos,provokacii so seksuallen organ od 6 metri koja ke simbolizira edna vera vo karnevall vo vevcani, ubistvoto na dvajca mlladi od kriminogen milicioner koj imall nekolku privatni tuzhbi poraneshni (mu ima naneseno teshki telesni povredi na profesor po zemjodellstvo i vodostopanstvo od skopje so nacionallnost makedonec.Istiot profesor imall ribarnik vo vrutok. i koga istiot bill brutallno pretepan od svojot sonarodnik koga mu stignall na pomoc vraboteniot allbanec doticniot milicioner mu vperuva pishtoll vo gllava)
Petokratnoto ubistvo vo blizina na skopje se edna te ista kuhinja koja korenite gi ima vo makedonskata tajna policija.
Gllavnata cell e zapocnuvanje na mini vojna vo makedonija posle koja makedonija ke se podelio na dva della.
Razllogot e porazitellnite rezulltati na nezavrsheniot popis kade brojkite izleglle katastrofallni.Za allbancite na grujo ama bash ic nemashe da mu puka, i toj ke go zavrsheshe popisot, i ke beshe sreqen so shto pollosh rezulltat za allbancite.No porazot mu bill od dvete strani.Ako izleguva rezulltatite ke ispadneshe deka celloto vreme posle oslloboduvanjeto sme imalle llazhirani izbori kade broj na gradjani e pommall od broj na gllasaci.Deka vo makedonija ne zhiveat 2,4 miljoni zhitelli ami zhiveat samo 1,5 milioni lludje.Kade shto makedoncite veke ke se oseqa ugrozeni zaradi nivniot broj i za shto ke gi lincuva nivnite dosegashni politicari.Ni brojot na allbancite ne izlegoll nishto podobro isto beter katran izlegoll.
Segashnata vllada so sve tajnata slluzhba na makedonija koja dobi 20 pati pogolemi sredstva za operativni delluvanja.

Edno neshto ne mozham da svatam tuka vo forumot ne sum procitall sve i ne znam dali se objaveni telegramite na socustvo koi stigna od site instanci od allbanija i kosovo do makedonskata vllada.No vo makedonskite sredstva za javno informiranje osven vo al satm vo niedna druga novina ili televizija nema nishto za ovie socustva potpollen mrak.

Какво е тоа убиство-убиства без мотив и – или нарачател

Да повториме :
Се случува повеќекратно убиство-ва на Велигден на Смилковското езеро. И после тоа почнува разврска на случајот што ја знаеме до сега .
А што знаеме досега во врска со овој случај ?

Знаеме тоа што ни беше сервирано од власта и нивната пропагандна медиумска машинерија .
Каква представа за случајот ни даде до сега власта за овој случај ?

Прво рекоа дека нема сведоци дека никој ништо не видел бидејќи првите луѓе кој ги нашле телата на децата дошле два часа после убиството .
Второ рекоа дека станува збор за професионални убијци кој може така ладнокрвно да извршат такви убиства .Што нее спорно во овој случај .
Трето што рекоа е дека бараат да не се обвинува никој оти не се знае кој е .

Е потоа :
Потоа рекоа дека нашле автомобил кој бил оставен на патот и најверојатно им припаѓал на убијците . И ваквата постапка на убијците поторно беше припишана на професионалноста на убијците .

После некое време соопштија дека биле приведени 20-тина лица на распит за кој се сомневаат дека биле вмешани во убиствата а некој од нив дека се и самите убијци на децата кај Смилковското езеро .
Дека сите биле Албанци ( како што цело време и се подгреваше атмосверата ) но дека тоа биле Исламски терористи екстремисти и дека така треба да се гледа на целиот случај .

Изричито се бараше да не се бараат никакви други мотиви или нарачател на убиствата .
Зошто ?
Кое е тоа убиство кое е направено без некаков мотив или нарачател ако е платено убиството .
Ако нема мотив или нема нарачател таквите луѓе судот ги смета за непресметливи се праќаат на набљудување во некоја установа за ментални болести каде и остануваат на лекување .Нема што да им се суди оти се непресметливи .

Па затоа беше измислено дека уставри се Исламски терористи.
Е како бе Исламски терористи кога правило кај Исламските терористи да убиват на јавни места и да се фалат со тоа а не на осамени места и да избегаат да не се знае кој е убиецот .
И така ѓоамити нее битно велеше власта ама затоа нејзина пропаганда цело време подгрева атмосвера .Па и самата власт учествуваше во тоа . Дека ете подолго време имало радикални исламисти и дека сега нее чудно што се случло такво убиство .
Со една единствена цел а тоа е да се предизвика колективна вина кај Албанците нели ем се Албанци ем па и муслимани а ете убиени Макеонски деца и плус сите приведени – осомничени се Албанци .

Потоа пропагандната машинерија на Груевски почнува да кажува дека се или исламски радикали или Албански радикали со цел да предизвикаат војна меѓу Македонците и Албанците .
Со убиствата сакале да предизвикаат моментална војна меѓу Македонците и Албанците .
Така полека сваќајќи дека не им поминува пропагандата за професионални платени убијци прешалтаа во пропагада дека се радикали .
Идејата за Исламски радикали е невозможна од претходно објаснетото плус со ваков чин најногу би изгулиле токму муслиманите кој не би ги оправдале туку осудиле .
Албански радикали без платформа без политичка или нило каква друга подршка него онака само им текнало ..”ај ќе си бидеме радикали .” ќе одиме и ќе убиваме Македонци . И така ќе направеле војна . Абе ова ниту во филмови го нема ама ете пропагандата на Груевски тоа цела време им го наметнува на Макеоднците .
И плус за поуверливо се спомнуваат имиња на осомничени па дури и дека наводно некој признал дека учествувал во убиствата ама ете се предомислил и сега и тој ќе биде меѓу обвинетите . Што е глупост .
Демек се предомслил од страв дека ќе му се одмаздат на негово семејство .А нели вака ако навистина бил во некоја таква организација па ќе го остават на мира .

И сето тоа на ...” жими мајка верувајте ми на збор “ .
А што досега ни прикажаа како доказ што можевме да го видиме и самите признаваат дека го имаат како единствен доказ во овој случај .
Ова :
Дека нашле нелегално оружје кај некој од приведените лица .

И тоа е се . Ништо друго . Се друго е ветар и магла од пропагандтата на Груевски .
Според важечките закони на Макеоднија нелегалното поседување оружје е кривично дело но не се квалификува како терористички акт и таквите престапници на законот не ги квалификува како терористи туку како луѓе кој нелегално последуваат оружје . Толку .! Тоа е се за што можат да бидат обвинети и осудени .
И ништо повеќе од тоа .

Но зошто Груевски и неговата пропагандна машинерија цело време со прст покажуваат кон Албанците и муслиманите со нивни прикаски за некакви сулуди убијци кој во цело лудило без првокација безповод без никаков мотив одат и убиваат Македонци а од петни жили бегаат од темата за мотивација и нарачател на ваквото злосторство .

Зошто ?
Епа затоа што ако почне да се збори за мотивација и нарачател тогаш со тоа се бара и кој би имал најголем ќар од ваквата работа . Кој најмногу би профитирал со-во ваков склучај ?
Албанците и муслиманите ( не се само Албанците муслимани во Македонија ) немаат никаков мотив за ваква работа оти би одела на нивна штета .

Но затоа Груевски и неговата врховистичка банда имаат и те како мотивација .
Прво ваквите убиства на невооружени Македонци во минатото имало многу .
Тоа го правеле идолите на Груевски кој цело време ги велича како Ванчо Михајлов , Тодор Алексндров итн кој биле тешки кукавици не биле борци но затоа кога ќе начекале невооружено Македонско население вршеле масакри над него . Убиствата кај Смилковското езеро имаат многу сличности со убиствата на ВМРО на Тодор Александров Ванчо Михајлов итн за чиј наследници се сметаат Груевски и негова братија .

Мотив за нарачано убиство исто така има .И тоа не е никаква тајна .
ДУИ и Албанците се заинтересирани за членство на Макеоднија во НАТО и ЕУ како и поголемиот дел од Македонците .
Но затоа Груевски и негова братија по секоја цена сакаат тоа да го спречат со единствена цел која веќе тешко и ја прикриваат за во скора иднина да дојде до распарчување на Македонија .

Кој добива најмногу со убиствата на децата кај Смилковското езеро ?
Албанците сигурно не ...не само што недобиваат туку и до сега многу изгубија .И не треба човек да биде научник за да претпостави какви реакции би предизвикал ваков настан и тоа крајно негативни за Албанците и муслиманите .
Но затоа Груевски одеднаш постигнува нелку цели како на пример :
- Одлучен борец против Албанците нели колку бргу ги исполни очекувањата на Македонците дека убијците мора да бидат Албанци ем па плус муслимани .
- Оличен организатор на полицијата и судот кој многу бргу ги исполнија очекувањата убијците да бидат Албанци ем со име презиме ни суд ни бакрач веќе се прогласени за убијци безсудење и пресуда .
- Ја трга претставата за себе дека цело време му ги исполнува желбите на Ахмети и на ДУИ Со овој случај Ахмети и ДУИ се стави во подредена положба .
- Со наметнувањето на колктивна вина кај Албнацитеи муслиманите става до знаење дека претпоставките оти ДУИ може да ја напушти владата ако Груевски и понатаму го кочи зачленувањето на Макеоднија во ЕУ и НАТО може да заврши трагично и за Албнаците оти ДПМНЕ и Груевски се спремни буквално на се .
- Со овој случај и наметнувањето на колективна вина кај Албанците се отргнува вниманието дека Груевски никогаш немал и нема намера Македонија дастане членка на НАТО и ЕУ туку Албанците треба да размислуваат како да го тргнат овој срам од нив иако досега нее приложен ниту еден доказ за такво нешто . Македонците никогаш не биле проблем за Груевски оти нив е доволно да им снима реклами и тие да бидат среќни .Ако не се тогаш се комуњари , сдсм или ..избери нешто погрдно по свој избор имаат огромен арсенал на простатилаци
- Со овој случај се постигнува дасе заборави дека Груевски цела година уназад крева Антиалбанско расположене почнуваќи од спортски натпревари на кој као “ по случаен избор “ со државни пари беа праќани луѓе со однапред испишани антиалбански пароли и слогани и навради а кој се знаеше дека ќе има повратен одговор како палење на знамето и навреди кон македонците
- Со овој случај Груевски си остава простор кога и да му се посака да отвори војна со Албанците која ние Макдонците глатко ќе ја изгубиме ама и Македонија веќе нема да постои но и Албанците нема лесно да си поминат оти повеќе од сигурно е дека во таков случај во војната ќе се вмешаат и сосоедните држави . Нели отсега дури и помал инцидент може да се злоупотреби од пропагандата на Груевски во стил ...” е ова е капак ...јасно е со Шиптарите неможе да се живее тие се радикали ”..и сличен репертоар .
- Итн итн

Ете зошто Груевски цело време бега од темата за мотив и нарачател . Оти во таков случај прстот ќе покаже накај него како најсомнителен во овој случај .
15-05-2012, 09:30 PM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27

(15-05-2012, 05:20 PM)fetak Wrote: Pobrzajte kupete si karti za 31 maj 2012 SKOPJE Metropolis arena doaga CECA nasa ,ljubovta zivee.

p.s Site dvizenja koi se mozni na Balkan vo idnina ke doagaat od Pariz, cudo ama socijalisti ke ja vodat i onaa na Sever, a po novi izbori i vo Grcija.

Во интервју на едно радио во Австралија, на прашањето на репортерот за пеење на нејзини национални песни, Цеца одговори: Секој добар Србин ја слуша Цеца.
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
16-05-2012, 12:42 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,108
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

19-05-2012, 09:45 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,108
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-02-2012, 06:13 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Да не судиме пред време

Сите верувам дека разбравте за немилиот настан, што се случи вчера во Гостивар… Во соопштение до јавноста општина Гостивар истакна дека инцидентот се случи на етничка основа… Меѓуредови го нарекоа полицаецот Јаким Трифуновски (слика) националист кој бара причина да убива припадници на други етникуми во случајот Албанци… „Убиството во Гостивар има меѓуетничка димензија. Во редовите на полицијата има криминалци со националистички предрасуди спремни да убиваат недолжни граѓани за банални причини“. Овој пост не го пишувам во одбрана на човекот кој ги уби двајцата македонски државјани со албанска етничка припадност, овој пост е повик да не се осудува пред време еден човек… Според очевидци полицаецот бил со својата малолетна ќерка кога започнала расправијата за тоа е…но паркинг место… Едноставно човекот бил нападнат од страна на четворица млади луѓе и откако тие не се исплашиле од предупредувачките истрели, Трифуновски пукал во нив… Не знам поради која причина Трифуновски во себе го носел службеното оружје… Според МВР, тој за време на инцидентот не бил на службена должност… Целата ситуација е небулозна… Да се расправаш и тепаш за едно паркинг место… Мое мислење е дека Трифуновски испаничил поради фактот дека не бил сам туку со своето дете и поради таа причина се стигна до овој трагичен инцидент… Не сакам да должам повеќе… Туку сакам да поставам едно единствено прашање до сите: „Како би постапиле Вие, ако бидете нападнати од неколкумина луѓе, кои имаат намера да Ве претепаат пред Вашето дете?“. Да ги оставиме надлежните органи да си ја завршат работата… Да не правиме прибрзани заклучоци, кои само ќе кренат непотребна тензија… Изјавите од страна на локалната самоуправа во Гостивар не се од корист за зачувувањето на етничкиот мир во земјата… Силно се надевам дека овој настан нема да стане причина за нарушување на меѓусебните односи помеѓу Македонците и Албанците во нашата земја… Толку од мене… Се надевам дека бев разбран.Јас би постапил исто. Не e битно дали биле Албанци, Македонци, Турци, Роми, Срби .....

Quote:„Од крикот на ќерка ми умрев од страв, потоа почнав да пукам“Во судот во Гостивар, Јаким Трифуновски, полицаецот што застрела две момчиња, тврдеше дека и тие се жртви на туѓи интересни, но не нападнале поради различната националност


[Image: sudenje-gostivar-banskoliev.jpg]

Силно полициско обезведување на судењето на полицаецот во Гостивар

ПОЛИЦАЕЦОТ ОД ГОСТИВАР ПРОЗБОРЕ ЗА ДВОЈНОТО УБИСТВО

Јаким Трифуновски, полицаецот што во февруари годинава застрела две момчиња во центарот на Гостивар, вчера во судница во Основниот суд во градот првпат проговори за настанот и мотивите за пукањето. Трифуновски на моменти многу емотивно раскажуваше како се борел за животот на својата мала ќерка, но и на сопругата и на синот.

ДИЛЕР НА ДРОГА СТОИ ЗАД НАПАДОТ

Судската сала беше преполна од роднини на починатите момчиња. Ниту еден роднина на Трифуновски не се појави, освен неговиот сосед, кој е сведок во постапката. Судијата пред присутните појасни дека полицијата од Гостивар се обидела на неколку адреси да ги побара сопругата и ќерката на обвинетиот, оти и тие треба да сведочат, но не ги нашла. Потоа биле извршени оперативни активности, од кои полицијата има сознанија дека тие се наоѓаат некаде во градот Прилеп, каде што, пак, Трифуновски е на издржување на мерката притвор. Оттаму двапати не беше донесен во судот оти немаше доволно безбедносни услови, но третиот пат со силно полициско обезбедување од специјалци и добро вооружени затворски чувари Трифуновски беше спроведен во судот. Пред почнувањето на процесот судијата провери дали судската полиција извршила детална контрола на сите присутни оти судењето е од висок ризик.

Пред да почне да зборува Трифуновски, обвинителката го прочита обвинителниот акт во кој е наведено дека полицаецот со умисла ги убил момчињата. „Почнала вербална расправија за паркирано возило и паркинг-место, по што настанала тепачка. Кога завршила тепачката и момчињата се завртеле да си заминат, Трифуновски го извадил пиштолот од појасот и пукал кон нив. Ги погодил и од тешките повреди од куршумите момчињата починале“, пишува во обвинението. Додека обвинителката читаше, Трифуновски мирно стоеше пред судијата и слушаше. Потоа кажа дека сака да зборува и да раскаже што се случило попладнето на 28 февруари на улицата пред зградата во која живее.

Претпладнето Трифуновски излегол од дома заедно се ќерка си, за да ја носи на училиште. Ги видел момчињата дека стојат потпрени на ѕид и автомобил, но не им обрнал внимание и продолжил кон џипот. Забележал дека во близината е и негов школски другар, со кого близок и добро се познавале. Наеднаш момчињата се стрчале кон него и почнале да му викаат оти се паркирал со џипот на тоа место.
Трифуновски за да не се расправа им се извинил и рекол дека нема повеќе да го остава возилото таму. Но момчињата не се откажале од намерата да почнат кавга. Почнале да го навредуваат и да му го попречуваат патот на движење. Но Трифуновски неколку пати повтори дека ниту едно од нив не го удрил.

- Не знаев што се случува. Ја држев ќерка ми и избегнував кавга, но тие не се откажуваа. Ја отворив вратата од колата, но еден од нив силно ја тресна и ја затвори. Во еден момент девојчето го фатија за ракавот од виндјакната. Тогаш се преплашив. Успеав да ја ослободам и да се обидам да ја натерам да се скрие во колата - раскажуваше Трифуновски.

НАЦИОНАЛНОСТА НЕ Е МОТИВ

„Ќе гледаш полицаецу што ќе и направиме на ќерката ти па потоа и на жена ти и синот“, му рекле напаѓачите. Во тој момент околу него се насобрале повеќемина. Застанало БМВ, од кое излегол Албанец што бил поврзан со трговија со дрога. Тогаш му станало јасно на Трифуновски дека нападот не е поради паркингот, туку поради тоа што е полицаец. Во тој момент почнала борбата за живот.

- Видов како ќерка ми со рацете гребе по стаклото и моли за помош. Наеднаш чув крик, кој и ден-денес го слушам. Крвта ми застана и кога почнаа да ме тепаат го извадив пиштолот да пукам во воздух. Мојот школски другар ме фати од зад грб и ме кутна на земја. Додека бев така легнат и тепан се појави оној што ги искористил момчињата за негови цели. Застана над мене и сакаше со чизмата да ми го смачка лицето. Тогаш почнав да пукам - раскажуваше со мали паузи Трифуновски за да се соземе, оти додека зборуваше повторно го преживуваше стравот од 28 февруари.

Успеал да се оттргне од напаѓачите и побегнал во полиција. Но пред судот се пожали дека токму колегите, наместо да го заштитат и да му помогнат на семејството, ништо не сториле туку му донеле лекар што му зборувал на албански.

Трифуновски појасни дека вистинскиот напаѓач бил дилер на дрога, кој ѝ се заканувал на цела гранична полиција, но, ете, го нападнал токму него.

Обвинетиот постојано пред судот повторуваше дека загинатите момчиња не се виновни за ништо туку дека и тие се жртви.

- Не ме нападнаа поради национална и верска нетрпеливост, туку оти сум полицаец. Ме нападнаа за сосема туѓи интереси. Господ е еден и ќе им суди на сите - заврши со сведочењето Трифуновски.
Судењето траеше до доцна попладнето, а во судот треба да бидат сослушани неколку сведоци, како и крунскиот сведок, неговата малолетна ќерка.


Автор: Кристина Мачкиќ
19-10-2012, 05:03 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

Kotevski i jankullovska izjaville deka nema sigurnosni usllovi za odrzhuvanje na sudskiot proces.Ha ha ha ha ha ha ne mozham a da ne se smeam.Braqata i cellata familija na policaecot ubiec se zhivi i zdravi.Go vodat svojot biznis riben restorant vo vrutok i nishto ne im preci.Negovata familija iako stanot na milicionerot ubiec e na 15 metri vozdushna linija od kuqite na zhrtvite sekoj den se otvarat prozori se navodnuvat cveqinjata.Nishto ne im fali na tie shto gi pravat tie aktivnosti.Ok sme naviknalle na takvi izjavi na kotevski i jankullovska.Bideiki takvi isti izjavi sllushavme sekoj den od srpskata policija vo kosovo vo 90 godini.Takvi izjavi sllushavme i od yugosllovenskite armijski organi deka allbancite regruti pravile samoubistvo so 20 kurshumi zad grb.
Mnogu e interesno deka slluckata e pred objektot montenegro.Montenegro e pod 24 casoven video nadzor.Vllasnikot na montenegro ne sakajki da im se zameri na nikoj otvoreno tvrdi: video kasetite gi sobra policijata vednash, jas nemam nishto tie gi ima gostivarskata policija.Kade se video kasetite.Zashto gostivarskata policija gi krie nekolku tuzhbi napraveni na policaecot trifunovski.Godinu dena pred ubistvoto istiot toj milicioner na eden star profesor od skopje mu nanesuva teshki telesni povredi.Stariot profesor kultivirall riba vo vrutok.Bideiki nivnata familija ima biznis so riba joakim trifunovski doadja vo konflikt so stariot profesor i fizicki go napadja.Negoviot rabotnik allbanec od gostivar potrcall da mu pomogne na svojot gazda, doticniot milicioner mu vperill slluzhben pishtoll vo gllava.Momceto ispllasheno stariot profesor so nekollku frakturi.Slluckata e mnogu jasna joakim trifunovski se odnesuvall vo gostivar kako revollverash i sakall site da mu se pllashat.No mlladite ne davalle ni pet pari za negovata arogantnost.Pobaralle da makne kollata od pat bideiki ne mozhat da vlezat vo svoite dvorovi.Joakim pocnall so navredi i psovki po shto zhrtvata besnik sheapi go udira nekolku pati od shto joakim padja na zemja.Stanuva ne mozhejki da podnese deka toj golemiot joakim da bide istepan i nokautiran od edno mllado dete otidnuva vo kolla zema sluzhbeniot pishtoll i se vraq i prvo mu podmetnuva pishtoll vo grllo na pasiven gledac na sllucka.Toj ispllashen na mrtvo vika ne te udriv jas.Joakim svrtuva pishtollot kon mlladiot besnik sheapi ispalill nekolku kurshumi i posle toa puka na negoviot komshija.Sudot neka reshi kako shto saka.Mie sve znaeme mie sve pishuvame.Mie znaeme i kade mu e familijata zhenata decata.Mie znaeme i kolku e joakim vo zatvor.Mie znaeme i zashto e bash vo prilep.Mie znaeme i kolku ke bide osuden i kade ke ja izdrzhuva kaznata.Jankullovska i kotevski ne mozhat da svatat deka umre vreme na informativen mrak
28-10-2012, 09:57 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,108
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Тато ме бранеше – сведочењето на 10 год ќерка на Трифуновски

Наодите на психијатрите утврдиле дека ќерката на полицаецот Трифуновски детално го раскажувала настанот без да фантазира, а таткото, кога пукал, постапил импулсивно со зголемен афектен страв.


Во судницата во присуство на вешти лица психијатри, форензичари и патолози, се одржа рочиштето на кое на полицаецот Трифуновски му се суди за убиството на двете момчиња на паркингот во Гостивар, пренесува Нова Македонија.

Иако адвокатот на оштетените инсистираше девојчето да биде донесено во судница, сепак судот не прифати непосредно сослушување поради безбедносни причини. Се читаше исказот на ќерката на Трифуновски, крунскиот сведок во постапката. Бидејќи е малолетна, изјавата им беше прочитана само на странките во постапката, пренесува Нова Македонија.

според извештајот од психијатриската болница девојчето е на 10-годишна возраст, со исклучително големи интелектуални способности. Кога разговарало со стручните лица од клиниката, девојчето во почетокот било вознемирено, но потоа се опуштило и детално раскажувало за настанот. Раскажала дека непознатите се нафрлиле да го тепаат татко ѝ и како тој ја бранел. Вештаците утврдиле дека девојчето паметело многу детали и кога раскажувало не фантазирало ниту измислувало, што е можно да се случи на дете на нејзина возраст, особено по таков настан.

Лекарите утврдиле дека во моментот кога нападнал полицаецот бил пресметлив, но дејствувал со зголемен афектен страв. Неговото однесување лекарите го окарактеризирале како импулсивно.

06-11-2012, 01:54 PM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27

(06-11-2012, 01:54 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Тато ме бранеше – сведочењето на 10 год ќерка на Трифуновски

Иако адвокатот на оштетените инсистираше девојчето да биде донесено во судница, сепак судот не прифати непосредно сослушување поради безбедносни причини. Се читаше исказот на ќерката на Трифуновски, крунскиот сведок во постапката. Бидејќи е малолетна, изјавата им беше прочитана само на странките во постапката, пренесува Нова Македонија.

Јордане, вон темата, зборот “крунски сведок“ ако можеш да ми објасниш што значи? Ако незнаеш ти и некој друг кој знае може тоа да го направи. Сполај ви.
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
(This post was last modified: 07-11-2012, 12:15 AM by Тодор.)
07-11-2012, 12:12 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,108
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(07-11-2012, 12:12 AM)Тодор Wrote:
(06-11-2012, 01:54 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Тато ме бранеше – сведочењето на 10 год ќерка на Трифуновски

Иако адвокатот на оштетените инсистираше девојчето да биде донесено во судница, сепак судот не прифати непосредно сослушување поради безбедносни причини. Се читаше исказот на ќерката на Трифуновски, крунскиот сведок во постапката. Бидејќи е малолетна, изјавата им беше прочитана само на странките во постапката, пренесува Нова Македонија.

Јордане, вон темата, зборот “крунски сведок“ ако можеш да ми објасниш што значи? Ако незнаеш ти и некој друг кој знае може тоа да го направи. Сполај ви.Мислам дека изразот "крунски сведок" не е од македонско потекло.
Еве што вели хрватското законодавство за значењето на изразот "крунски сведок"Quote:1.2.2. "krunski svjedok"

Pojam "krunskog svjedoka" uveden je odredbama Zakona o uredu za sprečavanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (ZUSKOK). Kolokvijalnim govorom ta osoba označava se pojmom "pokajnik".
Njegovo pojavljivanje na pred sudom, nakon što mu je sud u propisanoj proceduri, na prijedlog ovlaštenog tužitelja podijelio status "krunskog svjedoka" posebno je regulirano odredbama ZUSKOK-a .
Međutim, da bi osumnjičenik ili okrivljenik, ali prije pojavljivanja na glavnoj raspravi, stekao svojstvo "krunskog svjedoka", on biva ispitan od ovlaštenog tužitelja i to u svojstvu svjedoka. Njegov iskaz vrednuje kako državni odvjetnik, tako i sud u posebnom postupku za dodjeljivanje svojstva krunskog svjedoka.
U slučaju odstupanja od iskaza kakav je iznio pred ovlaštenim tužiteljem, postoji mogućnost nastavka njegovog progona radi kaznenog djela u postupku u kome je stekao svojstvo krunskog svjedoka, a tada da bi se utvrdilo postoji li to odstupanje, sudovi bi bili dužni uzeti u razmatranje i zapisnik koji je ovlašteni državni odvjetnik sastavio pri ispitivanju takve osobe u vrijeme kada je ina još bila osumnjičenik ili okrivljenik u istrazi, a samo ispitivanje bilo je provedeno po pravilima za ispitivanje svjedoka.
Ovaj slučaj predstavlja jedinu iznimku kada bi zapisnik o ispitivanju, od strana ovlaštenog državnog odvjetnika, određene osobe prema pravilima o ispitivanju svjedoka mogao biti korišten i pred sudom .Значи се работи за лице кое е соучесник во злоделото, лице кое прифатило да соработува, се покајало за злосторот, односно прифатило да сведочи против соучесниците во злосторот. Така јас го разбрав. Како девојчето станало покајник незнам. Но убеден сум дека и новинарот не го знае значењето на изразот "крунски сведок"


07-11-2012, 02:14 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,108
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Солзи во судот по изречената пресуда за „Монструм“

Во Kривичниот суд, денеска беше изречена пресудата за петкратното убиство кај Смиљковското езеро. Шестмина од седумте обвинети во случајот, добија доживотен затвор поради обвиненија за тероризам. Ослободен од обвининие е Сејди Рама.

Снимка од изрекувањето на пресудата :01-07-2014, 05:02 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,108
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Протест во петок поради незадоволство од пресудата за „Монструм“


[Image: Protest.jpg&h=auto&w=620&zc=1]

Протест, поради незадоволство од вчерашната пресуда за случајот „Монструм“, се организира на социјалната мрежа фејсбук.
Валентина Стојанчевска 1 јул 2014, 10:31

Во повикот се наведува дека на улица треба да излезат сите граѓани и да го кренат гласот, по петочната молитва во Јаја Паша џамијата, во 13.30 часот.[Image: protest-2.jpg]

Со вчерашната одлука на Основниот суд Скопје 1, шестмина од обвинетите, Агим Исмаиловиќ, Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Хаки Азири иСами Љута, за петкратното убиство кај Смиљковското езеро добија казна доживотен затвор, а Сејди Рами, по две години поминати во притвор, излегува на слобода, поради непостоење на цврсти докази.

Осудените имаат право на жалба пред Апелациониот суд.
01-07-2014, 05:07 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,108
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:„Фабричка грешка“ во процесот за „Монструм“


[Image: 0,,15881904_303,00.jpg]

Од денот кога е прекршено правото на пресумпција на невиност, случајот го следат дубиози и класични монтажи, велат правни експерти и аналитичари. Според првичните реакции, се чини никој не е задоволен од пресудата.

Воздржаност од една страна, и незадоволство што тлее од друга страна, ја проследија пресудата за случајот „Монструм“, во кој шест лица се осудени на доживотна казна затвор за петкратното убиство кај Смилковско Езеро, пред две години. Само за едно лице е донесена ослободителна пресуда, поради непостоење на цврсти докази. Според првичните реакции, се чини дека никој не е задоволен од пресудата. Семејствата на петте жртви бараат да бидат обелоденети нарачателите на грозоморниот чин.

„Пет телефонски броеви, кои ги посочил во изјавата заштитениот сведок, се заштитени како 'државна тајна'. Кој и зошто ги крие тие пет лица? Сакаме да знаеме кои биле нарачателите“, изјавија родителите на убиените момчиња.

Незадоволство владее и кај семејствата на осудените.

„Сега судот има шест осудени, ама ги нема сторителите на убиството, бидејќи овие лице не се тие“, изјавија роднини на осудените, кои во пресудата гледаат само „политичка одлука на власта за затворање на случајот“.

Класична монтажа

Образложението на судијата Ивица Стефановски, дека пресудата не е донесена врз основа на емоции, туку на докази, не ги увери сите во објективноста и исправноста на пресудата. Правни експерти не сакаат јавно да зборуваат, но тврдат дека процесот во старт почнал со „фабричка грешка“. Прстот го вперуваат во првата јавна изјава на министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, со која е направена почетната компромитација на судскиот процес. Истите причини ги наведува и Јетон Шасивари, професор по уставно право од Универзитетот на ЈИЕ.

„Се работи за типичен, школски пример на политички, полициски и судски монтиран процес, кој за жал, ја враќа Република Македонија во времето на комунистичка Југославија. Тогаш, партијата - држава преку конструкции, монтажи и политички диктат кон узурпираното и партиско судство, ги казнуваше Албанците со драконски казни за политички цели, без притоа да се утврдат, вина, мотиви и докази. Борбата за правдата и вистината за овој случај ќе продолжи. Не треба да се заборави дека Македонија е потписник на европската Конвенција за човекови права, која во членот 6 ја гарантира пресумпцијата на невиност. Овој случај сигурно ќе се најде пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур, токму поради нарушување на таа пресумпција на невиност, на 1 мај 2012 година, кога министерката за внатрешни работи изјави дека 'се откриени сторителите на петкратното грозоморно убиство'. Тоа потоа беше клучно и за повреда на други права - на фер судење и правична судска постапка“, вели професорот Шасивари. И надежта на роднините на осудените е свртена кон судот во Стразбур.

„Се случи тоа што беше објавено на 1 мај 2012. Ќе се жалиме преку други домашни судови, но поучени од досега, овде не очекуваме било што“, изјави роднина на еден од осудените.

Насер Рауфи, адвокатот на осудените, веќе најави жалба на пресудата.

„Оваа пресуда е базирана на неосновано сомнение, нема никакви докази, а образложенијата тераат на големи сомнежи на владеењето на правото. Ќе ја обжалиме пресудата во рок од 15 дена“, изјави Рауфи.

[Image: 0,,15881908_401,00.jpg]

Страв од нови тензии

Стравувањата поврзани за овој случај се поврзани со фактот дека различната етничка припадност на жртвите и обвинетите, која во старт беше нагласена преку толкување на мотивите за делото според денот кога е извршено - на Велики четврток, може да влијае на нарушување на меѓуетничките односи.

Во ДУИ денеска молчат, а токму лидерот на оваа партија неодамна побара од мисијата на ОБСЕ „да продолжи внимателно да го следи судењето околу случајот 'Монструм', со цел сите страни да се осигураат во еден фер и праведен процес, базиран врз силни факти“.

При неодамнешната посета на Македонија, високиот комесар на ОБСЕ за национални малцинства, Астрид Торс, изрази загриженост во врска со периодични појави на меѓуетничките инциденти во земјата. Таа истакна дека посебно ја загрижува пресудата во случајот “Монструм“, што би можело да доведе до интензивирање на меѓуетничките тензии. Во врска со овој случај, во медиумите беше објавено и писмото што амбасадорот Ралф Брет, шеф на мисијата на ОБСЕ во Скопје, им го испратил на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, во кое меѓудругото се осврнува и на судскиот процес за петкратното убиство.

„Мисијата (на ОБСЕ- н.з) не е во позиција јавно да ги оцени презентираните докази и во тој случај би постапила спротивно на мандатот. Јасно ни е дека без оглед на исходот од судскиот процес, ќе има директно засегнати лица или делови од пошироката јавност, кои нема да се сложуваат со него, како и дека се можни протести или случаи на агресивност кон одредени лица. Избрзаната политичка квалификација на делото, како дело со верски мотиви, ги подгрева можните конфликти“, се вели во писмото. Во тој контекст, пораката до двајцата лидери е „да направат напори ваквиот трагичен момент, да не стане извор на нови тензии“.

Големото полициско обезбедување на судот при објавувањето на пресудата е еден од индикаторите за таква можност, особено што процес веќе неколку пати беше повод за протести на граѓани од албанската етничка заедница. Тие испратија порака дека на исламските верници не треба според некаков неаргументиран автоматизам да им се додаваат епитети „радикални“ (исламисти) или „терористи“.

Дубиози за рејтинг

Аналитичарот Мерсел Биљали стравува дека оваа пресуда ќе ги вжешти меѓуетничките односи.

„Целиот процес беше проследен со големи правни дубиози, што остава простор за помисла дека се работи за комплетно монтиран процес, за да се зачува нечиј рејтинг во државата, во стилот - ете брзо ги најдовме и доживотно ги осудивме. Самата изјава на министерката Јанкуловска, дека се откриени сторителите, е прекршување на основното право на пресумпција на невиност, се‘ додека не се констатира спротивното. Попрво, нарачател на делото е можно да биде некој поврзан со макрокриминал, отколку едноставни луѓе кои по ниедна логика не би можеле да направат такво нешто, ниту имаат такво минато. Ова веројатно ќе ја вжешти и онака жешката политичка и меѓуетничка атмосфера“, вели Биљали.

Од Хелсиншкиот комитет за човекови права, чии набљудувачи ги мониторираа сите рочишта на овој судски процес, велат дека својот конечен и комплетен став ќе го соопштат откако детално ќе ја анализираат пресудата. ХК во својот последен двомесечен извештај парцијално оцени дека „во случајот 'Монструм' завршните зборови од страна на јавното обвинителство, излегоа од законската рамка за концептот на завршни зборови во кривичната постапка“.

„Истакнувањето на мотивите за сторување на кривичното дело, преку конципирање на реченици како да ги кажале самите обвинети, кои лесно може да предизвикаат страв и несигурност кај населението, лесно може да бидат и мотив за предизвикување на меѓуетнички тензии меѓу двете најголеми етнички заедници во земјава“, оцени ХК.

Заради таквиот настап на обвинителката, невладината организација „Разбуди се“ побара Советот на јавни обвинители да покрене иницијатива за оценка на работата на обвинителката, а ако утврди одговорност - и да ја разреши од должноста. Советот се‘ уште не се изјаснил за ова барање.
01-07-2014, 05:12 PM
Reply