Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПЕТКРАТНО УБИСТВО КАЈ СКОПЈЕ; (КАКО БИ ПОСТАПИЛЕ ВИЕ???? - Стара тема)
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#81

Quote:Убиениот од Црешево бил убиен за да нема сведоци за настанот

Cе претпоставува дека некаде после 19 часот се убиени четворицата млади момчиња, по што налетал жителот од Црешево кој видел што се случилоЕден од петмината убиени кај Железараското езеро бил сведок на настанот, претпоставува полицијата. Неговото тело било настрана од телата на четворицата убиени. Се претпоставува дека некаде после 19 часот се убиени четворицата млади момчиња, по што налетал жителот од Црешево кој видел што се случило. Поради тоа злосторниците решиле да се решат и од него. Жители на Радишани велат дека се слушнале најмалку осум истрели некаде околу 19 часот. Ова се само првични претпоставки.
Инаку автомобилот со отворени врати кој е пронајден кај езерото е на жителот на Црешево, семеен човек. Неговите роднини од синоќа е покрај езерото. Велат им се јавил дека ќе оди на риба, а потоа веќе не можеле да го добијат.

Телата на сите петмина убиени се пренесени во судска медицина од каде се чека извештајот за причините за смртта. Останатите четворица убиени се од скопската населба Радишани. Најмладиот од нив имал 18 години. Имињата на жртвите се уште не се соопштени.
13-04-2012, 06:36 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#82

Албанският план за дестабилизация на Македония вероятно е в ход. Ще последват още такива убийства, докато етническото напрежение доведе до война. Кой ще бъде съюзникът на македонците в тази война? Турция и Сърбия? Кой пак ще ви даде оръжие и политическа подкрепа?
13-04-2012, 06:45 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#83

(13-04-2012, 06:45 PM)veritas Wrote: Албанският план за дестабилизация на Македония вероятно е в ход. Ще последват още такива убийства, докато етническото напрежение доведе до война. Кой ще бъде съюзникът на македонците в тази война? Турция и Сърбия? Кой пак ще ви даде оръжие и политическа подкрепа?

Уште кога видов дека е твој последниот пост на темата, знаев дека тој ќе ни покаже каков мршојад си. Ти предлагам да ја игнорораш оваа тема.
Let me hear you make decisions without your television.
13-04-2012, 08:14 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#84

Оваа е едно видување на наводен експерт, го најдов на ФБ


Quote:Хронологија на вчерашниот ден и мала анализа

5 кратно убиство може да направи

1.Лице со психичка пореметеност
2.Професионалци
3.Судар помеѓу вооружени групи

Од тоа што се гледа на видео записите ,достапни на интернет ,одама се искључува точката под број 1 ,заради тоа што нема познат случај да неколку лица со иста дијагноза на психичка пореметеност се здружиле да напраат вакво злодело.
Убиените лица небиле врзани туку биле од близина убиени и спрема информациите на МВР им се пукало од зад грб ,што значи дека доколку лицата кој пукале биле со психичка пореметеност нема случај да го сторат тоа на таков начин пак ниту жртвите би се однесувале така туку би почнале да бегаат доколу такви лица биле блиску до нив и вооружени.
Отпаѓа и точка 3 ,заради што убиените немале криминален профил

По се што е достапно од вчера во медиумите и извештаите на полицијата како и изјавата на Јанкуловска ,видео материјалот од медиумските кујќи како и кључната изјава на Јанкуловска дека жртвите небиле виновни може да се залучи

Жртвите биле опколени со најмалку 3 лица до 4 .Им било наредено да ги стават рацете на грб ,што го сториле тоа,на најмалку двајца од нив им било наредено да клекнат на земја со рацете на грб.Сведокот кој се наоѓал на 40-60 метри од нив е убиен во трчање (бегање).
Оваа постапка е однос на униформирани лица при фајќање на ловокрадци или криминалци ,а по односот на жртвите кои ги препознале веројатно се работи за припадници на МВР .Не порбале да бегаат ,а на земјата се гледало една лична карта спрема тврдење на очевидец,што значи дека биле легитимирани.

Посебно запрепастува што СИТЕЛ ТВ и Вечер дошле 25 минути пред телата да бидат откриени од МВР .Односно најмалку дошло лицето Александар Спасовски кој со Ивона Талевска биле во договор да ја извести што се случило.
Спрема видео материјалот од изјавата на мештаните после заминувањето на ТВ Сител и Вечер се појавила полицијата која вршела истрага.
Се поставува и прашање зошто МВР не ги повикала на разговор овие лица од СИТЕЛ и ВЕЧЕР како и уредниците на сите портали кој тврдеја дека убиците се Албанци.Дали СИТЕЛ и ВЕЧЕР претпоставуваат или знаат кој се убијците.
Молчењето на МВР како и на сите про-Владини медиуми како и МВР ,па изјавите на владините медиуми дека се во прашање албанци до изјавата на Гордана Јанкуловска да се смалат меѓуетничките тензии не е само манипулација за долвање во оган кога тие незнаат кој се убијците ,или знаат.
13-04-2012, 08:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#85

Quote:Радишани на барикади, Албаниците исплашени до коска!

[Image: DSC_9587.jpg]
Нема улица во скопските населби Бутел и Радишани вечерва, а да не е под бројна полициска опсада по бруталното убиство што се случи вчера на Железарското езеро во близина на населбата, кога петмина Македонци беа до смрт изрешетани на зајдисонце од непознати напаѓачи, додека ловеле риби, на само неколку стотина метри од семејните домови.Неколку стотици жители од македонска националност се уште се на улиците низ Бутел и Радишани. Револтирани, гневни и разбеснати, тие велат дека бараат правда и пронаоѓање на свирепите убијци кои вчера ги лишија од живот нивните млади сограѓани.

Четирите другари од маалото, од кои најстариот имал само 20 години, беа убиени вчера вечер на брегот на езерото додека ловеле риби. Полицијата засега нема конкретни информации за злосторството.

[Image: DSC_9308.jpg]

На местото на крвавиот настан биле пронајдено само чаури од испуканите смртоносни куршуми и роболовната спрема на младите момчиња кои заминале да риболоват на езерото.

Пред петнаесет минути заврши состанокот на првите луге на МВР, кои се сретнаа во станицата во населбата Гази Баба за да разговараат за алармантната состојба околу убиството, кое и тоа како може да ја врати земјава во 2001 година.


[Image: DSC_9195.jpg]
Неофицијално дознаваме дека на состанокот не бил донесен никаков заклучок освен дека под итно треба да се најдат сторителите за да се спречи нов меѓуетнички конфликт помеѓу Македонците и Албанците во земјава.

Македонците од Радишани, за жал се едногласни, и велат: Албанците ги убија дечките!

Албанците, пак, од Љуботен и од околните села велат дека вака не биле исплашени од 2001 – година.

Тие ниту со автобус ниту со возило не можат да поминат до своите домови.

Најголемиот товар останува на МВР, да ги најде злосторниците што е можно побргу.

[Image: DSC_9214.jpg]

[Image: DSC_9443.jpg]

[Image: DSC_9511.jpg]

[Image: DSC_9404.jpg]13-04-2012, 09:50 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#86

Уапсени граѓани во Радишани


13-04-2012, 10:16 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#87

13-04-2012, 10:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#88

14-04-2012, 04:16 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#89

Най-искрено съчувствие до близките на жертвите и всички Македонци. Надявам се извършителите да си получат заслуженото.
Без Ботев няма България
14-04-2012, 05:17 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#90

(13-04-2012, 06:45 PM)veritas Wrote: Албанският план за дестабилизация на Македония вероятно е в ход. Ще последват още такива убийства, докато етническото напрежение доведе до война. Кой ще бъде съюзникът на македонците в тази война? Турция и Сърбия? Кой пак ще ви даде оръжие и политическа подкрепа?

@Веритас,ти си болен човек!
Бог да ги прости!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
14-04-2012, 05:19 AM
Website Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#91

Лоша работа. Дано бъде хванат извършителя/ите на това убийство.Icon_question
14-04-2012, 07:00 AM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9
#92

Каква трагедия! Бог да ги прости тези млади хора! Надявам се, че за максимално кратък период, извършителите на това злодеяние да си понесат най- суровото наказание. Искрено съчуствие към роднини и близки на загиналите.

(13-04-2012, 06:45 PM)veritas Wrote: Албанският план за дестабилизация на Македония вероятно е в ход. Ще последват още такива убийства, докато етническото напрежение доведе до война. Кой ще бъде съюзникът на македонците в тази война? Турция и Сърбия? Кой пак ще ви даде оръжие и политическа подкрепа?

veritas, ти си бедна душа, честно!
14-04-2012, 09:58 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#93

Най-важният въпрос сега за Македония е, въпросът за съюзниците.
14-04-2012, 12:20 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#94

Вие на този форум май не сте запознати със събитията, които се случват в момент. Целия конфликт започна заради това, че албанците започнаха да бият македонците. След това македонците извършиха атентат срещу едно албанско семейство, като убиха един от неговите членове и раниха другите. Убийството на петимата македонци е отмъщения за атентата срещу това албанско семейство. Както е тръгнало ще има още много невинни жертви, няма да можете да ги оплачете всичките.
14-04-2012, 12:28 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#95

(14-04-2012, 12:28 PM)veritas Wrote: Вие на този форум май не сте запознати със събитията, които се случват в момент. Целия конфликт започна заради това, че албанците започнаха да бият македонците. След това македонците извършиха атентат срещу едно албанско семейство, като убиха един от неговите членове и раниха другите. Убийството на петимата македонци е отмъщения за атентата срещу това албанско семейство. Както е тръгнало ще има още много невинни жертви, няма да можете да ги оплачете всичките.

Администратори, не можете ли да банирате това говедо Веритас за поне 6 месеца, че да мирясаме и ние?
Жалко за момчетата! Лека им пръст!
Мисля, че Македония е изправена пред сериозни проблеми и едно ново етническо сътресение ще бъде съвсем логично последствие на нарастващото напрежение между македонци и албанци.
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
14-04-2012, 01:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#96

Quote:Петкратното убиство кај Смиљковци го извршиле неколку лица

[Image: g_jankuloska-zivo.jpg]

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска информираше дека петкратното убиство кај Железарското езеро во атарот на с.Смиљковци го извршиле неколку лица, со оглед на тоа дека по извршените анализи се констатирало дека пронајдените чаури биле од три различни видови на оружје.

“Обдукцијата покажа дека чаурите се од три типа на оружје, што сугерира дека има повеќе од еден извршител. Податок за бројката немаме, но сите опции се отворени и се предмет на анализа“, изјави денеска министерката.

Таа информираше и дека во момчињата било пукано од непосредна близина, бидејќи биле јасно видливи трагите од прострелните рани, како на момчињата, така и на постариот човек.

“Пукано е од непосредна близина, видливи се трагите на телата на момчињата, и констатирано е дека смртта настапила како резултат на овие прострелни рани“, изјави Јанкулоска.

Таа посочи и дека во овој момент, се’ уште не се познати мотивите за убиството, како ни етничката припадност на убијците, ниту пак идентитетот. Министерката истакна и дека е направена анализа за податоци во однос на возилата кои би можеле да бидат поврзани со настанот.

“Во овој момент од сите информации, воопшто не може да се констатира ниту етничката припадност, ниту идентитетот на сторителите, ниту пак мотивите за убиството. Сите информации кои случајно или намерно се пласираат во јавноста, а се поврзани со меѓуетничките односи во Македонија, се шпекулации, бидејќи сега немаме потврдено такво нешто“, вели Јанкулоска.

Министерката рече и дека се обратиле до соседните полициски служби, за доколку тие имаат некакви информации, веднаш да бидат пријавени кај македонското МВР, со оглед на тежината на овој случај кој Јанкулоска го посочи како еден од најсериозните кривични дела на кои работеле.

Таа истакна и дека постојано се повикуваат нови лица на разговор во полицијата, и уште еднаш апелираше до сите оние кои имаат било каква информација поврзана со петкратното убиство, да се јават во МВР на линијата 199 или на редовната линија на полицијата.
Нетпрес
14-04-2012, 01:45 PM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#97

Jaka rabota. Otkrismo toplu vodu. Ubistvo ga napravile povise lica. Otkritie na vek. Isprovociraste me da odgovoru na povise psotovi.
Prvo na Sokoli kako be ti kako arnaut ne znaes zasto e znacajan 28.11 za vas arnauti. Pa neli etoj dn na zname????
Vtoro na svi makedonci pa neli vi teknue deka godinu dna pred da ga "oslobodiv' arnauti Kosovo i toj bs u sredu (ako ne i cetvrtak pred veligden) mi Kumanovci imasmo slicni situaciju. Pogrebuvamo gi Belcu i Regita (bog da gi prosti) a nekoi od njino drustvo se boresva za zivot zatoj sto na arnauta ne mu se dopadnala pesma u kafic u Garnizon. Ja samo tolko. Dusa me boli za decki sto poginava kako kucinja ama ima gospod gleda.....
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
14-04-2012, 06:29 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#98


Нека Бог да ги прости убитите! Искрени съболезнования! Надявам се македонската държава да разкрие убийците и да ги осъди така, както заслужават!

Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
14-04-2012, 07:58 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#99


Quote:Antigona Damevska

Само што си дојдов од капела,неможев да останам на погреб.Децата се МАСАКРИРАНИ,сите се брутално претепани и врз сите се изживувале,носовите искршени,буквално лицата не им се познавале пукано им е во РАЦЕ И ВО НОЗЕ(?),грклан,очи,тил којзнае низ што поминале за сите има некаква информација освен за ситуацијата на Кире Тричковски(најверојатно најлошо поминал?) искрено вчера душата ми плачеше и ме стегаше цела вечер еве и одсабајле,плус вчера не ме пуштаа да влезам во Радишани на протести од 3 влеза пробав,премногу сум гневен на ситуацијава...

БОГ ДА ГИ ПРОСТИ СИТЕ,НЕКА ИМ Е ЛЕСНА ЗЕМЈАТА.

Пост на dimitarp, на форумот Кајгана ...

НЕКА ЗНАЕ МАКЕДОНИЈА ШТО И СЕ СЛУЧУВА, ЗАТОА ШТО СИТЕ МЕДИУМИ МОЛЧАТ!!!!

МОМЧИЊАТА СЕ МАСАКРИРАНИ, НЕШТО ШТО ЈАНКУЛОВСКА НЕ ГО КАЖА НА ПРАШАЊЕТО, ДАЛИ МОМЧИЊАТА СЕ МАЛТРЕТИРАНИ !!!!

Раширете ја веста ... сите имаат право да знаат ...
14-04-2012, 09:05 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,093
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Убијците биле добро обучени лица

Првичните неофицијални информации за тоа како било извршено убиството на петтемина кај Железарско Езеро укажуваат дека убијците биле добро обучени лица.

[Image: DSC_9299.jpg]
Што се случуваше на брегот на ова езерце?

Трагите укажуваат дека четворицата убиени биле опколени од најмалку три или четири лица, дека младите риболовци биле натерани да ги стават рацете на грб и да клекнат, по што со куршуми во нивните глави била извршена класична егзекуција.

Четириесет и петгодишниот сведок, кој се наоѓал стотина метри од четворицата млади, бил убиен при обид за бегство откако го видел грозоморното убиство. Неговиот брат, Цветан Стефковски од скопското село Црешево, вели дека на главата на неговиот убиен брат Борче имало три прострелни рани, што упатува на тоа дека убијците го фатиле Стефковски и ладнокрвно го егзекутирале, исто како и четирите момчиња.

„Не дозволив никој да го види брат ми зашто кога го добивме телото од судска медицина, едвај го препознав. Имаше три прострелни рани во главата“, вели Стефковски.

Првите официјални податоци за пронајдени чаури од повеќе пиштоли, за тоа дека било пукано од непосредна близина, за тоа дека на телата на убиените немало никаква друга трага за насилство, само ги потврдуваат претпоставките дека убијците се добро обучени професионалци.

Во четвртокот вечер на Железарско Езеро кај скопско Смилковци брутално беа убиени момчињата Кире Тричковски, Цветанчо Ацевски, Александар Наќевски и Филип Славковски – Френки од скопската населба Радишани, како и четириесет и петгодишниот Борче Стефковски од скопското село Црешево. Полицијата сè уште нема осомничени за петкратното убиство. Информациите се дека сите биле убиени со огнено оружје додека ловеле риби на езерото. Момчињата биле пронајдени мртви еден до друг, а рибарот од Црешево бил пронајден мртов на неколку десетици метри од телата на момчињата.

Полицијата досега повика на разговор педесетина лица, но нема осомничени. Засега е познато дека убиството го извршиле неколку лица што пукале со различни оружја.
14-04-2012, 10:42 PM
Reply