Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Котле - Бугарски форум?
Author Message
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#81

(20-02-2012, 02:29 PM)TATAP Wrote: [quote='Il Schismatico' pid='49766' dateline='1329743944']
Ей, какво направихте вие бе-на какви езици почнахте да говорите?
Чувствам се изолиран ;-)
Icon_mrgreen От това знам само фалеминдерит и букур Icon_mrgreen

Tatar prvata duma ozna4ava mersi dokato drugata hubavo.Ak iska6 da nau4i6 allbanski po brzo treba da presnimi6 azik na azik i za pet minuti ima6 zapisano.6eguvam se i as iskam da znam bugarski sas vreme mislia da nau4am va6ia azik
21-02-2012, 12:47 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#82

Е, Соколи-казват че албанският е много труден, изолиран език-много стар индоевропейски, повързан с говора на племена които май са били близки на траките?
По едно време като правех родословни дървета имах идеята че предците ми преди 500 години са били албанци /от един исторически град Берат на една много хубава река-като Търново или Ловеч разположен по бреговете, под крепостта/ и щях да седна ако трябва и да го науча като едното нищо 
Ти като македонец „не-славянин” как намираш разликите между стандартен македонски и литературен български?
Как се разбираше с българите? Лесно ли успя да превключваш или ти отне време и усилия? Какви усилия? Те как ти говореха?
Поздрави,
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
21-02-2012, 01:42 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#83

(21-02-2012, 12:47 PM)sokoli Wrote:
(20-02-2012, 02:29 PM)TATAP Wrote: [quote='Il Schismatico' pid='49766' dateline='1329743944']
Ей, какво направихте вие бе-на какви езици почнахте да говорите?
Чувствам се изолиран ;-)
Icon_mrgreen От това знам само фалеминдерит и букур Icon_mrgreen

Tatar prvata duma ozna4ava mersi dokato drugata hubavo.Ak iska6 da nau4i6 allbanski po brzo treba da presnimi6 azik na azik i za pet minuti ima6 zapisano.6eguvam se i as iskam da znam bugarski sas vreme mislia da nau4am va6ia azik

Имам в колата диск с песни на Али паша,Пони,Лавер Бариу,Или Бака,Буяр Палоя и други Party1

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
21-02-2012, 02:27 PM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#84

Никој не се осмели да напише збор, да го дематира или потврди напишаното.(20-02-2012, 11:54 PM)Solenik Wrote: За мене воопшто не е проблем што Бугарите се обидуваат да ја изнесат нивната верзија, зашто доколку не се во право многу лесно можат да се демантираат. Уште повеќе, кога некој ќе погледне на дискусииве после 100-тина години ќе знае дека Бугарите ги бележат Македонците како Бугари. За мене далеку побитно е да се расчити бележењето на бугараши од страна на УДБа на Македонци кои не се чувствувале како такви. Уште повеќе затоа што после 100-тина години кога ќе се пишува историјата за денешницата, бугарската кауза ќе има непобитен доказ дека "Бугарите" во Македонија биле насилно асимилирани.
Quote:“Лустрација” во однос на македонскиот национален индентитет

УБД-а: дувло на бугараши

Методија Андонов-Ченто, првиот Претеседател на македонската држава, бил осуден како соработник на Ванчо Михајлов и “бугараш“. Истата судбина ги има сретнато и Панко Брашнаров, Медотиј Шаторов-Шарло, како и илјадници други осудени и ликвидирани борци за самостојна Македонија, мнозината од нив членови на младинската организација ВМРО (СДРМА) ПРАВДА. Имено, праксата на тајните полиции на комунистичкиот режим (народно познати како УДБ-а) била сите македонски националисти да ги бележи како “бугараши"


Пишува Душан Петровски

Денешнава владеачка гарнитура на Република Македонија финансира проекти кои бараат илјадници-годишни Македонци под земја, во Авганистан, во Индија, меѓу Хунзите и меѓу Египќаните. Ги бараат на небо, под вода, под дрво и под камен. Но, никако да ги видат оние Македонци кои им се пред очите. Најочигледното некогаш е најтешко да се согледа.

Живееме во реалност кога нашите Илинденски херои, основоположниците на идејата за самостојна национална македонска држава, ни се киднапираат од страна на еден соседен народ. Ова се случува поради постоењето на пишани документи во кои некои од најзначајните индивидуи од македонската историја се потпишани како вакви или онакви Бугари. Илинденците живееле и твореле пред стотина години, и никој од нив не е меѓу живите, односно, никој од нив нема можност денес да се изјасни дали бил Македонец или Бугарин, или македонски Бугарин, или бугарски Македонец, или нешто сосема поинакво.

Неколку децении подоцна, една друга генерација на дејци за македонската кауза биле осудени од страна на Комунистичките гарнитури како таканаречени бугараши. Методија Андонов-Ченто, првиот Претеседател на македонската држава, бил осуден како соработник на Ванчо Михајлов и “бугараш“. Истата судбина ги има сретнато и Панко Брашнаров, Медотиј Шаторов-Шарло, како и илјадници други осудени и ликвидирани борци за самостојна Македонија, мнозината од нив членови на младинската организација ВМРО (СДРМА) ПРАВДА. Имено, праксата на тајните полиции на комунистичкиот режим (народно познати како УДБ-а) била сите македонски националисти да ги бележи како “бугараши” - со цел да си даде оправдание за гонењето на политичките противници. Поради оваа несреќна околност, архвите на македонската УДБ-а, како и оние на македонските судови се полни со случаи на обработка и судење на “Бугари”.

Оваа пракса, бележењето на неистомислениците на режимот како “бугараши”, продолжила низ целиот тек на членувањето на Македонија во југословенската федерација, но, за жал и во годините потоа. Партијата ВМРО-ДПМНЕ за време на деведесетите години на минатиот век, денес е етикетирана како дувло на “бугараши”. По асоцијација, тогаш и нејзините симпатизери, како и поддржувачи (гласачи) стануваат исто. Новата инкарнација на УБД-а во периодот на последната деценија на дваесетиот век има отпочнато постапки за следење на илјадници Македонци по основа на “бугараштво”, “ванчомихајловизам” и “врховизам”. Еден меѓу овие илјадници е и мојот татко, Јордан Петровски.

Вистината е дека УДБ-а нема откриено или докажано ниту еден единствен “бугараш“ во изминативе дваесет години - а, работеле напорно на таа задача, па дури и се обидувале да подметнат наводно “бугараштво” кај своите "предмети на претходна оперативна обработка”. Што би се рекло, фабрикувале Бугари и “бугараши”, и пак неуспеале да најдат бугараш. Неуспехот на УДБ-а се должи на фактот дека “бугараши” во Македонија не постоеле, ниту постојат. Но, и покрај тоа, се јавува еден голем проблем. Имено, иако јас знам дека Јордан Петровски никогаш не бил, ниту е, ниту некогаш ќе биде “бугараш“; иако истото го знам за стотици други стари ВМРО-вци покрај кои израснав; сепак, гореспоменатите архиви на УДБ-а и на судовите после стотина години, ќе кажуваат една сосема друга приказна: дека во Република Македонија вриело од Бугари!

Како што ние денес не сме во можност едноставно да ги поканиме Илинденците во телевизиско студио и да ги запрашаме за појаснување; како што истото не може да се стори со Ченто и со илјадниците приврзаници на ВМРО ПРАВДА; така ни нашите внуци ќе ја немаат можноста да добијат прво-рачни сведочења од оние кои некој друг ги обележал како “бугараши”.
Дел од водачите на ВМРО ПРАВДА биле основачи на партијата ВМРО ДПМНЕ, а таа пак, беше партијата која ја започна иницијативата за осамостојувањето на Македонија од СФРЈ.

Македонија е парадоксална држава. Службата чија што задача е државната безбедност произведува “бугараши” “на тон”. Сакајќи или не, работата на УДБ-а, подоцна СДБ, е највредното дело кое било кој можел да го сработи на просторот на Република Македонија, а во корист на бугарската кауза.

Дали треба да дозволиме прилика, некој после стотина години да ги чита судските пресуди и досиеата од 1944-1998. година, и да протолкува дека во Република Македонија живеел бугарски народ, кој по пат на репресија станал македонски. Дали треба да дозволиме некој да го толкува чинот на осамостојувањето на Република Македонија – конечното остварување на целта на Илинденците, како чин на “бугараштво”? Ова е реалноста кој го очекува македонскиот народ за две до три генерации, доколку не се спроведе “Лустрација” која ќе ги расветли делувањата на УБД-а.

Авторот е член на советот на Комитетот за Демократизација на Република Македонија

21-02-2012, 02:48 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#85

(21-02-2012, 02:48 PM)ЈорданПетровски Wrote: Никој не се осмели да напише збор, да го дематира или потврди напишаното.(20-02-2012, 11:54 PM)Solenik Wrote: За мене воопшто не е проблем што Бугарите се обидуваат да ја изнесат нивната верзија, зашто доколку не се во право многу лесно можат да се демантираат. Уште повеќе, кога некој ќе погледне на дискусииве после 100-тина години ќе знае дека Бугарите ги бележат Македонците како Бугари. За мене далеку побитно е да се расчити бележењето на бугараши од страна на УДБа на Македонци кои не се чувствувале како такви. Уште повеќе затоа што после 100-тина години кога ќе се пишува историјата за денешницата, бугарската кауза ќе има непобитен доказ дека "Бугарите" во Македонија биле насилно асимилирани.
Quote:“Лустрација” во однос на македонскиот национален индентитет

УБД-а: дувло на бугараши

Методија Андонов-Ченто, првиот Претеседател на македонската држава, бил осуден како соработник на Ванчо Михајлов и “бугараш“. Истата судбина ги има сретнато и Панко Брашнаров, Медотиј Шаторов-Шарло, како и илјадници други осудени и ликвидирани борци за самостојна Македонија, мнозината од нив членови на младинската организација ВМРО (СДРМА) ПРАВДА. Имено, праксата на тајните полиции на комунистичкиот режим (народно познати како УДБ-а) била сите македонски националисти да ги бележи како “бугараши"


Пишува Душан Петровски

Денешнава владеачка гарнитура на Република Македонија финансира проекти кои бараат илјадници-годишни Македонци под земја, во Авганистан, во Индија, меѓу Хунзите и меѓу Египќаните. Ги бараат на небо, под вода, под дрво и под камен. Но, никако да ги видат оние Македонци кои им се пред очите. Најочигледното некогаш е најтешко да се согледа.

Живееме во реалност кога нашите Илинденски херои, основоположниците на идејата за самостојна национална македонска држава, ни се киднапираат од страна на еден соседен народ. Ова се случува поради постоењето на пишани документи во кои некои од најзначајните индивидуи од македонската историја се потпишани како вакви или онакви Бугари. Илинденците живееле и твореле пред стотина години, и никој од нив не е меѓу живите, односно, никој од нив нема можност денес да се изјасни дали бил Македонец или Бугарин, или македонски Бугарин, или бугарски Македонец, или нешто сосема поинакво.

Неколку децении подоцна, една друга генерација на дејци за македонската кауза биле осудени од страна на Комунистичките гарнитури како таканаречени бугараши. Методија Андонов-Ченто, првиот Претеседател на македонската држава, бил осуден како соработник на Ванчо Михајлов и “бугараш“. Истата судбина ги има сретнато и Панко Брашнаров, Медотиј Шаторов-Шарло, како и илјадници други осудени и ликвидирани борци за самостојна Македонија, мнозината од нив членови на младинската организација ВМРО (СДРМА) ПРАВДА. Имено, праксата на тајните полиции на комунистичкиот режим (народно познати како УДБ-а) била сите македонски националисти да ги бележи како “бугараши” - со цел да си даде оправдание за гонењето на политичките противници. Поради оваа несреќна околност, архвите на македонската УДБ-а, како и оние на македонските судови се полни со случаи на обработка и судење на “Бугари”.

Оваа пракса, бележењето на неистомислениците на режимот како “бугараши”, продолжила низ целиот тек на членувањето на Македонија во југословенската федерација, но, за жал и во годините потоа. Партијата ВМРО-ДПМНЕ за време на деведесетите години на минатиот век, денес е етикетирана како дувло на “бугараши”. По асоцијација, тогаш и нејзините симпатизери, како и поддржувачи (гласачи) стануваат исто. Новата инкарнација на УБД-а во периодот на последната деценија на дваесетиот век има отпочнато постапки за следење на илјадници Македонци по основа на “бугараштво”, “ванчомихајловизам” и “врховизам”. Еден меѓу овие илјадници е и мојот татко, Јордан Петровски.

Вистината е дека УДБ-а нема откриено или докажано ниту еден единствен “бугараш“ во изминативе дваесет години - а, работеле напорно на таа задача, па дури и се обидувале да подметнат наводно “бугараштво” кај своите "предмети на претходна оперативна обработка”. Што би се рекло, фабрикувале Бугари и “бугараши”, и пак неуспеале да најдат бугараш. Неуспехот на УДБ-а се должи на фактот дека “бугараши” во Македонија не постоеле, ниту постојат. Но, и покрај тоа, се јавува еден голем проблем. Имено, иако јас знам дека Јордан Петровски никогаш не бил, ниту е, ниту некогаш ќе биде “бугараш“; иако истото го знам за стотици други стари ВМРО-вци покрај кои израснав; сепак, гореспоменатите архиви на УДБ-а и на судовите после стотина години, ќе кажуваат една сосема друга приказна: дека во Република Македонија вриело од Бугари!

Како што ние денес не сме во можност едноставно да ги поканиме Илинденците во телевизиско студио и да ги запрашаме за појаснување; како што истото не може да се стори со Ченто и со илјадниците приврзаници на ВМРО ПРАВДА; така ни нашите внуци ќе ја немаат можноста да добијат прво-рачни сведочења од оние кои некој друг ги обележал како “бугараши”.
Дел од водачите на ВМРО ПРАВДА биле основачи на партијата ВМРО ДПМНЕ, а таа пак, беше партијата која ја започна иницијативата за осамостојувањето на Македонија од СФРЈ.

Македонија е парадоксална држава. Службата чија што задача е државната безбедност произведува “бугараши” “на тон”. Сакајќи или не, работата на УДБ-а, подоцна СДБ, е највредното дело кое било кој можел да го сработи на просторот на Република Македонија, а во корист на бугарската кауза.

Дали треба да дозволиме прилика, некој после стотина години да ги чита судските пресуди и досиеата од 1944-1998. година, и да протолкува дека во Република Македонија живеел бугарски народ, кој по пат на репресија станал македонски. Дали треба да дозволиме некој да го толкува чинот на осамостојувањето на Република Македонија – конечното остварување на целта на Илинденците, како чин на “бугараштво”? Ова е реалноста кој го очекува македонскиот народ за две до три генерации, доколку не се спроведе “Лустрација” која ќе ги расветли делувањата на УБД-а.

Авторот е член на советот на Комитетот за Демократизација на Република Македонија

Чекај бе Јордане, каде брзаш. Баш ги затопливме односите со браќата Бугари, а ти сакаш да не враќаш на тешки дискусии. Не гледаш како се гради коалиција помеѓу Албанци, Македонци и Бугари! Чекај малку да се порадуваме. Уживај малку.Party1

21-02-2012, 03:05 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#86

(21-02-2012, 03:05 PM)hristo Wrote: Чекај бе Јордане, каде брзаш. Баш ги затопливме односите со браќата Бугари, а ти сакаш да не враќаш на тешки дискусии. Не гледаш како се гради коалиција помеѓу Албанци, Македонци и Бугари! Чекај малку да се порадуваме. Уживај малку.Party1Прашањето не е беше упатено до Бугарите, туку до оние кои овдека глумат големи и чесни Македонци.
Во откривањето на улогата на српските служби е "проблемот" на КОТЛЕ.

21-02-2012, 03:22 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#87

(21-02-2012, 02:48 PM)ЈорданПетровски Wrote: Никој не се осмели да напише збор, да го дематира или потврди напишаното.(20-02-2012, 11:54 PM)Solenik Wrote: За мене воопшто не е проблем што Бугарите се обидуваат да ја изнесат нивната верзија, зашто доколку не се во право многу лесно можат да се демантираат. Уште повеќе, кога некој ќе погледне на дискусииве после 100-тина години ќе знае дека Бугарите ги бележат Македонците како Бугари. За мене далеку побитно е да се расчити бележењето на бугараши од страна на УДБа на Македонци кои не се чувствувале како такви. Уште повеќе затоа што после 100-тина години кога ќе се пишува историјата за денешницата, бугарската кауза ќе има непобитен доказ дека "Бугарите" во Македонија биле насилно асимилирани.
Quote:“Лустрација” во однос на македонскиот национален индентитет

УБД-а: дувло на бугараши

Методија Андонов-Ченто, првиот Претеседател на македонската држава, бил осуден како соработник на Ванчо Михајлов и “бугараш“. Истата судбина ги има сретнато и Панко Брашнаров, Медотиј Шаторов-Шарло, како и илјадници други осудени и ликвидирани борци за самостојна Македонија, мнозината од нив членови на младинската организација ВМРО (СДРМА) ПРАВДА. Имено, праксата на тајните полиции на комунистичкиот режим (народно познати како УДБ-а) била сите македонски националисти да ги бележи како “бугараши"


Пишува Душан Петровски

Денешнава владеачка гарнитура на Република Македонија финансира проекти кои бараат илјадници-годишни Македонци под земја, во Авганистан, во Индија, меѓу Хунзите и меѓу Египќаните. Ги бараат на небо, под вода, под дрво и под камен. Но, никако да ги видат оние Македонци кои им се пред очите. Најочигледното некогаш е најтешко да се согледа.

Живееме во реалност кога нашите Илинденски херои, основоположниците на идејата за самостојна национална македонска држава, ни се киднапираат од страна на еден соседен народ. Ова се случува поради постоењето на пишани документи во кои некои од најзначајните индивидуи од македонската историја се потпишани како вакви или онакви Бугари. Илинденците живееле и твореле пред стотина години, и никој од нив не е меѓу живите, односно, никој од нив нема можност денес да се изјасни дали бил Македонец или Бугарин, или македонски Бугарин, или бугарски Македонец, или нешто сосема поинакво.

Неколку децении подоцна, една друга генерација на дејци за македонската кауза биле осудени од страна на Комунистичките гарнитури како таканаречени бугараши. Методија Андонов-Ченто, првиот Претеседател на македонската држава, бил осуден како соработник на Ванчо Михајлов и “бугараш“. Истата судбина ги има сретнато и Панко Брашнаров, Медотиј Шаторов-Шарло, како и илјадници други осудени и ликвидирани борци за самостојна Македонија, мнозината од нив членови на младинската организација ВМРО (СДРМА) ПРАВДА. Имено, праксата на тајните полиции на комунистичкиот режим (народно познати како УДБ-а) била сите македонски националисти да ги бележи како “бугараши” - со цел да си даде оправдание за гонењето на политичките противници. Поради оваа несреќна околност, архвите на македонската УДБ-а, како и оние на македонските судови се полни со случаи на обработка и судење на “Бугари”.

Оваа пракса, бележењето на неистомислениците на режимот како “бугараши”, продолжила низ целиот тек на членувањето на Македонија во југословенската федерација, но, за жал и во годините потоа. Партијата ВМРО-ДПМНЕ за време на деведесетите години на минатиот век, денес е етикетирана како дувло на “бугараши”. По асоцијација, тогаш и нејзините симпатизери, како и поддржувачи (гласачи) стануваат исто. Новата инкарнација на УБД-а во периодот на последната деценија на дваесетиот век има отпочнато постапки за следење на илјадници Македонци по основа на “бугараштво”, “ванчомихајловизам” и “врховизам”. Еден меѓу овие илјадници е и мојот татко, Јордан Петровски.

Вистината е дека УДБ-а нема откриено или докажано ниту еден единствен “бугараш“ во изминативе дваесет години - а, работеле напорно на таа задача, па дури и се обидувале да подметнат наводно “бугараштво” кај своите "предмети на претходна оперативна обработка”. Што би се рекло, фабрикувале Бугари и “бугараши”, и пак неуспеале да најдат бугараш. Неуспехот на УДБ-а се должи на фактот дека “бугараши” во Македонија не постоеле, ниту постојат. Но, и покрај тоа, се јавува еден голем проблем. Имено, иако јас знам дека Јордан Петровски никогаш не бил, ниту е, ниту некогаш ќе биде “бугараш“; иако истото го знам за стотици други стари ВМРО-вци покрај кои израснав; сепак, гореспоменатите архиви на УДБ-а и на судовите после стотина години, ќе кажуваат една сосема друга приказна: дека во Република Македонија вриело од Бугари!

Како што ние денес не сме во можност едноставно да ги поканиме Илинденците во телевизиско студио и да ги запрашаме за појаснување; како што истото не може да се стори со Ченто и со илјадниците приврзаници на ВМРО ПРАВДА; така ни нашите внуци ќе ја немаат можноста да добијат прво-рачни сведочења од оние кои некој друг ги обележал како “бугараши”.
Дел од водачите на ВМРО ПРАВДА биле основачи на партијата ВМРО ДПМНЕ, а таа пак, беше партијата која ја започна иницијативата за осамостојувањето на Македонија од СФРЈ.

Македонија е парадоксална држава. Службата чија што задача е државната безбедност произведува “бугараши” “на тон”. Сакајќи или не, работата на УДБ-а, подоцна СДБ, е највредното дело кое било кој можел да го сработи на просторот на Република Македонија, а во корист на бугарската кауза.

Дали треба да дозволиме прилика, некој после стотина години да ги чита судските пресуди и досиеата од 1944-1998. година, и да протолкува дека во Република Македонија живеел бугарски народ, кој по пат на репресија станал македонски. Дали треба да дозволиме некој да го толкува чинот на осамостојувањето на Република Македонија – конечното остварување на целта на Илинденците, како чин на “бугараштво”? Ова е реалноста кој го очекува македонскиот народ за две до три генерации, доколку не се спроведе “Лустрација” која ќе ги расветли делувањата на УБД-а.

Авторот е член на советот на Комитетот за Демократизација на Република Македонија

Eх нямах намерение да развалям оформящата се коалиция...

Няколко неща за текста

Откровено казано неговата логика ме затруднява...

Защо илинденските герои да са киднапирани от съседния народ?
Документното им наследство не е ли достатъчно, та трябва днес със задна дата да ги призоваваме на телевизионен дебат? Защо такова недоверие – нима наистина може да се смята, че тези хора са били манипулирани от Екзархията и Княжеството – по-късно...?

Къде е времето – 1918-1941 г.? Кралство Югославия не е ли имало служби? Те нямат ли архиви? Какво показват архивите – и там ли врие от про-български елементи – борци за независима Македония?

Допускам, че след 1944 г. УДБ-а намерно побългарява хора искрено приели македонството /или просто, които винаги са си били македонци – както някой би ме коригирал/ – не искам да използвам навредливи тези...

Защо се прави това – въпрос на догадки и хипотези..., но най-вероятно по навик, по стара традиция – югославска. А защо все пак е трябвало да се демонизира съседния народ – който, между другото, още след Първата световна война въобще не е бил в състояние да застраши – нито като ресурс, нито като стандарт или дипломация - когото и да е било от своите съседи, та камо ли Югославия с нейното западно-европейско лоби...
От какво са се страхували? Нима е било толкова страшно да има нормална комуникация между българи и македонци през всичките тези десетилетия...
Но пък като че ли резултатът е на лице – днес са много малко умерено поднесените и искрени тези от македонска или от българска страна, които да не звучат като обида или по-лошо – като анекдот...за, както е прието да се казва – масовата публика.

Логичен е въпросът какъв избор УДБ-а оставя на читателите на своите архиви – да, ще има много хора киднапирани от българите ...както се смята в текста на Душан – но кой кого е киднапирал и до какво е довело това? – по-важно все пак е да няма възклицания от рода на „клети българи” и/или „клети македонци”...при четенето.

Това, което тези и подобни на тях архиви показват е посегателството на универсалните човешки права – дали техният прочит ще бъде лекарство, а не отрова – предстои да се види – но и не бива да се избързва с оценките...

И в Македония; а и в България – лустрацията закъсня дотолкова, че картите сигурно са пренаредени по мярката на някогашните и сегашните силни на деня.
България започна системна лустрация близо 5 години след приемането на страната в НАТО – за да констатираме днес, че лустрационната комисия няма правомощия да огласи имената на т.нар. кредитни милионери (облагодетелствали се по време на кризата 1996-1997 г.) съпричастни със службите...


21-02-2012, 03:44 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#88

И за „клетите албанци” и не само....– За пръв път бях в Албания 1994 г. – да, аз не съм първа младост...В Охрид ни казаха – луди ли сте – къде сте тръгнали – ще ви окрадат. После човекът се позамисли и добави – а бе внимавайте – криминалът сигурно е като в София.
В Тирана паркирах – вярно – в двора на близки на моите приятели. Забравих колата отключена, жабката отворена – когато след няколко дни минах да я взема – ладата с пръст не беше пипната (то вярно – какво може да се вземе от една лада, но все пак...)
Валута се обменяше на площада пред операта – смених някакви долари – но бях сгрешил сметката. Човекът ме настигна след 50-на метра за да ми даде цялата сума...Та етикетите са едно, а житейският опит понякога подсказва нещо съвсем друго...

По същото това време Македония впечтляваше не само с инфраструктура и услуги на много по-добро ниво от Албания, а и от България. Но имаше и нещо друго – някакъв дух, оптимизъм и добронамереност...Дали говорихме за история с нашите домакини – май да, но като че ли и никой не е прекалявал с това. Е – това беше лятото на 1994 г., когато българите се изживявахме като велика футболна нация...Между другото едни възрастни жени, привлечени от фланелките с надпис – „Ще играем за България...Ицо” ни спряха с въпроса – „А бе момчета, защо се изложихте така срещу шведите – за една бройка внукът да изхвърли телевизора през прозореца?”

21-02-2012, 04:26 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#89

(21-02-2012, 02:48 PM)ЈорданПетровски Wrote: Никој не се осмели да напише збор, да го дематира или потврди напишаното.(20-02-2012, 11:54 PM)Solenik Wrote: За мене воопшто не е проблем што Бугарите се обидуваат да ја изнесат нивната верзија, зашто доколку не се во право многу лесно можат да се демантираат. Уште повеќе, кога некој ќе погледне на дискусииве после 100-тина години ќе знае дека Бугарите ги бележат Македонците како Бугари. За мене далеку побитно е да се расчити бележењето на бугараши од страна на УДБа на Македонци кои не се чувствувале како такви. Уште повеќе затоа што после 100-тина години кога ќе се пишува историјата за денешницата, бугарската кауза ќе има непобитен доказ дека "Бугарите" во Македонија биле насилно асимилирани.
Quote:“Лустрација” во однос на македонскиот национален индентитет

УБД-а: дувло на бугараши

Методија Андонов-Ченто, првиот Претеседател на македонската држава, бил осуден како соработник на Ванчо Михајлов и “бугараш“. Истата судбина ги има сретнато и Панко Брашнаров, Медотиј Шаторов-Шарло, како и илјадници други осудени и ликвидирани борци за самостојна Македонија, мнозината од нив членови на младинската организација ВМРО (СДРМА) ПРАВДА. Имено, праксата на тајните полиции на комунистичкиот режим (народно познати како УДБ-а) била сите македонски националисти да ги бележи како “бугараши"


Пишува Душан Петровски

Денешнава владеачка гарнитура на Република Македонија финансира проекти кои бараат илјадници-годишни Македонци под земја, во Авганистан, во Индија, меѓу Хунзите и меѓу Египќаните. Ги бараат на небо, под вода, под дрво и под камен. Но, никако да ги видат оние Македонци кои им се пред очите. Најочигледното некогаш е најтешко да се согледа.

Живееме во реалност кога нашите Илинденски херои, основоположниците на идејата за самостојна национална македонска држава, ни се киднапираат од страна на еден соседен народ. Ова се случува поради постоењето на пишани документи во кои некои од најзначајните индивидуи од македонската историја се потпишани како вакви или онакви Бугари. Илинденците живееле и твореле пред стотина години, и никој од нив не е меѓу живите, односно, никој од нив нема можност денес да се изјасни дали бил Македонец или Бугарин, или македонски Бугарин, или бугарски Македонец, или нешто сосема поинакво.

Неколку децении подоцна, една друга генерација на дејци за македонската кауза биле осудени од страна на Комунистичките гарнитури како таканаречени бугараши. Методија Андонов-Ченто, првиот Претеседател на македонската држава, бил осуден како соработник на Ванчо Михајлов и “бугараш“. Истата судбина ги има сретнато и Панко Брашнаров, Медотиј Шаторов-Шарло, како и илјадници други осудени и ликвидирани борци за самостојна Македонија, мнозината од нив членови на младинската организација ВМРО (СДРМА) ПРАВДА. Имено, праксата на тајните полиции на комунистичкиот режим (народно познати како УДБ-а) била сите македонски националисти да ги бележи како “бугараши” - со цел да си даде оправдание за гонењето на политичките противници. Поради оваа несреќна околност, архвите на македонската УДБ-а, како и оние на македонските судови се полни со случаи на обработка и судење на “Бугари”.

Оваа пракса, бележењето на неистомислениците на режимот како “бугараши”, продолжила низ целиот тек на членувањето на Македонија во југословенската федерација, но, за жал и во годините потоа. Партијата ВМРО-ДПМНЕ за време на деведесетите години на минатиот век, денес е етикетирана како дувло на “бугараши”. По асоцијација, тогаш и нејзините симпатизери, како и поддржувачи (гласачи) стануваат исто. Новата инкарнација на УБД-а во периодот на последната деценија на дваесетиот век има отпочнато постапки за следење на илјадници Македонци по основа на “бугараштво”, “ванчомихајловизам” и “врховизам”. Еден меѓу овие илјадници е и мојот татко, Јордан Петровски.

Вистината е дека УДБ-а нема откриено или докажано ниту еден единствен “бугараш“ во изминативе дваесет години - а, работеле напорно на таа задача, па дури и се обидувале да подметнат наводно “бугараштво” кај своите "предмети на претходна оперативна обработка”. Што би се рекло, фабрикувале Бугари и “бугараши”, и пак неуспеале да најдат бугараш. Неуспехот на УДБ-а се должи на фактот дека “бугараши” во Македонија не постоеле, ниту постојат. Но, и покрај тоа, се јавува еден голем проблем. Имено, иако јас знам дека Јордан Петровски никогаш не бил, ниту е, ниту некогаш ќе биде “бугараш“; иако истото го знам за стотици други стари ВМРО-вци покрај кои израснав; сепак, гореспоменатите архиви на УДБ-а и на судовите после стотина години, ќе кажуваат една сосема друга приказна: дека во Република Македонија вриело од Бугари!

Како што ние денес не сме во можност едноставно да ги поканиме Илинденците во телевизиско студио и да ги запрашаме за појаснување; како што истото не може да се стори со Ченто и со илјадниците приврзаници на ВМРО ПРАВДА; така ни нашите внуци ќе ја немаат можноста да добијат прво-рачни сведочења од оние кои некој друг ги обележал како “бугараши”.
Дел од водачите на ВМРО ПРАВДА биле основачи на партијата ВМРО ДПМНЕ, а таа пак, беше партијата која ја започна иницијативата за осамостојувањето на Македонија од СФРЈ.

Македонија е парадоксална држава. Службата чија што задача е државната безбедност произведува “бугараши” “на тон”. Сакајќи или не, работата на УДБ-а, подоцна СДБ, е највредното дело кое било кој можел да го сработи на просторот на Република Македонија, а во корист на бугарската кауза.

Дали треба да дозволиме прилика, некој после стотина години да ги чита судските пресуди и досиеата од 1944-1998. година, и да протолкува дека во Република Македонија живеел бугарски народ, кој по пат на репресија станал македонски. Дали треба да дозволиме некој да го толкува чинот на осамостојувањето на Република Македонија – конечното остварување на целта на Илинденците, како чин на “бугараштво”? Ова е реалноста кој го очекува македонскиот народ за две до три генерации, доколку не се спроведе “Лустрација” која ќе ги расветли делувањата на УБД-а.

Авторот е член на советот на Комитетот за Демократизација на Република Македонија


Bavno ke ja razberesh istinata... Koga site komiti pishali samo na Bulgarski ezik i azbuka,i v svojte pisma napisali che sa Bulgari, koj gi kidnapira? Bulgaria ili R. Makedonija? Verno che se borili sled 1919 za nezavisima MK drjava,ama zashto? Bilo e jasno ,che velikite sili i sosedite nema da dadat Avtonomia na MK ,kakto beshe dadena na Istochna Rumelia,zashtoto znaiat kakvo shte stane sled tova. Zatova VMRO se boreshe za Nezavisima MK Drjava.Za da moje pak da se otvorat Bulgarskite uchilishta i crkvi v MK. Tova jasno e napisno v pismata na komitite....


My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html22-02-2012, 12:31 AM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#90

(22-02-2012, 12:31 AM)Playboytaxi Wrote:
(21-02-2012, 02:48 PM)ЈорданПетровски Wrote: Никој не се осмели да напише збор, да го дематира или потврди напишаното.


Bavno ke ja razberesh istinata... Koga site komiti pishali samo na Bulgarski ezik i azbuka,i v svojte pisma napisali che sa Bulgari, koj gi kidnapira? Bulgaria ili R. Makedonija? Verno che se borili sled 1919 za nezavisima MK drjava,ama zashto? Bilo e jasno ,che velikite sili i sosedite nema da dadat Avtonomia na MK ,kakto beshe dadena na Istochna Rumelia,zashtoto znaiat kakvo shte stane sled tova. Zatova VMRO se boreshe za Nezavisima MK Drjava.Za da moje pak da se otvorat Bulgarskite uchilishta i crkvi v MK. Tova jasno e napisno v pismata na komitite....


Јас напишав дека моето укажување не се однесува на Бугари:(21-02-2012, 03:22 PM)ЈорданПетровски Wrote: Прашањето не е беше упатено до Бугарите, туку до оние кои овдека глумат големи и чесни Македонци.
Во откривањето на улогата на српските служби е "проблемот" на КОТЛЕ.За тоа што ти пишуваш оди на темата ИСТОРИЈА. Сега и тука зборуваме за онаа за што има ЖИВИ СВЕДОЦИ и нив нетреба никои да ги толкува.

Ке те замолам да не ми реплицираш.
22-02-2012, 01:21 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#91

Навистина, каде се бранителите на системот- Чесниот,Мрачниот, Пина... да му одговорат на Јордан ? Зафатени се ...или се на доедукацијаSmajlito
22-02-2012, 11:55 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#92

Хм-м-м, не става въпрос за формиране на коалиции, става въпрос за осъзнаване лъжовността, митичния характер на 60 000-те македонски националистически партизани в 1944, които "изпратили" с пролята кръв "бугарскиот фашистички окупатор"-това са глупости на търкалета, на търкалета, на търкалета.
Става дума за разобличаване, опровергаване /тези думи по ми харесват от "демантиране"/ на сръбската юго-пропагандна гледна точка, наложена със сила и измама междувременно.
Става дума и че няма смисъл да се налагат нови митове като:
1. Родолюбивия мит на Младен Сърбиновски за идеалната, културна, "Славейкова" България, държавата на духа и словото, срещу
2. Титовисткия мит за хилядите жертви на българите във Вардарско и после за "татарките за по 2 червени"-ако и първото да е безкрайно по-близо до истината, отколкото твърдението че днешните българи са монголи, откраднали македонския език и народни песни.
Защото всеки мит би бил евентуална предпоставка за разочарование, за жал, а по-скоро: за радост.
Както Соколи на времето се е разочаровал от Енвер Ходжа, и в съвременна България далеч не всичко е цветя и рози...!
Става дума за прекършване говора на омразата и за изграждане на истински контакт между хората от двете страни на границата, които го желаят-при почитане на фактите, заедно достигане до истината и взаимно уважение за едно бъдеще, в което животът на едната страна не означава непременно смърт за другата, и обратно.
Скромни цели, на пръв поглед...
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 22-02-2012, 07:06 PM by Il Schismatico.)
22-02-2012, 07:03 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#93

(22-02-2012, 07:03 PM)Il Schismatico Wrote: Хм-м-м, не става въпрос за формиране на коалиции, става въпрос за осъзнаване лъжовността, митичния характер на 60 000-те македонски националистически партизани в 1944, които "изпратили" с пролята кръв "бугарскиот фашистички окупатор"-това са глупости на търкалета, на търкалета, на търкалета.
Става дума за разобличаване, опровергаване /тези думи по ми харесват от "демантиране"/ на сръбската юго-пропагандна гледна точка, наложена със сила и измама междувременно.
Става дума и че няма смисъл да се налагат нови митове като:
1. Родолюбивия мит на Младен Сърбиновски за идеалната, културна, "Славейкова" България, държавата на духа и словото, срещу
2. Титовисткия мит за хилядите жертви на българите във Вардарско и после за "татарките за по 2 червени"-ако и първото да е безкрайно по-близо до истината, отколкото твърдението че днешните българи са монголи, откраднали македонския език и народни песни.
Защото всеки мит би бил евентуална предпоставка за разочарование, за жал, а по-скоро: за радост.
Както Соколи на времето се е разочаровал от Енвер Ходжа, и в съвременна България далеч не всичко е цветя и рози...!
Става дума за прекършване говора на омразата и за изграждане на истински контакт между хората от двете страни на границата, които го желаят-при почитане на фактите, заедно достигане до истината и взаимно уважение за едно бъдеще, в което животът на едната страна не означава непременно смърт за другата, и обратно.
Скромни цели, на пръв поглед...

BravoBravoBravo

23-02-2012, 10:49 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#94

(22-02-2012, 07:03 PM)Il Schismatico Wrote: Хм-м-м, не става въпрос за формиране на коалиции, става въпрос за осъзнаване лъжовността, митичния характер на 60 000-те македонски националистически партизани в 1944, които "изпратили" с пролята кръв "бугарскиот фашистички окупатор"-това са глупости на търкалета, на търкалета, на търкалета.
Става дума за разобличаване, опровергаване /тези думи по ми харесват от "демантиране"/ на сръбската юго-пропагандна гледна точка, наложена със сила и измама междувременно.
Става дума и че няма смисъл да се налагат нови митове като:
1. Родолюбивия мит на Младен Сърбиновски за идеалната, културна, "Славейкова" България, държавата на духа и словото, срещу
2. Титовисткия мит за хилядите жертви на българите във Вардарско и после за "татарките за по 2 червени"-ако и първото да е безкрайно по-близо до истината, отколкото твърдението че днешните българи са монголи, откраднали македонския език и народни песни.
Защото всеки мит би бил евентуална предпоставка за разочарование, за жал, а по-скоро: за радост.
Както Соколи на времето се е разочаровал от Енвер Ходжа, и в съвременна България далеч не всичко е цветя и рози...!
Става дума за прекършване говора на омразата и за изграждане на истински контакт между хората от двете страни на границата, които го желаят-при почитане на фактите, заедно достигане до истината и взаимно уважение за едно бъдеще, в което животът на едната страна не означава непременно смърт за другата, и обратно.
Скромни цели, на пръв поглед...

Zdravei priatelio.Vij sega edno ne6to.Kogato govorime za bogatstvo na drjavite.Ak gi vijda6 ne6tata ot strana 6te vijda6 4e gore dollu ballkaskite durjavi se se6ti po standard.Ne mojeme mie da se merime sas zapadno evropeiskite zemi koito ot vreme drjale kolonii po celia svet i o6te drjat i eksploatirat 4ujbi bogatstva.Oba4e na na6ite deca niama ni da ostavime takev bagaj da nosat prez istoria.As jivim vav sweicaria.Sveicaria e krasiva drjava.Vav sweicaria vsi4ko funksionira perfektno.AS kogato izleguvam ot sweicaria vav da kajeme italia avstria ili germania.Tea zemi ak gi sporedam sas sweicaria se cigonieria ot drjavi.Ne samo po toa kolko e uredena i 4ista sweicaria.I otno6enieto na horata e na mnogo mnogo visok standard.dobre vsi4ki pari ot politici, ot voini ot droga vsi4ki se tuk.Pri nas niama takvi ne4isti pari.
kogato niakoi kazva 4e bugaria e vak makedonia e tak ili allbania e onak tova se dumi na hora koito govorat za inat.Znaeme mnogo dobro kak se na6ite drjavi.Dai boje da se opravat i da bidat se6t standard kak celia svet.
Najgolemia problem e vav na6ata komunikacia sre6tu nas.Mie vak niamame nikakov standard o6te ako po4neme i da se bieme mie 6e is4ezvame ot zeminata topka.6te umreme ot gllad i bolesti.Morame da spreme da se bieme.Treba da spreme da mislime na 4ujbo.Ballgaria ima mortalitet pogoliam ot natalitet.Vav srbia vseka godina ima 35 000 hora pomallku.Makedonia poslednite dve godini sattisticki mortalitet e povisok od natalitet zna4i i vav makedonia e -2000 hora godi6no.Allbania ima6e trend na visok natalitet za deset godini ima -1,8 miljoni jiteli.Samo vav grcia jivat edin milion allbanci.Italia i drugi drjavi da ne spomnuvame.AS sega ne razbiram kakvi pretenci na 4ujbi teritori i za kogo tea teritorii.Ak niama6 hora za kakvo ti e teritoria.Za tova triaba da mahame omraza sre6tu nas.triaba da komunicirame i da se pomagame.Narodite ne se krivi.krivi se politicite i drjavnite strukturi.

23-02-2012, 11:45 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#95

(23-02-2012, 11:45 PM)sokoli Wrote:
(22-02-2012, 07:03 PM)Il Schismatico Wrote: Хм-м-м, не става въпрос за формиране на коалиции, става въпрос за осъзнаване лъжовността, митичния характер на 60 000-те македонски националистически партизани в 1944, които "изпратили" с пролята кръв "бугарскиот фашистички окупатор"-това са глупости на търкалета, на търкалета, на търкалета.
Става дума за разобличаване, опровергаване /тези думи по ми харесват от "демантиране"/ на сръбската юго-пропагандна гледна точка, наложена със сила и измама междувременно.
Става дума и че няма смисъл да се налагат нови митове като:
1. Родолюбивия мит на Младен Сърбиновски за идеалната, културна, "Славейкова" България, държавата на духа и словото, срещу
2. Титовисткия мит за хилядите жертви на българите във Вардарско и после за "татарките за по 2 червени"-ако и първото да е безкрайно по-близо до истината, отколкото твърдението че днешните българи са монголи, откраднали македонския език и народни песни.
Защото всеки мит би бил евентуална предпоставка за разочарование, за жал, а по-скоро: за радост.
Както Соколи на времето се е разочаровал от Енвер Ходжа, и в съвременна България далеч не всичко е цветя и рози...!
Става дума за прекършване говора на омразата и за изграждане на истински контакт между хората от двете страни на границата, които го желаят-при почитане на фактите, заедно достигане до истината и взаимно уважение за едно бъдеще, в което животът на едната страна не означава непременно смърт за другата, и обратно.
Скромни цели, на пръв поглед...

Zdravei priatelio.Vij sega edno ne6to.Kogato govorime za bogatstvo na drjavite.Ak gi vijda6 ne6tata ot strana 6te vijda6 4e gore dollu ballkaskite durjavi se se6ti po standard.Ne mojeme mie da se merime sas zapadno evropeiskite zemi koito ot vreme drjale kolonii po celia svet i o6te drjat i eksploatirat 4ujbi bogatstva.Oba4e na na6ite deca niama ni da ostavime takev bagaj da nosat prez istoria.As jivim vav sweicaria.Sveicaria e krasiva drjava.Vav sweicaria vsi4ko funksionira perfektno.AS kogato izleguvam ot sweicaria vav da kajeme italia avstria ili germania.Tea zemi ak gi sporedam sas sweicaria se cigonieria ot drjavi.Ne samo po toa kolko e uredena i 4ista sweicaria.I otno6enieto na horata e na mnogo mnogo visok standard.dobre vsi4ki pari ot politici, ot voini ot droga vsi4ki se tuk.Pri nas niama takvi ne4isti pari.
kogato niakoi kazva 4e bugaria e vak makedonia e tak ili allbania e onak tova se dumi na hora koito govorat za inat.Znaeme mnogo dobro kak se na6ite drjavi.Dai boje da se opravat i da bidat se6t standard kak celia svet.
Najgolemia problem e vav na6ata komunikacia sre6tu nas.Mie vak niamame nikakov standard o6te ako po4neme i da se bieme mie 6e is4ezvame ot zeminata topka.6te umreme ot gllad i bolesti.Morame da spreme da se bieme.Treba da spreme da mislime na 4ujbo.Ballgaria ima mortalitet pogoliam ot natalitet.Vav srbia vseka godina ima 35 000 hora pomallku.Makedonia poslednite dve godini sattisticki mortalitet e povisok od natalitet zna4i i vav makedonia e -2000 hora godi6no.Allbania ima6e trend na visok natalitet za deset godini ima -1,8 miljoni jiteli.Samo vav grcia jivat edin milion allbanci.Italia i drugi drjavi da ne spomnuvame.AS sega ne razbiram kakvi pretenci na 4ujbi teritori i za kogo tea teritorii.Ak niama6 hora za kakvo ti e teritoria.Za tova triaba da mahame omraza sre6tu nas.triaba da komunicirame i da se pomagame.Narodite ne se krivi.krivi se politicite i drjavnite strukturi.

Разумен човек. Разумни мисли. Много добър български. Браво!
24-02-2012, 02:59 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#96

Абе дечки, сега ја киднапирате темата. Текстот е "УБД-а: дувло на бугараши" внатремакедонска дебата која вие сега ја спамирате со муабети кои се од историски карактер.

П.С.
Немам проблем со она што го пишувате, туку со тоа каде го пишувате. Мојата специјалност не е Илинденскиот период, и затоа не сум компетентен да дискутирам по тоа прашање, но не сум убеден во вашата теза за националниот идентитет на Илинденците од проста причина што моите дедовци кои раснеле во тој период ми кажувале дека се Македонци.

(20-02-2012, 11:54 PM)Solenik Wrote: “Лустрација” во однос на македонскиот национален индентитет

УБД-а: дувло на бугараши

Методија Андонов-Ченто, првиот Претеседател на македонската држава, бил осуден како соработник на Ванчо Михајлов и “бугараш“. Истата судбина ги има сретнато и Панко Брашнаров, Медотиј Шаторов-Шарло, како и илјадници други осудени и ликвидирани борци за самостојна Македонија, мнозината од нив членови на младинската организација ВМРО (СДРМА) ПРАВДА. Имено, праксата на тајните полиции на комунистичкиот режим (народно познати како УДБ-а) била сите македонски националисти да ги бележи како “бугараши"


Пишува Душан Петровски

Вистината е дека УДБ-а нема откриено или докажано ниту еден единствен “бугараш“ во изминативе дваесет години - а, работеле напорно на таа задача, па дури и се обидувале да подметнат наводно “бугараштво” кај своите "предмети на претходна оперативна обработка”. Што би се рекло, фабрикувале Бугари и “бугараши”, и пак неуспеале да најдат бугараш. Неуспехот на УДБ-а се должи на фактот дека “бугараши” во Македонија не постоеле, ниту постојат. Но, и покрај тоа, се јавува еден голем проблем. Имено, иако јас знам дека Јордан Петровски никогаш не бил, ниту е, ниту некогаш ќе биде “бугараш“; иако истото го знам за стотици други стари ВМРО-вци покрај кои израснав; сепак, гореспоменатите архиви на УДБ-а и на судовите после стотина години, ќе кажуваат една сосема друга приказна: дека во Република Македонија вриело од Бугари!

Како што ние денес не сме во можност едноставно да ги поканиме Илинденците во телевизиско студио и да ги запрашаме за појаснување; како што истото не може да се стори со Ченто и со илјадниците приврзаници на ВМРО ПРАВДА; така ни нашите внуци ќе ја немаат можноста да добијат прво-рачни сведочења од оние кои некој друг ги обележал како “бугараши”.

Дел од водачите на ВМРО ПРАВДА биле основачи на партијата ВМРО ДПМНЕ, а таа пак, беше партијата која ја започна иницијативата за осамостојувањето на Македонија од СФРЈ.

Македонија е парадоксална држава. Службата чија што задача е државната безбедност произведува “бугараши” “на тон”. Сакајќи или не, работата на УДБ-а, подоцна СДБ, е највредното дело кое било кој можел да го сработи на просторот на Република Македонија, а во корист на бугарската кауза.


Оние кои глумат големи патриоти особено како антибугараши никако да се осмелат да направат нешто на овој план.
24-02-2012, 05:01 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#97

(24-02-2012, 05:01 PM)Solenik Wrote: Абе дечки, сега ја киднапирате темата. Текстот е "УБД-а: дувло на бугараши" внатремакедонска дебата која вие сега ја спамирате со муабети кои се од историски карактер.

П.С.
Немам проблем со она што го пишувате, туку со тоа каде го пишувате. Мојата специјалност не е Илинденскиот период, и затоа не сум компетентен да дискутирам по тоа прашање, но не сум убеден во вашата теза за националниот идентитет на Илинденците од проста причина што моите дедовци кои раснеле во тој период ми кажувале дека се Македонци.

(20-02-2012, 11:54 PM)Solenik Wrote: “Лустрација” во однос на македонскиот национален индентитет

УБД-а: дувло на бугараши

Методија Андонов-Ченто, првиот Претеседател на македонската држава, бил осуден како соработник на Ванчо Михајлов и “бугараш“. Истата судбина ги има сретнато и Панко Брашнаров, Медотиј Шаторов-Шарло, како и илјадници други осудени и ликвидирани борци за самостојна Македонија, мнозината од нив членови на младинската организација ВМРО (СДРМА) ПРАВДА. Имено, праксата на тајните полиции на комунистичкиот режим (народно познати како УДБ-а) била сите македонски националисти да ги бележи како “бугараши"


Пишува Душан Петровски

Вистината е дека УДБ-а нема откриено или докажано ниту еден единствен “бугараш“ во изминативе дваесет години - а, работеле напорно на таа задача, па дури и се обидувале да подметнат наводно “бугараштво” кај своите "предмети на претходна оперативна обработка”. Што би се рекло, фабрикувале Бугари и “бугараши”, и пак неуспеале да најдат бугараш. Неуспехот на УДБ-а се должи на фактот дека “бугараши” во Македонија не постоеле, ниту постојат. Но, и покрај тоа, се јавува еден голем проблем. Имено, иако јас знам дека Јордан Петровски никогаш не бил, ниту е, ниту некогаш ќе биде “бугараш“; иако истото го знам за стотици други стари ВМРО-вци покрај кои израснав; сепак, гореспоменатите архиви на УДБ-а и на судовите после стотина години, ќе кажуваат една сосема друга приказна: дека во Република Македонија вриело од Бугари!

Како што ние денес не сме во можност едноставно да ги поканиме Илинденците во телевизиско студио и да ги запрашаме за појаснување; како што истото не може да се стори со Ченто и со илјадниците приврзаници на ВМРО ПРАВДА; така ни нашите внуци ќе ја немаат можноста да добијат прво-рачни сведочења од оние кои некој друг ги обележал како “бугараши”.

Дел од водачите на ВМРО ПРАВДА биле основачи на партијата ВМРО ДПМНЕ, а таа пак, беше партијата која ја започна иницијативата за осамостојувањето на Македонија од СФРЈ.

Македонија е парадоксална држава. Службата чија што задача е државната безбедност произведува “бугараши” “на тон”. Сакајќи или не, работата на УДБ-а, подоцна СДБ, е највредното дело кое било кој можел да го сработи на просторот на Република Македонија, а во корист на бугарската кауза.


Оние кои глумат големи патриоти особено како антибугараши никако да се осмелат да направат нешто на овој план.

Solenik za toa treba jas na site da vi se izvinam bideiki dadov sosvem podrug pravec na temata.Sigurno postavuvacot na temata imall za cell da go pokazhe ovoj forum kako legllo na bugari, i deka e pllaten forum od bugarskite vllasti, deka ovoj forum e najgolemoto zllo za makedonstvoto.I jas ni povikan ni pokanet pocnav da trubam deka da bidesh bugarin i ne e tolku llosho da imash simpati sprema bugarite ne e otrovno i ne se umira od tova.Da bidesh bugarofil za shto jas priznavam otvoreno deka sum bugarofil i ic ne mi smeta.No na zhallost i ovie moi zborovi bugarofobite ke gi koristat kako argument deka ovoj forum e bugarofilski forum.No pak koga se misllam ako nekoj so preporaka saka ovoj forum da go etiketira kako bugarofilski forum toj i bez moite zborovi toa ke go napravi.I site bugari da gi gonime od tuk pak nishto pak ovoj forum ke bide bugarofilski forum.Razllogot e eden i edinstven vo ovoj forum otvoreno se zboruva za grozotiite na srpskite vllasti poslednite sto godini vo makedonia.Gospodo mozhda nema da vi se dopadne no fakt e.550 godini tursko robstvo ne uspea turcite da ne ruinirat ni vas makedoncite ni nas allbancite kolku toa ne ruinira srbite.Ako bea srbite tuka ushte 20-30 godini bukvata A i bukvata M nemashe da se spomnat vo nikakva azbuka.gospodo makedonia e nezavisna drzhava vo hartija, a istinski ne znam.No nekoj poleka gubi pozicii.Ako ne vi priznavat crkva vie ke se priklucite kam bugarskata pravosllavna crkva.A toa na nekomu ic ne mu odgovara.Ako grcite ne popushtat so imeto makedonija pravi konfederacija so bugarija pa so avtomatizam e i vo nato i vo eu.I jas kako allbanec se kollnam deka na referendum ke gllasav so dvete race DA za konfederacija so bugarija.I ne samo jas nego 80% ot allbancite.Zatoa grcko srpskite krugovi trgna so hajka i satanizacija na sve shto e bugarsko.Pa i kotle dozvolluva da se pishuva zbor na bugarski i tie pod hitno i moderatori i vllasnici site da gi gilotirame, bideiki se bugarofili.

24-02-2012, 08:35 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#98

(24-02-2012, 08:35 PM)sokoli Wrote: Solenik za toa treba jas na site da vi se izvinam bideiki dadov sosvem podrug pravec na temata.Sigurno postavuvacot na temata imall za cell da go pokazhe ovoj forum kako legllo na bugari, i deka e pllaten forum od bugarskite vllasti, deka ovoj forum e najgolemoto zllo za makedonstvoto.I jas ni povikan ni pokanet pocnav da trubam deka da bidesh bugarin i ne e tolku llosho da imash simpati sprema bugarite ne e otrovno i ne se umira od tova.Da bidesh bugarofil za shto jas priznavam otvoreno deka sum bugarofil i ic ne mi smeta.No na zhallost i ovie moi zborovi bugarofobite ke gi koristat kako argument deka ovoj forum e bugarofilski forum.No pak koga se misllam ako nekoj so preporaka saka ovoj forum da go etiketira kako bugarofilski forum toj i bez moite zborovi toa ke go napravi.I site bugari da gi gonime od tuk pak nishto pak ovoj forum ke bide bugarofilski forum.Razllogot e eden i edinstven vo ovoj forum otvoreno se zboruva za grozotiite na srpskite vllasti poslednite sto godini vo makedonia.Gospodo mozhda nema da vi se dopadne no fakt e.550 godini tursko robstvo ne uspea turcite da ne ruinirat ni vas makedoncite ni nas allbancite kolku toa ne ruinira srbite.Ako bea srbite tuka ushte 20-30 godini bukvata A i bukvata M nemashe da se spomnat vo nikakva azbuka.gospodo makedonia e nezavisna drzhava vo hartija, a istinski ne znam.No nekoj poleka gubi pozicii.Ako ne vi priznavat crkva vie ke se priklucite kam bugarskata pravosllavna crkva.A toa na nekomu ic ne mu odgovara.Ako grcite ne popushtat so imeto makedonija pravi konfederacija so bugarija pa so avtomatizam e i vo nato i vo eu.I jas kako allbanec se kollnam deka na referendum ke gllasav so dvete race DA za konfederacija so bugarija.I ne samo jas nego 80% ot allbancite.Zatoa grcko srpskite krugovi trgna so hajka i satanizacija na sve shto e bugarsko.Pa i kotle dozvolluva da se pishuva zbor na bugarski i tie pod hitno i moderatori i vllasnici site da gi gilotirame, bideiki se bugarofili.

Интересна опција. Ако не за друго, да се покаже на другарот Латас и екипата дека Македонија има, секогаш, можна и друга опција а не само сојуз со Србија, кој тој полујавно ја форсира. Е, да не биде така сите треба да поработиме да Македонија се демократизира и како самостојна и демократска држава биде дел од ЕУ и НАТО и, така, прекине да биде “ јаболко на раздорот“ на Балканот. А, внатре неа, секој може да се декларира како сака. И како Албанец, и како Србин и како Бугарин... Впрочем, тоа е и била идејата на историското ВМРО, иаку тогаш етничкиот состав во МК не е бил како сегашниот.
25-02-2012, 08:57 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#99

(25-02-2012, 08:57 AM)hristo Wrote:
(24-02-2012, 08:35 PM)sokoli Wrote: Solenik za toa treba jas na site da vi se izvinam bideiki dadov sosvem podrug pravec na temata.Sigurno postavuvacot na temata imall za cell da go pokazhe ovoj forum kako legllo na bugari, i deka e pllaten forum od bugarskite vllasti, deka ovoj forum e najgolemoto zllo za makedonstvoto.I jas ni povikan ni pokanet pocnav da trubam deka da bidesh bugarin i ne e tolku llosho da imash simpati sprema bugarite ne e otrovno i ne se umira od tova.Da bidesh bugarofil za shto jas priznavam otvoreno deka sum bugarofil i ic ne mi smeta.No na zhallost i ovie moi zborovi bugarofobite ke gi koristat kako argument deka ovoj forum e bugarofilski forum.No pak koga se misllam ako nekoj so preporaka saka ovoj forum da go etiketira kako bugarofilski forum toj i bez moite zborovi toa ke go napravi.I site bugari da gi gonime od tuk pak nishto pak ovoj forum ke bide bugarofilski forum.Razllogot e eden i edinstven vo ovoj forum otvoreno se zboruva za grozotiite na srpskite vllasti poslednite sto godini vo makedonia.Gospodo mozhda nema da vi se dopadne no fakt e.550 godini tursko robstvo ne uspea turcite da ne ruinirat ni vas makedoncite ni nas allbancite kolku toa ne ruinira srbite.Ako bea srbite tuka ushte 20-30 godini bukvata A i bukvata M nemashe da se spomnat vo nikakva azbuka.gospodo makedonia e nezavisna drzhava vo hartija, a istinski ne znam.No nekoj poleka gubi pozicii.Ako ne vi priznavat crkva vie ke se priklucite kam bugarskata pravosllavna crkva.A toa na nekomu ic ne mu odgovara.Ako grcite ne popushtat so imeto makedonija pravi konfederacija so bugarija pa so avtomatizam e i vo nato i vo eu.I jas kako allbanec se kollnam deka na referendum ke gllasav so dvete race DA za konfederacija so bugarija.I ne samo jas nego 80% ot allbancite.Zatoa grcko srpskite krugovi trgna so hajka i satanizacija na sve shto e bugarsko.Pa i kotle dozvolluva da se pishuva zbor na bugarski i tie pod hitno i moderatori i vllasnici site da gi gilotirame, bideiki se bugarofili.

Интересна опција. Ако не за друго, да се покаже на другарот Латас и екипата дека Македонија има, секогаш, можна и друга опција а не само сојуз со Србија, кој тој полујавно ја форсира. Е, да не биде така сите треба да поработиме да Македонија се демократизира и како самостојна и демократска држава биде дел од ЕУ и НАТО и, така, прекине да биде “ јаболко на раздорот“ на Балканот. А, внатре неа, секој може да се декларира како сака. И како Албанец, и како Србин и како Бугарин... Впрочем, тоа е и била идејата на историското ВМРО, иаку тогаш етничкиот состав во МК не е бил како сегашниот.

Виждам, че дебатът не предполага коментари от българска страна. Въпреки това бих добавил няколко неща.
Бих подкрепил казаното по-горе от Христо - пред Македония има една единствена опция, а не хипотетичните три – а именно - членство в НАТО и ЕС; и като резултат - демократизация и развитие – и нищо друго.
И ако днес все още има някаква българска кауза за и/или в Македония – то тя е именно тази – и това не е нито парадоксално, а е и факт.
Историята; „етникумът” (неговата „даденост” или „еволюция”) нямат много общо с това.
Разбира се, членството в евро-структурите нищо няма да реши като с магическа пръчка – но ще има някаква гаранция за по-ясни правила; за стабилност и дай боже – за напредък...
Очевидно, наивността много често превръща „желаното” в „действителност” – но в този случай бих заложил на наивността...
25-02-2012, 10:42 AM
Reply
Администратор Online
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

(25-02-2012, 10:42 AM)Valkanizater Wrote: Виждам, че дебатът не предполага коментари от българска страна. Въпреки това бих добавил няколко неща.
Учество во дебата не е ограничена за никој. Обвинувањата за БУГАРСКИОТ КАРАКТЕР на КОТЛЕ се за пишување на теми кои се сврзани за случувањата после 1944/5 година. Дел од учеснициве на темава свесно или несвесно пишуваат за период кој не е дел од темата, Илинденско востание и настани пред Втората Светска Војна.
25-02-2012, 04:09 PM
Reply