Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДВЕ ГОДИНИ ОД ПОСТОЕЊЕТО НА КОТЛЕ !!!!
Author Message
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#1Драги наши пријатели, учесници во работата на форумот, да ни е честита втората година од заедничкиот напор од Котле да направиме почитуван и читан форум.

Да продолжиме и идната година со поголем елан, меѓусебно разбирање и уважување да го градиме започнатиот имиџ на форумот кој во борбата за вистината не подлегнува на никакви уцени, закани, етикетирања.
Котле е форум без граници, без цензура - плурализам на мислења и идеи и таков ке остане.
И во вторава година на постоење многумина дојдоа и заминаа од Котле, не беа подготвени да се борат со факти на патот кон вистината. Многумина побараа заштита од нас, од Администрацијата. Бараа да ги банираме нивните политички или идеолошки противници и така да ја заштитиме нивната вистина. Тоа досега не сме го сториле, бидете сигурни дека ни во иднина нема да сториме такво нешто.

Би ве замолил да ги изнесете вашите впечатоци. Да ни укажете на пропустите, грешките и се разбира и на онаа што ви се допаѓа.
28-12-2011, 04:40 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#2

Честито на всички! Форумът е добър. Само напред!Bravo
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
28-12-2011, 09:43 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#3

(28-12-2011, 04:40 AM)Администратор Wrote: Би ве замолил да ги изнесете вашите впечатоци. Да ни укажете на пропустите, грешките и се разбира и на онаа што ви се допаѓа.

Оваа реченица е посебно комична. Демек до сега се` било рамно и весело па имало невидливи пропусти и грешки кои само учесниците на форумот можеле да ги видат. Фантастично...
За една удбашка приредба како Котле, две години е премија во времетраење.
За почеток, би можел газдата Јордан да се прегледа кај некој професионалец од областа на менталното здравје. Па натаму...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
28-12-2011, 11:11 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#4

Борбата помеѓу правдата и неправдата, помеѓу злото и доброто, помеѓу вистината и лагата е вечна. Човештвото не би дошло на ова цивилизациско рамниште ако трајно победувало злото, неправдата и лагата. Македонија поминува низ фазата каде неправдата, злото и лагата , за жал, сеуште доминира. КОТЛЕ се нареди во ред на оние кои се борат и залагaат за правдата, вистината и доброто. Така и сме поблиску до Бога , независно кој што подразбиrа под тоа име. Во тоа име да честитам на администрацијата што овозможи појавување и опстојување на ваков демократски форум, а на сите учесници да продолжат со дебатите. Воедно користам прилика да на сите им ја честитам Новата 2012 година.
29-12-2011, 11:17 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,920
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

(28-12-2011, 11:11 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(28-12-2011, 04:40 AM)Администратор Wrote: Би ве замолил да ги изнесете вашите впечатоци. Да ни укажете на пропустите, грешките и се разбира и на онаа што ви се допаѓа.


За почеток, би можел газдата Јордан да се прегледа кај некој професионалец од областа на менталното здравје. Па натаму...


Што ли бумбари имаш у тоа главата наместо мозак, јал од оние што валаат топки јал оние само што брмчат.


[Image: dung-beetle.jpg]


пс. јас сум еден од сопствениците на сајтот и тоа никогаш не сум го криел.
29-12-2011, 12:51 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,920
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Денеска случајно брарајки нешто налетав на тоа колку посети од различни IP адреси имаме на ПОЧЕТНАТА страна на Котле и колку пати е погледната страницата од тие IP адреси.
Quote:Почетна Kotle

Daily visitors: 370

Daily pageviews: 4 807

Alexa Rank: 1008389
09-01-2012, 02:24 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#7

Аирлија вториот роденден на Котле. Малку е замрено во споредба со порано, барем во однос на пишувањето, инаку и по мене си знам дека посетата е многу поголема од пишувањето на коментари. Можеби модераторите треба малку да се активираме како иницијатори - да отвораме теми и да провоцираме дискусии, да се поттикне повеќе пишување. Ова ми е само првична генерална идеја, убаво е да размениме мислења во таа насока. Тоа што форумов е имун на дневнополитикантските случувања и препукувања е една од работите кои најмногу ги вреднувам во врска со него и мислам дека е стандард кој треба да се задржи.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 09-01-2012, 02:58 AM by Gnoj.)
09-01-2012, 02:56 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,920
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

(09-01-2012, 02:56 AM)Gnoj Wrote: Аирлија вториот роденден на Котле. Малку е замрено во споредба со порано, барем во однос на пишувањето, инаку и по мене си знам дека посетата е многу поголема од пишувањето на коментари. Можеби модераторите треба малку да се активираме како иницијатори - да отвораме теми и да провоцираме дискусии, да се поттикне повеќе пишување. Ова ми е само првична генерална идеја, убаво е да размениме мислења во таа насока. Тоа што форумов е имун на дневнополитикантските случувања и препукувања е една од работите кои најмногу ги вреднувам во врска со него и мислам дека е стандард кој треба да се задржи.Еве ја посетеноста на Форумот од различни IP адреси:

Quote:Alexa Traffic Rank: 921,446 Traffic Rank in MK: 552 .


На овој бројач нема колку пати е погледант форумот од тие IP адреси.Проблемот со непишувањето на форумот, барем по онаа што јас го знам а го знам бидејки многумина ми се јавиле, е стравот. Сепак форумов отвоара многу теми кои се сеуште табуа во Македонија.
Убава ти е идеата а колку што гледам администрацијата не попречува отворање на нови теми.
09-01-2012, 03:22 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#9

(09-01-2012, 03:22 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(09-01-2012, 02:56 AM)Gnoj Wrote: Аирлија вториот роденден на Котле. Малку е замрено во споредба со порано, барем во однос на пишувањето, инаку и по мене си знам дека посетата е многу поголема од пишувањето на коментари. Можеби модераторите треба малку да се активираме како иницијатори - да отвораме теми и да провоцираме дискусии, да се поттикне повеќе пишување. Ова ми е само првична генерална идеја, убаво е да размениме мислења во таа насока. Тоа што форумов е имун на дневнополитикантските случувања и препукувања е една од работите кои најмногу ги вреднувам во врска со него и мислам дека е стандард кој треба да се задржи.Еве ја посетеноста на Форумот од различни IP адреси:

Quote:Alexa Traffic Rank: 921,446 Traffic Rank in MK: 552 .


На овој бројач нема колку пати е погледант форумот од тие IP адреси.Проблемот со непишувањето на форумот, барем по онаа што јас го знам а го знам бидејки многумина ми се јавиле, е стравот. Сепак форумов отвоара многу теми кои се сеуште табуа во Македонија.
Убава ти е идеата а колку што гледам администрацијата не попречува отворање на нови теми.

Каков страв бе Јордане, какви бакрачи. Зарем ние, правнучињата на Великиот Александар Македонски да се плашиме!? И од кого да се плашиме? Од клетите Грци? Од братјата Блгари? Од браќата Срби? Од комшиите Албанци? Не, кај нас нема никаков страв. Само, еве јас лично думам, не е баш време за јуначење. Не е зорт да ја вадиме, ширум светот познатата македонска кубура. Зошто, може да биде полошо. Затоа трај си и молчи си. Не џабе, нашиот премудар народ кажал-седи мадро да не биде модро. А, модар пред народ ( посебно пред жените) не е баш убаво и естетски да излегуваш. Затоа, инаку...ех, страв, кај ти текна за стравот.Smajlito

09-01-2012, 08:54 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#10

Песна од анонимен мудрец:

Quote:Дај ми сила Господе,
да го издржам она
што не можам да го сменам.
Дај ми памет
да го сменам она што можам,
а најмногу
дај ми мудрост да направам разлика
меѓу едното и другото


09-01-2012, 12:00 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#11

(09-01-2012, 03:22 AM)ЈорданПетровски Wrote: Проблемот со непишувањето на форумот, барем по онаа што јас го знам а го знам бидејки многумина ми се јавиле, е стравот. Сепак форумов отвоара многу теми кои се сеуште табуа во Македонија.
Убава ти е идеата а колку што гледам администрацијата не попречува отворање на нови теми.

За некои теми кои ги отвораш ти, а кои за мене признавам дека се шпанско село, можам да сфатам дека има и луѓе кои би се плашеле да проговорат. Но на форумов нема само такви теми. И така е, администрацијата не попречува отворање на нови теми, она што го кажав е отворена порака кон останатите модератори, дека можеби не треба само да чекаме да пишува некој друг, а ние само повремено да надгледуваме колку се почитува редот, туку и самите да бидеме активни учесници и иницијатори. Демек водителот на караокето да забавува додека не се јави доброволец за пеење. Icon_razz Како погрешно да ми го сфати коментарот за посетеноста на форумов, ги имав видено бројките кои ми ги покажа, само реков дека е многу попосетен отколку што се пишува на него.
Let me hear you make decisions without your television.
09-01-2012, 02:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,920
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

(09-01-2012, 02:48 PM)Gnoj Wrote: Како погрешно да ми го сфати коментарот за посетеноста на форумов, ги имав видено бројките кои ми ги покажа, само реков дека е многу попосетен отколку што се пишува на него.
Убаво го разбрав твојот комернтар за посетеноста. Како поткрепа на твоето видување ги дадов бројките. Сакав да им дам до знаење на некои посетители на форумов дека не зборуваш напамет а уште помалку од позиција на администрацијата, па го фалиш форумот. Icon_razz
09-01-2012, 03:53 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#13

честито нека е! Music3
0+0+0=60%
10-01-2012, 02:13 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,920
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14

(09-01-2012, 08:54 AM)hristo Wrote:
(09-01-2012, 03:22 AM)ЈорданПетровски Wrote: Проблемот со непишувањето на форумот, барем по онаа што јас го знам а го знам бидејки многумина ми се јавиле, е стравот. Сепак форумов отвоара многу теми кои се сеуште табуа во Македонија.


Каков страв бе Јордане, какви бакрачи. Зарем ние, правнучињата на Великиот Александар Македонски да се плашиме!? И од кого да се плашиме? Од клетите Грци? Од братјата Блгари? Од браќата Срби? Од комшиите Албанци? Не, кај нас нема никаков страв. Само, еве јас лично думам, не е баш време за јуначење. Не е зорт да ја вадиме, ширум светот познатата македонска кубура. Зошто, може да биде полошо. Затоа трај си и молчи си. Не џабе, нашиот премудар народ кажал-седи мадро да не биде модро. А, модар пред народ ( посебно пред жените) не е баш убаво и естетски да излегуваш. Затоа, инаку...ех, страв, кај ти текна за стравот.SmajlitoКако да нема страв Христо !!
Читам и се прашувам дали свесно некои се прават будали, толку им фаќа умот или грото форумџии се на службена задача тука. Српското влијаниее е влезено во секоја пора на македонското живеење. Секој кој се обидел да го попречи тоа влијание бил етикетиран како бугарофил, оние погласните односно оние за кои службата-УДБа, правела проценка дека ке имат влијание на околината се следени, судени и затворани (до 1984 година), попречувани во кариерата се до момент додека не подлегнат на притисоците, оние што не подлегнале останале на маргините на општеството згора на тоа останале до гроб прогонувани. Прогонот продолжувал и врз нивните поколениа пак со истата цел да се скршат и да станат нивни соработници.
Каде е суштината на стравот, односно ПРАШАЊЕТО дали стравот е оправдан и дали треба да ги осудуваме луѓето што се плашат !!!??? Кога таковиот терор, терор кој се одвива внатре во државата, а теророт го прават ИНСТИТУЦИИТЕ на државата, уништување на МАКЕДОНСКОТО во корен, стравот е оправдан.


пс.Јас имам една моја теорија, теорија изградена врз сопствено искуство. Стравот само со страв може да се победи.
10-01-2012, 03:19 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#15

(10-01-2012, 03:19 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(09-01-2012, 08:54 AM)hristo Wrote:
(09-01-2012, 03:22 AM)ЈорданПетровски Wrote: Проблемот со непишувањето на форумот, барем по онаа што јас го знам а го знам бидејки многумина ми се јавиле, е стравот. Сепак форумов отвоара многу теми кои се сеуште табуа во Македонија.


Каков страв бе Јордане, какви бакрачи. Зарем ние, правнучињата на Великиот Александар Македонски да се плашиме!? И од кого да се плашиме? Од клетите Грци? Од братјата Блгари? Од браќата Срби? Од комшиите Албанци? Не, кај нас нема никаков страв. Само, еве јас лично думам, не е баш време за јуначење. Не е зорт да ја вадиме, ширум светот познатата македонска кубура. Зошто, може да биде полошо. Затоа трај си и молчи си. Не џабе, нашиот премудар народ кажал-седи мадро да не биде модро. А, модар пред народ ( посебно пред жените) не е баш убаво и естетски да излегуваш. Затоа, инаку...ех, страв, кај ти текна за стравот.SmajlitoКако да нема страв Христо !!
Читам и се прашувам дали свесно некои се прават будали, толку им фаќа умот или грото форумџии се на службена задача тука. Српското влијаниее е влезено во секоја пора на македонското живеење. Секој кој се обидел да го попречи тоа влијание бил етикетиран како бугарофил, оние погласните односно оние за кои службата-УДБа, правела проценка дека ке имат влијание на околината се следени, судени и затворани (до 1984 година), попречувани во кариерата се до момент додека не подлегнат на притисоците, оние што не подлегнале останале на маргините на општеството згора на тоа останале до гроб прогонувани. Прогонот продолжувал и врз нивните поколениа пак со истата цел да се скршат и да станат нивни соработници.
Каде е суштината на стравот, односно ПРАШАЊЕТО дали стравот е оправдан и дали треба да ги осудуваме луѓето што се плашат !!!??? Кога таковиот терор, терор кој се одвива внатре во државата, а теророт го прават ИНСТИТУЦИИТЕ на државата, уништување на МАКЕДОНСКОТО во корен, стравот е оправдан.


пс.Јас имам една моја теорија, теорија изградена врз сопствено искуство. Стравот само со страв може да се победи.

А, да ја објасниш малку таа твоја теорија!

10-01-2012, 06:27 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#16

(09-01-2012, 03:22 AM)ЈорданПетровски Wrote: На овој бројач нема колку пати е погледант форумот од тие IP адреси.Проблемот со непишувањето на форумот, барем по онаа што јас го знам а го знам бидејки многумина ми се јавиле, е стравот. Сепак форумов отвоара многу теми кои се сеуште табуа во Македонија.
Убава ти е идеата а колку што гледам администрацијата не попречува отворање на нови теми.
И сега Гнојче, ќе зобнеш и од овие Јорданови удбашки трици?
Да го познаваше Јордан македонскиот менталитет, ќе знаеше зошто има онолку гости а волку малку (скоро нула) реплики. Е затоа Јордане со бугарите ќе си готвите и запржувате удбашки манџи и потпечувате пити г***арки...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
18-01-2012, 08:00 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#17

Аман, признајте му на Мрачалнико дека е во право за посетата и популарноста на форумот. Starce
Let me hear you make decisions without your television.
18-01-2012, 08:18 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#18

Само напред Гнојче зобни од триците, не се срами...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
18-01-2012, 08:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,920
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#19

(18-01-2012, 08:30 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Само напред Гнојче зобни од триците, не се срами...Што ли те зобаат тебе, кога волку манипулацији истураш.
19-01-2012, 12:09 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#20

Само поздрав до Црни , и до мојот сосед Гној Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
02-02-2012, 03:31 AM
Reply