Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Србија ќе го протерува рускиот амбасадор
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1


Quote:Konuzin se umešao u unutrašnje stvari Srbije


BEOGRAD, 30. oktobra 2011. (Beta) - Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Djelić ocenio je u nedelju da se ruski ambasador Aleksandar Konuzin nastupom na skupu Srpske napredne stranke umešao u unutrašnje stvari Srbije i poručio da Srbija od ambasadora stranih zemalja očekuje neutralnost.

„Kada se amabasadorska etiketa krši, ma ko to radio, stvari se moraju vratiti u normalan okvir. Što se tiče stranih predstavnika, oni su dobrodošli da dodju na sve manifestacije, ali naravno - kao sto oni ne bi voleli da strani ambasadori u njihovim zemljama procenjuju štetne ili pozitivne strane politike - tako treba da se ponašaju i u Srbiji”, kazao je Djelić novinarima na beogradskom Sajmu knjiga.
03-11-2011, 09:51 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2


Quote:Србија ќе го протерува рускиот амбасадор
По низа контроверзни потези и јавни настапи, рускиот амбасадор во Србија, Александар Конузин, се соочува со отворени критики од владеачката коалиција и барања да се прогласи за персона нон грата.


Рускиот амбасадор во Србија, Александар Конузин веќе долго време е предмет на бројни полемики во српската јавност. Кокетирањето со опозицијата, како и критиките на сметка на патриотизмот на српските власти, предизвикаа незадоволство во владеачките кругови.

По демонстративното напуштање на конференцијата за безбедност, на која остро и гласно праша „дали на овој собир има Срби“ и присуството на собирот на опозициската Српска напредна партија во Ниш, Конузин сега се соочи со отворени повици за протерување од Србија.

Освен портпаролката на владеачката Демократска партија, Јелена Триван, која изјави дека „се чувствува лошо поради тоа и дека тоа не спаѓа во вообичаената дипломатска пракса“, забелешки имаше и од потпретседателот на српската влада, Божидар Џелиќ, кој појавувањето на амбасадорот Конузин на собирот на опозицијата го гледа како „мешање во внатрешната политика на Србија“. Отворено барање Конузин да се протера од Србија испрати Ненад Чанак, лидер на Лигата на социјалдемократите на Војводина.

Ја распродадоа нафтената индустрија на Србија, а ги „загрижува“ Конузин


„Критиките на сметка на рускиот амбасадор, како и местото од каде доаѓаат, главно ги гледам како дел од предизборната кампања“, оценува за Дојче веле Јелена Милиќ, директорка на Центарот за евроатлански студии. Тие напади во исто време зборуваат за големата количина на лицемерие кога станува збор за ставот на владеачките партии, не само кон рускиот амбасадор, туку и воопшто кон Русија, вели Милиќ.

„Секако дека постојат многу причини за критика на настапите и изјавите на Конузин, како што меѓу другото постојат и многу причини за критика на оценките за ситуацијата на Балканот дадени од Лавров, Рогозин или Медведев, како и за тоа под кои услови тие ќе дозволат интеграција на Србија не само во НАТО, туку и во ЕУ. Но, мора да се забележи дека постојат две различни опции во Србија: едната која за тоа доследно зборувала и не учествувала во власта, и сега го имаме ова што е во целосна функција на внатрешното позиционирање, бидејќи се забележува дека таа критика на односот со Русија можеби привлекува гласачи. И сега Демократската партија, која дозволи продажба на нафтената индустрија на Србија и нетранспарентна изградба во Ниш на база за реагирање во вонредни ситуации, исто така упатува критики кон Конузин, а во исто време се удира во гради и го нагласува значењето на добрите односи со Русија. Таа доза на непринципиелност, и ако можам да кажам дрскост на владеачкото мнозинство кон гласачите, навистина е недопустлива“, заклучува Јелена Милиќ од Центарот за евроатлански студии.

Двојните критериуми на власта

Новинарката Лилјана Смајловиќ смета дека постојат двојни критериуми кога станува збор за односот на власта кон дипломатските претставници во Србија. Во тој смисол, Конузин се „мери“ на сосема друг начин од западните амбасадори, на чии слични истапи воопшто не се реагира, оценува Смајловиќ.

„Јас не гледам некоја голема разлика меѓу однесувањето на Конузин и некои други амбасадори. Мислам дека сите тие си земаат многу голема слобода, но и дека домашните власти кон тоа се однесуваат во склад со своите надворешно-политички цели, а понекогаш и во согласност со личните односи со поединечни дипломати“, забележува новинарката Смајловиќ.

Некој може, а некој не може


Поради тоа е многу тешко да се каже дали рускиот амбасадор навистина претерал со своите недипломатски настапи или зад критиката на негова сметка се кријат некои други мотиви, вели Лилјана Смајловиќ.

„Јас затоа веќе не знам што е кај нас дипломатски или недипломатски гест. Дали е недипломатски кога американската амбасада ги критикува одлуките на Врховниот суд на Србија, што и се случуваше. Во Америка е сосема незамисливо извршните органи или државните службеници да ја критикуваат судската власт. Според тоа, кај нас едвај да може да се зборува за вообичаена дипломатија. Ние сме земја кон која многумина се однесуваат како да имаат поголемо политичко и морално право да одлучуваат што е за нас добро или што не е, отколку нашата власт“, забележува новинарката.

Конузин е само гласноговорник

Јавноста исто така би требало да знае дека амбасадорите воглавно не зборуваат во свое лично име, туку зборуваат во име на својата држава и министерство, нагласува Јелена Милиќ.

„И додека тоа министерство не реагира и додека таа држава, што ја застапува, не реагира, до тогаш тој е само нивен гласноговорник. И мислам дека е многу смешно сите критики и забелешки да се редуцираат само на Конузин. Сега е крајно време да се обрне внимание на односот на руското Министерство за надворешни работи и руските државни органи кон Србија“, забележува директорката на Центарот за евроатлански студии.

Новинарката Лилјана Смајловиќ смета дека Александар Конузин не прекршил ниту еден член од Виенската конвенција за дипломатски односи.

„Но, мислам дека некои домашни политички протагонисти веќе го прекршија тој член 29 од Виенската конвенција, во кој пишува дека земјата домаќин мора да се однесува кон амбасадорот со почитување и да ги преземе сите чекори за да ги спречи сите напади врз него“, истакнува Смајловиќ.
03-11-2011, 09:55 PM
Reply
Војдан Чернодрински Offline
Member
***

Posts: 73
Joined: Aug 2010
Reputation: 6
#3

Ha, ha. Se nalutil Putin zosto Srbija vekje ne igra na negovoto svirce
马其顿是属于马其顿人
03-11-2011, 10:11 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#4

(03-11-2011, 09:55 PM)ЈорданПетровски Wrote: Србија ќе го протерува рускиот амбасадор

Јордане ајде отвори го шампањот...и прослави си....конечно ти се исполни желбата Србија да биде проамерички ориентирана.

Америка - Русија 1:0 Icon_surprised
04-11-2011, 12:54 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5


[Image: 3vckytv]
05-11-2011, 02:30 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Треба да се изгледа дуелот.http://www.b92.net/video/video.php?nav_c..._id=555579
08-11-2011, 03:52 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#7

http://www.kurir-info.rs/vesti/amerika-d...146226.php

Quote:VAŠINGTON - Bosna i Hercegovina je veštačka zemlja i evropski protektorat, kojim vlada visoki predstavnik čiji je glavni posao da uguši svaki stav naroda koji je suprotan volji njegovih gospodara u Briselu, piše list Ameriken Spektejtor (The American Spectator).

List dodaje daje Vašington upotrebio vazdušne napade da održi na okupu BiH, kojom dominiraju Bošnjaci, ''uprkos želji Srba i Hrvata da se otcepe''.

Šira poruka Evropljanima treba da glasi - nemojte ni pomislititi da zovete Vašington da vas spasava iz vaših budalaština, prenso bosanski sajt bitno.

- Jedan od najvećih neuspeha Vašingtona jeste Balkan koji nema nikakav geopolitički značaj za Evropu i trebaolo je da bude prepušten evropskim članicama NATO. Ako su oni, kao što je govorio Oto fon Bizmark, smatrali da Balkan nije vredan kostiju nijednog pomeranskog vojnika, onda Amerika svakako nije imala razloge da se tamo meša, navodi Dag Bandou, autor članka.

U tekstu se navodi kako bi Ametika trebalo da omogući Briselu, Berlinu, Parizu i drugima da preuzmu problem, ali i to da se kreatori današnjeg geopolitičkog haosa zgražavaju se nad svakim predlogom da se popravi njihov izum.

Stanje na Kosovu, kako tvrde Morton Abramovic, iz fondacije Sentori i Džems Huper iz Grupe za javno međunarodno pravo i politiku, "iskušava sudbinu i mami na novo nasilje otvarajući vrata otcepljenja etničkim zajednicama u Srbiji". Isti princip, kako tvrde, odnosio bi se i na BiH gde bi i Srbi i Hrvati radije napustili veštačku državu nametnutu izvana.


Međutim, malo je kasno da se brine o "podelama na etničkoj osnovi" - navodi ovaj list i piše kako je takva bila američka i evropska sračunata politika devedesetih godina: Hrvati, Slovenci, bosanski Muslimani, Makedonci, Crnogorci i kosovski Albanci dobili su svoje države; pažnja nije poklonjena ni većoj saveznoj državi bez raznih manjina, niti manjinama unutar države.

Niko nije mnogo razmišljao o presedanu, u Evropi ili bilo gde drugo.

Štaviše, godine insistiranja Vašingtona i Bisela da "neuki lokalci" ućute i rade što im se kaže - izjalovile su se. Dokle god saveznici nastoje da nametnu nerealna rešenja, očuvaju veštačke države i održe podeljena društva – regija će biti nestabilna.

Vašington ne mora da bira između suprotstavljenih etničkih zajednica na Balkanu. Sve su one demonstrirale ksenofobični nacionalizam.

Kako je istaknuo analitičar Ted Galen Karpente, s instituta Kato, problem je u tome što vladama i državama koje je Zapad promovisao nedostaje legitimitet u velikim delovima njihovog stanovništva.

- Šira poruka Evropljanima treba da glasi - nemojte ni pomislititi da zovete Vašington da vas spasava iz vaših budalaština, pogotovo pošto ste odbacili poslednju najbolju šansu za mirnim, nepristrasnim rešenjem kosovskog problema, rekao je Karpente.

Pomirenje će biti daleko dokle god stranci insistiraju na društvenom angažmanu ne uvažavajući lokalne posebnosti. Politika iznuđenog zajedničkog života iznjedriće mržnju i, na kraju, nasilje. U svakom slučaju, Amerika nema razloga da bude uvučena u ovaj sukob. Vašington ne mora da bira između suprotstavljenih etničkih zajednica na Balkanu. Sve su one demonstrirale ksenofobični nacionalizam. Sve su potčinjavale manjine u svojoj sredini istovremeno insistirajući na tome da se njihova prava poštuju. Intervenisanje na Balkanu je oduvek bilo greška. S obzirom na to da su SAD preokupirane na drugim mestima, vreme je da se objavi da je ova regija evropska odgovornost, piše ovaj Ameriken Spektejtor.
08-11-2011, 09:34 PM
Reply