Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
НА МАКЕДОНИЈА ЕДИНСТВЕН ПАТ ЗА ПОДОБРО УТРЕ И СЕ ЕУ, НАТО И САД !!!
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,948
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1ДА ГО ВРАТИМЕ ИМЕТО МАКЕДОНИЈА - СТОП ЗА ЛАЖНИТЕ СПАСИТЕЛИСлучувањава во Македонија по пресудава во Хаг конечно ги симна маските на лажните патриоти.
По реакциите на власта и опозицијата на површина исплива вистината дека и едните и другите се залагале и се залагаат на светот да му ја пратат следнава порака:

МАКЕДОНИЈА САКА ДА СИ ГО СМЕНИ ИМЕТО!!!?

На човека со сила можат да му земат, но никако да му дадат. Оваа стара изрека уште еднаш се покажува како точна и во случајот на толкувањето и ползувањето на ефектите од пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, во случајот Македонија против Грција. Точноста на изреката се однесува на нашите две здружени банди, СДСМ и ВМРО ДПМНЕ, кои 20 години ја држат Македонија во место, лажејќи го народот дома (во светот не можат да ги излажат веќе), дека нешто као работат и прават за прогресот на државата и просперитетот на граѓаните.

Никола Груевски:

Пресудата значи, е и доказ, дека ВРЕМЕНАТА СПОГОДБА Е ЖИВА и дека има ПРАВНА СИЛА која е меѓународно верифицирана од страна на Судот на правдата, и која странките потписнички ја имаат прифатено, а чиј гарант се ОН, и дека истата треба да биде доследно почитувана од страна на сите субјекти на кои се однесува и кои имаат улога во нејзиното создавање, согласно меѓународното право и универзалните вредности и принципи.

Антонио Милошоски:

Сметам дека денеска имаме одлука од голема и историска важност. Таа одлука значи дека е ЗАЧУВАНА ВРЕМЕНАТА СПОГОДБА како клучен документ за билатералните односи меѓу двете земји и е добра шанса за Грција и Македонија да продолжат натаму во тој дух“, рече Милошоски.

Бранко Црвенковски:

пресудата на Судот во Хаг е целосна сатисфакција за неговите одлуки и политики во 1995 година.

- Оваа пресуда потврди дека Времената спогодба која во тоа време ја потпиша владата на СДСМ е навистина документ кој ги штител националните интереси на државата. ВМРО-ДПМНЕ тогаш не гласаше за Времената спогодба и ја прогласи за национално предавство - посочи првиот социјалдемократ.


Еве што вели, губо протолкувано Времената спогодба, "новата Библијата" на српскоте аргати: Грујо, Бранко, Антонио ... :


"-Времената спогодба е понеповолна за Македонија, зашто за разлика од Резолуцијата на ООН со која се бараат разговори за надминување на разликите во разумен рок, со втората, со Времената спогодба се бара изрично тој договор да биде и по волја на Грција, односна таа да ни го одобри идното име."08-12-2011, 10:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,948
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2Едно мало потсетување, потсетување кое ке ни послужи да воочиме дека играта продолжува и дека пораките за смена на името доаѓале и доаѓаат од МАКЕДОНИЈА, од ДРЖАВНИОТ ВРВ:


Quote:ГЛИГОРОВ ПОПУШТАЛ ЗА ИМЕТО

Но многу информации говорат дека Глигоров во тоа време сепак бил актер во дипломатската игра да се попушти во битката за името со Грција, а не да бара прием во ОН под уставното име.....
.... Во текстот на новинарот Дејвид Биндер, објавен на 4 јули 1992 г.во 'Њујорк Тајмс’, напишан по повод Лисабонската декларација, по која Македонија ја изгуби битката за името, се разоткриваат причините за тоа. Новинарот пишува дека "се’ до неодамна, САД и најголемиот број на влади на Европската заедница ја прифатија Република Македонија не само како нова независна држава, туку исто така и со своето избрано име. Но она што се променило, според европските дипломати и официјалните лица на американската администрација, била перцепцијата дека претседателот Глигоров бил спремен да направи некаков компромис по прашањето за името. Оваа перцепција била очигледно создадена од забелешките што пролетта истата година македонските лидери им ги кажале на европски официјални лица како и од страна на американски лобисти. Имаше индикации дека ќе има флексибилност, рекол висок член на Стејт департментот. Идејата за флексибилноста на Скопје била раширена минатиот месец од страна на Роберт Мек Фарлеин, поранешен советник за национална безбедност на САД, кој бил ангажиран пред неколку месеци како лобист од страна на македонците. По посетата на Глигоров на Вашингтон во средината на мај, Мек Фарлејн рекол дека ќе има договор, односно Глигоров гледа потреба за таков дил. Мек Фарлејн бил платен за својата работа од Џон Битов"...
09-12-2011, 04:02 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,948
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3Quote:‎"Нашето главно прашање сега е - што со победата? Како да ја искористиме, а да не завршиме како војсководецот Пир кој ги победил Римјаните ама изгубил многу војници (како ние години), па разочарано извикнал: Уште една ваква победа и - целосно ќе бидам поразен."


Јас ке го дополнам цитираното: референцата FYRОМ која ке остане во трајна употреба или разумниот компромис кој ке значи додавка, придавка, ново име ке биде новата Пирова победа на Груевски или на некој што ке дојде после него.

Единствено решение е ОТФРЛАЊЕ НА ВРЕМЕНАТА СПОГОДБА со легитимни и општопризнати правни средства. Пресудата во Хаг ни покажа дека во светот владее правото и онаа поважното дека ниту ЕУ ниту САД се против Македонија

Конечно да ја исполниме нашата должност кон генерациите зад нас и генерациите после нас, да го вратиме името МАКЕДОНИЈА, да не дозволиме духот на ГЛИГОРОВ сега во телото на ГРУЕВСКИ повторно да не ослепи и обезизуми па да не го гледаме и слушаме онаа битното:
Времената спогодба на Втората Страна - FYRОМ не идава никаква шанса да го ВРАТИ ИМЕТО кое го ИМАЛА ПРЕД ПОТИШУВАЊЕТО!!! Времената спогодба бара изрично тој договор да биде и по волја на Грција, односна таа да ни го одобри идното име.
09-12-2011, 04:05 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,948
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4МраченКоњанику дали ке не удостоиш и просветлиш, па да ни напишеш некој збор, со кој ке ни кажеш дали во овие погоре цитирани изјави, повикот на Груевски за обединување се исполни. Се обединија ли Грујо и Б. Ц да ја сочуваат Времената Спогодба.
09-12-2011, 04:14 AM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#5

Interesna tema. EU i NATO se edinstven pat za Makedonija!!!!! Se slozuvam vo celost NO NE PO SEKOJA CENA. Dokolku cenata e imeto treba da se baraat alternativni resenija.
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
09-12-2011, 04:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,948
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

(09-12-2011, 04:00 PM)nikoj Wrote: Interesna tema. EU i NATO se edinstven pat za Makedonija!!!!! Se slozuvam vo celost NO NE PO SEKOJA CENA. Dokolku cenata e imeto treba da se baraat alternativni resenija.Непостои услов, сменете го името за да влезете во ЕУ и НАТО. Условот е РЕШЕТЕ ГО СПОРОТ СО ГРЦИЈА.
Пресудата од Хаг и случувањата по неа, пораките од Груевски, Црвенковски дека преговорите ке продолжат, прејасно укажуваат дека спорот со Грција се оджува за да се има оправдување за невлегување во ЕУ и НАТО.
09-12-2011, 06:48 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#7

(09-12-2011, 04:00 PM)nikoj Wrote: Interesna tema. EU i NATO se edinstven pat za Makedonija!!!!! Se slozuvam vo celost NO NE PO SEKOJA CENA. Dokolku cenata e imeto treba da se baraat alternativni resenija.

Нещо не разбирам...единствен пат, но ако треба, ке бараме алтернативни патища?
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
09-12-2011, 07:13 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,471
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#8

(09-12-2011, 06:48 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(09-12-2011, 04:00 PM)nikoj Wrote: Interesna tema. EU i NATO se edinstven pat za Makedonija!!!!! Se slozuvam vo celost NO NE PO SEKOJA CENA. Dokolku cenata e imeto treba da se baraat alternativni resenija.Непостои услов, сменете го името за да влезете во ЕУ и НАТО. Условот е РЕШЕТЕ ГО СПОРОТ СО ГРЦИЈА.
Пресудата од Хаг и случувањата по неа, пораките од Груевски, Црвенковски дека преговорите ке продолжат, прејасно укажуваат дека спорот со Грција се оджува за да се има оправдување за невлегување во ЕУ и НАТО.

Cui Bono?
An inch today is tomorrow’s mile.
10-12-2011, 12:46 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#9

(09-12-2011, 04:14 AM)ЈорданПетровски Wrote: МраченКоњанику дали ке не удостоиш и просветлиш, па да ни напишеш некој збор, со кој ке ни кажеш дали во овие погоре цитирани изјави, повикот на Груевски за обединување се исполни. Се обединија ли Грујо и Б. Ц да ја сочуваат Времената Спогодба.
Јордане ако не си знаел помина времето кога можеше некого рандом да повикуваш на информативен разговор.
Илузиите што ги имаш ти задржи си ги за себе и за твојот психотерапевт.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
15-12-2011, 02:40 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,948
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

(15-12-2011, 02:40 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(09-12-2011, 04:14 AM)ЈорданПетровски Wrote: МраченКоњанику дали ке не удостоиш и просветлиш, па да ни напишеш некој збор, со кој ке ни кажеш дали во овие погоре цитирани изјави, повикот на Груевски за обединување се исполни. Се обединија ли Грујо и Б. Ц да ја сочуваат Времената Спогодба.Јордане ако не си знаел помина времето кога можеше некого рандом да повикуваш на информативен разговор.
Илузиите што ги имаш ти задржи си ги за себе и за твојот психотерапевт.Коњанику каде виде повик за информативен разговор. Прочитај го болдираното.
15-12-2011, 03:27 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#11

(08-12-2011, 10:48 PM)ЈорданПетровски Wrote: цитат:
...
Еве што вели, губо протолкувано Времената спогодба, "новата Библијата" на српскоте аргати: Грујо, Бранко, Антонио ... :


"-Времената спогодба е понеповолна за Македонија, зашто за разлика од Резолуцијата на ООН со која се бараат разговори за надминување на разликите во разумен рок, со втората, со Времената спогодба се бара изрично тој договор да биде и по волја на Грција, односна таа да ни го одобри идното име."

од каде е текстот и кој го пишал?

се мешаат 2 различни работи!

дали е намерно и/или со знаење, или ненамерно и/или без знаење - сеуште неможам да тврдам.

едно е резолуција на ООН, а сосема друго заеднички став на партнери (НАТО).
заеднички, затоа што се обидуваат да заштитат (исто како при воен удар од надвор) интереси на внатрешен/сопствен дел/членка.
кашираат вето - ништо повеќе. запазуваат сопствен интегритет...


тоа ти е исто ко жена ти да ти каже: Ти со Трпе нема повеќе да одиш по риба! Па ти потоа објаснувај се со Трпе. Icon_mrgreen
0+0+0=60%
(This post was last modified: 16-12-2011, 03:57 AM by toni_a.)
16-12-2011, 03:52 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#12

кога би се надоврзал на смајлито, имаме следна ситуација:

г-дин Сем, кој сака да оди по риба, има механизми (не е вчерашен).
Нема да дозволи жената да му го забрани хоби-то и убавите моменти...
Тој има доволно голем „лостIcon_biggrin за да ги помери нештата (во негова корист).
Без разлика дали Семејца му направила проблем и го обрукала пред друг(ите).

пс - види ситуација во грција, види пресуда од Хаг, и сл.
0+0+0=60%
(This post was last modified: 16-12-2011, 04:27 AM by toni_a.)
16-12-2011, 04:22 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#13

Начин како , вистински, да се доближиме до ЕУ и западните вредности: И, тоа замислите, треба да учиме од Албанија:

Quote:Албанската влада донесе одлука со која се дозволува изградба на подводниот далноводот Валона-Бриндизи, со цел во блиска иднина обновлива енергија да се извезува кон Италија. Според премиерот Сали Бериша, оваа активност се совпаѓа во целост со владината филозофија за целосна либерализација на енергетскиот пазар во Албанија.

- Ова е еден изворедно значаен развој, зашто енергетската поврзаност со италијанскиот енергетски пазар не само што има посебно стратешко значење, туку е еден голем чекор во реализацијата на проектот Албанија да ја претвориме во мала енергетска суперсила во регионот - изјави Бериша. Тој се задржа и на процесот на приватизација на државните објкети, кој, како што рече, нема да запре.

Набрзо, според него, ќе почне тендерската процедура за почнување со изградба на три ХЕЦ на каскадата на реката Девол, инвестиција вредна повеќе од милијарда евра, потоа изградбата на пет помали ХЕЦ, како и ХЕЦ „Скавица“.

И коментари;
Quote:Dupka:
abe kakov dalnovod be nas so ke ni e toa gluposti TESKI! ABe naprajte ni ringispil ili "PANORAMSKO TRKALO" da se vozime da se prodavaat pukanki na plostad pa koga ke se vozime na ringispilot da go gleame ACE GORD STOI SO MACOT on e nas spasitel toj se ke ni dae samo narodov neka si uziva a ovie drugive so gradat toa ne e vazno utre koa ke neame leb kaj ace na kolenici!
Објавено: пред 14 час
а
Quote:Adnan:
NEKOJ GRADI ISTORIJA...NEKOJ GRADI IDNINA
Објавено: пред 16 часа
Quote:jean luc picard:
додека нео-фашистите од илинденска бб градат споменици паметните градат инфраструктура.

http://www.plusinfo.mk/vest/33694/Albani...on-Italija
17-02-2012, 12:10 PM
Reply