Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"РАДНИЧКА КЛАСА И ПОШТЕНА ИНТЕЛЕГЕНЦИЈА" ВО ОДБРАНА НА ГРУЈО
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#21

(28-10-2011, 07:05 AM)Marko_Polog Wrote: E dobro de pocnale vo 2009..I? Toa e nekakvo opravduvanje za nivnite postapki.
Jas ovde gledam svesna i namerna provokacija od strana na EU kon Makedonija(eve neka bide od 2009), sto ke postignat ako go negiraat Makedonskiot narod osven omraza...ova e eden eftin film da se sozdade kriza vo Makedonija, ene gi 'nasive' nekako koordinirano se spremaat za opoziciski front.Марко, кога ке го прочиташ оваа подолу се надевам ке ти стане јасно се. МАНУ, Ректорите и сите други кои сега пишуваат писма, молчеле кога било прифатено да се ДОГОВОРИМЕ со Грција за да ИЗБЕРЕМЕ НОВО ИМЕ. Стево Црвенковски тогашниот министер за надворешни работи, јасно укажува дека било каков договор за промена на името е ЗАГРОЗУВАЊЕ НА НАЦИОНАЛНИОТ ИДЕНТИТЕТ. Го вели тоа а продолжува со преговори !!!!. А граѓаните на Македонија како награда им даваат уште еден мандат.
Да извлечеме заклучок: сите кои биле дел од власта во Македонија од моментот кога е дадена согласнот за прифаќање ДА СЕ РАЗГОВАРА СО ГРЦИЈА ЗА РАЗЛИКИТЕ ОКОЛУ ИМЕТО, биле свесни дека со постигнување на договор МАКЕДОНЦИТЕ ГО ГУБАТ ИДЕНТИТЕТОТ. Значи театарската представа на Грујо, праќање писма до ЕУ со кои ке го "браниме" идентитетот е замајување на Македонците и префрлање на вината.
Промената на името е и промена на идентитетот. За тоа вината не е во ЕУ, ООН и другите меѓународни фактори. ВИНАТА Е ДОМА. Кај тие што го прифатиле тоа и кај тие што не бараат легално и општо признато и прифатливо решение за да се отфрли обврската да се ПРОМЕНИ ИМЕТО.Quote:30 AUG 1994

Hoce li Grcko - makedosnki pregovori najesen biti zamrznuti?

N. Makedonija" je objavila, jedno pored drugog pismo Generalnog sekretara UN predsedniku Savetu bezbednosti Juriju Voroncovu i pismo-odgovor Predsednika Saveta bezbednosti Generalnom sekretaru UN. U svom pismo Butros Gali informise da Sajrus Vens produzava misiju dobre volje te da se u vremenu od 10'13 jula Vens susreo i sa makedonskim ministrom Crvenkovskim i sa grckim ministrom Papuljasom. "Razgovori koje je g-din Vens vodio sa dvema stranama bili su posveceni glavnoj sustinskoj razlici izmedju Grcke i BJRM-a to je ime. Razliciti predlozi koji su vec prethodno bili nabaceni kao i odredjeni broj novih ideja, bili su detaljno razgledani od obe strane. Delegacija BJRM se pozvala na svoj izborni kalendar, a obe strane su se saglasile da najesen produze razgovore sa g-dinom Vensom", pise G. sekretar Butros Gali predsedniku Saveta bezbednosti.

Demantujuci novinarske zakljucke, ministar Crvenkovski jos potencira kako je makedonska delegacija jasno istakla stav da ne moze da prihvati nikakav dogovor koji bi ugrozavao nacionalni identitet makedosnkog naroda, te da pregovori oko imena nisu vodjeni niti da se takvi pregovori mogu voditi.

28-10-2011, 01:16 PM
Reply
Marko_Polog Offline
Member
***

Posts: 86
Joined: Jan 2010
Reputation: 6
#22

Se toa mi e jasno NO od koj pricini EU si zede za pravo da go negira Makedonskiot identitet PRED da se postigne dogovor so grcite, zatoa ti velam deka ovie se eftini finti za pritisok, oni vekje si go nacrtale planot i kogo treba da pritiskaat pa zatoa i File ne go boli mnogu za pismata ili za pravoto na eden narod da se samoopredeli kako sto saka, povazni im se soigracite ko Borjan i frontot...tuka ke najdat vreme i da gi primat i da gi galat.
bedni i eftini trikovi od Evropa kon Makedonija....nisto drugo.
28-10-2011, 05:25 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#23

(28-10-2011, 05:25 PM)Marko_Polog Wrote: Se toa mi e jasno NO od koj pricini EU si zede za pravo da go negira Makedonskiot identitet PRED da se postigne dogovor so grcite, zatoa ti velam deka ovie se eftini finti za pritisok, oni vekje si go nacrtale planot i kogo treba da pritiskaat pa zatoa i File ne go boli mnogu za pismata ili za pravoto na eden narod da se samoopredeli kako sto saka, povazni im se soigracite ko Borjan i frontot...tuka ke najdat vreme i da gi primat i da gi galat.
bedni i eftini trikovi od Evropa kon Makedonija....nisto drugo.

Марко,
По принципот на преседан.
Штом еднаш не реагираш на преседан тоа преминува во правило.
А за Борјан и останати курви, пак не се криви тие, туку нашиве кои сакаат да им се умилкаат ним.

An inch today is tomorrow’s mile.
28-10-2011, 07:50 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#24

(28-10-2011, 05:25 PM)Marko_Polog Wrote: Se toa mi e jasno NO od koj pricini EU si zede za pravo da go negira Makedonskiot identitet PRED da se postigne dogovor so grcite, zatoa ti velam deka ovie se eftini finti za pritisok, oni vekje si go nacrtale planot i kogo treba da pritiskaat pa zatoa i File ne go boli mnogu za pismata ili za pravoto na eden narod da se samoopredeli kako sto saka, povazni im se soigracite ko Borjan i frontot...tuka ke najdat vreme i da gi primat i da gi galat.
bedni i eftini trikovi od Evropa kon Makedonija....nisto drugo.
Не си ме разбрал. Моето потппрашање е зошто Груевски не реагиеаше 2009 година, кога за прв пат се случува изоставувањето на именувањето на ЈАЗИКОТ КАКО МАКЕДОНСКИ.
Главното прашање е: зошто Груевски 2006 година, кога дојде на власт не се обиде да изнајде легална форма за да ги раскине договорите со кои Македонија е обврзана да изнајде име со кое ке се сложи Грција или едноставно кажано ДА ГО СМЕНИ ИМЕТО а смена на името ЗНАЧИ ГУБЕЊЕТО НА ИДЕНТИТЕТОТ.
28-10-2011, 08:58 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#25

(28-10-2011, 05:25 PM)Marko_Polog Wrote: Se toa mi e jasno NO od koj pricini EU si zede za pravo da go negira Makedonskiot identitet PRED da se postigne dogovor so grcite, zatoa ti velam deka ovie se eftini finti za pritisok, oni vekje si go nacrtale planot i kogo treba da pritiskaat pa zatoa i File ne go boli mnogu za pismata ili za pravoto na eden narod da se samoopredeli kako sto saka, povazni im se soigracite ko Borjan i frontot...tuka ke najdat vreme i da gi primat i da gi galat.
bedni i eftini trikovi od Evropa kon Makedonija....nisto drugo.

Кој македонски идентитет??? Еве, јас како деклариран Македонец НЕ ЗНАМ кој ми е актуелниот идентитет. Ти знаеш!?

29-10-2011, 02:43 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#26

Makedonija e seushte slobodna zemja hristo pa mozes da se deklariras kako sakash, Bugarin, Grk, Vlav, Eskim, pa I JUGOSLOVEN...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
(This post was last modified: 29-10-2011, 03:28 PM by МрачниотКоњаник.)
29-10-2011, 03:27 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#27

(29-10-2011, 03:27 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Makedonija e seushte slobodna zemja hristo pa mozes da se deklariras kako sakash, Bugarin, Grk, Vlav, Eskim, pa I JUGOSLOVEN...

Па и во неслободна Македонија ( за време на комунизмот) така се деклариравме, како Македонци, де...ама содржината беше различна.

29-10-2011, 03:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#28

(29-10-2011, 03:27 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Makedonija e seushte slobodna zemja hristo pa mozes da se deklariras kako sakash, Bugarin, Grk, Vlav, Eskim, pa I JUGOSLOVEN...Слободата не се мери одамна само во тоа дали ке можеш да кажеш слободно што си. Србокомуњарите тоа го разбраа многу убаво и им дозволија на Македонците да се именуваат како Македонци после војната, оние што бараа повеке од именувањето одеа во Идризово. Бидејки истата политика продолжи и по "ОСАМОСТОЈУВАЊЕТО" Македонија не е ни најмалку земја на Македонците, Коњанику. Ако беше држава на Македонците немаше да дозволи злосторот врз МАКЕДОНЦИ ЦИВИЛИ да остане неказент.
29-10-2011, 06:27 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#29

Udbash ne e nacionalna opredelba iako kako karakteren opis odlichno bi ti legnal...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
29-10-2011, 07:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#30

(29-10-2011, 07:55 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Udbash ne e nacionalna opredelba iako kako karakteren opis odlichno bi ti legnal...Ми должиш одговор :


(23-10-2011, 06:12 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(23-10-2011, 05:56 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Jordane kogo ti zafrkavash, pa tuka nema novi clenovi koi seushte ne te prochitale. Glumish tuka patriotishte a prv udbash megju Makedoncite vo Kanada.
Toa so grizhata za Makedonija ti e samo da se najdesh vo muabet so ne-bugarite. Se' za samopromocija, a posle sakash da bidesh sfaten ozbilno.
Нешто не ми е јасно, па да ми подобјасниш, за да знам каде припаѓам. УДБа чија служба е ?? Од оговорот ке ми се разјасни за кого работам јас.
29-10-2011, 08:00 PM
Reply
Marko_Polog Offline
Member
***

Posts: 86
Joined: Jan 2010
Reputation: 6
#31

(29-10-2011, 02:43 PM)hristo Wrote:
(28-10-2011, 05:25 PM)Marko_Polog Wrote: Se toa mi e jasno NO od koj pricini EU si zede za pravo da go negira Makedonskiot identitet PRED da se postigne dogovor so grcite, zatoa ti velam deka ovie se eftini finti za pritisok, oni vekje si go nacrtale planot i kogo treba da pritiskaat pa zatoa i File ne go boli mnogu za pismata ili za pravoto na eden narod da se samoopredeli kako sto saka, povazni im se soigracite ko Borjan i frontot...tuka ke najdat vreme i da gi primat i da gi galat.
bedni i eftini trikovi od Evropa kon Makedonija....nisto drugo.

Кој македонски идентитет??? Еве, јас како деклариран Македонец НЕ ЗНАМ кој ми е актуелниот идентитет. Ти знаеш!?

Tvoj licen problem Hristo
30-10-2011, 04:25 AM
Reply
Marko_Polog Offline
Member
***

Posts: 86
Joined: Jan 2010
Reputation: 6
#32

Znaci moeto prasanje e od koj pricini EU go negira Makedonskiot identitet...eve neka bide toa od 2009.
30-10-2011, 04:29 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#33

(30-10-2011, 04:25 AM)Marko_Polog Wrote:
(29-10-2011, 02:43 PM)hristo Wrote:
(28-10-2011, 05:25 PM)Marko_Polog Wrote: Se toa mi e jasno NO od koj pricini EU si zede za pravo da go negira Makedonskiot identitet PRED da se postigne dogovor so grcite, zatoa ti velam deka ovie se eftini finti za pritisok, oni vekje si go nacrtale planot i kogo treba da pritiskaat pa zatoa i File ne go boli mnogu za pismata ili za pravoto na eden narod da se samoopredeli kako sto saka, povazni im se soigracite ko Borjan i frontot...tuka ke najdat vreme i da gi primat i da gi galat.
bedni i eftini trikovi od Evropa kon Makedonija....nisto drugo.

Кој македонски идентитет??? Еве, јас како деклариран Македонец НЕ ЗНАМ кој ми е актуелниот идентитет. Ти знаеш!?

Tvoj licen problem Hristo

Марко_Полог, ако сакаш да го восприемиш својот ( на својата нацијата) идентитет, тој ( идентитетот) мора да корелира со вистината и правдата. Столбот на тој идентитет мора да е еден ист, а не да се менува, наддодава спрема идеолошките потреби или временскит периоди.Факт е дека и идентитеот е подложен на промени, но не по принцип на елементарни непогоди, кои доаѓаат изненадно и оставаат пустош. Октроираниот идентитет секогаш доживува фијаско, неприфатен од сопствениот народ и исмејуван од другите. Ако овој исказ ти е прифатлив, тогаш ова не е проблем само на Христо. А, ако не , тогаш имаме различни разбирања за појмот идентитет.

30-10-2011, 08:27 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#34

(29-10-2011, 06:27 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(29-10-2011, 03:27 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Makedonija e seushte slobodna zemja hristo pa mozes da se deklariras kako sakash, Bugarin, Grk, Vlav, Eskim, pa I JUGOSLOVEN...Слободата не се мери одамна само во тоа дали ке можеш да кажеш слободно што си. Србокомуњарите тоа го разбраа многу убаво и им дозволија на Македонците да се именуваат како Македонци после војната, оние што бараа повеке од именувањето одеа во Идризово. Бидејки истата политика продолжи и по "ОСАМОСТОЈУВАЊЕТО" Македонија не е ни најмалку земја на Македонците, Коњанику. Ако беше држава на Македонците немаше да дозволи злосторот врз МАКЕДОНЦИ ЦИВИЛИ да остане неказент.

Браво Јордане. Кога е добро те пофалувам, кога сме на различна мисла, тоа го кажувам. Само да те дополнам, за да се заокружи целината. Знаеш што, своевремено, кажал Милован Ѓилас во раните 50-ите години. Ти тоа го постираше порано.Со Македонците направивме повеќе за три години, отколку што во кралската Југославија направија за 20-ина години ( парафразирам). Комунистите ни го дадоа телото, навистина осакатено, но ни ја зедоа душата.

30-10-2011, 08:44 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#35

Quote:Филе: Националниот идентитет не е предмет на оценка

[Image: 0,,6209344_1,00.jpg]Еврокомесар за проширување Штефан Филе

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе порачува дека прашањето на националниот идентитет и јазик не се услови во пристапниот процес и не се предмет на оценка на Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија.

Група млади интелектуалци од Македонија во петокот добила одговор од канцеларијата на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, за нивната реакција поради изоставувањето на придавката „македонски“ од извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија.

Во писмото, потпишано од Леос Јавурек, Советник за меѓународни односи во Европската комисија се вели дека оваа институција целосно ги почитува релевантните резолуции на Обединетите Нации поврзани со прашањето за спорот со името.

„Комисијата го анализира напредокот направен во клучните реформски области потребни за да се доближи земјата поблиску до ЕУ. Извештајот за напредокот ја преставува нашата заедничка агенда во тој правец, како што членството во ЕУ на вашата земја ќе донесе видливи придобивки за нејзините граѓани и граѓаните на Европската унија. Комисијата е конзистентна во своето известување и комуникација. Европската комисија целосно ги почитува релевантните резолуции на ОН во врска со името. Комисијата исто така целосно ги поддржува разговорите во ОН во однос на прашањето за името и ги охрабрува страните да останат целосно посветени со цел да се изнајде решение во спорот со името“, се вели во одговорот од канцеларијата на Филе.

Автор: СН/ АТ/ макфакс

Редактор: Александра Трајковска
An inch today is tomorrow’s mile.
31-10-2011, 02:40 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#36

Quote:Бергант: Паралелни преговори и за членство во ЕУ и за името

[Image: 519A38CA4A2862419417D06B7264FD8B.jpg]


Словенечкиот амбасадор во Македонија, Ален Бергант, во интервјуто за Радио слободна Европа истакна дека Македонија треба да ги започне преговорите за членство во ЕУ и паралелно да преговара за решавање на спорот со името.

Тој истакна дека последниот Извештај од ЕК за напредокот на државата е реален, нагласувајќи дека приметил дека веднаш се работи на отстранување на забелешките.

Коментирајќи ја изјавата на комесарот Филе, словенечкиот амбасадор нагласи дека тоа не е ништо ново.

- Значи, ова што тој го изјави Филе мислам дека не беше ништо ново, истото беше кажано и од комесарот, како и од претседателот на ЕК, Баросо, кога беа годинава тука, во Охрид. Со нивната посета во Охрид, се направи дијалог на високо ниво, исто така сега во ноември ќе имаме и две високи средби овде во Македонија, како економската конференција. Тоа е само дополнителна помош за Македонија да го зајакне темпото на реформи, бидејќи ЕК сака Македонија да стори што е можно повеќе во врска со реформите, а исто така и ЕК и сите држави членки секако дека би сакале овој спор кој го имате со Грција што побргу да се надмине, изјави Бергант за Радио слободна Европа.

Тој додава дека најдобро за Македонија би било паралелно започнување на преговори за членстсво во ЕУ и паралелно решавање на спорот со Грција.

- Има држави, не само Словенија, кои размислуваат околу тоа Македонија од една страна да ги почне преговорите, а од друга страна овој спор да се решава, бидејќи ние не гледаме никаков проблем зошто Македонија не би можела да почне порано со преговори и тоа позитивно би влијаело на процесот на реформи во Македонија, нагласува Бергант.
Тој нагласува дека реформите треба да продолжат поради тоа што тие се пред се за самите себе, а не за Брисел.Бергант во интервјуто за Радио слободна Европа нагласува дека медиумите не се проблем само во Македонија туку во целиот регион на западен Балкан, истакнувајќи оптимизам за надминување на таквата ситуација, со оглед на тоа што пред извесен период започна дијалогот меѓу функционерите и претставниците на медиумските работници.
An inch today is tomorrow’s mile.
31-10-2011, 02:47 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#37

E taka montehristo sho ubavo si go citiral Slovenecot, osobeno zdebeleniot tekst za da mozhe duri I Jordan da go prochita bez da go ignorira, da mu se razjasni deka Makedonija ne e vo EU ne zaradi imeto tuku zaradi drugi prichini.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
01-11-2011, 07:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#38

(01-11-2011, 07:36 PM)МрачниотКоњаник Wrote: E taka montehristo sho ubavo si go citiral Slovenecot, osobeno zdebeleniot tekst za da mozhe duri I Jordan da go prochita bez da go ignorira, da mu se razjasni deka Makedonija ne e vo EU ne zaradi imeto tuku zaradi drugi prichini.Ај појасни со цитатит од текстот на Монтехристо за да разберам што сакаш да кажеш.
01-11-2011, 08:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#39


Quote:вивисекциЈа

(П)отпишани патриотиПанчев одби да влезе во Грција како безимен, влезе како Македонец и му начука на „Панатинаикос“ два гола среде Атина. И што треба сега да прави? Да се потпише во тетратчето за допрва да се докажува кој е и што е?

Го прашувам иницијаторот за собирање потписи, господин Марин Докузовски, зошто нашите кошаркари во Литванија не настапија со дресови на кои пишува Македонија, туку напред „Витаминка“, назад One, а на гаќичките ЕЛЕМ?

Фрчат писма до ЕУ, се чека ред за потпис во „Манифестот на Македониумот“, сите тргнале на потписнички аџилак. Се редат изјави на јавни личности, небаре има општ натпревар кој пред камерите ќе даде најпатриотска изјава и кој вербално подобро ќе го одбрани јазикот, идентитетот и земјава од надворешниот и внатрешниот непријател. Се прашувам, што ли прави македонската дипломатија штом мора пред масичето со потписи да се изредат сите, с` до последната месна заедница, за да завршиме, божем, некаква работа. Се согласувам дека има „волнени времиња“ во опстојувањето на една земја, кога вакви потези се неопходни - да се покаже гард, гордост, достоинство, да се испрати порака за непоколебливоста на граѓаните во одбраната на одредени национални и идентитетски светости. Таква беше 1991 година. Оттогаш поминаа 20 години, а с` уште трае ова наше докажување, кое целосно ни го изместува фокусот од реалните проблеми и предизвици со кои е соочена земјава.

Го прашувам иницијаторот за собирање потписи, господин Марин Докузовски, зошто нашите кошаркари во Литванија не настапија со дресови на кои пишува Македонија, туку напред „Витаминка“, назад One, а на гаќичките ЕЛЕМ? По ваквиот „троен идентитет“, Докузовски го доживувам како генерал после битка. Владата вели - не зборови, туку дела! Па, каде се делата? Од тој аспект, пример за искрен и вистински селектор беше сега покојниот Димитар Циев, кој поднесе оставка на функцијата, не прифаќајќи неговите одбојкари да играат под ФИРОМ на натпревар со Грција во Струмица. Друг светол пример е нашата „златна копачка“, Дарко Панчев, кој на грчки граничен премин одби да влезе во таа земја како безимен. На крајот, Грците мораа да попуштат и му дозволија да игра со „Црвена звезда“ против „Панатинаикос“. Панчев влезе во Грција како Македонец и му начука на „Панатинаикос“ два гола среде Атина. И што треба сега да прави? Да се потпише во тетратчето за допрва да се докажува кој е и што е?

На кого всушност сите ние треба да му се докажуваме? Да, ние сме Македонци, со свој македонски јазик, писмо и идентитет, во самостојна и суверена Република Македонија, членка на ООН. Тоа е факт и нема потреба постојано да го повторуваме. Ако постојано се занимаваме со таква автопрезентација, оставаме впечаток дека некому му се правдаме, дека имаме сомнителна потреба на светот постојано да му го дообјаснуваме овој факт, небаре е тој некаква непостојана категорија, а не историска и национална константа. Ако ние знаеме кои сме и што сме, не ни треба ништо друго освен интензивно да се посветиме на прашањето за сегашноста и иднината на земјава. Тоа е врвен патриотизам, а не собирањето потписи.

Патриотизам е да се вработат стотици илјади невработени, да можат од својата плата да го нахранат семејството и да ги школуваат децата. Патриотизам е младите преку работа и квалитетно образование да се задржат во земјава за да не мора да бегаат во странство, да можат овде да основаат семејство, да обезбедат стан, да имаат деца и да ги растат во пристојни економски услови. Патриотизам е да се изградат патиштата, да се обноват урнатите мостови, да се инвестира во хидроцентрали, фабрики, да се приспособиме кон новите технологии... Патриотизам е да се создаде правна држава и правна сигурност. Патриотизам е да се штитат човечките животи, а не да се штитат насилниците што во еуфорија убиваат по славеничките плоштади. Патриотизам е да се понесе одговорност за грешките, а не грешките да бидат одговор на с`.

Ако ја занемариме суштината на вистинскиот патриотизам во корист на естрадниот, кој е маскиран во бесконечен серијал вербални самодокажувања, добиваме врвна демагогија, зад која се кријат лични или групни интереси на оние кои ја спречуваат Македонија да стане држава за пристоен живот. Kонечно, на сите мора да им биде јасно: Денес не постои патриотска и предавничка Македонија. Постои само незадоволна Македонија, лишена од осмислена стратегија за вистински позитивен чекор напред. Постои незадоволна Македонија, изморена од лица кои ги менаџираат нашите животи без елементарна визија и храброст, кои мандатот го трошат во изразување гнев кон некои други, а никогаш кон својата неефикасност. Нивниот опортунизам е насочен исклучиво кон реторички, а ретко кон практични прашања врзани за развојот на земјата, што е национален интерес од прв степен. Сиромашна и неразвиена земја секогаш ќе биде зависна од некого и нешто. Развиена земја е зависна само од своите потреби и визии, а независна од с` друго. На Македонија ~ се потребни квалификувани лица кои би можеле со поинаков пристап во политиката базирана на реално дефинирање на националниот интерес да спроведат вистински реформи. Во спротивно, земјава ќе остане заглавена во квазипатриотските еквилибристики со кои политиката постојано му смислува на граѓанството некаква занимација, го става во разни агенди, за да го тргне неговото внимание од вистинските проблеми.

За таквиот политички маниризам говорат и следниве афоризми, што ги нудам во чест на нашите спасители и нивните политики.

*Лидерот треба да се прогласи за народен херој. Тој прв ја изгуби главата.

*Во нашава земја сеедно е каде се наоѓаш, бидејќи секогаш си на местото на несреќата.

*Ги молиме сведоците на злосторството да се разотидат. Немаат пријавено јавен собир.

*Да ги читаа Европејците нашите јуначки песни, навреме ќе сфатеа со кого си имаат работа!

*Непријателот е преплашен. Гледа што си правиме самите на себе.

пишува: Катерина Блажевска
15-11-2011, 12:17 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#40

(23-10-2011, 11:36 PM)montehristo Wrote: ...
Тој(Груевски) најмалку ме занима како некој како приватно лице, она што тој како водач на една земја го работи, е тоа ме интересира, како граѓанин на таа земја.
Тој, и на внатрешен план и на надворешен е една голема нула.
Впрочем, тоа се види, да не му е таа партија и таа буљумента суфлери тој би бил на Историско ѓубриште, но, бидејќи е таму каде што е, и бидејќи ги слуша тие што ги слуша, Македонија ќе биде на Историско ѓубриште.
Но, да не се надеваш премногу, кога ќе дојде време да се сведуваат сметките, нема да му се важи неговото оправдание дека само ги слушал неговите експерти.
И човек од улица со здрав разум ќе ти докаже дека лустрацискиот
закон е направен за да не профункционира, дека ова што го работи со тужбата и не е многу паметно.
Тој, можеби има здрав разум, но неговиот здрав разум е потиснат од страшливоста и неспособноста.
Ако се тоа работи кои треба да ги покаже за личен пример, тогаш нека си ги носи таму од каде што дошол на овој свет.
Но, од виткач на кичма и не се очекува нешто повеќе.

ок!

извини Монтехристо ако сум пропуштил некој твој пост, но дали би бил толку добар да повториш за мене (ако веќе си дал на форумов) најдобра (моментална) алтернатива на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ во МК полза?
17-11-2011, 07:42 AM
Reply