Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
КОЈ ПАТ ДА ФАТИМЕ!?
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#21

(19-02-2012, 07:22 PM)Solenik Wrote:
(19-02-2012, 07:17 PM)hristo Wrote: Не само тоа. Често менување на “ поставите“ е од причина што “поставите“ свесно се трошат. Нивниот човечки, политички и професионален интегритет и дигнитет. Фактички, врхушката на ВМРО-ДПМНЕ “ поставите“ ги прави нив “ мивки“. На пример , видите го однесувањето на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Не знае човек дали да ги жали или да им се смее. Е, после еден таков пратенички мандат, тие “ мивки“ треба да се променат.

Дури јас сеуште живеев таму, по некој пратеник или локален активист имаше можност околу себе да присобере луѓе. Знaчи пратениците имаа каква-таква локална моќ. Какви се работите на тој план?

Какви? Па позиција на моќ за вработување на поданиците е сеуште присатна. Фактички, во државна администрација не може да се вработи ако не си член на партијата и ,покрај тоа, не ја стекнеш милоста на пратеникот. Милоста се стекнува со слепа послушност и аминување nа секој негов став или постапка. Но, од позиција на вистинска моќ кој треба да има секој народен пратеник а која се манифестира со висок политички и човечки кредибилитет, прикаската е сосема друга. Накратко, ако пратеник на седница на Собрание чита, од друг подготвен текст, што ке кажеш за него?
19-02-2012, 08:05 PM
Reply
Solenik Online
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#22

(19-02-2012, 08:05 PM)hristo Wrote:
(19-02-2012, 07:22 PM)Solenik Wrote:
(19-02-2012, 07:17 PM)hristo Wrote: Не само тоа. Често менување на “ поставите“ е од причина што “поставите“ свесно се трошат. Нивниот човечки, политички и професионален интегритет и дигнитет. Фактички, врхушката на ВМРО-ДПМНЕ “ поставите“ ги прави нив “ мивки“. На пример , видите го однесувањето на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Не знае човек дали да ги жали или да им се смее. Е, после еден таков пратенички мандат, тие “ мивки“ треба да се променат.

Дури јас сеуште живеев таму, по некој пратеник или локален активист имаше можност околу себе да присобере луѓе. Знaчи пратениците имаа каква-таква локална моќ. Какви се работите на тој план?

Какви? Па позиција на моќ за вработување на поданиците е сеуште присатна. Фактички, во државна администрација не може да се вработи ако не си член на партијата и ,покрај тоа, не ја стекнеш милоста на пратеникот. Милоста се стекнува со слепа послушност и аминување а секој негов став или постапка. Но, од позиција на вистинска моќ кој треба да има секој народен пратеник а која се манифестира со висок политички и човечки кредибилитет, прикаската е сосема друга. Накратко, ако пратеник на седница на Собрание чита, од друг подготвен текст, што ке кажеш за него?

Прашањето ми се однесува на автентични гравитирања околу луѓе, нешто слично на описот што го даваш за работењето на ОК во 1990-тите. Т.е. дали (без разлика на која страна идеолошки влечат) сеуште постои таква култура. Значи, не за гребење, туку дали има групирање на идеолошки истомисленици околу, пратеник или локален активист?
19-02-2012, 08:35 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#23

(19-02-2012, 08:35 PM)Solenik Wrote:
(19-02-2012, 08:05 PM)hristo Wrote:
(19-02-2012, 07:22 PM)Solenik Wrote:
(19-02-2012, 07:17 PM)hristo Wrote: Не само тоа. Често менување на “ поставите“ е од причина што “поставите“ свесно се трошат. Нивниот човечки, политички и професионален интегритет и дигнитет. Фактички, врхушката на ВМРО-ДПМНЕ “ поставите“ ги прави нив “ мивки“. На пример , видите го однесувањето на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Не знае човек дали да ги жали или да им се смее. Е, после еден таков пратенички мандат, тие “ мивки“ треба да се променат.

Дури јас сеуште живеев таму, по некој пратеник или локален активист имаше можност околу себе да присобере луѓе. Знaчи пратениците имаа каква-таква локална моќ. Какви се работите на тој план?

Какви? Па позиција на моќ за вработување на поданиците е сеуште присатна. Фактички, во државна администрација не може да се вработи ако не си член на партијата и ,покрај тоа, не ја стекнеш милоста на пратеникот. Милоста се стекнува со слепа послушност и аминување а секој негов став или постапка. Но, од позиција на вистинска моќ кој треба да има секој народен пратеник а која се манифестира со висок политички и човечки кредибилитет, прикаската е сосема друга. Накратко, ако пратеник на седница на Собрание чита, од друг подготвен текст, што ке кажеш за него?

Прашањето ми се однесува на автентични гравитирања околу луѓе, нешто слично на описот што го даваш за работењето на ОК во 1990-тите. Т.е. дали (без разлика на која страна идеолошки влечат) сеуште постои таква култура. Значи, не за гребење, туку дали има групирање на идеолошки истомисленици околу, пратеник или локален активист?

Ne od takvo nesto veke nema potreba. ako se ovozmozi toa mnogu glavi se vo sostojba Glava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zid

20-02-2012, 02:14 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#24

(19-02-2012, 08:35 PM)Solenik Wrote:
(19-02-2012, 08:05 PM)hristo Wrote:
(19-02-2012, 07:22 PM)Solenik Wrote:
(19-02-2012, 07:17 PM)hristo Wrote: Не само тоа. Често менување на “ поставите“ е од причина што “поставите“ свесно се трошат. Нивниот човечки, политички и професионален интегритет и дигнитет. Фактички, врхушката на ВМРО-ДПМНЕ “ поставите“ ги прави нив “ мивки“. На пример , видите го однесувањето на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Не знае човек дали да ги жали или да им се смее. Е, после еден таков пратенички мандат, тие “ мивки“ треба да се променат.

Дури јас сеуште живеев таму, по некој пратеник или локален активист имаше можност околу себе да присобере луѓе. Знaчи пратениците имаа каква-таква локална моќ. Какви се работите на тој план?

Какви? Па позиција на моќ за вработување на поданиците е сеуште присатна. Фактички, во државна администрација не може да се вработи ако не си член на партијата и ,покрај тоа, не ја стекнеш милоста на пратеникот. Милоста се стекнува со слепа послушност и аминување а секој негов став или постапка. Но, од позиција на вистинска моќ кој треба да има секој народен пратеник а која се манифестира со висок политички и човечки кредибилитет, прикаската е сосема друга. Накратко, ако пратеник на седница на Собрание чита, од друг подготвен текст, што ке кажеш за него?

Прашањето ми се однесува на автентични гравитирања околу луѓе, нешто слично на описот што го даваш за работењето на ОК во 1990-тите. Т.е. дали (без разлика на која страна идеолошки влечат) сеуште постои таква култура. Значи, не за гребење, туку дали има групирање на идеолошки истомисленици околу, пратеник или локален активист?

За жал,нема. Од проста причина што нема услови за тоа. Прво, нема вистински вмровци кои во политичката работа ке внесат малку идеал во работата. Свесно се прави негативна селекција на кадри, и за високи ( пратеници, директори и сл.) функции се бират опортунисти чиј идеал е лична позиција. Вистинските вмровци( луѓе кои и мислат добро на МК) се маргинализирани и не учествуваат во работата на партијата. Има дел од старо членство кои се активни, но тие се поткупени со работно места ( свои или на своите деца) или се заведени со “ патриотската“ реторика на партијата, или едноставно толку разбираат па лесно се манипулираат.
Соленик, кога спорам со Јордан, некогаш и со тебе, тоа е рефлексија на мојата перцепција за сегашните состојби. Нема со кого да правиш нови партии, нови здруженија, нови обиди. Направен е идеална состојба ( намерна) на умртвување( пасивизирање) на се што зрачи со чесна намера за подобро утре и за средување на работите. Да немаше контрола, влијание или интерес од ЕУ и САД, со Македонија одамна ке беше завршена работа. Нивниот нареден чекор( власта) е да го македончето доведат во ситуација сам да бара сојуз со Србија како решавање на проблемот со непризнавање на името.Тоа е мое видување. Можеби грешам! Некогаш намерно го провоцирам Јордана или тебе и другите околу вас,за да добијам аргументи од вас дека нештата во МК не се толку трагични ( забегани) ама и вие немате одговор. И вие пробавте со едни поафирмирани луѓе кои се истакнаа со критика на системот ( Ване Цветанов, Јанко Бачев) па се разочаравте со нив. Затоа, тоа е моја позиција од каде инсистирам за побргу влегување во евроатланските интеграции каде однадвор ке не тераат на демократизирање на МК.

20-02-2012, 02:26 PM
Reply