Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Шацимаркакис - Македонскиот јазик е 70 отсто бугарски дијалект и 30 отсто словенски
Author Message
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#1

А сега кажете дека ова не е вистина.

Шацимаркакис се правда дека зборувал на бугарски дијалект

Откако се обиде да ги освои симпатиите на македонската јавност, Шацимаркакис преку писмо до грчките медиуми, кои го нарекоа предавник, наведува дека античките Македонци биле Грци кои зборувале грчки јазик. За прв пат во седум години како европратеник во Скопје имав обезбедување од тројца полицајци што ми ги додели државата поради с` она што се објави и поради сите закани што ги добивам, се жали Шацимаркакис во писмото

Македонскиот јазик е 70 отсто бугарски дијалект и 30 отсто словенски. Се знае дека античките Македонци, кои се културно и етнички Грци, зборувале грчки јазик.

Со овие зборови германскиот европратеник со грчко потекло, Јорго Шацимаркакис, се правда пред грчките медиуми, кои го обвинија дека е предавник откако во Скопје прозборе на македонски јазик. Во Македонија минатата недела европратеникот со грчки пасош гордо тврдеше дека во Грција нема да има проблем што го брани нашиот јазик бидејќи таму многумина зборуваат на македонски јазик. Со ова тој се обиде да ги освои симпатиите на јавноста по непријатната епизода во Брисел кога ги навреди македонските новинари. Но откако во некои грчки медиуми осамнаа наслови како „Национално предавство од најдобриот пријател на Дора“(се мисли на поранешната шефица на грчката дипломатија), Шацимаркакис деновиве испратил отворено писмо до грчките медиуми преку кое се правда дека во Скопје зборувал за јазикот како македонски, на кирилична транскрипција, без да го преведува на англиски како мацедониан. Шацимаркакис пишува дека националистичката пропаганда, која некои ја водат против него во Скопје, нашла свои поддржувачи и во Грција.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=BF91F6...DA5BEB1C24
10-11-2011, 03:14 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#2

Ajde! Ovaa tema za sticky! I na makedonski I na bugarski!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
10-11-2011, 07:03 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#3

Веритас, отворајќи цела тема за ова, што очекуваш тука? Уште ли не сфати дека на овој форум не се палиме и не врескаме на секое ситно изјавиче што ќе се појави? Или сеуште мислиш дека си на идивиди или Кајгана? И кога веќе се ставаш во улога на поставувач на тема за разговор, ќе дочекаме ли барем една буква напишана од тебе лично, некаква анализа, насока или цел со која ја отвораш темата? Дневник.мк го знаеме сите и самите можеме да си го прочитаме, а за да се започне дискусија тука, најпрво треба да знаеме дека разговараме со живи луѓе, а не со спам-роботи.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 10-11-2011, 07:31 PM by Gnoj.)
10-11-2011, 07:27 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#4

(10-11-2011, 07:27 PM)Gnoj Wrote: Веритас, отворајќи цела тема за ова, што очекуваш тука? Уште ли не сфати дека на овој форум не се палиме и не врескаме на секое ситно изјавиче што ќе се појави? Или сеуште мислиш дека си на идивиди или Кајгана? И кога веќе се ставаш во улога на поставувач на тема за разговор, ќе дочекаме ли барем една буква напишана од тебе лично, некаква анализа, насока или цел со која ја отвораш темата? Дневник.мк го знаеме сите и самите можеме да си го прочитаме, а за да се започне дискусија тука, најпрво треба да знаеме дека разговараме со живи луѓе, а не со спам-роботи.
BravoBravo

An inch today is tomorrow’s mile.
10-11-2011, 07:39 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#5

(10-11-2011, 03:14 PM)veritas Wrote: Македонскиот јазик е 70 отсто бугарски дијалект и 30 отсто словенски.

Бугарскиот јазик не е словенски???

10-11-2011, 11:39 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#6

(10-11-2011, 11:39 PM)acko Wrote:
(10-11-2011, 03:14 PM)veritas Wrote: Македонскиот јазик е 70 отсто бугарски дијалект и 30 отсто словенски.

Бугарскиот јазик не е словенски???

Let the buyer (Грците) beware. Icon_razz
Let me hear you make decisions without your television.
11-11-2011, 12:10 AM
Reply
Nikola Jelovac Offline
Member
***

Posts: 56
Joined: Jul 2011
Reputation: 0
#7

Типичен бирократски бескичмењак; гледа да не се замери со никој, дури ни со нас, за да има утре кредит да ќари нешто... Не верувам ни дека самиот тој има некаков изграден став во однос на ова прашање, и не знам колку вреди воопшто да се коментира; и онака од него реално ништо не зависи.
11-11-2011, 01:47 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

(11-11-2011, 01:47 AM)Nikola Jelovac Wrote: Типичен бирократски бескичмењак; гледа да не се замери со никој, дури ни со нас, за да има утре кредит да ќари нешто... Не верувам ни дека самиот тој има некаков изграден став во однос на ова прашање, и не знам колку вреди воопшто да се коментира; и онака од него реално ништо не зависи.


BravoBravoBravoBravoBravoBravo
11-11-2011, 02:01 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#9

Ништо не е за зачудување. Тој си остави задна врата уште со изјавата во Скопје, кога рече дека дека кога зборува македонски има бугарски нагласок. Icon_razz Што ако го рекол тоа што го рекол? Јас не се возбудив премногу ни од неговата изјава во Македонија, а уште помалку од оваа што ја дал за грчката публика. Голема работа. Јас човекот не го сметам ниту за негативна, ниту за позитивна личност за нас. Дел од македонските новинари се фатија на неговото грчко потекло и со тоа си најдоа материјал за пишување, му обрнуваат претерано многу внимание и му ја градат кариерата. Тие и онака се необразовани будалетинки, а бирократов само ја искористува таа можност.
Let me hear you make decisions without your television.
11-11-2011, 02:21 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#10

(10-11-2011, 11:39 PM)acko Wrote:
(10-11-2011, 03:14 PM)veritas Wrote: Македонскиот јазик е 70 отсто бугарски дијалект и 30 отсто словенски.

Бугарскиот јазик не е словенски???

Тука на бугарски или на македонски си пишеме. Е това не мога да разбера.

11-11-2011, 07:44 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#11

I see... Значи освен што немаш сопствена анализа, вовед и насока на темата, те мачи и тоа на каков јазик комуницираме.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 11-11-2011, 08:26 PM by Gnoj.)
11-11-2011, 08:25 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#12

Дай някакви доказателства, за това по какво се различават македонският и българският език. Цитирай някой авторитетен източник. Все пак за да се води научен спор трябва доказателства, а не само да си пишеме глупости. Вижда се че между македонският и българският език няма никаква разлика, освен някои сръбски думи, които сте усвоили по времето на сърбокомунизма.
11-11-2011, 08:29 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#13

(11-11-2011, 08:29 PM)veritas Wrote: Дай някакви доказателства, за това по какво се различават македонският и българският език. Цитирай някой авторитетен източник. Все пак за да се води научен спор трябва доказателства, а не само да си пишеме глупости. Вижда се че между македонският и българският език няма никаква разлика, освен някои сръбски думи, които сте усвоили по времето на сърбокомунизма.

Немам никаква потреба да докажувам што и да е. Си ја имаш слободата разликите да ги категоризираш како што мислиш дека треба. А ако нема никакви разлики, тоа може да биде само плус за меѓусебната комуникација, нели? И меѓу норвешкиот и данскиот има скоро никаква разлика, арно ама дел од говорителите сакаат да си го викаат дански, а дел - норвешки. Тоа е тоа.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 11-11-2011, 09:00 PM by Gnoj.)
11-11-2011, 08:57 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#14

(11-11-2011, 08:57 PM)Gnoj Wrote:
(11-11-2011, 08:29 PM)veritas Wrote: Дай някакви доказателства, за това по какво се различават македонският и българският език. Цитирай някой авторитетен източник. Все пак за да се води научен спор трябва доказателства, а не само да си пишеме глупости. Вижда се че между македонският и българският език няма никаква разлика, освен някои сръбски думи, които сте усвоили по времето на сърбокомунизма.

Немам никаква потреба да докажувам што и да е. Си ја имаш слободата разликите да ги категоризираш како што мислиш дека треба. А ако нема никакви разлики, тоа може да биде само плус за меѓусебната комуникација, нели? И меѓу норвешкиот и данскиот има скоро никаква разлика, арно ама дел од говорителите сакаат да си го викаат дански, а дел - норвешки. Тоа е тоа.

Знам го това от един ваш историчар, който каза пред българска телевизия "Немам докази али твръдим".

11-11-2011, 09:14 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#15

Поради тази причина не обичаш моите доказателства и винаги ги класифицираш като спамиране. Ама без доказателства идентитет не се гради.
11-11-2011, 09:15 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#16

(11-11-2011, 01:47 AM)Nikola Jelovac Wrote: Типичен бирократски бескичмењак; гледа да не се замери со никој, дури ни со нас, за да има утре кредит да ќари нешто... Не верувам ни дека самиот тој има некаков изграден став во однос на ова прашање, и не знам колку вреди воопшто да се коментира; и онака од него реално ништо не зависи.
Што би рекол Татар, потполно независна личност- ништо не зависи од него.
Па и немањето став е став сам по себе. На пример шетањето по Балканот со шешир в рака (кој понуди повеќе, ќе лафи во негова корист) е став.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
11-11-2011, 09:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

(11-11-2011, 09:15 PM)veritas Wrote: Поради тази причина не обичаш моите доказателства и винаги ги класифицираш като спамиране. Ама без доказателства идентитет не се гради.
Сум те прашал многупати досега дали може да се направи од НИШТО, НЕШТО. Никогаш не си дал одговор. Ајде сега собери храброст и кажи.
11-11-2011, 09:36 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#18

(11-11-2011, 09:14 PM)veritas Wrote: Знам го това от един ваш историчар, който каза пред българска телевизия "Немам докази али твръдим".

Тоа бил наш историчар? Па нели беше Тито? И што е тоа што јас го тврдам во мојот претходен пост, а ти го отфрлуваш?

(11-11-2011, 09:14 PM)veritas Wrote: Поради тази причина не обичаш моите доказателства и винаги ги класифицираш като спамиране. Ама без доказателства идентитет не се гради.

Пријател, јас не ги ни читам твоите доказателства. Имам чувство дека не сум единствениот. А дури и кога некогаш прочитам нешто од нив, не ни помислувам да ги коментирам. Знаеш ли зошто? Затоа што знам дека со тебе тоа е секогаш разговор во една насока и најмногу што можам да добијам од тебе е уште некој copy-paste материјал од интернет. Јас да се помачам да ти го сумирам своето гледиште во 20-30 редови, а ти мене да ме бомбардираш со 10-15 линкови со по 20-30 страници, како да немам друга работа, па ќе читам цела седмица само за да сфатам што сакал да каже Веритас, бидејќи тој самиот сеуште не знае. Не, благодарам, го имам Google за тоа. Тоа дека не ти ги сакам доказателствата ти е обично кенкање. Не знам ти што подразбираш под идентитет и негово градење, ама јас не одговарам пред тебе на испит и што и да имам изградено или за градење, со сигурност не поминало и не поминува преку тебе.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 11-11-2011, 10:09 PM by Gnoj.)
11-11-2011, 10:03 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#19

(11-11-2011, 10:03 PM)Gnoj Wrote:
(11-11-2011, 09:14 PM)veritas Wrote: Знам го това от един ваш историчар, който каза пред българска телевизия "Немам докази али твръдим".

Тоа бил наш историчар? Па нели беше Тито? И што е тоа што јас го тврдам во мојот претходен пост, а ти го отфрлуваш?

(11-11-2011, 09:14 PM)veritas Wrote: Поради тази причина не обичаш моите доказателства и винаги ги класифицираш като спамиране. Ама без доказателства идентитет не се гради.

Пријател, јас не ги ни читам твоите доказателства. Имам чувство дека не сум единствениот. А дури и кога некогаш прочитам нешто од нив, не ни помислувам да ги коментирам. Знаеш ли зошто? Затоа што знам дека со тебе тоа е секогаш разговор во една насока и најмногу што можам да добијам од тебе е уште некој copy-paste материјал од интернет. Јас да се помачам да ти го сумирам своето гледиште во 20-30 редови, а ти мене да ме бомбардираш со 10-15 линкови со по 20-30 страници, како да немам друга работа, па ќе читам цела седмица само за да сфатам што сакал да каже Веритас, бидејќи тој самиот сеуште не знае. Не, благодарам, го имам Google за тоа. Тоа дека не ти ги сакам доказателствата ти е обично кенкање. Не знам ти што подразбираш под идентитет и негово градење, ама јас не одговарам пред тебе на испит и што и да имам изградено или за градење, со сигурност не поминало и не поминува преку тебе.

Е това ми хареса, нито иска да чуе, нито иска да види, нито иска да разбере!

[Image: 618x346.jpg]

11-11-2011, 10:26 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#20

Изгледа ти самиот не сакаш да ги читаш материјалите кои самиот ги поставуваш. Затоа не знаеш ништо од нив. Img
Let me hear you make decisions without your television.
11-11-2011, 10:28 PM
Reply