Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 14 Vote(s) - 3.36 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
РАСКОЛОТ ВО ВМРО ДПМНЕ ВИСТИНСКИ ИЛИ ДЕЛО НА СДБ-УДБе
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Дали случајот „СИНА ПТИЦА“ не е пакување? Главен актер е Маноил Јаковлевски, за кого „пакувачите“ од УДБ-а велат:„...се потврдени сознанијата дека се поврзал со екстремното и милитантното крило на оваа партија [ВМРО ДПМНЕ, м.з.] кое заговара насилно и оружено загрозување на поредокот на Република Македонија загарантиран со Уставот. За таа цел веќе превзема активности за испитување на можности за нелегално купување оружје во странство и негово нелегално внесување во Републикава. …

[Image: predlog-za-sledenje-1-1-1-1.jpg]

[Image: predlog-za-sledenje-2-1-1-1.jpg]

„...За таа цел претседателот на ‘Задграничниот комитет’ Мане Јаковлески од Берлин и секретарот Ристо Паргов од Брисел во неколку наврати престојувале во Бугарија каде воделе преговори со претставници на бугарската армија, за што со одредени потврдени сознанија располага и СДБ.“ (Предлог за следење на М.Ј. од страна на Втората управа во СДБ при МВР, поднесен од Началникот Добри Величковски на 2.12.1991, одобрен истиот ден од Потсекретарот Слободан Богоески)

[Image: sina-ptica-2.jpg]

Мане Јаковлевски, како што знае целата македонска јавност воопшто не е суден, ниту осуден, а сознанијата „се потвредни“!? Не станува збор за ништо друго, туку за успешен обид да се „спакува“ дека ВМРО ДПМНЕ е терористичка и пробугарска партија. „Нашиот“ Маноил, по „пакувањето“ е награден и од УДБ-а и од Георгиевски и од Груевски!


Дали човек со грам логика ке поверува дека УДБа ке направи таков превид па човек кој е ниван ОПЕРАТИВНА ПОЗИЦИЈА во Западен Берлин ке е Бугарски шпиун. И згора на тоа да не го казни во годините по тоа откако за него ке има "ПОТВРДЕНИ СОЗНАНИЈА" дека кнтактирал со БНугарскиот воен врв за нивно ангажирање во Македонија. Бугарите сигурно тој ангажман не би го правеле бадијала.
единствено логично обајснување е дека преговотите на ИОЕРАТИВНАТА ПОЗИЦИЈА со Бугарскиот воен врв имала за цел на ВМРО ДПМНЕ да му залепи етикета на пробугарска партија.


Quote:[Image: jak1_1_zps28ad7da8.jpg]


[Image: jak2_1_zps7aab71bb.jpg]


[Image: jak3_1_zps293d2ee0.jpg]
19-05-2013, 11:38 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

[Image: 2450dg0.jpg]
[Image: 2i0cfep.jpg]


[Image: 20u1pfl.jpg][Image: 2vnj2vt.jpg]


[Image: o0njb6.jpg][Image: eju90h.jpg]
24-09-2013, 12:37 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

[Image: 2i0cfep.jpg]


Дали ке можеме денеска со сигурност да проговоримње која струја навистина постоела во ВМРО ДПМНЕ. Дали "врховистичката пробугарската" или "просрпската"

За пробугарската, врховитичката досега нема ниту еден цврст материјален доказ, барем јас не сум сретнал.

За просрпската има:Фирмата на КОС чии директор е Чедо Радомировиќ по изјава на самиот Радомидовиќ на ВМРО ДПМНЕ му дава околу 400 илјади германски марки.
зошто КОС ке го финансира ВМРО ДПМНЕ

[Image: 14jwwv6.jpg]


Вториот доказ е несоборлив.
Диневски човек кој го напиша памфлетот за РАСКОЛОТ, во кој се обиде со сите сили да докаже дека Доста Димовска е човек на Бугарските служби во видеово вели дека Доста е човек на Белград и дека Доста глумела бугарофилка за потребите на српските служби.

24-09-2013, 01:24 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

[Image: razbivanje-na-vmro-dpmne-1.jpg]


[Image: razbivanje-na-vmro-dpmne-2.jpg]
05-02-2014, 12:04 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

[Image: razbivanje-na-vmro-dpmne-3.jpg]


[Image: razbivanje-na-vmro-dpmne-4.jpg]
05-02-2014, 12:05 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

[Image: razbivanje-na-vmro-dpmne-5.jpg]


[Image: razbivanje-na-vmro-dpmne-6.jpg]


Од оваа временска дистанца можеме лесно да просудиме за многу работи па и за улогата на КСИО или СИПА
05-02-2014, 12:15 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

В.М.Р.О - Внатрешна Македонска Револуционерна Организација: ЧЕТИТЕ ЗА СЛОБОДНА И АВТОНОМНА МАКЕДОНИЈА.

Четнички одреди на ВМРО.

Retko koj znae deka ova avtorizacija ja otkradnuvat Cetnici na D.Mihailovic.Kaj nas denes se kazuva Kumita-Komita.

I doagame do Udruzeni Cetnici Komiti
08-02-2014, 09:41 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Вистината е како шило !!
(This post was last modified: 16-10-2017, 12:39 PM by ЈорданПетровски.)
22-02-2015, 01:40 PM
Reply