Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СЕКОЈ 30-ТИ МАКЕДОНЕЦ ИМА БУГАРСКИ ПАСОШ
Author Message
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

За сега нема проблем, но за в бъдеще може да възникне. Между другото, числата за македонците, които са взели български паспорти нямат нищо общо с истината. Те са само за да се успокоят правителствата на съседните държави и ЕУ, че няма такъв голям наплив. Действителната цифра е много по-голяма.
23-01-2012, 02:04 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

Пак се получи двоен постинг.
23-01-2012, 02:09 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(23-01-2012, 02:09 PM)veritas Wrote: Пак се получи двоен постинг.

Не се притеснавај. Модераторите сетука.Iconwaveea9

23-01-2012, 06:50 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

(22-01-2012, 07:11 AM)TATAP Wrote: Това си е като "Талмуда"-всеки равин си го тълкува както му е кеф Icon_razz
На който му трябват "чисти македонци",които са се "ребългаризирали" си затваря очите за циганите,турците и шиптарите,които също са взели паспорти.

ПП-аз лично съм твърдо против издаването на паспорти

ти може лично да си против издавање пасоши ,
НО тоа не ми беше муабетот!

кога нема конкретно коментар и како што велиш - секој да си го толкува како му е ќеф - нека биде така.
0+0+0=60%
24-01-2012, 01:46 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(23-01-2012, 02:04 PM)veritas Wrote: За сега нема проблем, но за в бъдеще може да възникне. Между другото, числата за македонците, които са взели български паспорти нямат нищо общо с истината. Те са само за да се успокоят правителствата на съседните държави и ЕУ, че няма такъв голям наплив. Действителната цифра е много по-голяма.

А зошто би требало да се “успокојат“ властите на соседните држави и ЕУ, дека има многу Македонци кои со бугарски пасош идат у ЕУ или дека Бугарија дели пасоши произволно и од национал- романтичарски побуди?
Ако е првото, што има лошо во тоа Македонци да одат во ЕУ? А ако е второто, што не ги успокоите загрижените власти за навек и престанете да издавате пасоши како израз на бугарска национал-романтичарска мастурбација?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
(This post was last modified: 25-01-2012, 04:36 AM by МрачниотКоњаник.)
25-01-2012, 04:36 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

Целта е кога научат истината вече нищо да не могат да направя.
25-01-2012, 07:30 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(25-01-2012, 04:36 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(23-01-2012, 02:04 PM)veritas Wrote: За сега нема проблем, но за в бъдеще може да възникне. Между другото, числата за македонците, които са взели български паспорти нямат нищо общо с истината. Те са само за да се успокоят правителствата на съседните държави и ЕУ, че няма такъв голям наплив. Действителната цифра е много по-голяма.

А зошто би требало да се “успокојат“ властите на соседните држави и ЕУ, дека има многу Македонци кои со бугарски пасош идат у ЕУ или дека Бугарија дели пасоши произволно и од национал- романтичарски побуди?
Ако е првото, што има лошо во тоа Македонци да одат во ЕУ? А ако е второто, што не ги успокоите загрижените власти за навек и престанете да издавате пасоши како израз на бугарска национал-романтичарска мастурбација?

Мрачен, Бугарија се грижи за своите ( Бугарите) кои живеат во други држави. Тоа е за пофалба. Што да правиме ние кои, за жал, сами во нашиот Устав ја откажавме грижата за нашите ( Македонците) во другите држави.Бугарија цени дека има Бугари во Македонија, Молдавија, Русија, Србија, Албанија и на тие лица им дале можност да земаат двојно државјанство. Така ја чува својата бугарска заедница во светот. Тоа не се коси со демократските стандарди или европските правила од 21 век. А, тоа што не сите граѓани, кои земаат бугарски државјанства не се чувствуваат Бугари, а ја користат таа можност, тоа е лична ( индивидуална) одлука. Никој на никого не му ставил пиштол на глава. Гледаш колку турканици има пред Агенцијата за чуждинци во Софија? И, тоа секој работен ден. Има лек и затоа. Ама нашите власти, во континуитет, не го даваат на своите граѓани. Нека поработат малку , ама вистински, на промакедонскиот интерес, нека пркне Македонија, па можеби граѓани од други држави ке го барат макеоднскиот пасош.

25-01-2012, 10:21 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

Quote:„...нека пркне Македонија, па можеби граѓани од други држави ке го барат макеоднскиот пасош...„


не е работата само во „пркнување„ , туку во тоа да од една страна добиваш можност да избегаш (не да им отидеш), додека од друга страна (сопствена) немаш услови/перспектива. за огромниот диспаритет станува збор. не со бугарија, туку со старите ЕУ членки.

станува збор за разликата стари ЕУчленки вс. Македонија, а отскочна даска е бугарскиот документ.

затоа (еден аспект од повеќе) бугарија ја блокира Македонија за влез во ЕУ.
интерес имаат да бидеме изолирани, да можат да спроведуваат „политика„ и на МК простор.

они самите да беа како што треба, немаше секој втор збор да им е Македонија.
ќе се зафатеа сопствените проблеми да си ги решаваат...
0+0+0=60%
(This post was last modified: 26-01-2012, 02:32 AM by toni_a.)
26-01-2012, 02:27 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

сличен муабет:

колку МК „пркнала„ за да постои побарувачка од етнички Македонци од Косово???? па уште такви суми се плаќани!???

во прва линија, успех за државата е што ги фаќа таквите, не е успех што им доделила пасош!
Quote:http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/584...ovski-Romi


Мирјана Ристовска, вработена во Управата за водење на матични книги при Министерството за правда и тројца скопјани, организатори на криминалот се впуштиле во нелегален бизнис кој го откри полицијата.

Главата на криминалот Шаип Демири ги наоѓал Ромите од Косово, им изготвувал фалсификувани изводи од матичните книги на родени од Германија, па наоѓал македонски државјани кои за износ од 100-500 евра прифаќале да бидат фиктивни родители.

- Второосомничениот пронаоѓал лица од Косово најчесто Роми кои биле заинтересирани да отпатуваат во Италија, при што за одреден паричен надоместок кој изнесувал од 3.500 до 5.000 евра ги наплаќал парите, а потоа пронаоѓал лица во Република Македонија кои заради лошата финансиска состојба се согласувале да му ги дадат личните документи. Со истите второосомничениотизготвувал фалсификувани документи од матичната книга на Германија, изјави помошник министерот за односи со јавност, Иво Котевски.

Потоа Ристовска, иако знаела дека документите се фалсификувани ги внесувала во матичната книга на родени, со што косовските Роми се стекнувале со право на македонско државјанство и македонски пасош кој го користеле за илегално за отпатуваат за Италија.

Министерството за внатрешни работи досега има документирано 11 вакви пасоши, од кои 9 се издадени, а два биле во постапка.

Една од мајките кои се осомничени, според лажните документи, била породена два пати во период од три месеци.

Седуммината осомничени заедно со поднесената кривична пријава ќе бидат изведени пред истражен судија.

Инаку, вработената во Министерството за правда претходно била осудена на една година затворска казна поради злоупотреба на службената положба и овластување.
0+0+0=60%
(This post was last modified: 26-01-2012, 02:59 AM by toni_a.)
26-01-2012, 02:55 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

нека дегустираме:

5.000 евра од економски азилант за МК државјанство/пасош!!! Da_ne_si_lud
(башка нема легално право да работи! ;-) )

етнички Македонец! јееее.... Glava_vo_zid

0+0+0=60%
(This post was last modified: 26-01-2012, 03:11 AM by toni_a.)
26-01-2012, 03:08 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

(26-01-2012, 02:27 AM)toni_a Wrote:
Quote:„...нека пркне Македонија, па можеби граѓани од други држави ке го барат макеоднскиот пасош...„


не е работата само во „пркнување„ , туку во тоа да од една страна добиваш можност да избегаш (не да им отидеш), додека од друга страна (сопствена) немаш услови/перспектива. за огромниот диспаритет станува збор. не со бугарија, туку со старите ЕУ членки.

станува збор за разликата стари ЕУчленки вс. Македонија, а отскочна даска е бугарскиот документ.

затоа (еден аспект од повеќе) бугарија ја блокира Македонија за влез во ЕУ.
интерес имаат да бидеме изолирани, да можат да спроведуваат „политика„ и на МК простор.

они самите да беа како што треба, немаше секој втор збор да им е Македонија.
ќе се зафатеа сопствените проблеми да си ги решаваат...

България и Гърция не блокират Македония, вие сами се блокирахте с вашата антиквизация. Имате история, която нито един светски историчар няма да я признае. Вашата история освен в Македония никъде другаде в света няма да бъде призната. Всички ви се смеят за нея.

26-01-2012, 07:38 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

како да ти реплицирам сега Веритас?
дека се наоѓаш со коментаров на грешна тема или на грешен подфорум?

мене друга мисла ме гони:
Quote:5.000 евра од економски азилант за МК државјанство/пасош!!!
(башка нема легално право да работи! ;-) )

дали на истиве, преку МК-државјанство за 5000 еур, им влегува и бг-државјанство во зделката?

тие што дале 5000 еур, треба на некој начин да си ги повратат инвестициите! но како?
МК-државјанството не нуди друга можност освен туристичка.
бг-државјанство, за апгрејт (upgrade) од некои 200еур ја разјаснува проблематиката.

што би правел јас (на пр.) во Италија без право на работа?

НО 5ооо еур би дал за 2 државјанства, со право на работа во Италија!
0+0+0=60%
(This post was last modified: 29-01-2012, 04:57 AM by toni_a.)
29-01-2012, 04:53 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(29-01-2012, 04:53 AM)toni_a Wrote: како да ти реплицирам сега Веритас?
дека се наоѓаш со коментаров на грешна тема или на грешен подфорум?

мене друга мисла ме гони:
Quote:5.000 евра од економски азилант за МК државјанство/пасош!!!
(башка нема легално право да работи! ;-) )

дали на истиве, преку МК-државјанство за 5000 еур, им влегува и бг-државјанство во зделката?

тие што дале 5000 еур, треба на некој начин да си ги повратат инвестициите! но како?
МК-државјанството не нуди друга можност освен туристичка.
бг-државјанство, за апгрејт (upgrade) од некои 200еур ја разјаснува проблематиката.

што би правел јас (на пр.) во Италија без право на работа?

НО 5ооо еур би дал за 2 државјанства, со право на работа во Италија!

Тони, не си доволно информиран за ова работа.Се работи за земање на македонско државјанство заради промена на идентитет. Барателите од Косово биле криминалци на кои им претстоел судски процес. Затоа барале македонски пасош со друг идентитет за да, бегајки во ЕУ, се спасат од судскиот прогон:

Quote:Двајца косовски државјани кои сакале незаконски да извадат пасоши, тројца службеници од МВР, вработени во управните служби и една вработена во Кол центарот кои за пари им помагале во незаконското вадење на документацијата, утрово се уапсени.Во јануари двајцата Косовци се сретнале со Џемо Н. од Сува Река – Косово кој му дал телефон од негов пријател со кого се договориле да му даде 5.000 евра за да му обезбеди фалсификувана документација за да аплицираат за биометриска патна исправа и да им обезбедат вработени во МВР кои ќе им помогнат.Тој им обезбедил фалсификувани косовски лични карти со фотографии на државјани од Косово, но со лични податоци од македонски граѓани – Горани родени во општина Драгаш, Србија и Црна Гора.Овие лица во системот на македонското МВР не фигурираат со издадени биометриски пасоши и изводи од матична книга на родените.Вработен во МВР кој имал пристап во електронскиот систем ги обезбедил истите податоци, за што добил 2.000 евра.Вчера кога двајцата косовци имале закажано фотографирање, откако ја примиле фалсификуваната документација, се сретнале со вработената во повикувачкиот центар за закажување на термини за лични документи. Таа ги однела кај последниот од мрежата на измамата кој започна постапка за вадење на пасоши.По претходни сознанија, МВР ги привела сите вмешани во измамата и денеска се очекува да бидат изведени пред Истражен судија./крај/со/фф
http://www.time.mk/read/2521ce1559/80750...index.html

Во однос на тоа, колку што сум информиран, во документите за стекнување бугарско државјанство мора да има и документ од суд ( дека не си осудуван) и документ од МВР ( дека не се води некоја постапка). БГ не дава пасош на криминалци. БГ не дава државјанство на Албанци.
29-01-2012, 08:26 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(29-01-2012, 08:26 AM)hristo Wrote: БГ не дава државјанство на Албанци.
Мисля,че на гораните дават...
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
29-01-2012, 10:41 AM
Website Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(29-01-2012, 10:41 AM)TATAP Wrote:
(29-01-2012, 08:26 AM)hristo Wrote: БГ не дава државјанство на Албанци.
Мисля,че на гораните дават...

Да, но Горани се Македонци со исламска вероисповест.

29-01-2012, 01:03 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(29-01-2012, 01:03 PM)hristo Wrote:
(29-01-2012, 10:41 AM)TATAP Wrote:
(29-01-2012, 08:26 AM)hristo Wrote: БГ не дава државјанство на Албанци.
Мисля,че на гораните дават...

Да, но Горани се Македонци со исламска вероисповест.
А македонците в Македония не са ли македонци? Icon_razz
[Image: 5dad8728d76340eb7580b0919393f609_552x347.jpg]

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 29-01-2012, 01:19 PM by TATAP.)
29-01-2012, 01:17 PM
Website Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(29-01-2012, 01:17 PM)TATAP Wrote:
(29-01-2012, 01:03 PM)hristo Wrote:
(29-01-2012, 10:41 AM)TATAP Wrote:
(29-01-2012, 08:26 AM)hristo Wrote: БГ не дава државјанство на Албанци.
Мисля,че на гораните дават...

Да, но Горани се Македонци со исламска вероисповест.
А македонците в Македония не са ли македонци? Icon_razz
[Image: 5dad8728d76340eb7580b0919393f609_552x347.jpg]
Ние Словените( по мене) во Егејска Македонија, Албанија, Косово и Србија ги третираме како Македонци,а вие, изгледа, како Бугари. Најдобро е тие сами да си решат. Демократија.Party1

29-01-2012, 02:30 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Който плаща-той поръчва музиката!Може би същите хора от клипа пред българска камера казват "Майка България",а пред македонска "...и яс и братот ми Мустафа и братучедот Али сме македонци!..." Icon_mrgreen

ПП Нищо не каза за България!
Quote:Ние Словените( по мене) во Егејска Македонија, Албанија, Косово и Србија ги третираме како Македонци
Чувствам се пренебрегнат! Icon_mrgreen
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
29-01-2012, 02:38 PM
Website Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(29-01-2012, 02:38 PM)TATAP Wrote: Който плаща-той поръчва музиката!Може би същите хора от клипа пред българска камера казват "Майка България",а пред македонска "...и яс и братот ми Мустафа и братучедот Али сме македонци!..." Icon_mrgreen

ПП Нищо не каза за България!
Quote:Ние Словените( по мене) во Егејска Македонија, Албанија, Косово и Србија ги третираме како Македонци
Чувствам се пренебрегнат! Icon_mrgreen

а, што да кажам за Бугарија?


29-01-2012, 02:50 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(29-01-2012, 02:50 PM)hristo Wrote: а, што да кажам за Бугарија?
Нищо не рече как ги третирате словените в България!Каза Егейска Македония, Албания, Косово и Сърбия,а за България-нищо!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
29-01-2012, 02:57 PM
Website Reply