Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Бугарски медиуми: „Трето полувреме“ ја извртува вистината
Author Message
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#21

Vasil Dilev: The Last Living Player of FC Macedonia21-12-2011, 08:12 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#22

Трето полувреме ќе биде филм за оскар21-12-2011, 08:13 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#23

04-01-2012, 06:22 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#24

(04-01-2012, 06:22 AM)Вовата Wrote: Без зборови:

http://prikachi.com/images/284/4150284U.jpg

Од сликата ( ако е таа оригинал!) се гледа дека футбалерите, како и судиите, не само што ги креваат рацете во нацистичкиот поздрав, туку се многу среќни од тоа што го прават. Јасно се види дека тоа го прават доброволно, без било каква принуда. Веројатно, како млади луѓе, уживале во футбалот а политиката не ги интересирала. А, таквиот поздрав го разбирале како нужна формалност, без да влезат подлабоко во него.
04-01-2012, 12:35 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#25

(04-01-2012, 12:35 PM)hristo Wrote:
(04-01-2012, 06:22 AM)Вовата Wrote: Без зборови:

http://prikachi.com/images/284/4150284U.jpg

Од сликата ( ако е таа оригинал!) се гледа дека футбалерите, како и судиите, не само што ги креваат рацете во нацистичкиот поздрав, туку се многу среќни од тоа што го прават. Јасно се види дека тоа го прават доброволно, без били каква принуда. Веројатно, како млади луѓе, уживале во футбалот а политиката не ги интересирала. А, таквиот поздрав го разбирале како нужна формалност, без да влезат подлабоко во него.
И аз това казвам.

Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
04-01-2012, 12:39 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#26

(04-01-2012, 12:35 PM)hristo Wrote:
(04-01-2012, 06:22 AM)Вовата Wrote: Без зборови:

http://prikachi.com/images/284/4150284U.jpg

Од сликата ( ако е таа оригинал!) се гледа дека футбалерите, како и судиите, не само што ги креваат рацете во нацистичкиот поздрав, туку се многу среќни од тоа што го прават. Јасно се види дека тоа го прават доброволно, без било каква принуда. Веројатно, како млади луѓе, уживале во футбалот а политиката не ги интересирала. А, таквиот поздрав го разбирале како нужна формалност, без да влезат подлабоко во него.

Сликата е оригинал. Нема дебата по тоа.

ОК. А среќаването на "окупаторот" со свастики и со портрети на Цар Борис III и на Хитлер? И со натписите: Македония е Българска земя.

Друга е поената: Легендите за некакво "национално" востание на некаква македонска "нација" против некаков "туг окупатор" се бабини деветини југопорпаганда, со коя се труени една или две генерации луѓе во Македонија.

Доколко е имало "борба", таа е била мегу комунисти (или водена од комунисти) против про-Германска влада. Во иска мера и во Бугария, и во (тогаз) Јужна Бановина. Во Бугарија дури помасово.

Дека одговорот на власта побунил и некои некомунисти да се приклјучат кон таа битка е точно. Но одговорот на власта и во Бугарија го устварил истиот ефект. Во Бугарија дури помасово.

Нема овде некоја "национална" компонента. Кој не се бунел си бил рахат. И футбалери и дјулгери. А кој се бунел? Чети погоре.
(This post was last modified: 04-01-2012, 05:25 PM by Вовата.)
04-01-2012, 05:22 PM
Reply
mikisim Offline
Junior Member
**

Posts: 11
Joined: May 2011
Reputation: 3
#27

Не мора да значи. Еве да ја видам таа логика. На пример од каде потекнува модерната Бугарија. Од Руско-Турската војна, односно Априлското востание.
Востание кое траело многу кратко, малку луѓе учествувале, каде нема некои големи битки, каде лидерите биле предадени од месните Бугари. Всушност најголем број на Бугари и не биле за никакво востание, им било сосема убаво во Отоманското царство - посебно побогатите и црквата.
 
Од таа перспектива, може да се каже дека бунтовниците биле радикали и маргиналци - исто како што биле комунистите во Македонија пред 1944. Но следејки ја твојата логика, заклучокот би бил исто така немала никаква борба против окупаторот и дека например насилствата на Турците по тоа востание се оправдани исто како на пример Ваташа 70 години покасно - само гледале да заведат ред во сопствената држава.. Дека Бугарите ако не биле Турци (бидејки не се бунеле), тогаш барем биле задоволни со таа Турска држава....
 
Нема во Бугарија тогаш некоја "национална" компонента. Кој не се бунел си бил рахат. И рајата и трговците. А кој се бунел? Чети погоре.
04-01-2012, 07:00 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#28

Микисим, Априлското възстание не пада от небето-то подготвя се десетилетия наред с цялото българско Възраждане-борби за църковна независимост и така нататък.
И не е много ясно дали е било за добро или не-лично мое мнение е че ако не се бе случило, така или иначе България щеш да се осободи от Турция около 20-30 години по-късно-и щеше да е по-богата и по-голяма днес, ако Великите сили не я бяха разкъсали в 1878 г.
Защото Руско-Турската война взе именно Априлското възстание като повод-и след това България падна донякъде жертва на имперски интереси.
Както и да е, ако искаш да дискутираш-добре дошъл: поздрави.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
04-01-2012, 07:17 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#29

mikisim Wrote:Не мора да значи. Еве да ја видам таа логика. На пример од каде потекнува модерната Бугарија. Од Руско-Турската војна, односно Априлското востание.
Востание кое траело многу кратко, малку луѓе учествувале, каде нема некои големи битки, каде лидерите биле предадени од месните Бугари. Всушност најголем број на Бугари и не биле за никакво востание, им било сосема убаво во Отоманското царство - посебно побогатите и црквата.
 
Од таа перспектива, може да се каже дека бунтовниците биле радикали и маргиналци - исто како што биле комунистите во Македонија пред 1944. Но следејки ја твојата логика, заклучокот би бил исто така немала никаква борба против окупаторот и дека например насилствата на Турците по тоа востание се оправдани исто како на пример Ваташа 70 години покасно - само гледале да заведат ред во сопствената држава.. Дека Бугарите ако не биле Турци (бидејки не се бунеле), тогаш барем биле задоволни со таа Турска држава....
 
Нема во Бугарија тогаш некоја "национална" компонента. Кој не се бунел си бил рахат. И рајата и трговците. А кој се бунел? Чети погоре.

Па тогава вие македонците колко възстания направихте през последните 2300 години ...

Оти аз не се сещам некое възстание от вас ... по тая твойта глупава логика - вие сте византийци,българи, византийци,българи, сърби, турци, българи, сърби, югословени и накрая македонци ....

И излиза верна тезата на Цвиич ... аморфна маса по Вардарот от 2300 в континюитет ...
(This post was last modified: 04-01-2012, 08:23 PM by Илиян_Луков.)
04-01-2012, 08:22 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#30

Нови мислења за еврејската депортација од Македонија:

Quote:През последните няколко години в Скопие се лансира поредната антибългарска кампания, този път с обвинения срещу България за организирана от нея депортация в концлагера Треблинка на 7200 македонски евреи през 1943 г. В македонските медии бяха лансирани какви ли не небивалици, а един журналист заяви: „За еврейската общност от Македония, българският фашистки режим е единствения виновник за депортацията”, пише в своя статия за Факти.бг Спас Ташев, създател и пръв Директор на Културно-информационния център на Република България в Скопие.

Тази лъжа бе подета и от македонската редакция на Дойче веле. Появи се материал под заглавие „Българите депортират македонски евреи”. В друга статия се казва: „Македония не забравя своите евреи. Историята за 7148 евреи, които българите депортираха на 11 март 1943 година в лагера на смъртта „Треблинка”, ще бъде в центъра на Мемориалния център на холокоста”.

В кампанията се включи и българската редакция на същата германска държавна медия. Там Еми Барух направи следния коментар: „Официална България никога не произнесе думи, с които да поиска прошка от потомците на малцината оцелели евреи от Беломорието и Тракия заради това, че депортирането на 11363-ма души, населяващи тези администрирани от българската управа територии, е организирано и извършено от българската армия.“

Замисълът на Скопие е блестящ – чрез създаването на антибългарски настроения в Р Македония и по света, на фона на официалното българско мълчание, постепенно да се подготви общественото мнение и като крайна цел пред България да бъде предявен финансов иск в размер на 16,5 млн. американски долара. Това е сумата, на която в Скопие сами са оценили еврейското имущество. Нашумелият напоследък филм „Трето полувреме” е само брънка от тази стратегия.

Какво показва обаче внимателното вглеждане във фактите?

Предполага се, че най-пълна и обобщена информация за депортацията във Вардарска Македония би следвало да се съдържа в архива на Яд вашем в Израел, известен още като „Мемориал на Холокоста и героизма”. Тук обаче идва голямата изненада. Данните за Вардарска Македония са предоставени основно през 1959 г. от скопския историк Александар Матковски и публикувани в книгата му „Трагедията на евреите от Македония” (Скопие 1962, с. 101). Информацията на Матковски е фигурира в изданието „Проучвания на Яд вашем за еврейската европейска катастрофа и съпротивата” на иврит, английски и испански език. От тук данните впоследствие са качени и на официалният сайт на Яд вашем. Според тях, 7300 евреи от Вардарска Македония и Поморавието са събрани в транзитен лагер, разположен в сградата на тютюневия монопол в Скопие. От там са извозени с 3 влакови композиции на 22, 25 и 29 март 1943 г. за концлагера Треблинка, където са унищожени.

Съгласно данните на Яд вашем, на 21 март в Скопие пристигат за да проконтролират лично организираната от тях депортация комисарят по еврейските въпроси Александър Белев, германският посланик в София Бекерле и хауптщурмфюрерът от СС Теодор Данекер. Яд вашем не споменава за друго германско присъствие при тази първа голяма депортация. Във фотоархива на същата институция, под № 213/42 се съхранява снимка от депортацията в Скопие, без да е посочена допълнителна информация. Същата фотография обаче е налична и в Музея на Холокоста в САЩ. Под нея е пояснено, че на нея е Александър Белев по време на депортацията в Скопие през март 1943 г. На снимката се виждат и двама германски войници, които охраняват Белев. Този факт за пореден път потвърждава извода за германската зависимост на Белев и съответно германското участие и при тази първа депортация. Трябва да се спомене, че това е единствената депортация, за която Яд вашем твърди, че при нея е имало и българско участие, изразяващо се в присъствието на 120 български полицаи. Тази бройка фигурира и в английската, и в испанската версия на сайта.

В същото време Александар Матковски твърди, че българските полицаи са само 20 души и един офицер (с. 86). Разликата от 100 души е фрапираща, но нека да я приемем за грешка на превода. Матковски обаче цитира спомените си Алберт Сарфати, от които е видно, че и първата влакова композиция е охранявана от „20 германци начело с един офицер” (с. 89).

За втората депортация на 2402 евреи, състояла се на 25 март, данните на Яд вашем сочат, че „в Скопие два дни по-рано пристига специална германска военна единица, командвана от сержант Бухнер за да организира и охранява транспортирането”. В същото време А. Матковски сочи, че частта се състои „от 35 германски войника”, командвани от Хандрик (с. 90).

Още по-интересна е информацията за третата депортация на 2404 евреи, осъществена на 29 март 1943 г. Според Яд вашем „транспортирането също е било организирано и охранявано от германски полицаи”. А. Матковски цитира обаче германски сведения, които дават достатъчно яснота и отхвърлят версията за българско участие и при депортацията с първия влак на 22 март: „И за третия транспорт най-точни сведения са оставили германците. По заповед на Данекер от София, първото отделение от 30 германски войници, полицейска стражарска част от Нишка баня, начело с водача на шпиц-полицията Бухнер, тръгнала за Скопие, където пристигнала около 23 часа. На 29 март 1943 г., около 6 часа сутринта в тамошния тютюнев склад започнало товаренето на 2040 евреи в товарни вагони” (с. 92). Както се вижда, при последните две депортации в данните на Яд вашем не се споменава за българско участие, а според А. Матковски българско участие няма и при трите влака.

След като със задна дата създадоха нова македонска история, някои среди в Скопие се опитаха да създадат и нова история на Холокоста. На фона на изнесените необорими факти за германското участие обаче, да се прехвърля вината за депортацията на евреите от Македония и Беломорието главно върху България, представлява един опасен опит за оневиняването на Хитлеристка Германия, поставя под съмнение истината за Холокоста и в този смисъл е престъпление срещу човечеството, което може да има опасни последици.

А България е крайно време да защити своя национален интерес.
http://fakti.bg/mnenia/26960-za-rolata-n...remember=1
06-01-2012, 12:33 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#31

Щом пак се стигна до еврейте, ето какво мислят в Израел по този въпрос. Аз не знам друга страна в Европа под германски контрол да е спасила 50 000 евреи.

[Image: 20110218124253peres_039.jpg]

Специално място в разговора между двамата бе отделено на темата за спасяването на българските евреи по време на Втората световна война. „България е в сърцето ми. Тя е най-обичаната страна в Израел, вечно ще бъдем благодарни и признателни за стореното от вашия народ”, заяви президентът на Израел. Според Шимон Перес България има голям потенциал за развитие и двата приятелски народа могат да осъществяват още по-тясно и ползотворно сътрудничество.

http://www.parliament.bg/bg/news/ID/2185

Посланикът на Израел в Копенхаген Артур Авнон изрази дълбока благодарност към българския народ за спасяването на еврейската общност в България. Той подчерта, че този факт е широко известен в Израел и общността на българските евреи се ползва с висок престиж. Той подчерта, че благодарение на хуманния акт на българското общество през 1943 г. тази е единствената еврейска общност в Израел, която не носи тежкия спомен от лагерите на смъртта.

http://sic.mfa.government.bg/?act=news&d...led&id=348

http://e-vestnik.bg/7810/mihael-bar-zoar...ite-evrei/

http://paper.standartnews.com/bg/article...cle=232313

http://www.cross.bg/1227571

http://www.president.bg/news.php?id=657

http://temanews.com/index.php?p=tema&iid=117&aid=2953

http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/no...kite_evrei
(This post was last modified: 07-01-2012, 10:26 AM by veritas.)
07-01-2012, 10:24 AM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30
#32

mikisim е донекаде во право.

Не се работи дали во Македонија имало поголеми востанија од Бугарија. Што се однесува на востанијата против Турците во Македонија имало востанија пред и после 1876 со отпрлика ист интензитет како и во Бугарија. Ни кај нас ни во Бугарија нема паралели со востанието во Грција и Србија који траеле околу една деценија, који се случуваат многу порано од Априлското востание, и во чији битки учествуваат илјадници, па и и по десетици илјади војници од двете страни.
И покрај тоа што Априлското востание трае само 2 недели и каде нема некои битки, ете денес си го сметате за "масовно" и си правите филмови и серији за херојството. ОК, тоа си е ваше право.

Проблемот доаѓа коага се користат два аршини - отпорот во Македонија 1941-44 бил мал=> бидејки наводно Македонците биле Бугари, или барем Бугарофилни. Бугарите не се бунтувале против Турците со исклучок на маргинални радикали => ееее па тоа не значеле дека Бугарите биле Туркофилни, туку херојски се бореле бла бла... И првото тврдење го повторувате на сите можни места без никаков срам. Но дали е тоа воопшто точно? Македонците не се бунело во однос на кого во истото време? Францускиот отпор на пример, имал околу 100,000 припадници пред јуни 1944, тоа пропроционално му доаѓа само околу 2,000-2,500 во Македонија, поголема цифра од тоа лесно може да се најде многу порано во Македонија, па пак никој разумен не тврди, додека е црвен во лицето, како кај вас, како на Французите им било многу убаво под Германците. И покрај тоа што добиле многу подобар курс од нас Starce. Напротив, сите зборуваат за херојскиот résistance intérieure française, прават филмови и ден денес. Некои други народи имаат уште помал отпор - Чесите на пример иако кај нив било уште полошо, итн.

И ова тема е уште еден доказ на типичните двојни стандарди. Од една страна ене тема на veritas за филмот на спасувањето на Буарските војници во Охрид 1944, ниеден Македонец се нема нешто пожалено иако филмот е глупости, патетична пропаганда. Демек испаѓа требало сами да земеме пушки од Германците да ги стреламе војниците да докажеме дека не се чустувуваме као Бугари! А знаев живи учесници од настанот (моите родители се од Охрид, како и речиси сите роднини) и директно имам слушано точно како се се случувано. А од друга страна дрвја и камења на филм потркрепен на вистински факти, со снимени интервју на учесниците, и што е најлошо, никој не ни го видел!! Да беше тоа само на ниво на пар форумџији, ок, секаде има екстремисти. Ама не е, евро депутати од Бугарија зборуваат исто. Значи се работа како целиот народ размислува таму, за чиста шизофренија, која е поткрепена се децении од нивниот образовниот систем, во држава која инсистира на еднонационално, хомогено општество, некакви константни вистини . Секој најмал обид некомпатибилен со нивниот Self-image ќе се одговори со неконтролирана агресија. Што впрочем се докажува во овој и други мк форуми. Ми се чини кај нас, луѓето се за нијанса потолеранти, барем додека живеев во Македонија, можеби заради тоа што никогаш таа земја била етничка хомегена, или можеби бидејки сме живееле порано во многунационала држава, па бевме приморани да имаме колку-толку почит према другите. Кај Бугарите тоа никоагаш не било, нити немало процес сличен на денацификација во Германија, место за некаква минимум само-критика таму нема, следствено ни вистински диалог нема да има со нив долго време.
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
07-01-2012, 07:16 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#33

Значи, Зографе-викаш, ние немаме право да не харесваме филмот, преди да сме го видели-а ти обаче имаш право да го харесваш преди да си го видел?
При нас имало пропаганда, а при вас-дето ве заченаха като "самостоятелна държавна единица" в средата на 40-те години САМО в границите на братската империя от сърбокомунистите, нямало пропаганда? И, естествено, като добър "историк", който винаги е на страната на французите, ги изкарваш големи антифашисти? А че те бяха де-факто и де-юре 100% съюзническа държава на германците, и че си измислиха целия "резистанс", само за да седнат на масата на преговорите като победители, това нямало значение?
Хехе, добра ти е образователната система, спор няма...
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 08-01-2012, 09:38 AM by Il Schismatico.)
08-01-2012, 09:34 AM
Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18
#34

Да не говориме дека ужким романтичарски филм, а истовремено од национално значение за државата, поткрепен со еден милион евра.
Мора да си слеп да не видиш дека антибугарската пропаганда е вистинската цел, лагерот Треблинка со нацистички и бугарски знамиња и хероите македонски футбалери...

[Image: 406501_2753354964672_1581624596_32415432...9314_n.jpg]
Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
08-01-2012, 02:57 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#35

Относно французите - само силите на "Свободна Франция" - това са хората на Дьо Гол са 370 000 души. Когато става за вътрешната съпротива най-големите организации Комбат и Либерасион имат десетки хиляди въоръжени членове и стотици хиляди помагачи. На практика Париж е освободен още преди влизането на Съюзниците.

На всички пишман историчари , които искат да се упражняват на тема Втора Световна война горещо препоръчвам едноимената книга на Базил Лидъл Харт - История на Втората Световна Война.
Без Ботев няма България
08-01-2012, 04:02 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#36

А пък аз им препоръчвам да намерят реалната бройка на македонските партизани...а не декларираната! Icon_razz
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
08-01-2012, 04:14 PM
Website Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0
#37

(07-01-2012, 07:16 PM)Zoograf Wrote: mikisim е донекаде во право.

Не се работи дали во Македонија имало поголеми востанија од Бугарија. Што се однесува на востанијата против Турците во Македонија имало востанија пред и после 1876 со отпрлика ист интензитет како и во Бугарија. Ни кај нас ни во Бугарија нема паралели со востанието во Грција и Србија који траеле околу една деценија, који се случуваат многу порано од Априлското востание, и во чији битки учествуваат илјадници, па и и по десетици илјади војници од двете страни.
И покрај тоа што Априлското востание трае само 2 недели и каде нема некои битки, ете денес си го сметате за "масовно" и си правите филмови и серији за херојството. ОК, тоа си е ваше право.

Проблемот доаѓа коага се користат два аршини - отпорот во Македонија 1941-44 бил мал=> бидејки наводно Македонците биле Бугари, или барем Бугарофилни. Бугарите не се бунтувале против Турците со исклучок на маргинални радикали => ееее па тоа не значеле дека Бугарите биле Туркофилни, туку херојски се бореле бла бла... И првото тврдење го повторувате на сите можни места без никаков срам. Но дали е тоа воопшто точно?  Македонците не се бунело во однос на кого во истото време? Францускиот отпор на пример, имал околу 100,000 припадници пред јуни 1944, тоа пропроционално му доаѓа само околу 2,000-2,500 во Македонија, поголема цифра од тоа лесно може да се најде многу порано во Македонија,  па пак никој разумен не тврди, додека е црвен во лицето, како кај вас, како на Французите им било многу убаво под Германците. И покрај тоа што добиле многу подобар курс од нас Starce. Напротив, сите зборуваат за херојскиот résistance intérieure française, прават филмови и ден денес. Некои други народи имаат уште помал отпор - Чесите на пример иако кај нив било уште полошо, итн.

И ова тема е уште еден доказ на типичните двојни стандарди. Од една страна ене тема на veritas за филмот на спасувањето на Буарските војници во Охрид 1944, ниеден Македонец се нема нешто пожалено иако филмот е глупости, патетична пропаганда. Демек испаѓа требало сами да земеме пушки од Германците да ги стреламе војниците да докажеме дека не се чустувуваме као Бугари! А знаев живи учесници од настанот (моите родители се од Охрид, како и речиси сите роднини) и директно имам слушано точно како се се случувано. А од друга страна дрвја и камења на филм потркрепен на вистински факти, со снимени интервју на учесниците, и што е најлошо, никој не ни го видел!! Да беше тоа само на ниво на пар форумџији, ок, секаде има екстремисти. Ама не е, евро депутати од Бугарија зборуваат исто. Значи се работа како целиот народ размислува таму, за чиста шизофренија, која е поткрепена се децении од нивниот образовниот систем, во држава која инсистира на еднонационално, хомогено општество, некакви константни вистини . Секој најмал обид некомпатибилен со нивниот Self-image ќе се одговори со неконтролирана агресија. Што впрочем се докажува во овој и други мк форуми. Ми се чини кај нас, луѓето се за нијанса потолеранти, барем додека живеев во Македонија, можеби заради тоа што никогаш таа земја била етничка хомегена, или можеби бидејки сме живееле порано во многунационала држава, па бевме приморани да имаме колку-толку почит према другите. Кај Бугарите тоа никоагаш не било, нити немало процес сличен на денацификација во Германија, место за некаква минимум само-критика таму нема, следствено ни вистински диалог нема да има со нив долго време.


Алал да ти е за постов! Секоја чест на анализава. Тоа е проблемот. Нема соседна нација на Македонецот која со толкава опсесија, слепост и двоаршинство ги толкува фактите. После тоа се чудат зошто се најнесакана нација.  Фантастично е што очигледно се единствена соседна нација во која константно им се набивало дека Македонија е Бугарска инаку нема константно на сите форуми да висат и едно те исто без логика да повторуваат. Сето тоа го прави Бугарија екстремно одбивна земја. Нивните толкувања на фактите се толку банални и површни, да е да се чудиш како мислат дека некого од МК ќе успеат да убедат во било што. Чудно е со децении затоа како секој форум го оспеднуваат, никогаш никого преубедено немаат, а пак истата стратегија ја користат. Што народ тесноград ќе беа? Само да се огребат за нешто....
08-01-2012, 06:13 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#38

(08-01-2012, 06:13 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(07-01-2012, 07:16 PM)Zoograf Wrote: mikisim е донекаде во право.

Не се работи дали во Македонија имало поголеми востанија од Бугарија. Што се однесува на востанијата против Турците во Македонија имало востанија пред и после 1876 со отпрлика ист интензитет како и во Бугарија. Ни кај нас ни во Бугарија нема паралели со востанието во Грција и Србија који траеле околу една деценија, који се случуваат многу порано од Априлското востание, и во чији битки учествуваат илјадници, па и и по десетици илјади војници од двете страни.
И покрај тоа што Априлското востание трае само 2 недели и каде нема некои битки, ете денес си го сметате за "масовно" и си правите филмови и серији за херојството. ОК, тоа си е ваше право.

Проблемот доаѓа коага се користат два аршини - отпорот во Македонија 1941-44 бил мал=> бидејки наводно Македонците биле Бугари, или барем Бугарофилни. Бугарите не се бунтувале против Турците со исклучок на маргинални радикали => ееее па тоа не значеле дека Бугарите биле Туркофилни, туку херојски се бореле бла бла... И првото тврдење го повторувате на сите можни места без никаков срам. Но дали е тоа воопшто точно?  Македонците не се бунело во однос на кого во истото време? Францускиот отпор на пример, имал околу 100,000 припадници пред јуни 1944, тоа пропроционално му доаѓа само околу 2,000-2,500 во Македонија, поголема цифра од тоа лесно може да се најде многу порано во Македонија,  па пак никој разумен не тврди, додека е црвен во лицето, како кај вас, како на Французите им било многу убаво под Германците. И покрај тоа што добиле многу подобар курс од нас Starce. Напротив, сите зборуваат за херојскиот résistance intérieure française, прават филмови и ден денес. Некои други народи имаат уште помал отпор - Чесите на пример иако кај нив било уште полошо, итн.

И ова тема е уште еден доказ на типичните двојни стандарди. Од една страна ене тема на veritas за филмот на спасувањето на Буарските војници во Охрид 1944, ниеден Македонец се нема нешто пожалено иако филмот е глупости, патетична пропаганда. Демек испаѓа требало сами да земеме пушки од Германците да ги стреламе војниците да докажеме дека не се чустувуваме као Бугари! А знаев живи учесници од настанот (моите родители се од Охрид, како и речиси сите роднини) и директно имам слушано точно како се се случувано. А од друга страна дрвја и камења на филм потркрепен на вистински факти, со снимени интервју на учесниците, и што е најлошо, никој не ни го видел!! Да беше тоа само на ниво на пар форумџији, ок, секаде има екстремисти. Ама не е, евро депутати од Бугарија зборуваат исто. Значи се работа како целиот народ размислува таму, за чиста шизофренија, која е поткрепена се децении од нивниот образовниот систем, во држава која инсистира на еднонационално, хомогено општество, некакви константни вистини . Секој најмал обид некомпатибилен со нивниот Self-image ќе се одговори со неконтролирана агресија. Што впрочем се докажува во овој и други мк форуми. Ми се чини кај нас, луѓето се за нијанса потолеранти, барем додека живеев во Македонија, можеби заради тоа што никогаш таа земја била етничка хомегена, или можеби бидејки сме живееле порано во многунационала држава, па бевме приморани да имаме колку-толку почит према другите. Кај Бугарите тоа никоагаш не било, нити немало процес сличен на денацификација во Германија, место за некаква минимум само-критика таму нема, следствено ни вистински диалог нема да има со нив долго време.


Алал да ти е за постов! Секоја чест на анализава. Тоа е проблемот. Нема соседна нација на Македонецот која со толкава опсесија, слепост и двоаршинство ги толкува фактите. После тоа се чудат зошто се најнесакана нација.  Фантастично е што очигледно се единствена соседна нација во која константно им се набивало дека Македонија е Бугарска инаку нема константно на сите форуми да висат и едно те исто без логика да повторуваат. Сето тоа го прави Бугарија екстремно одбивна земја. Нивните толкувања на фактите се толку банални и површни, да е да се чудиш како мислат дека некого од МК ќе успеат да убедат во било што. Чудно е со децении затоа како секој форум го оспеднуваат, никогаш никого преубедено немаат, а пак истата стратегија ја користат. Што народ тесноград ќе беа? Само да се огребат за нешто....

Smesen si! Citai tuka.

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=942

08-01-2012, 06:44 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#39

(08-01-2012, 06:13 PM)Cesen Makedonec Wrote: Алал да ти е за постов! Секоја чест на анализава. Тоа е проблемот. Нема соседна нација на Македонецот која со толкава опсесија, слепост и двоаршинство ги толкува фактите. После тоа се чудат зошто се најнесакана нација.  Фантастично е што очигледно се единствена соседна нација во која константно им се набивало дека Македонија е Бугарска инаку нема константно на сите форуми да висат и едно те исто без логика да повторуваат. Сето тоа го прави Бугарија екстремно одбивна земја. Нивните толкувања на фактите се толку банални и површни, да е да се чудиш како мислат дека некого од МК ќе успеат да убедат во било што. Чудно е со децении затоа како секој форум го оспеднуваат, никогаш никого преубедено немаат, а пак истата стратегија ја користат. Што народ тесноград ќе беа? Само да се огребат за нешто....
Уважавам мнението на Зоограф,но той показва под еднакъв ъгъл националноосвободителните борби през ХІХ век и "класовите (идейни) от края на втората световна война!Няма място за сравнение!Съответно не може да се говори за двоен аршин...В Източна Европа победи брата-близнак на национал-социализма.Единствената разлика е,че нацистите издигат на първо място националната идея,а комунистите-класовата,като се стараят да унищожат националнализма.Какви по народност бяха интербригадистите по време на гражданската война в Испания?Испанци?НЕ!Паплач от цял свят,събрана само заради червената идея!Ако републиканците бяха победили тогава,чия щеше да е победата?На испанците?НЕ!На комунистите и Коминтерна!
Какви бяха по народност партизаните в Македония?Само македонци??Повечето македонци??Голяма част македонци??НЕ!Сбирщина от цял Балкан-сърби,хървати,черногорци,албанци,българи и от тях македонците бяха незначителен процент-Как тогава можем да говорим за национално-освободително движение?
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
08-01-2012, 07:51 PM
Website Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#40

Едно знам аз. До 1944 г. нема нито македонски език, нито държава, нито народ, ни църква, цар или президент и т.н. Тия които се създадоха през 1944 г. беха югославски и комунистически, демек юго-комунистически. Всичко друго е бла-бла. Glava_vo_zid
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
(This post was last modified: 08-01-2012, 08:31 PM by jingiby.)
08-01-2012, 08:30 PM
Reply