Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ОДГОВОР НА ЛАЖНАТА ДИЛЕМА ЧИЕ Е ВМРО СЕ НАОЃА ВО ДЕЛУВАЊТО НА ВМРО ПО 1945 ГОДИНИНА
Author Message
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#41

Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjam
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
26-12-2011, 09:19 AM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,970
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#42

(26-12-2011, 03:26 AM)Тодор Wrote: По 1945 година, србите свесни и уки од историјските прилики и нивните грешки, ја воскреснаа македонската преродба ама овој пат притајно завиткана во голем србски дух.Дека таа преродба не е Македонска почуствувале многумина во Македонија и затоа доаѓа до појавата на ВМРО С.Д.Р.М.А - ВМРО ПРАВДА.
(26-12-2011, 03:26 AM)Тодор Wrote: Прикаската не завршува тука Растуранјето на СФРЈ во 1991 и “самостојното“ 20 годишно живеење денеска не донесе забележителни промени дека имало некаква македонска преродба туку баш во спротивно, се истакна Новаковиќевото утврдување за употреба на македонизмот како сојузник во србизирањето односно југословенизирањето на Блгарите од Вардарскиот дел на Македонија. Доказ за погоре наведеното потребно е само една мала вечерна прошетка низ Скопје, Битола, Прилеп и други градови да се чуе убавата “македонска“ песна од гостилниците.


Србите и покрај "преродбата" која ја правеле од 1945 па до 1990 година, година кога распадот на Југославија е веке несопирлив, биле свесни дека неуспеале во својот наум да ја "преродат" Македонија и затоа пристапуваат кон формирањето на ДПМ односно ДПМНЕ.
Ако не постоела опасност од водството на ВМРО ПРАВДА кое било надвор, УДБа ке немала потреба да го формира ДПМНЕ надвор од Македонија. УДБа со формирањето на ДПМНЕ сакала да ги пресретне иницијативите за формирање на политички субјект од членовите на ВМРО ПРАВДА од надвор.


27-12-2011, 10:34 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,970
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#43


(26-12-2011, 03:26 AM)Тодор Wrote: Пиринскиот дел и народот од Егејскиот дел остварија обединување со Блгарија во 1913 и 1923 поточно, и затоа потребата од револуционерно движење липсува. Ако имало потреба по 1945 од организирање во Револуционерни Организации, таа потреба постоела само во Вардарскиот дел на Македонија.Егејскиот и Пиринскиот дел и по 1923 година помагале за ослободување од српското ропство на Вардарска Македонија. После 1945 година Егејскит дел на Македонија, пак е во склоп на Грција. Зошто во Пиринскиот дел кој како што велиш ти Тодоре бил слободен и обединет со Бугарија немало веке желба да им се помогне на браќата во Вардарска и Егејска Македонија. Причината може само да е една. Ни Пиринскиот дел не бил слободен.
Има документи кои говорат дека Бугарските власти биле подготвени да ја отстапат Пиринска Македонија на Југославија во замена за Западните Покраини. Нели малку е чудно некој да се трампи со сопствени територии. Значи Западните Покраини, бугарската власт ги сметала за легитимно свои. Пиринска Македонија ја снетала за туѓа, освоена и затоа сакала да ја трампи за онаа што е легитимно бугарско.(26-12-2011, 03:26 AM)Тодор Wrote: Не е ни чудно да ВМРО-СДРМА-ПРАВДА е таква организација или е дете на УДБа, па и да било усвоено, за ловење на патриоти.


Не било така Тодоре. За тоа зборуват многу работи, меѓу кои и согласноста на Ванчо Михајлов за дејствување на партијата. Ниту оние кои контакактирале со Ванчо го предале Ванчо, ниту пак Ванчо бил против нивната дејност и цел. Самостојна и Обединета Македонија под протекторат на Америка.

Нормално е дека некои од членовите во затвор биле врбувани и станале соработници на УДБа, но јадрото на ВМРО ПРАВДА останало надвор од канџите на УДБа.
Оној дел од нив кој заминал 49/52 од Вардаска Македонија по излегувањето од затвор или пред самите апсења, кога дошле во Европа, САД, Канада ... не се изјаснил за Бугарин, Тодоре.
(26-12-2011, 03:26 AM)Тодор Wrote: Целта – Самостојна Македонија никој пат не била врзана со анти-блгаризм баш спротивно, народот секој пат знаел за својата блгарска народност. Ова е целосно точно се до 1945, а понатаму историјските прилики овозможуваат да блгарската свест кај мнозинството се истреби и се всади србска односно југословенска свест. Недозволувањето на Македонија, од страна на големите сили, во тереторијално обединување со Блгарија, не остана настрана никаква друга цел освен таа за самостојна држава.Тодоре, свеста, македонска, бугарска, српска ..... не се брише со притискање на delete

27-12-2011, 11:11 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#44

Освен това
Quote:Нормално е дека некои од членовите во затвор биле врбувани и станале соработници на УДБа, но јадрото на ВМРО ПРАВДА останало надвор од канџите на УДБа.
немаш една дума верна!
ма айде Тодор да ти отговори...
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
27-12-2011, 11:48 PM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,970
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#45


(26-12-2011, 03:26 AM)Тодор Wrote: Поддржката од САД и другите западни сили под покровителството на САД било само заблуда на организацијата или лукава мамка на УДБа. Ако САД и другите западни сили сакале тоа да го сторат, тие имале можност за тоа уште во 1945 во Малта кога се потпиша не променувањето на светските граници помеѓу САД (Рузвелт), Англија (Черчил), и СССР (Сталин).
Тодоре, Малта се случува 1945 година. Македонците односно НАЦИОНАЛДЕМОКРАТСКОТО движење кое било околу Ченто, кој за волја на вистината не бил близок до идеите на ВМРО, но не бил ни куминст а уште помалку комунист од српски терк, 1943 година ја губи превласта во ослободителното движење. Ослободителното движење го превземзема комунистичкото-револуционерното-пројугословенското движење:


[Image: 8y52xv.jpg]

[Image: 21b0txf.jpg]Тоа е причината што Запад се откажува од Македонија. Грешката се повторува во граѓанската војна во Грција. Македонците ја избираат страната на комунистите. Така да и ВМРО ПРАВДА неможе да добие подршка за своите заложби.
27-12-2011, 11:54 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#46

Браво Тодоре ...
29-12-2011, 01:37 PM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27
#47

На 29 ноември 1943 се одржува АВНОЈ, како што предходно нагласив Македонците намерно не присуствуваат таму, предходно тие ја приклучија КПМ со КПБ бидејќи беа решени да одат со Софија а не со Белград, на 2 декември 1943 Светозар Вукмановиќ-Темпо веќе е пристигнат во Македонија да се справи со бунтовниците. Од тука натаму почнува таа Македонска Преродба обвиткана во Србскиот дух.

Веднаш по војната сегде по Македонија се создаваат револуционерни групи сите тие имале слични цели и намери, ама за разлика од ВМРО тие не биле обединети со нивните дејствија, и зотоа кога ќе зборуваме за ВМРО треба да разбереме дека организационата градба на ВМРО била Воено-Политичка и рапространета низ целиот регион каде дејствувала и била обедината во дејствувањето се до поголемото влианије на Москва кога почнуваат расправиите. Ама тоа е друга тема.

Периодот веднаш по војната така речено се до 1948 е периодот на чистењето. Првин чистењето помеѓу самите комунисти, тие за Сталин беа чистени. Потоа иде и чистењето на сите “Анти-Државни Елементи. Во Македониа, како што нагласив беа етикетирани како ““Бугараши“ а во Хрватска како “Усташи“. И двата збора од Србо-Шовенистите беа извитоперени да значат нешто срамно, грдо, грозно, лошо итн. А замисли, зборот Усташ навистина не значи ништо повеќе освен Востанк на Македонски. Зборот Усташ доаѓа од зборот Устани, Устанак, Усташ, на Македонски Стани, Востаниие, Востаник. И замисли во Македонија и ден денеска млади по 20 г. старост па и помали го употребуваат зборот Усташ за нешто против државно. Против која држава се Усташите? Македонија? Не, не си мислам дека се против Македонија, ами само против нивната држава, Југославија. Ете до таму е дојдена работата, едни пичлемиња кои не знаат уште газот да си го избришат употребуваат зборови за кои немаат врска. Што мислиш ти од каде доаѓа тоа? Јас мислам од Баба им и Дедо им ако не од нив од Мама и Тате.

ДПМНЕ требаше да биде партија од Македонија на Југословенско Федерално ниво од кога претеше распад на едно-умието, серазбира, организирана од КПЈ преку УДБа. Историјските прилики не го овозможија тоа и затоа од после растурањето на СФРЈ со додавањето на референцата ВМРО божем стана национална партија. Тоа не значи дека ДПМНЕ е продолжение на ВМРО. Такво нешто во Вардарска Македонија немало уште од 1919 и не е возможно и не е учтиво да и се калеми на секоја организација ВМРОвски особини па тадури и било какво нејно продолжение.

ВМОРО, сетне ВМРО, а во САД тадури се основа политичко крило под МПО со други цели и намери. Тоа се организации на Македонските Блгари. На сите, и тие кои ја прифатиле, и тие кои не ја прифатиле, Македонската Преродба. Под македонска преродба подразбирам прифаќање некој од Блгарин да стане Македонец од географски на етнографски поим само за тоа зашто историјските прилики не овозможуваат територијално обединување на Блгарија.

Не е возможно некој да биде ВМРОвец а да ги мрази Блгарите. Тоа што историјските прилики овозможија наше одделлно живеење тоа пак ќе речам не e причина ние да се мразиме. Омразата како што нагласив е само УДБашка измислица која тежнее на сочувување на денешната состојба во РМ за кога историјските прилики ќе бидат поволни за повторна Југословенска Федерација.

Ако ние навистина сме Македонци тогаш е потребно да ги искористиме денешните историјски прилики и да се зближиме со Блгарите тадури ако е потребно и да се створи и без гранична зона. Ние имаме погелема претња од други страни од колку од Блгарите.
30-12-2011, 12:57 AM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#48

Кога човек използва всички налични източници( извори, записки), става свободен да има свое мнение и виждания ...

Човек става свободен не когато некой му казва какво да мисли, а когато сам може да си изгради мнение ...

Тодоре, ти си пример, как безпристрастно се обеснява какво значи независимост ( гледай Йордане Петровски от Куманово какви хора има ) ....

Тодоре ... да си жив и здрав ... дедо ми викаше ... само напред и никакво отстъпление ...
30-12-2011, 04:44 AM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#49

(27-12-2011, 11:11 PM)ЈорданПетровски Wrote: ...
Зошто во Пиринскиот дел кој како што велиш ти Тодоре бил слободен и обединет со Бугарија немало веке желба да им се помогне на браќата во Вардарска и Егејска Македонија. Причината може само да е една. Ни Пиринскиот дел не бил слободен.
...

Цитат на годината!
Данчо, с такива дълбокомъдрости ти леко-полеко губиш всякаква легитимност. Вадиш си някакви измислени изводи, че на всичкото отгоре и ги титулуваш като единствено възможни.
Остани си да си живееш в мрака, не ми пречиш!
Вярно е, че "Пиринскиот дел не бил слободен", но е бил точно толкова несвободен, колкото и Тракийскиот или Мизийскиот дел. Под комунистическо и не национално робство.
Направи си труда да ми отговориш, какво направихме за освобождението на Западните покрайнини? Какво можеше да направи и какво направи Западна Германия за своите братя оттатък Желязната завеса? Южна Корея успя ли да освободи Северна?
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
30-12-2011, 07:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,970
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#50

(30-12-2011, 12:57 AM)Тодор Wrote: На 29 ноември 1943 се одржува АВНОЈ, како што предходно нагласив Македонците намерно не присуствуваат таму, предходно тие ја приклучија КПМ со КПБ бидејќи беа решени да одат со Софија а не со Белград, на 2 декември 1943 Светозар Вукмановиќ-Темпо веќе е пристигнат во Македонија да се справи со бунтовниците. Од тука натаму почнува таа Македонска Преродба обвиткана во Србскиот дух.

Веднаш по војната сегде по Македонија се создаваат револуционерни групи сите тие имале слични цели и намери, ама за разлика од ВМРО тие не биле обединети со нивните дејствија, и зотоа кога ќе зборуваме за ВМРО треба да разбереме дека организационата градба на ВМРО била Воено-Политичка и рапространета низ целиот регион каде дејствувала и била обедината во дејствувањето се до поголемото влианије на Москва кога почнуваат расправиите. Ама тоа е друга тема.

Периодот веднаш по војната така речено се до 1948 е периодот на чистењето. Првин чистењето помеѓу самите комунисти, тие за Сталин беа чистени. Потоа иде и чистењето на сите “Анти-Државни Елементи. Во Македониа, како што нагласив беа етикетирани како ““Бугараши“ а во Хрватска како “Усташи“. И двата збора од Србо-Шовенистите беа извитоперени да значат нешто срамно, грдо, грозно, лошо итн. А замисли, зборот Усташ навистина не значи ништо повеќе освен Востанк на Македонски. Зборот Усташ доаѓа од зборот Устани, Устанак, Усташ, на Македонски Стани, Востаниие, Востаник. И замисли во Македонија и ден денеска млади по 20 г. старост па и помали го употребуваат зборот Усташ за нешто против државно. Против која држава се Усташите? Македонија? Не, не си мислам дека се против Македонија, ами само против нивната држава, Југославија. Ете до таму е дојдена работата, едни пичлемиња кои не знаат уште газот да си го избришат употребуваат зборови за кои немаат врска. Што мислиш ти од каде доаѓа тоа? Јас мислам од Баба им и Дедо им ако не од нив од Мама и Тате.

ДПМНЕ требаше да биде партија од Македонија на Југословенско Федерално ниво од кога претеше распад на едно-умието, серазбира, организирана од КПЈ преку УДБа. Историјските прилики не го овозможија тоа и затоа од после растурањето на СФРЈ со додавањето на референцата ВМРО божем стана национална партија. Тоа не значи дека ДПМНЕ е продолжение на ВМРО. Такво нешто во Вардарска Македонија немало уште од 1919 и не е возможно и не е учтиво да и се калеми на секоја организација ВМРОвски особини па тадури и било какво нејно продолжение.

ВМОРО, сетне ВМРО, а во САД тадури се основа политичко крило под МПО со други цели и намери. Тоа се организации на Македонските Блгари. На сите, и тие кои ја прифатиле, и тие кои не ја прифатиле, Македонската Преродба. Под македонска преродба подразбирам прифаќање некој од Блгарин да стане Македонец од географски на етнографски поим само за тоа зашто историјските прилики не овозможуваат територијално обединување на Блгарија.

Тодоре, рековме дека темата е ВМРО по 1945 година.
Околу улогата на Темпо сме со идентичен став. Зошто е формирано ДПМНЕ гледам дека нема разлика помеѓу твоето и моето видување.

Јас и ти имаме различни видувања за: ВМРО С.Д.Р.М.А-ВМРО ПРАВДА.


(27-12-2011, 11:11 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(26-12-2011, 03:26 AM)Тодор Wrote: Не е ни чудно да ВМРО-СДРМА-ПРАВДА е таква организација или е дете на УДБа, па и да било усвоено, за ловење на патриоти.


Не било така Тодоре. За тоа зборуват многу работи, меѓу кои и согласноста на Ванчо Михајлов за дејствување на партијата. Ниту оние кои контакактирале со Ванчо го предале Ванчо, ниту пак Ванчо бил против нивната дејност и цел. Самостојна и Обединета Македонија под протекторат на Америка.

Нормално е дека некои од членовите во затвор биле врбувани и станале соработници на УДБа, но јадрото на ВМРО ПРАВДА останало надвор од канџите на УДБа.
Оној дел од нив кој заминал 49/52 од Вардаска Македонија по излегувањето од затвор или пред самите апсења, кога дошле во Европа, САД, Канада ... не се изјаснил за Бугарин, Тодоре.За овој дел не видов твој коментар, демант, аргумети кои ке го негираат тоа што сум го напишал.


01-01-2012, 06:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,970
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#51

(30-12-2011, 12:57 AM)Тодор Wrote: Не е возможно некој да биде ВМРОвец а да ги мрази Блгарите. Тоа што историјските прилики овозможија наше одделлно живеење тоа пак ќе речам не e причина ние да се мразиме. Омразата како што нагласив е само УДБашка измислица која тежнее на сочувување на денешната состојба во РМ за кога историјските прилики ќе бидат поволни за повторна Југословенска Федерација.

Ако ние навистина сме Македонци тогаш е потребно да ги искористиме денешните историјски прилики и да се зближиме со Блгарите тадури ако е потребно и да се створи и без гранична зона. Ние имаме погелема претња од други страни од колку од Блгарите.Негледам зошто само ВМРО-вците нетребат да ги мразат Бугарите, Бугарите многупати гледајки наназад и помогнале на Македонија и македонците така да нетреба да има омраза кај Македонците кон Бугарите. И убеден сум дека таа омраза постои само во одредени кругови на граѓани на Македонија.
Но омраза Тодоре има кон Македонците и Македонија и во одредени кругови во Бугарија.

01-01-2012, 06:20 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#52

А, Йордане-първо, честита Нова Година 2012!
Второ, ще те замоля да ми кажеш откъде имаш тази "информация" че българите мразели македонците-бил ли си в България, как можеш да подкрепиш това свое, меко казано, странно виждане?
Трето-да, не приемаме много ваши митове, големи части от образователната ви система и версиите ви за историята. Да, свободни сме да се присмиваме на абсурдни тези като за каменот от Розета и 77 000 години македонска нация-това има го и трябва да го има, понеже много от тези неща са откровено налудничави не само за нас, но и за цял свят, че и за вас самите.
НО да кажеш че ви мразим, е прекалено и НЕВЯРНО!!!
Не съм съгласен човек като тебе тук в този форум да излиза така манипулативно и голословно с подобни твърдения!
За кои българи и за кои македонци иде реч според тебе?
Дай конкретни примери и се обоснови, защото навлизаш в много хлъзгава територия с тези приказки-Тодор нема ти се хване естествено, но други момчета и момичета може и да ти повярват, което определено ще е грешка от тяхна страна.
А може би ти това и искаш?
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
01-01-2012, 06:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,970
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#53

(01-01-2012, 06:38 PM)Black Wolf Wrote: А, Йордане-първо, честита Нова Година 2012!
Второ, ще те замоля да ми кажеш откъде имаш тази "информация" че българите мразели македонците-бил ли си в България, как можеш да подкрепиш това свое, меко казано, странно виждане?
Трето-да, не приемаме много ваши митове, големи части от образователната ви система и версиите ви за историята. Да, свободни сме да се присмиваме на абсурдни тези като за каменот от Розета и 77 000 години македонска нация-това има го и трябва да го има, понеже много от тези неща са откровено налудничави не само за нас, но и за цял свят, че и за вас самите.
НО да кажеш че ви мразим, е прекалено и НЕВЯРНО!!!
Не съм съгласен човек като тебе тук в този форум да излиза така манипулативно и голословно с подобни твърдения!
За кои българи и за кои македонци иде реч според тебе?
Дай конкретни примери и се обоснови, защото навлизаш в много хлъзгава територия с тези приказки-Тодор нема ти се хване естествено, но други момчета и момичета може и да ти повярват, което определено ще е грешка от тяхна страна.
А може би ти това и искаш?


Честита и на тебе.
Јас секогаш сум многу јасен. Напишав : одредени кругови во Бугарија.
(01-01-2012, 06:20 PM)ЈорданПетровски Wrote: Негледам зошто само ВМРО-вците нетребат да ги мразат Бугарите, Бугарите многупати гледајки наназад и помогнале на Македонија и македонците така да нетреба да има омраза кај Македонците кон Бугарите. И убеден сум дека таа омраза постои само во одредени кругови на граѓани на Македонија.
Но омраза Тодоре има кон Македонците и Македонија и во одредени кругови во Бугарија.Тука во текстот ке најдеш кои се тие "одредени кругови"


Quote:Операција „пуштај вода“

Пишува: Цветин Чилиманов

Нема добра шпионска приказна без штосно шифрирано име. Во случајов, во Бугарија во тек е акцијата „пуштај вода“, во која Ефтим Костадинов, директор на Комисијата за тајните архиви на нивната комунистичка Државна сигурност, ги објави имињата на 139 поранешни и сегашни пратеници кои биле кодоши на службата.
Тоа што во списокот би требало особено да не интересира е што на него се собрале и најголемите бугарски националисти, како на нас добро познатиот Красимир Каракачанов од бугарското ВМРО и низа пратеници од ултра-националистичката Атака, но и водачот на бугарските Турци Ахмед Доган и луѓе од неговата партија. Едниве големи Бугари, другите борци за права и слободи, а сите заедно работат за ист газда кој им ги навива механизмите, по потреба да креваат врева, а по потреба да молчат. На чело, претседателот Георги Прванов, кој учествувал во политизирањето на односите меѓу Бугарија и Македонија, за потребите на Службата.
Ако со списокот на Костадинов се објаснува мешањето на Службата во бугарско-турските кавги, не се разјаснува до крај за нас многу поинтересната редовна македонско-бугарска кавга. Секогаш кога треба нешто да се покрие, заташка или треба некој да се распне, се вадат од архива дневниците на Мисирков и песните на Миладинови, а нациите се расправаат за многу важните прашања околу тоа кој го убил Прелиќ, кој го предал Гоце и кој го кажал бројот на мобилниот на Мијалков. Колку е забегана работава покажува фактот дека весник во Македонија може да добие 2-3 интернет-коментари од читателите за прашање од врвно секојдневно значење, на пример реформите во здравството, но 200-300 коментари ако објави каков било текст на банална тема поврзана со Бугарија.
Јасно е дека оваа игра на бугарските служби би станала здодевна многу бргу, кога не би имало одговор од другата страна. Никој не плаќа да гледа танго за еден. Списокот на Костадинов покажува зошто се едни те исти бугарски политичари се редовни по „македонското прашање“. Но, на нив им возвраќаат се едни те исти новинари, политичари и историчари од македонската страна (истите оние кои што, патем, се на браникот на борбата против лустрацијата, односно пуштањето вода и во Македонија). За конечно да се запре оваа одвратна кавга од типот „вие нам Татари, ние вам Титовисти“, лустрацијата мора што поскоро да се изврши и кај нас. Да се види дека најзапалените Македонци, Албанци, србомани и бугараши во Македонија всушност работат за истата Служба и се „најдобри непријатели“.
Со лустрацијата ќе се урне лагата дека, демек, стариот систем бил наднационален, додека овие националистиве, кои заслужено беа држени по Идризово и Забели, го пуштија вирусот на омразата од шишето. Полека станува јасно дека токму Службата, што божем требало да ги држи националистите подалеку од нормалните луѓе, всушност многу повеќе го негувала, чувала овој ебола-вирус на полицијата, и дека на сигнал режирано го пушта меѓу луѓето.
01-01-2012, 07:19 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#54

"Тука во текстот ке најдеш кои се тие "одредени кругови"

Az mislia nie vo Pirinska naj mnogo gi mrazime makedonoidite od Vardar ,oti tie sa =Lagi i falsifikacii ,a naj ljubime istinata za nashata istorija i geroj.
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html02-01-2012, 01:02 AM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,970
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#55

(02-01-2012, 01:02 AM)Playboytaxi Wrote: "Тука во текстот ке најдеш кои се тие "одредени кругови"

Az mislia nie vo Pirinska naj mnogo gi mrazime makedonoidite od Vardar ,oti tie sa =Lagi i falsifikacii ,a naj ljubime istinata za nashata istorija i geroj.
Темата е врзана со ДЕЛУВАЊТО НА ВМРО ПО 1945 ГОДИНИНА. Бидејки си љубител на вистината повели напиши нешто за периодот за кој зборуваме.
08-01-2012, 02:48 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#56

(08-01-2012, 02:48 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(02-01-2012, 01:02 AM)Playboytaxi Wrote: "Тука во текстот ке најдеш кои се тие "одредени кругови"

Az mislia nie vo Pirinska naj mnogo gi mrazime makedonoidite od Vardar ,oti tie sa =Lagi i falsifikacii ,a naj ljubime istinata za nashata istorija i geroj.
Темата е врзана со ДЕЛУВАЊТО НА ВМРО ПО 1945 ГОДИНИНА. Бидејки си љубител на вистината повели напиши нешто за периодот за кој зборуваме.


Samo MPO moje da pretendira da bide naslednik na staroto VMRO. Site drugi organizacii posle 1944 sa napraveni ot agenti na komunistite.

My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html10-01-2012, 10:17 PM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,970
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#57

(10-01-2012, 10:17 PM)Playboytaxi Wrote:
(08-01-2012, 02:48 AM)ЈорданПетровски Wrote: Темата е врзана со ДЕЛУВАЊТО НА ВМРО ПО 1945 ГОДИНИНА. Бидејки си љубител на вистината повели напиши нешто за периодот за кој зборуваме.


Samo MPO moje da pretendira da bide naslednik na staroto VMRO. Site drugi organizacii posle 1944 sa napraveni ot agenti na komunistite.Претензиите се претензии и ништо повеке. Јас зборувам за документи сои кои јасно се покажува кој ги остварил ПРЕТЕНЗИИТЕ. Ти реков ако имаш некои документи повели, форумот е отворен, ако немаш не ја спамирај темата.
11-01-2012, 04:15 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#58

(11-01-2012, 04:15 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(10-01-2012, 10:17 PM)Playboytaxi Wrote:
(08-01-2012, 02:48 AM)ЈорданПетровски Wrote: Темата е врзана со ДЕЛУВАЊТО НА ВМРО ПО 1945 ГОДИНИНА. Бидејки си љубител на вистината повели напиши нешто за периодот за кој зборуваме.


Samo MPO moje da pretendira da bide naslednik na staroto VMRO. Site drugi organizacii posle 1944 sa napraveni ot agenti na komunistite.

Претензиите се претензии и ништо повеке. Јас зборувам за документи сои кои јасно се покажува кој ги остварил ПРЕТЕНЗИИТЕ. Ти реков ако имаш некои документи повели, форумот е отворен, ако немаш не ја спамирај темата.Od svoeto sozdavane 1922 do sega MPO e edinstvenia prodaljitel na ideite na VMRO. Od 1922 do 1941 MPO se borat za svobodna i nezavisima Makedonia,za da moje nanovo da se otvorat Bulgarskite uchilishta i crkvi,koito beha zatvoreni ot srbite i grcite. Ot 1941 do 1944,ne se borat ,zashtoto tehnia ideal e osashtestven. Ot 1944 MPO zapochva borba i protiv srbo-makedonizmo.Takva e i borbata na poslednia lider na VMRO-Vancho Mihalov. Vo sekoja svoja kniga ili vesnik MPO se bori za pravata na Bulgarite v Makedonia,kato prodaljitel na borbata na VMRO. Sekakvi drugi VMROta ,koito se zalagat za nekakva makedonska nacija,jazik i t.n. nemat nishto obshto s ideite na staroto VMRO. Dostatachno e da se poglednat dokumentite na istinskoto VMRO i na MPO ,za da se vidi ,che nema razlika v tehnata borba za Bulgarite v MK.

Oficialni dokumenti na VMRO 1893-1934: http://www.facebook.com/media/set/?set=a...596&type=1


Dokumenti na MPO-1922-2011:

http://www.facebook.com/profile.php?id=100001470190525My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html11-01-2012, 07:16 PM
Website Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#59

(11-01-2012, 07:16 PM)Playboytaxi Wrote: Od svoeto sozdavane 1922 do sega MPO e edinstvenia prodaljitel na ideite na VMRO. Od 1922 do 1941 MPO se borat za svobodna i nezavisima Makedonia,za da moje nanovo da se otvorat Bulgarskite uchilishta i crkvi,koito beha zatvoreni ot srbite i grcite. Ot 1941 do 1944,ne se borat ,zashtoto tehnia ideal e osashtestven. Ot 1944 MPO zapochva borba i protiv srbo-makedonizmo.Takva e i borbata na poslednia lider na VMRO-Vancho Mihalov. Vo sekoja svoja kniga ili vesnik MPO se bori za pravata na Bulgarite v Makedonia,kato prodaljitel na borbata na VMRO. Sekakvi drugi VMROta ,koito se zalagat za nekakva makedonska nacija,jazik i t.n. nemat nishto obshto s ideite na staroto VMRO. Dostatachno e da se poglednat dokumentite na istinskoto VMRO i na MPO ,za da se vidi ,che nema razlika v tehnata borba za Bulgarite v MK.

Oficialni dokumenti na VMRO 1893-1934: http://www.facebook.com/media/set/?set=a...596&type=1


Dokumenti na MPO-1922-2011:

http://www.facebook.com/profile.php?id=100001470190525БИДЕЈКИ ТИ СИ НАЈГОЛЕМИОТ "ПЛАЧКО" КОГА НА НЕКОЈА ТВОЈА ТЕМА КЕ СЕ ОДИ НАДВОР ОД ТЕМАТА. ОВАА ТИ Е ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА. КЕ ДОБИЕШ ЕДНОНЕДЕЛЕН БАН АКО ПРОДОЛЖИШ СО СПАМИРАЊЕ. ПИШУВАЈ АКО ИМАШ НЕШТО ЗА ТЕМАТА, ВМРО ПОСЛЕ 1945 ГОДИНА.
11-01-2012, 07:59 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#60

Администраторе, ВМРО не са букви, а идея !!!!!!
11-01-2012, 08:43 PM
Reply