Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДА НЕ ЗАБОРАВИМЕ !!!!!!!!
Author Message
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#1


15-09-2011, 02:02 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,084
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2[Image: gruevski27.jpg]


[Image: gruevski_bjrm.gif]
04-11-2011, 06:22 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#3

Razmisluva
(This post was last modified: 17-11-2011, 05:19 AM by toni_a.)
17-11-2011, 05:19 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#4

Јордан,
дали според тебе Република Македонија треба да учествува на „Grand Prix d' Eurovision de la Chanson „ под привремената референца или не?
17-11-2011, 05:19 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#5

абе, некако се преместени постови?или? но сепак нема коментари!? :-D

ај овака...од мене,чисто за размислување:

дали НИЕ како држава/нација
на внатрешно ниво треба да имаме ист поглед/видување кон нештата, како кон надвор/странство?

Австралија на пример не ја признава РМ под уставно име. дали треба да ги прекинеме дипломатските односи?


пс - а постарите форумџии ќе се присетат можеби на ситуацијата западна вс. источна германија...


ппс - специјално мислењето на Христо би ме интересирало, а и на другите - се разбира.
0+0+0=60%
(This post was last modified: 05-12-2011, 09:33 AM by toni_a.)
05-12-2011, 09:29 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#6

Аааахахаххаха со среќа додека чекаш мислење од Христо за било што, тој ти е човек од директива, иф ју ноу уат Ај мин...
Западан вс. Источна Германија види Тонка, додека тие се обединуваа јас завршував средно школо и дали заради младешкиот оптимизам или заради оправдани очекувања од постарите (заради распадот на комунизмот) јас со очи широко раширени ја чекав Европа `92 (не фирмата, континентот) да се прошетам од Егеј до Урал без полициски натрапници...
Е меѓутим, обединета Германија имала со Балканот (вечен) сосема друга намера. Да го владее. Па затоа едвај дочека да фрли бензин врз екс-ју огинот. За да се подразгори. И да врз таа вечна творба вежба улога на велесила. Ама во тие планови ја сјеба токму балканска држава. Вистински наследник на отоманските манири. Грција. И за мерак. Шо викаат Балканците, како ќе си надробиш и ќе си сркаш. И сркаат бриселашите шо се нафатија на грчкото оро. Па затоа се зборува за распадот на ЕУ. Со среќа мека им е. Многу ми е мерак. Вистината сепак ќе се пишува на пурпурна хартија со сребрени букви. Византиски. По тој обичај. Дали е случајност што службениот јазик во Византија бил грчки...
Како од една песна на Мизар: од запад масивно сиви облаци, од исток светлост и вистина изгрева. Ама кој да разбере...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
05-12-2011, 10:08 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#7

(05-12-2011, 10:08 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Аааахахаххаха со среќа додека чекаш мислење од Христо за било што, тој ти е човек од директива, иф ју ноу уат Ај мин...

...

изгледа ќе испаднеш во право....

чисто онака сакав да поставам паралела, дали МК треба да се однесува со ист аршин кон сите.

на пр. да прави ќеф ем на грците, ем на србите, ем на бугарите, ем на НАТО, ем на ЕУ, ем на итн...

значи каде е почеток, а каде е крај.
кој ужива предност и привилегии (бугарите или србите, на пр. :-D ) ,а кој треба да се стрпи кога станува збор за Македонија и Македонците (нацијата).

едноставно сакав да порасчистам со некои паушализирани тврдења.
0+0+0=60%
(This post was last modified: 14-12-2011, 06:16 AM by toni_a.)
14-12-2011, 06:13 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#8

(14-12-2011, 06:13 AM)toni_a Wrote:
(05-12-2011, 10:08 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Аааахахаххаха со среќа додека чекаш мислење од Христо за било што, тој ти е човек од директива, иф ју ноу уат Ај мин...

...

изгледа ќе испаднеш во право....

чисто онака сакав да поставам паралела, дали МК треба да се однесува со ист аршин кон сите.

на пр. да прави ќеф ем на грците, ем на србите, ем на бугарите, ем на НАТО, ем на ЕУ, ем на итн...

значи каде е почеток, а каде е крај.
кој ужива предност и привилегии (бугарите или србите, на пр. :-D ) ,а кој треба да се стрпи кога станува збор за Македонија и Македонците (нацијата).

едноставно сакав да порасчистам со некои паушализирани тврдења.

Znaesh shto Toni,
Imav eden kolega, na stolot si drzese natpis:
The fastest way to failure is to please everyone.
An inch today is tomorrow’s mile.
14-12-2011, 06:24 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#9

ај овака, моите позиции (барем така мислам) во многу наврати сум ги разјаснил/расќистил те. давал кристално јасно до знаење.

зошто би бил за прием на Република Македонија во НАТО под привремена референца, додека Турција во фуснота вели дека ја признава РМ под уставно име?

кој кур турчинот да е поголем Македонец од мене?

пс - ок, роден сум во странство,поседувам и странско државјанство....ама срцето и потеклото си говорат нешто сосема друго...
било каква пропаст на МК мене не ми иде во прилог. немам ќар од тоа....
0+0+0=60%
(This post was last modified: 14-12-2011, 06:34 AM by toni_a.)
14-12-2011, 06:29 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#10

(14-12-2011, 06:29 AM)toni_a Wrote: немам ќар од тоа....

Е баш затоа турчинот е поголем македонец.
15-12-2011, 05:42 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#11

Вова, ретко но на моменти се сложувам со тебе.
некои луѓе навистина треба да си се преиспитаат...

со прием во НАТО и ние ќе си ставиме фуснота...ама нема да е лошо и некои други душегрижници да го следат турскиот пример.
0+0+0=60%
16-12-2011, 12:50 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,084
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1225-08-2018, 03:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,084
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1325-08-2018, 03:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,084
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1425-08-2018, 03:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,084
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1525-08-2018, 03:32 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,084
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1603-09-2018, 09:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,084
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1707-09-2018, 11:03 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,084
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1811-09-2018, 03:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,084
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1918-09-2018, 12:13 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,084
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2018-09-2018, 10:14 PM
Reply