Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.23 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
РАСКОЛОТ ВО ВМРО ДПМНЕ ВИСТИНСКИ ИЛИ ДЕЛО НА СДБ-УДБе
Author Message
Alexandro Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

Јордане, Црни Јордане!
Лупаш братко ко Максим по дивизија! (Морам вака директно со оглед на тоа што го издроби погоре, а ти ако сакаш бриши ме!)
1. Ти не си повикан ниту дораснат да ме прозиваш дали ми смета или не додавката. Не барем мене кој уште во 1989 година го дигна својот глас против комунистичката диктатура во Југославија и подредената положба на Македонија во ЈУ федерацијата како последица на режимот на Колишевски! Ако сакаш да се увериш во тоа погедај ја иницијатаивата за одговорност на тогашната Влада на Глигорие Гоговски од 7.09.1989 година и сите мои колумни од тој период! Тогаш немаше ни „В“ од ВМРО ДПМНЕ!
2. Твојата опседнатост со Радомировиќ преку кого провидно настојуваш да го оцрниш целото македонско крило кое се судри со твоите бугаромански пријатели добива патолошки димензии. Па веројатно затоа измислуваш некакви си пари од Генекс незнам од кој и се служиш со невистини. Разбирам дека не си бил никаков фактор во партијата за да знаеш за многу работи (ниту јас незнам за се’) но тоа не ти дава право да шпекулураш и манипулираш. За која закупнина зборуваш Јордане? Просториите во кои и денес се наоѓа седиштето на ВМРО ДПМНЕ беа едноставно узурпирани од страна на партијата во кои претходно се наоѓаше еден СИЗ кој пропадна а во него работеше Томе Цевката! Никаква закупнина никому не се плаќаше. И ако имало некакви пари немаше секој месец да ни ја исклучуваат струјата и телефоните а ние да се приклучуваме на диво! Не збори за работи за кои немаш поим.
3. Пак те повикувам - дај наведи конкретен доказ или барем една постапка на Радомировиќ која била спротивна на интересите на партијата и и’ нанела штета! Колку што знам твоето пријателство и ортаклак со Далаверски беа многу поголеми од на било кој друг во партијата! Ти сам го наведе тоа во некои поранешни интервјуа во Фокус!
И на крај - за вистинската улога на Радомировиќ најдобро може да ти кажат Флоровски и Димовска оти тие го донесоа некаде во 1994 година.
Со ова ја прекинувам натамошната дискусија на овој пост!
17-04-2010, 02:50 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(17-04-2010, 02:50 PM)Alexandro Wrote: Јордане, Црни Јордане!
Лупаш братко ко Максим по дивизија! (Морам вака директно со оглед на тоа што го издроби погоре, а ти ако сакаш бриши ме!)
1. Ти не си повикан ниту дораснат да ме прозиваш дали ми смета или не додавката. Не барем мене кој уште во 1989 година го дигна својот глас против комунистичката диктатура во Југославија и подредената положба на Македонија во ЈУ федерацијата како последица на режимот на Колишевски! Ако сакаш да се увериш во тоа погедај ја иницијатаивата за одговорност на тогашната Влада на Глигорие Гоговски од 7.09.1989 година и сите мои колумни од тој период! Тогаш немаше ни „В“ од ВМРО ДПМНЕ!
2. Твојата опседнатост со Радомировиќ преку кого провидно настојуваш да го оцрниш целото македонско крило кое се судри со твоите бугаромански пријатели добива патолошки димензии. Па веројатно затоа измислуваш некакви си пари од Генекс незнам од кој и се служиш со невистини. Разбирам дека не си бил никаков фактор во партијата за да знаеш за многу работи (ниту јас незнам за се’) но тоа не ти дава право да шпекулураш и манипулираш. За која закупнина зборуваш Јордане? Просториите во кои и денес се наоѓа седиштето на ВМРО ДПМНЕ беа едноставно узурпирани од страна на партијата во кои претходно се наоѓаше еден СИЗ кој пропадна а во него работеше Томе Цевката! Никаква закупнина никому не се плаќаше. И ако имало некакви пари немаше секој месец да ни ја исклучуваат струјата и телефоните а ние да се приклучуваме на диво! Не збори за работи за кои немаш поим.
3. Пак те повикувам - дај наведи конкретен доказ или барем една постапка на Радомировиќ која била спротивна на интересите на партијата и и’ нанела штета! Колку што знам твоето пријателство и ортаклак со Далаверски беа многу поголеми од на било кој друг во партијата! Ти сам го наведе тоа во некои поранешни интервјуа во Фокус!
И на крај - за вистинската улога на Радомировиќ најдобро може да ти кажат Флоровски и Димовска оти тие го донесоа некаде во 1994 година.
Со ова ја прекинувам натамошната дискусија на овој пост!


Би те замолил да ми одговориш дали оваа е точно :


(17-04-2010, 01:28 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Еве што пишува во "Документираната историја":


(04-03-2010, 10:23 PM)mara-popara Wrote:
Quote:Raskolot vo VMRO-DPMNE - Dokumentirana istorija!

Page 23 of 33

Toa na Sokolov i Dinevski ke im prozvuchi dosta chudno, pred se, poradi bliskosta na Georgievski so Chedo Radomirovikj-soprugata na Georgievski e na platen spisok vo firmata na Radomirovif "Tehnokom", zaedno bea vo Hrvatska i Italija, Radomirovikj e najgolem sponzor na Partijata, no i lichno na Lj.G. mu pomognal pri kupuvanjeto na stanot, finansiral golem broj negovi patuvanja vo stranstvo i t.n.


Па потоа ке ја продолжиме дискусијарта понатака.
Исфрли го поимот Радомировиќ, јас за него не дискутирам. Да се во прашање негови пари нема збор да кажам.
17-04-2010, 03:11 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(17-04-2010, 02:50 PM)Alexandro Wrote: Јордане, Црни Јордане!
Лупаш братко ко Максим по дивизија! (Морам вака директно со оглед на тоа што го издроби погоре, а ти ако сакаш бриши ме!)
1. Ти не си повикан ниту дораснат да ме прозиваш дали ми смета или не додавката. Не барем мене кој уште во 1989 година го дигна својот глас против комунистичката диктатура во Југославија и подредената положба на Македонија во ЈУ федерацијата како последица на режимот на Колишевски! Ако сакаш да се увериш во тоа погедај ја иницијатаивата за одговорност на тогашната Влада на Глигорие Гоговски од 7.09.1989 година и сите мои колумни од тој период! Тогаш немаше ни „В“ од ВМРО ДПМНЕ!

Очекував дека ке собереш сила да одговориш кога си манипулирал: тогаш кога си ја пишувал "ДОКУМРНТИРАНАТА ИСТОРИЈА" или денеска кога се обидуваш да ја одбраниш по секоја цена.
Да те потсетам на прашањето:

(17-04-2010, 03:11 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Би те замолил да ми одговориш дали оваа е точно :


(17-04-2010, 01:28 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Еве што пишува во "Документираната историја":


(04-03-2010, 10:23 PM)mara-popara Wrote:
Quote:Raskolot vo VMRO-DPMNE - Dokumentirana istorija!

Page 23 of 33

Toa na Sokolov i Dinevski ke im prozvuchi dosta chudno, pred se, poradi bliskosta na Georgievski so Chedo Radomirovikj-soprugata na Georgievski e na platen spisok vo firmata na Radomirovif "Tehnokom", zaedno bea vo Hrvatska i Italija, Radomirovikj e najgolem sponzor na Partijata, no i lichno na Lj.G. mu pomognal pri kupuvanjeto na stanot, finansiral golem broj negovi patuvanja vo stranstvo i t.n.


Па потоа ке ја продолжиме дискусијарта понатака.
Исфрли го поимот Радомировиќ, јас за него не дискутирам. Да се во прашање негови пари нема збор да кажам.


Твојот ПАМФЛЕТ "Документирана Историја" Диневски и онаа што си го работел со КСИО, зборува декла твојот бунт не бил за ДЕМОКРАТИЗАЦИЈА на Македонија. Ти 1989 година, си бил незадоволен од спроведувањето на КОМУНИЗМОТ. Си барал смена на "корумпираните" комунисти за да ги замените вие "ПРАВОВЕРНИТЕ". Со КСИО сакавте во ДЕМОКРАТСКА партија да воведете УДБИни методи. Ти, Змејко и Соколов да бидете сива еминенција или да одработите нечија агенда. Смените кои ги направивте по ОК после Кичево кажуваат што ви било целта. Далаверски, Велев....се дело на КСИО.

Барањето и "пронаоѓањето" на Бугарштината ОД 1945 до 1990 година го практикувала УДБА, а од 1990 навака ИНСТАЛАЦИИТЕ.


Еве еште еднаш да прочиташ што треба да сториш за да обвиниш некого:

Quote:Времето на ПАРТИСКА ПОЛИЦИЈА требело да заврши 1990 година со воведување на повекепартизмот. Ама по се не завршило.

За мислење и лично декларирање несмееш да судиш никој, тоа е повреда на човекови права која ја има и во Македонскиот устав. Се суди за ДЕЛА ПРОТИВ ДРЖАВАТА затоа побарав да презентираш нешто од тие КОНКРЕТНИ АКТИВНОСТИ: Прогласи, Формирани Групи, Записници од Состаноци, Контакти со Разузнавачки и други структури на Бугарија и др....

Кој што сторил за Македонија седумдесетите, осумдесетите, деведесетите ке каже историјата а и ЛУСТРАЦИТА. Која кога тогаш ке се спроведе.
18-04-2010, 01:52 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(17-04-2010, 02:50 PM)Alexandro Wrote: Јордане, Црни Јордане!

2. Твојата опседнатост со Радомировиќ преку кого провидно настојуваш да го оцрниш целото македонско крило кое се судри со твоите бугаромански пријатели добива патолошки димензии. Па веројатно затоа измислуваш некакви си пари од Генекс незнам од кој и се служиш со невистини. Разбирам дека не си бил никаков фактор во партијата за да знаеш за многу работи (ниту јас незнам за се’) но тоа не ти дава право да шпекулураш и манипулираш. За која закупнина зборуваш Јордане? Просториите во кои и денес се наоѓа седиштето на ВМРО ДПМНЕ беа едноставно узурпирани од страна на партијата во кои претходно се наоѓаше еден СИЗ кој пропадна а во него работеше Томе Цевката! Никаква закупнина никому не се плаќаше. И ако имало некакви пари немаше секој месец да ни ја исклучуваат струјата и телефоните а ние да се приклучуваме на диво! Не збори за работи за кои немаш поим.

Јас со Доста сум во војна од летото 1991 година, од моментот кода се судривме околу ГЛАС.
Има нешто друго многу чудно, блските врски уште 1993 година на вашата перјаница Филип Петровски и "бугарашката" Доста Димовска

[Image: 169n81f.jpg]

Како тоа КСИО да незнае за ова.

наравоучение: Филип никогаш не ве ИЗДАЛ. Проблемот ви е во тоа што никогаш не сте помислиле дека некој некогаш ке седне и ке почне да ги врзува работите а со тоа да ги соголува ИНСТАЛАЦИИТЕ.

Но да се вратиме на твоите писаниа, по стоти пат ти повторувам. Зборуваме за парите со кои е ФИНАСИРАНО ВМРО ДПМНЕ. Тие пари не биле на Радомировиќ, туку на GENEX.
Зошто GENEX, фирма на КОС ке го финсира ВМРО ДПМНЕ. ????

Alexandro, треба да одговориш на оваа да видиме кога си манипулирал.


(04-03-2010, 10:23 PM)mara-popara Wrote:
Quote:Raskolot vo VMRO-DPMNE - Dokumentirana istorija!

Page 23 of 33

Toa na Sokolov i Dinevski ke im prozvuchi dosta chudno, pred se, poradi bliskosta na Georgievski so Chedo Radomirovikj-soprugata na Georgievski e na platen spisok vo firmata na Radomirovif "Tehnokom", zaedno bea vo Hrvatska i Italija, Radomirovikj e najgolem sponzor na Partijata, no i lichno na Lj.G. mu pomognal pri kupuvanjeto na stanot, finansiral golem broj negovi patuvanja vo stranstvo i t.n.


Значи Радомировиќ ме лажел кога ми покажувал вирмани за уплата на закупнината.
18-04-2010, 02:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(17-04-2010, 02:50 PM)Alexandro Wrote: Јордане, Црни Јордане!

3. Пак те повикувам - дај наведи конкретен доказ или барем една постапка на Радомировиќ која била спротивна на интересите на партијата и и’ нанела штета! Колку што знам твоето пријателство и ортаклак со Далаверски беа многу поголеми од на било кој друг во партијата! Ти сам го наведе тоа во некои поранешни интервјуа во Фокус!


За моето пријателство и ортаклак со Далаверски велиш си прочитал ама по се си заборавил што сум напишал, па да те потсетам:

Quote:ПЕПИ ДЕБЕЛ” МИ ГО НАМЕТНА
ДАРАВЕЛСКИ


Интересно, иако досието е отворено во 1993 година, првите службени белешки за мене датираат од втората половина на 1992, односно после падот на владата на Кљусев. Не можам да верувам дека скоро сите луѓе од 1991 год. па до последните денови на мојот престој во Македонија, биле луѓе пратени или обработувани од УДБА ( така го нарекувам оној дел од структурите на ДБК на Македонија кој се ставил во интерес на Србија). Значи, улогата на УДБА била да бидам секој момент под контрола, јас и оние луѓе кои биле околу мене, а биле исто загрижени за судбината на Македонија. Втора цел им била финансиски да ме уништат, како би било оневозможено финансирањето на ВМРО од моја страна.(Тогаш и немаше многу луѓе од Македонија кои го финансираа ВМРО-ДПМНЕ). Во досието има многу личности од Куманово (скоро сите се поврзани со работата со мене), кои биле викани на
информативни разговори и за кои има т.н. службени белешки, за да дознаат каков човек сум, со кого се дружам и сл. Сега, ми е јасно дека целта на такви разговори не била суштинско водење на досието, туку под формален плашт на водење досие, да се испрашуваат луѓе за мене, а со тоа да им се стави до знаење дека работењето со мене, може да биде лоша работа за нив. Сепак, поголем дел од луѓето кои се наведени со име и презиме (бидејќи има и голема група на луѓе кои давале информации за мене, се под шифра и тие се вистинските соработници на УДБА), како личности кои давале информации за мене за формирањето на досието, биле коректни во одговорот. И за тоа им благодарами секогаш ќе ги почитувам.
Но, имало и намерни, невистинити инсинуации, со кои се сакало да се оправда отворањето на досието. Така на пример, во една од службените белешки, еден од испитуваните тврдел дека сум му покажувал торба, каде имало 1.200.000 ДМ, за кои сум кажал дека треба да се носат кај некој човек во Бугарија. Штосот е, да
се наведе во досието дека некакви пари се носат за Бугарија, т.е.дека сум бугараш.
Поопасен вид на луѓе беа тие кои ми се местеле да ми бидат деловни пријатели, да ме натераат да соработувам со нив и да ме осиромашат, т.е. финансиски уништат со, намерно од нивна страна, уништување на зделките и деловните договори. Еден од луѓето кои ги
сретнав сега во досието, некаде на почетокот на 1994 г. ми обрна дискретно внимание да внимавам со кого ќе работам, бидејќи ми се подготвува голема игра.
На пример, Димковски Предраг - “ПЕПИ ДЕБЕЛ”, кој незабележително ми стана нераздвоен придружник од 1991 па навака, немаше ден да не дојде во мојата кафеана. Ми зборуваше да го вклучам и Драган
Даравелски во бизнисот, а на тој начин да го помогнеме ВМРО на претстојните избори. Прифатив, бидејќи мислев дека се чисти луѓе и така ќе се сочувам од играта која ми се подготвува. Мислејќи дека се чесни и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ, ценев дека со заедничките бизниси зделките ќе бидат посигурни, а на тој начин и дел од профитот ќе можеме да го оставаме на ВМРО. Но, не било така.
Во почеток ни тргна бизнисот.
Верувајќи во нив, не сомневајќи се во ништо, ги воведов во мојот бизнис. Ги запознав со сите моите деловни пријатели. Така, за релативно кратко време ( околу 4 месеци) направивме обрт за околу 5.000.000 ДМ. За тоа време, тие го запознаа целиот мој бизнис. Што работам, со кого работам и како работам. После тој, првичен успех, „колата тргна надолу“ . Се што започнавме, завршуваше неуспешно. Сите заеднички зделки со нив, понатаму, беа погубни за мојот бизнис.

ПРИСЛУШУВАЛЕ ПЕТ МОИ
ТЕЛЕФОНИ!


Досието ги објаснува, на прв поглед, нејасните работи со „тонењето“ на мојот бизнис. УДБА (СДСБ), не била задоволна од “соработниците“ до 1994 година и подготвува нов ПЛАН на оперативно иоперативнотехнички мерки и активности, кои ќе се превземат во врска со ПО “Црни”, под ев. бр.218, од 28.03.1994 г. Тој дел ќе ви го цитирам од моето досие:

„Во текот на програмскиот период заради
откривање, потврдување, документирање и спречување
на непријателската активност на ПО “ЦРНИ”, ќе
бидат превземени следните мерки и активности:
1.По насочено и поорганизирано ќе се користат
оперативните врски хххххххххххххххххххххх.
2. Повремено ќе се користи и хххххххххххххххххх.
3. Продолжува со примена на мерката ххххххх на
телефонските броеви (34-475) и (24-467)
4. Со обзир дека во последно време истиот има
поставено два нови телефони, ќе се работи на оперативно
проучување кој од наведените (пет) телефони
го користи најчесто спрема надвор, со цел примена на
мерката хххххххх.
5. Продолжување со откривање и проучување на
неговите деловни врски.
6. Продолжување со откривање и продолжување
на неговите врски во Р.Бугарија, особено од редовите
на ВМРО-СМД, деловни и др. врски .
7. Примена на мерката Следење во земјата, кога
патува надвор од Куманово.
8. Примена на мерката следење за време на неговото
патување и престој во Р.Бугарија.
9. Зависно од добиените резултати по реализацијата
на овие мерки, ќе биде определен нашиот однос и
третман.“

Во периодот од април 1994 до декември 1994, има само три службени белешки, а од горенаведеното се гледа дека јас сум следен на секој чекор. Со мене во тој период исклучиво и секогаш биле само Драган и
Пепи на секое патување, па дури и на одмор тоа лето, со мене дојде Драган во Пореч, Хрватска. Во јуни или јули, Драган “среди” работа, да земам кредит од „Стопанска банка“, од околу 100.000 ДМ. Многу лесно го добив кредитот.

Лидија, сопругата на Драган, работи во аналитика во полицијата. Таа мораше да знае дека се води досие за мене, бидејки и поминувало низ раце. Пепи, скоро на секое одење во Софија доаѓаше со мене. Јас ќе останев на деловен состанок, а тој ќе шеташе низ Софија. После тоа, на враќање ќе ми расправаше дека бил во просториите на ВМРО - СМД,
и ми нафрлаше, онака, на „шега”, дека „идниот пат“ ќе ме однесе да ме запознаел со Каракачанов.

ДРАГАН И ПЕПИ, СОРАБОТНИЦИ
НА СДСБ!


Два дена пред изборите 1994 год. деловниот партнер од Бугарија, ми кажа дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ги загуби изборите, и дека „Мултигруп“ ( која работеше со нафта, шеќер, цигари) за изборната кампања на СДСМ
има дадено 600.000ДМ (тогаш со „Мултигруп“ работеа луѓе од СДСМ - Зоре Темелковски, па газдата на „Миткомерц“ и други).
Во изборната 1994 год. имаше (она што јас го знам) 2 средби на македонски “бизнисмени” и бугарските.
Организатор беше “македонистот” Борис Змејковски.
Меѓу другите, од македонската страна беа:
Драган Даравелски, Предраг Димковски, Мики Заовски.

Последната средба беше во пролетта 1994 год. во Витоша. Избирачите не смеат да заборават за “БУГАРШТИНАТА” на ВМРО-ДПМНЕ, ете тоа беше основната намера и цел на тие средби.
По изборите 1994 год. започнаа моите четирипеколни месеци. Секојдневно сум на пат за наплата на долговите. Почуствував заладување, скоро кај сите мои деловни пријатели. Мислев дека е тоа поради изборниот пораз на ВМРО-ДПМНЕ. Но, досието кажува
сосема друго нешто. Најголемиот должник во тој момент е човек на УДБА по потекло од Куманово, кој живее во Белград. По инструкции на УДБА зема стока од нас, и на почетокот ни плаќа, но кога долгот нараснува на преку 1.5 милиони марки, одеднаш нема пари. Се нуди стока како компензација ( Службена белешка бр.363 од 19.04.95, псевдоним “РИМЉАНИН).
Понатаму, разбрав дека Даравелски и Пепи, ги “прошетале” сите мои деловни пријатели. Резултатот беше тешката наплата на другите мои побарувања.
Можам само да претпоставувам што се зборувале за мене и што им предложиле во врска со наплата на нивните долгови спрема мене. Додека јас патував во Ниш, Нови Сад, Белград, Москва, Одеса.., по наплата.
Даравелски и Димковски “склучиле” договор со Чедо Радомировиќ - Техноком ( Генекс-КОС), да тој го купи мебелот даден од страна на дел од српски фирмимои должници. Цената на аранжманот беше 700.000
ДМ. Мебелот дојде и лежеше во складиштата на Радомировиќ.
Меѓутоа, тој одби да го купи, со образложение дека е скап. А, јас знаев дека меѓу него и Даравелски има склучено договор. Пак, останав со кратки ракави.
Во тоа време некаде, откако се вратив од едно од моите патувања во Украина (тогаш бев со Љубиша Георгиевски), забележав дека односот на моите “деловни партнери”, (Драган и Пепи) стана изменет.
Кон мене се однесуваа ладно, иако немаше никаков објективна причина за тоа. И така ништо не ми одеше успешно со нив, па решив да го прекинам заедничкото работење со нив. Не се сложивме околу делбата.
Мојот адвокат им предложи да ангажираме судски вештак, кој врз основа на документи и искази на двете страни, ќе изготви делбен протокол. Откако, тој се направи Даравелски и Димковски, не го признаа. Им препорачав, тоа со што се согласуваат да го тргнеме
на страна и да зборуваме за она другото. И тоа не го прифатија. Целта им беше да направат што поголема конфузија . На крај ги дадов на суд за долг од 220.000 ДМ. Предметот беше ставен во фиока.
Во меѓувреме, во кафеаната има се помалку гости. Неколку пати имаше инциденти, каде рекетари и неуниформирани полицајци ги плашеа гостите со викање и пукање. За тие настани, во кои јас биднував
економски се поуништуван, од моите “деловни” пријатели, нема службени белешки, иако тој период за мене беше најактивен. Тој дел од досието беше избришан.
Сега ми е јасно зошто некој сакал да ги сокрие Даравелски и Димковски. Тие беа луѓе пратени да соработуваат со мене деловно, да ми го проучат бизнисот, а потоа, со разни интриги финансиски да ме
уништат. Некој сакал да ги сочува нивните имиња и улога, бришејќи ги од досието.
Впечатокот со кој ќе го завршам овој дел, а тоа ќе се види и од натамошното одвивање на работите, барем за мене, е недвосмислен. Драган Дарвелски и Предраг Димковски работеле за СДБ!

(17-04-2010, 02:50 PM)Alexandro Wrote: Јордане, Црни Јордане!

И на крај - за вистинската улога на Радомировиќ најдобро може да ти кажат Флоровски и Димовска оти тие го донесоа некаде во 1994 година.
Со ова ја прекинувам натамошната дискусија на овој пост!

Јас одамна тврдам дека Доста не е "БУГАРАШКА" . Таа со Змејко, Филипа, Далаверски е на ИСТА ЛИНИЈА.
Ти Alexandro кај си сам си знаеш.

Со прекин на дискусијата мислиш дека ке избегаш од откривањето на вистината. Се лажете Аlexandro и ти и Идеалист.
(This post was last modified: 18-04-2010, 02:56 PM by ЈорданПетровски.)
18-04-2010, 02:55 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

(17-04-2010, 02:50 PM)Alexandro Wrote: Јордане, Црни Јордане!
Лупаш братко ко Максим по дивизија! (Морам вака директно со оглед на тоа што го издроби погоре, а ти ако сакаш бриши ме!)

Of-topic

На овој форум нема да биде избришано мислење кое е врзано за темата a во кое нема лични навреди и вулгарности. Mакар и да било вперено против ГРУПАЦИЈАТА или било кој член на ГРУПАЦИЈАТА. Форумов преку личен пример ке покаже што е ДЕМОКРАТИЈА.
ЈорданПетровски -ЦРНИ е само дел од ГРУПАЦИЈАТА, Alexandro
18-04-2010, 10:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Alexandro, што правиме??? ти знаеш кој е Латас!!!! Oваа изјава е СВИЛЕН ГАЈТАН...... за некои......


Quote:А Бугарија, дваесет години по ред, на сите стани-падни ситуациии и на сите избори му дава поддршка на СДСМ. Уште откога си ја измисли Доста Димова да шири бугарска пропаганда за потребете на СеДеСето кое, покрај Доста, со децении глуми патриотизам.
Во споредба со Доста, патриоти се навистина.
Целиот Текст: ВЕЧЕР
18-04-2010, 10:40 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Administrator , hristo , acko , sum polozil li del od priemniot za flivanje u to Grupacijata ne kako clen ami kako pocesen dopisnik ili angaziran ekspert za nekoi desavki , se nadevam deka pomognav da eden segment ili edna licnost podrazgolime deka e uzivala u plodovi na nasa maka u blagosostojba a site nie sme izodili potezok pat do VISITINATA , iako ostana strucno mislenje za FILIP PETROVSKI od kompetentna licnost od doma koj e bil i u VMRO-DPMNE i u sluzbata na znacajni pozicii pa ke mozese da pojasno razgovarame za site licnosti , iako mozebi da se zeme deka JORDAN PETROVSKI-CRNI premnogu pretendira na CEDO RADOMIROVIC i GENEKS i TEHNOKOM a i nekoi drugi licnosti osobeno od KUMANOVO i toa i policajci i politicari i pripadnici na taja 'SLAVNA' i denes KOS .

Ke nasetuvame koi sa GUDINJA mudinja , Administratori , maltergii i farbagii , dvocevki , analni alpinisti i pusaci .

Meguto kako da site kazuvanja na JORDAN ke kazat i dokazat deka tokmu tie luge se imali klucni ulogi vo toa vreme za da podocna dojde do toa sto dojde i se sluci vo RM

Primetuvam deka malku go obvinuva i go analizira LJUBCO GEORGIEVSKi a veruvam deka nego go cuva kako jagodka na vrvot od slagot koj e proizveden vo labaratotii a SLADOLEDARA , KOS SDB i taka pozdrav i srekni forumgiski debati ponataka , jas nema da se distanciram ama malku ke pozabavam nekoj period za da se aklimatiziram vo nova rabotna sredina i da si napravam termin koga ke sum i na KOTLE , pozdrav i sepak nesto pocnalo da se dvizi , se nekako kako da ako ne bese KOTLE i taa jaka presija od ovoj post nemase da se zabrza se okolu DALAVERSKI i taja organizirana 4 ili 5 vo negova pridruzba.

Da vidime kako ke se snajde FILIP PETROVSKI so slikata sto ja ima objaveno i so fakt i argument deka u 1990 e bil del od elitna padobranska edinica 63 , znaeme kakva obuka i trening dobiva se a plus e bil i na SLOVENECKI LJUBLJANSKI aerodrom.

Znaci mojot oblog na GRUEVSKI rasne i cekam deka ke iznenadam so dobivka a ke ve castam i vas spomenati od del od pari oti da ne bevte vie protiv jas nemase da sum za , taka da me provociravte da tipuvam na NIKOLA GRUEVSKI i da napisam nekoi dekstovi tuka pozestoki a sum nemal namera da gi kazam sakam RM i sili u VMRO-DPMNE sami da osoznajat , pobarat , analizirat i dokazat zasto e RM tamu denes a vo 1990 sme mozele da staneme EVROPSKA drzava za pocit i so razviena ekonomija i stopanstvo i da sme NEZAVSINI , megutoa pocuvstvuva deka forumot e mesto kade konecno od distanca mozat da se kazat nekoi raboti a i vreme e , SE ZA MAKEDONIJA
19-04-2010, 05:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(19-04-2010, 05:23 PM)razurnuvac Wrote: .....iako mozebi da se zeme deka JORDAN PETROVSKI-CRNI premnogu pretendira na CEDO RADOMIROVIC i GENEKS i TEHNOKOM a i nekoi drugi licnosti osobeno od KUMANOVO i toa i policajci i politicari i pripadnici na taja 'SLAVNA' i denes KOS .

Ke nasetuvame koi sa GUDINJA mudinja , Administratori , maltergii i farbagii , dvocevki , analni alpinisti i pusaci .

Meguto kako da site kazuvanja na JORDAN ke kazat i dokazat deka tokmu tie luge se imali klucni ulogi vo toa vreme za da podocna dojde do toa sto dojde i se sluci vo RM


Не претендирам на Радомировиќ туку на ПАРИТЕ кој GENEX ги дава на ВМРО ДПМНЕ. Знеш дека само следи ги парите и се ке откриеш. Затоа Диневски упорно го потура Радомировиќ а ПАРИТЕ СЕ на GENEX Во старт да тргнеме по крив пат.

Бидејки и Идеалист се изгуби, да продолжиме со загинувањето на Јордан Мијалков. Пак да го препостирам овој пост:(14-04-2010, 02:15 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: По мое длабоко убедување мислам дека ИНСТАЛАЦИИТЕ кај Мијалков имаат лоша проценка. Тој бил соработник на КОС, тоа не е спорно. Без "зелен картон" неможел да оди да работи во представиштво надвор од Југославија. "Зелените картони" ГИ ИЗДАВАЛ КОС. Врз база на проверка дали лицето е морално политички подобно и тоа било "пристапница" со која се обврзува дека ке поднесува извештаи за активностите во таа земја кои се вперени против Југославија.


(12-04-2010, 05:38 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:ДЕ)МИСТИФИКАЦИЈА НА ЕДНА СМРТ
Кој го уби Јордан Мијалков?

[Image: jordan-mijalkov.jpg]

Александар Чомовски Чуму

Во комунистичкиот период на СФРЈ и особено по дозираната експанзија на Тито кон Запад, трговските претставништва во странство беа и легла на КОС-овци и тоа во неколку насоки. Познати се белградски џинови „Генекс“, „Прогрес“, „Инекс“ - велат, со годишен обрт од 7 до 10 милијарди долари.


Врската со КОС

Во македонската економија тоа беа „Технометал-Вардар“, „Макотекс“, „Интеринпекс“. Првиот полицаец во експертската влада на се уште несамостојна Македонија беше Јордан Мијалков. Како правник, тој беше претставник на „Макотекс“ во Прага.

ИЗВОР


Мислам дека во оваа приказна за атентати, јас ке додадам и "државни удари" е причината за загинувањето на Јордан Мјалков. Со сервирање на такви приказни го тестираа до каде е подготвен да оди.(12-04-2010, 05:38 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Приказната за колективниот атентат

Тој го запали Мијалков со шемата за колективниот атентат што КОС го подготвува врз македонското раководство непосредно пред и по референдумот за самостојност.

ИЗВОР

Не се сеќавам точно на датумот но мислам дека набрзо после настанов кој ке го опишам Јордан Мијалков загина во сообраќајката.
Сабајлето ми се јави Љубчо Георгиевски и ме повика да дојдам што побргу кај него во кабинетот (уште беше Потпреседател..). Тргнав веднаш, беше дождлив ден, кога стасав кај него во кабинетот таму веке беа: Димитар Галев, Борис Змејковски ....Љубчо ми рече дека од Јордан Мијалков имаат сознанија дека вечерта ке се случи државен удар, па ме повикал да правиме планови каде ке засолнат луѓето кои по сознанијата на Мијалков ке бидат цел на ЈНА. Змејkовски беше во непринат контакт со Мијалков. По неколкучасовен разговор сепак се издоговоривме да останеме во своите домови. За такво решение допринесе Јордан Мијалков кој беше категоричен.! Ке пружи отпор и дека ни ЈНА нема да мине така лесно. Со пружање на отпор ке ја алармира светската заедница. Дека имал веке селектирано луѓе во МВР кои му се одани и нив веднаш ке ги постави сосе борните коли пред МТВ, Собранието и близу до касарната за да се обиде да го успори/спречи излегувањето на ЈНА.
Кога си тргнав за Куманово борните коли и специјалците беа веке распоредени.


(13-04-2010, 02:15 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:ТАЈНАТА ПОЛИЦИЈА ВО ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА ( 2 )

ГЛИГОРОВ ВО БИТКА СО "ВНАТРЕШНИОТ НЕПРИЈАТЕЛ"


Во овој контекст СДБ му дава сигнали на Глигоров дека е време да се тргне од Владата незгодниот министер Мијалков, кој одби доброволно да се повлече. Службата добива одобрение да изнајде компромитирачка основа за негова дискредитација, по што би се подготвила интерпелација. СДБ ја смисли конструкцијата на начин што би се презеле полициски мерки (вклучително и приведување на лицето Балабан Н. од Охрид) пријател на тогашниот министер, со цел сервирање на информации во јавноста за дружење со криминалци на министерот за внатрешни работи. Но, овојпат т.н. благи методи на СДБ за елиминација на комрпомитирачка основа се неуспешни, за разлика од успешноста во случајот на Александар Лепавцев, кој во рамките на ОО "Зидар" беше спречен да стане премиер, иако беше предложен од ВМРО-ДПМНЕ како победничка партија на првите плурални избори.

(12-04-2010, 06:22 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: ШТО НАПИШАЛ ДОКТОР НИКОДИНОВСКИ


Мијалков немаше ни внатрешни ни надворешни повреди

Никодиновски запишал: „Сообраќајката, претполагам, беше режирана, измислена, современа, елегантна форма за извршување на смртната пресуда, посакувана во Собранието и во Владата, со што сакаше да се одложи осамостојувањето на Македонија, да се смират или потиснат национал-патриотските кадри и да засилат реформските сили што не беа убедени дека Македонија може да биде самостојна“.
ИЗВОР


На крај да споменам за многу блиската врска на Балабан и Чедо Радомировиќ. За која ке стане збор подоцна во случувањата пред изборите 1994 година.


Единствени кои имаат друга верзија се лица од ЈНА а никој никогаш не напиша во кои служби беа Шкрбина, Алексиќ и Докмановиќ....


Quote:МИЈАЛКОВ НЕ БЕШЕ ЛИКВИДИРАН!

Во јавноста во последните десетина дена повторно се актуелизираат “сценаријата” и прозивките за наводната “ликвидација” на министерот Јордан Мијалков, чијшто внук е лидерот на опозицијата Никола Груевски, а негов близок и доверлив соработник е неговиот братучед Сашо Мијалков, шеф на воената служба за разузнавање на АРМ за време на владата на ВМРО-ДПМНЕ

Колумнистот на Форум плус, Петар Шкрбина, по игра на судбината, беше еден од првите кои на 19 декември 1991. г. стигнаа на местото на сообраќајната несреќа во којашто загина тогашниот македонски министер за внатрешни работи, Јордан Мијалков. Ова се неговите сеќавања за тој трагичен настан, а во контекст на јавно обновените сомневања, коишто постојано се повторуваат и злоупотребуваат во политички цели, дека Мијалков бил жртва на некаков политички атентат.

НА ПОЛНА ЛИНИЈА “Тој ден, со колегите од Кумановскиот корпус, патувавме за Врање, бидејќи врањската моторизирана бригада на тогашната ЈНА беше во состав на нашиот корпус. Во службениот џип пух бевме јас и возачот, како и полковникот Алексиќ и заставникот Докмановиќ”, вели Шкрбина.

“Еден црн автомобил со скопски регистарски таблички, за којшто подоцна ќе се установи дека е на МВР, односно го вози министерот Јордан Мијалков, со голема брзина не престигна 500 метри пред железничкиот надвозник пред Врање. Пред тоа, на еден-два километра од надвозникот, поминавме покрај една полициска патрола којашто паркирана на самиот автопат.

Во моментот кога не заобиколи автомобилот на министерот Мијалков, на надвозникот кон којшто одевме поминуваше камион-фургон со бела боја. Автомобилот на Мијалков на самиот надвозник го стигна тој камион и тргна да го престигнува, иако по надвозникот следуваше непрегледна, “затворена” кривина. Во тој момент од спротивната насока наиде камионче марка ТАМ, по што дојде до директен судир на левата страна на автопатот, во насока на Белград, на неколку метри по надвозникот. Од силината на ударот (возилото на Мијалков, веројатно, се движеше со брзина од над 100 километри на час), службениот автомобил беше исфрлен на самата пруга покрај надвозникот, при што се преврте на покрив”.

БРЗА ПОМОШ Потоа Шкрбина опишува што се случувало по самата несреќа: “Ние дојдовме на местото на настанот по 30-ина секунди, бидејќи бевме на неколку стотина метри од местото на несреќата. Луѓето од автомобилот, пак, што возеше зад нас ги замоливме веднаш да се вратат до полициската патрола и да ги известат за несреќата. Уште со неколку луѓе од автомобилите што се затекнаа зад нас се симнавме на пругата за да им пружиме прва помош на повредените. Полицијата стаса за неполни пет минути”.

Шкрбина вели дека возачот на Мијалков веќе бил излезен од автомобилот, речиси неповреден. “Откако претходно ја отворивме вратата, со помош на група луѓе внимателно од автомобилот го извадивме бесвестеното тело на Мијалков, за кого беше очигледно дека е со тешки телесни повреди, бидејќи беше облеан во крв. Полицајците донесоа ќебе, па со помош на ќебето го изнесовме беспомошното тело на министерот на автопатот”.

“Од тој момент, до моментот на пристигнувањето на автомобилот на врањската Брза помош, поминаа околу 30 минути. Тогаш воопшто не стана збор за тоа некој друг да го носи Мијалков во болница, бидејќи итната медицинска служба веќе беше повикана од страна на полицијата”.

Со помош на полицајците и 10-15 од присутните граѓани, автомобилот што бил препречен на шините го истуркале настрана, за да не ја блокира пругата. “Го слушнав разговорот, направен преку радиостаница, меѓу полицајците и претставниците на железницата кои информираа за несреќата и за потребата да се сопре железничкиот сообраќај на таа делница и некој да дојде и да провери дали има оштетувања на пругата”.

АТЕНТАТ НЕМА По доаѓањето во Врање, Шкрбина и неговите колеги се информирале преку командната структура на Врањската бригада кој бил патникот во скопското возило и во каква состојба се наоѓа повредениот. “Тогаш дознавме дека се работи за актуелниот министер за внатрешни работи на Македонија и дека, во тој момент, с¢ уште се наоѓа во критична состојба. По еден час дознавме дека починал”.

“Според мое мислење, министерот Мијалков загина како резултат на крајно невнимание на неговиот возач, во сообраќајна несреќа за која тој беше виновен, престигнувајќи на полна линија, со голема брзина, на мошне непрегледно место за престигнување. Сметам дека реакцијата на официјалните органи на српските полициски и медицински служби беше професионална и брза и дека не можеше да се стори повеќе од тоа што и ние и тие го направивме”.

Шкрбина тврди дека приказната за некаков атентат нема никаква основа. “Не знам зошто сега се прават нови мистификации околу една сообраќајна несреќа со трагичен крај, на која имаше барем десетина случајни очевидци!”

ИЗВОР

Р.Ф.П.


Само во нивната верзија ја нема сината лада, а таа е многу битна....


Quote: Интересно е да се напомене дека како еден од причинителите на несреќата се споменуваше возило лада со регистерски таблички од Врање, управувана од Албанец од Бујановац, а за кој подоцна ништо не се слушна. Исто така, интригантно е што исто таква лада со врањски таблички по две години беше апострофирана како предизвикувач на незгода, којашто, за среќа, не заврши фатално, на службениот автомобил на Стојан Андов, тогашен претседател на Собранието.
20-04-2010, 03:26 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

кога треба никаде не’ нема...се’ нешто ќе заборавиме,згрешиме,испуштиме...а кога не треба секогаш по игра на судбината и случајноста, имаме прав човек на право место и во право време!

Шкрбина не еднаш е инволвиран во за МК негативни збиднувања!

[quote='ЈорданПетровски-ЦРНИ' pid='6521' dateline='1271730412']
Единствени кои имаат друга верзија се лица од ЈНА а никој никогаш не напиша во кои служби беа Шкрбина, Алексиќ и Докмановиќ....

[quote]
...

Колумнистот на Форум плус, Петар Шкрбина, по игра на судбината, беше еден од првите кои на 19 декември 1991. г. стигнаа на местото на сообраќајната несреќа во којашто загина тогашниот македонски министер за внатрешни работи, Јордан Мијалков. Ова се неговите сеќавања за тој трагичен настан, а во контекст на јавно обновените сомневања, коишто постојано се повторуваат и злоупотребуваат во политички цели, дека Мијалков бил жртва на некаков политички атентат.

НА ПОЛНА ЛИНИЈА “Тој ден, со колегите од Кумановскиот корпус, патувавме за Врање, бидејќи врањската моторизирана бригада на тогашната ЈНА беше во состав на нашиот корпус. Во службениот џип пух бевме јас и возачот, како и полковникот Алексиќ и заставникот Докмановиќ”, вели Шкрбина.

БРЗА ПОМОШ Потоа Шкрбина опишува што се случувало по самата несреќа: “Ние дојдовме на местото на настанот по 30-ина секунди, бидејќи бевме на неколку стотина метри од местото на несреќата. Луѓето од автомобилот, пак, што возеше зад нас ги замоливме веднаш да се вратат до полициската патрола и да ги известат за несреќата. Уште со неколку луѓе од автомобилите што се затекнаа зад нас се симнавме на пругата за да им пружиме прва помош на повредените. Полицијата стаса за неполни пет минути”.

Шкрбина вели дека возачот на Мијалков веќе бил излезен од автомобилот, речиси неповреден. “Откако претходно ја отворивме вратата, со помош на група луѓе внимателно од автомобилот го извадивме бесвестеното тело на Мијалков, за кого беше очигледно дека е со тешки телесни повреди, бидејќи беше облеан во крв. Полицајците донесоа ќебе, па со помош на ќебето го изнесовме беспомошното тело на министерот на автопатот”.

Од тој момент, до моментот на пристигнувањето на автомобилот на врањската Брза помош, поминаа околу 30 минути. Тогаш воопшто не стана збор за тоа некој друг да го носи Мијалков во болница, бидејќи итната медицинска служба веќе беше повикана од страна на полицијата”.

Со помош на полицајците и 10-15 од присутните граѓани, автомобилот што бил препречен на шините го истуркале настрана, за да не ја блокира пругата. “Го слушнав разговорот, направен преку радиостаница, меѓу полицајците и претставниците на железницата кои информираа за несреќата и за потребата да се сопре железничкиот сообраќај на таа делница и некој да дојде и да провери дали има оштетувања на пругата”.

АТЕНТАТ НЕМА По доаѓањето во Врање, Шкрбина и неговите колеги се информирале преку командната структура на Врањската бригада кој бил патникот во скопското возило и во каква состојба се наоѓа повредениот. Тогаш дознавме дека се работи за актуелниот министер за внатрешни работи на Македонија и дека, во тој момент, с¢ уште се наоѓа во критична состојба. По еден час дознавме дека починал”....
[/quote]


и што сака Шкрбина да каже?
дека со свои раце го извадил Мијалков од возилото, разговарал со возачот, ја видел владината колата, седел минимум 30мин до Мијалков, му пружал прва помош - АМА НЕЗНАЕЛ НА КОГО ???

„...По доаѓањето во Врање, Шкрбина и неговите колеги се информирале преку командната структура на Врањската бригада кој бил патникот во скопското возило...“

ова се глупости кои ги расправа Шкрбина!!!
исто како за ракетите на Бучковски од Хрватска...
20-04-2010, 02:36 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

TOj se si kazuva kako ste e zdelal ama nasite se TOSKA , haj i se NEDESKRIMINIRANI , i zatoa ke e se taka , ludo , porazborito vikaat stanarite od BARDOVCI e kaj niv nego na politicka scena u RM i u toa sluzbite kaj nas zadolzeni za RAZUZNAVANJE , ete i toj primer i so GLIGOROV i so se , PRIVATIZACIJA , BRANKO ,LJUBCE , TAT ,SVEDMILK,BAJRUS,DALAVERSKI,FRCKOVSKI i se taka red se redat male.

Ete im primer isceznati dve deca u KUMANOVO-SREDOREK , isceznato ili ubieneo detence u PRILEPSKO pa uste kaj ne , sto rabotat tie u RAZUZNAVNJE , oti imat uspesi od 1998-2002 bea ista ekipa samo u VOENO a za vojnata se eptem na zadaca , KARPALAK ,VEJCE ,12 KIDNAPIRANI , ama najveke e cudno kako po togasen USTAV i site zakonski akti a i ARMIJA e togas so golemi ingerencii vo tie granicni pojasi , kako tie pripadnici ne organiziraa edna akcija da fatat barem eden za POFALBA od tie teroristite segasni UGLEDNI GOSPODA od i so vlasta , ita ekipa e sega u civilna DBK

Mora za nekoi prasanja da se pobrzo i pohrabro progovori , se e toa ZATOA TAKA , zasto sekoj misli i si soni deka moze gel da nosi ama i epten FUNKCIONER u RAZUZNAVANJE da bide , taka pocna MAKEDONSKA NEZAVISNOST i taka tera ZALNO za tie ljuge koi gubat zivoti sepak se tie MAKEDONCI ama mora da se znae takvi profesii i pozicii toa se i toa mora da go znajat site koi po nase vikat i slepa koka proso sonila de , mora da se razbudime od sonot i da vidime REALNOSTA
20-04-2010, 05:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(20-04-2010, 02:36 PM)toni_a Wrote: Шкрбина не еднаш е инволвиран во за МК негативни збиднувања!

и што сака Шкрбина да каже?
дека со свои раце го извадил Мијалков од возилото, разговарал со возачот, ја видел владината колата, седел минимум 30мин до Мијалков, му пружал прва помош - АМА НЕЗНАЕЛ НА КОГО ???

„...По доаѓањето во Врање, Шкрбина и неговите колеги се информирале преку командната структура на Врањската бригада кој бил патникот во скопското возило...“

ова се глупости кои ги расправа Шкрбина!!!
исто како за ракетите на Бучковски од Хрватска...

Сака да каже тоа што треба дa го слушнеме и во што треба да веруваме. За сообраќајката е виновен возачот. Ни збор кој е полковникот Алексиќ.
Но многу работи го подгреваат сомнежот дека тоа не е така.

1. Сината лада, која учествува и во сообраќајката на Андов година и кусур подоцна на патот Тетово-Охрид.
2. Изјавита на Др. Никодиновски
3. Изјавата на Јанко Бачев
4. Човекот кој го наследи Мијалков
5. Настаните по загинувањето на Јордан Мијалков- ТРАНСФОРМАЦИЈАТА НА "ОПЕРА". Падот на ЕКСПЕРТСКАТА влада и повторнито КРШЕЊЕ на УСТАВОТ СО доделување на Мандатот од страна на Глигоров-"ГАВРАН" на Бранко Црвенковски.

пс. можеби Razurnuvac ке покаже добра воља па ке каже нешто повеќе за полковникот Алексиќ и Шкрбина.
20-04-2010, 09:21 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Pa jas sekogas otkoga sum na ovoj forum pokazuvam osoben interes da kazam ona sto JORDAN PETROVSKI go iznesuva preku dokumenti i po datumi , znaci jas celo moe vreme pisuvam i kazuvam deka oti KUMANOVO ima fatalna uloga za NEZAVISNA MAKEDONIJA , samo i samo poradi userenosta na LJUBCO GEORGIEVSKI togasen presedatel na VMRO-DPMNE. Se do sega objasnuvav deka edino oficeri od taja JNA togasna a osobeno clenovi na KOS se sposobni da pravat , smislat i izvedat se toa sto nis e e slucuvalo vo izminati 20 godini. Da ne se navrakam pak nazad ke kazam deka postoese obid da se napravi pritisok preku VMRO-DPMNE da KIRO GLIGOROV bide primoran da prifati da so akt vo SOBRANIE ili kako vroven komandant na vooruzeni sili na RM donese odluka da se site oficeri povikat da se vratat nazad i da se stavat na raspolaganje na DRZAVA MAKEDONIJA , site ovie slucuvanja se vo taa nasoka , seto pimplanje i seta sema na pariranje sto preku KUMANOVSKI KORPUS bidejki golem del od oficerski kadar iako SRBI ili CRNO GORCI bea u brakaovi so zeni od tie mesta , taka da se odlucivme da tuka deluvame sto i ni pojde za raka da preku nasi oficeri doma u RM u SKOPJE u KUMANOVO da gi najdeme site linkovi , osobeno pomogna eden polkovnik koj morase po se da se najde vo vrvot na ARM podocna ama za se toa bese penzioniran , i eden POLKOVNIK vo voena policija po poteklo CRNOGOREC a dolgi godini na sluzba vo KUMANOVO , isklucitelna sorabotka i se bese organizirano da se se dvede do kraj i finale , se sluci SOOBRAKAJKA na min. za POLICIJA i to bese signal deka oti se e provaleno i se e gotovo i od tuka se odi pod led , znaci KIRO bese u tesno popust bese kaj VMRO-DPMNE i to kaj LJUBCO i ZMEJKO koj gi e vodil togas site tie raboti i na relacija so MIJALKOV i so pripadnici na taja KOS dali e dobil licna zakana pa a podzastanal i to se vazni migovi i tuka zaginuva JORDAN MIJALKOV , koj bese resen da trgne po predlog na RUZINOVSKI deka mora da se vratat site oficeri a i da doma se povika siot rezerven sostav pod komanda na TERITORIJALNA odbrana , se sekavam deka MIJALKOV ima postaveno prasanje deka sto ke se sluci po vrakanje na oficirite nasi MAKEDONCI oti toa ke stane edna mokna struktura , znaejeki sto e sekoj skoluvan akademec od taja togasna JNA osobeno kadarot koj e bil vo strukturi na KOS , i seto toa docneneje za nekoj den se unisti.

Da ve pozdravam i da vi kazam deka vo tie momenti e tesko da se covek opredeli kako i sto da prezema , dolgi godini ne sum se lutel i sega ne se lutam , megutoa mora da kazam deka se e smesno gledajki kako tecat raboti doma i se sto se slucuva.

Po napisano za admiral BOCINOV koj doaga na celo na ARM vo teski i suptilni momenti tie godini ne e sporno deka kako covek i oficer e izvonreden , megutoa zasto go nosat od zatvor na celo na ARM a plus i nema podrska na drugi kolegi oficeri od taja oblast kade e BOCINOV i to MAKEDON

Znaci nekoj go e donel covekot za da se taka zavrsi , inace proekt na BOCINOV e akademija voena i to e i moja podrska, pa ostanuvanje na voeni sudovi , pa prasanje na VOENA BOLNICA , kade toj kazuva deka taa ima dva pata eden e po kapacitet na vojska da se zdrzi i del od voena a drug del da odi za nekoja KLINIKA i to do denes e ne napraveno i haos e .

Taka da se se vrti tuka okolu taja ekipa na ljuge od taja poranesna JNA , pogledajte ja SLOVENIJA,HRVATSKA , SRBIJA ,pa i BOSNA i KOSOVO se e oficerski kadar ako se to svati pobrgu pobrgu ke se otkrie se detektira postavi dijagnoza postapi kon lecenje i naoganje resenija.


Se e delo na oficeri site drugi se samo statisti ako se slozuvate de.
21-04-2010, 05:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Ali, još na početku ratnih dejstava, u samom KOS-u i RV i PVO je počela da se stvara nova uticajna grupa koju će vlast Slobodana Miloševića iskoristiti za obračun sa svim projugoslovenskim generalima. Oni će i nehapšenje Špegelja i pad "labradora", slanje pancira MUP-u BiH..., iskoristiti protiv prvih ljudi KOS-a u aferi "Opera". "Opera" je imala presudan značaj za dalju sudbinu KOS-a, a efekti su se pokazali već početkom 1992 godine. , kada su se na udaru srpskih vlasti našli mnogi operativci ove službe koji su ranije radili u Hrvatskoj i BiH. Na mesto generala Vasiljevića doveden je general Nedeljko Bošković, iako je već bio u penziji. U svakom slučaju, suština ovog "disciplinovanja" KOS-a može se pronaći u Miloševićevom nepoverenju u Vojsku, delom i zbog velikog uticaja koji je na prvog čoveka Srbije tada imao Jovica Stanišić, šef srpske Državne bezbednosti. Dok je RDB Srbije odmah pokazao lojalnost novom režimu, KOS je držao distancu neko vreme.


(18-04-2010, 08:00 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Umesto Aleksandra Vasiljevića, na čelo vojne službe dolazi Nedeljko Bošković i na taj način vojna služba po svemu sudeći postaje potčinjena Službi bezbednosti. Bošković je, prema nezvaničnim informacijama, kasnije svog zeta Vanju Bokana uveo u šverc cigareta. Nedeljko Bošković je za emisiju „Insajder“ pre dve godine tvrdio da nema nikakve veze sa švercom i da kao načelnik vojne službe u tome nije učestvovao ni na jedan način.

Nedeljko Bošković, vojna služba bezbednosti do 1995, savetnik ministra policije Crne Gore do 2004: Ja sam bio u toku, informativno što kažu, čisto informativno, vezan za šverc cigareta, a ja nit’ sam se bavio nit’ bi se bavio, nisam se mogao baviti, jer je to sve mimo mog karaktera, mimo mog ubeđenja, mimo mog vaspitanja. A Vanja Bokan, ja ga kao prvo nisam uveo niti bi mogao da ga uvedem, jer sam ja, kažem, van tih šema.

B92: Kakvi su bili Vaši kontakti sa Jovicom Stanišićem?

Nedeljko Bošković: Jovica i ja smo bili u izuzetno dobroj saradnji. Baš smo bili dobri drugovi, nismo se privatno družili nikada, u komunikaciji službenoj bili smo bliski, u raznim informacijama... Informacije koje su se ticale obostrano, za koje su bile zainteresovane službe, koje su bile od interesa i jedne i druge službe i bili smo baš u dobroj komunikaciji i dobrim odnosima.

Aleksandar Vasiljević, načelnik vojne službe bezbednosti 1991-1992, zamenik načelnika 1999-2001: Nedeljko Bošković, kojeg su 11. maja unapredili u generala, tu je interesantno da i njega i komandanta vazduhoplovstva, generala Stevanovića, ne obezbeđuje više vojna policija. I jednog i drugog obezbeđuju ljudi iz Crvenih beretki, od kojih su neki poznati, ja ne bih sad imena da im spominjem, koji su aktuelni.

B92: Pa, zašto nećete da kažete imena?

Aleksandar Vasiljević: Molim?

B92: Zašto nećete da kažete imena?

Aleksandar Vasiljević: Pa, ne znam da li je to toliko interesantno. To je da je Nedeljka Boškovića obezbeđivao u tom jednom periodu Legija. Pa, iz suđenja gospodinu Šešelju u Hagu i suđenja Zvorničkoj grupi ovde, na našem Sudu za ratne zločine, vidi se da je 8. aprila ’92. godine na jednoj barikadi muslimanskoj u Zvorniku bio uhapšen Legija, koji kod sebe ima legitimaciju pripadnika vojne policije, vojne pošte 5000 Pančevo.

Milorad Ulemek Legija kasnije postaje komandant JSO, u okviru službe čiji je načelnik Jovica Stanišić. Odluka da se formira jedinica koja će se uputiti na ratište doneta je još ’91. godine. Kako je Jugoslavija još postojala, jedinica nije smela da ima formalnu vezu sa Beogradom, a pošto Srbija navodno nije bila u ratu, trebalo je obezbediti crne fondove koji su namenjeni kako za bogaćenje pojedinaca na vlasti, tako i za ratište


Со апсењето на Васиљевиќ и другите "ОПЕРИСТИ" голем дел од соработниците на КОС преминуваат под "команда" на СДБ.
Мало појаснување каде е вршена обуката на соработниците на КОС.

Quote:
1987/8 година кога веке се насетува дека ке следи неминовен распад, ИСТАЛАЦИИТЕ готват стратегија како да преживеат. Нормално дека ке посегнат по проверени методи. За таа цел им требаат нови и млади луѓе.
Еден од главните центри за обука е "63 падобранска бригада" во Ниш http://www.63padobranska.org/phpBB3/view...vasiljevic
Од 87/88 па до последното испраќање на регрути во ЈНА во Ниш од Македонија одат специјално одбрани.

Објаснувањето на Фрчковски за отворање на нашите досие е исто како и на Зоран Мијатовиќ начелник на београдскиот центрар на РДБ 1993-1998:

(18-04-2010, 08:00 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Zoran Mijatović, načelnik beogradskog centra RDB 1993-1998, zamenik načelnika RDB-a 2001: Mi se opozicijom nismo bavili.

B92: Kako niste?

Zoran Mijatović: Tako.

B92: Pa, ko se bavio?

Zoran Mijatović: Ja ne znam ko se bavio jer opozicijom se mi nismo bavili.

B92: Služba bezbednosti se nije bavila opozicijom?

Zoran Mijatović: Ne, ne.

B92: Pa, čekajte, ali gledali smo kako su vadili prislušne uređaje iz stana porodice Drašković npr?

Zoran Mijatović: Pa, porodici Drašković su izvađena sredstva i Vuk Drašković se nije obrađivao kao opozicija, Vuk Drašković se obrađivao kao lice u kategoriji unutrašnjeg ekstremizma i terorizma i sa aspekta predloga kada je sprovedena obrada nad njim, iz te kategorije su zadovoljeni u to doba svi zakonski uslovi da se obrada zavede po liniji ekstremizma i terorizma. To što je Vuk Drašković u to doba bio lider opozicije, to ne menja ništa na suštini naše obrade.

„Ja sam se ovde uselio krajem ’94. godine, a oni kažu da je neposredno pred useljenje da su ubačene.“

„Tri su prislušna uređaja ugrađena bila u zidu. Dva su uklonili, jedan ne mogu da priđu sem da ruše kamin, ali će se sada prema elaboratu da spolja preseku dovodni kabl i da tako onemoguće dejstvo i toga trećega. Ja međutim, sam siguran da je cela kuća puna sredstava za prisluškivanje.“

B92: Rekli ste da je Vuk Drašković praćen, pretpostavljam da su ostali lideri tadašnje opozicije praćeni iz istog razloga?

Zoran Mijatović, načelnik beogradskog centra RDB 1993-1998, zamenik načelnika RDB-a 2001: Pa, samo da Vama kažem, znači, mi ne pratimo lidera.

B92: Dobro, vi pratite kao potencijalne teroriste?

Zoran Mijatović: Vuk Drašković je bio obrađivan pre nego što je postao lider SPO-a. Znači, bio je u onoj kategoriji, jedno vreme, unutrašnjeg neprijatelja itd. Vi se sada opet bazirate na podatke koji su bili u štampi objavljeni oko Đinđića itd. i ovih. Oni su praćeni po službama.

B92: Kako po službama?

Zoran Mijatović: Po stranim obaveštajnim službama.

B92: Kao potencijalna opasnost za zemlju?

Zoran Mijatović: Ne govori se opasnost, nego ja samo kažem po službama, s obzirom da još nije... Nisu ti dosijei stavljani, da sa njih nije skinuta oznaka „državna tajna“, nema smisla da ja sad se bavim itd, ali kad već idemo do toga, nije Đinđić praćen kao opozicija, koliko ja znam nikada.

Tih godina Služba ne prati samo osumnjičene za ekstremizam i terorizam, što su uglavnom, prema procenama Službe, kako kažu, sticajem okolnosti, tadašnji lideri opozicije. Služba, po svemu sudeći, prati i sve strance koji dolaze u zemlju.

А дека се рабати за директиви од еден центар зборува и донесениот "ПРАВИЛНИК ЗА РАБОТА НА СДБ ("Службен весник на Република Македонија"- посебен Службен весник бр. 10/92 ). Правилник кој е усвоен на втората седница на Владата на Бранко Црвенковски 1992 година. Тука се кријат дел од МОТИВИТЕ на Киро Глигоров по секоја цена МАНДАТОТ за формирање на Влада да го даде на сигурен човек. Човек , Бранко Црвенковски, кој БЕСПОГОВОРНО ке ги следи инструкциите на ИНСТАЛАЦИИТЕ.
22-04-2010, 01:32 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Темава многу им е привлечна на многумина, но додека да трепнеш ги снемува. Icon_razz Сите првин покажуваат голема ’мудрост’ и ’познавање’, но после неколку реплики веднаш се повлекуваат...

И Диневски кој сам бараше да му се поставуваат оштри прашања не издржи да одговори на тие прашања.
Разурнувач за џабе му се израдува... Icon_razz

(This post was last modified: 23-04-2010, 12:32 AM by acko.)
23-04-2010, 12:31 AM
Reply
Alexandro Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

(23-04-2010, 12:31 AM)acko Wrote: Темава многу им е привлечна на многумина, но додека да трепнеш ги снемува. Icon_razz Сите првин покажуваат голема ’мудрост’ и ’познавање’, но после неколку реплики веднаш се повлекуваат...

И Диневски кој сам бараше да му се поставуваат оштри прашања не издржи да одговори на тие прашања.
Разурнувач за џабе му се израдува... Icon_razz

На кои тоа нормални прашања не одговорив?
На шпекулации и произволни интерпретации никој жив не може да одговори!
23-04-2010, 12:38 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(23-04-2010, 12:38 AM)Alexandro Wrote: На кои тоа нормални прашања не одговорив?
На шпекулации и произволни интерпретации никој жив не може да одговори!


Шпекулација е "Документираната историја" за "Расколот во ВМРО ДПМНЕ".
Оваа подолу се сериозни прашања и констатации. Прашања и констатации на кои треба да се дадат документирани одговори. Досега такво нешто Аlexandro не стори, туку ме обвини само дека лупам. Треба да дадеш докази дека лупам како Максим....


(16-04-2010, 11:52 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Ке видиш дека и ти истото го тврдиш. Против Богоевски и јас имам поднесено КРИВИЧНА ПРИЈАВА за истото дело. И мислам дека тоа е доволно да констатирам дека намерите не ви биле исти: "неколкумина биле "бунтовници" по службена задача. Кој се времето ке каже".
Можеш ли да гарантираш дека влегувањето на Богевски и можеби уште некој не било приклучување на "бунтот" за да стекне "демократско педигре".

Оваа не се шпекулации туку потврдени индиции.


Quote:Јас за моите оценки секогаш пружам докази. Ке ти повторам, оваа мое интeрвју требаше да излезе во јули/август 2000 година, немаше кој да го објави. Не го сакаа ни весниците блиски на СДСМ ниту оние до ВМРО ДПМНЕ...нели е малку чудно.

Quote:Дали премолчувањето и сокривањето на овие докази не е заговор Alexandro:
На Грозде му се дадени дискети со податоци по денови и часови што и кога која машина произведувала. Точен ден час и минута, количество на произведените цигари. Мостри од сите типови на цигари кои се фалсификувалe во Куманово. Кај се печатени бандеролите во Бугарија. Кога заради големи нарачки материјал е праќан во Албанија таму да се прават цигарите. Број на камион за да може да биде сопрен на Ќафасан .....Заради тоа што ни ги дадоа тие податоци неколку луѓе од ТКК беа избркани од работа.

Quote:Но интервјуто сепак е објавено во Македонија во август/септември 2003 година. Во неделниците "Македонски Сведок" и "Кумановски Булевар". Ке го прикачам во целост деновиве.

Се додека ја минимизираш улогата на GENEX/Техноком многу тешко ке можеш да ја согледаш вистината.
Дали не си се запрашал некогаш како СДБ не обезбедила некој сериозен доказ: писмо, фотографија, уплата на пари за бугаризацијата на ВМРО ДПМНЕ. Јас сум бил буквално покриен ШЕСТ ГОДИНИ, дваесет и четири часа на ден, седум дена во неделата. СДБ не обезбедила ни еден доказ за да ги потврди ИНДИЦИИТЕ.

"Документираната Историја" за "Расколот во ВМРО ДПМНЕ" во форма каква ја гледам на форумов. Без и еден вистински доказ. Доказ кој јасно потврдува дека дел од луѓето во раководството во ВМРО ДПМНЕ навистина сакале Македонија да ја спојат со Бугарија по НАСИЛЕН ПАТ е ПАМФЛЕТ изработен по НАРАЧКА или од ОСВЕТА кон некои луѓе.
Оваа е СТУЧНА ОЦЕНКА од тукашни стручни луѓе. Мислам дека поимот МАТЕРИЈАЛЕН ДОКАЗ се толкува исто и во Македонското и Канадското правосудство.


Играта со "документираната историја" не е така наивна, туку по се е длабоко осмислена. Дали ти си дел од неа и дали си докрај свесен што е целта незнам. Ти реков твоите ангажмани ми се најмалку познати.

Бидејки ИНСТАЛАЦИИТЕ покрај сите подметнувања, конструкции, уфрлени луѓе не успеа да обезбеди ДОКАЗИ. Се нуди "документ" изработен ОД ЛУЃЕ ОД ВНАТРЕ-КСИО, на кои им е граден ореол на МАКЕДОНИСТИ СО кои ке СЕ ПОТВРДИ дека ВМРО ДПМНЕ е пробугарска партија. За да се удри неизбришлив печат, ИНСАТАЛАЦИИТЕ опиени со успехот на "купувањето" на Љубчо и "Студенско/средношколските протести" ја прават кобната грешка. Желбата да го обезбедат толку посакуваниот доказ, дека ФИНАНСИРАЊЕТО Е ОД БУГАРИЈА. На која е последица мојот АЗИЛ и активирањето на ГРУПАЦИЈАТА која собра и собира податоци и докази за активностите на ИНСТАЛАЦИИТЕ, посебно околу TOA koj гo "БУГАРИЗИРА ВМРО ДПМНЕ"
(This post was last modified: 23-04-2010, 01:34 AM by ЈорданПетровски.)
23-04-2010, 01:33 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Jas sum tuka i cekam mislenje i mnenie kako Filip PEtrovski doaga vo VMRO-DPMNE t.e sef na kabinet na LJUBCO GEORGIEVSKI , rekov i napisav , dali ALEXANDRO ne e znael deka oti FILP e bil u 1990-91 u 63 padobranksa u NIS i na SLOVENECKIOT t. e LJUBLJANSKIOT aerodrom kako udarna sila za aktivnost za spas na polkovnik na KOS za SLOVENIJA , neli e primetil odnesuvanje na FILIP , sto e prezemeno vo taa nasoka i se toa jas sum tuka cekam , i ke izneseme podatoci koi ne se bile do sega , i edno prasanje koe go postavuvav , sekoj covek si postavuva prasanje i se preispituva , STO e praveno tuka u VMRO_DPMNE i kako se slucuvale site tie aktivnosti , tvrdam celo vreme deka voenata sluzba e bila sekogas pred DBK i gi e postavuvala raboti i so se e upravuvala , pa duri i denes praku linkovi , taka li e il ne ?
23-04-2010, 03:45 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Se ndevam deka debata prodolzuva so ucesnicite i odime na postavuvanje na raboti na svoe mesto pozdrav
23-04-2010, 05:06 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Poradi soznanie deka ovoj post e dosta poseten t. e temnata ke pocnam so iznesuvanje na mislenja i razmisluvanja a se razbira ocekuvam da po vrakanje megu nas aktivno ke se vkluci i ALEXANDRO od mnogu pricini.
1. COVEKOT po vokacija profesija e kompetenten da iznese mislenje podrska na kazano da podotera ili da iskritikuva , a se razbira najpoveke sopsteveno viduvanje na rabotite.
2Bil u SLUZBITE i to viskok funkcioner , a e bil i u VMRO-DPMNE i dosta raboti mu se izvorno poznbati

3 Poznava dosta nastani i e direkten ucesnik vo se toa , znaci nema da predmet negova uloga nego drugo nesto a toa e kako stojat raboti doma denes vo RM i kako ke se pozicionira RM vo bliska idnina a vo se toa kakva uloga ke ima VMRO-DPMNE i nejzini akteri


Po moe viduvanje site proekti vo RM se sproveduvani vo RM na nejzina steta a sekogas vo izvedba na VMRO-DPMNE
Za mene e osobeno intresna 2001 iako izlaganja na JORDAN po hronologija se mnogu bitni za da se dojde do 2001 , no sepak po moe razmisluvanje 2001 definitivno go razgoluva VMRO-DPMNE i LJUBCO GEORGIEVSKI i site togas so nego a plus na toa se dodava deka tuka e i ZMAJKO iako neli sekoj pravi obid za distanciranje ama sepak seta taa ekipa e na okup.

Znaci zacuduva eden nesoborliv fakt a se nadevam deka se se prasuvale i JORDAN I ALEXANDRO i site vie drugi forumgii zasto celiot MAKEDONSKI bezbednosen aparat reagira kako reagira , toa e da ne navede na razmisla deka oti tie vo bezbednosta se znaele deka ima plan za delba na RM , inaku ke e doslo do voen udar ili do nekakva si pobuna megutoa seta kilavost na tie generali u vojska i site funkcioneri sto se bile u nekogasna mlada prolet osumka se naprosto gola voda , zacuduva zasto i kako se skoluvani site tie oficeri pred se u taja JNA koi dospevat do GENARALI u ARM


KAKO seta magija e prosto paraliziranje na se , i togas a i denes akteri od VMRO-DPMNE nemet jasna pretstava sto ni se slucuvalo i ne se nacisto.

Gledajki i dozavajki deka BUCKOVSKI sto i kako se e odnesuval kako min.za odbrana zacuduva fakt deka nikoj od tie oficeri ne mu e vlegol so resenost u kancelarija da go pogleda onaka OFICERSKI u OCI toj predavnik na celo na MIN.na ODBRANA , zacuduva fakt deka PAUNOVSKI LJUBN i site u VMRO-DPMNE si go dobivat zasluzeno , i LJUBE BOSKOVSKI a denes po 2006 spobudaluvame koga brat LJUBE vo HRISTIJANSKI duh mu prostuva na BRAT HARCO i seta taja ekipa protiv MAKEDONIJA , ete nemoze ni BUCKO da se pritvori nego pak go gledame kako revnosno lae i seva demek on e patriot sRAMOTA za site tie oficeri i sluzbenici u vreme na VMRO-DPMNE u POLICIJA i u ARM koi nemozat so BUCKO da se spravat a covekot e sednal na eden podobel i podolg ama ete VMRO-DPMNE ne mu moze nisto

NE na BUCKO , VMRO-DPMNE ne mu moze nisto ni na IGOR IVANOVSKI SEMA ligle so poteceni ligi so koi si ja ima namackano gelosano kosata , naprosto toa e LUDILO od 2006

A pri eventualno vrakanje na SDSM , BUCKO i SEMA ke se obiniteli za organiziran kriminal pa da vidime kako ke pomina VMRO-DPMNE i GRUJO so se familijata

Ne mozam da poveruvam deka oti po site namestaljki na HARI KOSTOV kako policaec br. 1 sega VMRO-DPMNE kon nego se odnesuva maltane ko da nie HRACO dosol od nekoja SVICARSKA BANKA i da e nevin nekade , ama koga e bil mal e sednal na cucla magareka i op zadovolstvo do denes.

DEnes po POLSKA i po site dogovori megu USA i RUSIJA doga pak nova era , kakva uloga mu e dodelena na VMRO-DPMNE pak za nekoi triper kombinacii.

Site povici sto gi upatuvat forumgii kon USA i kon nejzino povrzuvanje VMRO-DPMNE gi izgubi so odenje na BUS

Denes USA e pred sopstveni reformi i poleka no sigurno se svrtuva vnimanie kon drugi problemi

NEMA razmena na mislenja sto e so postea na GO BAJDEN na BEOGRAD i kako trgnuva se po taa poseta vo pravec aren za SRBIJA

KAJ nas nikoj ne razmisluva deka tuka e daden signal i se doneseni kljucni odluki za idnina na regionot ama sega po 20 godini SRBIJA e kljucna site drugi se vtori

SUTANOVAC min. za odbrana na SRBIJA go poseti sediste na MIn. za odbarana na SAD po doaganje na BAJDEN i KOMANDA NA USA armija .

Potoa imase protest na 220 SRBSKI inetelektualci , bevme dobile vizi ako se cita izvestaj tamu stoi za SRBIJA kako prva , sto zar nie svrsivme i sme u NIRVANA nie lideri u region a sega zaedno u paket so SRBIJA


Sto toa raboti VMRO-DPMNE ili seto toa e nase zaednicko se e koordinirano , pa da ne e SRBIJA kade ke bevme nie


Zasto e toa taka zalno i sramno za nas MAKEDONCI


Kakva uloga ke ima sega VMRO-DPMNE pri sledni slucuvanja na BALKAN koga ke dojde do ekonomska povrzanost na regionot

Pismoto na KARL BILT pri zaminuvanje od BOSNA go cuvam i go prepocitam sekogas koga ke se otpocne so site proekti vo taa nasoka

Znaci po POLSKA sledi promeni iako e taa u EU i NATO ama edna izjava na eden oficer od GERMANIJA veli denes e opasno da POLSKA bide del od NATO i EU kakov kamen i tezok tovar e toa za nas clenki na isti tie sojuzi


Poleka ama sigurno se pomestuvat site tekovi ,

I da ocekuvav edno vreme da koga u RM e bilo dosta tesko da gragani reagirat kako u BIH u FEDERACIJA e toa e iskazuvanje na revolt i kazuvanje deka nekoj se zaebava so narod , reakcija so frlanje kamenja e deka narodot tiranijata nema da ja trpi i deka i so kamen ke se bori za covekovo dostoinstvo , za razlika od kaj nih kaj nas ORO se vie i pesna se ORI abe MAKEDONCE corba


Ke ima li sila za nekoja poaktivna vklucenost vo se zavisi isklucivo od MAKEDONCITE doma tamu , dal ke ja bide il ne MAKEDONIJA resavat i odlucuvat oni , ako idat po oazata i kon promengiite tesko ke da e ako se fatat za kamenot i site nih gi spoterat togas ke se ima Nadez i svetlo dali e toa mozno i koj ke potegne ke odlucat GRAGANI i MAKEDONCI so site koi zivet vo RM , vo se ova moze da pomogne so svoi stavovi ALEXANDRO


I na kraj energija za se ova ke mora da se ocekuva od oficerskiot kadar i od funkcioneri vo policija ne mislam od PARTISKI APARATCINJA i serkovci , no milsam od vistinski PROFESIONALCI u tija sluzbi , MAKEDONIJA sekogas ima takvi ljuge


Znaci arno za RM e definitivno ponaataka bez VMRO-DPMNE i SDSM i edna golema cistka iako zakasneta ama sepak sekade sme kasnele i ponekogas spori i zadoceneti ama sepak ke uspee li RM da izleze od magijata na ovie lupezzi sploteni vo ORGANIZIRAN kriminal pod naziv SDSM i VMRO-DPMNE
23-04-2010, 05:41 PM
Reply