Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
БИВШИОТ НАЧАЛНИК НА КОС, ТУМАНОВ ПРОГОВОРИ !КЕ ИМА ЛИ ПОТРЕСИ ВО МАКЕДОНИЈА ?
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:АЏИЕВ НЕКА СЕ ОБРАТИ ДО СРЏАН КЕРИМ ЗА ДОСИЕЈАТА ЗА ЛУСТРАЦИЈА
Сабота, 15 Октомври 2011 09:00


Извршувањето на лустрацијата во Македонија повеке наликува на циркус одколку на имплементација на законот . Циркусот го праваат членовите на комисијата почнуваќи од Претседателот Аџиев па до останатите членови, кој нема случај а помеѓу нив да нема јавни кавги . Комисијата за верификација на фактите на чело со Аџиев или воопшто не ги познават поставеностите на тајните служби и нивното функционирање. Не е потребно само да си правник па да се застане во комисијата , туку пред се треба да се има познавања од материјата која се работи, тоа во овој случај е исто како на Аџиев да го внесете во хируршка операциона сала и да му дадете задача да оперира пациент од канцер, но Аџиев и се е можно .

Колку за запознавање на комисијата за верификација на фактите , а посебно на Аџиев ќе покушаме да објаснеме кој се служби функционирале во поранешна СФРЈ. Имено постоеше служба за Државна безбедност (СДБ), војна служба КОС , овие служби работеа паралелно и во корелација и извештај поднесуваа кај Претседателот Тито ,а покасно по неговата смрт кај Претседателот на претседателството на СФРЈ. Но тоа не е се од службите . Има и Трета обавештајно безбедносна служба формирана лично од Тито која ги контролираше и КОС и СДБ. Таа служба се викаше СИД која работеше во состав на тогашниот СОЈУЗЕН СЕКРЕТАРИЈАТ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ .СИД е активна се до 2006 година се до распадот на заедничката држава на Србија и Црна Гора .Во посед на СИД беше најголемата архива на досиеја како цивилни така и војни , зошто во Македонија никој не ја споменува оваа безбедносна служба? Еве слободно Аџиев и македонскта јавност нека го запрашаат Срџан Керим дали во Сојузниот секретаријат за надворешни работи каде тој работеше имал Служба за информирање и документација ?! Нека одговори Аџиев зошто во македонија не се отвораат воените досиеја?

Доколку Керим негира ќе биде доста интересно , но за негово потсетување првиот Амбасадор на Р.Србија и Црна Гора во Македонија Г-дин ЈАНАЧКОВИЌ кој беше прв шеф на таа служба кој дојде директно од таа функција на амбасадорската функција во Македонија, и зошто е баш тој избран за Амбасадор во Македонија?????

Сегашниот Амбасадор на Р. Србија Г-дин Ѓурин е последниот помошник раководител на СИД,а сега е Амбасадор во Р.М. , што е во овие два случаи симптоматично?! Аџиев ако сака да ја истера вистината на виделина нека ги побара досиејата од службата СИД која сега се наоѓа во МНР на Србија кај Г-дин Јеремиќ , нека се отворат комплет досиејата а посебно воените досиеа , па ке се дојде до вистинските личности кои треба да се лустрираат и прогласат за кодоши , наместо да се занимаваат со политика нека си ја тераат работата онака како што предвидел добро напишаниот закон . Доколку Аџиев и понатака е на тезата дека е тешко да се земаат документите од Архивите во Београд , тогаш нека најде други овци за шишајне .
На прашањата за амбасадорувањето на Јаначковиќ и Ѓурин одговор ке треба да дададт и оние кои ги примија нивните акредитиви.

15-10-2011, 08:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2


Quote:ДОСИЕ : ЛУСТРАЦИЈА ?!

Четврток, 13 Октомври 2011 12:46

Лустрацијата на таканаречените соработници на тајните служби „Кодоши„ која се води во Р.Македонија секако дека е потребна , но дали од нејзината потреба произлегуваат елементи на кршење на законот за лустрација , или пак селективност во неговата примена. Ohridsky.com , со цел да ги појасни некои работи од функционирањето на некогашните тајни служби контактираше со поранешниот началник на КОС , Генерал по чин кој сакаше за јавноста да остане анонимен , од разбирливи причини ,едноставно сака пензионерските денови да му минуваат мирно , без притоа да му досадуваат многу медиуми и лица . Нашиот соговорник потекнува од охридскиот крај , неговото војничко минато е доста бурно , поголемиот дел од неговиот војнички живот го поминал во Словенија во 14-тиот корпус на ЈНА (Штаерска област), и скоро целиот негов ангажман бил врзан со безбедносните служби .

Нашиот соговорник е категоричен во својот исказ и тврди дека ова што во моментов се случува на полето на лустрацијата е далеку од она реалното . Во времето на поранешна Југославија постоеле две служби , воена служба и цивилна служба . Воената служба попозната како КОС (Контраобавештања служба ) која служела исклучиво за потреби од безбедносен карактер на тогашната Армија , го покривала военото разузнавање со цел да се заштити сувереноста на државата , и другата цивилна служба УДБА која го покривала граѓанскиот дел на населението . И двете служби биле тесно поврзани , разменувале податоци и работеле во корелација . Двете служби имале два сегменти , офанзивен сегмент и дефанзивен сегмент , и секако дека двете служби ги добивале податоците од обучени кадри кои биле илфилтрирани во други служби или организации , преку свои информатори (дел платени ,дел од патриотски побуди), лица вработени во амбасади и конзуларни преставништва , трговски меѓународни фирми формирани за одредена безбедносна намена и преку директорите на тогашните комбинати и претпријатија кои биле задолжени за таканареченото индустриско разузнавање , а успат обавувале и дел од обавештајниот сегмент . Во времето на поранешната Југославија невозможно било да се постане директор на претпријатие или комбинат а да не се добие согласност од двете служби КОС и УДБА . Сите поставени директори имале одредени задачи од безбедносен и обавештаен дел , при секое нивно патување во странство добивале одредени инструкции од службите и по нивното враќање доставувале извештаи во службите . Според нашиот соговорник невозможно било тогаш поставување на Министри ,заменици министри ,Амбасадори и друг раководен кадар без согласност на безбедносните структури . Директорите на претпријатијата или комбинатите покрај делот на индустриската шпијунажа во своите претпријатија биле задолжени и за пронаоѓање на одредени лица кои вржеле субверзивни дејствија , така да апсурно е денес да се говори за лустрација кога не се опфатени сите сегменти . Но за појаснување е фактот дека кодош не може да биде лице кое вршело одредени дејствија за зачувување на Уставниот поредок , лице кој со свои информации дали тоа биле платени или не допринесло да се сочува државата . И тогаш и денес има лица кои соработувале со службите и кои со цел да остварат некоја своја лична цел , дали финасиска , дали опшествена а притоа да наклеветат некој со кој тогаш или пак сега тоа лице не живее , притоа пласирајќи лажни податоци со цел да му се наштети на некого , имало и тогаш ,а ги има и денес , тоа се тие лица кои треба да се лустрираат . Доколку се лустрираат сите оние кои работеле по амбасади , биле директори на претпријатија обавувале партиски функции , биле во тогашниот извршен совет или работеле во министерства , тогаш ќе се дојде до ситоација да ¼ од жителите на Македонија се прогласаат за кодоши.Во времето на екс Југославија ниту една служба немала право да прислушкува или да поставува прислушни уреди без притоа да поседува судски налог од тогашниот ВРХОВЕН СУД НА ЈУГОСЛАВИЈА. Имало изолирани случаи на самоволије на поедини раководители на службите , но за пример раководител на сектор на поранешниот КОС , полковник по чин бил осуден на 3 години затворска казна , расчинет и избркан од ЈНА затоа што самоволно без налог на Врховниот суд го озвучил кабинетот на директорот на бродоградилиштето во Риека . Во тоа време постоеле строги правила на игра од кои немало остапување , а денес може секој секого да прислушкува и да следи . Небитно е колку кодоши ќе извади комисијата за верификација на фактите , но во тоа време скоро сите имаа некакво лично досие , но битно е секако имплементацијата на законот за лустрација кој е добро напишан , а лошо и селективно се применува истиот ,. За пример во тоа време милицајците кој работеле на граничните премини а и цариниците покрај нормалните задачи пропишани со закон за вршење на службата беа должни да воспоставаат и своја информаторско обавештајна мрежа , нешто што е основа на секоја безбедносна служба. Доколку сега УБК , БЈБ или Военото разузнување немаат свои информатори како тие ќе дојдат до важна безбедносна информација?Системот безбедносен на Југославија се потпираше на погоре изнесеното , информациите се добиваа преку директорите , амбасадорите , надворешните преставници на фирмите и друга разгранета мрежа која беше вметната во тогашната емиграција , а всушност работеа за државните интереси и секако дека тие лица беа штитени од страна на службите на тогашната држава , поголем дел од нив се и ден денес живи и преставуваат битен фактор во опшествено политичкиот живот на Македонија и се едни од погласните околу наведениот закон за лустрација , а и самите се дел од поранешниот безбедносен систем.Да го појаснам насловот на темата.
15-10-2011, 11:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

(15-10-2011, 08:57 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:АЏИЕВ НЕКА СЕ ОБРАТИ ДО СРЏАН КЕРИМ ЗА ДОСИЕЈАТА ЗА ЛУСТРАЦИЈА
Сабота, 15 Октомври 2011 09:00
Доколку Керим негира ќе биде доста интересно , но за негово потсетување првиот Амбасадор на Р.Србија и Црна Гора во Македонија Г-дин ЈАНАЧКОВИЌ кој беше прв шеф на таа служба кој дојде директно од таа функција на амбасадорската функција во Македонија, и зошто е баш тој избран за Амбасадор во Македонија?????

Сегашниот Амбасадор на Р. Србија Г-дин Ѓурин е последниот помошник раководител на СИД,а сега е Амбасадор во Р.М. , што е во овие два случаи симптоматично?! Аџиев ако сака да ја истера вистината на виделина нека ги побара досиејата од службата СИД која сега се наоѓа во МНР на Србија кај Г-дин Јеремиќ , нека се отворат комплет досиејата а посебно воените досиеа , па ке се дојде до вистинските личности кои треба да се лустрираат и прогласат за кодоши , наместо да се занимаваат со политика нека си ја тераат работата онака како што предвидел добро напишаниот закон . Доколку Аџиев и понатака е на тезата дека е тешко да се земаат документите од Архивите во Београд , тогаш нека најде други овци за шишајне .
На прашањата за амбасадорувањето на Јаначковиќ и Ѓурин одговор ке треба да дададт и оние кои ги примија нивните акредитиви.
(04-06-2011, 06:37 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Пишуваат Јордан и Душан Петровски

Последното танго на „Маркс“ и Ѕингелс


Составување на коцките на мозаикот наречен „Финален удар за рекомпонирање—Србизација—на ВМРО ДПМНЕ“

Ќе почнеме со она што ние го сметаме за најбитно, и своевиден почеток на операцијата за враќање на условите/позциите од 1918. год.—на ставање на Република Македонија во улога на јужна Српска покраина:


„Зоран Јаначковиќ, бивши шеф СДБ Србије који је 1992. постављен за генералног секретара МИП-а, а недавно је наименован за амбасадора у Македонији. Он ќе у свом дипломатском тиму у Скопљу имати и два локална службеника државне безбедности из Лесковца.

Када је Београд почетком 1996. затражио агреман за првог амбасадора Зорана Јаначковиќа у политичким круговима у Скопљу нису били начисто, да ли Милошевиќ мисли озбиљно или се спрда с најмлаѓом државом у Европи. Јер, о Јаначковиќу су стизали најразличитији гласови. Према једнима, до распада бивше Југославије, у полицији Србије је имао високу безбједносну дужност и директан задатак да ‘мотри’ на Македонију. У вријеме повлачења ЈНА из Македоније био је организатор терористичко-диверзантске чете познате под комичним називом ‘Спасојеви магарци’ чији је задатак био (за не дај Боже) организовати акције које би Македонију гурнуле у ратни пожар. Према другима, ради се о једном од најбољих Милошевиќевих обавјештајаца у фраку о чему говоре чињенице. У вријеме распада бивше Југославије био је као руководилац Службе за информације и документацију (СИД) тадашњег Савезног секретаријата за иностране послове један од главних чистача терена у тадашњој Ју-дипломатији. Затим је био један од кључних људи Државне безбједности Србије. С таквом дипломатском препоруком је Милошевиќ затражио агремане и, за дивно чудо, добио их! Бивши предсједник Киро Глигоров упознавси се с Јаначковиќевом биографијом био је спреман повуци агремане али се из необјасњивих разлога од тога одустало.“

Творба на оваа операција за србизирање на Македонија е повторното започнување на гонење на Македонци од страна на СДБ/ДБК по линија на работа „Спречување на македонски екстремизам“, под која се водени досиеата ПО „ЦРНИ“ и ПО „ДЕСТРУКТИВЕЦ“.

Фалсификатот на „Избори ’94“ имаше за цел, покрај спроведување на планираната криминална транзиција на општествениот капитал, и распаѓање на ВМРО-ДПМНЕ. Чинот на забивањето на „последниот клин во ковчегот“ на партијата која беше носителот на инцијативата за прогласување на независност на нашата Татковина, требаше да се случи на пост-изборниот конгрес на партијата во Кичево во рана 1995. год. Тогаш Томислав Стојановски—Далавера, изготви предлог за нов партиски статут со кој по иницијатива на само еден Општински комитет би можело да се смени Председателот на Партијата. Откако овој статут не мина, СДБ и Јаначковиќ—односно УДБа—подготвија нов план за конечна пресметка со Македонците:

1. Да се инфилтрираат соработници на УДБа во врвот на ВМРО ДПМНЕ;

2. Да се „купи“ (компромитира) Љубчо Георгиевски; и

3. Да се обезбеди сигурен доказ дека ВМРО ДПМНЕ се финансира од Бугарија.

Точка (3) од планот била спроведувана низ ПО „ЦРНИ“. „Службена белешка“, Ев. бр. 09-228, од датум 10.03.1997. год. од Оперативната акција (ОА) „Индиго“ дава индикации за спроведувањето на точка (1).

Инифилтрирање на Соработници на УДБа во ВМРО-ДПМНЕ

Водечко тело за спроведување на тој план план е гореспоменатата КСИО, чиј Претседател е Борис Змејковски, а двајцата најекспонирани членови се Александар Диневски (наводно избркан аналитичар од СДБ) и Иван Соколов ОО „КЕНГУР“. Со интензивирањето на делувањето на ова тело започнуваат смени во Општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ под плашт на наводна поголема демократичност. Еве што вели Диневски за овие случувања:

„Моја беше идејата за внатрешна реформа на партијата според територијалната поделба од изборниот модел. Па така од ЦК кој броеше 35 членови направивме ЦК со 120 членови (секој претседател на КИЕ - Комитет на изборна единица беше нејзин член плус целиот ИК на УМС) со тоа што за разлика од првиот состав кој не успеа да заврши регуларно ниедна седница овој вториот иако гломазен работеше според сите демократски принципи. Имаше и жестоки расправи и спротивставени мислења но сепак сѐ беше регуларно.“

Дека се работи за координирана акција помеѓу повеќе гранки на УДБа најдобро зборува следнава изјава на Александар Диневски:

„Се потсетив на следно: неговиот избор [Драган Далаверски м.з.] доби поддршка од две страни или уште попрецизно од двете политички крила кои реално постоеја во ВМРО. Од она на Доста (заради интимните релации со него) и од Змејко (заради некои бизнис релации). За какви точно бизниси се работеше не би можел да кажам освен она што како шпекулации беше презентирано во јавноста.“

Но сепак " најчудно" е ова : Во текст од Н. Македонија посветен на седницата на ЦК по повод писмото за смена на Доста Димовска (Нова Македонија 04.09.1997 година) Чедо Радомировиќ кажал дека го финансирал ВМРО ДПМНЕ со 400 000 германски марки, оваа изјава е дадена пред целиот ЦК и ИК на ВМРО ДПМНЕ и никој не ја демантирал. Чудно е дека тој, Радомировиќ, беше само ДИРЕКТОР на ТЕХНОКОМ, не сопственик. Сопственик на Техноком беше GENEX а GENEX е фирма на КОС. Како е можно Диневски и останатите од КСИО да не ги видат тие пари, како е можно Диневски како искусен СДБ-овец цело време да го обвинува врвот на ВМРО ДПМНЕ за бугарофилство и финасирање од Бугарија а тој врв да биде финасиран од КОС.
Единствено логично објаснување, тој извршувал службена задача од добиена од Јаначковиќ и македонските аргати на Јаначковиќ.

Според сведочењето на Ванчо Шехтански во „СЛУЖБЕНА БЕЛЕШКА“, Ев. бр. 09-228, од датум 10.03.1997. год. од Оперативната акција (ОА) „ИНДИГО“:

[Image: rgh1307157582k.jpg]

[Image: rgh1307157635m.jpg]

Додека Уставот на Република Македонија предвидува дека:

„Член 20

Забранети се воени или полувоени здруженија што не им припаѓаат на вооружените сили на Република Македонија.“

Како што веќе рековме, доколку на белешкава не ѝ се даде контекст, тогаш, нејзината содржина е безвредна—а во погрешни раце дури е и опасна: она што се обидоа до го сторат Божиновски и Диневски. Нивниот обид на нас ќе ни послужи да демаскираме дваjца лажни борци за македонскатa кауза. Да напоменеме Шехтански ниту го знаеме, ниту зборуваме за него надвор од оваа службена белешка.
З. Божиновски и А. Диневски констатираат дека Ванчо Шехтански е „кодош“:


Зоран Божиновски: токму тој. видиш кодошел на сопствено барање. совесен граѓанин...

Александар Диневски: Што поголем кодош повисока функција? Викаш тоа е критериум???“

Тука се поставува битното прашање на кое вистинскиот одговор аргатите на српските служби многу вешто го сокриваа овие дваесет години. Имено Шехтаски како адвокат на студентите доаѓа до сознанија за дејстување на лица и организации против интересите и Уставот на Република Македонија, односно сознанија за замешаност на странска служба во студенските протести.

[Image: bwy1307154868g.jpg]

Нов и исклучително значаен момент за изведувањето на планот на Јаначковиќ и УДБа се јавува во рана 1997. год., кога во Србија се во ек неколкумесечните студентски протести, кои станаа шема по која подоцна се спроведоа протестите во Скопје. Според сведочењето на Шехтански во доцна 1996./рана 1997. год. во ССУКМ се зародило незадоволство при изборот на Велков за претседател на ова студентско здружние.

Имено , македонските студентите отпочнале иницијатива за поништување на изборите Претстедателските избори во студентското здружение ССУКМ--забележете дека иницијативата не прави никакво споменување на настава на албански јазик! Во меѓувреме иницијативата на ССУКМ станува киднапирана од страна на Филип Петровски и УМС на ВМРО-ДПМНЕ, и прераснува во сега познатите „Студентско-средношколски протести ’97“.

[Image: jdv1307153790s.jpg]

Причината за „падобранскиот скок“ на пуленот на Генерал Васиљевиќ, Филип Петровски, во студентското движење е да го исполни планот на ОПЕРА—меѓуетнички судири во Македонија; а ја објаснува Оливер Олсен во цитатот кој следи:

„Добро искористена зимска ваканција за подготовка и план за постојано насочување на Протестите

Главните настани за Македонија се случуваат за време одморот меѓу двата семестри. Период во кој можеше добро да се организираат протестите. Организацијата на протестите ја презема ВМРО-ДПМНЕ преку Унијата на млади сили. Ректоратот сфаќа дека протестите добиваат политички предзнак и се повлекува од протестите, но скоро цело време додека траат истите им дава морална поддршка на протестантите. И ССУКМ се повлекува од протестите, но под притисокот од власта.

Како официјален организатор останува Студентската организација на Педагошката академија, а неофицијален организатор всушност е УМС. Сепак, вистински организатори на протестите се српски разузнавачи кои активно, преку свои луѓе, или поточно преку ‘Кумановското лоби’ во ВМРО-ДПМНЕ, ги раководат протестите.

Имено, на Србија не ѝ одговараше во Македонија да им се дадат толку големи права на Албанците, затоа што истите потоа требаше да ги примени и на Косово.

Несокриена е врската меѓу службите во Србија и ‘Кумановското лоби’ во ВМРО-ДПМНЕ (Даравелски, Томе Стојановски-Далавера, Филип Петровски). Интересено е што ‘Кумановското лоби’ паѓа и го губи приматот во исто време кога паѓа Милошевиќ.

Во 1997-мата, во ВМРО-ДПМНЕ, а посебно во УМС, немаше способен човек кој можеше да организира толку добро организирани протести. Самите протести беа организирани во три фази: прво беа само студенски протести, па откако се исторшија студентите беа активирани средношколците, па потоа имаше штрајк со глад.

Имајќи го сето ова во предвид воопшто не изненадува постапката на македонските безбедносни служби кои т.н. лидер на Студентските протести, Филип Петровски, го ставаат под постојана присмотра, а токму поради сомнежот дека одржува контакти со српски разузнавачи. Само како илустрација да потсетиме дека на протестите учествуваа студенти со многу посомнително минато од Филип Петровски, па за нив не е отворено досие.

Оливер ОЛСЕН

соработник на Данскиот институт за меѓународни работи и политика“

Службенава белешка од досието ОО „КЕНГУР“ само ја потврдува врската македонската СДБ со службите на Милошевиќ, но објаснува и нешто друго: зошто Ѕинго е во првите борбени редови на Грујовата партија.

[Image: opt1307155846d.jpg]

Врските помеѓу Љубислав Иванов-Ѕинго и Томе Стојановски-Далавера датираат од „старите добри времиња“, долго пред независноста на Република Македонија од СФРЈ, кога и покрај „армијата“ правници вработени во РИК „СИЛЕКС“-Кратово, адвокат на овој комбинат бил Томе Стојановски-Далавера од Куманово. Случувањата во годините кои ѝ следат на Независноста укажуваат на тоа дека врските помеѓу Ѕинго и Далавера биле повеќе од „деловни“: односно дека станува збор за исплаќања на „аргатски надници“ од газдите од Белград.

Столбот на денешното ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски е сочинет од кадрите вметнати во оваа партија низ „Студентско-средношколските протести '97“. Можеби објаснувањето за симбиозата на безбожникот Ѕинго со југоносталгичарите од Демократска Алтернатива и „демохристијаните“ Милошоски, Тевдовски, Ѓорчев итн. лежи во заедничката мисија на Сбризација на Македонија—во која на практичен и кристално јасен начин соработувале наведениве во покровителството, организацијата и изведбата на протестите од 1997. год., а сѐ под диригентската палка на Бранко Црвенковски и структурите на наводно македонската Служба за Државна Безбедност. Кој е вистинскиот „патрон“ на ова движење во некогаш најмакедонската партија: Никола Груевски или братучедите Мијалкови?
16-10-2011, 02:49 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

За да се добие поблиска престава колкава е тежината на овие изјави неколку збора кој е Симеон Туманов:
Quote: Vasiljević je te ’92. prvo smenjen, a onda i uhapšen. Sve je počelo kada ga je Milošević prvi put pozvao na sastanak i kada je Vasiljević, kao načelnik vojne službe, odbio da mu posebno dostavlja informacije.

Aleksandar Vasiljević, načelnik Vojne službe bezbednosti 1991-1992, zamenik načelnika 1999-2001: Cela suština razgovora je bila da mi u upravu, radimo neke dnevne informacije i da bi on voleo da jedan primerak, ako može, dobije te informacije, da to pročita, da vidi kako to izgleda i šta je. Ja sam rekao da svaki dan to dobija. On kaže: "Ne". Ja kažem: "Svaki dan dnevnu informaciju stavljamo MUP-u Srbije, saveznom MUP-u, MUP-u Crne Gore". "Ali ja bih hteo da znam da mi možda nešto ne sklone." Ja kažem: Svaki dan se rade, i za 1. maj se rade". "Ali ja bih voleo da mi Vi date." A u čemu je suština? Ta informacija je imala četiri dela, četvrti deo je bio stanje i problemi u JNA. Taj segment, taj četvrti deo, mi nismo davali van JNA i ja te podatke nisam hteo da dostavim.
Quote:Aleksandar Vasiljević, načelnik vojne službe bezbednosti 1991-1992, zamenik načelnika 1999-2001: Po mojoj proceni, tada smo mi već bili nepodesni. Meni je zamenik bio general Tumanov Simeon, Makedonac po rođenju, Jugosloven po opredeljenju, to je smetalo, po toj relaciji smo penzionisani. Znači, negde nas 70 generala,
16-10-2011, 06:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5


Quote:ТАЈНАТА СЛУЖБА „СИД„ И НЕЈЗИНАТА УЛОГА ВО АТЕНТАТИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА

Недела, 16 Октомври 2011 20:01

Тајната служба СИД (Служба за информирање и документација) е оснивана од мозокот на тајните служби на екс Југославија Едвард Кардељ. Таа работела во склоп на некогашниот Сојузен секретаријат за надворешни работи на СФРЈ.

Ова служба е формирана со одредена цел , а таа е да ги контролира двете тајни служби , воената КОС и цивилната СДБ,како и вршење на обавештајни , контра обавештајни дејствија и логистика на Југоловенската агентура низ светот преку амбасадите и конзуларните преставништва на СФРЈ , а покасно по распадот на СФРЈ на СР Југославија. Се работи за една од најинтелегентните служби во ранк на МОСАД И ЦИА со висококвалитетен агентурски кадар , обучен за секакви дејствија каако што се разузнавајне ,ликвидации , атентати и друго . Лицата кои ја опсуѓуваа оваа служба се своевидни експерти во многу области , високоинтелегентни , познавале повеќе светски јазици , помината школа за висококвалитетно однесување , со еден збор прави „принцови„на изглед а хиени во душа .
За СИД уште во екс Југославија се врзуваа голем број на мистериозни ликвидации , почнувачи од Пенезич-Крцун , падот на авионот на Џемал Биједиќ , нивната улога во ликвидациите при обидот за сукцесија на СФРЈ,ликвидац пребегнатиот директор на ИНА Загреб во Шведска и други . Оваа служба за време на почетокот на воениот судир помеѓу ИРАК и ИРАН извршни експресна евакуација на сиот воено цивилен персонал кој ги градеше ирачките воени капацитети , а кој личности имаа големо значение за Југословенската воено – техничка индустрија , а работеа во ВТИ (Воено технички институт) во Београд . Тогаш меѓу експресно евакуираните со посебни летови беше и Г-дин Стојан Андов.
За СИД добро упатените врзуваат и повеќе нерешени атентаи на Балканот , почнувачи од Србија , Црна Гора , Бугарија па се до Македонија. Оваа служба официјално е активна до 2006 година , но упатените говораат да таа сеуште дејствува на некој нелегален начин потпомогната од лица кои порано биле штитеници на СИД ,а работеле Шверц на цигари , дрога ,алхохол и нафта . Овие лица екс шверцери ,а сега тајкуни се длабоко задолжени кај поединци на СИД ,па така на некој начин СИД функционира и понатака благодарение на дарежливоста на овие тајкуни. Која е замешаноста на СИД во АТЕНТАТОТ НА ГЛИГОРОВ И НА ЈОРДАН МИЈАЛКОВ ОСТАВАМЕ ДА ОТКРИЕ ЈАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ ШВРГОСКИ И МВР.ВО СИД имаше вработено голем број на Македоснски државјани , па доколку тие бидат повикани од страна на прогонот , можеби и ке се дознае некоја вистина .
17-10-2011, 12:33 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6


Малку е "чудно" зошто Туманов го прозива само Керима. Во првата "постава" на пројугословенската "ОПЕРА", онаа што ја компонираа Аца Васиљевиќ и Туманов беа : Глигоров, Камбовски, Андов, Б. Стојменов ...
Дали причината е во тоа што Керим ги предаде а во него вложија многу : Копешим, Источно Германските врски, ООН ... Цане ....
17-10-2011, 10:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7


Quote:Како беше поставена агентурата на СИДПонеделник, 17 Октомври 2011 21:42


СИД преставуваше служба на врвната интелегенција на екс Југославија , а покасно и на државите кои произлегоја со сукцесијата . СИД беше кремот на СФРЈ ,сите директори на трговските фирми , Амбасадори и помошен персонал, директори на претпријатија , врвни интелектуалци ,професори , новинари и други .

СИД беше ударната тупаница на безбедносниот систем на државата . И по сукцесијата на екс Југославија СИД беше активна до месец Август 2006 година . Но од добри извори од безбедносно – обавештајни извори податоците говорат дека СИД функционира и ден денешен како своевидно браство по приерот на Масонското движење , а и хиерархиски е и така поставен СИД.По сукцесијата врвни членови на службата СИД стануваат најголеми сопственици на претпријатијата каде што дотогаш биле и директори , директорите кои беа во преставништвата надвор од СФРЈ постанаа најголеми трговци (Тајкуни) и ги креираат сите економии на државите кои настанаа по распадот на СФРЈ. Интелектуалците кои беа во СИД постана Академици , како и видни државни функционери во државите , а дел од нив постанаа и медијумски тајкуни и влијааат директно на јавното мислење во државите .Така е низ сите сегашни држави кои произлегоја од СФРЈ ,а така е и во Македонија. Браството на СИД дејствува на сите простори , членовите се штитат еден со друг , па така за члеовите на СИД ,Масоните можаат и вода да им носат.

Она што се Илуминатите за креирање на светската економија , тоа се членовите на СИД за креирајне на Македонската политика и економија. Агентурата на СИД е во сите пори на нашето опшество , онака како што беше поставена од нејзиниот творец Едвард Кардељ , така и денес функционира ,и секако се надоградува .
18-10-2011, 08:16 PM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,489
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#8

Eдна работа којa можеби е коинциденција а можеби и не.
Тоа е следното, електронската пошта од Архивот на Југославија во која Јорданe ти одговараат дека кај нив има материјали од Македонија се до 2006 и последниот напис на сајтот ОхридСкај дека СИД е активен се до Август 2006-та година.
Јас не верувам дека ова е коинциденција.
Зошто?
Овој пример со СИД не е ништо ново.
Во Јужна Америка постоеше една транс-национална служба наречена ДИНА и обучувана од Американците во нивната "School of Americas" во Панама.
СИД ја има таа предност сите да работеле за една иста служба и сите да бидат под еден ист кишобран на една заедничка држава додека кишобранот на ДИНА е ЦИА а сите припадници на ДИНА биле од други држави.

An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 19-10-2011, 02:22 AM by montehristo.)
19-10-2011, 02:21 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

(19-10-2011, 02:21 AM)montehristo Wrote: Eдна работа којa можеби е коинциденција а можеби и не.
Тоа е следното, електронската пошта од Архивот на Југославија во која Јорданe ти одговараат дека кај нив има материјали од Македонија се до 2006 и последниот напис на сајтот ОхридСкај дека СИД е активен се до Август 2006-та година.
Јас не верувам дека ова е коинциденција.
Зошто?
Овој пример со СИД не е ништо ново.
Во Јужна Америка постоеше една транс-национална служба наречена ДИНА и обучувана од Американците во нивната "School of Americas" во Панама.
СИД ја има таа предност сите да работеле за една иста служба и сите да бидат под еден ист кишобран на една заедничка држава додека кишобранот на ДИНА е ЦИА а сите припадници на ДИНА биле од други држави.Не верувам дека се работи за коинциденција.
19-10-2011, 02:49 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10Quote:Ја раководи ли СИД Македонија од сенка?
Среда, 19 Октомври 2011 22:57


Работењето на СИД (Служба за информирање и документација) е секако предмет на една поголема анализа , која еден ден ќе мора да се спроведе во Македонија. Во СИД биле ангажирани голем број на македонски граѓани , некои од нив се и ден денешен дел од медиумско-политичкото милие и директно или на индиректен начин одлучуваат за судбината на македонскиот народ. СИД е наијнтелегентна служба , која вработува висококвалитетен интелектуален кадар од сите области. Едноставно СИД одлучувал за сите дејствија , додека СДБ и КОС само спроведувале нивни одлуки , т.е. биле нејзини извршители. Од македонското политичко милие звични имина кој се врзуваат со СИД ги има доста но своевремено капо ди тути капа од македонскиот етникум во СИД според наши извори од безбедносните служби бил ЛАЗАР МОЈСОВ, кој во тоа време заедно со Будимир Лончар ја водел оваа служба. Во тоа време како врвен член на СИД се споменува името на Г-дин Стојан Андов кој доста време поминал во дипломатските кругови , но има и нешто друго во врска со Г-дин Андов , но малку подолу во написот. Како главен ученик на Лазар Мојсов се споменува името на Срѓан Керим , кој во тоа време имаме вртоглав пораст на неговата кариера. Како човек на Лазар Мојсов експресно напредува се до функцијата Министер на Сојузниот секретаријат за надворешни работи, под чија директна контрола е и службата СИД.

По осамостојувањето на Македонија и по барање на Г-дин Стојан Андов тогашен претседател на Собранието на Р.М. во 1993 година Андов побара од Керим да се врати во Македонија при што му било ветено на Керим дека ќе биде Министер за надворешни работи . Керим под влијание на Андов според нашиот извор се враќа во Македонија но Андов не успева да го убеди Бранко Црвенкоски да го постави Керим за министер за надворешни работи , и го поставува Фрчковски . Керим во својата „министерска „ намера успева во владата на Љубчо Георгиевски ,а вомеѓувреме одржувал блиски релации со Алексадрос Рондос (читај Досие Рондос), кој е тесно поврзан пак со Српското бизнис лоби. Таквата позиција на Керим , а покасно и неговата функција во Обединетите Нации му дава додатен комодитет. Во тоа време според официјални обавештајни извори доаѓа до некој си компромис помеѓу Срџан Керим и Александрос Рондос околу новото име на Македонија , при што било предложено име ЦЕНТРАЛНА БАЛКАНСКА РЕПУБЛИКА , во чие име никаде не се споменува името Македонија(читај Досие Рондос). Дека Керим држи многу влијателни функционери во рака екватантен е примерот со најскапото шише во светот , аферата 750000 евра кеш во флаша , која шоферот на Керим со службено возило на МПМ Македонија покушал да ги шверцува за Германија. Да беше било кој друг граѓанин на Македонија за вакво дело и ден денешен ќе се наоѓаше во притвореничкото оделение на затворот во Шутка , но не и кога се работи за вработени кај Керим. Во МПМ Македонија , т.е. во пооделни печатени медиуми Грчката обавештајна служба има и свои резиденти , нешто што не веруваат добрите познавачи на безбедносните прилики Керим тоа да не го знае ! Интересно е да сите екс директори кои биле по светските преставништва ,а ги преставувале Југословенските фирми биле менаџирани од Керим се до 1993 година кога тој завршува во Копашин од каде во сенка повторно ја менаџира службата.

Пред да се формира новата влада на Премиерот Груевски како можен министер за надворешни работи повторно се вртеше името на Срџан Керим , неговото бизнис лоби наголемо лобираше за негово назначување . Кога тоа не успеа сега се работи наголемо кон компромитирање на актуелниот министер за надворешни работи , како поново би се појавил Керим како Министер со што доста наводно работи би тргнале на нагорна линија во надворешната политика како и решавањето на спорот со името со Р.Грција.Таквата идеја можеби ќе има лична корист за Крим на кого рози не му цветаат во ВАЦ , како и на неговото бизнис лоби , но би била погубна за Македонскиот народ и македонскиот идентитет.
19-10-2011, 11:18 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#11

Posledniot pasus otkriva najveke za motivite zad Kotle. Tokmu na Kotle aktuelniot minister za nadvoreshni raboti beshe narekuvan "minister za ponadvor".
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
20-10-2011, 12:33 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

(20-10-2011, 12:33 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Posledniot pasus otkriva najveke za motivite zad Kotle. Tokmu na Kotle aktuelniot minister za nadvoreshni raboti beshe narekuvan "minister za ponadvor".Јас го нареков министер за понадвор и понатака стојам на тоа. Коњанику премногу си малечок за да разбереш некои работи. Јас за Керима пишувам многу одамна кој е и што е.

Малку само да ти дам материјал за размислување а и на оние што читаат по службена задача да им порачам дека на нас ни е јасно дека Керим и министерот за понадвор се од исто "школо".
(This post was last modified: 20-10-2011, 12:48 AM by ЈорданПетровски.)
20-10-2011, 12:45 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#13

Sekoe pojavuvanje na poranesni visoki funkcioneri od poranesna drzava SFRJ e so pricina.
Osobeno koga se raboti za General i toa kakov vo taa sluzba ,koj bil i prv ,osobeno vo pocetok na viorot na YU-klanica.Za nas e intereesno da Gen.Tumanov vo vreme na osamostojuvanje e doagal vo RM na sredbi so Presedatel na RM gospodin Kiro Gligorov i so site togasni funkcioneri na taa vlada na RM.
Sto ne kazuva kako e dojdeno do Spogodna Agic-Gligorov, atentat misterija na togasen prv covek na MVR, a podocna i atentat na Kiro Gligorov.
Se ona okolu SID i tie prikaski se za mali deca, demek ne generalite i oficirite ,nego Lazar Mojsov ,Andov ,i Kerimco se najlosite. E pa genenrale dali po ambasadite na togasna YU drzava, kade i da bea imase i vojni atasea?
Komu bea podredeni i sto im bese rabotna zadaca?Ako Mojsov ,Andov i Kerimco se davale pasos na lica somnitelni so svoi aktivnosti i vo odredeni momenti tie lica sa bile pod diplomatska zastita da toa e vo red vinovni sa?
Dali vie mirno spiete za toa kako bese izdejstvuvan i sproveden dogovor Agic-Gligorov,za atentat misterija na prviot minister na Makedonska vlada vo devedesteti, i za atenat na prviot presedatel na RM.
Kade bevte vo tie godini ,na koi interesi sluzbuvavte i neli ste se ogresile sprema majka ili tatkovina Makedonija ???
Kako toa ne se stavivte vo sluzba na interesi na ARM,presedatl na RM,premier, na nacelnik na ARM,na akademija ili vo Fela kade ste dokazani i ceneti??? no toa ne e za Makedonija i Makedonski narod i nejni interesi gresam li generale????
Odrabotuvate li pak necie tugo scenario za nam za vas sigurno ne , toa e dogovarno na site sostanoci na KOS , sacuvajmo generale neka ginu ostali.
Cudo golemo generale ama vie od JNA spasivte muda i zadnik ,nastradaa onie koi bea lakomi i nedovolno skoluvani a zapaleni ko Hepo kocki.Seta taa fela mirno zivee ili vredno raboti na PLAN UJEDINI sve nase nekadasnje teritorie.
Kiro e star , Branko i se po nego e iskompromitirano da nemat kade , za Andov i Kerim go nema veke Lazar , edino ako ne vi se odmatnaa po smrta na Lazar pa vaka gi potsetuvate koj kosi a koj voda nosi.
Batalete generale i SID i sida i gej i sve toa dvocevkasto , zboruvajte za vasata sluzba togasna KOS a bogami i segasna oti golem del od tie funkcioneri se zivi i rabotlivi.
Na dusa nosite soznanija za mnogu losi dejanija za Makedonija i za Makedonski narod , osobeno za prvite istureni poedinci na funkcii vo RM koi vie gi licno poznavavte , Kiro,Andov ,pa i Lazar ,a i Kerimco, testament li e ova na Lazar????
Kako lesno i bez griza sakate da kazete da KOS e nisto no deka se e pravila SID losa ozloglasena Sluzba za Informiranje podlo od eden general,pogledajte samo kako eden polkovnik skolovan vo taa YU drzava i od taa YU armija i KOS se borese i umre za svoja majkovina tatkovina.
Po se izgleda vie i vasite prijateli ne ste toa vie imate drugo scenario i druga tatkovina koja se obiduvate da je povrzete , zamislete preku kogo preku Kerim i Cane ,Knezevic i takvi sarlatani koi sluzbata(KOS) gi imase pod komanda i seuste e taka.
Kotle i forumgii dobro e da go sledite sekoe pojavuvanje na nekogasni visoko pozicionirani lica vo taa Yu drzava a posebno na JNA i na sluzbata KOS
Ako procepkate poveke ke se zaprepastite da doticen general mnogu aktivno ima ucestvo vo site dosegasni Makedonski institucii od oblast na Odbrana i toa po licni linkovi i kontakti , prosto kako da toj upravuva so toj segment a ne Makedonski funkcioneri???
Dali vie generale imate uctivo sugerirano na prv presedael na RM da se otkaze od oruzje da se povlece od RM a ne da se zadrzi, da ne se insistira na povik DEKRET na presedatel na RM da site generali i oficeri od RM da se vratat vo Makedonija vo rok od 30 dena , pa duri i da ne se povlekuvat i od nekoi zapocnati zarsita ne samo generali i oficeri i staresini , no da se prakat i novi regruti .
Isperete si ja sovesta seuste ima zivi , a ima i transkripti razbira se , ako e raspolozen prvio Presedatel na RM Kiro Gligorov.
20-10-2011, 05:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14Quote:УЛОГАТА НА СИД И РОНДОС во Македонија
Четврток, 20 Октомври 2011 23:43


Во рамките на мрежното покривање Београд 1 разузнавачките служби доаѓаат до податок на заедничко делување на неколку балкански служби предводени од Алексадрос Рондос против Македонија , а паралелно работат и кон интересите на Р. Грција во северен Кипар.

Финасиски потпомогнати од албанското и изреалското финасиско лоби преку разни невладини организации се филтрираат во македонскиот медиумски простор.Ова преставува паралелно делувајне на грчката тајна служба која има задача да врбува македонски новинари и преку разни донации да изврши нивно образовно надополнување (врбување) во Р. Грција, за што не се штедаат воопшто финасиски средтсва, кој покасно ќе имаат задолжение медиумски да создаваат фиктивни политички кризи помеѓу Македонија и Грција , притоа дозирано употребуваќи веќе сервирани податоци од страна на грчката тајна служба, српската тајна служба и бугарската тајна служба.Ваквото нешто е одпоодамна смислено сценарио на три тајни служби кој длабоко се вгнездени во Македонија преку свој резиденти. Уште есента 1991 година во београдскиот хотел „Југославија„ Алексадрос Рондос има лична средба со Слободан Милошевич , преставници на СИД ,на маса е поставена само една тема Македонија и евентуална воена југословенска интервенција во Македонија. При евентуалната воена интервенција врз Македонија од страна на ЈНА , тогаш би дошло до воена интервенција и од Бугарија , Србија и Грција со што би настанала нова балканска војна. Ваквото нешто не му одговарало на Милошевич и на СИД бидеќи од тој војноаналитички дел Милошевич лесно би ги изгубил и онака кревките воени позиции во Хрватска и Босна,каде Србија во тој момент имаше повисоки националистички интереси.По сугестија на СИД одпаѓа воената интервенција и се приоѓа кон водење на таканаречена „интелегентна војна„ со Македонија. Во време кога во Македонија во тоа време народот беше цврсто решен за својата независност и по победата на ВМРО ДПМНЕ на првите повеќепартиски избори неопходно беше расчистување со минатото. Милошевич прави повторна средба со Рондос со посредство на СИД при што договара продажба на оружје кое беше повлечено од Словенија и Македонија за земјите на блискиот исток , а парите добиениод продажбата на оружјето дел ги наменува за брците во Краина и Книн а дел ќе ги префрли преку Рондос на своите приватни сметки на Кипар. Исто така Милошевиќ и Рондос ќе договорат заеднички бизнис низ територијата на Македонија , снабдување на Србија со нафта и нафтени деривати при што се користи Македонија како главна траекторија . сверц на цигари , алхохол и наркотици по безбедна Македонска траекторија. За да се ова функционира како што треба задолжение имаше СИД на начин што ке исфилтрира свој кадар во македонскиот политички врв и македонската полиција , додека македонската царина во тоа време наголемо ја контролираа старите кадри на СИД.За таа цел во Македонија се притиска Киро Глигоров да стане кандидат за претседател на Македонија, СИД активно учествува со свој кадри во експертската влада, со што додатно ја зајакнуваат својата позиција на делување внатрешно во Македонија . Оној момент кога дел од експертската влада не успеја да ги наметне интересите на Србија и Грција се пристапи кон паралелно рушење на Владата на Кљусев и формирање на нова влада . За таквата цел наголемо беа купени дел од пратениците на мнозинството на начин што длабоко имаа запливано во водите на шверц со цигари и друга акцизна стока преку Македонија табак , но им беше даден колачот во Албанија каде главно го водеа шверцот со цигари.
21-10-2011, 01:30 PM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,489
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#15

Која е целта позади сиот овој серијал на Туманов?
Мамула Објаснува во неговата книга како се планирала приватизацијата на ниво на цела Југославија, а Мамула бил претходник на Васиљевиќ како Главен на КОС.
Значи доколку целата таа операција е планирана во КОС, зошто тој истиот КОС би си дозволил такво нешто да и се препушти на една цивилна служба како СИД?
Во книгата “У милости анђела“ на Горан Матиќ Сојузен Министер за Информирање од странката ЈУЛ на Мира Марковиќ во владата на Милошевиќ, тој објаснува како СИД работел по пат на прес клипинг и дека тој систем бил застарен кој во исто време ствара тим на пропагандни експерти кои му парираат на запад во информативната војна.
Во едно интервју на БК Телевизија спомнува дека Јоциќ оној адут на ЦИА му се заканувал преку Милошевиќ дека ствара паралелна разузнавачка служба.
Што има Матиќ со Туманов?
Па можеби ништо, а можеби тврдењето на Матиќ ја појаснува сликата за СИД во каква состојба е, и со какви методи работела.
Од ова може да следи следното: Туманов преку префрлувањето на кривицата од КОС према СИД сака да си ги испере својот прљав веш и да му се умилка на Македонскиот народ.
Да се прикаже дека не бил толкав Југословен, колку бил Македонец.
Да не биде предавник на родот свој.
Е па Туманов, тоа не проаѓа кај мене.
За тоа мора многу поголема цена да плати.
Треба да биде соголен за секое негово недело.
Или да почне да пее како никој тенор до сега.
А не да лаже.
Се ова е гола пропаганда.
Или рекет.
An inch today is tomorrow’s mile.
22-10-2011, 02:36 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#16

Која е целта позади сиот овој серијал на Туманов?
Мамула Објаснува во неговата книга како се планирала приватизацијата на ниво на цела Југославија, а Мамула бил претходник на Васиљевиќ како Главен на КОС.
Значи доколку целата таа операција е планирана во КОС, зошто тој истиот КОС би си дозволил такво нешто да и се препушти на една цивилна служба како СИД?
Во книгата “У милости анђела“ на Горан Матиќ Сојузен Министер за Информирање од странката ЈУЛ на Мира Марковиќ во владата на Милошевиќ, тој објаснува како СИД работел по пат на прес клипинг и дека тој систем бил застарен кој во исто време ствара тим на пропагандни експерти кои му парираат на запад во информативната војна.
Во едно интервју на БК Телевизија спомнува дека Јоциќ оној адут на ЦИА му се заканувал преку Милошевиќ дека ствара паралелна разузнавачка служба.
Што има Матиќ со Туманов?
Па можеби ништо, а можеби тврдењето на Матиќ ја појаснува сликата за СИД во каква состојба е, и со какви методи работела.
Од ова може да следи следното: Туманов преку префрлувањето на кривицата од КОС према СИД сака да си ги испере својот прљав веш и да му се умилка на Македонскиот народ.
Да се прикаже дека не бил толкав Југословен, колку бил Македонец.
Да не биде предавник на родот свој.
Е па Туманов, тоа не проаѓа кај мене.
За тоа мора многу поголема цена да плати.
Треба да биде соголен за секое негово недело.
Или да почне да пее како никој тенор до сега.
А не да лаже.
Се ова е гола пропаганда.
Или рекет.
Taka e odlicno , dali ovaka reagirat i zadolzeni za Makedonija vo RM toa e prasanje na koe odgovor ke dade bliska idnina.
Ne e slucajno pojavuvanje na Generalot, vo ovoj period , dali e na scena scenario koe e izraboteno po maj 1980??? Koj da ja pameti taa godina daleku bese.
Kakvi kontakti i sorabotka ima General so kameleonot vo Politicki zivot vo RM ,od pisuvac na ustav i prv i Falicen Oridski Dogovor, minister i za Odbrana nekolku pati i za Pravda i prva teritorijalna podelba , lavira od Kirovist do Liberal a sega e DPMNE?????
Soznanija na generalot za DPMNE i nejzini togasni prvenci od Dijaspora koi voglavnom se od Zapadna Germanija, tokmu toj del na luge e znacajen za generalot za lesno oranje na partijata podocna,preku postavuvanje na svojot milenik polkovnik vo voeno razuznavanje i Sina ptica i se povrzano so VMRO-DPMNE od togas pa do denes.
Negoviot dobronameren sovet sprema Kiro da se otaze od namera da pobara da se Makedonski Generali i oficeri vratat vo RM na raspolaganje na ARM, a i da se zadrzi togasen kadar od JNA bez razlika od kaj se , da im se garantira rabota vo ARM ,pozicii, privilegii itn.
Sto e vo igra posle zamisla skratena Yugoslavija KIRO-IZETBEGOVIC, znaci se e toa poseano togas vo 1990 i dava plodovi losi za Makedonija.
Soznanija sto gi ima generalot za vreme segasno i vo period od 10-15 godini t.e zazemanje na pozicii vo taa geostrategija e tokmu segasno pojavuvanje i demek negovo post festum deka KOS e nevin a SID e GAVOLOT
Sto se ni se odvivalo vo minali 20 godini svedoci pomalku sme site na forum osobeno Jordan Dane ,Solenik,Barba,Dinevski,i site forumgii.
Kade odi Makedonija ?dali toa go saka i odobruva Makedonski narod?
Ima li resenie formula za Ime Makedonija vo spor so Grcija znae generalot Da vrakanje na Makedonija vo sojuz so poranesni Republiki na SFRJ ???????????????????
Mozno li e ???????????? Kako?????????Zasto?????????
Jordan veruvaj bez KOS, i SID i Rondos se KLOVNOVI vo momenti koga ne igraat za tie reziseri.
Za moznosti deka tie luge mozat da go toa storat milom ili silom sme se uverile ili pak toj del i prostor ke se douveruva vo vreme koe dovaga.
Sredstva ne im nedostasuvat zemete gi izvestai od 1980 sekoja godina do 1992 kolku marki i dolari delele generalite od Fabriki za oruzje i oprema vo taa SFRJ osobeno pripadnici na KOS
Kolku milijardi imat i denes na raspolaganje??????????
22-10-2011, 04:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

(17-10-2011, 10:47 PM)ЈорданПетровски Wrote: Малку е "чудно" зошто Туманов го прозива само Керима. Во првата "постава" на пројугословенската "ОПЕРА", онаа што ја компонираа Аца Васиљевиќ и Туманов беа : Глигоров, Камбовски, Андов, Б. Стојменов ...
Дали причината е во тоа што Керим ги предаде а во него вложија многу : Копешим, Источно Германските врски, ООН ... Цане ....Разузнавачу се надевам дека оваа ке ти разјасни некои дилеми и ке разбереш зошто сега зборува Туманов:


Quote:118 години од македонската револуционерна борба

Формирањето на ВМРО значеше почеток на организираното македонско револуционерно движење кое преку Илинден 1903 и Крушевската република, а потоа и преку НОВ резултира со создавање модерна самостојна македонска држава.

Во собранието професорот Владо Камбовски потсети на големиот историски ден кој не треба да се заборави.

„Добивањето на свест за самостојност, за издигнување. Македонците станеле свесни дека се разликуваат од другите соседи, дека имаат свој идентитет и јазик“, рече Владо Камбовски, претседател на комисијата за доделување на државна награда „23 октомври“.23-10-2011, 02:44 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#18

Sid po nashi soznanija vo zapad sid billa struktura koja billa pod direktna komanda na togashnoto ministerstvo za nadvoreshni raboti. Znaci sid e slluzhba koja se zanimavalla so fizicka likvidacija na nesakanite nadvor od granicite na jugosllavija. Normallno e da se postavi prashanje dali nekoj vraboten vo togashnoto ministerstvo za nadvoreshni raboti nemall soznanija za ovie strukturi a treballo da im se pruzhi podrzhka na clenovite na sid. Vie go postavuvate toa prashanje za andov a jas go potpishuvam toa so dve race deka toa e star lisec udbash kosovec i normallno risovec. Mie allbancite se prashuvame dali e mozhno vo ubistvata na braqata grvalla i kadri zeka da ne se vmeshani bashkim hisari i jusuf buxhovi. Poprazno ocekuvate nekoj da vi dostavi dokumentacija i dosiea na kodoshi pa istite i den deneska slluzhat na tie strukturi. Procitajte gi kollumnite na bashkim hisari i vrskite so beograd. Stavite paralela na negovite zborovi so zborovite na dic marty. Dyc marti ima zet srbin i po taja linija e vlezen vo filmot i slluzhi na taja kauza. Znaci toa se vika specijallna vojna a za edna takva vojna mora da se koristat starite strukturi.

Po nekoi nashi soznanija poseduvame iminja na nekoi operativci koi imale i po dve tri i poveqe obrazi. Koi imale jaki pozicii vo sdb i sid.
Posle nekoi rokadni promeni vo slluzhbata vo novinata flaka e vllazerimit kako vrven operativec vo dostavuvanje na informacii na sid za diasporata se oznacuva sejdali saliu od gostivar.sejdali saliu beshe zet na nazmi sallmani dollgo godishen rabotnik vo sdb. vo isti strukturi na sid i pro srpski krugovi bille i nazmi musliu, dushko trajkovski, ilija bllazhevski i sllave spasevski. vo tefterot na pomagaci i dostavuvaci na informaci za potrebite na sid koi se zanimavale pretezhno so diasporata od tetovo ima i nekolku iminja na segashni aktuellni politicari. Xhemal veseli koi go regrutirashe mojot soselanec bedri sinani. Do niv se sobra mnogu kodoshi koi gi shpiunira svoite najbliski vo germnanija, svajcarija, belgija usa i site 4 strani na svetot. Nivna preokupacija beshe kenosha i aurora vo cikago kade se navodja opasnite hafuz jusuf azemi, luan gashi i ali rushiti koi beshe poznat medju allbancite kako rushit plaku. dodeka vo germanija vo vizir gi ima allbanskoangloamerikanskata baza KOMPANIJA 4000 vo kaiserslautern.Na ista linija beshe i ARNORI kogo go drzheshe na linija gjore kocevski,drugi iminja za spomnuvanje se idriz idrizi,servet saliu,enver abdirahimi,nesim nesimi , refet bafqari,i mnogu drugi od zhelina strimnica i drugi gradovi na zapadna makedonija. So eden zbor mozham sllobodno da potenciram deka mie site do eden sme samo statisti vo film koj dolikuva na turska serija bez kraj. Dodeka rezhiserot e drug gllavnite gllumci se drugi. Na zhallost i grujo ja igra istata igra. Ako ne se sprotivstavuvash na eden fenomen znaci se sllagash so istiot i snosish ista krivica
23-10-2011, 09:13 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#19

Според мене ваквиот изблив на емоции во серијалот на Генерал Туманов,би ги окарактеризирал како опомена до Срѓан Керим и неговото крило,на кому им се должни за нивниот успех.Но и истовремено со ваквиот истап едноставно се врши и опоменување но и уценување и покажување сила.
Вакви тајни се издаваат само кога некој треба да се потсети на неговото минато.Таквиот случај беше со досиеата на "Вујко", "Мајка" и "Ибар",така не би сакал овој случај да замине така.
Најдобар доказ дека се работи за расчистување сметки е фактот што авторот на овој текст сака да остане анонимен,и можеби сеуште е во активна служба.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 24-10-2011, 02:07 AM by basilius_2.)
24-10-2011, 02:06 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#20

(24-10-2011, 02:06 AM)basilius_2 Wrote: Според мене ваквиот изблив на емоции во серијалот на Генерал Туманов,би ги окарактеризирал како опомена до Срѓан Керим и неговото крило,на кому им се должни за нивниот успех.Но и истовремено со ваквиот истап едноставно се врши и опоменување но и уценување и покажување сила.
Вакви тајни се издаваат само кога некој треба да се потсети на неговото минато.Таквиот случај беше со досиеата на "Вујко", "Мајка" и "Ибар",така не би сакал овој случај да замине така.
Најдобар доказ дека се работи за расчистување сметки е фактот што авторот на овој текст сака да остане анонимен,и можеби сеуште е во активна служба.

hmmmm ima ne6to pogolemo tuk basilius.od vas sllusham deka srgjan od udbash stanall sorosoid.Nekoj koj podobro ja poznava situacijata ili podobro relaciite medju srbia i sorosoidite mozhe poveqe da ni kazhe.i tuka da se bara razllogot.Inace ucena so otkrivanje na nivnite dejstvie ne se praktikuva kaj tajnite slluzhbi.Bideiki takvo neshto direktno pravi problemi na slluzhbite pri regrutiranje na novi kodoshi.Koj ke prifati da stane shpiun koga znae deka porano ili pokasno od istata slluzhba ke bide otkrien.Naprotiv tie koi se ogreshuvat se likvidirat tivko vo noqta dodeka denje se pllacat.

24-10-2011, 09:37 PM
Reply