Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 2.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"ФОЛКЛОРИСТА", "АКАДЕМИК", "АТАТУРК"
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:ЕКСКЛУЗИВНО: Список на НОВОЛУСТРИРАНИ по вкус на Сашо Мијалков

.од Zoran Bozinovski во Среда, 17 Август 2011 во 17:20.

ЕКСКЛУЗИВНО: Деновиве финишира процесот на НАМЕНСКА ЛУСТРАЦИЈА. Претседателот на комисијата за „јавно гиљотинирање„ на неподобни и на неистомисленици, инаку позната и како Комисија за лустрација, ТОМЕ АЏИЕВ на рака има добиено од САШО МИЈАЛКОВ, лустратор/приватник, список на следните лица:1 Ѓунер Исмаил

2. Блаже Ристевски

3. Иван Катарџиев

4. Влада Урошевиќ

5. Божин Павловски

6. Радован Павловски

7. Милан Ѓурчинов


Од минатата година, значи од почетокот на чешлањето на овој список проширен со уште десетина, после Ѓунер Исмаил, веднаш доаѓаше името на Борис Стојменов. Јавноста се сеќава на посетата на Стојменов на Историскиот архив, кога поради интересот на медиумите зградата ја напушти од задната врата. Посетата и средбата била уприличена заради личното подигање на неговото досие под име БРЕГАЛНИЦА. Претходно бил на „бацирака„ кај Сашо Мијалков и за да избегне лустрација, се согласил на потполно ставање на ТВ Канал 5 под контрола на Груевски и Мијалков. Со тоа заслужил посета кај директорот на Архив на Македонија, Зоран Тодоровски, од кого си го земал своето соработничко досие, со цел да се уништи секаква трага од него. Инаку, на „пазар„ кај Мијалков, Стојменов се испазарил да се „тргне„ и соработничкото досие на неговиот внук од Штип, др Златко Стојменов, алиас Брегалница1...Паралелно со процесот на подготовка за јавна лустрација на погоренаведените СЕДУМИНА, Мијалков подготвува и јавна пресметка проследена со спектакуларно апсење на Љубомир Фрчковски, поради наводен случај на секс со малолетничка. Последните неколку дена трае усогласување со ТВ Сител, апсењето да биде снимено и ексклузивно прикажано на оваа (не)телевизија...Дали е наменска лустрацијата ако споменативе имиња на горниот список се покриени со некои од овие псевдоними:

"Консултант", "Доктор", "Апетоза", "Либеро", "Врховен", "Фолколориста", "Академик", "Паун", "Кенгур", "Оса", "Ататурк", "Вијуга", "Папаз", "Шигета", “Полог”, “Радика”, “Бисер”, Кафе”, “Виктор”, “Рашомон, “Идризово”, “Конев”, “Славјан”, “Боро од операта”,” Анонимец”, “Вртев”, “Камера”, “Професор”, “Бујанова”, “Центар”, “Историчар”, “Драматург”, “Вандо”, “Петко”, "Гуде", "Гавран"…


Овие псевдоними се објавени пред да се започне подготовката на законот на лустрација. Закон што го предложи Андов. Значи соработниците имале доволно време да се повлечат од функциите, да се извинат. Е сега не го направиле тоа па одозгора фатиле да тераат инает со новиот Маршал. Kолку е трагично опстанале по 20, 30, 50, 60 години и сега на крај на животот да ги избркаат како вошливи кучиња.
(This post was last modified: 18-08-2011, 04:42 AM by ЈорданПетровски.)
18-08-2011, 04:40 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#2

ЕКСКЛУЗИВНО: Список на НОВОЛУСТРИРАНИ по вкус на Сашо Мијалков

.од Zoran Bozinovski во Среда, 17 Август 2011 во 17:20.

ЕКСКЛУЗИВНО: Деновиве финишира процесот на НАМЕНСКА ЛУСТРАЦИЈА. Претседателот на комисијата за „јавно гиљотинирање„ на неподобни и на неистомисленици, инаку позната и како Комисија за лустрација, ТОМЕ АЏИЕВ на рака има добиено од САШО МИЈАЛКОВ, лустратор/приватник, список на следните лица:1 Ѓунер Исмаил

2. Блаже Ристевски

3. Иван Катарџиев

4. Влада Урошевиќ

5. Божин Павловски

6. Радован Павловски

7. Милан Ѓурчинов


Од минатата година, значи од почетокот на чешлањето на овој список проширен со уште десетина, после Ѓунер Исмаил, веднаш доаѓаше името на Борис Стојменов. Јавноста се сеќава на посетата на Стојменов на Историскиот архив, кога поради интересот на медиумите зградата ја напушти од задната врата. Посетата и средбата била уприличена заради личното подигање на неговото досие под име БРЕГАЛНИЦА. Претходно бил на „бацирака„ кај Сашо Мијалков и за да избегне лустрација, се согласил на потполно ставање на ТВ Канал 5 под контрола на Груевски и Мијалков. Со тоа заслужил посета кај директорот на Архив на Македонија, Зоран Тодоровски, од кого си го земал своето соработничко досие, со цел да се уништи секаква трага од него. Инаку, на „пазар„ кај Мијалков, Стојменов се испазарил да се „тргне„ и соработничкото досие на неговиот внук од Штип, др Златко Стојменов, алиас Брегалница1...Паралелно со процесот на подготовка за јавна лустрација на погоренаведените СЕДУМИНА, Мијалков подготвува и јавна пресметка проследена со спектакуларно апсење на Љубомир Фрчковски, поради наводен случај на секс со малолетничка. Последните неколку дена трае усогласување со ТВ Сител, апсењето да биде снимено и ексклузивно прикажано на оваа (не)телевизија...Дали е наменска лустрацијата ако споменативе имиња на горниот список се покриени со некои од овие псевдоними:

"Консултант", "Доктор", "Апетоза", "Либеро", "Врховен", "Фолколориста", "Академик", "Паун", "Кенгур", "Оса", "Ататурк", "Вијуга", "Папаз", "Шигета", “Полог”, “Радика”, “Бисер”, Кафе”, “Виктор”, “Рашомон, “Идризово”, “Конев”, “Славјан”, “Боро од операта”,” Анонимец”, “Вртев”, “Камера”, “Професор”, “Бујанова”, “Центар”, “Историчар”, “Драматург”, “Вандо”, “Петко”, "Гуде", "Гавран"…


Овие псевдоними се објавени пред да се започне подготовката на законот на лустрација. Закон што го предложи Андов. Значи соработниците имале доволно време да се повлечат од функциите, да се извинат. Е сега не го направиле тоа па одозгора фатиле да тераат инает со новиот Маршал. Kолку е трагично опстанале по 20, 30, 50, 60 години и сега на крај на животот да ги избркаат како вошливи кучиња.

Kолку е трагично опстанале по 20, 30, 50, 60 години и сега на крај на животот да ги избркаат како вошливи кучиња.

DA ne si na veruvanje deka gi pustat niz voda poradi nekoj los minal trud ,sto ne odrabotile vo mnogu blisko minato?????????
Marsalot e ist,a Vesilije e ziv,se e drugo zabava ,ama jebiga deca se zaigraa.
Inace sum za Lustracija ne samo na ovie na site ,ama??????
Ne predvidea deka Janakie od Gradeznistvo taka ke gi nameste so Canovski ,da ne namestea Kosmos ,mozea da Lustrirat kako i koga sakat i im trebit.
Dokumenti za Kodosi i Sorabotnici i Sledeni od 1990 ne samo prema Belgrad tuku vo dva originala sa bile.
Na ovie gore spomenati od kopii se Lustrirat i na Beograd ne mu trebat poecko veke.
18-08-2011, 06:47 AM
Reply
Guest
Unregistered

 
#3

Selektivna primena na bilo koj zakon e pogubno za edna drzava a posebno na zakon za lustracija.
Moze da se otvorat procesi na revansizam od koi sto tesko ke se oslobodime.
Inaku procistuvanjeto e mnogu zdrava rabota za edno opstestvo,ako e sprovedena so konsenzus na drzavno nivo a ne po zelba na poedinci ili vo licen interes.
No ocigledno sme mala drzava so isprepleteni licni interesi i ovoj zakon tesko deka ke uspee.
18-08-2011, 09:32 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

(18-08-2011, 09:32 AM)Guest Wrote: Selektivna primena na bilo koj zakon e pogubno za edna drzava a posebno na zakon za lustracija.
Moze da se otvorat procesi na revansizam od koi sto tesko ke se oslobodime.
Inaku procistuvanjeto e mnogu zdrava rabota za edno opstestvo,ako e sprovedena so konsenzus na drzavno nivo a ne po zelba na poedinci ili vo licen interes.
No ocigledno sme mala drzava so isprepleteni licni interesi i ovoj zakon tesko deka ke uspee.


Се слагам Госту дека селективната примена на законорт за лустрација е лоша. Законот каков што е усвоен и во држава во која од демократија нема ни Д, неможе да се очекува инаква лустрација освен како употреба на истата за уцена на верност кон новиот МАРШАЛ.
Но во секое зло има и по малку добро, затоа го дадов списокот на псевдоними за да се види дека сите кои се на листата на идните големи имиња кои ке бидат лустрирани биле СОРАБОТНИЦИ. Да ја спречам манипулацијата, која ни ја сакааат да ја наметнат дека се избрани невини луѓе, луѓе кои по друг основ му пречат на Груевски. Да повторам едно мое убедување, оваа и ваква лустрација не ја диктира Груевски и Мијалков тие само ја спроведуваат. Изборот го прави ЦЕНТРАЛАТА.
Во редовите на ДПМНЕ има неколку соработника од голем калибар но дел од нив нема по кој основ по сегашниот закон да се лустрираат. Најеклатантни примери се КОНСУЛТАНТ и ГУДЕ.
18-08-2011, 01:55 PM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#5

(18-08-2011, 01:55 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(18-08-2011, 09:32 AM)Guest Wrote: Selektivna primena na bilo koj zakon e pogubno za edna drzava a posebno na zakon za lustracija.
Moze da se otvorat procesi na revansizam od koi sto tesko ke se oslobodime.
Inaku procistuvanjeto e mnogu zdrava rabota za edno opstestvo,ako e sprovedena so konsenzus na drzavno nivo a ne po zelba na poedinci ili vo licen interes.
No ocigledno sme mala drzava so isprepleteni licni interesi i ovoj zakon tesko deka ke uspee.


Се слагам Госту дека селективната примена на законорт за лустрација е лоша. Законот каков што е усвоен и во држава во која од демократија нема ни Д, неможе да се очекува инаква лустрација освен како употреба на истата за уцена на верност кон новиот МАРШАЛ.
Но во секое зло има и по малку добро, затоа го дадов списокот на псевдоними за да се види дека сите кои се на листата на идните големи имиња кои ке бидат лустрирани биле СОРАБОТНИЦИ. Да ја спречам манипулацијата, која ни ја сакааат да ја наметнат дека се избрани невини луѓе, луѓе кои по друг основ му пречат на Груевски. Да повторам едно мое убедување, оваа и ваква лустрација не ја диктира Груевски и Мијалков тие само ја спроведуваат. Изборот го прави ЦЕНТРАЛАТА.
Во редовите на ДПМНЕ има неколку соработника од голем калибар но дел од нив нема по кој основ по сегашниот закон да се лустрираат. Најеклатантни примери се КОНСУЛТАНТ и ГУДЕ.

Joco, a po koj osnov mozelo da se lustriraat?

An inch today is tomorrow’s mile.
18-08-2011, 02:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

(18-08-2011, 02:46 PM)montehristo Wrote:
(18-08-2011, 01:55 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(18-08-2011, 09:32 AM)Guest Wrote: Selektivna primena na bilo koj zakon e pogubno za edna drzava a posebno na zakon za lustracija.
Moze da se otvorat procesi na revansizam od koi sto tesko ke se oslobodime.
Inaku procistuvanjeto e mnogu zdrava rabota za edno opstestvo,ako e sprovedena so konsenzus na drzavno nivo a ne po zelba na poedinci ili vo licen interes.
No ocigledno sme mala drzava so isprepleteni licni interesi i ovoj zakon tesko deka ke uspee.


Се слагам Госту дека селективната примена на законорт за лустрација е лоша. Законот каков што е усвоен и во држава во која од демократија нема ни Д, неможе да се очекува инаква лустрација освен како употреба на истата за уцена на верност кон новиот МАРШАЛ.
Но во секое зло има и по малку добро, затоа го дадов списокот на псевдоними за да се види дека сите кои се на листата на идните големи имиња кои ке бидат лустрирани биле СОРАБОТНИЦИ. Да ја спречам манипулацијата, која ни ја сакааат да ја наметнат дека се избрани невини луѓе, луѓе кои по друг основ му пречат на Груевски. Да повторам едно мое убедување, оваа и ваква лустрација не ја диктира Груевски и Мијалков тие само ја спроведуваат. Изборот го прави ЦЕНТРАЛАТА.
Во редовите на ДПМНЕ има неколку соработника од голем калибар но дел од нив нема по кој основ по сегашниот закон да се лустрираат. Најеклатантни примери се КОНСУЛТАНТ и ГУДЕ.

Joco, a po koj osnov mozelo da se lustriraat?Само ако се на функција која бара поднесување на изјава дека не биле соработници.
18-08-2011, 02:51 PM
Reply
Nikola Jelovac Offline
Member
***

Posts: 56
Joined: Jul 2011
Reputation: 0
#7

Каде е објавен овој текст на Зоран Божиновски?
18-08-2011, 04:11 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#8

И сега излегува дека лустраторите ќе најдат повеќе кодоши помеѓу научниците, писателите, уметниците, а во политика скоро никого не најдоа. Што ти било разлика помеѓу ’мек’ и ’тврд’ комунизам. Првиот се занимавал само со наука и уметност, а другиот и со политичарите. Абе ајде...

Голема глупост ќе излезе ова, секој дел од општеството бил контролиран, од овие имиња од МАНУ се гледа колку голема била таа контрола, а замислете како било кај секој што имал било каква врска со политика, судство...

Ме интересираше дали е испазарен Блаже Ристовски во коалициониот договор помеѓу Груевски и ќерката на Блаже. Можеби е премногу јасно и познато за Блаже за да можат да го скријат, ќе видиме...

П.С. Ова со Фрчковски не знам колку е точно, но се потврдува тоа што го пишувам, пресметката со тие луѓе се води за сосема други прашања, а не за нивните политички гревови. Затоа што решавање на тие нивни големи гревови (политички) ќе доведе и до демонтирање на еден систем, а овие тоа не го сакаат. И ќе ти кажат, еве ние ја отворивме Надеж, или ние ќе го уапсиме Фрчковски, а во суштина ништо не се сменило.

18-08-2011, 04:12 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#9

Ако се сеќавам на една колумна на Јордан Петровски и Дане Поповски, објавена на овој форум е дека Грујо наместо лустрација,спроведува диференцијација.
Самиот предлагач Стојан Андов,многу лукаво го ставил условот кој треба да биде лустриран:Ако е носител на јавна функција.
Со тоа тие што не се носители на јавна функција а се соработници ќе можат да го избегнат мечот на правдата.Така да самиот предлагач Стојан Андов вусшност сака Лустрацијата да е ДИФЕРЕНЦИЈАЦИЈА, И КАЗНУВАЊЕ НА НЕПОСЛУшНИТЕ.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
18-08-2011, 04:54 PM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#10

(18-08-2011, 04:12 PM)acko Wrote: И сега излегува дека лустраторите ќе најдат повеќе кодоши помеѓу научниците, писателите, уметниците, а во политика скоро никого не најдоа. Што ти било разлика помеѓу ’мек’ и ’тврд’ комунизам. Првиот се занимавал само со наука и уметност, а другиот и со политичарите. Абе ајде...

Голема глупост ќе излезе ова, секој дел од општеството бил контролиран, од овие имиња од МАНУ се гледа колку голема била таа контрола, а замислете како било кај секој што имал било каква врска со политика, судство...

Ме интересираше дали е испазарен Блаже Ристовски во коалициониот договор помеѓу Груевски и ќерката на Блаже. Можеби е премногу јасно и познато за Блаже за да можат да го скријат, ќе видиме...

П.С. Ова со Фрчковски не знам колку е точно, но се потврдува тоа што го пишувам, пресметката со тие луѓе се води за сосема други прашања, а не за нивните политички гревови. Затоа што решавање на тие нивни големи гревови (политички) ќе доведе и до демонтирање на еден систем, а овие тоа не го сакаат. И ќе ти кажат, еве ние ја отворивме Надеж, или ние ќе го уапсиме Фрчковски, а во суштина ништо не се сменило.

Acko, koja bese negovata kjerka?

An inch today is tomorrow’s mile.
18-08-2011, 07:01 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

(18-08-2011, 07:01 PM)montehristo Wrote:
(18-08-2011, 04:12 PM)acko Wrote: И сега излегува дека лустраторите ќе најдат повеќе кодоши помеѓу научниците, писателите, уметниците, а во политика скоро никого не најдоа. Што ти било разлика помеѓу ’мек’ и ’тврд’ комунизам. Првиот се занимавал само со наука и уметност, а другиот и со политичарите. Абе ајде...

Голема глупост ќе излезе ова, секој дел од општеството бил контролиран, од овие имиња од МАНУ се гледа колку голема била таа контрола, а замислете како било кај секој што имал било каква врска со политика, судство...

Ме интересираше дали е испазарен Блаже Ристовски во коалициониот договор помеѓу Груевски и ќерката на Блаже. Можеби е премногу јасно и познато за Блаже за да можат да го скријат, ќе видиме...

П.С. Ова со Фрчковски не знам колку е точно, но се потврдува тоа што го пишувам, пресметката со тие луѓе се води за сосема други прашања, а не за нивните политички гревови. Затоа што решавање на тие нивни големи гревови (политички) ќе доведе и до демонтирање на еден систем, а овие тоа не го сакаат. И ќе ти кажат, еве ние ја отворивме Надеж, или ние ќе го уапсиме Фрчковски, а во суштина ништо не се сменило.

Acko, koja bese negovata kjerka?Предесдателката на ДОМ, Лилјана Поповска
18-08-2011, 07:28 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#12

Pred nekolku godini imase edna polemika vo "Fokus" pomegu akd.Blaze Ristovski i direktorot na arhivot Todorovski.Vsusnost polemikata bese dali nekogas K.P.Misirkov se izjasnil kako bugarin ili ne.Todorovski tvrdese deka DA i deka postoi takov dokument vo arhivot a B.Ristovski deka Misirkov niogas ne se izjasnil kako bugarin i deka Todorovski pogresno go interpretira dokumentot (taa dupka ne e dupka).Na kraj vo poslednoto svoe pismo vidno iznerviran Todorovski go pokani akademikot prvo da se izlustriraat pa potoa da polemiziraat.
B.Ristovski od toj moment ja prekina polemikata i iscezna.
Indikativno!!!!!
ps.Ako nekoj gi ima tie broevi na "Fokus" i ako ne mu e macno moze da gi postira - blagodaram.
19-08-2011, 09:26 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

(19-08-2011, 09:26 AM)Guest Wrote: Pred nekolku godini imase edna polemika vo "Fokus" pomegu akd.Blaze Ristovski i direktorot na arhivot Todorovski.Vsusnost polemikata bese dali nekogas K.P.Misirkov se izjasnil kako bugarin ili ne.Todorovski tvrdese deka DA i deka postoi takov dokument vo arhivot a B.Ristovski deka Misirkov niogas ne se izjasnil kako bugarin i deka Todorovski pogresno go interpretira dokumentot (taa dupka ne e dupka).Na kraj vo poslednoto svoe pismo vidno iznerviran Todorovski go pokani akademikot prvo da se izlustriraat pa potoa da polemiziraat.
B.Ristovski od toj moment ja prekina polemikata i iscezna.
Indikativno!!!!!
ps.Ako nekoj gi ima tie broevi na "Fokus" i ako ne mu e macno moze da gi postira - blagodaram.[Image: df.aspx?isGallary=true&shareID=5093121&fileID=259513340]

[Image: df.aspx?isGallary=true&shareID=5093121&fileID=259513458]


[Image: df.aspx?isGallary=true&shareID=5093121&fileID=259513618]
19-08-2011, 10:39 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#14

1.Iskazuvam blagodarnost do Jordan za inventinata usluga so postiranje na tekstot.
2.Moe mislenje e deka ako vnimatelno se procita pisanieto na Z.Todorovski nekoi raboti stanuvaat pojasni vo vrska so MANU i posebno so "Folkloristot"????
20-08-2011, 07:16 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

(18-08-2011, 07:28 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(18-08-2011, 07:01 PM)montehristo Wrote:
(18-08-2011, 04:12 PM)acko Wrote: И сега излегува дека лустраторите ќе најдат повеќе кодоши помеѓу научниците, писателите, уметниците, а во политика скоро никого не најдоа. Што ти било разлика помеѓу ’мек’ и ’тврд’ комунизам. Првиот се занимавал само со наука и уметност, а другиот и со политичарите. Абе ајде...

Голема глупост ќе излезе ова, секој дел од општеството бил контролиран, од овие имиња од МАНУ се гледа колку голема била таа контрола, а замислете како било кај секој што имал било каква врска со политика, судство...

Ме интересираше дали е испазарен Блаже Ристовски во коалициониот договор помеѓу Груевски и ќерката на Блаже. Можеби е премногу јасно и познато за Блаже за да можат да го скријат, ќе видиме...

П.С. Ова со Фрчковски не знам колку е точно, но се потврдува тоа што го пишувам, пресметката со тие луѓе се води за сосема други прашања, а не за нивните политички гревови. Затоа што решавање на тие нивни големи гревови (политички) ќе доведе и до демонтирање на еден систем, а овие тоа не го сакаат. И ќе ти кажат, еве ние ја отворивме Надеж, или ние ќе го уапсиме Фрчковски, а во суштина ништо не се сменило.

Acko, koja bese negovata kjerka?Предесдателката на ДОМ, Лилјана Поповска
Quote:Дневен „Фокус“: Роднини на владини функционери ја кочат лустрацијатаПознат академик - фолклорист, кој е роднина на висок владин функционер, како и академик - писател, се кочничарите, поради кој лустраторите заглавија со чешлањето на кодошките досиеја, пишува денешен дневен „Фокус“. На листата на кодоши, според весникот, има и еден албански интелектуалец, како и еден есеист и поет. Инаку, следни на ред да го минат лустрацискиот филтер се новинарите.

22-11-2011, 01:22 PM
Reply