Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПЕТКРАТНО УБИСТВО КАЈ СКОПЈЕ; (КАКО БИ ПОСТАПИЛЕ ВИЕ???? - Стара тема)
Author Message
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(14-04-2012, 06:29 PM)nikoj Wrote: Jaka rabota. Otkrismo toplu vodu. Ubistvo ga napravile povise lica. Otkritie na vek. Isprovociraste me da odgovoru na povise psotovi.
Prvo na Sokoli kako be ti kako arnaut ne znaes zasto e znacajan 28.11 za vas arnauti. Pa neli etoj dn na zname????
Vtoro na svi makedonci pa neli vi teknue deka godinu dna pred da ga "oslobodiv' arnauti Kosovo i toj bs u sredu (ako ne i cetvrtak pred veligden) mi Kumanovci imasmo slicni situaciju. Pogrebuvamo gi Belcu i Regita (bog da gi prosti) a nekoi od njino drustvo se boresva za zivot zatoj sto na arnauta ne mu se dopadnala pesma u kafic u Garnizon. Ja samo tolko. Dusa me boli za decki sto poginava kako kucinja ama ima gospod gleda.....

Za razlika od togas ,segasnive namestaljki se providni poradi pobrzi komunikacii ,socijalni mrezi ,mobilni ,internet, taka da i da te mestat deka nekoj kazal vaka onaka za tebe , ti sam licno brgu mozes da ja rascistis situacija ako si malku povest sto ti se slucuva i sprema.

Ovde resenie e vo edna licnost koja sega e garant za rascistuvanje na site gnasni scenarija a toa e licno Jankulovska.

Samo taa preku kontakti i pomos od Bugarija ,Germanija i Amerika podrzana so site nas koi procitavme sto ni se sprema, mozeme se toa da go urinsame navreme.

Site zaedno vo Makedonija
14-04-2012, 10:46 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30

А што да се каже...
петорица убиени на најкрвнички начин. Во меѓувреме, илјадници рекла-казала, шпекулацији со политички позадини. Демек, сите знаат однапред кој и како. Но баш тоа кажува колу е голема несреќа, колкав страв постои, колку е напатена Македонија. А за пар недели, можеби месец, луѓето ќе заборават на овие млади убиени луѓе, само нивните кутри мајки завиено во црно доживотно ќе патат, а зошто.
Ако било што значи, пред Велигден. Не сум некој верник, но по Матеј 19:14,
А Исус рече: „Оставете ги децата и не им пречете да дојдат при Мене, зашто на таквите им припаѓа небесното царство.”
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
15-04-2012, 04:22 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Груевски: Им порачувам на убијците дека ќе ги стигне казна и од законот и од БогаПремиерот Никола Грувски и претседателот Ѓорге Иванов денеска изразија сочувство до семејствата на петтемина убиени и им порачаа на убијците дека правдата ќе ги стигне.

[Груевски: Им порачувам на убијците дека ќе ги стигне казна и од законот и од Бога]

Премиерот Груевски им испрати порака на убијците кои одзедоа пет животи кај Смиљковското езеро дека казната ќе ги стигне и од законот и од Бога.

- Овој настан не погоди до срж, меѓутоа мораме да останеме исправени, да продолжиме да се справуваме со предизвиците. Сакам да им испратам порака и на сторителите на овој настан дека кога тогаш правдата ќе ги стигне и казната ќе ги стигне - и од Законот и од Бога, ако воопшто разбираат што значи тоа, посочи премиерот Груевски.Со оваа порака Груевски како да сака да ни каже дека и Господ работи по негов налог. Па тој ке ги најде и "кога тогаш" ке казни слосторниците.
Местото на Груевски после вакви изјави му е или во манастир или во ментална институција.
(This post was last modified: 15-04-2012, 02:17 PM by ЈорданПетровски.)
15-04-2012, 02:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote: Најден автомобил поврзан со убиството, момчињата не се убиени случајно, прво е стрелано во нив, потоа е пукано во 45 год Борче


Сценариото дека убиените биле сведоци на друго кривично дело е малку веројатно. На местото на убиството нема траги од друг кривично правен настан, соопшти министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска. Ова укажува на фактот дека убијците на мета ги имале момчињата. Паѓаат во вода тврдењата дека можеби случајно биле сведоци на друго дело, па се убиени поради тоа. Единствено што истрагата покажала со сигурност досега е дека прво биле убиени четирите момчиња, а потоа повозрасниот рибар. Во него е стрелано од поголема далечина. Се поставува прашањето дали тој случајно бил сведок на грозоморниот чин, па во обидот да стаса до својот автомобил и избега е убиен од сторителите? Неговото тело било пронајдено крај автомобилот кој бил со отворени врати.

Во текот на утрешниот ден ќе се земат изјави од семејствата на убиените. Резултатите од обдукцијата ќе бидат познати во вторник.
Не е утврден идентитетот на сторителите на петкратното убиство, но утврден е профилот. До сега се сослушани околу 100 лица. Од голема помош за полицијата биле јавувањата на 199 кои помогнале во отфрлање на дел од можните сценарија. Јанкуловска исто така информираше дека од јавувањата и со истрагата се потврдени неколку сценарија што ги разработувале.
Јанкуловска соопшти дека се пронајдени и неколку возила кои биле испитани. Едно од нив било најдено на 10 километри од местото на убиството, а според трагите најдени во него се претпоставува дека било поврзано со убиството.

Засега е познато дека се пукало од три оружја и три агли.

БезПардон.Мк
15-04-2012, 02:28 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote: Најново инфо од Обдукцијата – изрешетани, но не масакрирани – момчињата имале од 3 до 6 прострелни рани во главите


Четирите момчиња и 45 год рибар на телата имале повеќе огнострелни повреди. Најмногу во горниот дел на телото а дел од нив имале порострелни рани и во нозете.

Сите рани кај убиените се прострелни. Куршум се задржал само во телото на едно од убиените момчиња. Ова го покажала обдукцијата на Институтот за судска медицина, соопштија денеска Билјана Јаневска и Златко јакевски. Пренесува Press24.

Во момчињата е пукано одблизу. Прострелни рани имале и во грбот и во градниот кош. Во главата имале помеѓу 3 и 6 прострелни рани.

Смртта настапила како директна последица од оштетувањето на виталните органи. Експертите не утврдиле други повреди освен огнострелните рани. Тоа доведува до заклучок дека жртвите не биле масакрирани, не биле врзувани и не биле измачувани пред убиството. Според наодите на Судска медицинаутврдено е и дека нивните тела по настапувањето на смртта не биле преместувани. Скршениците на вилицата и на ногата кај некои од жртвите, биле предизвикани од проектилите со коишто било пукано кон нив . Се чека целосно исушување на облеката за да може да се утврди од која далечина било пукано во нив.
Фактот што сите рани се прострелни и задржан во телото е само еден куршум според експертите ги потврдува сомневањата дека убијците пукале со оружје со голема моќност.

Вештачењето го извршиле 3 екипи на судска медицина со над 10 лица. Од таму велат дека обдукцијата е извршена најпрофесионално и е обезбедена добра фото-документација.

На 12 април – четврток кај езерото во атарот на скопското село Смилковци, беа убиени Александар Наќовски, Цветанчо Ацевски, Кире Тричковски и Филип Славковски на возраст од 18 до 20 години од скопската населба Радишани и 45-годишниот Борче Стефковски од село Црешово.
15-04-2012, 02:32 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,431
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(14-04-2012, 10:46 PM)fetak Wrote:
(14-04-2012, 06:29 PM)nikoj Wrote: Jaka rabota. Otkrismo toplu vodu. Ubistvo ga napravile povise lica. Otkritie na vek. Isprovociraste me da odgovoru na povise psotovi.
Prvo na Sokoli kako be ti kako arnaut ne znaes zasto e znacajan 28.11 za vas arnauti. Pa neli etoj dn na zname????
Vtoro na svi makedonci pa neli vi teknue deka godinu dna pred da ga "oslobodiv' arnauti Kosovo i toj bs u sredu (ako ne i cetvrtak pred veligden) mi Kumanovci imasmo slicni situaciju. Pogrebuvamo gi Belcu i Regita (bog da gi prosti) a nekoi od njino drustvo se boresva za zivot zatoj sto na arnauta ne mu se dopadnala pesma u kafic u Garnizon. Ja samo tolko. Dusa me boli za decki sto poginava kako kucinja ama ima gospod gleda.....

Za razlika od togas ,segasnive namestaljki se providni poradi pobrzi komunikacii ,socijalni mrezi ,mobilni ,internet, taka da i da te mestat deka nekoj kazal vaka onaka za tebe , ti sam licno brgu mozes da ja rascistis situacija ako si malku povest sto ti se slucuva i sprema.

Ovde resenie e vo edna licnost koja sega e garant za rascistuvanje na site gnasni scenarija a toa e licno Jankulovska.

Samo taa preku kontakti i pomos od Bugarija ,Germanija i Amerika podrzana so site nas koi procitavme sto ni se sprema, mozeme se toa da go urinsame navreme.

Site zaedno vo Makedonija
Dobro Nikoj,
Da ne mislish na Belco prijatel na Shinter i negovata grupa?
Ako e toj, togash ima li nekoj koj ne go poznaval licno Belco da kaze dobra rabota za nego?
A Fetak, ti malku da se spushtish na zemja zatoa shto Jankulovska ne raboti vo Sudska Medicina, Jankulovska ne e inspektor, zatoa nishto ne zavisi od nea.
Prestani da se kolnesh vo nekoj koj nema nikakva zasluga za reshavanje na ovoj sluchaj.
Edinstveno shto zavisi od nea e dali se kje se izvede transparentno.
Ponekogash nekoi raboti i ne doadjaat nitu do nejzinite ushi, ima tolku mnogu race preku koi informaciite preodjaat preku dodeka stignat do nejzinite shto nekogash ima i nameshtaljki, a nekogash ima i nenamerno zatashkuvanje, taka da, da se zeme zdravo za gotovo deka se zavisi od nea ili nishto ne zavisi od nea e samo naivno razmisluvanje.
Sepak treba da gi procenuvash rabotite od sluchaj do sluchaj.


‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
(This post was last modified: 15-04-2012, 05:27 PM by montehristo.)
15-04-2012, 05:25 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,431
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(15-04-2012, 02:32 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote: Најново инфо од Обдукцијата – изрешетани, но не масакрирани – момчињата имале од 3 до 6 прострелни рани во главите


Четирите момчиња и 45 год рибар на телата имале повеќе огнострелни повреди. Најмногу во горниот дел на телото а дел од нив имале порострелни рани и во нозете.

Сите рани кај убиените се прострелни. Куршум се задржал само во телото на едно од убиените момчиња. Ова го покажала обдукцијата на Институтот за судска медицина, соопштија денеска Билјана Јаневска и Златко јакевски. Пренесува Press24.

Во момчињата е пукано одблизу. Прострелни рани имале и во грбот и во градниот кош. Во главата имале помеѓу 3 и 6 прострелни рани.

Смртта настапила како директна последица од оштетувањето на виталните органи. Експертите не утврдиле други повреди освен огнострелните рани. Тоа доведува до заклучок дека жртвите не биле масакрирани, не биле врзувани и не биле измачувани пред убиството. Според наодите на Судска медицинаутврдено е и дека нивните тела по настапувањето на смртта не биле преместувани. Скршениците на вилицата и на ногата кај некои од жртвите, биле предизвикани од проектилите со коишто било пукано кон нив . Се чека целосно исушување на облеката за да може да се утврди од која далечина било пукано во нив.
Фактот што сите рани се прострелни и задржан во телото е само еден куршум според експертите ги потврдува сомневањата дека убијците пукале со оружје со голема моќност.

Вештачењето го извршиле 3 екипи на судска медицина со над 10 лица. Од таму велат дека обдукцијата е извршена најпрофесионално и е обезбедена добра фото-документација.

На 12 април – четврток кај езерото во атарот на скопското село Смилковци, беа убиени Александар Наќовски, Цветанчо Ацевски, Кире Тричковски и Филип Славковски на возраст од 18 до 20 години од скопската населба Радишани и 45-годишниот Борче Стефковски од село Црешово.
Biblijata veli: Vistinata kje te oslobodi.
Nas ne oslobodi od umnobolna shpekulacija deka imalo izmachuvanje.
A mozebi i ne bila umnobolna, mozebi bila namerna za narodot da se revoltira i digne na noze.

‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
15-04-2012, 05:29 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,431
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(15-04-2012, 02:15 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Груевски: Им порачувам на убијците дека ќе ги стигне казна и од законот и од БогаПремиерот Никола Грувски и претседателот Ѓорге Иванов денеска изразија сочувство до семејствата на петтемина убиени и им порачаа на убијците дека правдата ќе ги стигне.

[Груевски: Им порачувам на убијците дека ќе ги стигне казна и од законот и од Бога]

Премиерот Груевски им испрати порака на убијците кои одзедоа пет животи кај Смиљковското езеро дека казната ќе ги стигне и од законот и од Бога.

- Овој настан не погоди до срж, меѓутоа мораме да останеме исправени, да продолжиме да се справуваме со предизвиците. Сакам да им испратам порака и на сторителите на овој настан дека кога тогаш правдата ќе ги стигне и казната ќе ги стигне - и од Законот и од Бога, ако воопшто разбираат што значи тоа, посочи премиерот Груевски.Со оваа порака Груевски како да сака да ни каже дека и Господ работи по негов налог. Па тој ке ги најде и "кога тогаш" ке казни слосторниците.
Местото на Груевски после вакви изјави му е или во манастир или во ментална институција.

Naprotiv Jordan,
Ova samo pokazuva kolku toj e bez skrupuli za da go iskoristi i najsvetoto kaj Hristijanite za svojata cel.
Ova pokazuva deka nekoj vo negoviot tim go chital i go praktikuva Bernays.
Bash toa go chini mnogu opasen.
Ova bio trebalo da pokaze deka Gruevski ne se libi od nikakvi dozvoleni ili nedozvoleni sredstva za da si ja osigura i ostvari svojata cel.
Od SDS ne bi mozel da chuesh neshto vakvo, zatoa shto tie so boga raskrstile ushte od vremeto na Marks.

‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
15-04-2012, 06:04 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
15-04-2012, 06:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
(15-04-2012, 02:15 PM)ЈорданПетровски Wrote: Со оваа порака Груевски како да сака да ни каже дека и Господ работи по негов налог. Па тој ке ги најде и "кога тогаш" ке казни слосторниците.
Местото на Груевски после вакви изјави му е или во манастир или во ментална институција.
15-04-2012, 07:05 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(15-04-2012, 05:25 PM)montehristo Wrote:
(14-04-2012, 10:46 PM)fetak Wrote:
(14-04-2012, 06:29 PM)nikoj Wrote: Jaka rabota. Otkrismo toplu vodu. Ubistvo ga napravile povise lica. Otkritie na vek. Isprovociraste me da odgovoru na povise psotovi.
Prvo na Sokoli kako be ti kako arnaut ne znaes zasto e znacajan 28.11 za vas arnauti. Pa neli etoj dn na zname????
Vtoro na svi makedonci pa neli vi teknue deka godinu dna pred da ga "oslobodiv' arnauti Kosovo i toj bs u sredu (ako ne i cetvrtak pred veligden) mi Kumanovci imasmo slicni situaciju. Pogrebuvamo gi Belcu i Regita (bog da gi prosti) a nekoi od njino drustvo se boresva za zivot zatoj sto na arnauta ne mu se dopadnala pesma u kafic u Garnizon. Ja samo tolko. Dusa me boli za decki sto poginava kako kucinja ama ima gospod gleda.....

Za razlika od togas ,segasnive namestaljki se providni poradi pobrzi komunikacii ,socijalni mrezi ,mobilni ,internet, taka da i da te mestat deka nekoj kazal vaka onaka za tebe , ti sam licno brgu mozes da ja rascistis situacija ako si malku povest sto ti se slucuva i sprema.

Ovde resenie e vo edna licnost koja sega e garant za rascistuvanje na site gnasni scenarija a toa e licno Jankulovska.

Samo taa preku kontakti i pomos od Bugarija ,Germanija i Amerika podrzana so site nas koi procitavme sto ni se sprema, mozeme se toa da go urinsame navreme.

Site zaedno vo Makedonija
Dobro Nikoj,
Da ne mislish na Belco prijatel na Shinter i negovata grupa?
Ako e toj, togash ima li nekoj koj ne go poznaval licno Belco da kaze dobra rabota za nego?
A Fetak, ti malku da se spushtish na zemja zatoa shto Jankulovska ne raboti vo Sudska Medicina, Jankulovska ne e inspektor, zatoa nishto ne zavisi od nea.
Prestani da se kolnesh vo nekoj koj nema nikakva zasluga za reshavanje na ovoj sluchaj.
Edinstveno shto zavisi od nea e dali se kje se izvede transparentno.
Ponekogash nekoi raboti i ne doadjaat nitu do nejzinite ushi, ima tolku mnogu race preku koi informaciite preodjaat preku dodeka stignat do nejzinite shto nekogash ima i nameshtaljki, a nekogash ima i nenamerno zatashkuvanje, taka da, da se zeme zdravo za gotovo deka se zavisi od nea ili nishto ne zavisi od nea e samo naivno razmisluvanje.
Sepak treba da gi procenuvash rabotite od sluchaj do sluchaj.

Da navistina Jankulovska ne e se toa sto go ti kazuvas , sepak po 5-6 godini ima pretstava so kakov se covecki i kadrovski kapacitet raspolaga vo i okolu sebe od kadar i onie koi se nadvor od druga strana na zakon kaj nas ,vo sosedstvo i regionot.

Po gledanje nazad od nejzini prethodnici Boskovski,Dosta,Kostov,Cokrevski,Frckovski mozes da zaklucuis deka ako ne se spravi so menagiranje na vakov tip kriminalitet i se sto toa implicira ,idninata nema da i e mirna.

Krvta povikuva i si go zema cehot ,osobeno na nevini koi se vo nekoi planovi na steta na Makedonija.

Taa znae i ima kontakt i so soodvetni sluzbi od sosedstvo i onie koi nesto znacat vo region i posiroko i kako i da e se ke se doznae.

Se e do nea , a inaku taa mora da si gi povika site pod nea na odgovornost zasto ova ni se sluci i kako ostana MVR da ne znae za izvrsiteli,Detonator,ili gosti od Pakistan,Afganistan,Libija.

Ne e deka e naivna i ne znae sto pravi,ideja za 199 e nejzina.

Veruvam Jankulovska e na zar ,takvo e toa prvo stolce ,a kontakti so Bugarija,Germanija i Amerika taa prva gi ima .

I da e po tvoe, zelba za manipuliranje i zloupotreba na dokazi vo istraga kolku i da se profisionalni i da otidat vo pogresna nasoka veruvaj toj sto toa ke go prifati taka kako gotovo i validno isto snosi odgovornost , ti rekov minatiot period ni go toa pokazuva cvrsto.

Vo blisko minato imavme atentati,ubistva,2001,Karpalak,Vejce ,Rastanski lozja,Ljuboten, se toa sobirase i akumulirase gnev kaj narod strav i omraza ,i sekogas imase loso po Makedonija.

Mislam deka i ova e vo takva nasoka i so takva namena i cel,no za zal kaj nas Makedonec e hendikepiran od sam sebe, vo vakvi slucai mu se deluva na um i da ne zbori pa makar i da gresi ,ama slobodno da go kaze ona sto go misli ,iskreno ili namenski da nesto izmanipulira.

Jas rekov ubeden sum se e vo race i ovlastuvanja na Jankulovska na toa stojam do dalje a isto ke zemam i tvoja preporaka da oladam.

Eve po ova ke se istusiram so poladna voda,ke pijam ladno,ke jadam sladoled i ete te soslusav , ti zagrej se ,pa poobjasni mi na mene olaaden sto mislis ti vo vrska so ova 5kratno ubistvo, kako nekoj strucnjak od nekoja pogore spomenata oblast ,ili kako obicen smrtnik kako mene i milioni gragani vo Makedonija.

Koga-togas.Hristos voskrese -vaistina voskrese.
15-04-2012, 08:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Quote:Постои очевидец на убиството кај Смилковското езеро?


Постои уште еден прежиевеан сведок на убиствата кај Смилковското Езеро, тврди Прва Српска телевизија.

Според телевизијата идентитетот на сведокот се држи во најстрога тајност.

Телевизијата јавува и дека убијците избегале кон Косово, а во близина на граничниот премин Блаце пронајден е нивниот џип.

Полицијата засега на отркива дополнителни детали за убиството кое се случи во четвртокот вечерта во близина на Смилковското Езеро кај село Смиљковци.
16-04-2012, 01:01 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Убиството кај Смилковското Езеро порака за акцијата `Детонатор`?

Убиството кај Смиљковци може да е порака до полицијата вели професорката Фросина Ременски.

`Според мене ова е порака, а можеби и одвраќање на полицијата од намерата за спроведување докрај на акцијата ’Детонатор’. Ако се анализираат изјавите од МВР, дека сите напори се насочени кон расветлување на овој случај, тоа значи дефокусирање од друга криминилистичка истрага која била во тек`, вели Ременски за Дојче Веле.

Полицијата тешко ќе го расветли случајот зашто рацете и се врзани од законот за лустрација, семета професорот Владимир Пивоваров.

Полицијата како што велата надлежните со забрзано темпо работи на рачистување на убиството на петте лица кај Смилковското Езеро во близина на Скопје.


Quote:Jordan Petrovski

Молкот на Груевски може да се толкува само дека пораката ја разбрал, знае од кого е и зошто е упатена до него. Мислам дека оваа грозоморна порака не е од исламисти ниту од Албанци.
Saturday at 18:07 ·
16-04-2012, 01:20 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

Моите съболезнования ... дано тия които са го направили това престъпление, да си платят с цялата строгост на закона ...
16-04-2012, 02:11 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Јанкуловска: Возилото користено за убиството е увезено од странство


Министерката Јанкуловска потврди дека е пронајдено возилото кое било директно користено при убиството на петте лица кај Железарското езеро.

Јанкуловска изјави дека возилото ќе биде подложено на низа хемиски тестови и анализи но поради комплексноста на анализите резултати ќе има за неколку дена.

Возилото кое што било користено било увезено од странство и подолго време не било регистрирано а таблиците кои што биле користени не припаѓале на тоа возило.


Значи сериозна трага е пронајдена. Кој го увезол возилото? Само да не се случи увозникот да го "продал" на непознати како што беше продадено Амито со кое се изврши атентатот на Глигоров.
16-04-2012, 02:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Quote:Протести - тензично во Скопје

Во прилог, видео и фото материјал од моменталниот протест кој се случува во Скопје.

Ситуацијата е и натаму тензична.

Според информациите искршен е најмалку еден прозор на зградата на владата, на третиот кат.

Полицијата има контрола над протестот.

Видеото е снимено пред само неколку минути.
16-04-2012, 06:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


[Image: skopjeprotest1.jpg]


[Image: skopjeprotest2.jpg]
16-04-2012, 06:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36[Image: 09AE544464BF1A44857FC2325A4EF8E6.jpg]

[Image: 51D32C913943F647ADDA23409EEC269C.jpg]

[Image: 34B1795909EC894BA822F8295E49C94B.jpg]

[Image: 1FFF84CD73C6BF4E82F70D766DFCAA67.jpg]
16-04-2012, 06:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Нереди на скопските улици


Најавените мирни протести за убиството на петтемина кај Смилковското езеро сепак поминаа со серија инциденти и провокации.


[Image: kanal5foto-600x403.jpg]

Дивеење, кршење билборди, палење контејнери, навредливи пароли на етгничка основа. Во ваква атмосфера поминаа шпротестите пред македонската влада во кои учествуваа неколку стотини млади луѓе, претежно малолетници. Силното полициско обезбедување не можеше да ја контролира толпата која дивјачки кршеше и трчаше по скопските улици. Пред малку со полициска интервенција групата е разбиена па демонстрантите во помали групи се упатиле во различни делови на градот.

Сеуште нема официјална информација за штетата која е направена ниту пак дали во протестот има повредени или приведени лица.

ФОТО: Канал5

[Image: kanal5foto2-600x410.jpg]Премногу работи веке се откриваат. Протестот е исклучиво од навивачки групи. Знаеме кој ги формираше и кој ги контролира. Голема режија ама ефектите неверувам дека ке бидат големи.
(This post was last modified: 16-04-2012, 06:43 PM by ЈорданПетровски.)
16-04-2012, 06:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(This post was last modified: 16-04-2012, 07:40 PM by ЈорданПетровски.)
16-04-2012, 07:36 PM
Reply