Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СЕКОЈ 30-ТИ МАКЕДОНЕЦ ИМА БУГАРСКИ ПАСОШ
Author Message
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#81

(14-01-2012, 02:05 AM)toni_a Wrote:
Quote:СЕКОЈ 30-ТИ МАКЕДОНЕЦ ИМА БУГАРСКИ ПАСОШ
???
70.ооо само на ниво МК-државјани/жители во РМ! ????
...а не гражданин на РМакедония Starce
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
14-01-2012, 05:13 AM
Website Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#82

Аз като българин мога да ви кажа много просто-за нас Македония е била част от България-езиково, народово, ментално и държавно-в миналото.
Оттам-СЕГА даваме паспорти на всеки, който иска, защото считаме че това е наш държавен дълг и наша политика спрямо наследниците на нашите братя, които са живели там. Това е без оглед на сегашното.
Оттам насетне-кой защо ги взима, отрича ли с после пред нотариус, счита ли се за българин или не, иска ли да дойди да живее у нас, иска ли по-голяма сигурност в Македония, подсигурява ли се срещу бъдещи катаклизми в региона, или пък сака да ходи в емиграция, или просто взима паспорт и после пише че българите са цигани, маймуни и татари по форумите-това си е ваш проблем: каквато стока сте вие самите, така ще ви чуват и другите люде.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 14-01-2012, 09:59 AM by Il Schismatico.)
14-01-2012, 09:57 AM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#83

Black Wolf Wrote:Аз като българин мога да ви кажа много просто-за нас Македония е била част от България-езиково, народово, ментално и държавно-в миналото.
Оттам-СЕГА даваме паспорти на всеки, който иска, защото считаме че това е наш държавен дълг и наша политика спрямо наследниците на нашите братя, които са живели там. Това е без оглед на сегашното.
Оттам насетне-кой защо ги взима, отрича ли с после пред нотариус, счита ли се за българин или не, иска ли да дойди да живее у нас, иска ли по-голяма сигурност в Македония, подсигурява ли се срещу бъдещи катаклизми в региона, или пък сака да ходи в емиграция, или просто взима паспорт и после пише че българите са цигани, маймуни и татари по форумите-това си е ваш проблем: каквато стока сте вие самите, така ще ви чуват и другите люде.

Точно ...
14-01-2012, 12:29 PM
Reply
KRAZISTA
Unregistered

 
#84

КОј бе дозволува такви татари како тој Джинги бу..да навредува.тука на сајтот..Докога тој лузер УДБАШ Јордан Петровски и тој т.н.АДМИНИСТРАТОР ке молчи..за проблемитеинарушуванјата на овој бугарофилски форум...Ако не и отговараат фактите наг-дата бугарофилииТатари..некаси отидат да живеат воБОЛВАРИЈА,,а не да не замараат на овој фоум МАКЕДОНСКИ...или да каже тој педерот Кумановски..овојфорум МАКЕДОНСКИ ли е..илиТАТАРСКИ...а за бројотна Турците иПомаците..нека гопрашаат лично Каракачанов..бидејки ТОЈлично делеше календарчинја и листови вокои пишуваше за опасноста ТУРЦИЈА да влезе во Е Унија...оти 4 милионите Турци и помаците от Ихтиман,Јакоруда,Крджали,Разград..и другите места..ода вопаке на турското население....А за циганите кои секојдневно ги тероризираат Татарите..и да не зборувам....Ајде да зборуваме со ФАКТИ...и докога кеспијат Македонские давај-газовци..за сево ОВА....па ако беше БОЛВАРИЈА СУПЕР..немаше 1934дабега ВАНЧО МИХАЈЛОВ..и 10.000..бугарофили со потеклоот Македонија да бидат застрелани от полицијата наКимон Георгиев...па нели по-богу станува збор за братја...ааааааа....кОи бедни НЕБУЛОЗИ имате виебедни Татаришта...
17-01-2012, 01:06 PM
Reply
KRAZISTA
Unregistered

 
#85

Манифест навраговите на Татарија-Болварија...ги повикувам сите Турци,помаци,жоревци,цигани и Македонцикоито живеат днес в Блгарија,да остапат на овојфорум ијавно да го искажат својот револт инедоволствие като и РЕАЛНОСТА на всичките малцинствакои трпја под стегите на фашизоидната Блгарска власт дали на Борисов илина СДП..Јавно да се посочатмедотиде фашистички на лгарската полиција и власт за асимилација на милионитите малцинства..които плаштат данк на блгарија а ги нјамат основните човечески права.Нека пишат иприврзаицит на Амед Доган..инеговата партија..ијавно да не осведомат за нарушенијата на човеческите права и мизеријата вкоито живеа братјата Македонци турци и цигани низ цјаата Блгарија..ЕДнаш за секогаш да се дознае ИСТИНАТА..го поканјавам иХелсиншкиот Комитет от Софија и тој да се ИЗЈАСНИ...катои всичкитемакедонци от цјала Пиринска Македонија които гочитат тозипро-бугарофилски форум,като и ОМО-ИЛИНДЕН-ПИРИН и другите организации на Македонците в блгарија...лозунг.Свобода или СМРТ..за човековите права в Феудална БЛГАРИЈА
17-01-2012, 01:15 PM
Reply
bingo2012 Offline
Junior Member
**

Posts: 3
Joined: Jan 2012
Reputation: 0
#86

Да ја разгледаме реалноста.Колку години Македонија е била под србска окупација,а колку под бугарска.Колку многу се зборува или писува против Бугарија,а колку за Србија.Во медиумите скоро никогас не мозес да видес несто добро за Бугарија само лоси вести дават,додека тоа не е слуцај со Србија. Нејсе,бугарски пасос се вади во најголем дел поради заминуване во Европските дрзави на работа.Граганите за вакво несто се најмалку виновни.Прасането е зосто насиве политицари не доведоа на ова дереде,мозесе да направат нормална дрзава и лугето немасе масовно да се исселуваат,ке си работеа тука во Македонија.
17-01-2012, 02:06 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#87

(17-01-2012, 01:06 PM)KRAZISTA Wrote: ..или да каже тој педерот Кумановски..
Кой е този педер Кумановски бре?? Smajlito
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
17-01-2012, 02:41 PM
Website Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#88

Абе KRAZISTA много ти е татарски македонския... Icon_razz
Много ми мязаш на оня психясал говньо пиринмк
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
17-01-2012, 02:48 PM
Website Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#89

ХеХе ...

Кразиста пак се е развихрил ....

Ти като прави македонац от Шумадия си най-големият македонски патриот ...

Абе ... викаш македонците са братя с турците и циганите ... Pos23Pos23Pos23
17-01-2012, 04:39 PM
Reply
ogan Offline
Junior Member
**

Posts: 20
Joined: Jan 2012
Reputation: 0
#90

(17-01-2012, 04:39 PM)Илиян_Луков Wrote: ХеХе ...

Кразиста пак се е развихрил ....

Ти като прави македонац от Шумадия си най-големият македонски патриот ...

Абе ... викаш македонците са братя с турците и циганите ... Pos23Pos23Pos23

Se sto ne e zabraneto so zakon e sloboda na graganinot da go napravi! Tie sto zemaat pasosi od sosedite ne go pravat od socijalni pricini, tolku ja sakaat Makedonija - tolku se Makedonci! Seriozna drzava so zakon spored Ustav toa go regulira! Ama Makedonija ja vodat od koga ima drzava nacionalni travestiti! Vsusnost vreme e da se vidi koi se imaat makedonski iminja a se pripadnici na malcinski i etnicki grupi koi odvnatre ja razgraduvaat Makedonija!!!Icon_exclaim
17-01-2012, 11:00 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#91

ogan Wrote:
(17-01-2012, 04:39 PM)Илиян_Луков Wrote: ХеХе ...

Кразиста пак се е развихрил ....

Ти като прави македонац от Шумадия си най-големият македонски патриот ...

Абе ... викаш македонците са братя с турците и циганите ... Pos23Pos23Pos23

Se sto ne e zabraneto so zakon e sloboda na graganinot da go napravi! Tie sto zemaat pasosi od sosedite ne go pravat od socijalni pricini, tolku ja sakaat Makedonija - tolku se Makedonci! Seriozna drzava so zakon spored Ustav toa go regulira! Ama Makedonija ja vodat od koga ima drzava nacionalni travestiti! Vsusnost vreme e da se vidi koi se imaat makedonski iminja a se pripadnici na malcinski i etnicki grupi koi odvnatre ja razgraduvaat Makedonija!!!Icon_exclaim

Това кое си написал, упрек към мене ли е?

Иначе за травеститите си прав ... Yea17-01-2012, 11:35 PM
Reply
KRAZISTA
Unregistered

 
#92

Ајде ке пишувам на Татрски този илијан луков да ме разбере..аз казах..давај да говориме со Факти...а тој се фашта за думите мои...в блгаријатавчера четох...всеки ден блгарите се самоубивати се хврлјат по мостовите...иплукат поБорисов...значи само единпајтон хора останаха по форумите блгарски да јабранат кАУЗАТА...во вашите форуми пише..буквално дека Блгаријастана помијата на ЕВРОПА..БОКЛУКОТ..а тозиХРИСТО ме пита..за ЕУ..за каква ЕУ..става вопрос..Лично Александар Јорданов посланикот на р. БОЛВАРИЈА во СКОПИЕ..всеки ден беше вкнтакт со УДБАШИот типот на МарјанГјорчев,Слободан унковски,Мил Неделковски и многу други..и смјаташе дека има посебна Македонска Нација.и закакво трјабватукна форумите да спориме...Пво средете си ги редовите вашиа потоа..давајте Историски Романтизам да продават по форумите..Лично МихоМихов..го спонзорираше гомнарот УДБАШКИ ПАНДЕ ЕФТИМОВкојне знае ни дума Блгарска побанјите по Софијаата,додека Ангел геројат..от маджари..гомолеше за дни стотинки този сштијат Михов..-Русофилот..Ајд ви се молја..да говориме соФАКТИ...когато Владо Перев...доказанијат УДБАШ получи БГ.-паспорт..за каква КАУЗА СТАВА ВОПРОС...да ви се плукна в ДОКТРИНАТА
18-01-2012, 02:26 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#93

(18-01-2012, 02:26 PM)KRAZISTA Wrote: Ајде ке пишувам на Татрски този илијан луков да ме разбере..аз казах..давај да говориме со Факти...а тој се фашта за думите мои...в блгаријатавчера четох...всеки ден блгарите се самоубивати се хврлјат по мостовите...иплукат поБорисов...значи само единпајтон хора останаха по форумите блгарски да јабранат кАУЗАТА...во вашите форуми пише..буквално дека Блгаријастана помијата на ЕВРОПА..БОКЛУКОТ..а тозиХРИСТО ме пита..за ЕУ..за каква ЕУ..става вопрос..Лично Александар Јорданов посланикот на р. БОЛВАРИЈА во СКОПИЕ..всеки ден беше вкнтакт со УДБАШИот типот на МарјанГјорчев,Слободан унковски,Мил Неделковски и многу други..и смјаташе дека има посебна Македонска Нација.и закакво трјабватукна форумите да спориме...Пво средете си ги редовите вашиа потоа..давајте Историски Романтизам да продават по форумите..Лично МихоМихов..го спонзорираше гомнарот УДБАШКИ ПАНДЕ ЕФТИМОВкојне знае ни дума Блгарска побанјите по Софијаата,додека Ангел геројат..от маджари..гомолеше за дни стотинки този сштијат Михов..-Русофилот..Ајд ви се молја..да говориме соФАКТИ...когато Владо Перев...доказанијат УДБАШ получи БГ.-паспорт..за каква КАУЗА СТАВА ВОПРОС...да ви се плукна в ДОКТРИНАТА

Добре, ще се опитам да ти коментирам писаницата по точки,за да ме разбереш ...

1. Да - ние сме, ако не последни - то предпоследни в Европейският съюз по стандарт ... това е факт ... но има едно нещо ... ЕС, със САЩ, Канада, Австалия, Нова Зеландия, Япония, Южна Корея са най-развитите страни в икономическо отношение ... иначе казано ... ние искаме да се сравняваме с най-големите ....

2. Неразбирам за коя кауза говориш .... обесни по-подробно ....

3. Македонска нация съществува и се създава през 1944 и 1945 година ... само глупак не би се съгласил .... разликата е,че не се създава естествено от народа, а от един хърватин-комунист. Имахте късмет,че не беше сърбин,че щехте да си говорите с нас по форумите чрез прокси от Белград ...

4. Да, в България има руски подлоги, които извършват предателства срещу страната и народа й.Това е така от 1944 година при превземането на невоюваща България от СССР и руските мекерета,все още имащи позиции в управлението на страната. Няма нужда да описвам колко престъпления са извършени по време на комунизма. От 20 години ние нямаме правителство, което да е повторило мандата си, така че, спокойно може да се каже,че ние, българите, си търсиме новите водачи и в крайна сметка ще ги намерим ...

5. Ако зависеше от мене, аз не бих ви дал един български паспорт. Беломорска и Източна Тракия, Северна Добруджа, както и Западните покрайнини са ми много по-мили от вашите чукари. Българите от вашият район умреха или беха прогонени от новите господари сърби и гърци и никога не се върнаха обратно - остана само аморфната маса, на която един внук на гръцки национален герой й смени идентитетот за вече 6 години откакто е на власт ...


(This post was last modified: 18-01-2012, 03:13 PM by Илиян_Луков.)
18-01-2012, 03:11 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#94

(17-01-2012, 11:00 PM)ogan Wrote:
(17-01-2012, 04:39 PM)Илиян_Луков Wrote: ХеХе ...

Кразиста пак се е развихрил ....

Ти като прави македонац от Шумадия си най-големият македонски патриот ...

Абе ... викаш македонците са братя с турците и циганите ... Pos23Pos23Pos23

Se sto ne e zabraneto so zakon e sloboda na graganinot da go napravi! Tie sto zemaat pasosi od sosedite ne go pravat od socijalni pricini, tolku ja sakaat Makedonija - tolku se Makedonci! Seriozna drzava so zakon spored Ustav toa go regulira! Ama Makedonija ja vodat od koga ima drzava nacionalni travestiti! Vsusnost vreme e da se vidi koi se imaat makedonski iminja a se pripadnici na malcinski i etnicki grupi koi odvnatre ja razgraduvaat Makedonija!!!Icon_exclaim

-Зошто им оспоруваш и на други етнички заедници ( народи) да ја сакаат Македонија? Дали Макеоднија треба да ја сакаат само Македонците
- По тебе сите што земаат пасоши од други држави ( воглавном бугарски) тоа го праваат не од социјани причини? А, од кои. Оти се чувствуваат како Бугари?
-Сериозна држава не води државна политика по урнек на “ Моја борба“ од Адолф ХитлерSmajlito
-

19-01-2012, 10:01 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#95

(14-01-2012, 05:13 AM)TATAP Wrote:
(14-01-2012, 02:05 AM)toni_a Wrote:
Quote:СЕКОЈ 30-ТИ МАКЕДОНЕЦ ИМА БУГАРСКИ ПАСОШ
???
70.ооо само на ниво МК-државјани/жители во РМ! ????
...а не гражданин на РМакедония Starce

неможам да те разберам.
дали би дообјаснил?

Македонци од Албанија на пример, или?

0+0+0=60%
20-01-2012, 03:50 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#96

Ти поне си добре с математиката Icon_razz
СЕКОЈ 30-ТИ МАКЕДОНЕЦ (ЕТНИЧЕСКИ МАКЕДОНЕЦ,ГРАЖДАНИН НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЯ) ИМА БУГАРСКИ ПАСОШ
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
20-01-2012, 06:47 AM
Website Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#97

се обидувам да те сватам....АМА ако станува збор за етнички Македнонци, зошто:

цитат:

„...повеќе од 1/3 (една третина) од стекнатите бугарски државјанствата од Р.Македонија не се ... по основ бугарско етничко потекло!...„


пс - коментирам од аспект: етнички Македонци во Република Македонија.

ппс - дали ме сваќаш? што ме интересира колку етнички срби,роми,турци итн земале БГ државјанство????
0+0+0=60%
(This post was last modified: 22-01-2012, 03:39 AM by toni_a.)
22-01-2012, 03:33 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#98

Това си е като "Талмуда"-всеки равин си го тълкува както му е кеф Icon_razz
На който му трябват "чисти македонци",които са се "ребългаризирали" си затваря очите за циганите,турците и шиптарите,които също са взели паспорти.

ПП-аз лично съм твърдо против издаването на паспорти
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
22-01-2012, 07:11 AM
Website Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#99

Македония е най-бедната държава в света според Економист, а България е най-бедната държава в Европската уния. Има разлика нали? Но ето кои ще се борят за български паспорти след като всички македонци станат българи.

Руско преселение в България

Над 300 000 братушки имат жилище у нас

http://republika.bg/index.php?id=39473

http://www.btv.bg/video/1982069657-Rusna...oreto.html23-01-2012, 08:43 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(23-01-2012, 08:43 AM)veritas Wrote: Македония е най-бедната държава в света според Економист, а България е най-бедната държава в Европската уния. Има разлика нали? Но ето кои ще се борят за български паспорти след като всички македонци станат българи.

Руско преселение в България

Над 300 000 братушки имат жилище у нас

http://republika.bg/index.php?id=39473

http://www.btv.bg/video/1982069657-Rusna...oreto.html

Како што одат работите, тесна ке ви биде Бугарија да ги примите сите кои сакаат да живеат кај вас. Што планира вашата влада на тој план! Низоземците грабеа земја од морето. Или ке го заоштрите режимот на издавање бугарски државјанства?

23-01-2012, 09:05 AM
Reply