Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
МАКЕДОНСКИ КРИТЕРИУМИ ЗА ДЕМОКРАТИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,123
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Топ 10 факти кои негираат дека Гадафи бил диктатор

[Image: gadafi-book.jpg500.jpg]

25 Октомври 2011 19:21Крајот на Гадафи значи почеток на крај за Либијците. Многу светски медиуми и аналитичари вака ја опишуваат иднината на Либија по падот на режимот на лидерот Моамер Гадафи.


Дел од нив не сметаат дека Гадафи преку диктатура владеел во Либија, туку дека граѓаните на оваа африканска земја уживале дури и повеќе права од некои земји каде владее демократија. Овие десет факти негираат дека Гадафи бил диктатор, а вие проценете сами дали уживањето на вакви поволности е диктатура.

1. Електричната енергија во Либија е бесплатна.

2. Банките се во државна сопственост, а каматите многу ниски.

3. Гадафи вети дека секој Либиец ќе има покрив на главата.

4. Образованието и лекарските третмани се бесплатни.

5. Доколку еден Либиец неможе да добие соодветно образование или медицински третман, тогаш владата тоа му го обезбедува во странство, а платено му е апсолутно се.

6. Доколку еден граѓанин на Либија реши да си купи нов автомобил, државата плаѓа половина од цената.

7. За секое родено дете, мајката добива по 5.000 долари.

8. 40 леба во Либија чинат неверојатни 0.15 долари.

9. 25 проценти од Либиjците се со завршен факултет.

10. Цената на еден литар нафта во Либија изнесува неверојатни 0,14 долари
Би сакал да продискутираме дали некој од овие 10 наведени причини се мерило за демократија.

Јас мислам дека не.
26-10-2011, 02:25 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#2

(26-10-2011, 02:25 AM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Топ 10 факти кои негираат дека Гадафи бил диктатор

[Image: gadafi-book.jpg500.jpg]

25 Октомври 2011 19:21Крајот на Гадафи значи почеток на крај за Либијците. Многу светски медиуми и аналитичари вака ја опишуваат иднината на Либија по падот на режимот на лидерот Моамер Гадафи.


Дел од нив не сметаат дека Гадафи преку диктатура владеел во Либија, туку дека граѓаните на оваа африканска земја уживале дури и повеќе права од некои земји каде владее демократија. Овие десет факти негираат дека Гадафи бил диктатор, а вие проценете сами дали уживањето на вакви поволности е диктатура.

1. Електричната енергија во Либија е бесплатна.

2. Банките се во државна сопственост, а каматите многу ниски.

3. Гадафи вети дека секој Либиец ќе има покрив на главата.

4. Образованието и лекарските третмани се бесплатни.

5. Доколку еден Либиец неможе да добие соодветно образование или медицински третман, тогаш владата тоа му го обезбедува во странство, а платено му е апсолутно се.

6. Доколку еден граѓанин на Либија реши да си купи нов автомобил, државата плаѓа половина од цената.

7. За секое родено дете, мајката добива по 5.000 долари.

8. 40 леба во Либија чинат неверојатни 0.15 долари.

9. 25 проценти од Либиjците се со завршен факултет.

10. Цената на еден литар нафта во Либија изнесува неверојатни 0,14 долари
Би сакал да продискутираме дали некој од овие 10 наведени причини се мерило за демократија.

Јас мислам дека не.

Овие 10 наведени причини...претставуваат благосостојба.

А демократијата е сосем друга работа.

Така да на пример....што ќе му е на некој што чепка по контејнер и демократија???

Или на пример најголемите мафијашки структури се баш во најдемократските општества....сигурно не се во Катар,Дубаи или на друго место каде што немаш должност да се замараш со егзистенцијата.

Тие две работи денес се најзлоупотребувани....т.е со демократијата го имаат достигнато врвот за манипулирање на народните маси.

Еве да ја земеме Либија.

Секој можел да отиде да студира во странска држава и притоа се да му биде платено....значи тоа во никој случај не е диктатура.

Диктатура е со С.Кореја....која нејзините граѓани ги тера да јадат воздух....а владеачката фамилија пие најскапи шампањи....и своите деца си ги школува низ светот(внучето на императорот сега скоро имаше дека ќе учел во Босна)

Џабе е многу ќе ја замразат луѓето таа демократија....бидејќи заради таа демократија утре во школо ќе ги прашуваат децата...ти од две мајки си...или од двајца татковци.....и на крај ќе нема кој да оди у школо...бидејќи наталитет ќе биде мисловна именка.
26-10-2011, 02:59 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,123
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

(26-10-2011, 02:59 AM)Makedonec Wrote: Овие 10 наведени причини...претставуваат благосостојба.

А демократијата е сосем друга работа.

Така да на пример....што ќе му е на некој што чепка по контејнер и демократија???

Или на пример најголемите мафијашки структури се баш во најдемократските општества....сигурно не се во Катар,Дубаи или на друго место каде што немаш должност да се замараш со егзистенцијата.

Тие две работи денес се најзлоупотребувани....т.е со демократијата го имаат достигнато врвот за манипулирање на народните маси.

Еве да ја земеме Либија.

Секој можел да отиде да студира во странска држава и притоа се да му биде платено....значи тоа во никој случај не е диктатура.

Диктатура е со С.Кореја....која нејзините граѓани ги тера да јадат воздух....а владеачката фамилија пие најскапи шампањи....и своите деца си ги школува низ светот(внучето на императорот сега скоро имаше дека ќе учел во Босна)

Џабе е многу ќе ја замразат луѓето таа демократија....бидејќи заради таа демократија утре во школо ќе ги прашуваат децата...ти од две мајки си...или од двајца татковци.....и на крај ќе нема кој да оди у школо...бидејќи наталитет ќе биде мисловна именка.Благосостојба.????

Либија произведувала 2 милиони барела нафта дневно. Цената на Барелот е околу 90$. Значи дневно во Либија влегувале 180 милиони долари. Либија има околу 6 милиони жители.
90 милиони дневно нека се трошоците на експлоатација. Остануваат 90 милиони подели ги на 6 милиони жители и напиши ја бројката, колку секој Либиец требал да добива дневно пари.
Нафтата не била на Гадафи. Таа е природно богатсво на Либија.
26-10-2011, 03:57 AM
Reply
Војдан Чернодрински Offline
Member
***

Posts: 73
Joined: Aug 2010
Reputation: 6
#4

(26-10-2011, 03:57 AM)ЈорданПетровски Wrote: Благосостојба.????

Либија произведувала 2 милиони барела нафта дневно. Цената на Барелот е околу 90$. Значи дневно во Либија влегувале 180 милиони долари. Либија има околу 6 милиони жители.
90 милиони дневно нека се трошоците на експлоатација. Остануваат 90 милиони подели ги на 6 милиони жители и напиши ја бројката, колку секој Либиец требал да добива дневно пари.
Нафтата не била на Гадафи. Таа е природно богатсво на Либија.

И сега, по тоа што се случи, парите ќе се распределат на по-рамноправен начин!?!?

26-10-2011, 05:50 AM
Reply
Војдан Чернодрински Offline
Member
***

Posts: 73
Joined: Aug 2010
Reputation: 6
#5

Некои western држави, можеби имаат уште повеќе природни ресусрси по глава на жител, ама не сум чул за рамноправна распределба на добивката од тие ресурси, ниту пак за нешто слично од 10-те факти спомнати погоре.
(This post was last modified: 26-10-2011, 06:00 AM by Војдан Чернодрински.)
26-10-2011, 05:59 AM
Reply
Војдан Чернодрински Offline
Member
***

Posts: 73
Joined: Aug 2010
Reputation: 6
#6

Мое мислење во контекст на темава:
Ако ги занемариме деталите, демократијата е уредување на власта каде што секоја индивидуа во заедницата има еднакво право на глас со сите останати за работи кои го засегаат животот во таа заедница.
Според дефиницијата, очигледно е дека десете “факти“ немаат никаква врска со демократијата.

Но зошто незнаењето и ограниченоста на некој web “новинар“ (и на 2.163 други што кликнале на like it на текстот) го препишуваш како Македонски критериуми?

****

Сакам да додадам уште една работа: Последниве неколку години станува јасно, дека видот на демократија што денеска го практикуваат западните држави, не функционира баш најдобро.
Што се случува денес на економски план всушност Маркс го има предвидено и до некаде ги потврдува неговите претпоставки и заклучоци дека демократијата која се практикува (пазарна демократија) денес не ја извршува функцијата добро. И примарен проблем за тоа е што корпорациите (богатите) ги контролираат медиумите (навидум слободни) и политичарите (кои навидум го спроведуваат изборот на мнозинството а во реалност го отплатуваат спонзорството и спроведуваат лобирањето - односно легалната/легализираната корупција).

Демократијата што се применува денес (пазарна демократија - market democracy) функционира добро, но само кога богатството е скоро рамномерно дистрибуирано по жител, односно ако државата има голема средна класа. Кога средната класа ќе се намали во доволна мера, ќе се случи тоа што денес се случува во Грција. Според Маркс, големата средна класа не е одржлива во пазарната демократија. Значи, колку долго ќе биде мирно (како богатството е распределено) зависи од моралот на политичарите.

Ако се вратиме сега на десетте факти за Либија: Поради тоа што Либија не е демократска, спроведувањето на овие “факти“ зависи од моралот на политичарите (Гадафи&friends) и се додека народот е задоволен со тоа спроведување, нема да има проблеми.

Ако ги споредиме претходните две, ќе видиме дека имаат допирни точки.

***
Во која насока ќе се движи светот ако (кога ќе) почнат исти немири како што сега има во Грција, во Шпанија, Италија, Португалија, Ирска, Франција, и САД?
26-10-2011, 09:35 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#7

Војдан Чернодрински...

Каде Маркс го има предвидено ова, може цитат?

Најголемата лага која што ја протнуваат комунистите, социјалдемократите и други (меѓу нив и десни) антипазарно ориентирани групи и поединци е дека живееме во пазарно општество, па ги трпиме последиците. Капитализмот е најголемиот кривец, а всушност последниве децении го има се помалку и помалку, дури и во САД. Ќе чуеш дека капитализмот, неолиберализмот се виновни за случувањата дури и на Балканот, дури и во Македонија, иако никогаш не сме ни приближиле до такво уредување.

Пишуваш за спрегата корпорации/политачри, но тоа не е дозволено во пазарното општество. Во такво опшстество не постајат поволнисти кои одредени корпорации ќе ги добијат од државата, по поради тоа нема зошто и да се прави корупција. Корупција настанува кога државата треба да пренасочи некаде пари, доколку нема пари за такво пренасочување, тогаш нема ни корупција. Во пазарно општество такви пари има многу малку!

Медиумите се контролирани до богатите, тие се сопствениците, но во кои општества можеш да дојдеш до алтернативен начин на информирање и до алтернативен начин да го искажеш своето мислење, во пазарните или во оние каде државата е сопственик на се и се има регулирано?

Ти зборуваш дека се треба да им дадеме во раце на политичарите и да чекаме на тоа дали ќе покажат морал, па ’правично’ да распоредуваат. Е, сега, имаше такви обиди, видовме како завршија. Тоа не е можно без кршење на слободите на поединецот, тоа не може во слбодони општества да функционира, само во диктаторски.

Грција не е во криза поради тоа што функционирал пазарот. Напротив, таму настрадаа поради социјализмот. Таму е поголем социјализмот и од Македонија, Србија и Хрватска заедно, затоа не оди да се критикува пазарот.


26-10-2011, 12:56 PM
Reply
Војдан Чернодрински Offline
Member
***

Posts: 73
Joined: Aug 2010
Reputation: 6
#8

(26-10-2011, 03:57 AM)ЈорданПетровски Wrote: Благосостојба.????

Либија произведувала 2 милиони барела нафта дневно. Цената на Барелот е околу 90$. Значи дневно во Либија влегувале 180 милиони долари. Либија има околу 6 милиони жители.
90 милиони дневно нека се трошоците на експлоатација. Остануваат 90 милиони подели ги на 6 милиони жители и напиши ја бројката, колку секој Либиец требал да добива дневно пари.
Нафтата не била на Гадафи. Таа е природно богатсво на Либија.

Еве уште едно место каде оделе либиските пари: Great Manmade River

Конечно да се случи ова: http://www.globalresearch.ca/index.php?c...&aid=25861
03-11-2011, 02:21 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#9

(03-11-2011, 02:21 AM)Војдан Чернодрински Wrote:
(26-10-2011, 03:57 AM)ЈорданПетровски Wrote: Благосостојба.????

Либија произведувала 2 милиони барела нафта дневно. Цената на Барелот е околу 90$. Значи дневно во Либија влегувале 180 милиони долари. Либија има околу 6 милиони жители.
90 милиони дневно нека се трошоците на експлоатација. Остануваат 90 милиони подели ги на 6 милиони жители и напиши ја бројката, колку секој Либиец требал да добива дневно пари.
Нафтата не била на Гадафи. Таа е природно богатсво на Либија.

Еве уште едно место каде оделе либиските пари: Great Manmade River

Конечно да се случи ова: http://www.globalresearch.ca/index.php?c...&aid=25861

А ти Војдане се обидуваш да му објасниш на Јордан нешто со факти.....хаха па сите факти што он не може да ги прифати ги рачуна за шпекулација.....па сеа ти види.
03-11-2011, 03:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,123
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

(26-10-2011, 05:59 AM)Војдан Чернодрински Wrote: Некои western држави, можеби имаат уште повеќе природни ресусрси по глава на жител, ама не сум чул за рамноправна распределба на добивката од тие ресурси, ниту пак за нешто слично од 10-те факти спомнати погоре.


Прочитај го оваа болдираното. Гадафи вели: дека чинел се за да им ДАДЕ НА ЛУЃЕТО.


Quote: činio sam sve što sam mogao da bi ljudima dao kuće, bolnice, škole. Kad su bili gladni davao sam im hranu...Дали либиското природно богатство беше лично на Гадафи ??? Па тој да одлучува како ке го дели. Колку од тие пари одеа на финансирање на тероризам. На исламистички милитанти ...
Затоа те прашав колку дневно пари му припаѓаат на секој жител на Либија. А колку добива од тоа.
03-11-2011, 06:29 PM
Reply