Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СПОРТ И ПОЛИТИКА
Author Message
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#41

(18-02-2012, 10:09 PM)hristo Wrote: Да, Монтехристо, точно така. Но, стравот не е психолошка категорија која на човек му се накалемува со голо плашење ( како што мали деца се плашат со извици од тип- БУ,БУ.Бу). Стравот поприма рационачни карактеристики ако е заснован на објективни исуства, најарно на туѓи. Мислиш дека разните јавни апсења не се свесно изпланирани поради создавање на страв кај другите? Не мислиш дека судската голгота ниј која минува Љубе Бошковски ја нема таа димензија-поука за сите кои сакаат да силно ја критикуваат власта? Инаку, како интелектуално размислување држи вода. Можеби, ке се ослободиме од стравот кога ке дојде нож до коска. Но, гледаш, или Македонецот има дбели мускули па наж не допира до коска или пак коската му е могу тенка.

За ова и јас размилсувам од време на време, визави работата на КОТЛЕ. Мојата дилема е дали на некој начин контра ефектот на изнесувањето на вистината за работата на УДБа е доградување на стравот, при што од апстрактно прашање, давањето на конкретни примери за тоа како УДБа има навика да унишува животи барем на еден дел од населението му влева страв на многу опиплив начин.
19-02-2012, 08:40 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#42

(19-02-2012, 08:40 PM)Solenik Wrote:
(18-02-2012, 10:09 PM)hristo Wrote: Да, Монтехристо, точно така. Но, стравот не е психолошка категорија која на човек му се накалемува со голо плашење ( како што мали деца се плашат со извици од тип- БУ,БУ.Бу). Стравот поприма рационачни карактеристики ако е заснован на објективни исуства, најарно на туѓи. Мислиш дека разните јавни апсења не се свесно изпланирани поради создавање на страв кај другите? Не мислиш дека судската голгота ниј која минува Љубе Бошковски ја нема таа димензија-поука за сите кои сакаат да силно ја критикуваат власта? Инаку, како интелектуално размислување држи вода. Можеби, ке се ослободиме од стравот кога ке дојде нож до коска. Но, гледаш, или Македонецот има дбели мускули па наж не допира до коска или пак коската му е могу тенка.

За ова и јас размилсувам од време на време, визави работата на КОТЛЕ. Мојата дилема е дали на некој начин контра ефектот на изнесувањето на вистината за работата на УДБа е доградување на стравот, при што од апстрактно прашање, давањето на конкретни примери за тоа како УДБа има навика да унишува животи барем на еден дел од населението му влева страв на многу опиплив начин.

Да, така испаѓа. Во Македонија, просто, недостасуваат слободоумни луѓе кои ке изразуваат ставови различни од наметнатите од власта и ке не ослободуваат од страв да слободно искажеме став.. Затоа, често, ги цитирам ставовите на Љубчо Георгиевски, иаку со неговото дело не се сложувам. Ама, кога нема други...а Ацко си тера младешки кефови Razmisluva

20-02-2012, 02:36 PM
Reply