Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Есенското преименување- одбројување
Author Message
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#41

незнам како Јордан ги гледа работите, ама лично јас како ги гледам - до сега не сме имале ваков позитивен тренд.

мислам, од моментот стихијно „преименување„ па навака.
0+0+0=60%
16-12-2011, 05:20 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#42

(15-12-2011, 03:06 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Тебе Тони тие извори ти се крајно сомнителни ама на Јордана тие му се наредбодавци. Тој таа дојавка сеуште ја брани иако и` е истечен рокот уште кога ја сервира пред сите.

ако, без конфронтација нема зближување!


Иванов: Одлуката на Судот во Хаг најавторитетен доказ за нашата политика
Quote:...
“Да бидам јасен и прецизен, овој процес не го посакувавме. Да не беше ветото во Букурешт, сè ќе беше поинаку. Но, бевме принудени, бевме соочени со неправда, со неисполнување на договорната обврска од страна на Грција што создаваше реални последици за Република Македонија. Затоа, тужбата беше неизбежен потег“, истакна претседателот
...
Претседателот Иванов упати порака до нашиот сосед дека Република Македонија е реалност. - Оваа реалност постоела, постои и ќе постои. За прашањата како што се нашите врвни вредности – идентитетот, јазикот, културата и уставот, воопшто, не сакаме и нема потреба да разговараме. Никој на овој свет нема право овие врвни вредности да ги оспори на друг. Тоа се вредности што може само да се констатираат и почитуваат. Затоа, поаѓајќи од изразената волја на граѓаните на Република Македонија, во иднина нема да прифатам извештај во кој македонскиот јазик и идентитет не се почитуваат, истакна Иванов.
http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?i...tegorija=1
0+0+0=60%
(This post was last modified: 18-12-2011, 06:32 AM by toni_a.)
18-12-2011, 06:30 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#43

(18-12-2011, 06:30 AM)toni_a Wrote: ако, без конфронтација нема зближување!
...

само малку да дообјаснам:

кога говорам за конфронтација мислам на пункт/момент, а не на континуиран процес/процедура.

да не бидам злоупотребуван од срби,грци,а особено бугари.
0+0+0=60%
18-12-2011, 06:59 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#44

(18-12-2011, 06:59 AM)toni_a Wrote:
(18-12-2011, 06:30 AM)toni_a Wrote: ако, без конфронтација нема зближување!
...

само малку да дообјаснам:

кога говорам за конфронтација мислам на пункт/момент, а не на континуиран процес/процедура.

да не бидам злоупотребуван од срби,грци,а особено бугари.
Icon_mrgreen Icon_mrgreen
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
18-12-2011, 07:24 PM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,919
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#45Quote:ЕКСКЛУЗИВНО: Интервју со Пол Волерс, Амбасадор на САД во Република Македонија

ВОЛЕРС: ПРЕСУДАТА ОД ХАГ НЕ ГО РЕШИ ПРОБЛЕМОТ СО ГРЦИЈА!

Љупчо Зиков

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави, Пол Волерс во ексклузивно интервју за Капитал вели дека пресудата од Хаг нема да влијае на приемот на Македонија во НАТО. Тој потенцира дека услов за покана за членство на Македонија во Алијансата е решен спор за името со Грција, од што ќе зависи и исходот на Самитот во Чикаго!
Амбасадорот директно посочува дека голем проблем во Македонија е нетранспарентното судство и селективната правда. Граѓаните не веруваат дека секој има еднаков третман пред правдата, вели тој. Во исто време забележува за притисок на власта врз медиумите и корупција во повеќе општествени сфери.
Целото интервју со Волерс ќе го објавиме во неделникот "Капитал и Менаџер" од 21 декември 2011 година (среда).Откако Македонија по петти пат не доби датум за почеток на преговори со ЕУ, стана јасно дека одлуката на Судот во Хаг нема да даде специјален придонес за деблокада на европските интеграции. Што е со македонските апспирации за влез во НАТО? Мислите ли дека за Алијансата судската одлука ќе значи повеќе?

Северноатлантската алијанса (НАТО) се изјасни и повтори во неколку прилики, како и веднаш по одлуката на Меѓународниот суд на правдата, дека Македонија ќе добие покана за влез во организацијата откако ќе се реши спорот околу името. И понатаму ги охрабруваме Македонија и Грција да соработуваат и да најдат решение кое е прифатливо за обете страни. И секако, и понатаму ја поттикнуваме Македонија да продолжи да ги имплементира потребните реформи, со цел да биде соодветен кандидат за влез во НАТО и во Европската унија.

Како Вашингтон гледа на одлуката? Што би и порачале на Атина, а што на Скопје?

Се надевам дека ниту една од страните нема да стане толку обземена од одделни детали и нема да ја изгуби од вид крајната цел. Македонските лидери постојано изјавуваат дека влезот во НАТО и ЕУ, е една од главните цели на оваа земја. Пресудата на Меѓународниот суд на правдата не го реши основното недоразбирање меѓу Македонија и Грција, така што, македонските лидери треба да размислат што мораат да сторат за да ја постигнат целта. Ни меѓународната заедница, ни САД не можат да го решат спорот, и затоа би им порачал на двете страни да продолжат сериозно да работат во контекст на рамката на ОН за да најдат заедничко прифатливо решение. Процесот на ОН, предводен од Метју Нимиц, и понатаму нуди начин на кој ова може да се постигне.

Како очекувате дека Атина ќе се однесува? Сосема ќе ја игнорира судската одлука?

Претпочитам да не шпекулирам околу тоа што некоја личност или земја може да направи или да не направи. Сметам дека е најпродуктивно јасно да се посочи во што е проблемот, а потоа да се одлучи кој е најдобриот пристап за негово решавање. Во овој случај, како што веќе и ние, и многумина други изјавија, Македонија и Грција мораат да дојдат до заеднички прифатливо решение за прашањето околу името, за потоа НАТО да може да испрати покана до Македонија. И јас и други лица во Вашингтон веќе неколкупати повторивме, се залагаме и Грција и Македонија да го искористат ова размислување како можност за обнова на нивните напори за решавање на спорот.

ГРАЃАНИТЕ НЕ ВЕРУВААТ ВО ЕДНАКВА ПРАВДА!Кои се Вашите очекувања за Самитот на НАТО напролет? Впечатокот е дека сега дипломатската активност на државниот врв ќе се насочи натаму.

Самитот на НАТО во 2012 година ќе се одржи на 20 и 21 мај во Чикаго, Илиноис. Ова е трет пат, од основањето на НАТО во 1949 година, домаќин на НАТО Самитот да биде САД.
Освен тоа што е роден град на претседателот Обама, Чикаго ја претставува големината на Америка, како и вредностите кои го зајакнуваат НАТО. Чикаго е светски град, богат со разновидности, вклучувајќи и многу голема дијаспора од население од земјите-членки на НАТО.
Односот на Америка со нашите НАТО сојузници е темел на нашите ангажмани во светот и ги засилува нашата сигурност и демократските вредности кои ги делат сите сојузници. Самитот во Чикаго ќе го забрза остварувањето на заедничките цели на САД и НАТО: постигнување на нашите цели во Авганистан; реформирање на НАТО за да ги има потребните капацитети; и зајакнување на партнерствата надвор од границите на НАТО.
Ставот на НАТО околу членството на Македонија во организацијата е добро познат. Ова е можност и за македонските и за грчките политички лидери да делуваат одлучно и храбро, во најдобар интерес на нивните земји и на целиот регион. Што ќе се случува на НАТО Самитот зависи од двете страни.

Колку реално има простор за оптимизам дека дводеценискиот проблем со името ќе се затвори набрзо во ситуација кога на југ имаме премиер кој јасно вели дека нема мандат да се занимава со проблеми кои се надвор од кризата што му виси над глава.

Верувам дека овие моменти претставуваат можност за обете страни да го остават минатото зад себе и да го решат ова прашање, за секоја од нив да може да продолжи со решавање на други прашања и предизвици, што ќе придонесе за нивно зајакнување, како и за јакнење на поширокиот регион.

Многу пати освен нерешеното прашање за името, се нотираат и други забелешки за функционирањето на македонската демократија како пречка за интегрирањето на земјата, корупција, непрофесионална администрација, партизирано судство, нарушена слобода на говор. Каде вие ја гледате главната кочница?

Македонија денес се соочува со значајни предизвици. Како и многу други земји, се соочува со тешки економски времиња. На одредени сектори им е потребна вистинска реформа со цел да им служат на жителите на оваа земја најдобро што можат. Сметам дека и лидерите, и жителите на Македонија имаат одлична можност да ги прифатат тие предизвици и да напредуваат во однос на потребните реформи. На пример, независното судство го претставува правниот ’рбет на една земја, обезбедувајќи сигурност и гаранции за сите општествени сектори. Сепак, јавната доверба во добивањето еднаков третман пред законот во Македонија опаѓа, а САД и пошироката меѓународна јавност мошне директно ја изразија својата загриженост околу недостигот од транспарентност во судството. Слично на ова, независните медиуми се столб на секоја стабилна и силна економија и претставуваат клучен механизам за изградба на народната политичка волја за реформи. Но, слободата на изразување и независните медиуми се под притисок во Македонија и, иако поддржуваме фер и транспарентно судење на лица кои можеби го прекршиле законот, фактот дека се затворени неколку големи медиуми е загрижувачки. Затоа, би ја поттикнал македонската влада да ја покаже својата посветеност во спроведувањето на законот, и нивната подготвеност за членство во НАТО и ЕУ, со тоа што ќе ја зголемат транспарентноста и ќе ја олеснат слободната размена на идеи на сите нивоа.

Дали Владата и државните институции се ангажираат доволно за да се искорени корупцијата која јаде голем дел од здравото ткиво на општеството и економијата?

Корупцијата е навистина проблем со кој мора да се соочат и лидерите и граѓаните на Македонија, затоа што таа е болест која ги ослабнува, и на крајот ги уништува економијата и општеството. Годинава, Транспаренси Интернешнл во својот индекс на корупција ја рангираше Македонија на 69-то место меѓу 183 држави, според перцепцијата за корупција во јавната администрација. Ова е пад од седум места во споредба со 2010 година, кога Македонија беше 62-ра. Годинава, земјава е рангирана зад Хрватска и Црна Гора, а беше пред нив минатата година.
Јасно е дека има проблеми, па Владата и останатите државни институции мора да преземат агресивни чекори за да се борат против нив. Но, и јавноста има многу важна улога исто така. Граѓаните мора да пријават случаи на корупција, да зборуваат гласно за неа, и да одбијат да учествуваат во неа. Корупцијата најмногу ги погаѓа граѓаните, затоа тие мора да бараат од своите лидери и претставници акција за нејзиното сузбивање.
19-12-2011, 04:53 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#46

(19-12-2011, 04:53 PM)ЈорданПетровски Wrote: Како Вашингтон гледа на одлуката? Што би и порачале на Атина, а што на Скопје?

Се надевам дека ниту една од страните нема да стане толку обземена од одделни детали и нема да ја изгуби од вид крајната цел. Македонските лидери постојано изјавуваат дека влезот во НАТО и ЕУ, е една од главните цели на оваа земја. Пресудата на Меѓународниот суд на правдата не го реши основното недоразбирање меѓу Македонија и Грција,
Напротив, пресудата од Хаг на Грците им го одзеде единствениот аргумент за понатамошно опструирање на македонската кандидатура. А и ќе им помогне и на неколкумината слепи при очи да им се разјасни зошто Македонија не е во ЕУ и НАТО. Ќе реши една од неколкуте преостанати варијабли во таа равенка.
Јали слепи при очи јали намерно хранат јавност со трици.
И сега Јордане реши да се скриеш зад Волерс. Наесен Македонија ќе го смени името. Ама која есен... Smajlito
Кој е попатетичен, ти што нудиш разузнавачки трици доставени од твоите газди или тие што зобаат од нив?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
21-12-2011, 06:40 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#47

(21-12-2011, 06:40 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(19-12-2011, 04:53 PM)ЈорданПетровски Wrote: Како Вашингтон гледа на одлуката? Што би и порачале на Атина, а што на Скопје?

Се надевам дека ниту една од страните нема да стане толку обземена од одделни детали и нема да ја изгуби од вид крајната цел. Македонските лидери постојано изјавуваат дека влезот во НАТО и ЕУ, е една од главните цели на оваа земја. Пресудата на Меѓународниот суд на правдата не го реши основното недоразбирање меѓу Македонија и Грција,
Напротив, пресудата од Хаг на Грците им го одзеде единствениот аргумент за понатамошно опструирање на македонската кандидатура.

Но, од ЕУ и НАТО повторно велат решете го спорот. Сега Грција не ни мора да става вето, организациите бараат да го решиме спорот ако сакаме да влеземе таму...


21-12-2011, 11:04 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,919
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#48

(21-12-2011, 06:40 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(19-12-2011, 04:53 PM)ЈорданПетровски Wrote: Како Вашингтон гледа на одлуката? Што би и порачале на Атина, а што на Скопје?

Се надевам дека ниту една од страните нема да стане толку обземена од одделни детали и нема да ја изгуби од вид крајната цел. Македонските лидери постојано изјавуваат дека влезот во НАТО и ЕУ, е една од главните цели на оваа земја. Пресудата на Меѓународниот суд на правдата не го реши основното недоразбирање меѓу Македонија и Грција,


Напротив, пресудата од Хаг на Грците им го одзеде единствениот аргумент за понатамошно опструирање на македонската кандидатура. А и ќе им помогне и на неколкумината слепи при очи да им се разјасни зошто Македонија не е во ЕУ и НАТО. Ќе реши една од неколкуте преостанати варијабли во таа равенка.
Јали слепи при очи јали намерно хранат јавност со трици.
И сега Јордане реши да се скриеш зад Волерс. Наесен Македонија ќе го смени името. Ама која есен... Smajlito
Кој е попатетичен, ти што нудиш разузнавачки трици доставени од твоите газди или тие што зобаат од нив?Јордан никогаш не се крие зад ништо. Да повторам по незнам кој пат. Прогнозата која сум ја дал дека Грујо "Наесен Македонија ќе го смени името" е врз база на Грујовото ветување дека до 2012 Македонија ке влезе во ЕУ и НАТО. Значи условот го знаел Грујо: РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ СО ГРЦИЈА. Бидејки Грујо решението на спорот со Грција го гледаше во компромис и затоа преговараше, само на малоумен човек не ке му беше јасно дека ке дојде до промена на името или пак се работи за лага дека неговата агенда е влегување во ЕУ и НАТО. Како да свртиш Грујо излегува ЛАЖГО а таков човек несмее да биде премиер.
22-12-2011, 04:05 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#49

Колку кила сол од инает имаш изедено во тренинзите на УДБА Јордане?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
23-12-2011, 09:16 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#50

(21-12-2011, 11:04 PM)acko Wrote: Но, од ЕУ и НАТО повторно велат решете го спорот. Сега Грција не ни мора да става вето, организациите бараат да го решиме спорот ако сакаме да влеземе таму...
не е баш така.

на друго место пишав:
„...затоа што се обидуваат да заштитат (исто како при воен удар од надвор) интереси на внатрешен/сопствен дел/членка.
кашираат вето - ништо повеќе. запазуваат сопствен интегритет...„

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...3#pid47713


треба да разликуваме помеѓу некои многу важни работи - интерес(и)!

значи, политиката на УСА (интересот) и е насочен кон прием на Македонија во НАТО. УСА ја има признато Република Македонија под уставно име. на УСА и е сеедно дали ние ќе влеземе под РМ,ФИРОМ,РМ-Скопје, XYZ, или било како - важно да станеме дел од НАТО, доброволно.
сепак треба и ние да сме партнер во иднина.

официјално велат - решете го спорот, ама мислат на: било како да станете дел од НАТО и ЕУ.

пресудата од Хаг е јасна - нема блокирање.
по кое следи,на пр., оваа новина:

http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNe...stant=1820
Намибија е 133. земја што официјално го призна уставното име на Република Македонија


веќе имаме зацврстено 2/3тинско мнозинство на УН ниво.
мада тоа за грците не значи ништо, ама се’ зависи од нив - дали ќе станат 99% или ќе бидеме примени под привремената референца.


пс - спорот нема да биде решен (моја проценка) ,а ќе станеме дел од НАТО.
0+0+0=60%
(This post was last modified: 23-12-2011, 10:55 PM by toni_a.)
23-12-2011, 10:52 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#51

(21-12-2011, 06:40 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Напротив, пресудата од Хаг на Грците им го одзеде единствениот аргумент за понатамошно опструирање на македонската кандидатура. А и ќе им помогне и на неколкумината слепи при очи да им се разјасни зошто Македонија не е во ЕУ и НАТО. Ќе реши една од неколкуте преостанати варијабли во таа равенка.
Јали слепи при очи јали намерно хранат јавност со трици.
...

бтв, накнадно ќе улетам со уште еден пост, кој за жал го бев пропуштил...

по пресудата, сум убеден дека по Намибија ќе следат уште некои признавања на Република Македонија!
да го наречеме затишје пред бура, или предпразничен молк Icon_wink

пс - незнам колку се веќе,ги сметав пред некој ден...накај 69% мислам. и сега,одеднаш МК да ги поплука сите овие!????
0+0+0=60%
(This post was last modified: 24-12-2011, 07:43 AM by toni_a.)
24-12-2011, 07:38 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,919
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#52

(22-12-2011, 04:05 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(21-12-2011, 06:40 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(19-12-2011, 04:53 PM)ЈорданПетровски Wrote: Како Вашингтон гледа на одлуката? Што би и порачале на Атина, а што на Скопје?

Се надевам дека ниту една од страните нема да стане толку обземена од одделни детали и нема да ја изгуби од вид крајната цел. Македонските лидери постојано изјавуваат дека влезот во НАТО и ЕУ, е една од главните цели на оваа земја. Пресудата на Меѓународниот суд на правдата не го реши основното недоразбирање меѓу Македонија и Грција,


Напротив, пресудата од Хаг на Грците им го одзеде единствениот аргумент за понатамошно опструирање на македонската кандидатура. А и ќе им помогне и на неколкумината слепи при очи да им се разјасни зошто Македонија не е во ЕУ и НАТО. Ќе реши една од неколкуте преостанати варијабли во таа равенка.
Јали слепи при очи јали намерно хранат јавност со трици.
И сега Јордане реши да се скриеш зад Волерс. Наесен Македонија ќе го смени името. Ама која есен... Smajlito
Кој е попатетичен, ти што нудиш разузнавачки трици доставени од твоите газди или тие што зобаат од нив?Јордан никогаш не се крие зад ништо. Да повторам по незнам кој пат. Прогнозата која сум ја дал дека Грујо "Наесен Македонија ќе го смени името" е врз база на Грујовото ветување дека до 2012 Македонија ке влезе во ЕУ и НАТО. Значи условот го знаел Грујо: РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ СО ГРЦИЈА. Бидејки Грујо решението на спорот со Грција го гледаше во компромис и затоа преговараше, само на малоумен човек не ке му беше јасно дека ке дојде до промена на името или пак се работи за лага дека неговата агенда е влегување во ЕУ и НАТО. Како да свртиш Грујо излегува ЛАЖГО а таков човек несмее да биде премиер.
Quote:Интервју Никола Груевски


Па­тот кон НА­ТО и кон ЕУ се прет­во­ри во вис­тин­ска гол­го­та


Значи ли ова дека не очекувате оти во Чикаго ќе ја добиеме поканата?

Јас го коментирам она што и официјално и неофицијално се говори. А засега не само Грција, туку и Америка и НАТО го говорат истото. Првин името, па НАТО.

Не верувате дека во овој меѓупериод може да се реши спорот за името?

Според тоа како изгледа ситуацијата со Грција, речиси и да нема теоретска шанса за тоа.

Зошто?

Затоа што Грција ниту сака ниту може сега да го решава, дури и кога би сакала, а не сака.
(This post was last modified: 12-01-2012, 09:29 AM by ЈорданПетровски.)
12-01-2012, 09:28 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,919
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#53

Коњанику, прочитај го убаво Рикер. Белки ке ти стане конечно јасно дека Груица, твојот миленик , тужбата во Хаг ја поднесе за да ги амнестира Глигоров и Црвенковски од вината за промена на име.Quote:Рикер категоричен: Покана за НАТО, откако ќе се реши проблемот со името

[Image: 2A4E143212D8BA40B929B0EA742F1DC4.jpg]

Рикер нагласи дека и покрај одлуката од Меѓународниот суд на правдата во Хаг, Алијансата во однос на одлуките за прием на новите членови се држи до принципот на консензус.

- Одлуката на Меѓународноит суд на правдата е одлука на меѓународниот суд. Таа е факт. НАТО - Северноатлантскиот договор е правен договор самиот по себе, кој бара консензус за да се преземат многу свети и важни одговорности кои произлегуваат од членството. Обврската од членството во НАТО подразбира дека постојните членки, исто како и новите членки треба да бидат согласни за да го сторат тоа. Консензусот е причина зошто НАТО остана успешен и ефикасен како што е - посочи Рикер.
(This post was last modified: 19-01-2012, 12:21 AM by ЈорданПетровски.)
19-01-2012, 12:20 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#54

(19-01-2012, 12:20 AM)ЈорданПетровски Wrote: Коњанику, прочитај го убаво Рикер. Белки ке ти стане конечно јасно дека Груица, твојот миленик , тужбата во Хаг ја поднесе за да ги амнестира Глигоров и Црвенковски од вината за промена на име.Quote:Рикер категоричен: Покана за НАТО, откако ќе се реши проблемот со името

[Image: 2A4E143212D8BA40B929B0EA742F1DC4.jpg]

Рикер нагласи дека и покрај одлуката од Меѓународниот суд на правдата во Хаг, Алијансата во однос на одлуките за прием на новите членови се држи до принципот на консензус.

- Одлуката на Меѓународноит суд на правдата е одлука на меѓународниот суд. Таа е факт. НАТО - Северноатлантскиот договор е правен договор самиот по себе, кој бара консензус за да се преземат многу свети и важни одговорности кои произлегуваат од членството. Обврската од членството во НАТО подразбира дека постојните членки, исто како и новите членки треба да бидат согласни за да го сторат тоа. Консензусот е причина зошто НАТО остана успешен и ефикасен како што е - посочи Рикер.

Можеби, само се купувало време. А, и нашиот народец...сака претстави.

19-01-2012, 08:57 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,919
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#55

(19-01-2012, 08:57 AM)hristo Wrote:
(19-01-2012, 12:20 AM)ЈорданПетровски Wrote: Коњанику, прочитај го убаво Рикер. Белки ке ти стане конечно јасно дека Груица, твојот миленик , тужбата во Хаг ја поднесе за да ги амнестира Глигоров и Црвенковски од вината за промена на име.Quote:Рикер категоричен: Покана за НАТО, откако ќе се реши проблемот со името

[Image: 2A4E143212D8BA40B929B0EA742F1DC4.jpg]

Рикер нагласи дека и покрај одлуката од Меѓународниот суд на правдата во Хаг, Алијансата во однос на одлуките за прием на новите членови се држи до принципот на консензус.

- Одлуката на Меѓународноит суд на правдата е одлука на меѓународниот суд. Таа е факт. НАТО - Северноатлантскиот договор е правен договор самиот по себе, кој бара консензус за да се преземат многу свети и важни одговорности кои произлегуваат од членството. Обврската од членството во НАТО подразбира дека постојните членки, исто како и новите членки треба да бидат согласни за да го сторат тоа. Консензусот е причина зошто НАТО остана успешен и ефикасен како што е - посочи Рикер.Можеби, само се купувало време. А, и нашиот народец...сака претстави.Додека има овци ке има и волна. Груица глуми лудило дека незнаел оти условот за влез во НАТО е РЕШЕНИЕ НА СПОРОТ СО ГРЦИЈА.
Да биде белјата поголема тој пред Букурешт се согласил на ПРОМЕНА НА ИМЕТО, промена со која Грците не биле задоволни, така да дал премногу јасен сигнал на целата меѓународна заедница дека е подготвен да го менува името. Груевски го стори истото онаа што го стори Глигоров 1992 година, упати јасен сигнал дека е подготвен да го менува името. Сега се лутиме на САД, ЕУ што не притискааат.
19-01-2012, 02:05 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#56

Грујо не го сменил името - тоа е факт!
да го беше сменил (парламент со апсолутно мнозинство), сега ќе бевме членка на НАТО.

Б.Ц. беше главен на делегација тогаш - не Грујо. можел Б.Ц. да се обврзе,никој друг.

за амнестија не станува збор туку за ограничување на штети/бељи направени во минатото.
ограничувањето се состои во тоа: прием на РМ под привремената референца и додавање на втора држава (покрај Турција) во фуснота.

/////////////////

бтв, ако „западњациве„ не говорат вака како што говорат, може да си земеме за право (да инсистираме) да станеме дел од НАТО исклучиво под уставно име. тоа,за жал во блиска иднина нема да се случи.
0+0+0=60%
(This post was last modified: 20-01-2012, 04:22 AM by toni_a.)
20-01-2012, 04:21 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,919
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#57Quote:Груевски: Повторно трдам дека Грција купува време

22 Јануари 2012

„Последната рунда разговори околу надминување на проблемот со името што го наметна Грција пред 15-20 години практично ги потврди моите претходни претпоставки дека Атина ќе се обиде само да купува време“.

Ова вчера го изјави премиерот Никола Груевски кој вели дека Грција игра двојна игра со која ќе сака да се претстави дека таа прави се, прави многу напори да се реши проблемот, додека Македонците се оние тврдите и непопустливи што не сакаат да се реши проблемот. Груевски рече:

- Од информациите што ги добив беше јасно дека медијаторот Нимиц сакаше да дојде во Скопје и во Атина во текот на февруари. Тој дури и понуди два датума, мислам дека едниот беше 4 февруари, а вториот 15 февруари, но од другата страна не наиде на експанзивност. Еве јас и јавно потврдувам дека ние сме максимално подготвени и на 4 и на 15 февруари да го пречекаме, да го примиме и да разговараме или на кој било друг датум што тој ќе го одреди во комуникација со Грција. Останува да видиме дали Грција ќе се согласи да го прими, бидејќи тој ако доаѓа треба да дојде во двете држави. Тоа е вообичаена негова пракса. За да нема шпекулации јас јавно ги потврдувам и двата датума и јавно го повикувам да отиде во Атина и да дојде во Скопје бидејќи така е договорено, прво во Атина па во Скопје, за да ги продолжиме разговориме.
Премиерот вели дека жали што Грција се обидува на таков начин да купува време до крајот на март кога ќе почнат парламентарните избори и ќе нема време за разговори. Жали и што меѓународната заедница на некој начин сè уште ги затвора очите пред она што го прави Грција и се надева дека како времето ќе минува така овој однос на Грција ќе наидува на сè помалку поддршка кај меѓународната заедница и дека нема да може вечно на оваа карта со купување време.
Зошто Грција купува време.??? Дали ОН и се закани на Грција ако не го реши спорот ке ја укине привремената референца FYROM и во ООН ке фигурираме под името Р. Македонија.
Дали има уште некој, кој се разбира не е партиски слепец, па верува во вакви евтини лаги на Груевски.!!!
Груевски заборава дека Р. Македонија треба да и понуди на Грција име што таа ке го прифати инаку ОСТАНУВА FYROM.!!!!!!!
21-01-2012, 08:37 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,919
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#58

(20-01-2012, 04:21 AM)toni_a Wrote: Грујо не го сменил името - тоа е факт!
да го беше сменил (парламент со апсолутно мнозинство), сега ќе бевме членка на НАТО.

Б.Ц. беше главен на делегација тогаш - не Грујо. можел Б.Ц. да се обврзе,никој друг.


Тони, Груевски ДАЛ СОГЛАСНОСТ за Р. Македонија Скопје. На Грција тоа име не и било прифатливо.


Quote:ЕЛЕНОВСКИ НЕ ЈА ПОВЛЕКУВА ТУЖБАТА

Лазар Еленовски не ја повлекува тужбата против тројца пратеници од СДСМ и од НСДП и бара да му се извинат. Тоа го побара од него Тито Петковски, откако се обелодени дека премиерот Груевски пред Самитот на НАТО во Букурешт, дал согласност нашата земја да се вика Република Македонија Скопје.
21-01-2012, 08:43 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#59

(21-01-2012, 08:43 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(20-01-2012, 04:21 AM)toni_a Wrote: Грујо не го сменил името - тоа е факт!
да го беше сменил (парламент со апсолутно мнозинство), сега ќе бевме членка на НАТО.

Б.Ц. беше главен на делегација тогаш - не Грујо. можел Б.Ц. да се обврзе,никој друг.


Тони, Груевски ДАЛ СОГЛАСНОСТ за Р. Македонија Скопје. На Грција тоа име не и било прифатливо.
[/quote]

ај трезвено да погледнеме што тврдиме ти и јас:

Грујо не го сменил името
и
Груевски ДАЛ СОГЛАСНОСТ

кој е изводот - ист. нема промена!


сум слушнал муабети:
Не оценувај човек по она кое го направил, туку по она кое сакал да го направи.
(сакал) Грујо да ја внесе МК во НАТО?
(направил) го променил името?

-------------------------


Quote:На Грција тоа име не и било прифатливо.


И ?

фиром не сакала, рм-с не сакала, и?
кој е виновен и за што?
0+0+0=60%
(This post was last modified: 24-01-2012, 03:17 AM by toni_a.)
24-01-2012, 03:13 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,919
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#60

(24-01-2012, 02:24 AM)toni_a Wrote: Грујо сменил име за да влеземе во НАТО,


Јас не го измислив ПРИФАЌАЊРЕТО НА СМЕНА НА ИМЕТО ВО БУКУРЕШТ од страна на Груевски Тони, постојат докази, еве еден:

(21-01-2012, 08:43 PM)ЈорданПетровски Wrote: Тони, Груевски ДАЛ СОГЛАСНОСТ за Р. Македонија Скопје. На Грција тоа име не и било прифатливо.


Quote:ЕЛЕНОВСКИ НЕ ЈА ПОВЛЕКУВА ТУЖБАТА

Лазар Еленовски не ја повлекува тужбата против тројца пратеници од СДСМ и од НСДП и бара да му се извинат. Тоа го побара од него Тито Петковски, откако се обелодени дека премиерот Груевски пред Самитот на НАТО во Букурешт, дал согласност нашата земја да се вика Република Македонија Скопје.(24-01-2012, 02:24 AM)toni_a Wrote: ама всушност несака да влеземе во НАТО.


Несака, бидејки после Букурешт му стана јасно која цена ТОЈ ЛИЧНО КЕ ЈА ПЛАТИ ако го промени името.


(24-01-2012, 02:24 AM)toni_a Wrote: затоа тој го брани уставното име (по секоја цена), не презима одговорност, но вистината е дека веќе го сменил/договорил новото име.


Груевски Тони НЕ ГО БРАНИ УСТАВНОТО ИМЕ. Можеби до пресудата од Хаг на многумина не им беше јасно дека Груевски после Букурешт го брани името FYROM но после пресудата само за партиски слепци тоа е "невидливо"

пс. одговорот ке го префрлам на тема која го обработува оваа прашање.
(This post was last modified: 24-01-2012, 03:19 AM by ЈорданПетровски.)
24-01-2012, 03:18 AM
Reply