Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
МИЛЕНКО ИЛИ ЗОШТО ЈАНКО БУРЕГЏИЈАТА НЕ ЈА ЕМИТУВАШЕ ВИДЕОСНИМКАТА ОД БАНАНАРАМА-КОТЛЕ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#120-11-2011, 10:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2
20-11-2011, 10:14 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3


Quote:Трт Милојко

[Image: miroslava.jpg]
Дата на објава: 19.11.2011

Ја гледав последната емисија на Миленко, за новинарите. Толку клевети, навреди и омаловажувања по глава на жител, кои несомнено треба да се земат со резерва и сериозна потреба за проверка, одамна не ја зацрниле мојата катодна цевка. Тоа всушност и самиот Миленко го призна во последниот дел од емисијата каде рече:- Ова е вистината, добар дел од ова не можам да го докажам, но сепак ова е вистината.Каква е таа вистина Миленко, душо пастирска, која што не се докажува? Како знаете дека нешто е вистина ако не можете тоа да го докажете? Зарем Вие кој себе се вбројувате во групата професионални новинари, изнесувате тези кои не можете да ги докажете и нив ги претставувате како факти? Свесни ли сте, дека за тоа се оди на суд? И мало дете кое поминало еден основен курс за етика во новинарството, знае дека основата на новинарството е изнесување вистини и проверени информации зад кои новинарот со кредибилитет стои и може да ги поткрепи. Секој пат кога говорите за порталот Плусинфо без ни мала задршка и потреба за проверка нафрлувате глупости, кои очигледно и што е уште поважно докажливо - не се вистина. Со други зборови, лажете!Така, од Ваша уста на петти септември годинава, чувме дека Плусинфо нема импресум (иако импресумот стои на веб – страницата уште од првиот ден), за подоцна сосема ладно да почнете да го „чешлате“ тој импресум, да го адаптирате со еден вам препознатлив хомофобичен, клеветнички речник во разни пајакови спајдерменски мрежи. Кога ме споменувате мене, во текстот наменет за Вашата емисија, велите дека сум била плаќана на црно, за што уредно Управата за јавни приходи Ве демантира, преку добиениот извештај каде се наведени износот на финансиски средства кои сум ги добивала од „Шпиц“ (хонорари кои Вие претпоставувам ги трошите на дезодоранси и гуми за џвакање заради тоа што не се ниту една стотинка од износите од рекламите кои ги добивате преку телевизијата во која работите).Се прашувам дали откако сте ја снимиле, подоцна сте ја изгледале Вашата емисија, за да видите кого сѐ изназалепивте со фотографија зад грбот, кого сѐ изнаклеветите дека нема чесно патриотско национално чувство кон Македонија, дека работи за странски интереси и го нарековте „стоглав аждер што му посакува сѐ најцрно на својот народ“.Уште повеќе, изразивте жалење што сме живи, ние кои собравме достоинство во ова море светла портокалова пропаганда, да фрлиме по некој зрак критика, отворено застанувајќи зад европските интереси на Македонија, во кои сме и ние и Вие единствени (барем декларативно), но имаме различни диоптрии за моменталната состојба во која Македонија се наоѓа на патот кон интеграциите. Вашите очила гледаат розово, а имаат портокалови рамки. Нашите очила се со нормални, проѕирни стакла, па гледаме подобро. Вие, кога се работи за Плусинфо и кога се работи за креирањето на јавното мислење, користите сосема поинакви методи од нашите. Вашиот метод е – јавното мислење како општествена контрола. Не Ви е важен квалитетот на аргументите, туку важно е кој од двата спротивставени табори е доволно силен за да му се закани на другиот со изолација, прогон и одбивање. За разлика од Вас, нашиот концепт на креирање јавно мислење е рационалност. Олицетворен е преку аргументи, дебата за јавни прашања и непостоење на закани. Ниту еден од моите уредници никогаш не ми се заканил, не ме уценувал, не ме принудил да напишам ниту еден единствен интерпункциски знак без моја согласност. Затоа всушност, ние сите стоиме како индивидуалци зад напишаното и можеме да го поткрепиме со факти. За разлика од Вас, кој изнесеното во Вашата емисија, самите признавате дека не можете да го докажете.Остроумно излегувате со теза: „Планот на немакедонците, предавниците, странските шпиуни, грчките платеници, соросоидовите послушници – македонскиот народ со резигнираност ги одби. Ги прочита гадовите.“ Ама не сте можеле да докажете! Прво, да имавте Вие докази дека јас земам пари од црни фондови, ќе ме просветлевте и мене, на која еве тоа не и` е познато. Со оглед на импозантната бројка и репертоар на личности чии фотографии ги изналепивте на ѕидот на срамот во студиото за Вашата емисија, излегува дека освен Вас и уште тројца новинари во Македонија, никој не заслужува да работи. Повторно, да повториме – не можете ова да го докажете, ама вистина е!Ние наспроти Вашиот искомплексиран речник, кој е полн епитети кои разединуваат, хомофобично оцрнуваат личности и новинари, не им кажуваме на читателите кој е кој и што да мислат. Тие самите гледаат и врз основа на факти и диверзитетни ставови што им ги презентираме, носат заклучок кој ќе им го зацврсти промени или создаде ставот. Заклучувате (нормално, повторно во Ваш стил без докази) дека ние ја разединуваме Македонија. Мислите дека ќе се лизнеме на вашата парадоксална намера – да и објаснуваме на јавноста дека сме Македонци, иако тоа е толку очигледно (го зборуваме македонскиот јазик, ја делиме реалноста на Македонија каде е осудена веќе неколку години заради спорот со името да не ги движи напред преговорите со ЕУ). Та Вие самите во едно интервју за Радио Илинден, за кое знам дека Ви е особено непријатно што излезе пред очите на јавноста, велите дека не е важно како ќе нѐ нарекуваат другите, та дури и споменувате едно (Скопје) зад уставното име. Таа теза, Героски ја пласираше пред неколку години, а Вие не пропуштивте да го наречете така како што милувате и во Вам својствен примитивно – лексички нарав. И ете – вие сте патриот, а ние предавници. Не можеме да докажеме, ама вистина е!Мирослава Симоновска21-11-2011, 01:10 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4


Quote:Нема да го тужам Миленко и го отфрлам соопштението на ЗНМ!
Дата на објава: пред 7 часа

[Image: branko-gerovski.jpg]

Јас нема да го тужам водителот Миленко Неделковски за навреда и за клевета, за невистините изречени во неговото шоу во петокот. И не го прифаќам соопштението на Здружението на новинарите на Македонија, кое се однесува на истиот настан. Сакам овде, на ова место, тоа јавно да го соопштам и да се обидам да ги образложам причините за мојата позиција, која, верувам, многумина ќе изненади.Задачата ми ја олеснува фактот што барем јас не мора да објаснувам дека сум една од најчестите мети за отстрел не само на Миленко, туку и на сите пропагандисти од булументата на Груевски. Во шоуто на Миленко до сега се изречени најбруталните навреди за мене и за моето семејство, за што Драган Павловиќ Латас сега одговара на суд и ако има правда, ќе биде осуден. Сѐ што кажа Миленко за мене во петочната емисија е лага или измислица, освен една работа - тоа дека еднаш, во една прилика, сум го „уловил“ Велија со јадица. Прецизно, со блинкер за главата. Според тоа, убеден сум дека фабулата на Миленко за сите други спомнати личности, кои наводно сочинуваат некаква група (јас и половина од нив никако не можеме да бидеме „група“, освен во фантазијата на Неделковски), во целина, се состои од лаги и измислици. Впрочем, ако се сеќавате, тој и самиот призна дека за сето она што го зборува нема докази, но дека сепак решил да каже што има да каже.Со книга на книга, никако поинаку!


Но, луѓето што ги читаат моите колумни многу добро знаат дека јас сум еден од оние што се залагаат за декриминализација на кривичните дела против честа и угледот (навреда и клевета) и уште повеќе, за итна амнестија, односно за запирање на сите тековни кривични и граѓански судски постапки против новинарите поврзани со овие дела. Велат дека ги има повеќе од 160. Човек што држи до себе, не може едно да зборува, а друго да прави. Затоа, јас донесов лична одлука, од сега, па сѐ до конечната одлука за најавената декриминализација на овие дела, да не поднесувам нови тужби против никого. Таа моја одлука е еднострана и не зависи од волјата на другите луѓе што водат постапки против мене и од исходот на тие постапки. Ако, пак, владата ја прифати мојата идеја за амнестија, јас ќе се помирам со тоа во името на општото добро, да пропаднат моите непресудени тужби против Латас, против уредникот на весникот „Бизнис“, против одговорното лице од „Вечер“, како и против Александар Бичиклиски, Зоран Ставрески и Малиша Станковиќ. Сите тие со месеци ја избегнуваат правдата и изразуваат грубо непочитување на судот, бидејќи или не можат. или не сакаат да ги докажат своите наводи дека сум грчки шпион, странски платеник, заговорник, предавник и слични глупости. Обратно, судските постапки во кои јас сум тужен, полека привршуваат и засега единствената во која сум сериозно оштетен е од новинар, кон кого ЗНМ, патем речено, ги повлече своите тужби.Станува збор, значи, за принцип. Едноставно, јас веќе не сакам да правам калкулации. Мислам дека во овие последни години се потрошија многу пари од даночните обврзници за судските постапки чија цел е да се заплашат новинарите, или, во обратната насока, за да се докаже дека правдата е селективна, а судиите се зависни од власта и буквално престрашени. Јас сум уморен и веќе не сакам да учествувам во сето тоа - ниту како тужибаба, ниту како жртва. И не можам јавно да го одржам тој дискурс, да го одбранам својот став, ако самиот не повлечам потег, ако не се обидам да дадам пример како треба да се однесуваме. Затоа, во оваа прилика мојата сатисфакција по клеветничките наводи на Миленко нека се сведе во тоа што нему јавно ќе му упатам една куса порака.Драг мој Миленко, без оглед која мака те натерала да постапиш така како што постапи, она што го изнатреска во петокот навечер, е под твоето ниво, кое ионака е прилично ниско!И со тоа, мојата дебата и расправија, по принципот „со книга на книга“, во врска со овој настан, тука завршува. Мое е на Миленко јавно да му простам за изречените клевети, а читателите кои би можеле да бидат доведени во заблуда, да ги замолам добро да размислат пред да оценат кој е во право. И - толку. Нема повеќе ни додавки, ни придавки! Крај на приказната!Бомба во септичка јама


Што се однесува до соопштението на нашата новинарска асоцијација, морам да кажам дека воопшто не ми се допадна начинот на кој ЗНМ се „пресмета“ со Миленко. Јавното „прашање“, односно повик до Неделковски, да ѝ објасни на јавноста дали ги вратил парите на граѓаните земени со измама, за што е и осуден, е исто така неморално и непримерно жигосување на еден новинар, со елементи на јазик на омраза. Извинете, ама не е работа на ЗНМ да се секира за таа пресуда за измама, за која и јас сум читал, бидејќи таа во никој случај не може да биде аргумент во кавгата со Миленко. Јас никогаш никого не би удрил така ниско, под појасот. А знам дека многу од пропагандистите што редовно ме напаѓат, имаат црно под ноктите - еден од нив е арамија фатен на 18 години и подоцна уценуван да стане тоа што е денес, друг е синче на коцкар избеган од земјава, трет должи пари на сите страни, четвртиот е докажан рекетар... И, што од сето тоа? Да раскажувам за тие валканици - а за многу од нив има фабули, докази, документи! - би значело да фрлам бомба во септичка јама.Мене ми е разбирлива неочекуваната острина во соопштението на ЗНМ. Многу од спомнатите луѓе прв пат минуваат низ искуството да бидат јавно жигосани и навредувани на ваков начин. Знам јас дека многу од нив со години со уживање седнуваа в петок навечер да го гледаат Миленко, да видат кого ќе „черечи“ и ќе навредува и сеирџиски се насладуваа. Сега, кога нивните фотки се на штипки, ги здоболело. Е па, и треба да ги боли! Да видат како е. Да видат како ѝ беше на колешката Јадранка Костова, на пример, кога со денови очекуваше ЗНМ да се огласи против скандалозната пресуда против неа, а гласот на солидарноста беше замрел. Слушавме како се „преговара“ во раководство на ЗНМ дали да се огласат или не. Резил! Сите тие што се надеваа дека нема да се најдат на списоците за отстрел, или за бркање од работа, мислејќи дека ќе се извлечат со тоа што ќе глумат „независност“ и што ќе им робуваат на лажните симетрии, сега, кога сфаќаат дека не се поштедени, вреват на цел глас, небаре после она што Миленко го кажа во петокот, светот им се урнал над главите!Таква, панична, неодмерена и непринципиелна, беше и реакцијата на одговорниот уредник на Плусинфо, кој на Фејсбук ги повикувал „педерите од СДСМ“ да се изјаснат (за што?), па пишувал дека „отсега е вмровец“, па не знам што. Му се јавив и му укажав дека тоа не е добро однесување. Не гледам зошто е потребно СДСМ, ВМРО или некој трет да се вмешува во неговата (нашата) кавга со Миленко. Тоа што уредникот Влатко Ѓорчев има право да пишува кога сака и што сака и што неговата единствена обврска кон мене, како проект менаџер на овој сајт, е да ја истрпи мојата пријателска критика, треба да му послужи како поткрепа, како најдобар доказ дека овој медиум не е формиран со „вреќи пари“, туку со вреќи љубов и посветеност. И дека тоа го обврзува да се однесува стамено и одговорно. И колегијално. И премногу да не се пали на Миленко, бездруго.


Не е до Миленко, до нас е!


Бидејќи, како што ќе прочитате и во одличниот уводник на Саше Димовски во утрешен „Фокус“ (внимавајте, Саше, кон кого Миленко изрече многу тешка навреда), не е работата до Миленко. Вицот е во тоа што Никола Груевски, во говорот пред подмладокот на својата партија, објави нова офанзива против новинарите, додека во исто време глуми преговори со ЗНМ (а дилбериве од ЗНМ, пак, ја прифаќаат играта). Проблемот е во тоа што, како што јасно и гласно ни најави Латас, се крчка закон за медиуми, со нови забрани за новинарите. А најголемиот проблем е во тоа што многу од новинарите, вклучувајќи го и претседателот на ЗНМ, живеат од коруптивни пари, од милионите евра кои Груевски ги фрла во нему блиските медиуми, за да ја купи нивната наклонетост.Но, ЗНМ и добар дел од македонските новинари не сакаат, или, едноставно, не можат да се соочат со таа невесела реалност. А како и би било поинаку, луѓе мои? Многу наши колеги работат во весници и магазини со смешни тиражи, се ашкаат „од кафане до кафане“ и секој први - оп, плата в џеб! Како се заработени тие пари? Велија, велат, крадел, не плаќал данок. А како се плаќаат луѓето во весник кој продава 2.000 примероци дневно? Без крадење? Од владини реклами, но и од реклами од компании кои сакаат да си имаат добри односи со владата, од која зависи нивниот бизнис. Тоа не е крадење? Ги гледате рекламите на најгледаните телевизии, или во емисиите на нивните пропагандисти? Додека траат, може човек да појде да вечера, да се истушира, да се измасира и да се врати на последната реклама.Тоа, драги мои, се вика крадење на народни пари и на пари од стопанството и тоа - на ангро! Се краде за да се финансира пропагандата на Груевски. Од такви арам пари денес леб јадат најголемиот дел од македонските новинари. И затоа, ако ја нападнат владата, онака остро, како што треба, постои опасност газдите да ги викнат новинарите и да им речат - ало, дечки, знаете ли вие од кого земате плата? Менаџерот на една наша позната маедиумска групација тоа еднаш веќе го сторил. Малку со помеки зборови, веројатно, но доволно јасно. Од новинарите соочени со таква закана, не може да се очекува да бидат принципиелни и енергично да се борат за своите позиции. И ако веќе тоа не го можат, смешно е да се празнат на еден Миленко. Кој само јавно ни го кажа она што Груевски за нас го мисли.Аман веќе, доста беше од ова лицемерие!Бранко Героски
21-11-2011, 01:17 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5


Да се подсетиме. За оваа видео, Геровски го напиша текстот "КУРВИНИ СИНОВИ":

Quote:Курвини синови

[Image: branko-geroski.jpg]
Бранко Геровски - Острилка

Сакам директно да им се обратам на оние што ги прислушуваат моите разговори, а секако и на тие што ја објавија засега првата компилација од тајно снимени искази (претежно на Велија Рамковски, но и мои), со очигледна намера да не застрашат:
Одамна знам дека ме слушате и дека ме шпионирате. Само, мене ич не ми чуе за тоа, глупчовци едни, неизделкани! Се што сте чуле досега го пишува во моите колумни и го слушате на моите јавни настапи. Така ќе биде и во иднина. Затоа, слободно слушајте и понатаму, можеби нешто и ќе научите. Објавувајте ги записите преку вашите кретени во медиумите, мора луѓето нешто да заработат - кој пасош, кој женска, кој доза, кој некое евро…
Што друго може да се очекува од дунди како вас? Само навреди, пцости, анонимни закани, медиумски харанги. Веќе сте прочитани. Луѓето гледаат какви битанги во медиумите се ваши поддржувачи и се им е јасно. Со кого си, таков си.
За таквите како вас, Џони Штулиќ пееше „курвини синови“. Имало зошто.


Оваа подолу е напишано од мене и во него се открива лагата на Геровски:


(18-05-2010, 07:32 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Да објаснам некои работи, бидејки серијалот ке продолжи.
Во разговор на форумиве, стана муабет за газда Велија и еден соговорник ми кажа дека низ Скопје кружела аудио снимка за тоа како газда Велија, се заканувал на луге, прогласувал луге за криминалци и слично. Го замолив да ми ја прати. Јас ја качив на Youtube пред неколку месеци, потоа повторно ја качив неодамна. Како Миленко дознал за тој линк и го пуштил во емисија незнам но тука нема ништо спорно. Видеото беше достапно на сите. Во меѓувреме се консултирав со неколку луѓе кои работеле за газда Велија кои ми ја потврдија неговата желба да држи долги говори во кои обвинува секого за сенешто. Се спомнуваат плати, придонеси и заминување на новинари во Нова Македонија, така што е јасно дека снимката е направена во време кога се растураше весникот Време, тоа е јануари 2008 година.
Од снимкава се гледа како македонските медиуми ги бранат олигарсите од апсење и е најубав показател зошто Македонија тоне се подлабоково во криминал, корупција. Една од причините за појавување на КОТЛЕ лежи и во тоа што сакавме да дадеме мал придонес во борбата Македонија да стане држава каде законот ке биде еднаков за сите. Неможат и несмеат неки да не плаќаат данок и придонеси, во соработка со главното раководство на некогашна УЈП, кое потоа го бранат од апсење. Неможат да прават монополска полизција на телевизија и печатени медиуми да ја истиснат конкуренцијата. Ние обичните луѓе мора да најдеме начин да извршиме притисок врз власта од еднастрана но од другастрана преку вакви "медиуми" како што е КОТЛЕ да се избориме за вистината и да почнеме да градиме јавно мнение базирано врз демократски стандарди. Само така ке ги спречиме луѓето кои не влечат се подлабоко во хаосот па се подготвени да направат и војна во земјата за да продолжат да трпаат пари во хаосот кој го создаваат. Ова што ке го качам денеска повторно ке е дел, но е со полош квалитет, од истиот настан. Оваа снимка,докрај го осветлува ликот и делото на Геровски. Неговото сведоштво дека материјалот потекнува од прислушкување е само обид за манипулација. Сигурно и тој присуствувал на настанов и точно знае за што се работи и кој е изворот. Сето ова многу јасно зборува каков сој на човек е тој.Тогаш, во мај 2010 година, никој не го осуди Геровски за манипулација и лага. Каде беа Мирослави, Милчиновци, Ѓунеровци, Беличанци и "остала комуњарска банда".
олку ме држи умот ниту пак ЗНМ се огласи.
За емисијата од петокот, не го бранам Миленко, но читајки ја колумнава на Геро ,"КУРВИНИ СИНОВИ" гледам дека Миленко говори со јазикот на Геровски.
21-11-2011, 01:38 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#6

(21-11-2011, 01:38 AM)ЈорданПетровски Wrote: Тогаш, во мај 2010 година, никој не го осуди Геровски за манипулација и лага. Каде беа Мирослави, Милчиновци, Ѓунеровци, Беличанци и "остала комуњарска банда".
олку ме држи умот ниту пак ЗНМ се огласи.
За емисијата од петокот, не го бранам Миленко, но читајки ја колумнава на Геро ,"КУРВИНИ СИНОВИ" гледам дека Миленко говори со јазикот на Геровски.

Еве, и јас не го бранам Бранко Геровски. И тој си има мани. Но, не знам зошто кога го читам Геровски душата ми е мирна, А, после емисијата на Мленко ми удрија дамари во моето срце македонско, градите ми се раширија мислиш цел водух на земјата ке проголтат, во очите, не знам зошто, само црвена боја гледав. Среќа моја, но и нивна, што на улица не сретнав ниеден од тие новинари-предавници што патриотот Миленко ги качеше по неговиот зид на правда и вистина. Не гарантирам дека жив ке останеше. За предавници се знае-суд на толпа...право на бесилка. Како фино ги оцрта и покажа македонските изроди. Кога ке ми текне, па ако тиe се елиминираат на медијумската сцена македонска ке останат само патриотите-Латас, Велиновска, Јанко, Бобан и Миленко. Како медијумското небо ке стане чисто. Милина божја.

21-11-2011, 09:57 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#7

Како Катерина Блажевска го гледа настапот на водителот Миленко Неделковски:

Quote:Катерина Блажевска

Да не беше соопштението од ЗНМ, не ќе разберев дека јавноста по којзнае кој пат била сведок на овердозиран говор на омраза, клевети и навреди во т.н. шоу на Миленко Неделковски. Тоа шоу сум го гледала два пати, иако е сосема доволно и еднаш за да оцените дали задоволува некаков минимум на професионални, етички и естетски стандарди. Фактот дека оттогаш не го гледам доволно јасно зборува како сум го оценила. Секако, тоа не ги оспорува правата на Миленко да си бара свое место под сонцето, да трага по своја публика, да ги учи и усвојува стандардите и да си го заработува лебот. Одлуката, дали тоа ќе го прави на чесен или нечесен начин, е негова, а санкционирањето на говорот на омраза, меѓу другото, е обврска на Советот за радиодифузија.

Мои колеги кои повремено го гледаат, како што велат - колку да се во тек до каде одат политичките нарачки за линч на јавни личности, неколкупати ме информираат дека Миленко го споменувал и моето име во неговото шоу (еднаш во позитивен, а остатокот во негативен, шпекулативен, навредлив, клеветнички контекст) и лепел на табла моја фотографија. Така било и во последното шоу, во кое продефилирале десетици и десетици луѓе, сите со фотографии закачени на огласна табла, небаре во исчекување да се појави стрелачки вод и да ја заврши работата... Да ја спаси Македонија од изродите, за кои Миленко поединечно издавал усни сертификати.

Нему ова не му е прво жигосувачко шоу, а според атмосферата во земјава, не верувам ни дека ќе биде последно. Затоа и ме зачуди соопштението во кое ЗНМ искажува згрозеност од Миленковата пресметка со новинари. Сега, јас прашувам, дали ова соопштение е на истото ЗНМ кое води некаков дијалог со Владата за проблемите во медиумската сфера и за загрозената слобода на изразување? Ако е истото ЗНМ, тогаш ова соопштение е врв на нивната хипокризија бидејќи, место по магарето, ЗНМ удира по самарот.

Имено, Миленко Неделковски не е тој што напиша писмо до своите сопартијци во кое ги повика браќата и сестрите „...да тргнат во последна битка со неистомислениците“. Тоа писмо го напиша претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски. Тој е истиот оној Никола Груевски кој во Брисел со право бара да се почитува нашето право на различно мислење и став, но и истиот Груевски кој тоа право не го почитува дома. Слободното изразување е темел на новинарската професија. Ако премиерот не само што не може да поднесе неистомисленици во земјава туку бара и конечна пресметка со нив, тогаш за што разговара ЗНМ со Владата?

Затоа велам дека Миленко не е извор на проблемот, туку само негова рефлексија. Мене не ме интересира што рекол Миленко во некое шоу, ме интересира до која мера тоа е резултат на институционална нарачка од тендерот за „последна пресметка“?

Зошто ЗНМ седна на дијалог со Владата без да побара - услов за каков било разговор да биде јавно повлекување на тоа писмо од страна на премиерот и негово извинување пред целата македонска јавност. Но не само на зборови, туку и преку коригирање, со дела!

За жал, нашево ЗНМ се задоволува со трошки. Додека негови претставници во стилот „Пинки го виде Тито“ самозадоволно дремеа на владината маса за дијалог, на наша колешка судот ~ пресуди да плати казна од 15.000 евра. ЗНМ тогаш го снема. Едвај собра сила да објави едно пусулче и тоа по серија внатрешни критики од новинарите. Тамам помислив дека Здружението се расформирало кога, на мое големо изненадување, на 8 ноември од ЗНМ добив имејл, со содржина што ви ја пренесувам во целост:

„Би сакале да ве известиме за уште една бенефиција која членството на ЗНМ ќе има привилегија да ја користи во иднина. Во октомври оваа година ЗНМ потпиша договор со транспортната компанија ’Струмица Експрес’. Членовите на ЗНМ имаат попуст од 20 отсто од цената на билетите за автобуски превоз. Патен билет може да се извади на благајната на автобуската станица на ДОО ’Струмица Експрес’ во Струмица или во автобус на „Струмица Експрес“ кај возачот на автобусот. Членовите на ЗНМ го остваруваат правото на споменатиот попуст покажувајќи ја членската книшка на ЗНМ, на која има слика и матичен број на членството - заверена за тековната година“.

Господа од раководството на ЗНМ, по ова известување добив неодолива желба сите до еден да ве качам во автобус на „Струмица експрес“ и на моја сметка да ве испратам на одмор во Бања Банско, без да ја искористам оваа исклучително значајна автобуска бенефиција што сте ја обезбедиле за професијата. Според тоа, со членската книшка воопшто не морам да се легитимирам пред некој случаен возач, бидејќи јас точно знам кој сака да н` вози и да н` делегитимира, ама прашањето е дали ќе се согласиме на тоа. Kолку што гледам, вие сте се согласиле. Затоа, „ваучерите“ за попуст чувајте си ги за вас, возете се и нека ве возат, вртете си автобуски крукчиња и вртете се во круг.

Вози Мишко!

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...5296300FA9
22-11-2011, 04:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

(21-11-2011, 09:57 PM)hristo Wrote:
(21-11-2011, 01:38 AM)ЈорданПетровски Wrote: Тогаш, во мај 2010 година, никој не го осуди Геровски за манипулација и лага. Каде беа Мирослави, Милчиновци, Ѓунеровци, Беличанци и "остала комуњарска банда".
олку ме држи умот ниту пак ЗНМ се огласи.
За емисијата од петокот, не го бранам Миленко, но читајки ја колумнава на Геро ,"КУРВИНИ СИНОВИ" гледам дека Миленко говори со јазикот на Геровски.

Еве, и јас не го бранам Бранко Геровски. И тој си има мани. Но, не знам зошто кога го читам Геровски душата ми е мирна, А, после емисијата на Мленко ми удрија дамари во моето срце македонско, градите ми се раширија мислиш цел водух на земјата ке проголтат, во очите, не знам зошто, само црвена боја гледав. Среќа моја, но и нивна, што на улица не сретнав ниеден од тие новинари-предавници што патриотот Миленко ги качеше по неговиот зид на правда и вистина. Не гарантирам дека жив ке останеше. За предавници се знае-суд на толпа...право на бесилка. Како фино ги оцрта и покажа македонските изроди. Кога ке ми текне, па ако тиe се елиминираат на медијумската сцена македонска ке останат само патриотите-Латас, Велиновска, Јанко, Бобан и Миленко. Како медијумското небо ке стане чисто. Милина божја.
Христо, гарнитурата новинари која наводно сега е "обесправена и тероризирана" и на која ти и се восхитуваш го створи Меленко и миленковци. Не од незнаење, туку со намера, да имаат котра тежа. Да не се свестиме дека едноумитето продолжило и после 1991 година. Си заборавил дека тие новинари, денеска "прогонувани" заради "одбрана" на демократските принципи на "самоуправниот' централизам во сите оние кои беа за самостојна Македонија гледаа предавници и бугарски платеници. И тоа го пишуваа во нивните гласила.
23-11-2011, 12:21 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#9

(21-11-2011, 09:57 PM)hristo Wrote: Еве, и јас не го бранам Бранко Геровски. И тој си има мани. Но, не знам зошто кога го читам Геровски душата ми е мирна, А, после емисијата на Мленко ми удрија дамари во моето срце македонско, градите ми се раширија мислиш цел водух на земјата ке проголтат, во очите, не знам зошто, само црвена боја гледав. Среќа моја, но и нивна, што на улица не сретнав ниеден од тие новинари-предавници што патриотот Миленко ги качеше по неговиот зид на правда и вистина. Не гарантирам дека жив ке останеше. За предавници се знае-суд на толпа...право на бесилка. Како фино ги оцрта и покажа македонските изроди. Кога ке ми текне, па ако тиe се елиминираат на медијумската сцена македонска ке останат само патриотите-Латас, Велиновска, Јанко, Бобан и Миленко. Како медијумското небо ке стане чисто. Милина божја.


тебе барем бугарско ТВ и штампа ќе ти останеше како алтернатива Icon_mrgreen


пс - квантитет вс. квалитет. јас не се бунам ако има квантитет, но на шунд сум алергичен ;-)
0+0+0=60%
(This post was last modified: 23-11-2011, 03:39 AM by toni_a.)
23-11-2011, 03:37 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#10

(23-11-2011, 12:21 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(21-11-2011, 09:57 PM)hristo Wrote:
(21-11-2011, 01:38 AM)ЈорданПетровски Wrote: Тогаш, во мај 2010 година, никој не го осуди Геровски за манипулација и лага. Каде беа Мирослави, Милчиновци, Ѓунеровци, Беличанци и "остала комуњарска банда".
олку ме држи умот ниту пак ЗНМ се огласи.
За емисијата од петокот, не го бранам Миленко, но читајки ја колумнава на Геро ,"КУРВИНИ СИНОВИ" гледам дека Миленко говори со јазикот на Геровски.

Еве, и јас не го бранам Бранко Геровски. И тој си има мани. Но, не знам зошто кога го читам Геровски душата ми е мирна, А, после емисијата на Мленко ми удрија дамари во моето срце македонско, градите ми се раширија мислиш цел водух на земјата ке проголтат, во очите, не знам зошто, само црвена боја гледав. Среќа моја, но и нивна, што на улица не сретнав ниеден од тие новинари-предавници што патриотот Миленко ги качеше по неговиот зид на правда и вистина. Не гарантирам дека жив ке останеше. За предавници се знае-суд на толпа...право на бесилка. Како фино ги оцрта и покажа македонските изроди. Кога ке ми текне, па ако тиe се елиминираат на медијумската сцена македонска ке останат само патриотите-Латас, Велиновска, Јанко, Бобан и Миленко. Како медијумското небо ке стане чисто. Милина божја.
Христо, гарнитурата новинари која наводно сега е "обесправена и тероризирана" и на која ти и се восхитуваш го створи Меленко и миленковци. Не од незнаење, туку со намера, да имаат котра тежа. Да не се свестиме дека едноумитето продолжило и после 1991 година. Си заборавил дека тие новинари, денеска "прогонувани" заради "одбрана" на демократските принципи на "самоуправниот' централизам во сите оние кои беа за самостојна Македонија гледаа предавници и бугарски платеници. И тоа го пишуваа во нивните гласила.

Јордане, од каде на тебе идеја дека ако си за право и слобода на изразување тоа да го поистоветуваш со восхит спрема некого!!?? Еднаш ти го кажав мотото на Волтер ( кое е и мое)- Не се сложувам со твоите ставови , но ке направам се да тие ставови ги искажеш. Тоа е демократија. Миленко повикува на линч на новинартите чие пишување не му се бендисува. Ако мислиш дека тоа е во ред, тоа е твое право...со кое јас не се сложувам.

23-11-2011, 10:14 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#11

(23-11-2011, 03:37 AM)toni_a Wrote:
(21-11-2011, 09:57 PM)hristo Wrote: Еве, и јас не го бранам Бранко Геровски. И тој си има мани. Но, не знам зошто кога го читам Геровски душата ми е мирна, А, после емисијата на Мленко ми удрија дамари во моето срце македонско, градите ми се раширија мислиш цел водух на земјата ке проголтат, во очите, не знам зошто, само црвена боја гледав. Среќа моја, но и нивна, што на улица не сретнав ниеден од тие новинари-предавници што патриотот Миленко ги качеше по неговиот зид на правда и вистина. Не гарантирам дека жив ке останеше. За предавници се знае-суд на толпа...право на бесилка. Како фино ги оцрта и покажа македонските изроди. Кога ке ми текне, па ако тиe се елиминираат на медијумската сцена македонска ке останат само патриотите-Латас, Велиновска, Јанко, Бобан и Миленко. Како медијумското небо ке стане чисто. Милина божја.


тебе барем бугарско ТВ и штампа ќе ти останеше како алтернатива Icon_mrgreen


пс - квантитет вс. квалитет. јас не се бунам ако има квантитет, но на шунд сум алергичен ;-)

Грешиш. На македонскиот медијумски простор нема таква алтернатива- бугарска. На медијумскиот простор во Македонија единствена алтернатива на македонската е српската. Ако тоа досега не си го воочил, тоа значи дека си далеку од македонската реалност. На ,скоро, сите македонски национални ТВ станица доминира српската културна продукција, по трафики можеш да си ги купиш , скоро, целиот српски печат. Во Македонија постојано има концерти на српската пеачка дружина. Дури и на концерти кои ги организираат македонските општини пеат српаки пеачи: Цеца, Аце Лукас, Здравко Чолиќ...Тоа е македонската реалност. По македонските свадби доминира српката песна. Нашиот менталитет, традиција одамна се промени-станал просрпски. Нема еден Македонец кој живее во Македонија ( и тие родени по 1990 година), кој не го разбира одлично српскиот јазик). Јас алудирав на недостаток на бугарската културна продукција за да покажам дека некој свесно носи, во континуитет, српско културно присасттво во Македонија... а забранил бугарско. Нели сме сличен народ и со српскиот и со бугарскиот. Го разбираме и српскиот и бугарскиот јазик. Зошто само српска културна продукција на македонки простори?
23-11-2011, 10:33 AM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#12

(23-11-2011, 10:33 AM)hristo Wrote: Зошто само српска културна продукција на македонки простори?

Този въпрос на всеки не работещ като проводник на сръбството е пределно ясен и елементарен ....
23-11-2011, 10:51 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

(23-11-2011, 10:14 AM)hristo Wrote: Јордане, од каде на тебе идеја дека ако си за право и слобода на изразување тоа да го поистоветуваш со восхит спрема некого!!?? Еднаш ти го кажав мотото на Волтер ( кое е и мое)- Не се сложувам со твоите ставови , но ке направам се да тие ставови ги искажеш. Тоа е демократија. Миленко повикува на линч на новинартите чие пишување не му се бендисува. Ако мислиш дека тоа е во ред, тоа е твое право...со кое јас не се сложувам.Јас само укажувам на нееднаквиот аршин. Прочитај ја колумната на Геровски "КУРВИНИ СИНОВИ". Геровски врз ЛАГА со УМИСЛА, ИСТУРА еден куп навреди и кон Миленко но уште пострашно и кон институциите на системот. Неговиот повик на линч никој не го осуди. Дури никој не го осуди и кога излезе на виделина дека ДЕБЕЛО ЛАЖЕЛ, моето признание дека снимката е моја со што падна во вода тезата на Геровски дека тоа е полициско прислушкување. Види ги реакциите на "домкратските и културно" изградените новинари од А1 откако се појавив јас. Дали упатија збор на извинување ако не кон Миленко барем кон МВР.
Заради такви недокажани обвинувања имаме проблем кога укажуваме на вистински случаи кога МВР неовластено прислушкува.
Еве ја уште еднаш колумната на Геровски , "Курвини Синови".(21-11-2011, 01:38 AM)ЈорданПетровски Wrote: Курвини синови

[Image: branko-geroski.jpg]
Бранко Геровски - Острилка

Сакам директно да им се обратам на оние што ги прислушуваат моите разговори, а секако и на тие што ја објавија засега првата компилација од тајно снимени искази (претежно на Велија Рамковски, но и мои), со очигледна намера да не застрашат:
Одамна знам дека ме слушате и дека ме шпионирате. Само, мене ич не ми чуе за тоа, глупчовци едни, неизделкани! Се што сте чуле досега го пишува во моите колумни и го слушате на моите јавни настапи. Така ќе биде и во иднина. Затоа, слободно слушајте и понатаму, можеби нешто и ќе научите. Објавувајте ги записите преку вашите кретени во медиумите, мора луѓето нешто да заработат - кој пасош, кој женска, кој доза, кој некое евро…
Што друго може да се очекува од дунди како вас? Само навреди, пцости, анонимни закани, медиумски харанги. Веќе сте прочитани. Луѓето гледаат какви битанги во медиумите се ваши поддржувачи и се им е јасно. Со кого си, таков си.
За таквите како вас, Џони Штулиќ пееше „курвини синови“. Имало зошто.Тогаш, во мај 2010 година, никој не го осуди Геровски за манипулација и лага. Каде беа Мирослави, Милчиновци, Ѓунеровци, Беличанци и "остала комуњарска банда".
Kолку ме држи умот ниту пак ЗНМ се огласи.
За емисијата од петокот, не го бранам Миленко, но читајки ја колумнава на Геро ,"КУРВИНИ СИНОВИ" гледам дека Миленко говори со јазикот на Геровски.


(This post was last modified: 23-11-2011, 02:59 PM by ЈорданПетровски.)
23-11-2011, 02:59 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#14

(23-11-2011, 10:14 AM)hristo Wrote: Јордане, од каде на тебе идеја дека ако си за право и слобода на изразување тоа да го поистоветуваш со восхит спрема некого!!?? Еднаш ти го кажав мотото на Волтер ( кое е и мое)- Не се сложувам со твоите ставови , но ке направам се да тие ставови ги искажеш. Тоа е демократија. Миленко повикува на линч на новинартите чие пишување не му се бендисува. Ако мислиш дека тоа е во ред, тоа е твое право...со кое јас не се сложувам.

Во тој случај се губи и правото на Миленко да си го каже својот став. Ако Миленко не смее да каже овие и овие работат за Атина и ги плаќа тој и тој, како ние ќе може да кажеме овие работат за Белград и ги плаќа тој и тој?

Може да изгледа невкусно и да не се сложуваме со тоа што го прави Миленко, но правото тоа да го прави и зборува не треба да му се одземе.

23-11-2011, 04:08 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#15

(21-11-2011, 09:57 PM)hristo Wrote:
(21-11-2011, 01:38 AM)ЈорданПетровски Wrote: Тогаш, во мај 2010 година, никој не го осуди Геровски за манипулација и лага. Каде беа Мирослави, Милчиновци, Ѓунеровци, Беличанци и "остала комуњарска банда".
олку ме држи умот ниту пак ЗНМ се огласи.
За емисијата од петокот, не го бранам Миленко, но читајки ја колумнава на Геро ,"КУРВИНИ СИНОВИ" гледам дека Миленко говори со јазикот на Геровски.

Еве, и јас не го бранам Бранко Геровски. И тој си има мани. Но, не знам зошто кога го читам Геровски душата ми е мирна, А, после емисијата на Мленко ми удрија дамари во моето срце македонско, градите ми се раширија мислиш цел водух на земјата ке проголтат, во очите, не знам зошто, само црвена боја гледав. Среќа моја, но и нивна, што на улица не сретнав ниеден од тие новинари-предавници што патриотот Миленко ги качеше по неговиот зид на правда и вистина. Не гарантирам дека жив ке останеше. За предавници се знае-суд на толпа...право на бесилка. Како фино ги оцрта и покажа македонските изроди. Кога ке ми текне, па ако тиe се елиминираат на медијумската сцена македонска ке останат само патриотите-Латас, Велиновска, Јанко, Бобан и Миленко. Како медијумското небо ке стане чисто. Милина божја.

Христо,причината поради која сите "слободни" и "независни" новинари и новинарки му се лути на Миленко е поради фактот што ја објави снимката со Велија Рамковски. Таа снимка која е закацена на Youtube,и е на нашиот форум го разобличи и не му преостануваше на Грујо да го уапси Велија.
Бидејќи,сега Велија е во апс,прашањето е кој следниот. Во оваа пресметка, како и во шах прво кои гинат се пиуните,па потоа топот, ловецот и на крај Кралот и Кралицата.Прашање е дали после оваа партија шах дали наредбодавците ќе се помират или ќе водат војна до истребување.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 24-11-2011, 01:12 AM by basilius_2.)
24-11-2011, 01:11 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#16

(23-11-2011, 04:08 PM)acko Wrote:
(23-11-2011, 10:14 AM)hristo Wrote: Јордане, од каде на тебе идеја дека ако си за право и слобода на изразување тоа да го поистоветуваш со восхит спрема некого!!?? Еднаш ти го кажав мотото на Волтер ( кое е и мое)- Не се сложувам со твоите ставови , но ке направам се да тие ставови ги искажеш. Тоа е демократија. Миленко повикува на линч на новинартите чие пишување не му се бендисува. Ако мислиш дека тоа е во ред, тоа е твое право...со кое јас не се сложувам.

Во тој случај се губи и правото на Миленко да си го каже својот став. Ако Миленко не смее да каже овие и овие работат за Атина и ги плаќа тој и тој, како ние ќе може да кажеме овие работат за Белград и ги плаќа тој и тој?

Може да изгледа невкусно и да не се сложуваме со тоа што го прави Миленко, но правото тоа да го прави и зборува не треба да му се одземе.

А, кој бе Ацко му го одзема право на збор на Миленко?? Мојот почетен став беше овој:

Quote:Еве, и јас не го бранам Бранко Геровски. И тој си има мани. Но, не знам зошто кога го читам Геровски душата ми е мирна, А, после емисијата на Мленко ми удрија дамари во моето срце македонско, градите ми се раширија мислиш цел водух на земјата ке проголтат, во очите, не знам зошто, само црвена боја гледав. Среќа моја, но и нивна, што на улица не сретнав ниеден од тие новинари-предавници што патриотот Миленко ги качеше по неговиот зид на правда и вистина. Не гарантирам дека жив ке останеше. За предавници се знае-суд на толпа...право на бесилка. Како фино ги оцрта и покажа македонските изроди. Кога ке ми текне, па ако тиe се елиминираат на медијумската сцена македонска ке останат само патриотите-Латас, Велиновска, Јанко, Бобан и Миленко. Како медијумското небо ке стане чисто. Милина божја.

Или јас немам право да го искажам мото чувство кога ја гледав емисијата на Миленко???

24-11-2011, 09:59 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#17

(24-11-2011, 01:11 AM)basilius_2 Wrote:
(21-11-2011, 09:57 PM)hristo Wrote:
(21-11-2011, 01:38 AM)ЈорданПетровски Wrote: Тогаш, во мај 2010 година, никој не го осуди Геровски за манипулација и лага. Каде беа Мирослави, Милчиновци, Ѓунеровци, Беличанци и "остала комуњарска банда".
олку ме држи умот ниту пак ЗНМ се огласи.
За емисијата од петокот, не го бранам Миленко, но читајки ја колумнава на Геро ,"КУРВИНИ СИНОВИ" гледам дека Миленко говори со јазикот на Геровски.

Еве, и јас не го бранам Бранко Геровски. И тој си има мани. Но, не знам зошто кога го читам Геровски душата ми е мирна, А, после емисијата на Мленко ми удрија дамари во моето срце македонско, градите ми се раширија мислиш цел водух на земјата ке проголтат, во очите, не знам зошто, само црвена боја гледав. Среќа моја, но и нивна, што на улица не сретнав ниеден од тие новинари-предавници што патриотот Миленко ги качеше по неговиот зид на правда и вистина. Не гарантирам дека жив ке останеше. За предавници се знае-суд на толпа...право на бесилка. Како фино ги оцрта и покажа македонските изроди. Кога ке ми текне, па ако тиe се елиминираат на медијумската сцена македонска ке останат само патриотите-Латас, Велиновска, Јанко, Бобан и Миленко. Како медијумското небо ке стане чисто. Милина божја.

Христо,причината поради која сите "слободни" и "независни" новинари и новинарки му се лути на Миленко е поради фактот што ја објави снимката со Велија Рамковски. Таа снимка која е закацена на Youtube,и е на нашиот форум го разобличи и не му преостануваше на Грујо да го уапси Велија.
Бидејќи,сега Велија е во апс,прашањето е кој следниот. Во оваа пресметка, како и во шах прво кои гинат се пиуните,па потоа топот, ловецот и на крај Кралот и Кралицата.Прашање е дали после оваа партија шах дали наредбодавците ќе се помират или ќе водат војна до истребување.

Бацилус, убаво е да си млад ( претпоставувам) но тезата ти е многу наивна. Демек, Грујо морал да го уапси Велија заради снимката. Ме насмеја. Да не беше снимката качена на Ју тубе и на Котле, Велија ке се спасеше! Ако е така, ако Грујо многу ги почитува фактите, на нив не може да одолее , и е за правна држава, зошто тогаш не ги реши своите лути противници ( Фрчковски и другите) ставени во кривичната пријава на Јордан? Ете, и таа пријава досега Јордан повеќе пати ја постираше на Котле, на феисбук?24-11-2011, 10:24 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#18

(24-11-2011, 10:24 AM)hristo Wrote:
(24-11-2011, 01:11 AM)basilius_2 Wrote:
(21-11-2011, 09:57 PM)hristo Wrote:
(21-11-2011, 01:38 AM)ЈорданПетровски Wrote: Тогаш, во мај 2010 година, никој не го осуди Геровски за манипулација и лага. Каде беа Мирослави, Милчиновци, Ѓунеровци, Беличанци и "остала комуњарска банда".
олку ме држи умот ниту пак ЗНМ се огласи.
За емисијата од петокот, не го бранам Миленко, но читајки ја колумнава на Геро ,"КУРВИНИ СИНОВИ" гледам дека Миленко говори со јазикот на Геровски.

Еве, и јас не го бранам Бранко Геровски. И тој си има мани. Но, не знам зошто кога го читам Геровски душата ми е мирна, А, после емисијата на Мленко ми удрија дамари во моето срце македонско, градите ми се раширија мислиш цел водух на земјата ке проголтат, во очите, не знам зошто, само црвена боја гледав. Среќа моја, но и нивна, што на улица не сретнав ниеден од тие новинари-предавници што патриотот Миленко ги качеше по неговиот зид на правда и вистина. Не гарантирам дека жив ке останеше. За предавници се знае-суд на толпа...право на бесилка. Како фино ги оцрта и покажа македонските изроди. Кога ке ми текне, па ако тиe се елиминираат на медијумската сцена македонска ке останат само патриотите-Латас, Велиновска, Јанко, Бобан и Миленко. Како медијумското небо ке стане чисто. Милина божја.

Христо,причината поради која сите "слободни" и "независни" новинари и новинарки му се лути на Миленко е поради фактот што ја објави снимката со Велија Рамковски. Таа снимка која е закацена на Youtube,и е на нашиот форум го разобличи и не му преостануваше на Грујо да го уапси Велија.
Бидејќи,сега Велија е во апс,прашањето е кој следниот. Во оваа пресметка, како и во шах прво кои гинат се пиуните,па потоа топот, ловецот и на крај Кралот и Кралицата.Прашање е дали после оваа партија шах дали наредбодавците ќе се помират или ќе водат војна до истребување.

Бацилус, убаво е да си млад ( претпоставувам) но тезата ти е многу наивна. Демек, Грујо морал да го уапси Велија заради снимката. Ме насмеја. Да не беше снимката качена на Ју тубе и на Котле, Велија ке се спасеше! Ако е така, ако Грујо многу ги почитува фактите, на нив не може да одолее , и е за правна држава, зошто тогаш не ги реши своите лути противници ( Фрчковски и другите) ставени во кривичната пријава на Јордан? Ете, и таа пријава досега Јордан повеќе пати ја постираше на Котле, на феисбук?

Види,Христо да јас сум млад,но не и наивен, и сега ќе објаснам малку подробно тоа што го пишував во претходниот пост.
Како прво,Велија е обичен пиун кој откако се истроши и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го фрлија во затвор.Дали ќе го осудат тоа е големо прашање.Исотото е и со Миленко тој е само еден обичен пиун,кој замалку ќе настрадаше. Кај Велија,тој си работел криминал кој сите го знаеа,но го премолчуваа и многу лесно е тој да се одстрани отколку Фрчко.
Како второ Фрчко, е многу поголем и тој знае полно тајни со што би можел да им наштети,не да и Велија ако проговори.Но сепак сите се одлучија да го жртвуваат Велија а не Фрчко.Но сепак штетата од тоа што Фрчко знае е многу и е поголема опасност за Грујо и БеЦе.
Како трето,никој не вика дека Грујо е пак е некој одличен лидер кој ги спроведува законите кон сите. Или пак дека е демократ.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 24-11-2011, 09:05 PM by basilius_2.)
24-11-2011, 09:02 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#19

(24-11-2011, 01:11 AM)basilius_2 Wrote:
(21-11-2011, 09:57 PM)hristo Wrote:
(21-11-2011, 01:38 AM)ЈорданПетровски Wrote: Тогаш, во мај 2010 година, никој не го осуди Геровски за манипулација и лага. Каде беа Мирослави, Милчиновци, Ѓунеровци, Беличанци и "остала комуњарска банда".
олку ме држи умот ниту пак ЗНМ се огласи.
За емисијата од петокот, не го бранам Миленко, но читајки ја колумнава на Геро ,"КУРВИНИ СИНОВИ" гледам дека Миленко говори со јазикот на Геровски.

Еве, и јас не го бранам Бранко Геровски. И тој си има мани. Но, не знам зошто кога го читам Геровски душата ми е мирна, А, после емисијата на Мленко ми удрија дамари во моето срце македонско, градите ми се раширија мислиш цел водух на земјата ке проголтат, во очите, не знам зошто, само црвена боја гледав. Среќа моја, но и нивна, што на улица не сретнав ниеден од тие новинари-предавници што патриотот Миленко ги качеше по неговиот зид на правда и вистина. Не гарантирам дека жив ке останеше. За предавници се знае-суд на толпа...право на бесилка. Како фино ги оцрта и покажа македонските изроди. Кога ке ми текне, па ако тиe се елиминираат на медијумската сцена македонска ке останат само патриотите-Латас, Велиновска, Јанко, Бобан и Миленко. Како медијумското небо ке стане чисто. Милина божја.

Христо,причината поради која сите "слободни" и "независни" новинари и новинарки му се лути на Миленко е поради фактот што ја објави снимката со Велија Рамковски. Таа снимка која е закацена на Youtube,и е на нашиот форум го разобличи и не му преостануваше на Грујо да го уапси Велија.
Бидејќи,сега Велија е во апс,прашањето е кој следниот. Во оваа пресметка, како и во шах прво кои гинат се пиуните,па потоа топот, ловецот и на крај Кралот и Кралицата.Прашање е дали после оваа партија шах дали наредбодавците ќе се помират или ќе водат војна до истребување.

Bazilius, partijata shah nema da zavrsi.
Sepak i dvete bandi gledaat deka za da ostanat vo igra im treba pinjata koja na sekoi 4 godini moraat da mu ja dadat na narodot za da ja udira i da si ja isprazni emocionalnata energija.
I dvete bandi gledaat deka ako ja unistat drugata banda, togas narodot samo niv kje gi gleda i kje se prasuva dali rabotat za niv i dali site aferi se ili nivno delo ili na nekoj oktopod koi tie ne se sposobni da go raskrinkaat. Vo ovaa igra stradaat samo piunite, i onie koi vekje ne se vo milost kaj elitite(citaj - narodot), ili koi vo medjuseben dogovor i dvete eliti kje se dogovorat nekogo da zrtvuvaat.
Obicno narodot odi kurban, taka leka poleka odi kurban ponekoja usluga koja porano ne se naplakjala, nekoi novi davacki moraat da se davaat, itn.
An inch today is tomorrow’s mile.
24-11-2011, 11:42 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#20

(24-11-2011, 11:42 PM)montehristo Wrote:
(24-11-2011, 01:11 AM)basilius_2 Wrote:
(21-11-2011, 09:57 PM)hristo Wrote:
(21-11-2011, 01:38 AM)ЈорданПетровски Wrote: Тогаш, во мај 2010 година, никој не го осуди Геровски за манипулација и лага. Каде беа Мирослави, Милчиновци, Ѓунеровци, Беличанци и "остала комуњарска банда".
олку ме држи умот ниту пак ЗНМ се огласи.
За емисијата од петокот, не го бранам Миленко, но читајки ја колумнава на Геро ,"КУРВИНИ СИНОВИ" гледам дека Миленко говори со јазикот на Геровски.

Еве, и јас не го бранам Бранко Геровски. И тој си има мани. Но, не знам зошто кога го читам Геровски душата ми е мирна, А, после емисијата на Мленко ми удрија дамари во моето срце македонско, градите ми се раширија мислиш цел водух на земјата ке проголтат, во очите, не знам зошто, само црвена боја гледав. Среќа моја, но и нивна, што на улица не сретнав ниеден од тие новинари-предавници што патриотот Миленко ги качеше по неговиот зид на правда и вистина. Не гарантирам дека жив ке останеше. За предавници се знае-суд на толпа...право на бесилка. Како фино ги оцрта и покажа македонските изроди. Кога ке ми текне, па ако тиe се елиминираат на медијумската сцена македонска ке останат само патриотите-Латас, Велиновска, Јанко, Бобан и Миленко. Како медијумското небо ке стане чисто. Милина божја.

Христо,причината поради која сите "слободни" и "независни" новинари и новинарки му се лути на Миленко е поради фактот што ја објави снимката со Велија Рамковски. Таа снимка која е закацена на Youtube,и е на нашиот форум го разобличи и не му преостануваше на Грујо да го уапси Велија.
Бидејќи,сега Велија е во апс,прашањето е кој следниот. Во оваа пресметка, како и во шах прво кои гинат се пиуните,па потоа топот, ловецот и на крај Кралот и Кралицата.Прашање е дали после оваа партија шах дали наредбодавците ќе се помират или ќе водат војна до истребување.

Bazilius, partijata shah nema da zavrsi.
Sepak i dvete bandi gledaat deka za da ostanat vo igra im treba pinjata koja na sekoi 4 godini moraat da mu ja dadat na narodot za da ja udira i da si ja isprazni emocionalnata energija.
I dvete bandi gledaat deka ako ja unistat drugata banda, togas narodot samo niv kje gi gleda i kje se prasuva dali rabotat za niv i dali site aferi se ili nivno delo ili na nekoj oktopod koi tie ne se sposobni da go raskrinkaat. Vo ovaa igra stradaat samo piunite, i onie koi vekje ne se vo milost kaj elitite(citaj - narodot), ili koi vo medjuseben dogovor i dvete eliti kje se dogovorat nekogo da zrtvuvaat.
Obicno narodot odi kurban, taka leka poleka odi kurban ponekoja usluga koja porano ne se naplakjala, nekoi novi davacki moraat da se davaat, itn.
Според мене,и пиуните и поголемите фигури почнуваат да не знаат што да прават.Од една страна Миленко дали падна во нечии раце,па почна да употребува многу убав стил како што напиша Јордан Петровски Црни во стилот на "Курвини Синови."
Дали Кралевите и Кралиците стануваат посериозни и поуплашени па сега се формира нова стратегија ќе видиме.
Од друга страна реакциите на споменатите од Миленко,кој по изгледа не ги спомнал по име се различни.Нивните реакции се различни,но и чудни една Мирослава која по се изгледа не била спомната по име веднаш се јавува во своја одбрана.Една новинарка,пак напиша дека од ЗНМ по настапот на Миленко добила информации дека ќе има повластен услуга за возење на авотбуси:

Quote:„Би сакале да ве известиме за уште една бенефиција која членството на ЗНМ ќе има привилегија да ја користи во иднина. Во октомври оваа година ЗНМ потпиша договор со транспортната компанија ’Струмица Експрес’. Членовите на ЗНМ имаат попуст од 20 отсто од цената на билетите за автобуски превоз. Патен билет може да се извади на благајната на автобуската станица на ДОО ’Струмица Експрес’ во Струмица или во автобус на „Струмица Експрес“ кај возачот на автобусот. Членовите на ЗНМ го остваруваат правото на споменатиот попуст покажувајќи ја членската книшка на ЗНМ, на која има слика и матичен број на членството - заверена за тековната година“.

Izvor


"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 25-11-2011, 01:51 AM by basilius_2.)
25-11-2011, 01:49 AM
Reply