Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
НЕЛОГИЧНИ РАБОТИ СЕ СЛУЧУВААТ ВО МАКЕДОНИЈА ???
Author Message
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#1

Se mislev kade da ja stavam ovaa tema. Ako mi e na pogresno mesto, neka me popravi Administratorot.

Иснифарис Џемаили повторно ја надмудри државата


Овчарот Иснифарис повторно во игра со државата. Куќите, становите, бачилата и дуќаните во Скопје и во Тетово ги оптеретил со хипотеки и времени мерки за државата да не може да го наплати долгот од 800 илјади евра.

Дури и во бегство, Иснифарис успева да се протне низ законите и да ги надмудри институциите. Куќите, становите и дуќаните на познатиот овчар од Бачило месецов требаше да се најдат на јавна лицитација, откако тој беше осуден за неосновано богатење и задолжен да ги врати парите.

Извршителот Антонио Коштанов за А1 потврди дека Иснифарис го оптеретил имотот пред да избега од државата - хипотеки, времени мерки, посебни прибелешки. Сето ова се наоѓа на имотните листови на Џемаили, па државата ќе успее да го добие само неговиот чист имот.

Од 800-те илјади евра, најверојатно ќе биде вратена само една третина. Катастарот и Јавното правобранителство во моментов ги чешлаат становите и куќите на овчарот, за да видат колку државата ќе може да ќари од неговиот милионскиот имот. И додека нашата држава се мачи со заплената на имотот на македонските криминалци, Италија инкасира милијарди евра.

„Ние во Италија имаме големо искуство и работиме многу во последно време со запленувањето на имот на мафијашите. Запленивме милијарда добра во вредност од милијарди евра и тоа е еден систем, многу ефикасен, со кој се уништуваат криминалците“, изјави Ренато Русо.

Македонија бара помош од европските држави, за да може да застане во борба со организираниот криминал.

„Секоја помош на Европските земји кон македонската полиција, кон финансиската полиција, воопшто кон нашиот безбедносен систем, претставува заштита на нашата земја но заштита и на нивната територија“, изјави Љупчо Тодоровски, директор на Биро за јавна безбедност.

Во случајов, државата треба да бара помош од Турција - таму се крие овчарот Џемаили веќе една година, наместо зад решетки, тој ужива во придобивките од наводно гранатираното бачило.
http://IZVOR

Kako moze naj golemite kriminalci da ni izbegaat od drzavata. Pobegna mislam deka se vikase Mile Hadzinski, Ace Ciganot, od podalecno vreme. Tie dvajcata si ziveat nekade po svetot...
Od ponovo vreme Smilenski, nego go ekstradiraa i go osudija, im pobegnaa i bivsi ministri, Ljube , onoj za zdravstvo, kako se vikase, mislam Dimkovski.... pa dalaverski bivs funkcioner na vladeackata partija)i eden kup kriminalci...
Sega Ovcarot....pa kako moze toa ????
(This post was last modified: 06-02-2010, 04:15 AM by Администратор.)
04-02-2010, 09:22 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#2

(04-02-2010, 09:22 PM)mence Wrote: Se mislev kade da ja stavam ovaa tema. Ako mi e na pogresno mesto, neka me popravi Administratorot.

Иснифарис Џемаили повторно ја надмудри државатаМакедонија бара помош од европските држави, за да може да застане во борба со организираниот криминал.

http://IZVOR

Kako moze naj golemite kriminalci da ni izbegaat od drzavata. Pobegna mislam deka se vikase Mile Hadzinski, Ace Ciganot, od podalecno vreme. Tie dvajcata si ziveat nekade po svetot...
Od ponovo vreme Smilenski, nego go ekstradiraa i go osudija, im pobegnaa i bivsi ministri, Ljube , onoj za zdravstvo, kako se vikase, mislam Dimkovski.... pa dalaverski bivs funkcioner na vladeackata partija)i eden kup kriminalci...
Sega Ovcarot....pa kako moze toa ????

Може mence, и бива! Државата "бара помош" ама, баксуз, никако да ја најде!

А за тоа како избегаа Аце Циганот, Љубе, Далавески, Смиленски и така натаму побарај објаснение од Уставниот Суд. Исто како со случајот ЛУСТРАЦИЈА, нашиот Устав (автор Љ.Д. фрчкоски) е најзагрижен за правата и слободите на криминалците!

Дали има некаква врска меѓу двете работи?
(This post was last modified: 04-02-2010, 09:32 PM by Solenik.)
04-02-2010, 09:31 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#3

Ne logicno e..
Prvo toj Ovcar nemal ovci, a dobiva zaboraviv kolku osteta od drzavata...
Vtoro go apsat...
Go sudat...go zatvaraat...
E sga vece godina dena e izbegan od Makedonija, pa uste i od tamu, koj znae kade si uziva covekot, ja globi so dobri sumi dzavickava nasa siromasna....
Zosto taka se pravi??????
Zatoa sto ima pomos direkno od lugje na klucni, mnogu visoki pozicii, koi se ortaci so nego i toa direkno vo taa zdelka...
Ako go zatvorat , na SIGURNO, ne na BOZEMSKI, toj za da se brani ce gi iskaze i niv....
E zatoa tie nego samite mu organiziraat na legalno da si iskoci od drzavickava...
Na takov nacin i volkot e sit i ovcite se na broj.
05-02-2010, 12:15 AM
Reply
Славјански Offline
Junior Member
**

Posts: 37
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#4

Следна нелогичност.

Денеска Бранко Црвенковски и неговата СДСМ, кои за новиот закон за територијална одбрана викаше, некои прашања не заслужуваат одговор и кој на предлогот за референдум за финалниот предлог во спорот со Грција се исмеваше и плукаше кај стигна, истиот тој денеска побара референдум за изгледот на Скопје 2014.
Јас тек сега ја сватив суштината на Бранко и на СДСМ, тие постојано не влечат во безизгледноста, материја без форма, без лик, ние не смееме да се обликуваме, ние сме на пазарот понудени како аморфна маса кој друг треба да не обликува.
Секоја форма на архитектура, на нешто национално, нешто што ќе ни даде лик, е пречекано на нож од Бранко Зеленковски (имам билатерален спор со неговото презиме).
Се извинувам да му е*ем матер ова ги помина сите граници на ненормално однесување.

Еве му предлог на ДПМНЕ да го растура на пресови по оваа точка.
05-02-2010, 11:51 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#5

Славјански Wrote:Следна нелогичност.

Денеска Бранко Црвенковски и неговата СДСМ, кои за новиот закон за територијална одбрана викаше, некои прашања не заслужуваат одговор и кој на предлогот за референдум за финалниот предлог во спорот со Грција се исмеваше и плукаше кај стигна, истиот тој денеска побара референдум за изгледот на Скопје 2014.
Јас тек сега ја сватив суштината на Бранко и на СДСМ, тие постојано не влечат во безизгледноста, материја без форма, без лик, ние не смееме да се обликуваме, ние сме на пазарот понудени како аморфна маса кој друг треба да не обликува.
Секоја форма на архитектура, на нешто национално, нешто што ќе ни даде лик, е пречекано на нож од Бранко Зеленковски (имам билатерален спор со неговото презиме).
Се извинувам да му е*ем матер ова ги помина сите граници на ненормално однесување.

Еве му предлог на ДПМНЕ да го растура на пресови по оваа точка.Добро бе Славјаниски, ама по таа логика, Груевски како поборник за референдум ќе треба да го прифати тоа барање, во спротивно и тоа би било ’нелогичност’... А, зарем доколку сме како што велиш ’аморфна маса’ навистина мислиш дека со споменик на Алкесандар и уште неколку помали споменици ќе се дефинираме национално?! Мислам дека лоша ти е тезата, а не е ни во наша корист... оди во корист на тие кои велат дека не постои македонска нација...

А која од тие згради национално не дефинира? Што има толку македонско во нивот изглед, која е таа архитектура македонска во нив?

Слушав дека ќе се гради во различни стилови затоа што сакало да се надокнади се тоа што не одминало низ вековите!?!? Па, во тоа е и проблемот. Тие стилови се слика за времето во кое се изградини тие градби, за тогашното размислување, начин на живеење, приликите и околностите во кои живееле творците... Тие си ја завршиле својата задача, направиле нешто специфично за тој период и го оставиле, со тоа се забележани во времето! Е, и ние требаше на тој начин да бидеме обележани, требаше да направиме нешто современо, нешто што ќе ја отсликува денешницата, па ако може и да одиме и чекор напред!!!

06-02-2010, 02:56 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#6

(06-02-2010, 02:56 AM)acko Wrote: Добро бе Славјаниски, ама по таа логика, Груевски како поборник за референдум ќе треба да го прифати тоа барање, во спротивно и тоа би било ’нелогичност’...

Acko,pomladi si pa nepametish. Nema da navleguvam vo reshenieto za ploshtadot od prosta prichina shto mislam deka Grujo ke nema vreme da gi izgradi site tie objekti.
Branko Crvenkovski nema pravo da povikuva na referendum. 1998 godina sobranite 150 000 potpisi koi bae potrebni da se raspishat predevremeni izbori gi ignorira-a toa beshe svoieviden referendum. Togash da se baraa i 500 000 potpisi ke se soberea. Referendumot za teritorijalna podelba go opstuirashe. Inicijativata na vladata i Gruevski konechnata odluka okolu imeto se donese na referendum ja ismeva. Mora da se nauchat politicharive da imaat po prashanje na referendum isti stavovi i koga se vlast i koga se opozicija.
06-02-2010, 03:11 AM
Reply
Славјански Offline
Junior Member
**

Posts: 37
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#7

(06-02-2010, 02:56 AM)acko Wrote:
Славјански Wrote:Следна нелогичност.

Денеска Бранко Црвенковски и неговата СДСМ, кои за новиот закон за територијална одбрана викаше, некои прашања не заслужуваат одговор и кој на предлогот за референдум за финалниот предлог во спорот со Грција се исмеваше и плукаше кај стигна, истиот тој денеска побара референдум за изгледот на Скопје 2014.
Јас тек сега ја сватив суштината на Бранко и на СДСМ, тие постојано не влечат во безизгледноста, материја без форма, без лик, ние не смееме да се обликуваме, ние сме на пазарот понудени како аморфна маса кој друг треба да не обликува.
Секоја форма на архитектура, на нешто национално, нешто што ќе ни даде лик, е пречекано на нож од Бранко Зеленковски (имам билатерален спор со неговото презиме).
Се извинувам да му е*ем матер ова ги помина сите граници на ненормално однесување.

Еве му предлог на ДПМНЕ да го растура на пресови по оваа точка.Добро бе Славјаниски, ама по таа логика, Груевски како поборник за референдум ќе треба да го прифати тоа барање, во спротивно и тоа би било ’нелогичност’... А, зарем доколку сме како што велиш ’аморфна маса’ навистина мислиш дека со споменик на Алкесандар и уште неколку помали споменици ќе се дефинираме национално?! Мислам дека лоша ти е тезата, а не е ни во наша корист... оди во корист на тие кои велат дека не постои македонска нација...

А која од тие згради национално не дефинира? Што има толку македонско во нивот изглед, која е таа архитектура македонска во нив?

Слушав дека ќе се гради во различни стилови затоа што сакало да се надокнади се тоа што не одминало низ вековите!?!? Па, во тоа е и проблемот. Тие стилови се слика за времето во кое се изградини тие градби, за тогашното размислување, начин на живеење, приликите и околностите во кои живееле творците... Тие си ја завршиле својата задача, направиле нешто специфично за тој период и го оставиле, со тоа се забележани во времето! Е, и ние требаше на тој начин да бидеме обележани, требаше да направиме нешто современо, нешто што ќе ја отсликува денешницата, па ако може и да одиме и чекор напред!!!

Мешаш баби и жаби, Александар е дел од нашиот идентитет.
Замисли американците да го имаа тој лик, од него ќе направеа икона, ќе ќешираа пари секоја минута.
Едно прашање до тебе, нели е нормално во центарот на престолнината на Македонија и Македонците да има споменик на Александар Македонски кој е прв од великаните ?
Грците во секое село почнаа споменик да му дигаат, во странство има универзитети со неговото име, булевари, плоштади, Јапонија уште ги изучива вештините на неговото војување, а ние ?
А не, ние сме националисти ако си го прибериме дома, ако му дадеме простор.

Груевски од кога знам за него се што мисли става на хартија.
Народот го цени тоа и затоа има рејтинг голем.
Јас да сум на негово место истото би го направил, со оваков притисок од меѓународната западна заедница како и од опозицијата која ми личи повеќе на портпароли на Грција одколу партија македонска, единствена брана би ми бил рефереднумот.

Градбите.
Скопје после земјотресот го измочаа, кој стигна уринираше по него.
Скопје нема стил, скопје не е дефинириан по нити една основа.
Има една анегдота кога дошла делегација од Лондон во посета на Скопје и кога се зачудиле зошто овие во бараки работат.
На тоа нашиве одговориле, ааааа ние земјотрес имамве.
Лондончаниве одма се јавиле, ургирале помош да ни пратат, подоцна разбрале дека земјотресот бил пред 40 години.

Старите градби што беа во Скопје во тој дел а што денеска ќе се обноват ја носат таа архитектура, и тоа ќе даде лик на плоштадот, спој на многу времиња низ кои поминал и градот и Македонецот.

Болката е друга.
Добивањето на лик на градот и на државата е спротивна од обезличувањето кое се случуваше во Македонија во последните 60 години а чии синови и внуци денеска олицетворени во СДСМ сакаат да направата од тој процес, 100 годишнина.
06-02-2010, 08:36 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#8

(06-02-2010, 08:36 AM)Славјански Wrote: Мешаш баби и жаби, Александар е дел од нашиот идентитет.
Замисли американците да го имаа тој лик, од него ќе направеа икона, ќе ќешираа пари секоја минута.
Едно прашање до тебе, нели е нормално во центарот на престолнината на Македонија и Македонците да има споменик на Александар Македонски кој е прв од великаните ?
Грците во секое село почнаа споменик да му дигаат, во странство има универзитети со неговото име, булевари, плоштади, Јапонија уште ги изучива вештините на неговото војување, а ние ?
А не, ние сме националисти ако си го прибериме дома, ако му дадеме простор.

Груевски од кога знам за него се што мисли става на хартија.
Народот го цени тоа и затоа има рејтинг голем.
Јас да сум на негово место истото би го направил, со оваков притисок од меѓународната западна заедница како и од опозицијата која ми личи повеќе на портпароли на Грција одколу партија македонска, единствена брана би ми бил рефереднумот.

Градбите.
Скопје после земјотресот го измочаа, кој стигна уринираше по него.
Скопје нема стил, скопје не е дефинириан по нити една основа.
Има една анегдота кога дошла делегација од Лондон во посета на Скопје и кога се зачудиле зошто овие во бараки работат.
На тоа нашиве одговориле, ааааа ние земјотрес имамве.
Лондончаниве одма се јавиле, ургирале помош да ни пратат, подоцна разбрале дека земјотресот бил пред 40 години.

Старите градби што беа во Скопје во тој дел а што денеска ќе се обноват ја носат таа архитектура, и тоа ќе даде лик на плоштадот, спој на многу времиња низ кои поминал и градот и Македонецот.

Болката е друга.
Добивањето на лик на градот и на државата е спротивна од обезличувањето кое се случуваше во Македонија во последните 60 години а чии синови и внуци денеска олицетворени во СДСМ сакаат да направата од тој процес, 100 годишнина.

- Ние цело време велиме дека Грците се однесуваат лошо, а имаме ненормална голема желба да ги копираме токму во тоа. Не спориме сега дали Александар е дел од нашиот идентитет, зборуваме за изразувањето на нашето општество во времето во кое живееме. Тоа се различни работи. Јас имам проблем со изразувањето, кое е застарено и потрошено... Не значи дека ако направиме поголем споменик од оној што е во Солун ќе докажеме дека тој е наш. А, според мене, дејците од Македонската револуционерна организација се ’први меѓу великаните’! Сакале ние тоа да го признаеме или не, тие се луѓето кои што ја заживеаа идејата за посебна Македонија меѓу народот (не велам дека немало меѓу поедници порано такви идеи, но на нив им успеа тоа да го распостранат широко меѓу народот и длабоко да го вкоренат, па од тоа да создаде и одреден вид на светост меѓу Македонците). За тоа што сме денес и за нашата борба за држава нивната заслуга е несразмерно поголема од таа на Александар... На крај, мене полесно ми е да се идентификувам со нив отколку со Александар. Но, ќе повторам, тоа и не е толку битно, најголем проблем е во начинот на изразување... Нормално е ние да го изучуваме Александар (па и да го славиме), а нужноста во правење споменик и да му ставаме предимство во македонската историја не гледам. И плус, иако многу народи се повикуваат на античко потекло, скоро кај сите нив, најзначајни ликови и процеси се оние од поновата историја (во Италија најзначајно е обединувањето и учесниците во тоа движење или некој владетел од Стариот Рим?!)...

-Не те разбав околу тоа дека Груевски се што мислел ставал на хартија... Мислеше, се ставал на референдум или се запишувал во програма? Ако е првото, тогаш нека распише и за ова референдум, ако е второто, тогаш што се плашеше да ја стави и лустрацијата во неговата програма ако сега вели дека тоа била една од најголемите негови определби... Icon_razz*****************************
-И сега најинтересно ми е за ’старите македонски градби’ во Скопје кои ќе никнат. Велиш во претходните 60 години било направено обезличување на мекедонското со градбите, па се наметнува прашање што било тоа пред шеесетина години. И мене ми изгледа симпатично и убаво старото Скопје и мислам дека одредени градби што можело да се спасат требало да се спасат, па доколку можело врз основа на Скопје пред земјотресот да се постават темилите за новото, или ако не можело за поголем дел од градот тоа да е направено само за центарот (но тоа е веќе завршена работа).

Но, работата е дали во тие градби е вкоренет македонскиот идентитет, дали тие се дел од нешто наше, кое сега ќе го вратиме и ќе ставиме крај на обезличувањето... Погледни го само историјатот на неколку градби. Прво, сите тие градби се изградени за време на СХС или кралстовото Југославија! Значи, период во кој целосно се негирала македонската посебност по сите основи и кога желбата за обезличување на Македонците и се што е македонско е неспоредлива со таа за времето на комунизмот!!!

За да го разубават плоштадот кој го носел името на ’ослободителот’ на градот Павле Караѓорѓевиќ, Србите градат неколку објекти меѓу кои и ’Офицерскиот дом’ (се гради од 1925 до 1929). Проектант на овој објект е од Русија, а објектот ни е поклон од македоноубиецот Александар Караѓорѓевиќ! Ај, сега ти кажи што е македонското во градбава, освен што била изградена на македонска земја?

Слично е и со театарот кој е изграден во 1927 година...

И да дообјаснам уште малку за да нема недоразбирања... И во други држави, па и во нашата има многу оставено работи од туѓи владетели кои што служеле во одреден период за разни работи, па сега ги красат градовите. Но, кај нас е нешто друго, првин, тие градби се срушени, а второ, сакаат да ни се престават како дел од македонскиот код и идентитет кој што подоцна бил уништуван (тоа му доаѓа како да ја обновиме Бурмали џамијата, а да се убедуваме дека таа е дел од македонскиот и православниот идентитет)...

Мене ми е многу жал и мака, што во врме на влада која што се декларира како вмровска ни се случуваат вакви работи и градбите на македоноубиецот Караѓорѓевиќ ни се преставуваат како македонски идентитет!

(This post was last modified: 06-02-2010, 03:01 PM by acko.)
06-02-2010, 02:55 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#9

(06-02-2010, 02:55 PM)acko Wrote: Мене ми е многу жал и мака, што во врме на влада која што се декларира како вмровска ни се случуваат вакви работи и градбите на македоноубиецот Караѓорѓевиќ ни се преставуваат како македонски идентитет!

Samo se DEKLARIRA i tolku. Odenjeto vo raspravii za toa dali sme antichki ili sloveni e defokusiranje na problemot. Problemot vo Makedonia, zboruvam za etnichka Makedonia, nastanuva od momentot koga vo VMRO, pochnuva ideoloshkata podelba-podelba na LEVI I DESNI. Pobednicite -levite, ne smognaa sili do den deneshen, konechno vistinata da izleze na videlina.
Pa imame apsurdi, go slavime i se povikuvame na Ilindenskoto vostanie a pokrenuvachite gi osuduvame....Atentatot vrz zlostornikot na MAKEDONSKIOT NAROD, Aleksandar Karadjordjevikj se obiduvame od petni zili da go prikazeme kako svetski zagovor a samo da gi premolchime negovite zlodela vrz Makedoncite.

ps. dali postoi ushte spomenikot na KRALSKTE SRPSKI PILOTI vo kumanovo. Na VRANJSKO DZADE, kaj shto se deli patot za Rechica.????
06-02-2010, 03:36 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#10

(06-02-2010, 03:36 PM)mara-popara Wrote: ps. dali postoi ushte spomenikot na KRALSKTE SRPSKI PILOTI vo kumanovo. Na VRANJSKO DZADE, kaj shto se deli patot za Rechica.????

Мислам дека уште стои таму... Искрено јас и го немам видено, само сум чул за него... Но, примерот со овој споменик и Зебрњак е добар за споредба со ’бугарските гробишта’... Како тоа српските не се проблем, а бугарските се?! Shok

(This post was last modified: 06-02-2010, 04:21 PM by acko.)
06-02-2010, 03:48 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#11

acko Wrote:Искрено јас и го немам видено, само сум чул за него...

Те излажав, сега ми текна, имам идено како дете таму, нешто од основно не водеа, некој крос се одржуваше секоја година на одреден ден...

(This post was last modified: 06-02-2010, 04:22 PM by acko.)
06-02-2010, 04:12 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#12

(06-02-2010, 04:12 PM)acko Wrote:
acko Wrote:Искрено јас и го немам видено, само сум чул за него...

Те излажав, сега ми текна, имам идено како дете таму, нешто од основно не водеа, некој крос се одржуваше секоја година на одреден ден...


Jas pametam ubavo shto beshe povodot.Tuktuk0niTuktuk0ni Odevme na sekoj 06. APRIL...da polozime cveke na HRABRITE PILOTI koi zaginale "ZA KRALJA I OTADZBINU" ShokShokShokShok.....vo "slobodna"Makedonija kako miluvaat da zboruvaat srbokomunistite.SmajlitoSmajlitoSmajlito Ne e shala i toa golema sloboda,ScaredScared samo vo Makedonija kontinuirano od 1919 pa se do deneska se slavi "SRPSKIOT KRAL i negovata borba za sloboda na Vardar Banovina....Tuktuk0niTuktuk0ni

ps.ako nekogash te nosi patot nataka da napravish edna snimka....Da se uverat forudziite za segashnata sloboda....
06-02-2010, 06:38 PM
Reply
Славјански Offline
Junior Member
**

Posts: 37
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#13

ацко, Александар Македонски е поим за светот и на него не му доликува друго место освен плоштадот на престолнината на Македонците.
Временската рамка на игра улога.
Тој како таков не ги негира македонскире револуционери во кои голем дел од нив и се повикуваат на него.
Погледни го повикот на разловечкото востание таму повторно ќе го најдеш Александар Македонски.
Зошто јас да се дистанцирам од Македонец кој бил толку славен ?
Затоа што иритирало некого, не разбирам.
Ако е лик од типот на Хитлер, да, не му е место никаде освен за осуда, но за еден великан кој го разнел името Македонија низ светот да дебатираме дали му е местно на плоштадот на престолнината на Македонија е само недостиг на самосвест и национално чуство, ништо друго.

За Скопје и градбите.
Скопје неможеш да го градиш во охридски стил со познатата македонска куќа.
Туку земен е урнек од репрезентативни градби од пред земјотресот и врз база на тој стил направен е концепт.
Е сега некому му се допаѓа некому не, ама да се сатанизира ова дело е невкусно и не враќа во едно старо време.
Тоа мене ме иритира.
06-02-2010, 10:00 PM
Reply
Marko_Polog Offline
Member
***

Posts: 86
Joined: Jan 2010
Reputation: 6
#14

iskochija denes na plostad da protestiraat yugosrbokomunjarite zaedno so pederite/lezbejkite.....I sega Makedonecot dali da plache ili da se smee??
Makedonecot mora prvin da ja odbrani(raschisti) drzhavata od vnatreshnite neMakedonci koi uporno rabotat protiv drzhavata a poslem da razmisluva za se drugo.
(This post was last modified: 07-02-2010, 03:37 AM by Marko_Polog.)
07-02-2010, 03:35 AM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#15

(07-02-2010, 03:35 AM)Marko_Polog Wrote: iskochija denes na plostad da protestiraat yugosrbokomunjarite zaedno so pederite/lezbejkite.....I sega Makedonecot dali da plache ili da se smee??
Makedonecot mora prvin da ja odbrani(raschisti) drzhavata od vnatreshnite neMakedonci koi uporno rabotat protiv drzhavata a poslem da razmisluva za se drugo.

Se slozuvam i jas so tebe.
Sekade vo svetot lugjeto sto ziveat vo taa drzava se narekuvaat po nejzinoto ime, pa logicno e da i lugjeto sto ziveat vo Makedonija treba da se makedonci.
Ama za zal golem broj e sto ne sakaat da se toa sto se...ne bi preterala koga bi kazala deka ne e mal brojot sto bi sakale da bidat kako sto rece ti yugokomunjari...
Tie placat uste za Jugoslavija, se zamisluvaat deka ce dojde den koga pak ce si zivat vo edna drzava....Ima lugje koi i posle skoro 20 godini od voveduvanjeto na DENAROT, ne go prekrsija jazikot i vikaat DINAR. Zarem toa ne e sramno, da ne mozes da si go pocituvas onaa sto e tvoe, a ne nesto tugjo da se saka.
Po mene toa e znak deka tie i ne sakaat da si imaat svoja drzava...
07-02-2010, 05:03 AM
Reply
Marko_Polog Offline
Member
***

Posts: 86
Joined: Jan 2010
Reputation: 6
#16

(07-02-2010, 05:03 AM)mence Wrote:
(07-02-2010, 03:35 AM)Marko_Polog Wrote: iskochija denes na plostad da protestiraat yugosrbokomunjarite zaedno so pederite/lezbejkite.....I sega Makedonecot dali da plache ili da se smee??
Makedonecot mora prvin da ja odbrani(raschisti) drzhavata od vnatreshnite neMakedonci koi uporno rabotat protiv drzhavata a poslem da razmisluva za se drugo.

Se slozuvam i jas so tebe.
Sekade vo svetot lugjeto sto ziveat vo taa drzava se narekuvaat po nejzinoto ime, pa logicno e da i lugjeto sto ziveat vo Makedonija treba da se makedonci.
Ama za zal golem broj e sto ne sakaat da se toa sto se...ne bi preterala koga bi kazala deka ne e mal brojot sto bi sakale da bidat kako sto rece ti yugokomunjari...
Tie placat uste za Jugoslavija, se zamisluvaat deka ce dojde den koga pak ce si zivat vo edna drzava....Ima lugje koi i posle skoro 20 godini od voveduvanjeto na DENAROT, ne go prekrsija jazikot i vikaat DINAR. Zarem toa ne e sramno, da ne mozes da si go pocituvas onaa sto e tvoe, a ne nesto tugjo da se saka.
Po mene toa e znak deka tie i ne sakaat da si imaat svoja drzava...

Ne sekoj eden sto zivee vo Makedonija po default znachi deka e Makedonec i nemozhesh da ochekuvash albanec da se izjasni ko Makedonec ili da ti bide lojalen gradjanin koga toj mnogu ubavo znae deka Republika Makedonija znachi drzhava na Makedonskiot narod...istoto vazhi i za yugosrbokomunjarite i zatoa 'makata' gi tera da sorabotuvaat zaedno, celta e ista.
Oni sakaat da si imaat svoja drzhava...no taa ne se vika Makedonija, nitu yugosrbokomunjarive ke prestanat da rabotat protiv drzhavata nitu albancite ke prestanat da ja vodat Makedonija kon totalna federalizacija i konecno otcepuvanje, Mnogu pati se prasuvam dali stvarno Makedonecot denes zasluzuva svoja drzava...so izvinuvanje no turi mu k.... na edna drzhava ako neznae kako da se spravi so ovoj problem, a ovie nashle 'selo bez kuchinja' i im se mozhe.
07-02-2010, 05:36 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#17

(07-02-2010, 05:36 AM)Marko_Polog Wrote:
(07-02-2010, 05:03 AM)mence Wrote:
(07-02-2010, 03:35 AM)Marko_Polog Wrote: iskochija denes na plostad da protestiraat yugosrbokomunjarite zaedno so pederite/lezbejkite.....I sega Makedonecot dali da plache ili da se smee??
Makedonecot mora prvin da ja odbrani(raschisti) drzhavata od vnatreshnite neMakedonci koi uporno rabotat protiv drzhavata a poslem da razmisluva za se drugo.

Se slozuvam i jas so tebe.
Sekade vo svetot lugjeto sto ziveat vo taa drzava se narekuvaat po nejzinoto ime, pa logicno e da i lugjeto sto ziveat vo Makedonija treba da se makedonci.
Ama za zal golem broj e sto ne sakaat da se toa sto se...ne bi preterala koga bi kazala deka ne e mal brojot sto bi sakale da bidat kako sto rece ti yugokomunjari...
Tie placat uste za Jugoslavija, se zamisluvaat deka ce dojde den koga pak ce si zivat vo edna drzava....Ima lugje koi i posle skoro 20 godini od voveduvanjeto na DENAROT, ne go prekrsija jazikot i vikaat DINAR. Zarem toa ne e sramno, da ne mozes da si go pocituvas onaa sto e tvoe, a ne nesto tugjo da se saka.
Po mene toa e znak deka tie i ne sakaat da si imaat svoja drzava...

Ne sekoj eden sto zivee vo Makedonija po default znachi deka e Makedonec i nemozhesh da ochekuvash albanec da se izjasni ko Makedonec ili da ti bide lojalen gradjanin koga toj mnogu ubavo znae deka Republika Makedonija znachi drzhava na Makedonskiot narod...istoto vazhi i za yugosrbokomunjarite i zatoa 'makata' gi tera da sorabotuvaat zaedno, celta e ista.
Oni sakaat da si imaat svoja drzhava...no taa ne se vika Makedonija, nitu yugosrbokomunjarive ke prestanat da rabotat protiv drzhavata nitu albancite ke prestanat da ja vodat Makedonija kon totalna federalizacija i konecno otcepuvanje, Mnogu pati se prasuvam dali stvarno Makedonecot denes zasluzuva svoja drzava...so izvinuvanje no turi mu k.... na edna drzhava ako neznae kako da se spravi so ovoj problem, a ovie nashle 'selo bez kuchinja' i im se mozhe.

Albancive ne se golem problem. Toj problem se reshava mnogu lesno. Ima eden kup drzavi vo koi ima malcinstva pa funkcioniraat bez problemi. Vo momentot koga ke zavladeae zakonot na ekonomskata prisila i zakonite i Ustavot da vazat za site, medjuetnichkite tenzii ke prestanat.
Problemot e kaj del od ludje shto se narekuvaat Makedonci ama rabotat iskluchivo protiv Makedonija. Vakov napliv na Titoizacija i jugonostalgija e zastrashuvachki za Makedonija. Go gledav Frchkovski, Rizaov, Boneva na debatnite emisii. Dobiv vpechatok deka i navodnata "desnica" e totalno jugonostalgicharska.
Prichina, i na Grujo mu e jasno deka samo vo takva drzava moze da bide vlast toj ili Branko. Vo pravna drzava takvi ludje obichno se ili vo Idrizovo ili vo posebni zdravstveni institucii.
07-02-2010, 03:08 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#18

Е ова е буквален случај на "Селото гори, бабата се чешла"!
Какви бљувотини од двете страни: Грујо ќе станел аритект на проект кој нема ниту теоретски шанси да го оствари - а пак токмакот Сранко бара избори без никаква основа! А народот како овца блее и дури се расправа за овие фиктички планови.

Првин, Грујо нека достави план како мисли во рок од 4 години да го заврши овој проект, со се' финасиски проекции, временски рокови и се' што следи.
Бранко нека даде основа по која да се свикаат предвремени избори. На форумов веќе го дадов примерот што го наведува и mara-popara за петицијата од 1996-та.

Како и да е' "Скопје 2014" ми личи на Милијардата на Циле, "патот до никаде" на Бранко, пругата до Бугарија, "Вардарска Долина"....
08-02-2010, 06:54 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#19

(06-02-2010, 10:00 PM)Славјански Wrote: ацко, Александар Македонски е поим за светот и на него не му доликува друго место освен плоштадот на престолнината на Македонците.
Временската рамка на игра улога.
Тој како таков не ги негира македонскире револуционери во кои голем дел од нив и се повикуваат на него.
Погледни го повикот на разловечкото востание таму повторно ќе го најдеш Александар Македонски.
Зошто јас да се дистанцирам од Македонец кој бил толку славен ?
Затоа што иритирало некого, не разбирам.
Ако е лик од типот на Хитлер, да, не му е место никаде освен за осуда, но за еден великан кој го разнел името Македонија низ светот да дебатираме дали му е местно на плоштадот на престолнината на Македонија е само недостиг на самосвест и национално чуство, ништо друго.

За Скопје и градбите.
Скопје неможеш да го градиш во охридски стил со познатата македонска куќа.
Туку земен е урнек од репрезентативни градби од пред земјотресот и врз база на тој стил направен е концепт.
Е сега некому му се допаѓа некому не, ама да се сатанизира ова дело е невкусно и не враќа во едно старо време.
Тоа мене ме иритира.

Можеби ке повредам некое чувство, но ... што е вистинската разлика помеѓу Хитлер и Александар Велики!? И едниот и другиот сакал да го освои светот.Не сум чул дека Александар дошол до Инд и Ганд со цвеќе и книга во раце! Туку со мач и крв, исто како и Хитлер. Влегувале во туѓи територии, убивале и палеле. Силувале и наметнувале своја власт и светоглед. Кој им се спротиставувал го сотрувале со земја. Јас лично, никогаш не ги оправдувам тие дејанија. За мене, големи луѓе се тие кои напластувале во човечката цивилизација а не тие кои разградувале. И не сакал да го пронесе името Македонија, туку своето име...зошто се сметал дека е Бог. За такви луѓе, во денешно време се градат посебни институции.
(This post was last modified: 08-02-2010, 11:43 PM by hristo.)
08-02-2010, 11:40 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#20

(08-02-2010, 11:40 PM)hristo Wrote: Можеби ке повредам некое чувство, но ... што е вистинската разлика помеѓу Хитлер и Александар Велики!? И едниот и другиот сакал да го освои светот.Не сум чул дека Александар дошол до Инд и Ганд со цвеќе и книга во раце! Туку со мач и крв, исто како и Хитлер. Влегувале во туѓи територии, убивале и палеле. Силувале и наметнувале своја власт и светоглед. Кој им се спротиставувал го сотрувале со земја. Јас лично, никогаш не ги оправдувам тие дејанија. За мене, големи луѓе се тие кои напластувале во човечката цивилизација а не тие кои разградувале. И не сакал да го пронесе името Македонија, туку своето име...зошто се сметал дека е Бог. За такви луѓе, во денешно време се градат посебни институции.

Па освободил е Персия от персийците ....Индия от индийците Pos И то за цели 12 години Icon_razz))

Еве:Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
08-02-2010, 11:51 PM
Reply